Nieuwe Leidse Courant Indonesië-Maleisië: top gaat toch door En nóg staan die twee huizen leeg Commentaren Chroesjtsjef 19 dagen in Scandinavië Terugtrekken troepen geregeld Scranton lanceert felle aanval op Goldwater Instelling twee controleposten Tien mensen verdronken Wr«cteun P. DIEMER Hoofdred.clear: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvastigk h gheblavaa wijn hert In teghenspoat" Maandag IS juni 45ste jaargang Westelijke wind Wisselende bewolking: en op de mees te plaatsen droog weer. VrM krachtige tot matige westelijke wind. VrU koeL (Zie voorts pagina 7) In één oogopslag Trek naar Israël gaat op houden pag. 2 Chroesjtsjef naar Scandi navië pag. 5 Thant verdedigt Erhard pag. 5 Straaljager wordt race-auto pag. 7 Vogels in juni pag. 7 E.M.S.-prijzenfeeat pag. 7 Sport: pag. 8, 9 en 11. (Van onze bouwredacteur) Het woningschandaal in Rijswük (Z.-H.) is nu bijna een jaar oud. Ondanks een al maar groter wordende lijst van woningzoekenden staan op de hoek KleiwegProf. Meijerslaan nog steeds twee eengezinswoningen leeg. Waar schijnlijk jongelui hebben een van de grote ramen van de woonkamer van het hoekhuis ingegooid. Staat dit hoekhuis dan inderdaad leeg? Het ziet er nogal bewoond uit. Zeker: de eigenares heeft gordijnen voor de ramen ge hangen en wat meubilair in de kamers geplaatst om te tonen, dat zij ook bereid is, het huis gemeubileerd te verhuren. Begin juli 1963 kwam het Rijswijk- 6e woningschandaal in de publiciteit, doordat de eigenares raambiljetten had opgehangen, waarop een huurprijs vermeld stond van f 850 per maand. De verkoopprijzen waren ook spoedig bekend: f 100.000 voor het hoekhuis en f 80.000 voor het andere. Iedereen was verontwaardigd, het gemeentebestuur ook. Spoedig bleek, dat de eigenares de twee woningen had laten bouwen onder opgaaf dat zij zelf en haar doch ter er zouden gaan wonen. Maar toen de huizen eenmaal gebouwd waren, bleek dat de huizen niet voor zelf- hewoning. doch voor verkoop of ver huur waren bestemd. B. en W. van Rijswijk pakten de zaak direct aan. Besloten werd dat de eigenares binnen een maand met een voor de gemeente acceptabele huur der of koper moest komen. Deze s economisch aan Rijswijk gebonden moeten zijn. Kwam er geen gegadig de uit de bus, dan zou een vordering worden overwogen. Zoals wel was te verwachten, de eigenares had binnen een maand geen koper of huurder. Toen schrok het ge meentebestuur echter terug, want men vreesde een gerechtelijke procedure over de huurprijs. Stel, dat het ge meentebestuur een huurprijs had vast gesteld en de woning had toegewezen aan een bij de gemeente ingeschreven gegadigde en de rechter zou een ho gere huurprijs vaststellen. Dat wilde het gemeentebestuur vermijden. Door deze gang van zaken staan in Rijswijk ai een jaar lang deze twee huizen léég. Niemand blijkt bereid te zijn de gevraagde bedragen op tafel te leggen. En ondanks alle rumoer van vorig jaar gebeurt erniets. DE topconferentie tussen Indonesië en Maleisië kan doorgaan. De onderhandelaars van de twee lan den hebben overeenstemming be reikt over de terugtrekking van de Indonesische troepen uit Maleisisch Borneo, zo deelde de Phillippijnse bemiddelaar Salvador Lopez van daag in Tokio mee, nadat hij een ge sprek had gevoerd met president Macapagal van de Philippijnen en /"YVER de kandidaten voor het Ame- rikaanse presidentschap schre ven we voor enkele weken zo on geveer: Het kan gebeuren dat te midden van het gekrakeel der gro ten een man uit verdere gelederen zich opmaakt om met de winst te gaan strijken. In kandidaat Scranton komt deze man nu dan nog opzetten, echter zijn taak zal niet langer zijn enkele groten te neutraliseren, maar Gold- water als kandidaat een halt toe te roepen op diens weg naar de zege. fn zoverre houdt Scranton zich aan onze voorspellingen, dat hij geen uitgesproken campagne voor zichzelf gaat voeren. De schijn moet worden vermeden, dat hij hunkert naar het hoge ambt, integendeel, hij offert zich op. Dat maakt hem allicht iets meer aanvaardbaar. Of het overigens nog baten zal? Goldwater is inmiddels wel bijzon der hoog gestegen in de cijfers, op zichzelf een verschijnsel dat te den ken geeft. Binnen de partij der republikeinen komt men wel bijzonder laat tot ontwaken, eigenlijk eerst nu het lot van de partij zelf op het spel staat Heeft men ook daar wellicht het partijleven en het werken voor de partij te lang aan te weinigen over gelaten? P)US hebben Chroesjtsjef en Ul- bricht, de man van Oost-Dnits- land, een officieel vriendschapsver drag gesloten. Ook in de westelijke wereld vraagt men zich af, wat het heeft te betekenen. Liet dan tot dusver de vriendschap toch te wensen over? Het is nauwe lijks aan te nemen. Het tegendeel was het geval. Elders achter het IJzeren gordijn maakt men aanstalten om losser van Rusland te raken. Opzettelijk aarzelt men daar om Chroesjtsjef te steunen in zijn be oogde breuk met China, dat Immera zou tot gevolg hebben, dat men weer vaster aan hem geklonken raakt. Bovendien heeft men belangstelling voor de westerse economie, die voor deliger blijkt dan de eigene. In dit geheel ls Oost-Duitsland nog het meest getrouw, zij het niet uit weelde- Alleen door breeduit op Rusland te steunen kan men er voortbestaan. En Chroesjtsjef op zijn beurt kan, bij een toenemende ver eenzaming. dit Oostduitse vriend schapsbetoon best gebruiken. Daarom is het gesloten verdrag wel licht minder een bewijs van geste gen dan wel van tanende macht. De omstandigheden hebben ertoe geleid, die voor geen van beide partners gunstig mochten heten. T.TET antwoord van de regering op de vragen over het televisie eiland is toch wel opmerkelijk. Met dat antwoord zijn de remmen aardig losgegooid voor een straks misschien toenemend streven om in zee allerlei stellages op te richten. Toegegeven: met dit antwoord ls nog geen vrijbrief gegeven om van zee uit televisie te gaan bedrijven. Tot bestrijding daarvan moet het wets ontwerp dienen, dat de regering heel laat overigens bij de volks vertegenwoordiging heeft ingediend en dat nog haken en ogen schijnt t« hebben. Maar de indruk is gewekt, dat de regering toch wel heel gemakkelijk over bezwaren die tegen dit soort stellages kunnen worden ingebracht heenstapt- Van een regering mag worden ver wacht dat zij regeert. Helaas moet worden vastgesteld dat het daaraan bij deze materie schort JQE socialistische oud-minister Hof- stra is een groot man bij Ver- olme. Daar is destijds in zijn kring veel over te doen geweest Niet on begrijpelijk voor een partij als da zijne. De heer Hofstra zelf voelt zich overigens nog steeds socialist en be nut met enige gretigheid voorkomen de gelegenheden om daarvan ook te doen blijken. Zo kon men in een interviewtje in Het Vrije Volk lezen, dat de heer Hofstra zich ,.als socialist" bezorgd maakt over de concentratie van macht die uit de bankfusie voort vloeit. Hij vindt die fusies econo misch wel verstandig, maar vraagt zich af of meer toezicht van de over heid op het bankwezen niet wense lijk is. Is overigens de vice-president van het Verolme-concern de aangewezene om kritiek te oefenen op machts concentratie in het bedrijfsleven? Met name nu bekend is geworden, dat Verolme en Zwolsman elkaar hebben gevonden? Bij Hummelo is zaterdag de 40-jeri^ J. Boersma uit Zelhem met zijn auto tegen een boom gebotst. De bestuurder werd zo ernstig gewond dat hij enkele uren na het ongeluk overleed. Twee in zittenden. afkomstig uit Loblth werden gewond naar het ziekenhuis in Doetin- chem gebracht. ,.U hebt er geen voorstelling van hoe droog die planten waren'" Irene en Charles Prins Xavier van Bourbon-Parma heeft gisteren journalisten meegedeeld, dat zijn zoon prins Charles Hugues en prinses Irene zich in juli naar het kasteel van Lignières in het middenfranse departe ment Cher zullen begeven en daar waar schijnlijk zullen gaan wonen. Later werd gemeld, dat de jonggehuwden er eerst een korte vakantie zullen doorbrengen. Waarschijnlijk de jeugd heeft een van de ramen van de woonkamer van het hoekhuis ingegooid. De eigenares heeft voor de ramen gordijnen gehangen en in de ka mers wat meubilair geplaatst. Om te kunnen aantonen dat zij bereid is de huizen ook gemeubileerd te verhuren.... Broer min. Biesheuvel verongelukt in Frankrijk De 49-jarige landbouwer L. B. Bies heuvel uit Haarlemmerleide, een broer van de minister van landbouw en vis serij, is zaterdagavond bij een auto ongeval in Frankrijk om het leven ge komen. De heer Biesheuvel, die met zijn vrouw een vakantiereis maakte, botste bij Cerney (Haut-Rhin) met zijn auto tegen een bus. Hij was op slag dood. Mevrouw L. Biesheuvel-Brand werd ernstig gewond. Zij is in een zie kenhuis in Mulhouse opgenomen. De heer Biesheuvel genoot in auto sportkringen bekendheid als ritrijder. Hij nam deel aan rally's, o.a. de Tul penrally. De laatste rally Monte Car lo werd door hem meegereden. Een van de twee huizen aan de Kleiweg en de Prof. Meijerslaan in Rijswijkwaarom vorig jaar een schanclaal ontstond. Na een jaar zijn deze huizen nóg niet be woond, omdat de eigenares nog steeds zeer hoge koop- of huur prijzen vraagt. Rijsivijks B. en W. namen het niet en overtuiging, waarmee het Russische volk naar vrede streeft. Premier Chroesj tsjef is gisteren reeds per trein uit Mos kou naar de Oostzeehaven Kalingrad. het vroegere Koningsberg, vertrokken. Daar is hij. in gezelschap van minister van bui tenlandse zaken Gromiko. zijn schoonzoon P. Satoekof. de hoofdredacteur van de Prawda en andere hoge Russische autori teiten aan boord gegaan van de Basjkirija voor de overtocht naar Kopenhagen. Het bezoek van Chroesjtsjef aan Scan dinavië zal negentien dagen duren. Het is de vierde buitenlandse reis van de Russische premier dit jaar: Nog geen maand geleden keerde hij uit Egypte terug na eerder Polen en Hongarije be zocht te hebben. nOUVERNEUR William Scranton van Pennsylvania heeft zaterdag zijn campagne voor benoeming tot republikeins kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap geopend mei zijn voornaamste rivaal, senator Gold water, te beschuldigen van een „heup schot" politiek in buitenlandse aange legenheden inplaats van een weldoor dacht beleid. Op de republikeinse conventie van de staat Connecticut verklaarde Scran ton dat de senator, die hij niet met name noemde maar aanduidde als de „huidige koploper", de republikeinse politiek verdraait en een republikein se overwinning bij de presidentsver kiezing ernstig in gevaar brengt Intussen hebben gisteren acht Invloed rijke republikeinse senatoren te Wash ington zich tegen Goldwater uitgespro ken door een verklaring uit te geven, waarin zij hun steun betuigen voor de Verenigde Natlea. De zeer rechtse Gold water heeft namelijk herhaalde malen stelling genomen tegen het optreden van de V.N. De acht senatoren hebben zich voorts uitgesproken voor het bestaande Amerikaanse stelsel van maatschappe lijke zekerheid en voor de rechten, die de vakbonden thans genieten. Goldwater heeft zich hierover echter meermalen tn afkeurende zin uitgelaten. Ongelukkig Toen aan Scranton gevraagd werd welke drijfveren hem er toe hadden be wogen zich kandidaat te stellen, ant woordde hij: „De gematigde republikei nen waren, nadat Goldwater de voorver kiezingen in Californlë had gewonnen, enigszins neerslachtig gestemd en zij maakten de indruk dat zij niet van plan waren nog veel te doen, om Goldwater ln zijn op roars te stuiten. Ikzelf meende dat het bijzonder ongelukkig zou zijn, indien de republikeinse partij niet met een gematigde kandidaat voor het pre sidentschap te voorschijn zou komen. Ik had gehoopt dat iemand anders zich voor het kandidaatschap zou aanmelden, want ik persoonlijk streef niet naar het presi dentschap", aldus gouverneur Scranton. Scranton zei voorts dat de reactie fan tastisch geweest is op zijn besluit zich kandidaat te stellen voor de republi keinse kandidatuur voor het president schap. Hij toonde zich verder optimis tisch dat hij de voorsprong van senator Goldwater ongedaan zal kunnen maken. Scranton verklaarde nog dat Indien hij niet de nodige steun zou krijgen hij, of Goldwater of gouverneur Rockefeller van New York zou steunen,omdat beiden het met hem op drie belangrijke punten eens zijn, nl. 11 een krachtig en leiding gevend buitenlands beleid. 2) een even wichtige begroting. 31 mindere centra lisering in het overheidsapparaat. Geen debat Inmiddels heeft Goldwater nog laten weten dat hij geen televisie-debat wenst met Scranton en Roekefeller. Dit debat waarvoor het Amerikaanse radio- en te levisiestation C.B.S. twee uur zendtijd beschikbaar had gesteld, zou komende zondag worden gehouden. Ook heeft Goldwater zich uitgespro ken tegen het wetsontwerp op de bur gerrechten. dat thans bij het congres ln behandeling ls. Volgens Goldwaters poli tieke campagneleider zou de senator dit besluit hebben genomen omdat dit een ongrondwettig gebruik van het federale gezag betreft. Merkwaardigerwijs stem de Goldwater in 1957 en 1960 voor deze burgerrechten. Zaterdagavond rond elf uur heeft een windhoos in twee mi nuten tijd grote schade aange richt aan drie badcentra op Texel. Aan het Hoornse strand, het Centrum bij paal 12 en het Westerslag werden tientallen badhokjes, die een zevenhon derd gulden per stuk kosten, finaal uit elkaar geslagen. De foto geeft een beeld van d" schade (welke door de verze kering wordt gedekt). premier Abdoel Rachman van Ma leisië. De weg voor een topconferen tie is nu gebaand, zed bemiddelaar Salvador Lopez. Een gunstig teken was reeds, dat pre mier Abdoel Rachman bij zijn aankomst in Tokio meedeelde akkoord te gaan met de Thailandse voorstellen over het aan tal controleposten voor de terugtrekking van de Indonesische infiltranten. Een post zal gevestigd worden ln Sabah. een tweede in Serawak. Tijdens een bijeenkomst, die aan de topconfe rentie voorafgaat zullen de ministers van buitenlandse zaken van Indonesië, Maleisië en de Philippijnen het nog eens worden over de plaats van nog twee controleposten. Zoals bekend, is president Soekarno al ruim een week in de Japanse hoofd stad. HU had ged eigd dinsdag naar huis te zullen gaan als Maleisië dan nog niet had besloten aan de topconferentie deel te nemen. Premier Rachman had toen op zijn beurt gezegd alleen te willen onderhan delen als de Indonesische guerillastrij- ders zich hadden teruggetrokken. Demonstratie voor paleis Soestdijk verhinderd De Baarnse politie heeft vanochtend een demonstratie van vijf functionarissen van de jongerenorganisatie van de stich ting „Door de eeuwen trouw" voor paleis Soestdijk verhinderd. De jongeren waren van plan een marathondemonsbratie ta houden teneinde de aandacht van de Ko ningin te vestigen op ihet lot van de -ter dood veroordeelde zuid-Molukse leider mr. dr. Soumokil. Ze wilden voor hot paleis posten met een spandoek tot hot moment dat de Koningin bereid zou zijn een brief wan de jongerenorganisatie in ontvangst te nemen Het spandoek (Wilhelmina Kruger, Theo Vincent, Juliana Soumokii stond er op) was nauwelijks ontrold, of twee agenten van de inmiddels door da marechaussee gewaarschuwde Baarnse politie grepen in, namen het spandoek in beslag en maakten proces-verbaal op to gen twee jongeren. Ze moeten binnen kort voor het kantongerecht verschijnen, omdat volgens de plaatselijke politiever ordening demonstreren voor het palies verboden is. De brief, die de jongeren aan de Ko ningin wilden aanbieden, werd daarna per expresse naar het paleis gezonden en na een uur waren de vijf jongens weei op weg naar huis In de uitvoerige brief doet men een beroep op de Koningin te bemiddelen opdat dr. Soumokil wordt vrijgelaten en asiel krijgt in Nederland. Autobus in rivier gereden: 23 Turkse kinderen verdronken Een autobus, waarin zich Turkse kin deren bevonden, die op weg waren naar een vakantieoord, is nabij Rize, noord- oost-Turkije, in een rivier gereden. 23 kinderen zijn door verdrinking om het leven gekomen, terwijl er dertien werden gewond Kilo marihuana in beslag genomen In de woning van de 24-jarige free lance kunstfotograaf R. S. van B. in het centrum van Amsterdam hebben re chercheurs der afdeling verdovende mid delen van de centrale recherche onge veer een kilo marihuana in beslag ge nomen. De fotograaf werd gearresteerd. De recherche had het ernstige vermoe den dat zich in deze woning weieens marihuana zou kunnen bevinden. Er wö den in deze zaak nog meer arrestaties verwacht ^ATERDAG heeft zich in de Oude Maas bij Heesch een drama afge speeld, waarbij de zeventienjarige Henk Duijs is verdronken. Hoewel bij niet goed kon zwemmen, zocht hii ver" koeling in de rivier. Samen met zijn negentienjarige broer Ben bleef hij zo dicht mogelijk bij de kant in het on diepe gedeelte. Plotseling kwamen de broers in een diepe geul terecht waar op zij onder water verdwenen. Ben probeerde nog zijn broer te redden maar hij kwam zelf in gevaar. Twee Ossenaren, E. van der Ven en J. van Dijk, schoten te hulp. Van der Ven wist Ben te grijpen en leverde hem over aan de andere redder, die de jon gen op het droge bracht. Van der Ven trachtte daarop Henk te redden die zich ln zijn angst zo aan hem vastklemde, dat beiden onder water verdwenen. Eerst moest de redder loslaten, maar spoedig had hij de drenkeling weer te pakken, die het bewustzijn al had ver loren, Van der Ven was echter ook aan het emd van zijn krachten en moest de jongen loslaten. Drie uur later werd het lijk door duikers gevonden. De drukkende hitte heeft nog meer slachtoffers geëist. De 11-jarige Han Tillekena uit Den Haag waagde xich zaterdagmiddag in Schevenlngen te ver ln zee en werd bewusteloos uit het water gehaald. In het Bronovo-zieken- huis ls de jongen overleden. De 29-jarige onderwijzer G. Middel koop uit Gorinchem ging zaterdag in de gemeente Dahlem in de Waal zwemmen Zijn vrouw en drie kinderen zagen hem op een gevaarlijk punt in het water gaan. Hij verdronk. Het stoffelijk overschot is nog steeds niet gevonden. In het Jekerbad in Maastricht is de negenjarige F. N. Murrer verdronken Het toezichthoudende personeel had door de overweldigende drukte geen overzicht meer van wat in het bad ge beurde. In het natuurbad in Sleen is de veertienjarige Harrie Huizing ver dronken. In het overvolle natuurbad had niemand iets gemerkt. Een 26-jarige Italiaan ging in Lim burg in de Maas zwemmen. Twee vrien den waren er getuigen van hoe hun land genoot een gil slaakte en onder water verdween. Eerst dachten zij nog aan een grap. Maar spoedig zagen zij dat het ernst was geweest. Toen was het te laat. De 21-jarige B. M. Grootholt ls za terdag bij het zwemmen 'met zijn kle- ren aan) over het Twentekanaal in Hen gelo verdronken, zonder dat iemand het gezien heeft. Het Rik is zondag opge- De zevenjarige Philip Ansems uit Rotterdam is zaterdag vermoedelijk bij het pootje baden in de Rotte in de mod der blijven steken, gestruikeld en ver dronken. De 17-jarige Johannes Veen uit Wes- terlee is zondag Dij Wedderveer in de Westerwoldse A verdronken. De jongen was met vrienden na een roeitocht te water gegaan. Hij kon niet zwemmen. In de Plantage Muidergracht in Am sterdam verdronk de vijfjarige Evert Kooij, toen hij trachte een stuk speel goed uit het water te halen. Tegen een vriendje had hij gezegd dat hij wel kon zwemmen, waarop hij in de gracht sprong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1