Testvlieger Dizzy bouwt race-auto van straaljager Vogelkoor in juni op zijn best Groots galafeest zet uitreiking luister bij VS met 800 km/u voorbij Oud NBS-staf had reünie Duitsers niet langer hoera-schreeuwers 17 MAANDAG 15 JUNI 1964 Cultuurprijzen van EMS (Van een onzer redacteuren) Brit wil snelheidsrecord te land verbeteren (Van onze luchtvaartmedewerker) DE veertigjarige testvlieger Dizzy Addicott heeft het plan opge vat om een Swift straaljager om te houwen tot race-auto. Tijdens een interview verklaarde hij: „Ik heb altijd iets anders dan anders gewild. Ik wilde altijd met alles het eerste zijn, dk wilde sneller, hoger of langer dan een ander. Het simpele feit dat een Amerikaan de snelste ter land is, is voor mij als Brit een klap in het gezicht, een uitdaging. Ik voel mij daarom gedwongen de hand schoen op te nemen" In zijn dagelijks leven is Dizzy Addi cott in vlieger van straallesvliegtuigen efi het is daarom niet vreemd dat hij min ot meer bezeten is van snelheid. Zijn liefste wens is momenteel het snelheidsrecord ter land, ongeveer 685 km/u, van de Ame rikaan Craig Breedlove te torpederen. Dit zal niet met een gewone racewagen gebeuren, maar met een omgebouwd» straaljager waarmee hij een snelheid vai ruim 800 km/u hoopt te behalen Optimist De optimistische Britse testvlleger meent dat er maar een paar wijzigingen aan de straaljager noodzakelijk ztln. Koel land wordt aangetroffen en een hoge- drukgebied bij de Azoren, dat een uit loper heeft naar Zuid-Frankrijk, heeft zich een krachtige west-circulatie in gesteld. Achter een zwak koufront dat Ne derland maandagochtend passeerde stroomt koudere polaire lucht binnen, waarin opklaringen voorkomen en en kele verspreide buien. Midden op de oceaan tussen de Azoren en IJsland schijnt zich een nieuwe storing te for meren, die later in de westelijke stro ming wordt meegevoerd in de richting van Engeland. Deze storing zal het weer morgen nog niet in ons land beïnvloeden. Het weer blijft koel en veranderlijk. Zon en maan Dinsdag 16 juni: zon op 4.19. onder 21.02; maan op 11.44 onder 107. Woensdag 17 juni: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 16 juni: 7 49 vm; 20.21 nm. Strandverwachting De depressie ten noorden van Schot land trekt naar het oosten en houdt boven de Noordzee en langs de kus: een frisse zuidwesten wind in stand Morgen op de meeste plaatsen wel droog, maar te fris strand weer met enkele zonnige perioden In de middag 16 tot 18 graden, zee water 16 graden. Vooruitzichten: wel af en toe opkla ringen, maar te koel door de zuidwes tenwind. HET WEER CN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur i; .1**. -L!" V L Zd.-Limb. h bew Helsinki onbew Stockholm 1 bew Oslo gh. bew. Kopenh. zw bew Aberdeen zw. bew Londen regenbui Brussel zw bew Luxemb. zw. bew Parijs zw bew Grenoble Nice Berlijn regenbui v 3 34 16 windstil 21 12 Teneinde te voorkomen dat de machine zich in de lucht zal verheffen, zullen de roeren blijven bestaan en zal er een gedeelte van de vleugels afgezaagd worden. Het essentiële, de straalmotor en de romp, blijven ongewijzigd. Verder zullen er zwaardere wielen onder hel toestel moeten komen in plaats van hei normale landingsstel. Ondanks deskundige pi'otesten dat hij bij een dergelijke snelheid zal gaan vlie gen blijft Dizzy zelfverzekerd en lacht alle bezwaren weg. Hij wijst op de erva ring die hij reeds heeft als autocoureur en vlieger. Eens vloog hij het Swift- straalvliegtuig bij volle snelheid op een hoogte van 60 centimeter boven de grond, waarbij hij het toestel volledig onder controle had. Terwijl hij twee jaar ge leden taxivluchten volbracht met een snelheid van 325 km/u, zonder dat de machine zich van de grond verhief. Dizzy is van plan het verbeterde record voor motorvoertuigen in de straalaandrii- vingsklasse op de zoutvlakten van Utah te volbrengen, de datum is nog niet be kend gemaakt Onlangs bestuurde deze snelheids maniak een tweemotorige Mini-race wagen. een progressief bouwsel mei een motor voor cn achter. Na de race De Britse testvlieger Dizzy Addi cott wil met een tot racewagen om gebouwde Swift-straaljager het wereldsnelheidsrecord te land op 800 km/u brengen. verklaarde hij laconiek; „De reusachtige versnellingsdruk brak bijna m(jn rug". Zal de straalracewagen wel in staat zijn, zijn rug te breken. Prins Bernhard heeft zaterdag in Val kenburg een reünie bijgewoond van oud stafofficieren der Nederlandse Binnen landse Strijdkrachten (NBS). Twintig jaar geleden, na de invasie in Frank' rijk, werd de N.B.S. geformeerd. De Prins arriveerde op het vliegveld Èuid-Limbürg en reed naar Valkenbifrg, waar hy met 70 yan zijn oud-stafleden aanzat vóór dé lunch. Dwars door de toeristische drukte maakte hij vervol gens een wandeling over de amuse mentsterreinen van het Valkenburgse natuurbad door het rotspark naar top van de Cauberg. In de op deze plek gebouwde gedachteniskapel ter ere de Limburgse gevallenen in het verzet, legde hij een krans in de vorm het blauwgele wapen der voormalige binnenlandse strijdkrachten. Het strookt natuurlijk niet met menig lief-geworden vóóroordeel maar de Duitser van 1964 is geen militaristische, hoera-schreeu wen de patriot meer. De Duitsers van 1964 althans zij die in het vrije deel van het gespleten land wonen zien de noodzaak in van het verlenen van hun bijdrage tot de defensie van het vrije Westen. De meerderheid hunner accepteert dan ook de militaire dienst als een noodzakelijke plicht, -niet zozeer tegenover het „Vaterland" als wel tegenover de eenheid van vrije volkeren, waarvan de Bondsrepubliek zich een deel weet. Maar dat de Duitser van tegen woordig er nu zo op gebrand is goud en zilver op zijn militaire uniform te ste ken, kan niemand staande houden. Instituten voor meningsonderzoek heb ben jaren achtereen de burgers van de Westduitse Bondsrepubliek dezelfde vraag gesteld. „Zoudt u graag uw militaire dienst doen?" of „Bent u voor een West duitse defensiebijdrage binnen de NAVO of zoudt u de voorkeur geven aan een nationale „Armee?" In 1955, toen het toenmalige „Amt Blank" begon met de vorming van eigen Duitse strijdkrachten, wilde 60 procent der ondervraagden hoogst ongaarne of liever helemaal niet in militaire dienst. Langzaam is in de daarop volgende jaren het aantal „dienstonwilligen" verminderd, maar ook in 1963 gaf nog 45 procent van alle ondervraagde mannelijke personen tussen de 16 en 65 jaren te kennen, dat zij het militaire uniform liever door een andere gedragen zagen worden. Het aan tal der ondervraagden, die verklaarden .graag" in militaire dienst te gaan, is door de jaren heen tamelijk constant ge- Dleven: het zweefde tussen de 5 en 10 procent Verreweg het grootste deel ziet de mili taire dienst als een plicht, waaraan geen ontkomen mogelijk is: 65 procent van alle mannelijke personen tussen de 16 en 65 jaar. Het militantst van allen zijn de mannen van liberalen huize en overtuiging, zij die zich aanhangers van de Vrije Democra tische Party noemden: 57 procent tegen over 55 procent bij C.D.U.-supporters en 37 procent der sociaaldemocraten. Onder degenen, die „liever niet" in militaire dienst gingen, stonden de aanhangers der S.P.D. in de voorste rij: 50 procent tegen 36 procent liberalen en 30 procent C.D.U.- De toenemende bereidheid der West duitsers om in het kader van de NAVO hun defensie-bijdrage te leveren, is in de loop der jaren gebleken uit enquêtes. In 1952 spraken zich nog maar 44 procent uit ten gunste van een gemeenschappe lijke verdediging. In 1957 was dit aantal reeds tot 58 procent gestegen en in het afgelopen jaar zelfs tot 74 procent Dit komt omdat de sociaaldemocraten in West-Duitsland, die jarenlang de defen sie-politiek der C.D.U.-regeringen heeft bestreden, nu plotseling ook tot de NAVO- aanhangers behoren. Hoe dan ook: drie kwart van alle Westduitsers erkent de noodzaak van een Duitse bijdrage tot de defensie van Europa. Het aantal werke lijke nee-zeggers bedraagt nog maar 9 procent. Dr. Euwe buitengew. hoogleraar in Tilburg en Rotterdam Met ingang van 1 september is dr. M Euwe. directeur van de stichting studie centrum voor administratieve automati sering Ln Amsterdam benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de methologie van de geautomatiseerde informatiever werking aan de Nederland9che Economi sche Hoogeschool te Rotterdam en aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg. Beide hogescholen hebben deze nieuwe leerstoel ingesteld om de snelle ontwik keling van de toepassingsmogelijkheden elektronische rekenmachines voor administratieve doeleinden binnen het economisch wetenschappelijk onderwijs te kunnen blijven volgen. Montage-railauto's voor Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen krijgen binnenkort de beschikking over drie splinternieuwe montage-railauto's, die de plaats zullen innemen van de montage wagens voor het onderhoud van de bo venleidingen. Met deze oranje-rode auto's kan zowel op de weg als op de rails wor den gereden met een maximumsnelheid van 80 kilometer op de weg en 60 kilo meter op de rails. Om over te gaan van de weg naar d* spoorbaan, wordt de auto op een over weg geplaatst. Uit de onderkant van de auto komt na het overhalen van een han del hydraulisch een platte schijf naar be neden, die de hele auto omhoog tilt en om welke as de hele auto kan worden ge draaid .De stuurbeweging wordt in de rechtstand gezet, aan de voor- en achter zijde komen ijzeren flenswielen naar be neden en de auto is trein geworden, com pleet met alle gewenste treinseinen. Do werkvloer boven op de auto kan worden verhoogd tot vijf meter boven de grond. De drie auto's naar Zweeds model, die thans van een passend interieur worden voorzien, zullen voorlopig als proef wor den gebruikt. Slaagt deze proefneming, dan worden meer van deze auto's besteld In Loenen op de Veluwe is zater dag een reünie gehouden van Enge landvaarders. Ruim 80 oud-Engeland vaarders waren hiervoor naar de Velu we gekomen. Deze reünie werd bijgewoond door de vertegenwoordiger van koningin Juliana er. prins Bernhard. luitenant- generaal bd C. F. Pahud de Montanges, opper-ceremoniemeester van HM de Ko ningin en adjudant in buitengewone dienst DE heer R. Zwolsman heeft de uit reiking van de eerste cultureel E.M.S.-prijzen tot een groots feest willen maken. En dat is hem gelukt ook. Een feest dat handen vol geld gekost moet hebben en daarom was het ons onduidelijk, hoe verscheide ne malen gezegd kon worden, dat de opbrengst van deze avond bestemd was voor het Rode Kruis „ter onder steuning van behoeftige artiesten in Frankrijk en Nederland". Tot nu toe wisten we niet, dat dit ook tot de taken van het Rode Kruis behoort. Een talrijk publiek was samengescroomd om het arriveren van de vierhonderd gasten bij de Kurzaal te Scheveningen gade te slaan. Een monter muziekkorps onthaalde gasten en kijkers op pittige muziek. De heer en mevrouw Zwolsman en de raad van beheer van de E.M.S. reci pieerden. waarna men zich al direct in feestelijke stemming kon brengen dank 4J ,.1'Heure de champagne", dat aan het diner voorafging. Dat diner, een meesterstuk van Franse kookkunst, was de entourage voor de uit reiking der prijzen. De heer Zwolsman gaf een kort welkomstwoord in het Frans, zeide toen opgelucht, dat hij blij was in het Nederlands verder te kunneo gaan. Een bekentenis, die ieder waardeer de en met applaus beloonde. De vier kunstenaars, allen heel jong en heel nerveus, kregen het bewijs van een studiebeurs overhandigd. Het zijn, zoals bekend, de pianist Wil Brons, de schilder Joop van Meel en de choreogra fen Rudl van Dantzig en Hans van Ma nen. Het geld zelf: f 10.000, krijgen niet ln handen, omdat, aldus de heer Zwolsman, „lk veel te goed uit m(jn eigen jonge Jaren weet, hoe gauw je het ln Parijs kwijt kunt zijn". Provin cialism e In zijn speech, die grotendeels geïm proviseerd was uitte hy zyn mening, dat door deze studiebeurzen „het provincia lisme van Nederland" doorbroken kan worden. In de bekroonden zag hy de grote kunstenaars van straks. Het dessert werd genoten terwijl twaalf mannequins van Dior, gehuld in glinste rende avondtoiletten, rondschreden en 3 mannequins in zwart tricot een fortuin aan byoux van Carlier toonden. Waarbij vermeld mag worden, dat mevrouw Zwolsman een collier en oorknoppen droeg van briljanten met smaragd, die niet onde deden voor de pracht van Car lier. Zij droeg er een hoogst eenvoudige smaakvolle zwarte avondjapon bij. Een charmante verschijning, die een compli ment verdient! En dan het optreden van Zizi Jtean- Aan Wil Brons, Joop van Meel, Rudi van Dantzig en Hans van Manen weren zaterdagavond door de heer R. Zwolsman de E-M.S-- Cultuurprijzen uitgereikt. Mr. Van Dusseldorp assisteerde daarbij. maire, gamin van Parijs, met liedjes show. Televisiecamera's snorren de hele avond (voor een Frans programma, zei men), fotografen in rok knipten honder den foto's. Tot slot een bal. Niet minder dan vijf staatssecretarissen, zes ambassadeurs, de burgemeester van Parijs en miss France waren onder de gasten. Vocalistencursus in huize Bergen te Vught De internationale zomercursus a vocalisten onder auspiciën van de Stichting 's-Hertogenbosch Muziekstad belegd op het landgoed huize Bergen te Vught van 28 juni tot 18 juli a.s. zal op 28 juni om 15.00 uur worden geopend door drs L. J. M. van de Laar, Staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Tijdens de interpretatiecursus zullen doceren: Clara Ebers (Hamburg), Janine Micheau (Parijs) en Herman Schey (Amsterdam) Voor deze cursus hebben zich 23 zan ger» en zangeressen van 8 verschillende nationaliteiten aangemeld. Onder hen zijn '10 Nederlanders. Prins Bernhard heeft vandaag In Wiesbaden een vergadering van de in ternationale groep van de Kamer van Koophandel bijgewoond. Baron De Vos v. Steenwij k (79) overleden Zaterdagavond om kwart voor negen is mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk, oud lid van de Eerste Ka mer voor de V.V.D en oud-Commissa ris der Koningin in Drenthe in het zie- kenuis in Zwolle overleden. Mr. Reint Hendrik baron De Vos van Steenwijk werd 8 november 1885 te Zwolle geboren. Hy bezocht het gymna sium in zyn geboortestad en studeer de van 1904 tot 1911 rechten aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1913 tot doctor in de staatswetenschap pen promoveerde op een proefschrift getiteld: „Stemplicht". In laatstgenoemd jaar ging hy naar Haarlem, waar hy benoemd was tot ad junct-commies aan de provinciale grif fie van Noord-Holland. Vier jaar la ter werd hij bevorderd tot hoofd-com- In 1918 aanvaardde baron De Bos van Steenwijk de functie van commies-grif fier bij de tweede kamer en na het overlijden van de griffier mr. Arntze- nius in 1920 nam hij met ingang van dat jaar diens functie over. Verscheidene jaren had baron De Vos van Steenwijk zitting in de staatscom missie tot voorbereiding van de wette lijke regeling van het waterstaatsbe stuur. In 1931 volgde zijn benoeming tot Commissaris der Koningin in de pro vincie Drenthe. In de jaren van zijn bestuur heeft hij veel tot de opbouw en de bloei van deze provincie bijge dragen door de vestiging van grote be drijven te bevorderen en bijzondere aan dacht te besteden aan de aanleg en de verbetering van de verkeerswegen. Een brand, die zaterdagavond uit brak heeft de boerderij van W Jansen aan de Kiefkampweg in Ernst groten deels verwoest. H ET is de laatste weken overal on gelofelijk mooi geweest in de natuur en eigenlijk nóg. Heesters, bomen en bloemen staan of ston den in een overdadige bloei. Verscheidene vogels hebben reeds jon gen en heel wat merels zagen we al met hun kroost op de pierenjacht Aangezien het aardoppervlak nogal vochtig was waren de wonnen heel gemakkelijk te bereiken of zelfs kronkelden zij na een verfrissend buitje zo maar over de grond. In het laatste geval is hun lot spoedig beslist als ze door merels, lijsters of spreeuwen worden ontdekt Eigenlijk is het een wonder, dat er al jonge merelszijn, want reeds heel vroeg in het voorjaar bouwen zij hun grote ronde nesten tussen allerlei heestergewas. De nesten kon je zc zien zitten toen de takken nog vrij wel bladerloos waren. Daardoor zijn heel wat eieren buit gemaakt. Het i: dan ook verwonderlijk dat toch nog nesten de dans zijn ontsprongen. Na tuurlijk is het uilhalen van vogelnes ten verboden en het is de taak van ouders en opvoeders om de jeugd daarop attent te maken. Spreeuw 10 Is dit rechtvaardig jegens Ons-Heer? Het le ven is schóón. Ik dacht daar nog op. zoëven. Blik naar buiten, luister naar het licht, dat ons Vlaanderen overstelpt met fonkelingen. Het roept: Poncke! Poncke! Het roept: Sander! Sander! Ha. gij glimlacht Sanderken. Het is een oude lach. de lacht van een eerlijk man. die de vreugden van de armoe verkiest boven de tormenten van de rijkdom. Deze lach weegt meer dan een miske van mij en brengt uw broer staag nabijer God. Lach en zing, Sander ken. Elke lach en elk lied geldt de Heer-God een fel gebed. Sint Franciscus zou het u kun nen getuigen. De nachtegaal was ijverzuchtig op hem, Sanderken. Beloof mij nu, dat ge Sanderkens monkeling verstief bereids. Mat zegde hij: Gy hebt vlot spreken, mynheer pastoor, maar hierbinnen (Sanderken wees op zijn borst) wroet het bitter. Ik peins soms Hy brak af, ontweek pastoor Ponckes blik Tja, Sanderken tja Nochtans, het leven blijft onveranderlijk schoon. Ontdek op nieuw de schoonheid van het leven en in uw hart zal goddelijke wijsheid bloeien. Ik, zegde Sanderken zacht. ik zal er naar trachten, mijnheer pastoor. Fiat, Sanderken. Allo, Socrates! Pastoor Poncke reed de armenwijk door. Be halve enige slonzige pagadders die in de goot speelden, en een paar dwalende honden ver toonde zich geen ziel in de straat Zodra pas toor Poncke opdaagde, hadden de over hun half- deurkens hangende klappeien de wyk binnens huis genomen. Pastoor Poncke was een ge- gevreesd man. gevreesder dan de schoutrak kers. Zoals in een boetsermoen kon hy het door hem betrapt luilakkend vrouwvolk in het gemoed porren: Ora et labora. Bidt en sla- meurt. Gij verricht het een noch het ander, ter wijl uw venten hun eigen voor u in het zweet beulen. Uw huishoud laat gij verkommeren. De noen-ate, op het allerleste gekookt, is zwijns- ate en gij biedt haar uw huisman, sprekend: Lebber met lust. kerel! Zodoende plaatst gij hem op eendere lijn met de zwijnen. Zo zijt gij: de schand van myn parochie en een gru wel voor God. Wilt gij, dat ik uw schand ver- LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Dam me Id Vlaanderen door JAN H. EEKHOUT openlijk, met uw namen erbij, voor het aan schijn van geheel Damme? Schrob uw vloeren, kuis uw kasten, kook gelijk voor de koning uw pastoor vordert zéulks van u af! Pastoor Poncke hoorde in het langstygen de wijven met potten en pannen rumoeren zag, hier en daar, er ene nadrukkelijk een emmer water door heur gangske strolen. Ha. op diergelijke triomfen zou de baljuw in geen eeuw kunnen bogen hij, Póncke, behoedde Damme voor verder verval, en bereidde het voor op herstel van de vroegere tierige staat. Heb het wijf on der uw duin, ge hebt stad en wereld eronder en kunt kneden naar believen! Poncke riep de kinderen bij zich en verschonk hun een kruiske. Zij begeleidden hem tot aan het einde der buurt, alwaar hij op Corneel Ca- boor, de grafmaker, botste. God en Poncke kunt gij niet ontlopen, Cor neel Caboor. Gaat ge myn hofke nog langer verwaarlozen, vriend? Wilt gij het een woestijn zien worden. Vlaanderen tot Libije maken? Do den en levenden beklagen zich over u, welig woekert het onkruid op de graven en even we lig woekert niemendal op mijn akker. Het is of er een vloek over mijn veld ligt en hij ligt er en heet Corneel Caboor. Van een misvormd mens gelijk ik, mijn heer pastoor, moogt ge niet alles verwachten. Ik geef toe. gebrekkelijk in myn werk te zijn, zo gebrekkelijk als het mij verleend lichaam is. Uw lichaam is niet gebrekkelijk. Zo en myn bochel dan? Pastoor Poncke betastte uitvoerig Cornelis' bochel en verzuchtte: Corneel, Corneel, gij verwijt uw Schepper valselijk. Uw bochel dunkt mij zo volkomen als maar mogelijk is. Daarom moest gy God diep erkentelijk ervoor wezen. De grafmaker blikte pastoor Poncke met gro te verbijsterde ogen aan. Tevergeefs zocht hy naar een weerwoord. Pastoor Poncke hervatte: Doch ter zake, Corneel. Wanneer bewerkt gij mijn bodem? 't Is in een zucht gereed, mijnheer pastoor. De aarde efkes effenen, het zaad erin Een zucht, geloof mij. Ik vroeg u, wannéér gij zuchten zult! zeg de pastoor Poncke gestreng. Te noen, na stonde van twee, mijnheer pastoor, zult ge mij te uwent zien met rijf en zaad. Ziet gc mij niet, dan is 't. dat ik dood ben, zwoer Corneel Caboor. Ik geloof u. Danke, Corneel. Pastoor Poncke kwam aan de pastorij en klom van zijn dier met behulp van de meteoriet. Hy bracht Socrates in de stal, polste in dc keu ken Katrijne omtrent het noenmaal, begaf zich naar zijn boekerij en schikte zich behaaglijk in de rieten zetelstoel bij het venster. Het aantal boeken van pastoor Poncie kon men becijferen met twintig. Zij reekten in velijn gebonden, op één enkel wandbord. Ge zaagt er, om de bij zonderste te noemen, de geschriften van Jan van Ruusbroec, de rijmwerken van Jacob van Maer- lant, de Levens der Heiligen, de Bloemekens van Sint Franciscus, twee delen over de Satan in sijn Guychelspel, vervaardigd door de Hol lander Simon de Vries, Der Zedige Werken van L. Annaeus Seneka, Quintus Kursius' Alexander de Groote en Rossaeo's Gelooven der gantsche werelt. De deur week open en Katryne trad binnen met in de ene hand een stoffige bottel en in de andere een fijn geslepen slanke kristallen romer. Zij zette de romer behoedzaam op de vensterbank bij haar heer en vulde hem tot op een vingerbreedte van de rand met het vocht uit de fles. (Wordt vervolgd) Ook de spreeuwen zijn al met hun jon gen op pad. Ze trekken overal heen waar iets te halen valt. Kieskeurig zijn ze helemaal niet. Alles is wel kom tot zelfs elastiekjes toe, hoewel ze voor de spreeuw bepaald niet licht verteerbaar zijn. Overal, zowel in het bos, in de polder als in de duinen klinkt het hese geblèr der jonge spreeuwen en zoveel kynnen vader 'en moeder niet aanslepen of hun zo nen en dochters schreeuwen om Dat merken we ook bij andere zang vogels. Wanneer wij ons bij voor beeld met de schuiltent bij een nest met jongen bevinden komen de oude vogels van tijd tot tijd voeren, meest al rupsjes en meer van dat schade- delijk gedierte. Kort daarop richt de jonge vogel zich een weinig op en dan verschijnt, waar de oude vogel op gewacht heeft, een wit pakketje met uitwerpselen. Dat wordt door vader of moeder netjes opgevangen en tijdens het wegvliegen laten zij het vallen. Het nest blijft zodoende schoon. Ook gebeurt het dikwijls dat de vogels het zelfs inslikken. Intussen zijn de laatste terugtrekkers uit het zuiden ook weer aangekomen, te weten de spotvogel en de wiele waal. terwijl van de reeds aanwezige soorten, waarvan alleen nog maar een deel aanwezig bleek te zyn, de rest eveneens is gearriveerd. Thans is de hele zomerbevolking van onze avifauna aanwezig en daarmee Is het vogelkoor op zijn best. Voor wie het nog niet gedaan heeft is het zeker nu de tijd om er op uit te trekken. Nachtegaal Als het even kan dan moet u de dui nen opzoeken waar bomen en hees ters voorkomen, het z.g. binnenduin. Daar vinden we verreweg de meeste zangvogels van allerlei soort. Dik wijls is het geen kunst om tijdens de wandeling een half dozijn of meer nachtegalen te horen zingen en dat waarlijk niet alleen 's nachts. De naam moet overigens niets met zin gen in de nacht te maken hebben, maar waaraan deze wel is ontleend weet niemand. Koekoeken houden zich daar eveneens by voorkeur op. Mezen komen er ook veelvuldig voor, voornamelijk koolmezen en pimpels, maar ook de watervlugge staartmees- jes, wier staat tweemaal zo lang is als zij zelf, zijn er niet zeldzaam. En dan natuurlijk de sierlijke tapui- ten. wier broedsel we niet zo gemak kelijk zullen vinden, omdat zij hun nest in verlaten konijnenholen plegen te maken. Wanneer we bij de zan derige ingang van zo'n hol de voet- afdrukjes van zangvogelpootjes zien staan, kunnen we er vrijwel zeker van zijn. dat er een tapuitenfamilie is gehuisvest Soms lukt het mei be hulp van een spiegeltje het nest met eieren óf jongen te zien te krygen. Onze vriend de fitis komt in de dui nen heel veel voor. bij tientallen. Hun ovenachtig nestje kunnen ze prachtig in het dichte struweel ver stoppen cn deze zijn zodoende zo goed als onvindbaar. Fazant Fazanten in hun schitterende tenue komt men natuurlijk altijd tegen en als we een beetje geluk hebben mis schien een hen met een groot aantal fazantkuikens. Dat wat de duinen be treft Vele weidevogels, kieviten, grutto's en tureluurs lopen ook al met hun jon gen in de weide. Kemphaan en schol ekster zijn terwijl we dit schrijven, nog niet zo ver. maar dat is een kwestie van dagen En wat de water vogels aangaat, jonge eendjes heeft natuurlijk iedereen al gezien en meer koeten en waterhoentjes hebben zich ook al met hun kroost vertoond. A. de Jonf

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7