Studenten temden met succes de feeks van Shakespeare Siebold- en Medusastraat voor doorgaand verkeer Holland Festival te Leiden Knappe spelers prestaties van en regisseuse mm 1 WK I.EFDSE COURANT DINSDAG 16 JUNI 1964 Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Station. 7.30 uur voorm.: afdeling Leiden Ned. Chr. Reisvereniging. trek voor dagtocht door oostelijk Bra bant en excursie naar weverij De Ploeg te Bergeyk (vertrek 7 uur van Noord wijk en 7.15 uur van Rijnsburg). Zolder Prytaneum, 8 uur: Academi sche Filmstudiekring Salon Indien, bij eenkomst gewijd aan filmanalyse. Binnenplein Academiegebouw, penburg 73, 8.30 uur nam.: opvoering van De getemde Feeks, door Leids Universiteit Toneel-Accoord (Shakes- peare-herdenking) Kantine Clos en Leembruggen. Kor te Mare 28a, 7.15 uur: ruilavond De Philatelist. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Den Haag: Gebouw K. en W., 8.1ï uur: The Royal Ballet Londen, me* medewerking van Utrechts Stedelijk Orkest, La fille mal gardée. Den Haag: Houtrusthallen, 8.15 Residentie-Orkest, met medewerking van dameskoor van Haagse Toonkunst- koor, Matrozenkoor en Aafje Heynis alt. Woensdag Binnenplein Academiegebouw, Rapen burg 73, 8.30 uur nam.: opvoering van De getemde Feeks, door Leids Universitair Toneel-Accoord (Shakes- peare-herdenking Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: Avondstil te. Station, trein 7.30 uur nam. naai Den Haag: K. en O., excursie naai Gemeentemuseum Den Haag, Stadhou derslaan 41. Pelikaanstraat. 8 uur: openluchtsa menkomst Baptisten Gemeente Leiden. Voorschoten Hervormde kerk, 8.15 uur: concert door het Voorschotens Kamerorkest, medewerking Jaap Sto- tijn, hobo, onder leiding van Lucius Voorhorst. Oegstgeest Gemeentehuis, raadsvergadering. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: toneelgroep Studio, met Spinoza van D. Frenkel Frank. Den Haag: Pauluskerk, Sijzenlaan, 8.15 uur: orgelconcert Adr. Blankenstein. Den Haag: Zuiderpark. 2 uur: Leids Jeugdtoneel met Bulletje en Bonestaak bij het Indiaanse opperhoofd Rode Ve- Dondcrdag Binnenplein Academiegebouw, Rapen- iburg 73, 8.30 uur nam.: opvoering var De getemde Feeks, door Leids Univer- yitair Toneel-Accoord (Shakespeare- herdenking) Stadsgehoorzaal, 1.45 3.15 Commissie Culturele vorming School jeugd, concerten Kunstmaandorkest voor leerlingen van g.l.o., v.g.l.o. b.l.o. Oegstgeest: Patronaatsgebouw Rhijn- geesterstraatwcg. .745 uur: Stichting voor huishoudelijke en Gezinsvoorlich ting, modeshow door cursisten van de Den Haag:: Kurzaal (Scheveningen), 8.15 uur: Ned. Kamerorkest, m.m.v. Lukas Foss piano. Den. Haag: Kurhaus-paviljoen (Sche veningen), 8 uur: cabaret Lurelei. Den Haag: Zuiderpark, 8.30 uur nam: Nationale Ballet. Den Haag: Lutherse kerk, Lutherse Burgwal, 9 8 uur: orgelconcert Feike Vrüdag Louise de Coligny-H.B.S. 7.30 uur Stichting Leidse Muziekschool, leer lingenuitvoering. met medewerking van het Leids Jeugdkamerorkest o.l.v. Henk Binnenplein Academiegebouw, Rapen burg 73. 830 uur: voorstelling De ge temde Feeks, door Leids Universitair Toneel-Accoord (Shakespeare-herden- king). Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uur: The Royal Ballet Londen, met medewerking van Utrechts Stedelijk Orkest (Hamlet, The Invitation en Dan- ;s Concertantes). Den Haag: Kurzaal (Scheveningen), 15 uur: Sonata da Camera. Den Haag: Kurhaus-paviljoen (Sche veningen), 8 uur: cabaret Lurelei. Binnenplein Academiegebouw, Rapen burg 73. 8.30 uur nam: voorstelling De getemde Feeks, door Leids Univer sitair Toneel-Accoord (Shakespeare). Garenmarkt, 8.30 uur voorm.: K. en O., vertrek voor excursie naar de Hoog- vens in IJmuiden. Stationsweg, bus 43, 8.50 uur voorm.: afd. Leiden en omstreken Kon. Ned. Mij. Tuinbouw en Plantkunde, vertrek voor excursie naar duinterreinen Kijf hoek en Bierlap te Wassenaar (aan vang 9.30 uur). Den Haag: Kurzaal (Scheveningen), 815 uur: Concertgebouw-Orkest, met medewerking van Elis. Schwarzkopf sopraan en Pierre Fournier cello. Den Haag: Kurhaus-paviljoen (Sche veningen), 8 uur: cabaret Lurelei. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. en de Oegstgees- ter apotheek De dienst van de apo theek Van Breest Smallenburg te Lei derdorp wordt waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken Films: LEIDEN Al zaten we gisteravond aan de westelijke oever van hei Rapenburg m niet aan de zuidelijke Thetmsoever, tooh had men niet veel fawtcvshe nodig om zich in Shakespeare's eigen Globe-Theatre te wanen. De afmetingen van de Hortuspoort kloppen bijna precies met dde van het oude theater. De Hortuspoavt doet dienst als „inner stage", er is een plankier met „apron"-afdak als authentieke „fare-stage". Verder heeft men een tribune gebouwd met aan beide kanten smalle balkons. vaart. Een groepje „speellieden" maakte op uitstekende wijze met muziek en zang uit Shakespeare's tijd de overgan gen van de ene scène naar de andere zo onmerkbaar, dat het één geheel werd. Ofschoon de speelruimte ons nog mee viel, was ze natuurlijk toch vrij beperkt. Dat is iets waar de medespelendvn zich op moeten instellen, wat ze ook uitste kend deden. De mise-en-scène liep nooit ergens mis. Behalve voor speelsters en spelers is dat ook een hulde aan de regisseuse, die liet zien dat ze ook op een klein toneel een massaregie aan kan. Saskia Noord-hoek Hegt speelde de rol van de feeks prima. Haar plastische uit beelding, houding en gebaar waren uit stekend, evenals de manier waaroD ze haar tekst zei. haar gelaatsuitdrukking was af en toe te lief en vriendelijk, wat niet wegneemt dat haar spel van grote kwaliteit was, evenals dat van Rob Eren- stein als Petruchio. Hjj kon gemakkelijker in alle delen van zijn spel consequent zijn, omdat hij kon blijven zoals hij was. Hii behoefde geen t,bekering"'. De open doekjes die deze twee een paar maal kregen waren ruimschoots verdiend! De Bianca van Mirjam Kok was zeker goed, maar een beetje aan de slappe kant. Misschien uit reactie tegenover Kaatje? Een kostelijke rol zasen we verder van Joop Valstar als Grumio. knecht van Petruchio. Het spelritme van de hele groep was bijzonder knap. Wanneer men (ik zou het bijna vergeten) bedenkt dat het amateurs waren die men bezig zag, dan kan er zeker worden gesproken van een voor treffelijke opvoering. Op een verbluf fend knappe wijze hebben Anne Marie Prins en niet te vergeten prof. dr. A G. H. Baehracli. met de studenten, hun aandeel geleverd in de Shakespeare- herdenking en voor Leiden in het Holland Festival. Tot slot waren er veel bloemen en een langdurige ovatie. A. C. Bouwman 9.15 Het meisje van de zolderkamer (18 j.) Lido <2.30, 7 en 9.15 uur) - Telefoon van een dode (14 j.); Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Meisjes, die men niet trouwt (18 j.): Rex (2.30 .7.15 en 915 uur): tot maan dag: Vernietigingscommando Bikini 14 j.); maandag t.m. woensdag: De wre kende bluf <14 j.); Studio <2.30, 7 en 9.15 uur< Au coeur de la vie (18 j.); Trianon (2 en 8 uur): Irma la Douce <18 j,). In deze intieme beslotenheid keken e naar de prestatie van de medewer kenden van het Leids Universitair To neel Accoord, die daar onder de be proefde, bekwame leiding van Anne Marie Prins, hun aandeel leverden de Shakespeare herdenking. Met sub sidie van de gemeente en medewerking de Stichting Kunstmanifestaties. Leiden in het Holland Festival heeft men deze opvoeringen, die gegeven worden 15 -tot en met 27 juni behalve zon dag 21 juni kunnen realiseren. Al die avonden kan men zien hoe een feeks getemd werd. althans hoe Shake speare het laat doen. Hoewel het eer hoogst wonderlijke manier is, heeft Shakespeare er veel succes mee gehad bij het publiek. Men zat blijkbaar met we nu een „feeksenpfobleem"' noemen. Vóór de emancipatie het blijkbaar ook niet alles. .The taming of the Shrew" is ongeveer 1597 of iets eerder. Het is poëtisch of sprookjesachtig maar cnals „De Vrolijke Vrouwtjes Windsor", meer een klucht. Het stuk is zo afwijkend van zijn andere stuk ken dat sommigen van mening zijn dat Shakespeare maar zeer ten dele do De figuren in dit stuk zijn vrij sche matisch. de enige die goed getekend wordt is Petruchio. de temmer van Katharina. de feeks Een geboren toneel speler. in de betekenis van anders doen nen is. In dit stuk zegt hij zelden iets vaar is, maar hij bereikt zijn doel. Hij trouwt zijn feeks en temt haar. •aardoor haar zuster Bianca ook aan de tan kan komen (en komt) want vader Battista. die natuurlijk een rijk edelman i in Padua woont, wenst niet met Katharina te blijven zitten. In om dit allemaal te verwezenlijken bijna iedereen een ander, zodat de vader van Petrucchio. die Vincentino heet ook rijk is en in Pisa woont, zichzelf Katharina is zeer ongeloofwaardig ge- teven. Haar „bekering" gaat vrij snel is zo radicaal dat het niet te eelo- ven is Warneer ze tot slot zegt: (vert Burgersdijk) hUw eega is uw heer. uw schutse, uw leven. Uw opperhoofd, uw vorst; hij zorgt voor u En voor uw onderhoud, hij geeft zijn lijf Aan duizend nooden prijs. te land, ter zee; Bij nacht houdt storm, bij aag hem koude wakker. Terwijl gij warm en veilin dan mag een leuwetemmer blij zijn met zo'n succes, voor ons is het van het goede teveel. de voortreffelijke opvoering kre- niet te veel. Het was sprauke- i lichtvoetig, bruisend en vol tot De Ruif, Janvosscnsteeg, recent werk van Harry Kamoen (tot en met 3 juli). De Taveerne (Tastevin), Beestenmarkt 14: tentoonstelling van schilderijen van Cor Kanbier (dagelijks van half 5 tot 12 uur, behalve 's zondags). Tot half juli. Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: tentoonstelling van schilderijen van de Rotterdamse schilders Henriëtte Reuchlin Lucardle (van 20 juni tot en met 9 juli dag. van 10 tot 17 uur. bovendien op vrijdagavond van 8 tot 10 uur, 's zondags uitsluitend na afspraak) Het binnenplein van .et Acade miegebouw aan het Rapenburg is veranderd in een Shakespaeriaans theater, waarin twaalf maal het stuk „De getemde Feeks" wordt opgevoerd. Men koos het plein om dat zijn afmetingen overeenkomen met die van Shakespeare's eigen Globe-theater. Bijwoning van zo'n opvoering is niet minder dan een unieke belevenis. Men mag dan ook hopen dat elke avond geen plaats onbezet zal bUjven Geslaagden aan de kweekschool Leiden LEIDEN Aan de christelijke kweek school zijn geslaagd voor het eindexa men tweede leerkring de dames C. van Giffen. Leiderdorp; L. Jonker Waddinx- veen; N. J. Keijzer, Sasseheim; M. A van Delft, Wassenaar; A van Ineen Schenau. Leiderdorp: T, C. F. van Kamp, Leiden, J H. E. Baaima, Leiderdorp; en de heren J. Endeveld, Boskoop; J. J. M. Immink, Leiden; A. Boer, Warmond: H. Donker, Leiden; W. van den Heten, Run- wetering. r. H Mooy- na (Eindho- lej. H van Veel gegadigden voor 3-oktober-optocht LEIDEN. De optochtcommissie van de 3 October-Vereeniging heeft het gis teren onder leiding van de heer H. de Wilde in de Jacobazaal wel bijzonder ge makkelijk gehad op de traditionele maat- en inschrijvingsavond. Zoals bekend, gaat het dit keer om de optocht „Feest in speelgoedland". De belangstelling was groot in de voorbije jaren is dit niet meer het geval geweest en zon der moeite konden alle rollen worden bezet. Er zijn zelfs nog rollen bijgemaakt (en wel In de Ivanhoe-groep) om niet al teveel gegadigden teleur te stellen. Vorig jaar heeft men de inschrijving bij wijze van proef gedeeltelijk via ver enigingen laten lopen en dit bleek zo'n succes, dat dit systeem ook nu is toege past Padvinders, zeeverkenners en le den van Groen-Wit, Jahn, Professoren- wijk en DOS doen weer mee aan de op tocht. In totaal werden verdeeld: 145 kinderrollen, 125 rollen voor volwasse nen. 30 rollen voor kinderen met pony's en 40 rollen voor volwassenen met paar- Vorig jaar heeft men nóg een nieuwie- heldje ingevoerd: er werd gebroken met het systeem van de zogenaamde deel nemersavond. Alle deelnemers aan de optocht kregen twee vrijkaartjes voor een filmvoorstelling in de Leidse bio scopen en dat blijkt goed in de smaak te zijn gevallen. Leidse voorlichtingsambtenaar zelf initiatiefnemer LEIDEN. Burgemeester Van Kin schot voelt er wel voor. het enkele dagen geleden verschenen boekje .Portret van Leiden" ook de scholen toe te zenden. De heer Van Aken (p.v.d.a.) vroeg hem dat aistermiddaa in de veraadering van de gemeente raad. De suggestie van dit raadslid om elk gezin een exemplaar aan te bieden meende hij te moeten afwijzen; „in de meeste gevallen zou het toch zo wor den weggelegd'. Over verspreiding op de scholen zal met de wethouder van onderwijs overleg worden gepleegd. Op 1 juli hoopt de door B. en W. aan gestelde voorlichtingsambtenaar zijn werk te beginnen. De heer Van Aken wilde van het college weten of het al een bepaald voorlichtingsbeleid op het oog heeft. De voorzitter antwoordde dat het werk van de voorlichtingsambtenaar tweeledig moet worden opgevat: In de eerste plaats zal hij het beleid van B. en (Advertentie) Uitkering ineen op Vaderdag worden. Het is namelijk gebleken, dat tallozen op de goede gedachte zijn geko men. eens op de markt te gaan rondneu zen, omdat naar.verluidt, daar zó veel wel kome vaderdag-geschenken te koop zijn, dat het de moeite ruimschoots loont een kijkje te nemen. Wie naar de markt toe stapt zal in zijn verwachtingen niet te leurgesteld worden. In de gezellige kra men van marktkoopman en straathande laar liggen honderden artikelen uitge stald die voor vaders „geknipt" zijn - te veel om op te noemen. De prijzen zijn natuurlijk veel lager dan elders en dat verdiende geld mag dan ook met recht een „uitkering ineens" genoemd worden. Daar komt bij dat het gezellige uitzoeken een veel betere kijk geeft op alles wat er alzo te koop is. Wie op de markt koopt - ook voor Vaderdag - doet verstandig, OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD W. moeten volgen, zonder dat het college ook maar één moment de bedoeling zal koesteren hem in een harnas te steken, en ten tweede zal hij zelf initiatiefnemer moeten zijn. De heer Van Kinschot is van mening, dat de aanstelling van deze ambtenaar en van zijn secretaresse, nu men eenmaal deze weg is opgegaan, nog maar een begin is. De begroting voor deze tak van dienst zal zeker een stijgende lijn vertonen. Amerikaanse prijs voor prof. Nauta LEIDEN In Philadelphia is de Karl Spencer Lathley-prijs uitgereikt aan d« oud-Leidenaar prof. dr. Walle J. H Nauta. Deze onderscheiding wordt iaar- lijks toegekend door de American Philo sophical Society voor belangrijk onder zoek op het gebied der neurobiologie. In vroeger jaren werd zij onder andere ver leend aan Raphael Lorente de Nó. Hein- rich Klüver en Alexander Forbes. In ziir ontvangstrede sprak prof. Nauta onder meer woorden van dank tot zijn vroegere leermeesters aan de Leidse universiteit. Boeken en litho's in De Lakenhal LEIDEN De 50 best verzorgde boe ken uit 1962, gekozen door de „Commissie -/oor de collectieve propaganda voor het Nederlandse boek", zijn van 13 juni tot 13 juli te zien in het stedelijk museum De LakenhaL In dezelfde periode expo seert Rein Dool litho's. LISSE Zaterdagmiddag is de visclub „Advendo" gestart met de competitie wedstrijden in de Ringvaart. Er werd slecht gevangen. Van de 18 leden die deel namen wisten er maar 7 iets te vaneen De stand is als volgt: 1 G 't Hort 3 stuks 6 punten; 2 G van Es 2 st 6 p; 3 C Vos 2 st 5 p; 4 C Jansen 1 st 3 p; 5 Fr van Dijk 1 p 3 p; 6 R van der Zaal 1 st 3 p; 7 A van Briemen 1 st 2 punten. G van Es had de dagprijs met de grootste voorn van 227 LEIDEN' Wethouder ir. Van Hoek deelde gistermiddag in de vergadering van de gemeenteraad mee, dat, om de Lage Rijndijk enigermate te ontlasten, 't doorgaande verkeer zal worden geadvi seerd gebruik te maken van de Siebold- straat en de Medusastraat, als verbinding tussen de Rijndijk en de Herensingel. De wethouder beantwoordde een aantal vra gen van de heer Lambermont (k.v.p.) die deze had gesteld naar aanleiding van het voorstel tot het maken van een onder doorgang voor fietsers en voetgangers Tydens de pauze in de opvoering van De getemde Feeks zorgt een strijkje op een schuit in het Ra penburg voor toepasselijke muziek. Men wil de Shakespeariaanse sfeer zoveel mogelijk benndere aan de oostelijke kant van de Wilhelmina- De heer Van Hoek gaf toe dat de ver keersmaatregelen die in verband met de sluiting van de Wilhelminabrug moesten worden getroffen hier en daar moeilijk heden hebben doen ontstaan. Velen vol gen niet de omleiding via de Rijksweg 4a. de Europaweg, het Lammenschans- plein en de Kanaalweg maar gaan via Leiderdorp en komen dan bij de Span- jaardsbrug op de Lage Rijndijk, die al dit verkeer inderdaad moeilijk kan ver ken. De Rijndijk moet dan ook worden ontlast. Dat is mogelijk door de Siebold- straat en de Medusastraat in de route op te nemen, zo meende de heer Van Hoek. Overigens volgt de verkeerspolitie de ontwikkeling met de grootst mogelijke aandacht Voor de inwerkingtreding van de verkeerslichten op het kruispunt Lage Rijndijk - Herensingel - Zijlsingel moeten nog enkele moeilijkheden worden opge lost Zo kon men men nog niet komen tot een goede faseverdeling. Verrassing Wethouder Van Hoek verheelde overi gens niet dat de sluiting van de Wilhel- minabrug ook voor B. en W. een verras sing was. Het college heeft altijd gedacht dat de brug open zou blijven en dat bel verkeer over één baan op aanwijzing van verkeerslichten afwisselend zou worden doorgelaten. Tot in het laatste stadium van voorbereiding leek deze regeling uit voerbaar te zijn. Maar het bleek dat zicb toch te lange files zouden gaai en dat er voor het langzame verkeer hele maal geen doorkomen meer aan zou De Prov. Waterstaat, de A.N.WH, verkeerspolitie en een vertegenwoordiger van Gemeentewerken konden tot geen ander besluit komen dan de brug het snelle verkeer te sluiten. Op schriftelijke vragen van de heer Portheine (v.v.d.) zegde de heer Van Hoek toe. dat de verkeerscommissie zal worden gehoord als omvangrijke gingen in het plaatselijke busiijnennet moeten worden aangebracht Het tegen- woord iee net moet als voorlopig worden gezien. Na de reconstructie van tal wegen zullen definitieve plannen kun nen worden voorgesteld. Oegstgeestenaar notaris DEN HAAG Mr. G A. de Kater. Kandidaatsnotaris te Oegstgeest ls bij K.B. benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Alkmaar met standplaats Hoorn. Hij volgt de eervol ontslagen no taris C. D. G. Breebaart od. LEIDEN De 10-jarige Rudy Booms- ma uit de Nicolaas Beetsstraat liep gis termiddag op de Aalmarkt spelender wijs tegen een bus van de N.Z.H.. IIü brak zijn linker arm. P. G. Hilgersom te Leiden 50 jaar bij Twentsche Bank LEIDEN De heer P. G. Hilgersom (63) vierde gisteren zün 50-jarlg jubi leum b(j het kantoor Leiden van de Twentsche Bank N.V.. waar hy sinds 1 januari 1931 de functie van procuratie houder bekleedt Op die datum nameiyk ging de Haarlemsche Bank. nog eerder Van Wensen en Co. geheten, over in de Twentsche Bank. Velen kwamen de heer Hilgersom en zUn gezin gistermiddag tiidens een in het bankgebouw aan d« Breestraat gehouden receptie feliciteren met dit jubileum Aan deze receptie was een huldiging in intieme kring voorafgegaaan. De heer H. Tjeenk Willink, directeur van het kantoor Leiden, releveerde de mooie staat van dienst van de jublaris. Namens het personeel bood hij de heer Hilgersom een geschenk aan. De heer N. Ledeboer, di recteur van het westelijk rayon, volgde dit voorbeeld en ten slotte sprak nog de heer C. Faas als vertegenwoordiger van de personeelsleden. Anderhalf uur lang was het hierna een komen en gaan van genodigden. Onder anderen merkten wij op wethouder P. R. Harmsen, oud-wethouder A. J. Jongeleen (tweede van links) oud-gemeentesecreta ris mr. J. Bool (links) de heer C. F. Meer- poel namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en tal van bankrelaties en afgevaardigden van an dere banken en instellingen. Foto N. van der Horst Hier hebt u op gewacht, mevrouw De nieuwste, gemakkelijke ma nier om uw huid een complete schoonheidsbehandeling te ge- ven TOSCA de half-vette crème van het be roemde merk 4711. Deze nieuwe vinding is het ge heim'van drie crèmes in één tube: vochtinbrengend - uw huid blijft soepel, glad en jeugdig-fris. beschermend - zelfs voor de teerste huid bij het ruwste weer. als onderlaag - vóór u de make up aanbrengt. Dat geeft het ge voel van een werkelijk verzorg de huid. Begin morgen direct met de proef: u zult versteld staan over het resultaat. TOSCA per tube 2.95 VERBOUWINGSUITVERKOOP Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden, cassettes Juwelier-horloger v d WATER Haarlemmerstraat 207 Duiveiinieuws Leiden LEIDEN Leden van de postduiven- houdersvereniging Het Oosten hebben deelgenomen aan een wedvlucht van Or leans af. afstand 510 kilometer. In con- 103 duiven. Snelheid eerste duif 1197.16 De uitslag; W. de Haas sr. 1; J. R. Smits 2. 13. 23; S. Schoeman 3. 18; L. Es 4, 20 21; Rietbroek 5, 6; J. Paauw 7. 11; A. v. d. Rcyden 8; W. de Wit sr. 9; H. van Laar 10. 12. 19. 22, 25; K. Dok- kum 14, 17; J. Zandvliet 15; P. Noppe 16; van Essen 24.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3