Nieuwe Leidse Courant Goldwater nu zeker van zijn kandidatuur Ook na fusie genoeg concurrentie over Per landauer naar Ascot Gouverneur betaalt campagne zelf Hassel reageert fel op kritiek ombudsman Honderden doden door noodweer in Pakistan Prinses Irene wil een echte Hollandse kamer hebben Commentaren Woensdag 17 juni 45ete jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigli i* ghebleve* mijn hert In teghenspoet" Middagtemperaturen iets lager Wisselend bewolkt en slechts op en kele plaatsen wat regen. Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit zuidelijke, later uit noordelijke richtingen. Over het algemeen iets lagere middagtemperatu ren. Zie verder pagina f Scranton met de dood bedreigd Senaat akkoord Luistergeld 1 juli naar f18 De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met het voorstel tot verhoging van de luisterbijdrage, ingaande 1 ju li, van twaalf tot achttien gulden. Voor het wetsontwerp werden 55 stemmen uitgebracht tegen zeven stemmen. Miniser Bot wilde niet ingaan op de suggestie van de heer Van Pelt (pac. soc.) om als compensatie van de ver hoging over te gaan tot de verstrek king van een eenvoudig programma blad. De bewindsman merkte voort dat de omroepen bepaald niet in weel de leven. Voor stemden de fracties van de A.R.P., de C.H.U., de K.V.P. en de P.v.d.A. en tevens de liberale afge vaardigden De Wilde en Van de Vliet. Tegen waren de liberalen Van den Nerg, Delprat en Louwes, de socialist Meester en de fracties van de C.P.N. en P.S.P. T"\E rechts-extremistische republikeinse senator Goldwater is er nu zeker van, dat hij als kandidaat zal worden voorgedragen voor het Ameri kaanse presidentschap. Uit Dallas in Texas, de plaats waar president Ken nedy is vermoord, wordt gemeld dat de 56 afgevaardigden, die de republi keinen in de staat Texas op de komende partij conferentie in San Francisco zullen vertegenwoordigen, beloofd hebben, dat zij Goldwater „onherroepe lijk" zullen steunen. Bovendien bericht Little Rock, be rucht om de „rassendrama's" die zich daar hebben afgespeeld, dat ne gen van de twaalf afgevaardigden van de staat Arkansas op het repu blikeinse congres op Barry Goldwa ter zullen stemmen Op uiterst felle wüze heeft de West- duitse minister van defensie. Kai-Uwe von Hassel gisteren gereageerd op de uit latingen van vice-admiraal Hellmuth Heye, de „ombudsman" voor het leger. Heye heeft de Bondsrepubliek en de Bundeswehr met zyn puoiikatie in het tijdschrift Quick groot onrecht aange daan. Ik acht het een ernstige zaak, dat de vice-admiraal het spookbeeld van een reactionair leger heeft opgeroepen", aldus Von Hassel Mét klem ontkende hij de beweringen van Heye als zouden bij de opleiding van de Westduitse militairen I rute en bloed dorstige methoden worden gebruikt. Het leger hoopt, zo zei de minister in een rede op een C.D.U.-bijeenkomst, dat de Bondsdag „zich bewust van zijn politieke verantwoordelijkheid, het optreden van zijn commissaris aan een onderzoek zal onderwerpen". De uitlatingen van Heye hebben dus duidelijk een openlijk conflict teweegge bracht tussen hem en de minister. Waar nemers in Bonn twijfelen eraan of de „ombudsman" op zijn plaats zal kunnen worden gehandharfd. Ook de manier waarop Heye aan zijn opvattingen lucht gegeven heeft, acht men verwerpelijk. Via een blad de puLiieice opinie beïn- Paarden schrokken van straaljager: boer gedood De 34-jarige veehouder K. van der Veen uit Surhuizum, die op de eerste van de twee boerenwagens zat sprong gistermiddag in paniek van de wagen. De paarden voor de wagen waren ge schrokken toen een straaljager de ge luidsbarrière doorbrak. De paarden sloe gen op hol en de man kwam ln een bermsloot terecht. HU was op slag dood. De 26-jarige knecht van de veehouder, de heer S. Huizinga, eveneens uit Sur huizum die ook op de bok zat, sprong 100 meter verderop van de waaen. In de mening dat zijn baas niet ge wond was, achtervolgde de knecht de twee paarden. Hij haalde ze drie kilo meter verderop in bij het dorp Harkema Opeinde Het span was ongedeerd, maar de twee wagens waren ten gevolge van botsingen onderweg totaal vernield. Toen de heer Huizinga anderhalf uur later in Surhui zum terugkeerde met de paarden, vond hij het lijk van zijn baas in de sloot. Het is gebleken, dat de man overleed ten gevolge van een schedelbasisfractuur Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Zijn echtgenote verwacht thans een tweede kind. In een oogopslag N.B.G.-feest pag. 2 Kosters verheugd pag. 2 Kerk en sport (gevraagd commentaar pag. 5 Chroesjtsjel bij Denen vooral om landbouw pag. 5 Holland Festival: kinderlijk ballet pag. 7 Dr. A. v. d. Horst 65 jaar pag. 7 Ziekenfondswet in de Kamer pag. 9 Stemmachine geprobeerd pag. 9 vloeden, zonder voorken" van het par lement, dat zijn opdrachtgever is. Overigens zou hét ontslag van Heye als „ombudsman" koren op de molen zijn de conservatieven in leger en parlement, die nooit enthousiast geweest zijn deze functie. Zou de regering deze weg bewandelen, dan vrezen leidende politie ke kringen in Bonn, dat dit een ernstige aantasting van het militaire apparaat tot gevolg zal hebben. Geen olie meer in liet zeewater Enkele grote oliemaatschappUen heb ben een werkwüze gevonden, waardoor de watervervuiling door olietankschepen voor 95 procent voorkomen kan worden. Medegedeeld werd dat het vrijwel niet nodig is afvalolie op zee te lossen. De vervuiling wordt meestal veroorzaakt door de oplossing van olie en water bij het schoonmaken van de tanks, als de olielading gelost is. De kapiteins van de tankschepen hebben opdracht gekregen dit olithoudende water niet overboord te gooien, tenzij de veiligheid dit vereist Integendeel, er moet uit het oliemengsel zoveel mogelijk schoon water worden verwijderd. Het restant moet dan worden bewaard en gelost worden bij raffinade rijen aan de kust of de eindstations. De 62-jarige vertegenwoordiger J. H. Dijkhuis uit Zwolle botste met zijn auto bij Olst frontaal tegen een hem tegemoet komende auto. De ernstig gewonde be stuurder kon niet direct worden be vrijd. Hij stierf ter plaatse. stander van Goldwater, de gematigde gouverneur William Scranton van Penn sylvania. tot twee keer toe met de dood bedreigd. Het radio-station in Mineapolis kreeg een telefoontje, waarin werd aan gekondigd. dat de gouverneur gedood zou worden. Ook werd een brief ontvangen met gelijke strekking. Toen de gouverneur op het vliegveld van Minneapolis aankwam, was er dan ook een legertje politiemannen op de been gebracht. Goldwater wordt nu gesteund door 683 republikeinse afgevaardigden. Dat is 28 meer dan hü nodig heeft voor zijn kan didatuur maar Goldwater is voorlopig van plan zijn campagne voor het winnen van meer afgevaardigden voort te zetten. ,,Voor het geval", zei hü, „dat afgevaar digden tijdens het congres van gedaohten zullen veranderen." De man, die het in de republikeinse partij vooral voor Scranton opneemt gouverneur Nelson Rockefeller van New York. Hij heeft ex-president Eisenhower en de vroegere vice-president Nixon- vraagd zijn ambt- en partijgenoot gou verneur Scranton te steunen. Eisenhower noch Nion hebben zich echter willen binden. Rockefeller verwachtte dat de 85 afgevaardigden van New York zijn collega in ieder geval zouden steunen. Gouverneur Scranton is van plan zün verkiezingscampagne zelf te financieren. „Nu ik eenmaal besloten heb te vechten, vind ik dat ik het ook zelf moet betalen" ze" hü- Overigens kan Scranton het best doen Het kapitaal van de gouverneur ligt zo tussen de acht en tien miljoen dollar (29 tot 36 miljoen, gulden). Zijn vermogen is door vier generaties van de familie Scranton vergaard en is voornamelijk in mijnen en industrieën geïnvesteerd. De vader van Scranton. die in 1955 overleed, liet 13 miljoen na. Driebruggen krijgt zijn eerste burgemeester Benoemd is tot burgemeester van de nieuw-gevormde gemeente Driebruggen M. G. Groenenberg 'Nieuwerbrugaan de Rijn). De gemeente Driebruggen is tot stand gekomen door samenvoeging van Lange Ruige Weide. Hekendorp, Pa- pekop en Waarder. De heer Groenenberg is Ned. Hervormd, lid van de CHU en laatstelijk secretaris van de ex-gemeente Waarder. Verwacht wordt dat prins Bernhard de 12de wereldconventie van de Interna tionale vereniging van christen-zaken lieden van 21 tot 24 oktober in Mexico- stad zal bijwonen, meldt Ass. Press. Nederlander in V.S. in arrest: onwettige handel met Cuba De 26-jarige Rotterdammer J. L. is gisteren te New York in staat van be schuldiging gesteld wegens onwettige handel op Cuba. Hij is tegen betaling van een borgstelling van twintigduizend dollar, vrijgelaten. Zijn zaak komt 9 juli De Amerikaanse politie zoekt nog zijn voortvluchtige medeplichtige Pierre Contresty. die de Franse en de Amerikaanse nationaliteit bezit. L. is in februari in Californië gearresteerd. In april is een tenlastelegging jegens hem uitgebracht. L. en C. zouden scheeps papieren hebben vervalst, om illegaal onderdelen van locomotieven en auto's,, tot een gezamenlijke waarde van miljoe nen dollars, naar Cuba te verschepen. L. heeft schuld bekend. Het echtpaar Chroesjtsjef is giste ren in Kopenhagen aangekomen. Op de foto maakt de Russische pre mier een grapje met mevr. Helle Virkner Krag, echtgenote van de Deens eerste minister, tijdens de begroeting op de kade. (Verslag zie pagina 5) Voorwaarden van Ned. Bank DE Nederlandsche Bank deelt mede. dat enerzijds de Neder landsche Handel-Maatschappij ei Twentsche Bank en anderzijds Amsterdamsche Bank en de Rotter- damsche Bank haar, onder verwij zing naar het bepaalde in artikel 13 van de wet toezicht kredietwezen, hebben verzocht verklaringen van geen bezwaar af te geven ter zake van tussen genoemde banken voor genomen fusies. Bij deze aanvragen hebben de banken in kwestie onder meer gewezen op de voordelen van kostenbesparingen doo' verbetering van de efficiency en door rationalisatie van het filialennet. de wenselijkheid van de aanpassing van de bedrijfsgrootte aan de vaak sterke groei der bedrijfsgrootte van de individuele cliënten en de noodzakelijke versterking van de positie van het Nederlandse '7WAAR NOODWEER in Pakistan en grote branden in Noord-Japan als gevolg van de aardbevingen van giste ren hebben in totaal enkele honderden mensenlevens geëist. Bovendien wordt ook Turkije door overstromingen ge troffen, waardoor volgens de eerste he- richten zeker twintig personen zijn verdronken. De verwoestingen die ii». Pakistan (in het district Hyderabad) zijn aange richt tarten elke beschrijving. Duizen den huizen en gebouwen zijn vernield, gote schade werd aangericht aan de gewass-. onder de veestapels. Het dodental was vanmorgen opgelopen tot 250. maar aangezien grote delen van de buitenwereld zijn afgesloten, is het De jaarlijkse Ascot-week, waar de tweede koningin-moeder Elizabeth, gekste hoeden zijn te zien en de sjiek- prinses Paola en Albert, en in het ste renstalbezitters, is gisteren begon- derde prinses Beatrix met prinses nen in onvaste zonneschijn met een Miama van Kent dreiging van regen. Kort na 2 uur, reed de Koninklijke stoet van vijf Prinses Beatrix had een onopval- open landauers naar de loges op de lende donkere strohoed met een op- <rote tribune. In het eerste rijtuig de geslagen rand. Koningin met haar gemaal, in het Vele toeschouwers waren er hoofd- zakelijk voor de traditionelea aard beien en champagne en om met open monden te kijken naar de hoeden die de dames ln de Ascot-Week dragen. Maar er waren ook heel wat door de wol geverfde paardellefhebbers die in de eerste plaats kwamen voor de niet onmogelijk dat er nog veel meer mensen zijn omgekomen. De ramp trof Pakistan op het moment dat de bevolkin_ sliep en men dus veel tijd nodig had om een goed heenkomen te zoeken De ernstige aardbeving die met name de Japanse stad Niigate gisteren trof, heeft tot gevolg gehad dat een grote olie- ïgiplaats in vlammen geraakte. Er stonden vanmorgen bijne veertig olie tanks in lichter laaie, Japanse en Ameri kaanse vliegtuigen werpen tonnen che misch schuim in de tanks Inmiddels zijn driehonderd huizen in de buurt ontruimd. Een derde deel van de rtad, die onge- eer 300.000 inwoners telt, Is onder water komen te staan doordat de zeedüken het onder het geweld van de aardbeving be- n. Het aantal dode- bedroeg vanmor gen 24, terwijl nog 280 personen verwon dingen hebben opgelopen. Er worden nog Helikopter landt op REM-platform Voor het eerst is een helikopter ge land op het dek van het REM-platform de Noordzee met aan boord fourage >r de werkploeg. Het was de Alouette Schreiner aero contractors N.V„ die de toekomst samen met het motor jacht Bolokan het contact tussen de wal en het t.v.-eiland zal onderhouden. D» wentelwiek is uitgerust met rubber drijvers, zodat ook op zee geland kan worden. Bij windkracht acht kan de Alouette nog het contact met het plat form blijven onderhouden Dat is dan wel nodig ook omdat bij dergelijke weersomstandigheden de Bolokan niet langszij het eiland kan komen. Werkspoor in Utrecht heeft van de Ned. Spoorwegen opdracht gekregen tot het bouwen van voorlopig tien motor- postrijtuigen, die in de loop van 1965 in dienst moeten worden gesteld Een twee de opdracht betreft de bouw van 30 twee-rijtuigstellen van het nieuwste type. bankwezen in het internationale verkeer, waar de vier grote banken belangrijk kleiner zijn dan de grote banken in lan den met éen soortgelijke structuur en bevolkingsgrootte als Nederland Criteria Deze aanvragen zijn door de Neder landsche Bank getoetst aan het crite rium neergelegd in artikel 13 van de wet toezicht kredietwezen dat inhoudt dat de Nederlandsche Bank een verkla- ring van geen bezwaar weigert, indien zij van oordeel is dat een fusie zou lei den tot een ongewenste ontwikkeling van het kredietwezen of in strijd zou zün met een gezond bankbeleid. Een onge wenste ontwikkeling van het kredietwe zen, c.q. strijdigheid met een gezond bankbeleid zou zich naar het oordeel van de bank afgezien van het geval van een mogelijke verzwakking van de positie van crediteuren, waarvan in de onderhavige gevallen geen sprake kan zijn voordoen in het geval van een belangenconcentratie die zou leiden tot een verzwaring van de voorwaarden voor kredietverlening, tot een discrimi natoire behandeling van cliëntele, of tot een bemoeilijking van het toezicht op het kredietwezen door de Nederlandsche Bank. De bank is van oordeel, dat deze ge volgen niet zijn te verwachten gelet op de mate van concurrentie die in 't bank wezen bestaat en na de fusies zal blij ven bestaan, op het aantal der werk zame instellingen zowel in de sector der handelsbanken als in die van de land- bouwkredietbanken en op de relatief toenemende betekenis van andere kre dietvormen. en gezien een drietal toe zeggingen die de fusionerende banken tegenover de Nederlandsche Bank heb ben gedaan betreffende controle die doot de centrale bank uitgeoefend kan wor- Onder deze omstandigheden heeft de bank geen aanleiding kunnen vinden de gevraagde verklaringen van geen be zwaar te weigeren, aldus een communi qué van de Nederlandsche Bank. NS-conducteur had gevonden' diamanten reeds twee jaar Na een uitgebreid recherche-onderzoek heeft de 34-jarlge conducteur A. K. van de Ned. Spoorwegen vannacht bekend dat hij de twee diamanten (waarde f 80.000) die hü onlangs als gevonden voorwerpen bü de politie inleverde, twee jaar geleden achtergehouden heeft van een trelnzendlng. Nadat hij twee jaar gebukt was ge gaan onder zijn diamantenbezit, zag de conducteur twee weken geleden, na de diamantenroof in de Leidsestraat, zijn kans schoon. Hij stapte naar de politie en vertelde dat hij twee diamanten by een boom op de Overtoom had gevonden, waarschijnlijk van die roof afkomstig. De twee byzonder kostbare diamanten werden twee jaar geleden per treinpakje van Amsterdam naar Den Haag verzon den. Het pakje bleef echter in de trein achter en de conducteur K. nam het mee naar huis met het plan het de volgende dag in te leveren. Hij wist toen nog niet wat de inhoud van het pakje was. Toen hij dat ontdekte, nam hy zich voor het de volgende week in Den Haag af te geven. Hij heeft dat later niet meer ge durfd. De politie acht het merkwaardige van het geval dat de man in die twee jaar nimmer getracht heeft de diamanten te verkopen Duitse aanranders betrapt De rükspolitie in het Brabantse Aarle- Rixtel heeft twee Duitsers gepakt die een vyftienjarig meisje uit de omgeving van Aarle-Rixtel hebben aangerand. De beide mannen, die uit Neukirchen afkomstig zijn. zyn inmiddels ingesloten en zullen worden voorgeleid bij de offi- De twee Duitsers, die een volledige be kentenis hebben afgelegd, sleurden het meisje tegen haar wil in hun auto en reden er mee naar een afgelegen plek. :s een kanaal. Daar kwam toevallig politieman in de buurt die een meisje hoord gillen. Hij ging er op af en zag tot zijn verbijstering wat er aan de hand was. De beide mannen werden toen onmiddel- lyk gearresteerd. Het meisje had zich weliswaar hevig ;rzet en wist zelfs nog een ruit in de auto kapot te schoppen, doch bleek uit eindelijk niet opgewassen tegen de twee bruten die zich op een afschuwelijk ma- aan het kind hebben vergrepen. In Madrid had, vry onverwachit, maandag een ontmoeting plaats tussen prinses Irene en haar echtgenoot en de voorzitter van het Comité Huwelijks geschenk. dr. J. P. Gribling uit Nijmegen. In een langdurig en openhartig gesprek verklaarde prinses Irene verheugd te zijn over het bedrag, dat bijeen was gebracht. Op de vraag of de Prinses reeds een suggestie zou kunnen doen over de aard van het geschenk, antwoordde zij dat zij in haar toekomstige woning graag een echte Hollandse kamer zou willen hebben. Dr. Gribling vertelde prinses Irene, dat ongeveer 50.000 gulden binnenge komen was, maar dat de termijn van inzending opnieuw verlengd werd. T/" AN UIT de Tweede Kamer Is met V de minister van justitie diep gaand overleg gevoerd over het be leid met betrekking tot de vreemde lingen, in het bijzonder de vluchte lingen. Het valt in ons volk te prijzen, dal het in zijn hart een plaats heeft voor de vreemdeling, nader voor de vluch teling. Het heeft op dit punt een tra ditie waaraan het gaarne wil vast houden. Die traditie is bijbels gefun deerd. Wie zijn bijbel leest, weet van de eerbied die daarin de vluchteling wordt toegedragen. Komt het daardoor, dat onder ons spoedig een onbestemd gevoel van onbehagen wordt gevonden, alsof van regeringswege aan vluchtelingen niet voldoende gastvrijheid wordt verleend? Wellicht spreekt dan ook het geweten mee, zich bewust als het is dat bijvoorbeeld in de jaren dertig meer gedaan had kunnen zijn voor de slachtoffers van de Hitler- terreur. De bewindsman heeft nu met klem betoogd, dat voor het onbehagen geen aanleiding is. Wij hopen het gaarne, blijven overigens de mening toegedaan dat men beter tien vluch telingen ten onrechte kan toelaten dan een ten onrechte weigeren. "PjE grote handelsconferentie te Ge- nève heeft een aaneensluiting te zien gegeven tussen de ontwikke lingslanden. Stellig een opmerkelijk verschijnsel, dat van wijde strekking kan zijn. De zelf wel goed ontwikkelde landen zullen belangstellend zün naar de aard van deze aaneensluiting. Be langrijker echter nog is de vraag, waarom de ontwikkelingslanden hiertoe zijn overgegaan. En dan moet van dit laatste de oorzaak worden gezocht in het oordeel dezer landen, dat bij de ontwikkelde landen nog te weinig begrip bestaat voor hun no den en daarom ook te weinig besef van verantwoordelijkheid jegens hen. In zoverre heeft hun aaneen sluiting iets van een aanklacht. Voor de ontwikkelde landen kan hier een reden liggen tot zelfbezin ning. In de wereld van vandaag houdt het bezit van een zekere wel vaart een verplichting ln ten aan zien van de overigen. Ook ln dat op zicht vormt de wereld van vandaag een eenheid. Hier liggen gedachten die met name de christen zullen aan spreken. De ontwikkelingslanden mag geen aanleiding worden gegeven om hun aaneensluiting te doen uitgroeien tot een front. TTET christelijk nljverheldsonder- wijs ten onzent mag een lus trum vieren dat tot dankbaarheid stemt. Elders in de krant van van daag vindt de lezer er meer over. Wanneer men na een periode van 35 jaar niet minder dan 247 scholen mag tellen, is dat stellig iets bijzon ders. In het maatschappelijk bestel van vandaag neemt het nijverheids onderwijs een belangrijke plaats in. Weinig beroepen zijn er meer, of er im een zekere scholing vereist, en van die beroepen neemt deze tak van onderwijs geen gering deel voor haar rekening. Wat wij voorts van betekenis ach ten, is dat men bü dit onderwijs voorbereid wil zijn op nieuwe ont wikkelingen. Dat kan blijken uit mededelingen die de voorzitter blij kens het verslag heeft gedaan. Er zijn ook hier uitbreidingen en verschuivingen gaande die van de schoolbesturen, daarin gesteund door het bureau, een actieve waakzaam heid vereisen. Bij de aanpak van de telkens nieu we problematieken zal men zich ge steund weten door de dankbaarheid voor hetgeen reeds in het verleden mocht worden bereikt. Geldt dat trouwens niet alle gebieden van on derwijs? T700R de fusies ln de bankwereld heeft de Nederlandsche Bank thans de gevraagde en vereiste toe stemming verleend. Zulks lag geheel in de lijn der verwachtingen. Welis waar moest in de fusies een aan wij zing- worden gezien van zekere ont wikkelingen die gaande zijn, meer dan een algemene waarschuwing tot waakzaamheid behoefde echter niet nodig te heten. Hetgeen niet wegneemt dat de Ne derlandsche Bank van de gefuseerde banken voor haar toestemming ze kere toezeggingen heeft gevraagd, die prompt zijn verleend. De toezeggingen konden weliswaar bescheiden van omvang blijken, maar mogen niettemin van nrincl- niële waarde worden geacht. Zij hou den in elk geval een erkenning in. zowel van de machtige posities die de nieuwe lichamen innemen als van de verantwoordelijkheden die dit meebrengt. Na deze toestemming van de Ne derlandsche Bank zal het de regering des te gemakkelilker vallen, te ant woorden on de vragen die haar deze week vanuit de Tweede Kamer over deze materie zullen worden gesteld. RIT A „Tommy en hebben gisteren met de krik gespeeld en die ligt nog in de garage

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1