D TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RITMEESTER ^„Nederlandse hartstichting" opgericht Nederlander stichtte de medische school Wenen oncert Goada onder donder en bliksem Plastieolor! Prima! Lucas Foss als pianist, componist en dirigent Kabinet bracht het er ,zeer redelijk' af Soekarno's clas B. J. Gelder (promotor Eemshaven) overleden iü! Uitreiking „exportprijzen van het jaar op 8 juli Lijm hout met plezier en met CETAFLEX^? 13 VRIJDAG 19 JUNI 1964 In Den Ilaag is opgericht de „Neder- tndsc hartstichting (Nederlandse stich- ng tot bestriding van hart- en vaat- ekten), welke stichting wil fungeren t representatief lichaan op het terrein «,r bestrijding van hart en vaatziekten. t werkzaamheden van de nieuwe stich- ag. waarvan oud-minister mr. J. M. L. |i. Cals voorzitter is. zijn te vergelijken et die van organisaties ter bestrijding in tuberculose, kanker, reuma en bij- jorbeeld astma. De stichting beoogt voorlichting te ge il, streeft naar de oprichting van ad- esbureaus voor hartpatiënten, zal zfch n op de methodiek van het be- lkingsonderzoek op hartziekten er •ten schappelijk onderzoek om te komen t een doeltreffende preventie, steunen stimuleren. In de stichtingsraad zijn vertegenwoor- gd de overheid, verschillende instellin- en verenigingen op het gebied van volksgezondheid, waaronder de Ko- iklijke Nederlandse maatschappij tot vordering der pharmacie, kruisvereni- ïgen, bonden van ziekenfondsen, het uisartsengenootschap en de internisten- reniging. ;n gistermiddag in Den Haag ge ilden persbijeenkomst zei prof. dr. lellen (Leiden),initiatiefnemer tot de richting van de nieuwe stichting, dat itenlandse voorbeeden een belangrijke ipuls waren om tot oprichting van een ■derlandse stichting over te gaan. Hij wees er op, dat hartziekten aller- en bedreiging vormen, maar zij n de grootste oorzaak van ziekte, in- liditeit en sterven. In 1962 overleden land, zo werd nog opgemerkt, aan wijkingen van hart en vaat 43467 per- inen een aantal dat gelijk staat aan 0 doden per week. Dat is bijna de helft alle overledenen, inclusief de onge- illen met dodelijke afloop door het ver- veroorzaakt. Een vierde deel van e sterfgevalen (in 1962) in de leef- dsgroep tussen 40 en 45 jaar was te aan hart- en vaatziekten. De ïktecijfers zijn overigens veel groter. Hollandse invloeden in Oostenrijk Koningin eregaste bij opening Oostenrijk-week (Van een onzer redacteuren) TTOE NUCHTER van aard de Nederlan- -1--1 ders ook mogen zijn, zij hebben al tijd sterk mee-levende mensen getoond. In de loop der jaren is dit steeds wee; bleken, niet in het minst in de periode 19181930, toen zij 40.000 hongerende Oostenrijkse kinderen in hun gezinnen opnamen. Dit zei dr. Bernhard von Kam- ler, vice-voorzitter van de Oostenrijkse bondskamer voor economische zaken, gistermiddag in de Ahoy'-hal, toen hij de zeer vele gasten welkom heette, bij de opening van de Oostenrijk-Week. Onder hen waren Oostenrijkse en derlandse ministers, stadsbestuurders Wenen en Rotterdam en vooraanstaande figuren uit de kringen van handel, nij verheid en scheepvaart. Maar de voornaamste gaste was de Koningin. Zij arriveerde omstreeks viei uur bij de Ahoy'-hal. Zij was vergezeld van haar hofdame jonkvrouwe E. E. B. Röell en haar adjudant luitenant-kolonel W. R. A. baron van Tuyll van Seroos- kerken. Zij werd ontvangen door Rotterdams burgemeester mr. G. E. van Walsum, de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en de Oos tenrijkse ambassadeur in Nederland, dr. Claus Winterstein. De achtjarige zoon van de voormalige Oostenrijkse ambas sadeur in Nederland, dr. Fitz, bood haar een fraai boeket bloemen aan. ..Lief' Omstuwd door Oostenrijkse en Neder landse fotografen en televisie-menser gaf de Koningin zich naar de tot origineel Wiener Kaffeehaus ingerichte zaal. waar later de Oostenrijkse minister handel en wederopbouw dr. Fritz Bock en de Nederlandse minister a. zaken prof. dr. J. F. Andriessen korte toespraak zouden houden. De Koningin was gekleed in Holland Festival DE organisatoren van heit traditio nele Holland Festivalconcert in ie St. Janskerk te Gouda moeten wel jedacht hebben, dat het gisteravond ien ongeluksconcert zou worden, taidat de dirigent van het koor der led. Bach vereniging dr. Anthon van (er Horst al enige tijd ziek is, moest en plaatsvervanger gekozen wor- len. Dat werd zijn leerling Charles e Wolff. Toen kwam ter elfder ure et bericht, dat de soliste v#n dit icert, Johanna Martzy, door ziekte jrhinderd was op te treden. Geluk- kon Theo Olof haar vervangen en ;lfs speelde hij hetzelfde werk! laar nog wilde het niet meezitten! /ant daar barstte een onweer los jdens het concert en door de hevige >nderslagen die in de hoge kerk- iimte natuurlijk extra zwaar door- lonken, kon men de muziek soms ïlemaal niet meer horen. En toch is het een goed, zelfs een nrassend concert geworden. Dat cam door Theo Olof. Hij speelde de fcrde Sonate voor vioolsolo van Bach indrukwekkend, dat er na afloop ■en spontaan applaus ontstond het- leen in de Goudse Holland Festival- ■oncerten nog nooit is voorgevallen. jfij beheerste deze moeilijke muziek olkonien, zowel viooltechnisch als inhaltlich" en deze combinatie maakte 'jn weergave zo interessant. Men kon precies in zijn uiteenzetting vol len en zo toonde hij in het Adagio en n het Largo alsook in het laatste deel, iüegro Assai, aan uit welke inval of Wsisidee de constructie was opgetrok ken. Daarmee bond hij ook deze delen. Glashelder Het tweede deel. de Fuga, werd rustig ipgezet en glashelder verder ontwikkeld, flen vergat gewoonweg hoe berucht Doeilijk deze fuga te spelen is, zo fasci- lerend werd ze voorgedragen. Dat was jeen droge kost, maar een boeiende en pannende gebeurtenis. Laat men hieruit Ie lering ti ekken, dat er ln ons land heus K>k kunstenaars zijn, die het tegen ge renommeerde buitenlanders kunnen opne- hen en dat zij op een Holland Festival n de eerste plaats aan bod dienen te tomen. Het programma begon en eindigde met Handel. Eerst dan het Orgelconcert nr. 1 in Bes-dur en dan het Dettingen Te Deum lit 1743. Albert de Klerk was de solist ln het orgelconcert en het Radio Kamer- Irkest onder Charles de Wolff begeleidde. Ren statige, rustige weergave werd het tn als zodanig had het misschien wat Keinig vaart en puntigheid. Zou in een fcat sneller tempo het eerste deel, dat [ebouwd is op een door Handel ook elders lebruikt Chaconne-thema, niet minder ang gevallen zijn? Er was nu ook wat veinig verschil tussen dit Andante erop volgende Largo. Albert de üerk koos een heldere, lichte registratie, het erg goed deed en zijn spel was ïitnemend. Het viel ons ook ln de uitvoering van het Dettingen Te Deum op, dat Cbarles de Wolff de tempi aan de rustige kant hoos. Hy onderstreepte daarmee het Pathos en de pompeuze plechtstatigheid in de Handelse barok, maar o i. ten koste van het snellere driftige ritme, dat ook door Handels muziek trekt. Hoe het zij, hij liet het kooi de Ned. Bachvereniging op volle stemsterkte zingen, maar wist het ook in de zachtere schakeringen mooi te doen klinken. Van de solisten stak Aafje Heynis boven allen uit door haar expressieve voor dracht en diepe tekstbeleving. Zij had veel te doen, omdat zij ook de bas-aria .Vouchsafe o Lord" overnam van Lau rens Bogtman, die in de aria „When thou tookest upon thee" niet zo heel best meer voor de dag kwam. Verder werkten mee Annette de la Bije en Gerard Honig, maar de soliërende trompettisten, die heel wat te blazen hadden, dienen even zeer met lof vermeld te worden. Toen de zéér vele luisteraars, onder wie enkele ministers.buiten kwamen, was het droog en stond het stadhuis, dit juweel van Nederlandse architectuur, in strijk licht te pralen. Dra. H. E. Kokeevan den Berge. driekwart jas, lichtblauw van kleur, met bijpassende hoed. Lachend groette ze de Oostenrijkers. „Wat is zij lief", riep een Oostenrijkse dame vol bewon dering uit. De openingsplechtigheid werd muzikaal omlijst door de Lienzer Stadtmusik- kapelle en de Wiener Mannergesang- verein, die toen Hare Majesteit het Wie ner Kaffeehaus betrad eerst het Wilhel mus en daarna het Oostenrijkse volkslied ten gehore brachten. Het welkomstwoord werd. zoals ge zegd, gesproken door dr. von Kamler, die er aan herinnerde, dat in de loop van de eeuwen tussen beide landen hartelijke betrekkingen zijn ontstaan. Maar e; meer geweest. Oostenrijk heeft ook vloeden van Nederland ondergaan. De Oostenrijkse klinische school dankt haar ontstaan en haar latere uitbreiding de Nederlander Van Swieten, lijfarts keizerin Maria Theresia. Hij liet ook, op verzoek van de keizerin, de arts Jan In- genhousz naar Wenen overkomen, die reeds in het jaar 1768 met een soort cinatie tegen pokken begon. Van Swieten moderniseerde ook de Weense universi teit Hij haalde voorts de Nederlandse tuinarchitect Adriaan Stekhoven naai Wenen, die met de Oostenrijkse architect Hohenberg de beroemde botanische tuin van Wenen stichtte. Later werd Van Swieten benoemd tot hofbibliothecaris. Van hem zijn ook de plannen voor eer algemeen ziekenhuis. Ten slotte herinner de dr. von Kamler er aan. dat de handels betrekkingen tussen Nederland tnerijk, vooral na de tweede wereldoorlog zeer verstevigd zijn. Verhouding De Nederlandse minister va mische zaken prof. dr. Andriessen zei het te betreuren, dat Oostenrijk en Neder land in twee economische gemeenschap pen verdeeld zitten: de E.E.G. E.F.T.A. Daarmee kan, betoogde hij, op den duur niet worden volstaan. Hoezeer ook de huidige contacten tussen de twee landen waardering verdienen, toch dringt zich een nieuwe vorm van protectio nisme op. Hij zei voorts te menen, dat de mische verdeeldheid niet in het belang is van Europa. Maar hij besefte dat op dit ogenblik het beste te bereiken valt is: het gesprek open houden. Hij eindigde met het uitspreken van de hoop, dat de expositie, die in de Ahoy'-hal wordt gehouden er toe zal bij dragen dat de banden tussen Oostenrijk Nederland nog nauwer worden gehaald. De Oostenrijkse minister dr. Bock. ver telde. met het Nederlandse ministerie van economische zaken e-# gesprek te hebben gevoerd over de ^Mf.elijkheid van Oostenrijkse toetreding uu' de EEG. en dat dit gesprek een prettig verloop had gehad. Na de opening maakte de Koningin een Directeur clir. kweekschool Utrecht promoveert Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht s gepromoveerd tot doctor in de lette- •en, de heer T. van Veen, directeur van de christelijke kweekschool Rehoboth Utrecht, op een proefschrift, dat als titel draagt: „Utrecht tussen oost en west" (studies over het dialect van de provincie Utrecht). Promotor was prof dr. C. B. van Haeringen. Ned. Kamerorkest in de Kurzaal TTET eerste concert door het Neder- lands Kamerorkest in het Holland Festival 1964 heeft een vreemde en wonderlijke bijsmaak gekregen. Produ cent hiervan was de in 1922 in Ber lijn geboren componist, pianist en di rigent Lucas Foss Op klassieke wijze werd het concert geopend met Beethoven, maar wat voor een Beethoven! Het was de Grote Fuga op. 133, doch in de visie van Lucas Foss was niet alleen niet te ho ren dat het gegeven een fuga is. doch zelfs Beethoven als bron van herkomst was onherkenbaar. Een heel slecht be gin, dat we zo spoedig mogelijk wil len vergeten. Een figuur met een geheel eigen plaats in het Amerikaanse muziekleven is immer ingenomen door Charles Ives. Zijn compositie ,,The Unanswered Ques tion" uit 1908 heeft weinig belangwek kends meer te bieden, als curiositeit slechts aanvaardbaar. Het bleef duis ter waarom Lucas Foss zich door twee semi-dirigenten moest laten assis- Lucas Foss bracht ook een eigen werk van over de oceaan mee (hij woont sedert 1937 in de Verenigde Sta ten, namelijk „Time Cycle." Dit werk is geschreven voor sopraan, piano, ce lesta, klarinet, cello en slagwerk en stamt uit 1960. Foss werd in veel van zijn composities geïnspireerd door het woord en ook in „Time Cycle" is dat het geval. De combinatie woord-muzlek is hem vertrouwd, dat is met deze compositie duidelijk geworden. In de benadering ligt de herkenning van Schönberg, doch minder fascinerend, minder beoeiend, minder origineel ook. Het karakter van de intervallen kent en herkent men al spoedig, met name is dat het geval in de eerste twee liederen. Niettemin een werk dat Foss stempelt tot een hedendaags componist die zoekt naar een eigen weg en een eigen taal en daarin grotendeels is ge slaagd. Mary Thomas presenteerde de vocaliteit en oogstte daarmede de dank van componist-dirigent Lucas Foss. Ten slotte zag en hoorde men deze figuur in de combinatie pianist-dirigent en wel in het concert in d voor „pia no en strijkorkest" van Bach. Foss trachtte met zijn vertolking iets sen sationeels te bieden door zijn Inder daad niet geringe pianistische kwali teiten ten toon te spreiden zuiver tech nisch bezien lukte dat wel,, muzikaal zal Bach met een dergelijke visie niet zo gelukkig zijn geweest. Het was alles in bijzondere mate op effect berekend, geen misrekening om dat het publiek voor deze show van uitbarstingen, opgeschroefde tempi, pia nistisch vuurwerk en een uiterst sen sitief adigio waardering bleek te heb ben. Om met Ives te spreken: de vi sie van Foss op Beethoven en Bach bleef ,,een onbeantwoorde vraag." Adr. Hager Mr. Beernink maakt balans op: Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. W aarderingscijfer is een 8: dus „geslaagd (Van onze parlementsredactie» Mr. H. K. J. Beernink. voorzitter van de C.H.U. en de c h. Tweede- Kamerfractie, vindt dat het kabinet- Marijnen het er tot dusver „zeer rede lijk" heeft afgebracht. „Het beleid van hel kabinet was in zijn eerste, nu bijna afgelopen jaar. goed te noemen. In deze examentijd zou men er het cijfer 8 aan kunnen geven. En dat betekent: geslaagd!", zo eindigde hij gisteravond een radiopraatje, waarin hij de balans van één jaar kabinet- Marijnen opmaakte. Mr. Beernink gaf toe, dat er aai kabinetsbeleid ook zwakke kanten z maar dat vond hij niets bijzonders. „Alle kabinetten, die we in ons land hebben gehad, hadden hun zwakke kanten dat zal ook in de toekomst zo blfjvc Spreker herinnerde eraan, dat het ka. binet-Marijnen het in zijn eerste levens jaar bepaald niet gemakkelijk heeft had. „De gebeurtenissen rond de loving en het huwelijk van prinses Irene vroegen veel staatsmanswijsheid. Geluk, kig bleek het kabinet daarover te be schikken. In de E.E.G. deden zich tel kens moeilijkheden voor, die aanhoudend beraad en diepgaande studie noodzake lijk maakten. Onze verhouding tot In donesië moest aan een nader onderzoek worden onderworpen en in de binnen, landse politiek deden zich keer op keer spanningen op sociaal, financieel en economisch terrein voor. Het kabinet heeft al deze problemen tot een goed einde weten te brengen," aldus Beernink. Sprekend over het Akkoord van Wassenaar wees hij erop, dat dit is bedoeld voor een periode van vier jaar. Dit wordt weieens vergeten. Het heeft nooit in de bedoeling gelegen alles wat in het akkoord staat, al in het jaar 1964 tot stand te brengen. Wannnecr het kabinet nog drie jaar aan het bewind blijft en het in die jaren op dezelfde wijze blijft regeren als in het afgelopen jaar. kunnen heel wat wensen en verlangens worden ingewilligd. Woningbouw Vervolgens kwam mr. Beernink te spreken over een aantal beleidsonderde len. Wat de woningbouw betreft consta teerde hij, dat het kabinet zyn best doet om de achterstand geleidelijk in te lopen. Hij vond het echter jammer, dat nog steeds niet is begonnen met het (in het Akkoord van Wassenaar toegezegde) on derzoek naar de woningbehoeften in on« land in relatie tot de inkomensgroepen. Met dit onderzoek dient haast te worden gemaakt, want het is dringend geboden. Ook betreurde de C.H.U.-voorzitter het, dat er nog altijd te weinig vrijheid is in de bouwwereld. De achterstand in de woningbouw zou wellicht sneller kunnen worden ingelopen wanneer meer werd overgelaten aan de provinciale en ge meentebesturen, zodat alle bouwcapaci teit onmiddellijk kan worden benut. Kri tiek oefende spreker voorts uit op het zijns inziens te lage tempo op vele bouw werken. Een volgende huurverhoging wilde de heer Beernink niet eerder dan in 1966 ingevoerd zien. Wanneer thans blijkt, dat onvoldoende aandacht wordt besteed aan het onderhoud van zeer oude wo ningen, dan zal daarmee bij een vol gende verhoging rekening moeten wor den gehouden. Stien Eelsingh overleden In het Diaconessenhuis te Meppel is op zestigjarige leeftijd overleden de Staphorster kunstschilderes Stien Eel singh. Zij kreeg in brede kring bekend heid, toen zij zich in 1949 vestigde in de „Witte Boerderij" te Staphorst. Een groot deel van haar werk was gewijd, mensen, dieren en dingen in dit Overijsselse dorp. Door haar tentoon stellingen en inleidende avonden bracht' :y velen in aanraking met de kunst. Zij heeft .grote betekenis gehad voor het kunstleven in het westen van Overijssel de aangrenzende delen van Gelder land en Drenthe. Als lerares deed zij voor de actieve kunstbeoefening Eind vorig jaar, toen zij zestig jaar werd, werd zij gehuldigd. Bij die gelegenheid werd zij benoemd tot ridder in de orde Oranje-Nassau. n van de dassen van president Soekarno heeft op een veiling te Cheri- bon 16 miljoen roepiah (Volgens de vrije wisselkoers bijna f60.000) opge bracht en een armband van mevi Soekarno 10 miljoen (f36.000) aldus meldt Antara. Het geld zal worden ge bruikt voor „hulp aan het volk var Noord-Borneo in zijn vrijheidsstrijd Lukas Foss en Mary Thomas be kijken Foss' compositie Time Cycle die hij gisteravond in het Kurhaus dirigeerde. 'J'E Groningen is hedenmorgen, over eenkomstig zijn wens in alle stilte het stoffelijk overschot gecremeerd van de heer B. J. Gelder, die dinsdag morgen na een ziekte van enkele maanden op 87-jarige leeftijd is over leden. Met de heer Gelder is een man heengegaan, die in de afgelopen ja ren, vooral in het noorden des lands, grote bekendheid heeft gekregen als promotor van de Eemshavenplannen, voor de verwezenlijking waarvan hij tot in de laatste ogenblikken van zijn leven heeft gestreden. De heer Gelder werd op 10 decem ber 1876 in Groningen geboren en ging reeds op zeer jeugdige leeftijd „in zaken". Hij stichtte een bedrijf voor de vervaardiging van netgarens voor de binnen, en Noordzeevisserij, eyi onderneming, die al spoedig de grootste op dit gebied in Nederland werd. Zijn nauwe relaties in de wereld der visserij brachten hem tot de oprichting van de Nederlandse Visserijcourant, die toentertijd driemaal per week in drie talen verscheen en waarvan hij gedu rende meer dan 25 jaar eigenaar en hoofdredacteur was In latere pjaren ontdekte de heer Gelder de gebruiks waarde van zeegras, dat uit zee spoelde en aan de oevers (vooral langs de Zuiderzee en de eilanden) bleef lig gen en verrotte. Hij pachtte alle voor de zeegraswinning belangrijke kuststroken en stichtte de Nederlandse Zeegras In dustrie, die de grootste onderneming op dit gebied ter wereld is geworden. Het zeegras, later ook uit o.a. Denemar ken en Frankrijk geïmporteerd, werd naar vele landen uitgevoerd Energi ie Op 79-jarige leeftijd vestigde de heer Gelder zich a!s zakenman-in-ruste ti Baarn, doch zijn schier onuitblusbar- energie, zijn strijdlust en zijn veelzij dige belangstelling (hij was o.m. richter van de Vereniging tot bestrijding van de verontreiniging van water, bo dem en lucht en medeoprichter va: Ned. Consumentenbond, die hem vorig jaar tot erelid benoemde) schonken hem geen rust. Vooral niet, nadat in 1959 het sensationele plan voor de aanleg van diepzeehaven, enkele kilometers ten noorden van Delfzijl, in de publiciteit kwam In de verwezenlijking van dit plan, afkomstig van wijlen dr. ir. J. van Veen, oud-hoofdiftgenieur-directeur van Rijkswaterstaat en geestelijke vader van het Deltaplan en de Europoort, zag de heer Gelder onmiddellijk grote moge lijkheden voor de zo noodzakelijke vei dere industrialisatie in de provincie Gró- ningen. die altijd de liefde van zijn hart heeft behouden Hij verhuisde naar Martinistad om bij de Groninger aut teiten en bevolking enthousiasme strijdlust te kweken of aan te moedigen Daarbij ondervond hij veel tegenwer king, vooral vanuit Delfzijl, doch onver oeid zette hij door Als profeet Als een profeet trok hjj door het land, hield lezingen, schreef brochures eri wekte tot op regeringsniveau belangstel ling voor het Eemshavenplan. Het be langrijkste resultaat van zijn ijveren is ongetwijfeld geweest, dat hy de Delftse waterbouwkundig hoogleraar prof, ir. N. Nanninga bereid vond de plannen van ir Van Veen uit te werken met als gevolg dat de Eemshaven thans „op pa pier" goeddeels gereed is en door diver se instanties en autoriteiten in studie is genomen. De heer Gelder was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Belastingen De komende belastingverlaging (af zwakking progressiefactor loon- en in komstenbelasting) wil de CH.U. in het byzonder aan de middengroepen, de on- gehuwden en (door verhoging van de belastingvrije minima) aan de laagst- bezoldigden ten goede doen komen. Mr. Beernink herinnerde eraan, dat by het jongste belastingdebat in de Tweede Kamer dank zy een amendement van de c.h.-afgevaardigde Scholten niet minder dan 50.000 kleine vermogensbezitters vrijgesteld zyn van vermogensbelasting. „Dit standpunt leek ons juister dan wat de V.V.D. wilde, nl. iets doen voor de bezitters van grote vermogens. De heer Scholten heeft ook zyn best gedaan voor de loontrekkenden en daarby aardige successen kunnen boeken." Het heeft de volle instemming- van de c.h., dat de regering de A.O.W.-A.W.W. mei 25 pet. wil verhogen. „Het kabinet verdient een woord van lof, zowel voor de belastingverlaging tot een totaal van f 1 miljard, als voor de verhoging van A.O.W. en A.W.W.", aldus mr. Beernink, die verder vond, dat de regering de ge volgen van de loonexplosie behoorlyk in de hand wist te houden Na opgemerkt te hebben dat in de komende jaren landbouw en midden stand in het centrum van de belang stelling moeten blijven staan, luidde de slotconclusie van de C.H.U.-voor- zitter: „Voor zolang en voor zover het kabinet dezelfde koers als in het afgelopen jaar blijft varen, kan het op de steun van de C.H.U. blijven reke- de drank voor dorstige drinken De Nederlandse ambassade in Tokio heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag gemeld, dat er bij de aardbeving in Japan geen buitenlandera zijn gewond of omgekomen. In het ge troffen gebied wonen geen Nederlan- Initiatief Exportdeskundigen (Van een onzer verslaggevers) A^OOR HET eerst zullen dit jaar en wel op 8 juli te Hilversum drie „exportprijzen van het jaar" wor den uitgereikt, liet betreft hier een initiatief van de Contactgroep Ex portdeskundigen, waarbij thans ruim 350 bedrijven en instellingen zijn aan gesloten, alsmede een aantal export combinaties. Op 1 juni waren er 1200 persoonlijke leden, van wie 500 werk zaam in 132 verschillende landen of gebiedsdelen. De prijzen zullen elk jaar bestemd zyn voor resp. een organisatie, een bedrijf en een persoon die in het jaar voorafgaande aan de uitreiking het Nederlandse be- drijfsleveti in het algemeen lofwaardig hebben gediend. Op 8 juli zullen de winnaars zyn Radio Nederland Wereldomroep, de K.L.M. en de directeur hoofdredacteur van het Ne derlands Economisch Pers- en Adviesbu reau de heer Willy ie Comte. De Con tactgroep hield gisteren te Amsterdam een drukbezochte voorlichtingsdag op ex- portgebicd, waarbij een zestal sprekers onderscheidene aspecten van de voor lichting belichtten. De eerste spreker, de heer Le Comte, gewaagde van min of meer zorgwekkende berichten over problemen binnen de Cen trale Kamer voor Handelsbevordering. Het gaat hierbij, aldus de heer Le Comte, om de vraag, of een aantal op het buiten land gerichte tweelandenkamers en in stituten dienen te worden opgenomen in ie Centrale Kamer. Een groot aantal van deze instellingen erkent wel elementen tot gecoördineerde samenwerking, maar wenst niet in de Centrale Kamer op te gaan. Intussen is een ietwat topzware en vooral kostbare organisatie ontstaan die volgens vele experts te weinig mogelijk heden zou bieden voor „teamwork". De heer Le Comte hoopte, dat op de kortst mogelijke termijn een oplossing zou kun nen worden gevonden voor wat hij noem de „deze onverkwikkelijke vraagstuk ken" Nederland achtte hij te afhankelijk van zijn exporten om opgescheept te bly- ven zitten met een duur medium. Hy wilde de beslissing over het be staansrecht van de landeninstellingen overgelaten zien aan het bedryfsleven Naar sijn persoonlijke overtuiging zou in lijving bü de Centrale Handelskamer betreurenswaardige gevolgen hebben. Hij zag in ons land nog behoefte aan particulier initiatief, vrije meningsuiting en onafhankelijke denkers en onderne mers. De kennis en ervaring van vele lan deninstellingen noemde hij waardevol, ook wegen de gerichtheid op speciale be langen. De andere sprekers op deze exportvoor lichtingsdag waren de heren J. da Cunha, P. Kummcl. J. H. Wijnand. drs. W. S. Schmoutziguer en M. L. A. van der Hey-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13