hersen- spoelinq voor Soumokil Uw probleem is het onze Chr. Blindenbond zoekt contact met C.N.Y. Lyceïst weigert herexamen Krachtig „neen" van PTT tegen de vakbonden Een ivoord voor vandaag Pleidooi voor volledige aanstelling bij scholen Paus Johannes liet zijn hart weer eens spreken ZATERDAG 13 JUNI 1961 De eerste berichten en symptomen bereikten ons reeds: hersen-spoeling voor Soumokil. En dat - naar Moskouse en Pekingse zede - gecombineerd met een geraffineerde publiciteits-techniekHet is goed dat u dit alles weet Tevoren en heel duidelijk. Zeker, zeker, Den Haag Is op dit ogenblik bezig nieuwe vriendschapsbanden met Djakarta aan te knopen. Dat is heel moeilijk. En er zou niet gesproken „kunnen" worden over dat volk van meer dan 1 miljoen mensen, dat 14 jaren lang al vanuit Djakarta gekoloniseerd en onderdrukt wordt Moet er ook gezwegen worden over het onrecht hun leider nü aangedaan? ia, nü, deze dagen. Moet eraan meewerken dat macht, geweld en politiek geknoei het wederom winnen van de gewone menselijke normen van fatsoen en recht? Wij geloven van niet Wij geloven bovendien dat eenleder dat - diep In zijn hart met ons eens is. Daarom vragen wij hulp aan u. Hulp voor Soumokil. Voor de mens Soumokil, daar in zijn cel in Djakarta. WIJ vragen u te helpen. Zó dat de wereld het weet Met duizenden tegelijk - uit alle delen van het land - komen de reacties en de steunverlening naar ons toe. Onze vraag vindt weerklank in alle lagen van de bevol king, dwars door ólle politieke partijen heen. Velen bidden ook voor Soumokil. Wij zijn daar heel dankbaar voor. En wij vragen ook u, STEUN! Zó kunt u helpen t. Draag deze gedachten uit Praat erover. Hier en in het buitenland. Schrijf erover aan de man op wie u atemde, uw volksvertegenwoordiger. 2. Help met geld. Geef uw bijdrage, groot of klein. Opdat dit geluid over de héle wereld kan klinken. GEEF OP GIRO 113 00 00 - EINDHOVEN Stichting Door de Eeuwen Trouw Zet op het strookje: REDT SOUMOKIL Elkaar begeleiden en helpen Witte stok wettelijk nog niet erkend (Van een onzer redacteuren) T~\E Nederlandse Christelijke Blinden- bond heeft vandaag en gisteren in het Woestduincentrum in Amsterdam een toeslag verstrekt. zodat het c.a.o.- loon toch wordt bereikt. Zo wordt het aanvaarden van een werkkring in het vrije bedrijf voor bepaalde minder-vali- den aantrekkelijker. Extra kosten Ned. Studentenraad Hoogleraar moet met openbaarheid rekening houden Naar aanleiding van de recente uit latingen van de Utrechtse rector-magni- ficus. prof. dr. H. Freudenthal. die in hielden dat gevallen van ernstige in breuk op de vertrouwelijkheid van de collegezaal onder jurisdictie van de rec tor vallen en door hem gestraft kunnen worden, heeft de Nederlandse Studenten Raad (N.S.R.) zich op het standpunt ge steld dat de colleges in beginsel open- Tenslotte deed de heer Roolvbik de 5^^ 2iin <*oor hoogleraren cnrrep.tir dat Mn rrmltnr wnrdt cptrnf I Sedaan moeten daarmee rekening hou- ^«Vïx£V^on72\m "-«J- f en andere geh.ndle.pten, worden getl- sj^punt dat door de openbaar- nancierd. De Algemene Bijstandswet mogelijkheid kunnen bieden. In de- zet wordt Immers van het krlterlum uitgegaan, dat men bijstand krijgt feest van hen, die hun gezichtsvermo- gen moeten missen, mocht bijwonen, werd getroffen door de opgewektheid en blijheid, die er heerste. Ontroerend waren de woorden van de voorzitter, de heer A. Korving, waarmee hij de gezindheid van de leden weergaf en de gevoelens van deze blinden ver tolkte: „Zo willen we elkaar begeleiden. We willen elkaar helpen en steunen, maar elkaar ook de werkelijkheid voorhouden. We willen elkaar wij zen op onze taak tegenover de men sen met wie we leven. We willen onze verantwoordelijkheid dragen met opgewektheid en vreugde, om dat daarin ons mens-zijn ten volle tot uiting komt Gisteren recipieerde de jubilerende bond. Voorzitter Korving hield een her denkingstoespraak, waarin hij in het kort de geschiedenis van de organisatie ver telde. Ook ontvouwde hij de plannen voor de toekomst. Uit de woorden van de voorzitter bleek, at er één grote wens onder de blinden leeft. De witte stok, waarmee men over straat gaat, wordt algemeen aanvaard. Maar het vreemde is, dat deze stok, die zo belangrijk in het leven van de blinde is, nog geen enkele wettelijke De receptie in de met bloemen ver sierde zaal, die na deze toespraak volg de, was zeer druk bezocht. Onder de aanwezigen zagen we onder meer de commissaris van de koningin in de pro vincie Noord-Holland, mr. Kranenburg. (Van t 6 speciale verslaggever) De negentienjarige Plet van Exter, eindexamenkandidaat van het gemeente lijk lyceum in Den Helder, weigert principiële redenen" verder exame doen. De jongeman is het niet eens de beslissing van de RUksgecommltteerde dat hU en vier andere examinandi het schriftelijk deel van het vak Grieks moeten doen. Zoals bekend, zou de rector van het betreffend lyceum, dr. E. J. Jonkers, zijn dochter, die leerlinge van de middelbare meisjesschool was, bij het schriftelijk eindexamen Engels hebben erkenning heeft. De Nederlandse I geholpen. Hangende het onderzoek, dat Christelijke Blindenbond is dan ook i nog altijd niet is voltooid, is dr. Jonkers van plan over deze kwestie spoedig met ziekteverlof gestuurd. In zijn weigering, die in een brief aan con-rector is vervat, stelt Piet van Exter ojn. dat het overmaken van het schriftelijk deel van het vak Grieks van zijn kant erkenning van medeplichtigheid aan fraude zou inhouden. H(j verklaart dat hij naar zijn mening een goed schrif telijk examen heeft gedaan en dat hij op geen enkele wijze door de rector ir holpen. Bovendien zegt hij dat hij Er zijn nog meer wensen, die in ver vulling moeten gaan. De bond heeft veel op zijn programma staan. Daarom zal men zich binnenkort wen den tot het C.N.V. om een mogelijke samenwerking te bespreken. Niet, dat de bond deel wil gaan uitmaken van deze vakcentrale, zo zei de heer Kor ving. De eigen organisatie is immers de meest aangewezen instantie om voor de belangen op te komen. Beloning Feestredenaar deze middag was de heer B. Roolvink, de oud-staatssecretaris van sociale zaken. Hij sprak over de plaats van de blinde in het sociale leven. De heer Roolvink vond het jammer, dat de personen met een lichamelijk of zin- tuigelijk gebrek in de sociale werkplaat sen (er zijn er al 200 in ons land) over één kam worden geschoren met de zoge naamde a-socialen. Een ander probleem is dat van de be loning in G.S.W.-verband. De overgang naar net vrije bedrijf moet aantrekkelijk blijven. Daarom worden de verdiensten lager gehouden. Voor hen, blijven werken voor een minimaal loon, terwijl hun ijver en krachtsinspanning toch groot is. Deze groep gehandicapten, pleitte de heer Roolvink, zouden nog op een andere wijze beloond moeten worden. Ook op een ander terrein brak de in leider een lans voor de blinden. Zoals bekend bestaat het systeem van dispi satie tot het betalen van het c.a.o.-lo wanneer een invalide dit loon niet ge heel kan verdienen. Maar zou niet over wogen kunnen worden, dat de overheid het examen op andere vakken heeft geconcentreerd en dat het herexamen hoogstwaarschijnlijk een slechtere beoor deling tot gevolg zal hebben. De beslissing de Griekse vertalingen /er te laten maken, werd door de Rijks gecommitteerde genomen, zonder dat de motieven aan de con-rector openbaar werden gemaakt Het herexamen zoi vóór de 25ste juni moeten worden afge legd, de laatste datum van het driedaagse mondelinge examen. Piet van Exter merkt nog op dat hij waarschijnlijk veel riskeert Hij gooit wellicht een einddiploma weg, dat binnen zijn bereik ligt en zonder hetwelk hij niet verder kan studeren. Hij acht zich' echter op een unfaire wijze gedupeerd, evenals zijn mede-examinandi, die overi gens wel herexamen zullen doe|. Herwaardering van taken? Overleg zonder Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Kamenk J. J. Poort, legerpredikant in algemene dienst te Haarlem, die bedankt voor het beroep van N ieuw - Venn ep-Abbe nes. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen te Driesum c.a. (vac. H. W. Noordman), kandidaat J. J. WÜdeboer te Groningen. OUD-GEREF. GEM. Eigen gereformeerde studentenvereniging Drienerlo bepleit De Civitas Studiosorum Reformatorum (C.S.R.) te Delft en bet Dispuut van Ge reformeerde Studenten te Leiden, ontrust door de oprichting van ee gemene christelijke studentenvereniging op Drienerlo, die ten doel heeft de oecu mene te dienen en de verzuiling zoals die elders bestaat te doorbreken, willen contact opnemen met aanstaande gere- resultaat geëindigd (Van onze soc.-econ. redactie) bedrijf der P.T.T. heeft ge weigerd scheiding te brengen tus sen de taken voor geoefend en die voor geschoold administratief per soneel bij de telefoon- en telegraaf dienst, hoewel zij vorig jaar wel heeft toegegeven aan het verlangen van de betrokken vakbonden om en dergelijk onderscheid te maken oor het technisch personeel. Het overleg, dat ten behoeve van het administratief personeel hierover sinds februari werd gevoerd, is gistermiddag zonder resultaat be ëindigd, nadat P.T.T, ten slotte een duidelijk „neen"' had laten horen. De vakgroepen P.T.T. van de drie samenwerkende bonden van over heidspersoneel (de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, de Katholieke Bond van Overheidspersoneel en de Algemene Bond van Ambtenaren) zijn ian oordeel, dat het dringend ge- die een Mulo-opleiding hebben en vaak ook voor de dienst belangrijke diploma's bezitten. P.T.T. heeft, zo menen de bonden, >or veel te veel taken het Mulodiploma geëist, als gevolg waarvan er voor de ze geschoolden te weinig promotiemoge lijkheden zijn ontstaan. Het gaat in de administratieve sectoren vsn de tele foon- en telegraafdienst om in totaal ongeveer 15.000 man personeel. tullen gaan. om de (mtwtkkeltagyan een brenffen tussen de taken voor ge- zelfstandig reformatorisch studentenle- t ,,nnr v«n te rtimuleren. Belangstellenden kun-l oefend personeel en de taken toor ge Reële basis richten waarvoor het Mulodiploma werd en wordt verlangd, op zijn minst wor den ingedeeld als employé eerste klasse. Het gaat er daarbij om een reële basis te verkrijgen in de taakwaardering, een basis, die nodig is wil men ooit komen tot een organisatiestructuur, waarin het personeelsbeleid niet ondergeschikt wordt gemaakt aan de technische en economische aspecten, hetgeen naar de mening der bonden thans wel het geval is met betrekking tot het administratief personeel bij de telefoon- en de tele graafdienst. In de technische sectoren van deze diensten is een herwaardering van ta ken wél tot stand gekomen (m ber vorig jaar) als gevolg waa: minder dan bijna 100 procent betrokken personeel voor bevordering in aanmerking kwam. In de postale sector is eveneens een herwaardering van ta ken doorgevoerd, die voor 73 procent van het personeel tot bevordering heeft geleid. „Overcompleet" de teur-generaal. prof. ir. G. H. Bast, de vijf hoofddirecteuren. Zij meenden, dat in het onderhavige geval voor hei administratief personeel niet hetzelfde gedaan zou kunnen worden als conUct opnemen niet de heer S. 'choold personeel: tot de laatste proep technisch personeel gedaan Sas, Julianalaan 105 te Delft. Ibehoren in het algemeen werknemers,[er dan een „overcompleet" OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS IN HIT MUSEUM HET PRINSENHOF - DELFT 4 t/m 24 juni 1964 W*rkdif*n V.n 10-17.30 uur Zondig«n v*n 13-17.30 uur Oinidag., «n dundirdipvond vin 19-21 uur heid de doceervrijheid van de hoogleraar niet wordt aangetast. Zoals bekend richtte prof. Freudenthal zijn waarschuwing onlangs tot Utrechtse studenten naar aanleiding krantenbericht, waarin uitlatingen een Utrechtse hoogleraar over de Irene-kwestie. gedaan tijdens een colle ge, werden geciteerd. Een student had het dagblad hierover geïnformeerd. Verder gesprek over kernwapens in synode In de zomervergadering van de generale synode van de Nederlandse Hervorma'e Kerk zal het gesprek over het vraagstuk van de kernwapenen worden voortgezet. In de vergadering van juni 1963 behandelde de synode een nota, die betrekking heeft op d« reacties op het geschrift over het vraag stuk van de kernwapenen. Deze nota is nader uitgewerkt en zal nu worden besproken. De bedoeling van deze nota is inzicht van de generale synoo'e te duidelijken en misverstanden, mochten zijn ontstaan over aard bedoeling van het geschrift zoveel mogelijk uit de weg te ruimen. De zomervergadering wordt 29 juni, 30 juni en 1 juli in Hydepark in Drie bergen gehouden. ..Hij zeide tot hen: Maar gij, wie zegt gij, dat Ik benj (Mattheus 16:15). Het is zo maar een algemene vraag van Jezus: „Wie zeggen de mensen, dat de Zoon des mensen is?" Dat kunnen de discipelen haarfijn vertellen, daar hebben zij voldoende van gehoord. I Natuurlijk, Jezus staat in het middelpunt van de belangstelling en men heeft de mond over Hem vol. Er behoeft ook niet naar een antwoord op de vraag te worden gezocht, het is er al direct. Dan blijkt de bedoeling van de Here. Goed, dat zeggen dus de mensen: ,M<w.r gij, wie zegt gij, dat Ik ben?" De vraag is persoonlijk gericht en het antwoord zal ook per. soonlijk moeten zijn. Er kan niet om worden heengedraaid. Er zit geen uitwijkmogelijkheid in. Nee, niet die ander, maar gij! Om die vraag zal het in het leven van ieder mens gaan. We weten soms precies te vertellen hoe anderen over allerlei zaken denken, ook hoe zij denken over God. Jezus zegt, dat dit totaal onbelangrijk is, dat er dat helemaal niet op aan komt. Het gaat voor ons om ene vraag: „Wie zegt gij, dat Ik ben?" Jezus stelt ons die vraag op dit ogenblik. En hij wacht op arvt- woord, dat we Hem zullen moeten geven, een antwoord, waar we niet onder uit kunnen. En waar we ook niet onder uit mogen, omdat het in wezen de enige vraag is die betekenis i heeft voor de mens. Wie zegt gij, dat Ik ben? Petrus antwoordde: „Gij zxjt de Christus, de Zoon van de levende God". En wat zeggen wij? Ja, wat zeggen wij! Moge het antwoord altijd luiden: Gij zxjt mijn Heiland, Die voor mij heeft geleden aan het kruis en door Wiens bloed ik gereinigd ben van alle zonden. Wij lezen vanavond Handelingen 11 vers 19 tot 30. Wij lezen zondagavond Handelingen 12 vers 1 tot 10. Leraren Chr. nijverheidsonderwijs TIJDENS de vandaag in Utrecht gehouden vergadering van de Vereniging van christelijke lera ren en lararessen by het nijver heidsonderwijs, heeft de voorzitter, Hoe Jozef in de canon van de mis kwam (Van onze kerkredactie) HOE kwam paus Johannes XXIII ertoe om tijdens de eerste zitting van het Vaticaans concilie over de hoofden van de vergaderde bisschoppen heen plotseling te besluiten de naam van Jozef in de rooms-katholieke canon van de mis op te nemen? Het besluit schokte vele pro testanten. Het leek in het geheel niet in overeenstemming met de oecumenische inzichten van die zo blijmoedige paus. Het was de eerste gebeurtenis die sommige protestanten deed klagen: „Zie je wel, Rome, zelfs onder paus" Johannes, is niets veranderd. Een onbekende Amerikaanse, maar beslist ingewijde rooms- katholiek, schrijvend onder het pseudoniem Xavier Rynne, heeft een tipje van de sluier opgelicht. In zijn. in Amerika nogal geruchtma kend, boek. „Brieven uit Vaticaanstad" beschrijft hij hoe, toen het debat over de liturgie bijna was afgesloten, nog de bejaarde bisschop Petar Cule uit Joe goslavië sprak. Hij hield een lang plei dooi voor de inlassing van de naam van Jozef in de canon van de mis. Hij sprak lang en zenuwachtig als hij was begon hij in herhalingen te vervallen. Het werd rumoerig in de concilie-aula en eindelijk greep kardinaal Ruffini, de voorzitter in met de woorden: „Be eindig uw vrome en welsprekende toe spraak. Wij houden allemaal van de hei lige Jozef en wij hopen dat er veel hei ligen zijn in Joegoslavië". De toespraak had op de vergadering geen indruk nagelaten. Hij zou begra ven worden in de stapels aantekeningen die later tot Acto zouden worden sa mengebundeld. Wat niemand toen in de St. Pieter wlit, was dat er één was die met bijzondere belangstelling had nisterd. Dat was paus Johannes die vergadering via lijntelevlsie kon vol gen. Hij had al zijn werk even terzij de gelegd toen bisschop Cule op het scherm verscheen. Paus Johannes kende Cule reeds ja ren. Rynne schrijft: Hij wist dat zijn zenuwachtige manier van spreken een tragische oorzaak had. Hij had een van die lange processen ondergaan, zo berucht in landen onder communisti sche terreur, en was veroordeeld tot vier jaar concentratiekamp in Joegosla- i. Hij en andere gevangenen waren vervolgens op een trein gezet die men met opzet liet verongelukken in een po ging om alle inzittenden te doden. De bisschop overleefde het, maar zijn bei de heupen waren gebroken. Hoewel zijn gezondheid zwak was, had hij zich grote moeite getroost om het concilie bij te wonen en het op te nemen voor St. Jozef. En dan blijkt hoe het besluit om de naam van Jozef op te nemen in de rooms-katholieke mis precies past in de karakterstructuur van paus Johannes. Hij had gehoord hoe de altijd wat sar castische kardinaal Ruffini bisschop Cule had behandeld. Op eigen gezag, zonder een aanbe- veling van het concilie af te wachten kondigt paus Johannes op 13 7101 ber 1962 het besluit af dat de naam Jozef in de canon van de mis moest worden opgenomen. Paus Johannes had weer eens zijn grootmoedig hart laten spreken. Dat hij daarbij de druk wekte zich boven het concilie te plaatsen nam hij op de koop toe. Paus Johannes hechtte meer waarde een troostende daad ten opzichte van één door een kardinaal afgesnauwde oude bisschop. de heer J. Huizer, uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over de laks heid bij het toekennen van de vol ledige betrekkingen aan vele scholen. Waarom het bestuur van een h.t.i. verplicht is deze toe te kennen en aan stellingen hiervoor uit te geven en dit voor het bestuur van een l.n.o.-school (lager nijverheids onderwijs) en u.t.s. facultatief is gesteld, is voor hem en zijn medebestuursleden een raadsel. Dit zou geen reden tot bezorgdheid zijn, j als het niet zo was dat juist in deze kenteringstijd voor vele schooltypen en scholen hier grote gevaren schuilen. Wii j menen aldus de heer Huizer dat de besturen terstond „volledige betrek kingen" uit moeten reiken waar dit maar mogelijk is, opdat tenminste het bestaande lerarencorps enige zekerheid j krijgt. Wordt aan dit dringende en gerecht vaardigde verzoek niet in de kortst mogelijke tijd gevolg gegeven, dan dient een onderzoek, door docentenor ganisaties in te stellen, aan het dag licht te brengen in hoeverre het euvel van de niet volledige betrekkingen nog Is verspreid, aldus de heer Huizer. SALARISSEN t een van de meest onbevredigende nieuwe beslissingen behoort zo ging hij verder de eigenaardige verta- van de nieuwste salariswijzigingen het lager onderwijs, speciaal met betrekking tot de verbetering van J- aanvangssalarissen, ten koste van meer-bevoegden. Aan de ene zijde overheidsorgaan tot bevordering studiezin, dat aan de verwervers lagere en middelbare akten een bonus toekent, en aan de andere kant een gemillimeter om te voorkomen dat de ene salarisschaal een andere niet dert. De onverteerbare marge-toekenning voor directeuren van scholen in het bijzonder de avondscholen de sterk gereduceerde marge voor ulo; de uit geholde gunstige bepaling voor ge wenste combinaties van bevoegdheden, dit alles tezamen vormt een dermate groot pakket van problemen dat niet zal nalaten de doorstroming van docen ten, de studiezin en de promotielust te verlammen, aldus de heer Huizer. KgrasmaaIMACSSÊ^ MEENT 116 - ROTTERDAM zgn. Mulo-personeel zou ontstaan. De vakbonden stelden daartegenover, dat met het oog daarop eenmalig de mogelijkheid zou kunnen worden ge opend om „overtollig" personeel dien sten te laten aanvaarden in de postale sector, waar nog een groot gebrek aan administratief personeel bestaat. De cen trale directie van P.T.T. wilde op deze mogelijkheid niet ingaan. Zij bleek de voorkeur te geven aan wat genoemd werd een „ombuiging van het beleid, waarbij ruimere bevorderingskansen zouden kunnen worden geschapen". De bonden meenden evenwel, dat daarvan in de praktijk weinig terecht zal komen en zij hielden dan ook eensgezind aan hun voorstellen vast. Hierop concludeer de prof. Bast, dat „er geen stemming kan worden bereikt bedrijfsleiding naar bevind v«n *aiweu zal handelen' Teleurstelling De voorzitter van de Groep P.T.T.- personeel van de N.C.B.O., de heer C. Brinkman, verklaarde ons desgevraagd zeer teleurgesteld te zijn over wat hij noemde „de starre houding van de be drijfsleiding van P.T.T.". Hij betreurde het, dat P.T.T. niet bereid bleek te zijn „ook maar één stap in de goede richting te doen en zelfs op een tussen voorstel van de bonden niet te zijn inge gaan". De heer Brinkman was tuigd. dat het verloop van de bespre kingen grote teleurstelling zal brengen bij duizenden P.T.T.'ers. die daarvan veel hadden verwacht en die nu hun promotiemogelijkheden in rook zien op gaan. De hoofdbesturen van de drie sa menwerkende bonden van overheidsper soneel zullen zich nu spoedig beraden op stappen, die verder kunnen worden genomen, zo deelde de heer Brinkman Vraag: Onze zoons wonen in Nieuw Zeeland, waar men jacht maakt op een soort buidelrat, de opossum. Zij willen hiervan de huidjes zelf prepa reren en vroegen om een boek waarin dit werk beschreven is. Tot nog toe is het niet gelukt dit te pakken te krij gen. Is er misschien onder de lezers van uw blad iemand die deze emi granten hieraan helpen kan. Antwoord: Het valt ons op, dat deze dieren in Nieuw-Zeeland voorkomen, terwijl de handboeken noch over oor spronkelijk in Nieuw-Zeeland levende buidel- en noch over andere zoogdie ren spreken, behalve over een groot soort rat. Het kan echter zijn dat deze Noordamerikaanse buideldieren in Nieuw-Zeeland zijn ingevoerd. Indien men werkelijk met opossums te doen heeft, is ons advies: laat uw zoons er niet aan beginnen. Opossumvellen zijn te kostbaar om daar zelf mee te experimenteren. Willen zij het toch doen, dan kunnen zij hetzelfde recept volgen als voor konijnenvellen: maak een mengsel van 120 gram zout, 125 gram aluin en los dit op in twee liters kokend water. Zodra dit water koud is, voeg er dan een klein beetje zwavelzuur aan toe. Leg het vel 24 uur daarin. Span ver volgens de huid op een ruim, schaaf vlees- en vetdelen goed af en laat de huid drogen in de lucht. Bestrooi daar na de onderkant met talkpoeder en trek de huid over de ronde kant van een tafel of aanrecht heen en weer zo dat hij weer soepel wordt. Intussen vernemen wij gaarne in lichtingen over de aanwezigheid van opussums of opussumachtige dieren in Nieuw-Zeeland. Vraag: Ik heb al jaren in mijn tuin een seringenboom staan, die ieder jaar prachtig in blad staat, maar geen bloe men geeft. Tot voor twee jaar kwa men er drie blauwe bloemen aan, dui we wisten wel welke kleur het was en we hadden moed dat hij het wel zou doen. Nu vorig jaar was het weer enkel blad. De boom staat nu weer vol op in knop maar het zal wel weer blad zijn. Zou u me kunnen zeggen wat de oorzaak is en wat wij er aan doen kunnen? Antwoord: Een sering bloeit op het oude hout. Dit wil zeggen: Hout dat in het vorige jaar is gevormd. Er moet dus in het najaar, de winter of het voorjaar niet gesnoeid worden, ten hoogste wat uitgedund. De sering geeft de mooiste trossen op krachtige scheuten. Vermoedelijk zit uw sering te dicht in het hout met veel kleine scheuten. Daar er voor het vormen van bloe men licht nodig is, begrijpt u dat zo'n dichte struik geen of weinig bloemen geeft. Wanneer de struik ook dit jaar niet bloeit, moet u deze eens goed uitdun nen en een paar takken flink insnoeien. U krijgt dan krachtige scheuten, die in 1965 of 1966 zullen bloeien. Vergeet ook niet te mesten want dat heeft een sering hard nodig. Vraag: Wilt u me helpen aan een recept voor croquetten? Antwoord: Natuurlijk zijn hier vlees- croquetten bedoeld. U heeft nodig: 250 gram vlees, 40 gram boter, 30 gram bloem. 2 deciliter bouillon, on geveer 3 blaadjes witte gelatine, wat peper 5 gram zout, nootmuskaat, wat fijngehakte peterselie, ene stukje ui, 2 eieren, paneermeel en slaolie. Hak het gare vlees zeer fijn, snip per het uitje en bak het lichtbruin in de boter, voeg hieraan bloem toe en daarna, al roerend, de bouillon. Even laten doorkoken en daarna de in koud water geweekte goed uitgeknepen gela tine toevoegen, het vlees, de kruiden, zout en de geknipte of fijngehakte pe terselie. Meng de eidooiers voorzichtig Schep de massa op een bord en laat het goed koud worden. Vorm er daar- Brievcn, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimboudig Is verzekerd. Vra gen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- j na rolletjes van, haal ze eerst door geklopt eiwit, daarna door paneermeel I en herhaal dit nog eens. waarna u ze bakt in de hete slaolie. Vraag: Een familielid is in Amerl- i ka overleden. Zijn er bij overmaking van de opbrengst der nalatenschap nog j successierechten of anderszins te vol doen? recht verschuldigd. Is dit niet het ge val, dan behoeft u geen Nederlands successierecht teb ctalen. Aan te ne men valt, dat er geen vermogensbe standdelen zijn of schuldvorderingen in Nederland. Vraag: Ik heb een munt, waarop staat: De groeten van Paul Kruger. Ik meen, dat er maar zes daarvan 1 in Europa in omloop zijn. Is dit juist? Antwoord: In dit geval heeft men i niet te doen met een munt, als geld stuk, maar met een penning. De munten, waarop Paul Kruger staat zijn munten van de Zuidafrikaanse re publiek, waarvan hij president was. j Hierop staat niet: ..De groeten van Paul Krüger". Deze munten zijn van goud. zilver en brons en hebben de Engelse waarde-aanduidingen ais ponden, shillings en pence. Zij waren hier niet in omloop. De door u bedoel de penningen zijn geen munten. Hun verzamelwaarde zal enkele kwartjes bedragen. Hoeveel er gemaakt zijn, is niet bekend, doch het waren er in «Ik geval vele.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2