Rockefeller schaart zich achter Scranton Goldwater Johnson op weg naar socialisme Handelsconferentie gaf problemen door aan de VerNaties 4 voudige combinatie Goniulka keert zich tegen Kood-Lhina Chefarine 4 Monetaire situatie Italië versleehtert snel Bonn wel bereid tot uitwisseling kranten DINSDAG 16 JUNI 1964 Strijd op Borneo opgelaaid Terwijl autoriteiten van Maleisië. Indonesië en de Filippijnen in Tokio bijeen zijn gekomen voor een top conferentie over de crisis tussen Ma leisië en Indonesië wordt uit Koela Loempoer vernomen, dat op Borneo gevechten worden geleverd tussen Soekarno's guerilla-strijders en Rach- mans veiligheidstroepen. Bij deze strijd zouden negen mensen zijn ge sneuveld en een onbekend aantal gewond. Verdere bijzonderheden hier- Naar aanleiding van deze botsing heeft luitenant-generaal Toenkoe Os man de Maleisische chefstaf gisteren besprekingen gevoerd met functionaris sen van het ministerie van buitenlandse zaken en van de veiligheidspolitie. Het officiële Indonesische persbureau Antara heeft intussen gemeld, dat de Russische vice-premier. Anastas Mi- koyan. komende zaterdag voor een be zoek van tien dagen in Indonesië zal aankomen. Mikoyan reist aan het hoofd van een uit 15-leden bestaande parle mentaire delegatie. Dit is het tweede bezoek van de vice-premier. Twee jaar geleden heeft hij samen met Soekarno het Merdeka-stadion geopend dat met Russisch kapitaal werd gebouwd voor de vierde Aziatische spelen Eis Pathet Lao ingewilligd QOUVERNEUR Nelson Rockefel ler van New York, die zich be schikbaar had gesteld als republi keins kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschapheeft in een gisteren te New York uitgege ven verklaring gezegd, dat hij niet meer naar het presidentschap streeft, doch dat hij zijn volledige steun zal geven aan gouverneur William Scranton van Pennsylva nia. Laastgenoemde heeft zich, als bekend, op het allerlaatste ogenblik kandidaat gesteld in een poging om de opmars van de zeer rechtse senator, Barry Goldwater. naar het kandidaatschap der repu blikeinse partij te stuiten. Waarnemers te New York wijzen op dat Rockfeller weliswaar 'bij een De Laotiaanse roering heeft m een d% republikeinse communiqué bekendgemaakt dat twee Partx)Conjerentxe te San Francisco. staatssecretarissen van de Neo Lao Hak-|u>aaroP de presidentiële kandidaat zal sat. die sinds de staatsgreep van apriworden aangewezen, de afgevaardig- j. «.-J >- -je„( dje 2^ verbonden hebben om ti stemmen, zal verzoeken Scranton te steunen, doch dat het hem vrij zal staan zich bij een eventuele volgende stemming of stemmingen toch kandi daat te stellen, indien Scranton er ondanks de steun van Rockfellers aan hangers, niet in zou slagen tot repu blikeins presidentieel kandidaat t* worden aangewezen. Volledige steun Rockefeller zegt voorts in zijn ver klaringen dat enkele van de afgevaar digden naar het komende republikeinse partijcongres, die hem steunen, zich hiertoe wettelijk hebben verplicht, „zo dat ik het niet juist acht hen reeds nu i de Poolse ambassade verblijven, kun nen terugkeren naar het hoofdkwartier van de Pathet Lao, Khang Khay. Het communiqué zegt dat de internationale controlecommissie met het vervoer van betrokkenen en van een kleine afde ling soldaten van de Pathet Lao die nog in Vientiane is, belast is. De regering heeft deze toestemming verleend nadat prins Soephanoevong, leider van de Pathet Lao, dit had ge elst. Het besluit tot dit vertrek is door de Neo Lao Haksat alleen genomen, al dus het communiqué. De veiligheidsredenen die prins Soe phanoevong aanvoert zijn van alle grond ontbloot, na de gebeurtenissen van 19 mei die op de staatsgreep volgden heeft geen enkel lid van de Pathet Lao zich over een slechte behandeling kunnen beklagen, zegt het communiqué. Gullebui? DROSTE pastilles altijd welkom!1 TVTA drie maanden van impasses -L op alle belangrijke vraag stukken wordt een. vermoeide wereldhandelsconferentie in Ge neve vandaag besloten met de ondertekening van een slotover- eenkomst, die meer is bedoeld om gezichten te redden dan om een economische revolutie te ver oorzaken. Het belangrijkste doel van de con ferentie, die drie maanden geleden is begonnen, was het vinden van manie ren om de onder-ontwikkelde landen in de wereld te helpen. De meeste van deze landen worden bedreigd door een stagnerende economie als gevolg van snel dalende exportwinsten. De westerse geïndustrialiseerde lan den en de ontwikkelingslanden waren het van het begin af aan al met el kaar oneens. Daartoe aangezet door een kleine harde kern, trachtten de arme lan den hun meerderheid van stemmen te gebruiken om er een aantal om streden voorstellen door te drukken, ondanks heftige westerse bezwaren. Het meest omstreden voorstel was dat van de onderontwikkelde groep, gesteund door het Sowjetblok, voor de instelling van een nieuwe wereld-handelsorganisa tie die de bestaande lichamen, waaron der de overwegend westerse GATT (Al gemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) zou overkoepelen. De westerse landen gaven prompt te kennen zich nooit bij zulk een organisatie te zullen aansluiten omdat hun vitale economische belangen dan zouden zijn overgeleverd aan de genade van een stemmenmeerderheid van onderontwik kelde landen. In de loop van de besprekingen bleven functionarissen erop vertrouwen dat er een soort compromis zou kunnen worden bereikt. Pas toen de conferentie aan zijn laatste week was begonnen, realiseerde men zich dat het enige mogelijke com promis tussen de beide onvermurwbare groepen van beide kanten zoveel water in de wijn zou vereisen, dat het in feite neerkomen op ees 11 lichaam dat wij alles kunnen overdra gen." Westerse functionarissen maakten er geen geheim van dat de concrete resul taten van de conferentie praktisch nihil zijn. Maar zij spraken er hun tevreden heid over uit dat zij tenminste de be dreiging van een duidelijk anti-westers georiënteerde internationale handelsor ganisatie hebben afgewend. Ondanks deze eerste taktische over winning voor het westen, is de strijd om een nieuwe handelsorganisatie nauwe lijks begonnen. Zowel het Sovjetblok als de onderontwikkelde landen hebben ge waarschuwd dat zij nog steeds aan dat denkbeeld vasthouden. Het laatste optreden van deze confe rentie heeft het slagveld alleen maar verschoven van Genève naar de Alge mene Vergadering in New York. Gisteravond is nog een voorstel aan vaard om gelden, die door de ontwape ning beschikbaar komen, aan te wenden voor hulp aan onderontwikkelde gebie- van deze verplichting te ontslaan". Hij voegde er voorts aan toe: ,,Ik ben tot de slotsom gekomen dat allen, die mijn inzichten delen, er goed aan doen zich achter de kandidatuur van gouverneur Scranton te stellen. Ik zelf zal Scranton volledig steunen en ik zal met hem sa menwerken om het door mij nagestreef de te verwezenlijken", aldus gouverneur Rockfeller. Socialisme Senator Goldwater verklaarde in een toespraak op een diner van repu blikeinen te Dallas, in de staat Texas (waaruit president Johnson afkomstig is) dat de „Verenigde Staten onder het bewind van Johnson, op weg zijn near het socialisme". Hij voegde er aan toe: „Maar ik kan u onomwonden verzekeren dat ik, indien ik hiertoe in staat word gesteld, deze stroming zal ombuigen en dat ik zal werken voor het behoud van het vrije Ameri kaanse ondernemingsstelsel". De zeer rechtse senator, die geen woord repte over zijn rivaal Scranton, zei verder: „Ind.ien wij ermede doorgaan de be voegdheden en de financiële volmach ten der regering Johnson op de huidige voet uit te breiden, zullen wij een nieuw economisch stelsel in het leven moeten roepen, namelijk een vorm van Amerikaans socialisme en wel bin- presidentiële ambts- Ex-president Eisenhower zei gisteren te Philadelphia op een verkiezingsbij-1 eenkomst der republikeinse partij dat I Amerika „in de afgelopen zeven jaar j (waaronder drie jaar van zijn eigen be-1 windsperiode) een tekort had aan i ervaren personeel", hetgeen tot gevolg had dat ..een aantal fouten zijn begaan" j Uit Saigon wordt vernomen dat de ge-1 ruchten over het feit dat de gezondheids- j toestand van ambassadeur Cabot Lodge niet al te best zou zijn, uit de lucht; zijn gegrepen. Lodge, die ook dingt naar de kandidatuur voor het presidentschap van de republikeinse partij, heeft on langs nog een medische keuring onder gaan. waarbij is geconstateerd dat hij in perfecte gezondheid verkeert, zo werd gezegd. Lodge ontkende de berichten die melding hadden gemaakt, dat hij binnen 30 dagen zijn functie zou neerleggen c~ naar de V.S. zou terugkeren om de co ventie van de republikeinse partij bij Met het vertrek van de laatste Franse militairen uit Algerije is een bewogen periode uit de Franse geschiedenis afgesloten. Het laatste Franse konvooi rijdt de kade van Algiers op om te worden ingescheept. Weer strijd om kunstuiting in Sow jetunie De kunstoorlog In de Sowjetunie U gisteren opnieuw losgebarsten. Het ging ditmaal om een tentoonstelling van een populaire jonge kunstenaar, die bij de Sowjet-reallsten niet ln de pas loopt en ook niet bij een vakvereniging Is aange sloten. De expositie werd op bevel van de po litie niet geopend. Ongeveer 500 jonge kunstliefhebbers voornamelijk studen ten stonden voor de deuren te trappe len van ongeduld, maar de politie bleef onvermurwbaar. Onderminister van kunstzaken Kuznetzof moest er aan te pas komen. Hij keek eens vluchtig naa"r het tentoongestelde en gelastte om de deu ren te openen „om een schandaal te vgjj- mijden". De schilder. Uja Glazunof, heeft fa Italië zijn opleiding gehad en geniet voor namelijk bekendheid door zij portretten van diplomatenvrouwen. Verder zijn zijn onderwerpen opvallend somber. Hij had toestemming om zijn werk te vertoned. maar de vakbeweging van kunstenaars probeerde hem te dwarsbomen. Oostenrijks kanselier in België Vreemde ,bomin vliegtuig Het vertrek van een vliegtuig van de Trans Carribean Airways, dat gisteren van Aruba naar San Juan zou vertrek ken. heeft meer dan een uur vertraging gehad, omdat de autoriteiten het zekere voor het onzekere hebben genomen na een waarschuwing die zij in het vlieg tuig aantroffen. In het toestel, dat met ruim tachtig passagiers zou vertrekken, werd een briefje gevonden, waarin stond dat er zich aan boord een bom bevond. Achter het woordje „bom" was een fraaige- vormde vrouw getekend. Hoewel men vermoedde met een grapje te doen te hebben (men ging er van uit dat de onbekende schrijver een „sexborn" be doelde) heeft men toch het toestel ont ruimd om een onderzoek in te stellen onder toezicht van politie en brand weer. Er werd niets gevonden en met ruim een uur vertraging vertrok het toestel. inderdaad veel beter! n Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is wereldberoemd. De Poolse premier Gomulka heeft congres van de Poolse commu- nög krachtiger. Bovendien zorgt jnistische partij verklaard, dat dePool- se partij een wereldconferentie van i communistische partijen bijeen wil zien om het Chinese conflict te be- i spreken zelfs als de Chinezen zelf Jniet zouden deelnemen. Een dergelijke bijeenkomst waar- van Moskou reeds gedurende lange jtijd een voorstander is geweest zou er toe kunnen leiden dat de Chinese I communistische partij uit de commu nistische beweging zou worden gesto ten. Dc verklaring van Gomulka die werd afgelegd tijdens een redevoering die in de ochtenduren werd begonnen en duurde tot 6 uur in de namiddag is de eerste Poolse verklaring waarin vol ledige steun aan het Russische stand punt wordt gegeven. één der bestanddelen, dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. E33HSBL Geruchten over devaluatie T^OLGENS een Frans financieel blad heeft de president van de Europese commissie Walter Hall- stein aan de Italiaanse regering een geheim memorandum gezon den, waarin de voorwaarden wor den opgesomd waaronder Italië's medeleden in de E.E.G. erin zou den kunnen toestemmen dit land een belangrijke lening te ver- uitstel van be*| strekken. De monetaire situatie slissingen op ieder belangrijk concreetin Italië is aanmerkelijk verslech- stelling van een commissie van 55 lan den van de Verenigde Naties voor han del en ontwikkeling is uitgewerkt in ver hitte onderhandelingen achter de scher men die aan het einde van de conferen tie dag en nacht doorgingen. De resolutie is zonder hoofdelijke stem ming aangenomen en betekent in feite dat de conferentie al zijn belangrijke problemen doorgeeft aan de Algemi zelfs geruchten over een op han den zijnde devaluatie. Hallstein vraagt Italië zich snel te onderwerpen aan de „strenge finan ciële regelingen", daar het anders ge noodzaakt zal zijn zichzelf te isoleren en zou eindigen met uit de EEG te treden. Wanneer de Italiaanse rege- <ie aanbevelingen van de Euro- Vergadering SjSÜ fr3e°^SegTprid„°rVeerv^;Pa- commiaai. aaSvaardt, dan zou- de voorgestelde nieuwe commissie. Een teleurgestelde gedelegeerde van een onderontwikkeld land gaf als com mentaar: „Alles wat wij hebben ge daan is het scheppen van een nieuw Bij uitstapje op zondag: naar mis op zaterdag De rooms-kabholieke bisschoppen in Italië, Zwitserland en Israël hebben de bevoegdheid gekregen in „bepaalde gevallen" aan rooms-katjiolieken toe te staan dat zij op zaterdagavond in plaats van op zondag een mis bijwonen, zo hebben Vaticaanse kringen bekendge maakt. Onder de speciale gevallen kun nen gerekend worden het beoefenen van sport op zondag, speciaal het skiën in de winter, weekenduitstapjes en ritjes en een tekort aan geestelijken. Jagan zal zich tot Thant richten Verenigde Naties te protesteren tegen de arrestatie van vice-pemier Brindley Benn en vier tot de partij van Jagan behorende leden, op last van gouverneur sir Richard Luyt. Dit is van welingelichte zijde ver- Dr. Jagan heeft bekend gemaakt, dat als de gearresteerden niet vrijgelaten worden, hij een campagne van burger lijke ongehoorzaamheid in het gehele land zal beginnen. Een woordvoerder van de ordediensten heeft hierop verklaard, dat een dergelijk besluit de arrestatie van premier Jagan tot gevolg zou hebben. kunnen toestaan uitzonderlijke douane maatregelen te nemen, zowel op het gebied van de invoer als op dat van de export. Uit gisteren door de EEG gepubliceer de cijfers blijkt dat ondanks een grote stijging in 1963, de industriëlejonen Nieuw licht op de Zohar Het dertiende eeuws Judaeo-Arabisch manuscript, recentelijk vertaald door prof. Abraham I. Katsch, hoogleraar aan het instituut voor Hebreeuwse studies van de universiteit te New York, heeft een nieuw licht gew orpen op het ontstaan van de Zohar (lichtglans), het klassieke hoofdwerk der kabbala, een commen taar op de Pentateuch. Tot nu toe werd aangenomen, dat de Zohar is geschre ven door de in de tweede helft van de dertiende eeuw in Spanje levende rab bijn Mozes ben Sjemtov de Leon. In de Lenin bibliotheek van Moskou vond prof. Katsch een Judaeo-Arabisch manuscript dat deze theorie tegenspreekt. Het ma nuscript bevat een commentaar op het boek Genesis, speciaal waar het de Sab bat betreft. Het commentaar is geschre ven door rabbijn David ha-Naggid, die van 1228 tot 1280 leefde. Het bevat veel van dezelfde ideeën die in de Zohar zijn neergelegd. Hieruit concludeert men, dat de Zohar reeds in de eerste helft van de dertiende eeuw in Egypte bekend moet zijn geweest en derhalve nimmer pas in de tweede helft van die eeuw in Spanje kan zijn geschreven. Er zijn voorts theorieën die zeggen, dat de Zo har dateert uit de tweede eeuw der jaartelling en in Palestina is vervaar digd door rabbijn Simon ben Joehai. Een van Afrika's jongste kerken vier de dezer dagen haar tweede lustrum en kon terugzien op een werkelijk fenome nale groei. Het is de Unie van Evan gelische Kerken van West - Afrika, ont staan door het werk van een geloofs- zending de Sudan Interior Mission. Toen deze kerk zelfstandig werd telde de unie 400 gemeenten met 50.000 belijdende kc- j" XT" 900 gemeenten met 650 predikan- den. Nu zijn 300.000 belijdende leden e ten en evangelisten. Europarlement Immuniteit twee leden opgeheven Het Europese parlement heeft het eerst in zijn geschiedenis de Euro pese parlementaire onschendbaarheid van twee van zijn leden (de Luxemburg se socialisten Fohrmann en Krier) op geheven. Dit geschiedde op verzoek van de Luxemburgse regering in verband met een aanklacht die een Luxemburg se winkerlier heeft ingediend wegens een vermeende belediging in een arti kel in een krant waarvan Fohrmann en Krier de leiding hebben. De socialisten hebben tegen inwilli ging van dit verzoek gestemd, doch zij waren in de minderheid. Hun woord voerder, de Belgische hoogleraar in het staatsrecht Dehouse, stelde de zaak principieel. De kwestie van de Europe se parlementaire onschendbaarheid is niet duidelijk genoeg omschreven in de verdragen, zo zei hij. en nu de zaak eenmaal aan de orde is, dient volgens hem de juridische commissie van het Europees parlement de kwestie princi pieel uit te zoeken. De meerderheid van het parlement was echter van mening dat een afge vaardigde die zich in zijn eigen land zelfs in politiek opzicht beledigend uit laat, zich niet op zijn eigen onschend baarheid als Europees parlementslid kan beroepen. In een dergelijk geval ligt de uiteindelijke beslissing over de opheffing van de onschendbaarheid bij het nationale parlement. Met het ophef fen van de immuniteit van de heren Fohrmann en Krier wil het Europese parlement echter niet in de zaak zelf treden en hij spreekt er dan ook geen oordeel over uit. De opheffing van de Europese immuniteit beoogt alleen het Luxemburgse parlement in staat te stel len zich onbelemmerd uit te spreken deze zaak die uiteindelijk toch een zaak de Luxemburgse rechter is. BOEKENHOEK Keur uit de kerkelijke -#?rs. 1963. In serie Bibliotheek van boeken bij de bij bel. Uitgave Bosch Keuning N.V., Goddelijke verbeeldingen, door Kare' van de Woestijne. Bewerking prof. dr. P. Minderaa. Marnix-pocket. Vierde druk. Uitgave A. Manteau N.V., Deo "aag. Snippers op de rivier, door A. Marja. Marnix-pocket Vierde, herziene druk Uitgave A. Manteau N.VDen Haag. Filosofie, door prof. dr. K. Holzamer. Vertaling P. J. F. van Leeuwen Twee deeltjes in serie Sesam-boeken. Uitgave Bosch Keuning N.V., Baarn. Astronomie, door Joachim Herrmann. Vertaling P. J. F. van Leeuwen. Twee deeltjes in serie Sesam-boeken. Uitgave Bosch Keuning N.V., Baarn. L AEGr3EoRFECTL Synode ziet sterren en planeten <Van c 2 kerkredactie) De synode van de Kerk van Schotland heeft zich met de sterren en planeten bezig gehouden- Zij heeft zich afge vraagd hoe de mens als hij het wereld ruim ingaat moet staan tegenover be woners in het universum. In een offici ële uitspraak wordt gezegd dat als ergens in het heelal intelligente wez zijn, in ieder geval de mens „hen niet als vijand mag tegemoet treden." In een officiële kerkelijke uitspraak wordt gezegd dat de mens er voor op moet passen dat het eventueel bestaan de evenwicht tussen de sterren en bewoners niet wordt verstoord. De synode heeft zich ook bezig ge houden met meer aardse problemen en uitgesproken dat communistisch China moet worden toegelaten tot de Ver enigde Naties. Het isolement van China kan, zo zegt deze kerk, op den duur gevaarlijk worden voor de internatio nale stabiliteit Bedrijfsprakticum van predikanten prakticum als gewoon arbeider bij de Hoogovens te IJmuiden en de AKU tc Arnhem. Dit prakticum is een onder deel van een begeleide studie voor hel doctoraal examen theologie, met als on derdeel de industriële verhoudingen, waarmede een jaar geleden een aanvang is gemaakt, in samenwerking met de theologische faculteit van de Rijksuniver siteit te Utrecht, de theologische facul teit van de Vrije Universiteit te Amster dam en de theologische hogeschool der Geref. Kerken te Kampen. Studieleider is dr. J. C. C. Rupp, direkteur van het Universitair instituut vormingswerk be drijfsleven te Utrecht. De betrokken pre dikanten behoren tot verschillende pro testantse kerken, nl. hervormd, gerefor meerd, dooDsgezind en christelijk gere formeerd. Een deel van hen is werk- i als industrie-predikant bij een stichting voor evangelie en industrie, de anderen zijn in een gewone gemeente werkzaam. De bedoeling van dit prak ticum is. dat men de uit de studie ver kregen inzichten zal kunnen toetsen aan de praktijk van het bedrijfsleven. Vorige week hebben elf personen een einddiploma ontvangen v/.n de Gerefor meerde Akademie voor sociale arbeid .De Nijenburgh" te Baarn. Specialisatie maatschappelijk werk: mej. J. A. Kamp huis uit De Krim, mej, E. Korpers- hoek uit Maasland, mej. C D. van de Poel uit Leiderdorp en mej. A. C Woltjer uit Uithuizermeeden; speciali satie kinderbescherming: mej. M. E. Smit uit Goes; specialisatie personeels aangelegenheden: de heer G. C. Voer man uit Dedemsvaart en voor specia lisatie cultureel werk: de heer J. D. Cozijnsen uit Ouderkerk aan de Amstel. mej. M. H. J. E. Dooijes uit Blaricum; mej. P. H. A, van den Ende uit Sant- loort; mej. G. J Kamphorst uit Drie- 'ergen en mej H. D. Keizer uit Hilver- De Poolse premier beschuldigde de Chinezen ervan dat deze trachtten de bijeenkomst van de communistische par tijen op de lange baan te schuiven. De Chinezen zouden volgens Gomulka be weren. dat de voorbereiding van een dergelijke conferentie op zijn minst vier of vijf jaar zou moeten duren. De Poolse preinier zei verder dat het Duitse probleem het grootste struikel blok vormt om de ontspanning tussen Oost en West te voltooien. Hy clstc dat de kernwapens uit West-Duitsland ver bannen zullen worden. Een oplossing voor het Duitse pro bleem Is de erkenning van dc bestaande werkelijkheid, „de erkenning dat beide Duitse staten bestaan". Voordat hij de internationale toestand behandelde had Gomulka bijna vijf uur over de Poolse economische groei en het economische plan voor de jaren 1966 tot 1970 gesproken. Dit plan beoogt dat vergeleken by 1965 de Poolse induStriale produktie met 45 a 47 procent en de agrarische produktie met 14 a 15 procent zal toe hemen. Het nationale inkomen moet met 30 procent stijgen en de produktie van gebruiksgoederen met 27 procent De belangstelling is hoofdzakelijk gericht op de werktuigbouw en de chemische industrie en het voortdurende tekort aan veevoeder. Athenagoras is ernstig ziek De patriarch van Constantinopel. Athenagora»;, is vorige week ziek gé wordén. Naar men aanneemt is hij door een-'hartaanval getroffen. Paus Paulus heeft Hem inmiddels een telegrafische boodschap, gezonden,...waarin hij hem van- harte beter schap toewenst, De In houd van het telegram luidde als volgt: „Tot onze grote bezorgdheid vernomen hebbende uw ziekte, vragen wij God met aandrang u een spoedig herstel te schen ken en wij verzekeren u van onze grote toegenegenheid in de Heer". Zoals be kend heeft de paus Athenagoras begin dit jaar in Jeruzalem ontmoet. De Oostenrijkse kanselier, dr. J. Klaus, is voor een officieel bezoek van i drie dagen aan België in Brussel aan gekomen. Hij zal in Brussel ondermeer besprekingen voeren over de Oosten rijkse wens om als geassocieerd lid tot de Europese economische gemeenschap toe te treden. De Oostenrijkse regerings leider zal een onderhoud hebben met. de voorzitter van de Europese commissie, prof. W. Hallstein. Westen wijst Poolse ..bevriezingsplan" af zijn, dat het jongste Poolse voorstel tot bevriezing van kernwapens in Centraal Europa onaanvaardbaar is. Engeland heeft hierover met de an dere NAVO-landen overleg gepleegd eb alle waren het er over eens dat het voorstel in zijn huidige vorm om tal van redenen onaanvaardbaar is. De Poolse regering is hiervan in kennis gesteld, al dus minister Thomas in antwoord op een vraag. Ook Papandreou naar Johnson Uit Washington wordt vernomen, dat dc Amerikaanse president John son de Griekse premier Papandreou voor n bezoek aan Washington heeft uitgenodigd, ter bespreking van de kwestie Cyprus. Zoals gemeld heeft Johnson ook dc Turkse premier Inönü uitgenodigd om naar de Vü, te komen. Verwacht wordt dat Pa pandreou de uitnodiging van presi dent Johnson zal aannemen. De door de Griekse regering vast te stellen datum zou volgens de betrok ken zegsman niét samenvallen mét het bezoek dat de Turkse premier in het komende weekeinde aan Johnson zal brengen. Intussen hebben honderden Griekse- Cyprioten in de leeftijd van 18 tot 20 jaar zich gemeld bij speciale centra in Larnaca. en Limasol om dienst te ne* men in het Cyprische leger. Zij werden opgeroepen krachtens een wet welke twee weken geleden door het Cyrpische parlement werd aanvaard, ondanks eqo veto van de Turkse-Cypriotische vice- president Fazil Kutsjuk en felle protes ten van de Britse en Turkse regerin gen. Vaderdag? DROSTE pastilles altijd welkomlN^. Trekt Ulbrieht zich nu terug? optreden) bood zij aan haar te rege len door bemiddeling van dezelfde instantie, die belast is met de inter zonale handel. Dat had Ulbrieht niet verwacht: hij eiste plotseling onder handelingen op regeringsniveau. Doelt weer een stukje erkenning van zijn regime te verwerven. Bonn weigerde en bood thans de persraad en de bond van krantenuitgevers als onder- il nog steeds al j handelingsinstanties aan. de kortgele- Het is niet bekend, hoe de Oostzo- correspondent in Bonn) BONN, 17 juni riodieken tussen de Bondsrepubliek Plan torpederen, nu tot haar verras- en de communistische Oostzone van' *-* Duitsland tot stand te brengen. Nadat de regering in Bonn de ju ridische voorwaarden schiep, waarop deze uitwisseling mogelijk zou zijn (communistische kranten waren ver boden in de Bondsrepubliek en de of ficier van justitie zou hebben moeten De Oostduitse pers staat natuurlijk on der strenge controle van staat en partij. Zij is een van de machtsinstrumenten Er bestaan in de Oostzone van Duits land nog 38 dagbladen. Daarvan beho ren er 16 aan de S.E.D., 6 aan de Oost- C.D.U. en de N.D.P.D. (National Demo- kratische Partei Deutschlands), 5 aan de! L.D.P.D. (Liberal-Demokratische etc.) en 1 aan de Demokratische Bauernpar- 'ei. de Freie Deutsche Gewerkschafts Bund en de Freie Deutsche Jugend.- Verder bestaan nog de „Berliner Zei- tung" met de „B.Z. am Abend" en een blaadje van de Servische minderheid in dc Lausitz, „Nowa Doba" genaamd. JCfl AUTOMATIC VJ TOASTER 169. Lokale pers /ft een Ky I De brandweer van het Franse plaatsje Saint Pol sur Ternoise kwam er bij een oefening achter dat de sirene, die de spuitgas ten moest alarmeren, niet meer werkte. Het nauw gezet controleren van dra den en aansluitingen bracht evenwel geen op heldering. Toen men eens in de hoorn zelf ging kijken bleek deze een vogelnestje te bevatten waarin eieren lagen. I In Nagasaki, Japan, is een vrouw die zes maan den geleden bij een ver keersongeluk bet bewust zijn verloor en sindsdien niet meer bij kennis is ge weest, bevallen van een gezonde baby. I Een 33-jarige Nederland se metaalbewerker, Kei ler, is zondag op de Elbe bij Hamburg in moeilijk heden geraakt. Hij was met een zelfvervaardigd vlot de rivier afgevaren om enige verkoeling te zoeken. De getijstroom bracht hem echter in moeilijkheden. Hij werd laat in de avond door de rivierpolitie opgemerkt en in veiligheid gebracht. I In Frankrijk zullen dit jaar proeven worden ge nomen met kleurentelevi sie. Men is begonnen op verschillende plaatsen proeftoestellen te plaat sen. I Op de oude kunst- en antiekbeurs in Delft werd gistermiddag de tiendui zendste bezoeker geno teerd. Het was de verza melaar de heer D. F. W. Langelaan uit Amsterdam, verd ontvangen door Deze 38 kranten hebben 276 kopbladen.' De S.E.D. geeft ook nog 225 z.g. „Hei- matblatter", lokale bladen, alsmede dé weekbladen Wochenpost" cn „Neue Deutsche Bauernzeitung" uit. De „Hei- malblatter" verschijnen eenmaal per week met vier pagina's. Ook deze blaad jes zijn niet vrij. Zij worden door de plaatselijke of districtsleiding der S.E.D, geredigeerd. Ongeveer 80 procent van de totale op lage der in Oost-Duitsland verschijnende bladen cn periodieken komt voor reke ning van de S.E.D.-publikaties. De res terende 20 procent zijn verdeeld over de Ï.hh'.mhalCel B' Irr t"'ZT S* PTtij» .O.. Oie nem als aandenkennog slechts in naam „burgerlijk" zijn) „..jMe ..Berliner Zeitung" en de „B.Z. ant enige oude munten handigde. Naar Keezeri Abend' meedeelde is het bezoek aan de beurs ondanks het handen vroege tijdstip zeer bev Dc perspolltick dcr Oostzone Is in inden van de afd. Agitatie van het entrale comité der S.E.D. Chef is Al- lend. is, dat vooral digend en worden er goe- bert Norden." De pere krljgTdageUJlu de zaken gedaan. Opval- aanwijzingen van het „Presseamt" ten - 1 i de minister-president. nalisten moeten zich om de weken melden voor ideologische scholing, zodat de heren niet kunnen af- I wijken van de parllj-lijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7