als redder van tiet vaderland de geschiedenis in Telefoonmisère bewijst: het moet anders bij PTT Grote geldstukken Stuur De Gaulle maar naar Madag ascar... Scranton stelt zich kandidaat presidentschap ZATERDAG 13 JUNI 1964 1* Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen DE CVi nil LO IS ME I ZO JONG MEER VS&KEMJP REGIME KAN ALLE KANTEN UIT Volgens de Spaanse successiewet, waarmee men overigens ook vele kanten uit kan, komt na Franco's dood de macht in handen van een regentschapsraad. De belangrijkste plaats daarin is voor kapitein-gene raal Munoz Grandes bestemd, thans vice-dictator" en woordvoerder van Franco in het kabinet, vroeger commandant van de beruchte Blau we Divisie, die aan de zijde van de Duitsers tegen de Russen vocht. Hoewel deze regentschapsraad „junta" is misschien een betere naam, omdat het zwaartepunt onge twijfeld bij de strijdkrachten zal ko men te liggen volgens nagelaten instructies van Franco kan hande len, acht men het waarschijnlijker dat hij zich aan de omstandigheden zal aanpassen, met andere woorden aan de wensen van het volk. Eerst zullen deze zich echter moeten uit kristalliseren, wat wel eens lang zal kunnen duren. ALLES IS MOGELIJK Alles is dus nog mogelijk in Span je; op geen enkele toekomstige staatsvorm heeft Franco zich tot nog toe vastgelegd. De restauratie van de monarchie kan uit de bus komen wie de koning dan ook zal zijn MADRID, juni. Er gaat een paradoxaal, maar veelzeggend verhaaltje in Madrid. José komt Juan tegen en zegt tegen deze: „Franco is dood!" „Gelukkig", luidt de eerste reactie van Juan, Kor onmiddellijk gevolgd door de vraag: „Zeg, wie volgt hem eigen- lijk op?" „Franco", klinkt het vreemde antwoord. „Gelukkig", verzucht Juan opnieuw, rherj» Een andere anecdote is al even typerend voor de situatie. Een jongen, die ontdekt heeft dat op een eenzame bergweg een brug Aidn over een ravijn is ingestort, gebaart een auto, die er pardoes in zou zijn gereden, te stoppen. Niemand minder dan Franco zit in de wagen. Hij is zó dankbaar dat hij de knaap welk cadeau, dat deze zich ook maar wenst, wil geven. De jongen denkt lang na en zegt dan: Een begrafenis eerste klas". „Wat!" roept Franco uit. „Als ik jé goed verstaan heb, begrijp ik 't niet!" „Ik wel", ant woordt de knaap. „Ik wel. Als iemand zou weten dat ik het leven van de Caudillo heb gered, zal ik me nergens meer in Spanje kun nen vertonen, zonder risiko te lopen m'n eigen eigen leven te ver- ontti liezen. ds in De moraal van deze, misschien ouderen heeft ze weliswaar de gne- e z4 wat macabere mopjes, is duidelijk, ven meegekregen; van de tijd en 's,s®4 Hoewel vriend noch vijand veel in het nauwe contact met Europa daar- het voortbestaan van het persona- entegen een sterk gevoel van relati- listische bewind van Franco zien, vering. - Brw weet niemand, wie z'n mantel moet De rustig en vooral doelbewust overnemen. De generalissimo is in berekenende Franco, die maar één o dit opzicht als De Gaulle. Hij is een ding wenst, namelijk vrede voor l0.4 krachtfiguur, op wie men, op de 'ke- Spanje na z'n dood ijdelheid en per beschouwd, meer tegen heeft grootheidswaan zijn hier uiteraard 5orni, dan voor. Zolang hij regeert, heeft niet vreemd aan, omdat hij als de hij bovendien geen enkele andere redder van het vaderland de ge- sterke persoonlijkheid in z'n omge- schiedenis in wil gaan is onder ving geduld. Z'n bestaansgrond is het opvolgingsprobleem waarschijn- irt vi het vraagteken: de gedachte dat lijk heel wat koeler dan de buiten- men wél weet wat men heeft, maar wacht. Slimheid en gevoel voor po- Woorj niet wat men krijgt. litieke verhoudingen kunnen hem Vest. Don Francisco Franco Bohamon- niet worden ontzagd. Z'n voor- tes, Caudillo van Spanje „bij de naamste uitgangspunt is wel dat gratie Gods", zoals nog het klein- niemand, ook hij niet, weet welke 'n.®1ste, Spaanse muntje vermeldt, is staatsvorm straks het beste bij ÏLj thans vijfentwintig jaar aan het be- het moderne, economisch volwassen n wind. Z'n gezondheid is beter dan geworden Spanje past. +5ÏÏLÏS SffLÏSffLV„e.rr£lr;l.e.!!i Vandaar dat hij van het begin at aan geen enkele beslissing heeft ge- nomén en alle mogelijkheden heeft open gehouden. Zo heeft hij Spanje een monarchie gelaten. Zo heeft hij met de laatste koningsfamilie aan gepapt, zowel met Don Juan (troon pretendent voor de oude kastes der grandes) als met diens zoon, Don Juan Carlos (troonpretendent voor de meer liberaal ingestelde monar- - het is het derde, monarchistische alternatief in de grondwet laten opnemen dat iedere Spanjaard koning kan den en dat de monarch door volk gekozen dient te worden. len, waarvan hij de officieren stelijk betaalt, op een politiemacht, een geheime en een geüniformeer de, die, wat salaris betreft, al even- i min te klagen heeft, op een parle ment, dat hij zelf kiest, en op bis schoppen, die hij volgens een oud, Middeleeuws recht van de Spaanse Terzijde, maar voor Nederland niet onbelangrijk: Behalve in Na- varra, het Carlistische bolwerk, wordt de echtgenoot van prinses Is Spanje monarchistisch? Deels Irene, Hugues Charles van Bour- wel, deels ook weer niet. Bijzonder bon-Parma, nergens in Spanje als zwak is de verdediging van het ko- een serieuze troonpretendent gezien, ningschap. Omdat velen bevreesd Vóór het gerucht dat rond verloving zijn voor een derde republiek „zo- en huwelijk ontstond, hadden wel de eerste als de tweede repu- meeste Spanjaarden zelfs nog Van 1.3 naar 3.3 miljoen aansluitingen proefschrift: „In (Van een onzer redacteuren) Men moet het eens aan een willekeurige telefoniste vragen, een vrouw die er de hele dag mee moet werken: het telefone ren is, vooral het laatste jaar, bijzonder veel lastiger gewor den. Er mislukken namelijk da gelijks vrij veel pogingen om een telefoongesprek tot stand te brengen. Gesprekken breken zonder aanwijsbare oorzaak af; men kan bij het kiezen van een bepaald netnummer er niet „door" komen; vaak hoort men ook het in gesprek signaal (tuut tuut-tuut) terwijl naar late: blijkt, het telefoonnummer hele j maal niet in gesprek kon zijn... Natuurlijk, de menselijke factor (het moeten volgen; verkeerd manipuleren met het tele foontoestel) speelt ook een rol. maar onderzoek van PTT-zèlf heeft Hoe kan dat nu toch allemaal? erdricvoudiging van het huidige aantal telefoon aansluitingen worden gerekend." Zet deze prognose naast de lange wachtlijsten van nu; het slechter tot stand komen van telefoon verbindingen (overbelasting) en de waag wordt: Hoe kan dat nu allemaal? Zyn we dan een achtergebleven land in dit op- het wellieh kun De: artikel. ragen i bijgaand ongewisse zaak, maar werpt nog tal van andere vraagstukken op, waarop we hier nu niet nader ingaan. Al die problemen echter zijn een gevolg van een status van de PTT als overheids bedrijf die in deze moderne tijd niet meer past. Vandaar, dat al geruime tijd in dis cussie is minister Van Aartsen heeft er pas in de Kamer nog het nodige over gezegd of dit staatsbedrijf, uiteraard binnen zekere grenzen, niet wat meer armslag moet worden gege ven, waarbij de PTT bijv. toegang zou kunnen worden verleend op de kapi taalmarkt. Dit zou immers het inves teringsbeleid alleen maar ten goede kunnen komen. Al zou het de PTT al leen maar mogelijk worden gemaakt „zichzelf te helpen" via eigen Rijks postspaarbank en Girodienst, die over te beleggen gelden beschikken, dan kwam men al een heel eind. Eon aantrekkelijke belegging Is „de telefoon" zeker, want wie wil nu niet zijn geld steken in een zo rendabel bedrijf? Echter: de beroemde molens malen voor de PTT wel erg langzaam. u vu.gci ue bouwvergunning Inderdaad; er is een commissie-Goed- uiuci „afkomen"; de Inschrijving dient nart, die zich naarstig met al deze plaats te hebben; het bouwen-zèlf komt PTT-statuspenkelen bezighoudt maar 1.1». i_hp! narlement Honlrt a ethsha ue aart. dan aan de orde waarna tenslotte het he* parlement denkt allesbehalve getoond dat de belangrijkste oorzaken tijdrovende inrichten van de centrale stemmig voI^_ En als men voorts Weet dat de (let wel!) over één jaar lopende PTT- begrotingen vaak nog In datzelfde jaar de Eerste Kamer dienen te passeren, wel, dan kan het niet anders of er kortsluitingssituaties als de telefonie, al die telefoonmisere gezocht moet worden in „de uiterst kleine reserve apparatuur". oplossing. Met andere woorden: de uitbreiding van de telefoonapparatuur kan thans géén gelijke tred houden met de vraag, omdat de PTT hierin onvoldoende kan (lees: mag) investeren. Er ontstond zo een achterstand die al fnuikender gaat doorwerken en die, ook al zou van daag de dag. de volledige financiële armslag worden gegeven, bepaald niet één twee drie in te halen is. Daarvoor Lichtzijde Een lichtzijde is er overigens wel het telefoonprobleem: de straal- >nie, nu reeds naar behoren func tionerend in het zuiden des lands. Als over twee jaar deze ook zal kunnen worden toegepast in het westen en daarna geleidelijk in het gehele land. dan zal een belangrijk deel van de Een kortsluitingssituatie óok met de moeilijkheden kunnen worden onder- Voorbehoud Al te graag toeleveringsbedrijven PTT zijn materiaal moet betrekken. Men stelle het zich voor: in e als thans, waarin men, zeker vangen. tijd Dit neemt echter niet weg dat een regentschapsraad. of „junta", voor korte, of voor lange duur, een nieuwe dictatuur, maar ook een re publiek a la Franse, waar veel jon geren voor zijn geporteerd. Wat voorlopig wel niet zal kunnen nooit ^fn ingevoerd, is de democratie, bliek", hoort men vaak zeggen, van hem gehoord. Men beschouwt „hebben ons alleen maar ellende hem als een intrigant, die ten on- gebracht keren zij zich naar rechte aanspraken op de Spaanse ko- troon maakt, bovendien nog niet eens Spanjaard is. MUNOZ GRANDES ,.van Blauwe Divisie i Regentschapsraad" De Caudillo is echter zo jong niet meer. Hij is 72; ook al zal hij fy siek en geestelijk een Churchill, of en een Adenauer blijken te zijn, het ogenblik, dat hij er mee op moet flJ houden, nadert met rasse schreden. k, GEEN EENHEID Wat dan? Het historisch verdeel de Spanje werd in de afgelopen kwart eeuw niet tot een nationale eenheid gesmeed. Zelfs Franco heeft dit niet kunnen bolwerken. Er mag dan rust en orde heersen, er mag voor de buitenstaander politie ke apathie zijn, onder de opper vlakte sluimert veel oud zeer. De wrede burgeroorlog, de wraakac ties van de nationalisten op de re publikeinen onmiddellijk er na, zijn door de oudere generaties nog lang met vergeten. Men treurt nog om doden; men wordt nog gehinderd aoor vetes, die niet werden beslecht. Men verwijt het almachtige staats apparaat en de vaak zo onbekwame ambtenaren Spanje, in economisch opzicht, een achterstand te hebben bezorgd, ook al wordt thans alle moeite gedaan deze in te halen. Een nieuwe burgeroorlog dan? .en zinnige Spanjaard gelooft er jm De strijdkrachten zijn daarvoor 'e sterk; de tegenstanders van het regime té verdeeld en té slecht ge organiseerd. Hierbij komt nog dat d® jongere generatie nauwelijks an- «•«onistisch is ingesteld. Van de 1540) In Zweden werd in de 17de eeuw een muntstuk ter waarde van 10 Taler geslagen. Op zichzelf is dat niets bijzonders, maar omdat dit 10- Talerstuk niet van zilver, noch van goud werd gemaakt, maar van dood gewoon koper, moesten de afmetin gen nogal aan de royale kant zijn om het muntstuk zijn werkelijke waarde van 10 Taler te doen krij gen. De grootte van de munt was dan ook formidabel, want het ding kilo had doorsnede cm. Wc kunnen ons indenken, dat wei nig Zweedse geld buidels bij machte waren dit muntstuk te bergen! Het spreekt welhaast vanzelf, dat deze grote munt uitsluitend als grap je of curiosum bedoeld was, want geen sterveling dacht er destijds aan in Zweden dergelijke reusachtige muntstukken in te voeren. Wat zich in dit opzicht in Micronesië afspeelt, Is helemaal geen grapje maar bit tere ernst. Daar wordt op sommige eilanden nl. het merkwaardige ste nen geld gebruikt dat niet alleen in vorm, maar ook in grootte op molen stenen gelijkt. In het bijzonder op het eiland Jap, waar door de Maleis-Polynesi- sehe bevolking stevig wordt vast gehouden aan de traditionele levens wijze, trekken de stenen geldstukken vanouds de aandacht. Eerst waren er de Duitsers, die daar tot 1918 een belangrijk kabelstation hadden, daarna de Japanners, die cr na de Eerste Wereldoorlog een mandaatge bied hadden en vervolgens de Ame rikanen die het eiland bezet hiel den. Maar de bevolking van Jap liet zleh hierdoor niet weerhouden hun stenen geld, al was het dan alleen in het onderlinge ruilverkeer, in ere te houden. TOCH IS HET ZO! Dit sjenen geld, in de vorm van molenstenen, werd op de Palau-eilan- den vervaardigd van een soort kalk- spaat en vandaar In ranke boten met zijdrijvers 500 km over zee naar de plaats van bestemming ge bracht. Het is dan ook wel eens voorgekomen, dat een dergelijke steen in het water terecht kwam en uaar de bodem van de zee zonk. Veel betekenis werd hieraan door de bevolking niet toe gekend, want het geldstuk veranderde bjj iedere koop ge woon van eigenaar, ook al bleef het voor iedereen onzicht baar. In dit opzicht zijn dc bewoners ran Jap uiterst prac- tisch, want zij gaan van de redenering uit, dat de andere reuzengeldstukken evenmin worden meegedragen, zodat het uiteindelijk niet van belang is, waar de stenen uit- De waarde, die aan deze, meer imponerende dan practische geld stukken wordt gehecht, wordt uiter aard geheel door de traditie bepaald. Het grootste geldstuk, dat een door snede heeft van 3,5 m en een gewicht van 2 ton, werd vóór de laatste oor log op 875 dollar getaxeerd; wat het momenteel zou moeten opbren gen doet weinig terzake, omdat het hier toch niet om binnenlandse waar deringen gaat. En stuk met een door snede van 6 spannen werd omstreeks 1900 van de hand gedaan voor 26 zakken kopra, uit welke oude note ring U in ieder geval kunt opma ken, dat de overdracht van deze stukken geen dagelijkse bezigheid Van de molenstenen naar de be strating in de middeleeuwen, is een kleine stap, zodat wc het daarover een volgende keer hebben! (Nadruk verboden) als de meeste Westeuropese landen deze kennen. Nog nooit heeft de de mocratie in Spanje gewerkt, heeft zij, tijdens de Tweede Repu bliek in de dertiger jaren, tot de ramp van de bloedige burgertwisten geleid. „We zijn er nog niet rijp zei een Spanjaard. „In staatkundig opzicht kennen we onze rechten be ter dan onze plichten. Het komt al lemaal wel. Als Europa voor opengaat, als de algemene welvaart ons deel wordt, kunnen andere in zichten niet uitblijven". Merkwaardig is overigens wel dat men in het anti-Marxistische Spanje steeds weer op de Marx istische doctrine stuit dat het politieke beeld door economische factoren zal worden bepaald. Franco, die het land nog steeds door „de roden" bedreigd laat zijn in bijna elke redevoering heft hij een waarschuwende vin ger op loopt op dit punt bij na vooraan De advocaat en procureur mr. J. Pruim in Den Haag heeft de zilveren wisselbeker gewonnen bij de jaarlijkse pleitwedstrijden van de vereniging ..De jonge balie bij de Hoge Raad der Ne derlanden". De deken van Haagse orde van advocaten en de voorzitter van de jury van de wedstrijden, mr. IJ. H. M. Nijgh. reikten de wisselbeker gisteren uit in de grote rechtszaal in het ge bouw van de Hoge Raad. investeringssector, zijn bestellingen er VOOF wat de status vail de veelal jaren tevoren moet plaatsen, PTT betreft toch op korte ter- uitgebreid investermgsprogranmia Si SS *Ï5Sl*X °dU ™jn iets zal moeten gebeuren, behoeve van de telefoondienst begin- staatsbedrijf geconfronteerd wordt met Op Zijn minst zal moeten worden ners bijzonder "A".* overwogen of de begrotingstech- veri„gSzaitgoes£a™? 1 °P niek ten aanzien van de PTT Verschuivingen en annuleringen van niet zodanig zal moeten worden bestellingen zijn dan ook herhaaldelijk j j„j. j;t. voorgekomen. In andere gevallen kón- SeWlJZlgd, dat dit staatsbedrijf den bestellingen niet meer ongedaan méér jaren dan dat ene (en hoe) cber^n 'vredesnaam "maar 'fange^üjd ka" °Yerf™, *aard°°r proble- op zijn centjes wachten.... men als de huidige investerings- Deze ontwikkeling maakt niet alleen belen™eringen althans enigs- zins zouden zijn weggenomen. behoeve van de telefoondienst begin nen. Deze dienst exploitabel en zo iederéén in de gelegenheid stellen" tele" foonabonnee te worden, inplaats van lange wachtlijsten aan te houden. In het gisteren verschenen proef schrift van de heer A. de Waal te Den Haag, dat heel actueel „De vraag naar telefoonaansluitingen" heet en dat de promovendus op 1 juli aan de Ned. Economische Hoogeschool te Rotter dam hoopt te verdedigen, wordt bere kend dat er over elf jaar per honderd woningen maar liefst 85 telefoonaan sluitingen kunnen zijn, hetgeen neer komt op 3.3 miljoen aansluitingen in 1975 tegen 1.3 tot 1.4 miljoen aanslui tingen. thans in 1964.... Dat belóóft dus wat! Op de vraag hoe zo'n noodzituatie bij onze telefoondienst kon ontstaan, nota- bene in een tijd van steeds verfijnder communicatiemiddelen, geeft één dei- stellingen van bovengenoemd proef schrift een globaal antwoord: „Het te kort aan voorzieningen met betrekking tot de telefonische communicatie in Nederland is een gevolg enerzijds van een algemene onderschatting van de groei en anderzijds van de betrekkelijk lage prioriteit die door regering parlement aan deze voorzieningen wordt toegekend." Het is met name laatstgenoemde factor die we hieron der eens nader onder de loep zouden willen nemen. Wie de PTT de schuld zou willen geven van de jaren achterstand is falikant naast. Deze dienst tracht inte gendeel er nog van te maken van te maken is; de fout is eerder te vinden bij de centrale overheid, di PTT te weinig financiële middelen schaft om ..bij" te kunnen blijven, belangstelling wordt thans door velen uitgezien naar wat de begroting 1965 zal gaan opleveren. Populair gezegd is de procedure als volgt. Elk jaar bepleit de directeui neraal van de PTT bij de minister Verkeer en Waterstaat onder wie bedrijf ressorteert: zo en zoveel heb ik voor mijn dienst nodig. Een en der motiveert hij met een degelijke uitvoerige begroting. Daaronder be vindt zich dus ook een post investe ringen in verband met de te verwach ten vraag naar nieuwe telefoonaanslui tingen. Prioriteiten het investeren Roosevelt mocht Franse generaal niet dus hem de noodzakelijke bedragen ter beschikking stellen, dan nog bete ken! dit weinig, daar de zaak in de ministerraad verder bekeken moet worden. De praktijk daarbij was stee vast dat de directeur-generaal minder kon besteden dan waar hij en wa lijk niet op losse gronden, zie boven om had gevraagd. Er zijn nu eenmaal prioriteiten... Maar het moge duidelijk zijn dat bij ■n jaarlijkse herhaling van deze pro cedure het ene jaar valt iets gun stiger uit dan het andere het on afwendbare gevolg is dat de te ver wachten uitbreiding van het telefoon- ggj --it gerealiseerd kan worden. Im- het geld is er niet voor be schikbaar! er gevolg van deze gang van Jat het de PTT bijna onmo gelijk wordt gemaakt plannen te ma ken op langere termijn. Als men ten eerste weet dat dc bouw van een nieuwe telefooncentrale, tenminste, on- der junsllp omslandleheden. een „aak «s die vijf jaar in beslag neemt: de grond moet worden aangekocht; een bouwplan moet worden ontworpen; be sprekingen met het gemeentebestuur „De bruid" met een „messias~ complex", daarmee betitelde wijlen president Franklin D. Roosevelt de oorlog in een briefwisseling met sir Winston Churchill generaal Charles de Gaulle. De voormalige Amerikaanse president gaf voorts als zijn oordeel te kennen, dat met de Franse leider zouden moe ten breken. Toen er onenigheid heerste over de behartiging van de Franse belangen in Noord- Afrika schreef Roosevelt op 17 juni 1943 de Britse premier: „Ik ben De Gaulle zatik ben er vast van overtuigd dat hij onze oorlogsinspanningen heeft ge schaad en dat nog doet en dat hij voor ons een zeer ernstige bedrei ging vormt. Ik ben het met u eens dat hij noch de Britten, noch de Amerikanen magik vind ook dat het tijdstip is aangebroken om met hem te breken." Op 21 juli 1944 schreef Churchill Roosevelt, altijd van mening te zijn geweest dat de Gaulle tot „team work" gebracht moest worden. Hij verklaarde, ook niet veel met de Franse leider op te hebben, maar hem altijd nog liever in het Franse bevrijdingscomité te zien dan „rond stappend als een combinatie van Jeanne d'Arc en Clemenceau". Deze openhartige en ondubbelzinnige ge- dachtenwisseling over de toenmalige leider van de vrije Franse strijdkrach ten in Londen, nu president van Frank rijk, is vervat in officiële documenten die gisteren in Washington door het State Department openbaar zijn ge maakt. Dergelijke officiële stukken uit de oorlog worden geregeld door het ministerie gepublicéerd. De anti-De Gaulle gevoelens van de Amerikaanse regering dreigden in 1943 een bron van moeilijkheden tussen Washington en Londen te worden. De Amerikanen vermoedden dat Groot- Britannië De Gaulle aanzienlijke finan ciële steun verleende. Sommige van de huidige geschillen tussen de V.S. en Frankrijk worden toegeschreven aan de moeilijkheden in de oorlog tussen de geallieerden en De Gaulle. Roosevelt zei op 8 mei 1943 in een me morandum aan de Britse premier, het optreden van De Gaulle onduldbaar te achten. „De Gaulle mag dan een op rechte kerel zijn. maar hij heeft een messias-complex. Verder denkt hij. dat het Franse volk zelf krachtig achter zijn persoon staat Dit betwijfel ik. Ik geloof dat het Franse volk achter de vrije Franse beweging staat, dat het De Gaulle niet eens kent... Als ze wis ten wat u en ik van De Gaulle zelf veten zouden ze de beweging trouw niet haar huidige leider blijvei in Londen", president. aldus de Amerikaanse Onduldbaar Roosevelt schreef verder, geneigd te zijn te overwegen om van Frankrijk na de bevrijding „voor een half jaar of zelfs een jaar" een land onder militaire be zetting te maken, onder bestuur van Britse en Amerikaanse generaals. Dit zou volgens hem noodzakelijk kunnen zijn ter voorbereiding van verkiezin gen en een nieuwe regeringsvorm. Hij verklaarde, voorstander te zijn van een geheel nieuw Frans comité van na tionale bevrijding, waarvan de samen stelling door Churchill en hemzelf zou moeten worden goedgekeurd. „Giraud leen Franse generaal) zou opperbevel hebber moeten worden van leger en vloot... Ik weet niet wat er met De Gaulle moet gebeuren. Mogelijk wilt Madagascar Van der WtRFF i KUBRECHT Postbus 446, Amsterdam-C Telefoon: 020-222053' Beursoverzicht no. 355 1. CHEM. HAARDEN 2. VAN BEEK 7Ü &£ft Kij, I Een door de afdeling Oosterse studies van de universiteit van Durham in Engeland genomen röntgenfoto van een drie duizend jaar oude Egyp tische mummie heeft aan het licht gebracht dat deze een kunsthand heeft. Professor Thacker van deze universiteit zei, dat het de eerste maal is dat men een bewijs van toe passing van kunstlede maten in de oudheid heeft gevonden. Er wordt een verder onderzoek in gesteld. I Een taart uit Soestdijk was gistermorgen één van de eerste geschen ken voor de heer en me vrouw Wagenaar-Slot in Broek op Langedijk, die gisteren hun 70-jarig hu welijksfeest vierden. Bur gemeester Swart kwam de taart brengen, die vergezeld ging van een felicitatiebrief van H.M. de Koningin. I De Beatles hebben gis teren bij aankomst in Adelaide (Australië) een enorme verkeersopstop ping veroorzaakt. De en thousiaste menigte brak tot driemaal toe door het politiecordon. In het ge drang is een bejaarde vrouw ingestort en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Ook vier meisjes moesten worden behandeld voor verwondingen opgelopen, toen zij door de menigte onder de voet werden gelopen. I De politie van Rome heeft de vorige maand gemiddeld 6000 automo bilisten per dag bekeurd wegens verkeers- en par- keerovertredingen. In mei jl. zijn strengere ver keersregels in Rome van kracht geworden, waar bij het aantal één-rich- ting-verkeerswegen en verbodsbepalingen is uit gebreid, terwijl parkeren in het hele centrum van de stad tot het is beperkt. De Amerikaanse zange res, Judy Garland, is on langs in het huwelijk ge treden met de acteur Mark Herron. Het huwe lijk werd aan boord van een schip in de haven van Hongkong gesloten. Volgens Herron was het „zes of zeven dagen ge leden" en vreemd genoeg wist bij zich noch de naam van het schip noch de naam van de gezag voerder, die hen in de echt verbond, te berin neren. Garland zelf wei gerde enig commentaar ta geven. William Scranton, gouverneur van Pennsylvania, heeft gisteren op een bijeenkomst van de republikeinse partij te Baltimore, in Maryland, verklaard dat hij zich beschikbaar stelt als kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap. Hij zei dit te doen om de partij in staat te stellen op haar conferentie te San Francis co te kiezen tussen (de extreem rechtse) senator Goldwater en een vertegenwoordiger van een andere stroming in de partij. Zowel Goldwa ter als Rockefeller en Nixon hebben Scranton welkom geheten in de strijd voor de republikeinse nominatie. De voormalige president Eisenhower sprak zijn tevredenheid uit over de stap van Pennsylvania's gouverneur. Hij zei dat dit goed is voor de gezond heid en de kracht van de partij. Uit de naaste omgeving van Scranton wordt vernomen dat het feit, dat Gold water bij de dinsdag jl. gehouden stem ming in de Senaat over het voorstel om een einde te maken aan de vertragings tactiek die door tegenstanders van de ontwerpwet op de burgerrechten werd toegepast, een tegenstem heelt uitge bracht. één van de voornaamste over wegingen van de gouverneur is geweest om zich beschikbaar te stellen als repu blikeins kandidaat bij de komende pre sidentverkiezingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5