Realistischer kerkelijke aanpak van sport nodig Kritiek op voorlichting landbouwhulp Niet meer macht voor Europees parlement Utrecht-De Bilt Landbouw primair in Kopenhagen Waarschuwing van Heath aan ontwikkelingslanden .5 WOENSDAG 17 JUNI 1964 Prof. Ballendux CF, de eerste dag van de 29ste Nederlandse landbouwweek, gewijd aan de tropische land-i bouw, heeft de Wageningse hoog-1 leraar prof. mr. dr. A. H. Bal lendux kritiek uitgeoefend op de hulp aan ontwikkelingslanden zo- i als de Westerse landen in de land-j bouwsector deze trachten te con cretiseren. Prof. Ballendux noem de het ontbreken van coördinatie een der grootste tekortkomingen. De deskundigen van de verschillen de organen hebben een eigen methode van voorlichting. Het komt herhaalde lijk voor, dat zij verwarring stichten! door het geven van tegenstrijdige ad-j Prof. Ballendux zei, dat velen voor! landbouwontwikkelingshulp zijn, maar er niet achter zijn. hoe dat moet ge beuren. Het aantal experts neemt toe maar het aantal met ervaring neemt af, zodat het gemiddelde peil daalt. In| de regel begrijpen de jongeren de sa-j menhang niet. Zij verlenen niet de: hulp die men van hen verwacht. geschoolde ambtenaren en politieke overwegingen. Zij tonen vaak meer belangstelling voor de financiële dan voor de techni sche aspecten van de hulp. Dat het kre diet- en coöperatiewezen niet van de grond komt, moet dan ook eerder aan de gebreken van de gevolgde methode worden toegeschreven dan aan onvol doende internationale krediethulp. Heroriëntatie Heroriëntering is volgens prof. Bal lendux een gebiedende eis. Een eerste voorwaarde is, dat nau were samenwerking tot stand komt tus sen de vele landen, die hulp verlenen en dat deze samenwerking wordt ge coördineerd. Alleen een onverbeterlijk optimist kan verwachten, dat op korte termijn alle betrokken organen broeder lijk de handen ineen slaan om een vol ledig en verantwoord gebruik te maken van de beschikbare middelen, aldus prof. Ballendux. Hij noemde echter twee lichtpunten: de Wereldbank en de F.A.O. hebben eep overeenkomst gesloten om geza menlijk de ontwikkeling van bepaalde gebieden in beschouwing te nemen. Wat deze coöperatie op kan leveren, moet men afwachten, maar misschien is het een bescheiden 'begin van de zo noodza kelijke coördinatie, aldus de Wageningse hoogleraar. Dan gaat jeugd ook luisteren Amerika: Duitse onrust zonder grond Een woordvoerder van liet Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft de berichten uit Bonn, dat het bezoek van Erhard aan Amerika geleid heeft tot een fundamenteel verschil van mening over het beleid ten aanzien van de hereniging van Duitsland, volkomen ongegrond genoemd. In deze berichten werd beweerd dat Erhard in Amerika te verstaan was ge geven dat de Duitse hereniging op de tweede plaats komt na de vermindering van de spanning tussen Oost en West. Bondskanselier Erhard heeft ter gele genheid van de 17de juni (in 1953 kwam Oost-Duitsland in opstand» een bood schap van president Johnson gekregen, waarin deze zegt dat de steunverlening ter beëindiging van de onrechtvaardige deling van Duitsland een wezenlijk deel van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek vormt. Frankrijk houdt koppig vol Op de vergadering, die de mi nisterraad van de Europese eco nomische gemeenschap in Brus sel heeft gehouden, is opnieuw gebleken, dat Frankrijk niet van plan is zijn verzet tegen de uit breiding van de bevoegdheden van het Europese parlement op te geven. De kwestie kwam aan de orde bij de verdere bespreking van de voorgenomen fusie van de drie uitvoerende Europese orga nen de Hoge Autoriteit van de gemeenschap voor kolen en staal, de commissie van de economi sche gemeenschap en de Eura- tom-commissie van de gefneen- sdhap voor atoomenergie. Nadat Frankrijk de afgelopen maan den reeds met name Nederlandse voor stellen had afgewezen om tegelijkertijd met de samensmelting van de Europese executieven de Europese assemblee meer gewicht te geven, werd een Bel gisch compromis-voorstel ingediend dat alleen betrekking had op het geven van meer invloed aan het parlement op de begrotingsvaststelling van de gemeen schappen. Hoewel dit naar Nederlandse mening nauwelijks neerkwam op een versterking van de assemblee vond het evenmin genade in Franse ogen. Na een debat van enige uren over dit voorstel en de technische voorzieningen, die moeten worden getroffen voordat tot een fusie kan worden overgegaan, werd be sloten de besprekingen op 6 juli voort GEEN SUCCES Een debat over het vraagstuk van de harmonisatie van het landbouwbeleid van de gemeenschap met dat van het met de E.E.G. geassocieerde Grieken land had voor Nederland een onbevre digend slot. De vijf andere E.E.G.-lan- den en ook de Europese commissie wil len dit uitstrekken over een periode van zes jaar, terwijl Nederland een zo kort mogelijke termijn voorstaat hetgeen ook door de Grieken -wordt gewenst om spoedig ook handelspolitieke voorde len mogelijk te maken voor de uitvoer van Griekse agrarische produkten, i de E.E.G. markt organisaties bestaan. Nederland legde zich tenslotte bij de overgrote meerderheid neer. De vraag is echter of ook de Griekse vertegen woordigers dit zullen doen, wanneer het standpunt van de E.E.G. in de associa tieraad bekend zal worden gemaakt. Geen clementie voor Nelson Mandela Premier Verwoerd heeft verzoeken uit liet buitenland om clementie voor Nelson Mandela en zeven anderen die vorige week wegens sabotage en samenzwering tot levenslange gevangenisstraf werden veroordeeld, afgewezen. De Zuidafrikaanse premier zei in hel parlement dat Zuid-Afrika zich aan geer enkele druk zal onderwerpen en geer buitenlandse inmenging in zijn recht spraak kan toestaan. „Is het een kwestie van verschillende maatstaven voor de sterke en zwakke landen? Mandela en de andere ve deelden waren precies als iedere andere spion," aldus premier Verwoerd. Dit is een model van een „mechanische man": een zes meter hoog skelet, dat uit drie eenheden bestaat, elk bediend en bestuurd door een mens. Er kan o.m. een boom mee worden ont worteld, terwijl het ook moge lijk is met het gevaarte over een geparkeerde boom heen te stap pen. De machine, die door General Electric in de Verenigde Staten is ontwikkeld en voor het Amerikaanse leger is be stemd, geldt als een verbetering op de robot. Van minuut tot mi nuut komt de menselijke leiding er i uit. (Van een onzer sportredacteuren) „Van huis uit ben ik helemaal geen sportman", zegt de Rijs- oordse pastor terwijl hij zijn woorden langzaam uitspreekt als wil hij ze dicteren. „Ik ben opge voed in een sfeer waar sport al leen bestond uit een uurtje gym nastiek op school en zelfs dat was eigenlijk nog verprutsen van de tijd. Maar gedurende mijn gymnasiale opleiding en later als legerpredikant bij het korps commando-troepen heb ik de waarden van de goede sportbe oefening leren kennen. Zoals het vormen van de gemeenschap, het verbeteren van de mentali teit, het kunnen wegcijferen van het eigenbelang. Als predikant ben ik over het ver schijnsel „sport" gaan nadenken; ik geloof dat te veel predikanten de sport als maatschapplijk verschijnsel. wa»r- mee de kerk dus te maken heeft, ais Iets onbeduidends terzijde schuiven. Veel te vaak wordt met een soort af grijzen gewezen naar de sportontwaar- ding, die echter stellig niet bepalend is voor de sportbeoefening op het tota le vlak. Soephanoevong wil gesprek tussen de drie partijen Prins Soephanoevong, de leider van de communistische groepering in Laos heeft een ..topconferentie" voorgesteld van de .drie partijen in Laos over de samenstelling van een Laotiaanse dele gatie naar de conferentie in Genève die een oplossing moet vinden voor de cri sis in Laos. Soephanoevong deed zijn voorstel voor de internationale com missie van toezicht en de Britse en Rus sische zaakgelastigden in Laos. De neutralistische premier Soevanna Phoema, had Soephanoevong eerder uit genodigd voor een bijeenkomst in een neutraal land, ter regeling van de ge schillen tussen de rechtsen en de neu tralisten enerzijds en de communisten aan de andere ka/nt. 21 juni VADERDAG - SIGARENDAG De oudste wegen in Nederland wa- den verleend. Dat is jammer n ren een viertal Romeinse heirbanen Kralingen en een voordeeltje n die op de bekende Peutinger kaart De Bilt. stonden aangegeven. Aangezien we Dat in de middeleeuwen de ongc- die Romeinse wegenkaart destijds al plaveide wegen op het land herhaal- eens besproken hebben, zullen we delljk van ligging veranderden, be- ons daarmede niet vermoeien, noch hoeft ons overigens niet zo erg te met de loop der wegen die, zoals u verbazen, want naarmate het ver- zich wellicht herinneren zult, uit het keer zwaarder werd, ontstonden zuiden (Boulogne en Keulen) kwa- steeds diepere sporen, die hoogst hin- men en onze kuststreek met Gallië derlijk waren. De ontwerpers van en Germania verbonden. koetsen en karren probeerden dit eliswaar te onder vangen door de vel gen der wielen te verbreden, waardoor de wagens minder diep in de omge woelde modder weg zonken, maar een oplossing was dit uiteraard niet. (De wagenwielen wer- stukje wor- jen jn sommige landen zó breed, dat den opgegraven, waaruit onderzoe- jn Engeland bijv. een wet werd uitge- Deze oudste ge plaveide wegen, die I misschien ontstaan zijn doordat nóg oudere wegen door de Inlandse bevol king in de gewens te richting waren gebaand. bestaan helaas niet meer. Hier en daar mag I dan misschien TOCH IS HET ZO! kers kunnen concluderen dat de weg vaardigd, waarin de maximale velg- op de bewuste plaats gelopen heeft, breedte op 45 cm werd gesteld, maar de wegen als zodanig zijn ver- Denkt u zich eens in. een wiel ter dwenen. breedte van bijna 1/2 m! De oudste authentiek bekende weg De ijzeren banden die om de wie- loopt van Utrecht naar De Bilt. Deze |en lagen, maakten het verkeer op weg stamt uit de 14de eeuw en al- de slechte buitenwegen hoogst ge- hoewel het wegdek sedertdien aan- vaarlijk, want door de diepe kuilen zienlijk gewijzigd is en de weg zelf die voorgangers in het wegdek had- verbreding heeft ondergaan, sluiten den geploegd, braken de wielen en al deze veranderingen toch het feit de assen met een angstwekkende re- niet uit, dat dit nog steeds dezelfde gelmaat, óf de rijtuigen kantelden weg is, waarlangs 600 jaar geleden zonder nader commentaar en depo- de boeren uit De Bilt naar de stad neerden de reizigers in de modder. Utrecht liepen, of reden. Het is dus zeer begrijpelijk dat de Ook de weg van Rotterdam naar omgewoelde rijpaden op meer of Kralingen kan zich in een hoge minder regelmatige tijden werden ouderdom verheugen, gemeten al- verlaten en dat de reizigers er liever thans naar Nederlandse maatstaven, naast reden, dan er óp, waardoor Vermoedelijk heeft deze weg in de 11de eeuw reeds bestaan, maar ze kerheid bestaat daarover niet. En omdat deze zekerheid ontbreekt, moet In dit geval aan de weg van Utrecht naar De Bilt, waarover die zekerheid wèl bestaat, naast de oorspronkelijke weg, een andere weg kon ontstaan. Over vreemdsoortige materialen, waarmee de wegen werden bestraat moeten we het ook eens hebben. (Nadruk verboden). H. Pétillon. Chroesjtsjef in Denemarken Geen politieke problemen ter sprake droogte, die gemaakt, zou hy geen graan in het buitenland hebben aangekocht". ..Hoeveel kunstmest gebruikt u? Wij gebruiken in het geheel geen kunstmest, wat er op wijst dat wij dom zijn. Wij zullen evenwel vorderingen maken". Commentaar van ds. Th. W, A. Rijper Op de jubileunireceptie die de voetbalvereniging „Rijsoord" on langs hield, zei ds. Th. A. Rijper dit: „Het is geen alledaag se gebeurtenis dat een Geref. pre dikant op een reeeptie van een voetbalclub verschijnt. Bepaald uniek is het, wanneer hij namens zijn kerkeraad mag feliciteren." De woorden van ds. Rijper gin gen bij de aanwezigen stellig niet het ene oor in en het andere uit. De speech van ds. Rijper trok de aandacht. Te constateren viel bo vendien dat deze 35-jarige predi kant tijdens genoemde receptie niet voor de eerste keer werd ge confronteerd met het verschijnsel „sport". In zijn pastorie aan de Rijks straatweg te Rijsoord hadden we met ds. Rijper nog wat verder over zyn woorden doorgepraat omdat ze wellicht voor velen van belang zijn die naarstig denken over de verhouding tussen kerk en sport. waardering en sportverdwazing gaan accepteren. Een positieve benadering dus dat is iets anders dan zo van ujö tot tijd eens wat zeggen over de be roemd geworden uitlating van Paulue over de lopers in de renbaan." Een lacet als de zondagsport vraagt een duidelijke benadering. ,,Ik betreur het bijzonder in uitlatingen van diver se leiders van chr. sportbonden te ho ren doorklinken dat men zondagsport als zodanig gaat accepteren. Maar er mag niet worden gerust voordat alle sport van de zondag is verdwenen. Niet anders omdat God er mee wordt be droefd. Overtuigen De jeugd accepteert die leiding stel- Ds. Rijper is blij dat er chr. sport clubs bestaan en een aparte zaterdag afdeling in de KNVB. Vandaaruit moei worden gewerkt om de neutrale orga nisaties er van te overtuigen dat er eerst op ware wijze sport kan worden beoefend als niemand terwille van zijn principe behoeft te worden uitgesloten van wedstrijden. Het mooiste zou zijn dat alles naar de zaterdag ging. hoewel dat natuurlijk op praktische bezwaren stuit. Prins Beinhard moet in dit verband eens hebben gezegd dat veel mensen de vrije zaterdag heiliger is dan de vrije zon dag.... Er moet, aldus ds. Rijper, met alle mogelijke middelen voor worden ge waakt dat we in de sportbeoefening de „wereld" volledig willen volgen en ons willen aanpassen. We moeten een eigen standpunt durven bepalen Daar voor zal de wereld respect hebben. Wo mogen geen toffe Christenen worden werk. Dat dit zo is, is eigen schuld, omdat in het verleden altijd werd ge dacht dat jeugdvorming louter leen bestond uit bijbelstudie, kortom: geestelijke vorming. Men had een voorbeeld moeten ne- men aan AMVJ waar «««UW» tn Mj die bij de jeugd U lichamelijke opvoeding zijn gecomb^ dg jeugd verkeert, beseft heeft dat veel liever dan dat mer iets wordt gezegd of dat de kerk verS 18-27: „Zie ik leg u geen het wel voor gezien houdt. Nodig Christus zegt in Openbaringen 2 ers 18-27: „Zie ik leg u geen nieuwe last op". Het is een passage uit de neerd. Daar is der. Wij moeten nü nog gaan de sport be de schijnwereld waarin r Dat geldt ook voor een zaak als «rijpt wat "daar leeft. Veel te veel de voetbaltoto. Die strijd is totaal wordt het geven van richtlijnen over- --t~, komen daarmee voor ff(,]aten aari .studiehoofden" die vaak Vrijgesteld richtlijnen gelaten aaiT „studiehoofden" die het contact met de praktijk hebben toren en daardoor het contact met de „gewone mens". Er zal J J gepraat, evenals zal stellig waarschuwingen Ds Rijper is een realist, maar niet spreken over sexuele problemen. ke" SS5ïshjï z aswa belang heeft gezien van goeae sportne ®ranr,l.Vlir oefening. Vandaar dat de kerkeraad van de Geref. kerk in Rijsoord onlangs een tot ouderling gekozen lid heeft vrijge steld van het ambt, opdat hij als ijve rig secretaris van de Rijsoordse voet balclub, die al sinds jaar en dag op zaterdag speelt, zijn taak kan blijven vervullen: Op die plaats kan deze man zich Immers nuttig bezig houden. Een ander kan zich dan weer als ouderling verdienstelijk maken. „Langzamerhand beginnen nu de ogen open <te gaan en sinds enige tijd kennen de Geref. Kerken een deputaat- «chap voor de sport hoewel dit nog wei nig actief is", zo zegt ds. Rijper. „Er moet een veel realistischer aanpak ko- verloren ondanks alle nobele acties van de chr. sportunie. We zijn te laat en de kerk heeft een standpunt 'd^jeugd te bepalen in een situatie waarin de deze zaken moeten worden voetbaltoto gemeengoed is gewor- met haar moeten den. Het is vreselijk jammer, dat het zo is, maar we moeten ons geen rad voor de ogen draaien door aan t« nemen dat de toto zelfs bij «en deel van het kerkvolk weg te de», over- ken zou zijn. Aan studies zus en rapporten zo, conferentie hier en een bespreking op hoog niveau heeft de sportjeugd in de praktijk zo weinig. Zij wil turnen, korfballen, zwemmen of voetballen en het is aan de kerk om daarbij present te zijn. Er moet worden bepaald hoe men de grenzen in acht moet nemen: ie kerk moet niet langer achter de fei ten aanlopen, maar voorop gaan. De Russische premier Nikita Chroesj tsjef die sinds gisteren een vijfdaags of ficieel bezoek aan Denemarken brengt heeft tegenover zijn Deense ambtgenoot en gastheer verklaard dat hij graag zo goed mogelijk op de hoogte wil worden gesteld van de gang van zaken in de Deense landbouw. Hij vroeg of Dene marken mogelijk zijn kennis en ervaring op dit gebied met de Sovjet-Unie zou willen delen. Denemarken^ minister-president. Otto Krag. merkte dienaangaande tegenover verslaggevers op dat het verzoek van de Russische premier in overweging is ge nomen. Spoedig na aankomst, zo voegde hij er nog aan toe. had Chroesjtsjef tegen hem gezegd dait hij meer over economi sche aangelegenheden dan over politieke problemen wilde spreken. Politiecordon Voor de Rus, die Denemarken met vrouw, vier dochters en zijn schoonzoon Adzjoébei bezoekt, zijn uitgebreide vei ligheidsmaatregelen getroffen. Overal wordt hij omringd door een dubbele cir- kei politiemannen. In verband met zijn bezoek is aan het burgerluchtverkeer bo-1 ven een groot deel van Oost-Denemarken beperkingen opgelegd. Er mogen gedu rende zijn verblijf daar slechts lijn. en reddin gsvluchten -worden gemaakt Het doet mij veel deugd, zei Chroesj tsjef aan een lunch in het stadhuis van Kopenhagen, dat ik hier vertegenwoor digers van allerlei politieke schakerin gen, van vuurvaste communisten af tot mild gestemde liberalen en uitgesproken! conservatieven toe. aantref. Sprekend over de stad Kopenhagen vervolgde hij: Alle mensen van goede wil moeten ge-1 zamenlijk streven naar afwending van een derde wereldoorlog, waardoor in een oogwenk tijds alle steden en schepselen m de kaart worden geveegd. Russische grondwet De Russische premier, die begeleid wordt door de minister van buitenland se zaken Gromyko, bracht gisteren ook een bezoek aan het Paleis Christiansborg. j waar de Deense volksvertegenwoordiging zetelt. In een gesprek met de voorzitter van de Deense Kamer van afgevaardig den, Pedersen, verklaarde Chroesjtsjef dat zijn regering bezig is met het opstel len van een nieuwe grondwet, „die de basis moet worden van een breed opge zet democratisch stelsel". Een van de vijf leden van de commis sie van ontvangst, die het Russische ge zelschap had moeten verwelkomen, liet overigens verstek gaan. Het was Ole Bjoern Kraft, leider van de conservatie ve partij. Hij was weggebleven, zo zei hij later, omdat hij Chroesjtsjef de hand had moeten schudden en de verleiding niet had kunnen weerstaan te zeggen wat hij van hem dacht. Enkele opmerkingen van Ruslands pre mier tijdens een ontvangst, die hem door de Deense regering werd aangeboden: „Als Stalin nog aan het bewind we6 Amstel prachtpils mèn...wat lekker! Wereldhandelsconferentie gesloten Gisteren is de wereldhandels conferentie in Genève officieel, gesloten. Op de valreep werd de permanente raad voor de wereld handel nog samengesteld. Zoals bekend maken 18 geïndustriali seerde westelijke landen, zes Oosteuropese landen, tien Aziati sche, 12 Afrikaanse en 9 Latijns- Amerikaanse landen hiervan deel uit. Jamaica had zich te elfder ure ook nog kandidaat gesteld, maar viel na een geheime stem ming af. Drama in Keulen Weer 2 kinderen overleden Terwijl in Keulen onder overgrote be langstelling de twee onderwijzeressen, de 24-jarige Ursula Kuhr en de 62-jarige Gertrud Bollenrath. die hun pogingen om hun leerlingen tegen de waanzinnige overvaller in de school Keulen-Volkhoven te beschermen met hun leven moesten bekopen, ter aarde werden besteld, is wederom een meisje aan haar brandwon den overleden. Het was de 9-jarige Klare Kroeger, wier huid voor meer dan 85 pro cent verbrand was. Gisteravond laat is nog een vijfde ge wonde van de overval gestorven. Het is een jongen van negen jaar. Van de resterende 14 ernstig gewonde kinderen, bevinden er drie zich nog levensgevaar. ]jh cc* bonte, Kij, I Moeder aarde krijgt, in de omgeving van Weert (Limburg) zware klap pen te incasseren. Men kan hier mannen bezig zien, die van tijd tot tijd een gewicht van 3000 kg van een hoogte van drie meter op het aardopper vlak laten tuimelen. Dit duistere gedoe is name lijk een nieuwe methode voor bodemonderzoek. Op deze wijze worden de zelfde schokgolven, nodig voor het seismologisch onderzoek, verkregen als met de klassieke metho de, die erin bestaat, dat op 10 meter onder het aardoppervlak enige ki lo's dynamiet tot ont ploffing worden gebracht. Het voordeel van de nieuwe methode is, dal alle complicaties en mo gelijke gevaren van het werken met dynamiet worden vermeden en vooral, dat eventuele ex plosie-schade wordt on dervangen. Deze methode kan bv. ook dicht bij wo ningen worden gebruikt. I Gisteren zijn door dc PTT uitgegeven de twee postzegels die gewijd zijn aan het 350-jarig bestaan van de rijksuniversiteit te Groningen. Enkele van de eerste series werden te Groningen gisteren tij dens een korte plechtig heid officieel door de directeur-generaal van de PTT aangeboden aan de president-curator van dc universiteit, mr. Polak. De postzegels die tot 31 december 1965 geldig blijven worden uitgege ven in waarden van twaalf en dertig cent. I Toen Chroesjtsjef en zijn gezelschap gisteren een bezoek hadden gebracht aan de Deense premier Jens Otto Krag, weiger de bij het vertrek de lift. Gromiko, de minister van buitenlandse zaken, stap te uit en ging via de trap naar beneden. Met de rest van het gezelschap maakte de lift toen geen moeilijkheden. Volgens een medewerker van Krag g'ng de lift op dezelfde manier in staking toen de Russische vice-premier Mikojan enkele jaren ge leden op bezoek was. De president van het Deense gilde van barkeepers heeft ter gelegenheid var het bezoek van de Rus sische leider, een nieuwe cocktail uitgevonden, die „Nikita" genoemd wordt. Chroesjtsjef heeft er ech ter niet van geproefd. Men neemt aan dat hij op last van zijn artsen geen sterke drank mag gebruiken. I Een jonge hengst met de naam „Royal desire" trok gisteren op de festivitei ten van Ascot meer de aandacht dan de Britse vorstin. De hengst zag kans de hele vertoning achttien minuten op te houden. Voor hij dat deed gooide hij eerst de meest befaamde jockey, Pigott. uit het zadel en rende toen de renbaan af. dustrielanden niet voldoende voorbereid was om de verlangens van de ontwikke lingslanden te begrijpen. Men moest da solidariteit van deze laatste groep dan ook niet zien als een poging om iets af te dwingen van de „rijke" groep, maar meer als het scheppen van een basis voor onderhandelingen. De Britse minister Heath waarschuwde op deze laatste dag de ontwikkelings landen nog. dat zij hun problemen met kunnen oplossen door hun stemmeerder- heid te gebruiken om controversiële maatregelen af te dwingen. Wat de ge meenschappelijke taak is, is genoegzaam bekend: het verbeteren van de levens omstandigheden. Dit kan slechts bereikt worden in volmaakte overeenstemming. De ontwikkelingslanden lieten in een slotverklaring weten dat hun solidariteit het dominerende feit van de conferentie is geweest. De 75 landen zijn niet van mening dat de bereikte resultaten in elk van de belangrijke gebieden van de economische politiek voldoende is om in essentiële behoeften te voorzien. De re sultaten zijn echter aanvaard in de hoop dat zij de weg kunnen banen voor be langrijker vooruitgang in de toekomst TOCH AKKOORD INDONESIË EN MALEISIË Indonesië en Maleisië zyn vandaag overeengekomen om uog voor de terug trekking van de Indonesische guerrilla strijders uit Maleisië te beginnen met een drielandenconferentie op niveau van mi nisters van buitenlandse zaken over de crlsls-Maleisië. De Indonesische minister van buiten landse zaken Soebrandio en de Maleisi sche vice-premier Abdoel Razak hebben verklaard dat de ministeriële conferentie zal worden geopend, zodra van Thailand- se generaal Soerakit Mayalar bericht wordt ontvangen, dat hij zijn inspectie- ploeg opdracht heeft gegeven te begin nen met de verifiëring van de terugtrek king. China belooft hulp aan Afro-Aziaten Communistisch China heeft zijn volle steun aan de vijfenzeventig ontwikke lingslanden toegezegd en economisch en financiële hulp beloofd aan de Afri kaanse en Aziatische landen. In Genève is niet-officieel vernomen, dat de Chinese minister van handel. Fuang-Yi, dit heeft medegedeeld op de besloten bijeenkomst van Afro-Aziatische ministers, waarin voorbereidingen worden getroffen voor de volgende „Bandoeng"-conferentie, die waarschijnlijk in Caïro zal worden ge houden. De minister zou gezegd hebben, dat communistisch China hulp zal verlenen in de vorm van leningen zonder rente of met een lage rente en een lange looptijd. De Afro-Aziatische ministers, die in Genève zijn voor de wereldhandelscon ferentie van de Verenigde Naties, hebben een besloten bijeenkomst gehouden om ■■ver de resultaten van dc conferentie f« spreken in het licht van de komend# conferentie van de Bandoenglandwk

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5