Wel met verlof, maar Indonesië reisde mee P ^7 Ideeën van Schroefstrik voor kerkelijke eenheid GEESTELIJK Van stonden aan DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 13 JUNI 1961 GESPREK MET DOKTER W. DE JONG (van Makassar) Ons dagelijks werk Hoe meer we uitrusten op za terdag en zondag, hoe lam lendiger we ons voelen op maandag. Het is een welbe kend feit: arbeiders komen maar heel langzaam op gang op maandagmorgen. In de angelsaksische wereld spreekt men zelfs van „blue monday". Hoe is het mogelijk? Men zou het omgekeerde verwachten. Aan het eind van de week, als men moe en afgedraaid is, dan komt de terugslag, dan is men niet meer in staat het hoge arbeidstempo op te brengen. Maar aan het einde van de week wordt nauwe lijks langzamer gewerkt. Het langzaamste tempo vindt men op maandagmorgen. Het is niet logisch? Tenzij er een direct verband is tussen de zondag en de maandag. De tragiek is dat wij "dat ver band verbroken hebben. We hebben God verschoven naar de zondag en Hem tegelijk verdrongen uit de week. „Ge loven doe je in de kerk", ho ren we dagelijks zeggen. Dat is de grootste leugen die de duivel ooit heeft verzonnen. Want als geloof niets met maandag te maken heeft, als het niets met ons dagelijks werk van doen heeft is het niet waard om het te geloven. In psalm 90 zegt Mozes: „Be vestig Gij het werk onzer handen over ons", en hij her haalt: „Ja, het werk onzer handen, bevestig dat." Dat wil zeggen dat God alles te maken heeft met ons dage lijks werk, dat het niet kan bestaan zonder de zegen van God. En die jonge vrouw die werkte in een chocoladefabriek had gelijk. Ze was buiten de kerk en het geloof opgevoed. Maar door vrienden was ze in aan raking gekomen met het evangelie en Christus was werkelijkheid geworden. Toen iemand haar vroeg wat haar nieuw gevonden geloof betekende voor haar dage lijks leven antwoordde ze: „Nu maak ik chocalaatjes voor God." Voor wie gelooft heeft de zon dag zin. Het is de dag voor de werkelijke recreatie, de herschepping door Gods Geest van ons geloof. God wil die dag tot ons spreken, ons voeden, ons door gemeen schap met andere christenen versterken. Dat doet Hij door Zijn Woord, door de predi king, door de Kerkgang. Wie op zondag aan de kerkgang niet toekomt, komt aan de recreatie niet toe. En wie op zondag niet de nieuwe kracht zoekt van Gods Geest en de zegen van God, zal op maan dag aan zijn dagelijks werk niet toekomen. Ontspannen op het strand is misschien goed om de nerveuze span ningen van de afgelopen week te verliezen. Maar dat is niet voldoende. Een mens heeft meer nodig. Hij heeft recre atie. herscheppen, nodig. Hij heeft nieuwe kracht nodig. Die wordt op het strand, noch in de bossen gevonden, want slechts het evangelie is een kracht Gods. Wie blijvend van de zondag een uitgaans dag maak. zal zich op maan dag uitgeput voelen. Wie op zondag de zegen Gods ont vangt zal op maandag het werk zijner handen bevestigd QlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllillllllillllllllllllllllllillllllllllllllllllillllllllflIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIHIIIIIII, IIIIIIINI, INIIIII III, I nil,III II, Hl,, III, mi (Van een onzer redacteuren) DOKTER Willem de Jong (37) en zijn echtgenote Ann de Jong-Hijstek hebben met hun vier kinderen (9, 7, 6 en 3 jaar) voor een verlof van enkele maanden Makassar verlaten en zijn neerge streken in Baarn, waar zij tot na de Kerstdagen hopen te vertoeven. Dokter De Jong: „Ik heb nu prachtig de gelegenheid hier en daar eens rond te neuzen en kennis te nemen van nieuwe denkbeelden op medisch gebied". Hij is hoofd van de chirurgische af deling van de Hasannudin-universiteit van Celebes en tevens als chirurg ver bonden aan het zendingsziekenhuis „Labuang Badji" en aan het algemeen ziekenhuis van Makassar. Zijn mening over de Indonesische medische studen ten, die bezig zijn zich te specialiseren: „Begaafde jonge mensen, en zeer leer gierig. Het komt op onze universitei ten niet voor, dat de college-zalen half zijn gevuld." En over de toekomst van het medisch bestand in Indonesië: „Onze universiteit levert alleen al per jaar een tachtig artsen af, en dit aan tal ligt voor geheel Indonesië tussen de vier- en vijfhonderd. Daarom is daar het artsentekort beslist geen pro bleem meer". Dokter Willem de Jong is een reëel mens met een heldere kijk op toestan den en gebeurtenissen. Op een merk waardige wijze is hij er toe gekomen in dienst van de zending te treden. Toen hij nog student was. hoorde hij ds. B. Rich ters van het zendingscentrum van de Gereformeerde Kerken in Neder land en deze ds. Richters raakte met zijn toespraak het hart van de dat ettelijke malen groter is dan student De Jong. Toen hij was uit- Nederland, gesproken zag Willem de Jong zijn taak als arts duidelijk voor zich. In 1959 werd hij voor het eerst uit gezonden, vier jaar later kwam hij met een kort verlof naar Neder- keerde daarna, en graag. 1913 pas kwam de eerste zende ling bij de Toradja's aan, en het ziet er naar uit dat binnen de tien jaar dit gehele Toradja-volk xal zijn gekerstend." Machtig Op de valreep van zijn verlof was dokter De Jong nog kort deelnemer aan de vierjaarlijkse vergadering van de Raad van Kerken, die door de volle me dewerking van president Soekar- no in Djakarta kon worden ge houden: „De Raad van Kerken is een machtig lichaam, en de ze vergadering was een grote demonstratie van het christen dom in Indonesië". Tot de be langstellenden behoorden presi dent Soekarno en vijftien minis ters, maar er waren ook am bassadeurs: ,J2r was een koor van duizend man, er werd veel gezongen en gesproken, en aan het slot van de vergadering Een van de onderwerpen waar over werd gesproken luidde: ..Wat is mijn taak als christen in dit Indonesië?" In het stadion waar werd vergaderd hing, ge schilderd op een groot doek, het thema van de bijeenkomst: „De Goede Herder geeft Zijn leven voor Zijn schapen, opdat het wor de een kudde en een Herder". het bijzonder dat grote ge bied van zuid- en zuidoost- Celebes, dat enorme gebied waarop zo'n 4% miljoen mensen wonen en dat zo sterk hun hart heeft. Op de jongste vergadering van de Raad van Kerken, gehouden in Djakarta, was ook president Soekarno aanwezig. De president onderhield zich tijdens de bijeen' komst met enige gasten. Vijfde van links dr. De Jong. Onderlegd Dokter en mevrouw De Jong (links) bieden hun gelukwensen aan een bruidspaar aan. Dokter De Jong: „President Soekarno heeft al jaren geleden gezegd: Iedere Indonesiër moet in God geloven, en daarop ha mert hij nog voortdurend, en de konsekwentie daarvan is, dat er in het leven van iedere Indone siër iets moet zijn, zonder dat het nu geeft op welke wijze het wordt beleefd en beleden". En over de president zelf: „Hij is een onderlegd Mohammedaan. Al jaren lang maakt hij een studie van de Koran, en hij weet er vrijwel alles van, hij weet de Ko ran uitstekend te interpreteren." Dokter Willem de Jong en zijn vrouw zijn met verlof in Holland, maar Indonesië is met hen meegereisd, in Van stonden aan, door ds. I. de Wolff. Uitgave drukkerij Groenendijk, Rotterdam. Nog altijd leven in de kring van de vrijgemaakte Gereformeerde Kerken maar ook daarbuiten Telder, zijn opgeroepen. Het gaat over het „van stonden aan" opgenomen worden in de hemel se heerlijkheid. Ds. De Wolft on derneemt in dit boekje een po ging om dat „van stonden aan", dat onmiddellijk van de ziel bij Christus zijn, te verdedigen. Hij reageert daarbij vooral op de gedachte die ds. Telder "publi ceerde. Hij geeft een overzicht van een aantal gedachten die leefden in het begin van de kerkgeschiedenis, schrijft uitvoerig over het bijbelse gebruik van het woord „para dijs", over het „dodenrijk" en over vreemde invloeden die de laatste tientallen jaren weer de gereformeerde theologie zijn bin nengedrongen. Naar het inzicht van ds. De Wolff wordt de con ceptie van ds. Telder geheel beheerst door wat de Schrift zou leren over het wezen der ziel, maar volgens hem is de Breda se pastor daarbij doorgeslagen. Ds. De Wolft betreurt het dat ds. Telder daardoor de deur van het belijden opengezet heeft voor dwaling. waard is. Het is een boekje dat i het bijzonder gelezen en bestu deerd zal moeten worden door de genen die zich interesseren voor de problematiek rond de „tussen- toestand", waar wij zijn na ster ven en voor de wederopstanding land i r Celebes terug. spreekt en de vraagstukken bena dert, maar evenzeer uit zijn gede gen kennis van dit enorme gebied, Ziekenhuis Tot zelfs in Baarn zijn zijn ge dachten nog voortdurend bij het Makassar: „Het telt het is goed geoutil- volk en land leerd", en bij zijn werk: „Het laat T I A ste half jaar hebben we zo'n hon derd tweehonderd operaties per maand verricht, grote operaties dan, daarnaast nog tal van kleine", en bij zijn medewerkers: „Vier as- sistenten-in-opleiding tot chirurg, bekwame mensen, aan wie alles is toe te vertrouwen". Het werk dat verricht moet worden is zeer beduidend van om vang: ,.Een derde van het aan tal patiënten, dat zich aanmeldt voor het ondergaan van een ope ratie en ook geopereerd dient te worden, kan direkt worden ge holpen. de overigen moeten wach ten, net als in Nederland. Maar er is wel een groot verschil. In Indonesië lost zich dat allemaal vanzelf op, het Is daar geen pro bleem, alleen de Westerlingen maken er een. probleem van." de. En haar verpleegstersoplei ding en haar zlekenhulservartng stellen haar in staat in het zen dingswerk een taak te verrich ten. Zij houdt zich vooral bezig met werk onder meisjes en vrou wen, die wekelijks bijeenkomen in aantallen, waarop men in Ne derland jaloers kan zijn. Voort» is zij leidster van een handwerk- chib, en aan de vroedvrouwen school geeft zij handwerkles en les in huishoudkunde, en elke za terdagmorgen Is zij een uur of twee betrokken bij de particulie re zuigelingenzorg van het zie kenhuis „Labuang Badji": ,,En straks, als we weer mogen zij» teruggekeerd zal ik, zo dit no dig is, mijn kinderen les gaan geven." Verteller Oecumene a la C. S. LEWIS Dokter W. de Jong, hoofd van de chirurgische afdeling van de universiteit van Celebes, tevens (enige) zendingsarts van het ziekenhuis Labuang Badjf' te Makassar, waarheen h\j is uit gezonden door het zendingscen- trum van de Gereformeerde Kerken van Nederland. Steun In de zending werken man en vrouw altijd samen. Dokter De Jong: „Mijn vrouw heeft elke dag wat te doen". Mevrouw De Jong: „Dat loopt wel los, ik be leef er zelf veel plezier aan." Ann Bijstek was hoofdver pleegster in het Wilhelmlnagast- huls te Amsterdam toen zij de jonge arts Willem de Jong trouw- Een zendeling(-arts)-met-verlof kan niet zwijgen over het werk van de zending het vult zo zijn hele leven, dat hij er over moet praten. Dokter De Jong maakt daarop geen uitzondering. In het gesprek dringt hij bewust zijn persoon naar de achtergrond, al les draalt om de zending, om do taak van de man, die gezonden En hij vertelt boeiend. De christianisering van de Toradja's, een machtig brok werk van ein deloos geduld en liefde, de chris tianisering van de Makassaren en de Buginezen, die na 1958 goed begon door te zetten, het zelf standig worden van de kerken het zijn onderwerpen, die hij vol komen beheerst en waarover hij uren zou kunnen praten: „In (Van onze kerkredactie) C.S. Lewis, de onlangs over leden Engelse leken-theoloog schiep „Schroefstrik", een fi guur die „Brieven uit de hel" schreef, om een jonge demon te onderwijzen hoe Gods Waarheid omgekeerd kan wor den in leugen. In de Engels sprekende wereld heeft een nieuw Schroefstrik-hoofdstuk de aandacht getrokken. De Amerikaanse theoloog Robert J. Nelson, schreef in het blad „Theology Today" een op Lewis geïnspireerd artikel over de wijze waarop kerke lijke eenheid beslist voorko men kan worden. Zo worden „in diapositief" of beter misschien negatief gevaren aangeduid die de ker kelijke eenheid in de weg staan. Het idee voor dit artikel werd geboren toen de schrijver on langs een gesprek had met de Ceylonese anglicaanse bisschop Lakdasa de Mei over kerkelij ke eenheid op Ceylon. De bis schop zei: „Geloof maar niet dat Zijne Satanische Majesteit stil zit en de eenheid geboren laat worden. Nelson begon zich af te vragen wat C. S. Lewis Schroefstrik zou hebben laten schrijven en kwam tot de vol gende zeven punten, die we sterk verkort weergeven: 2 Moedig alle christenen aan te geloven dat het voldoende is als er een geestelijke eenheid beleefd wordt. Laat de mensen maar geloven dat de essentiële eenheid van de kerk niet bedreigd wordt door kerkelijke geschillen, twistgesprekken over dogma's, kerkorde en liturgie. de mensen kunt laten geloven dat een fusie tussen kerken alle pro blemen oplost, dan is dat prach tig. Maar laat de mensen nooit zien dat eenheid tussen twee ker ken, die onvolkomen zijn in ge loof, eredienst, zending en diako- nale roeping, alleen maar een nog groter lichaam schept met dezelfde tekortkomingen. Sta er op dat kerkelijke een heid vooronderstelt dat men één gemeenschappelijke vorm ge vonden heeft en men het in alles met elkaar eens is. De meeste christenen behoef je deze gedach te niet op te dringen, want dat geloven ze al jaren. Hou het vraagstuk van ker kelijke eenheid geïsoleerd van andere kerkelijke problemen. Zorg dat christenen niet gaan in zien dat eenheid alles te maken heeft met de integriteit en de zen- dingsboodschap van de kerk. tj Zorg dat christenen eigen in zichten verwarren met ge loofsuitspraken. Ze zullen zich veel sterker voelen staan als ze zich tegen hereniging kunnen ver zetten op grond van hun eigen theologische stokpaardjes en le vensstijl. Dan zullen ze zeker de orthodoxie van de ander in twij fel trekken op grond van bijbel teksten. f. Zorg dat kerken een zwaar bouwprogramma hebben, in het bijzonder voor administratie ve gebouwen, kerkelijke kantoren en instituten. Hoe meer ze bou wen hoe beter: hoe gauwer, hoe beter. Zorg dat ze aan het bou wen slaan eer kerkelijk eenheids besprekingen beginnen. y Zorg dat vooroordeel en wantrouwen levend blijven. Er bestaan heel wat vooroorde len en met. heilig vuur worden ze verdedigd. Zelfs wantrouwen op de meest ondergeschikte punten is waardevol, want daar door blijft kerkelijke verdeeld' heid bestaan. Opmars in Laos moeilijk te stuiten - Vluchten van Ver. Staten gaan door - Geen uitzicht op Cyprus IN DE AFGELOPEN week is gebleken, hoe moeilijk het voor de Verenigde Staten zal zijn. de opmars van de com munisten in Laos tegen te gaan. ZIJ zijn daarbij in de eerste plaats aangewezen op de mede werking van prins Soevanna Phoema, die in 1962 na het Ge- neefse ncutraliteitsakkoord over Laos premier van dit land werd. Ook de Verenigde Staten tekenden dit akkoord. En nog onlangs, toen rechtse troepen in Laos een greep naar de macht deden, hebben de Amerikanen er geen twijfel over laten be staan. dat zij handhaving van het Geneefse akkoord en du» ook het aanblijven van Soevan na Phoema verlangden. De premier bleef inderdaad aan. maar het werd allengs dui delijk. dat hij onder zware druk heeft gestaan van de pro-wes terse groep van generaal Phoe- mi Nosavan. die in Vientiane en het dal van de Mekong heer en meester is. Het heeft er veel van weg, dat de stappen, die hij in de afgelopen weken on dernomen heeft, niet van harte werden gedaan. En het is veel betekenend, dat zodra hij Vientiane had verlaten voor een bezoek aan het koninklijke paleis in Loeang Prabang hij de eerste de beste kan.» aangreep om te laten blijken dat hij het met de jongste ont wikkelingen in Laos niet hele maal en misschien wel hele maal niet eens was. Gevangene Een medewerker van Le Monde schrijft, dat de premier sinds de rechtse staatsgreep praktisch de gevangene is van generaal Phoemi Nosavan Het is moeilijk, de juistheid daarvan te beoordelen. Wel is het opgevallen, dat tot twee maal toe werd medegedeeld, dat Soevanna Phoema had ge weigerd, zijn halfbroer Soevan- noevong te ontmoeten in de Vlakte der Kruiken. Deze prins staat aan het hoofd van de pro- communistische groepering in Laos, waaruit de Pathet Lao is voortgekomen. Ook toen de Amerikaanse verkenningsvluch ten boven het door de Pathei Lao bezette gebied begonnen, werd slechts medegedeeld, dal zij de instemming hadden van Soevanna Phoema. Dit was ook het geval nadat Amerikaanse straaljagers waren begonnen deze onbewapende vliegtuigen te escorteren, omdat het lucht afweergeschut van de commu nistische troepen er een hadder neergehaald. Het optreden van deze Ame rlkaanse straaljagers, waarover nog weinig bijzonderheden be kend zijn, leidde er echter toe, dat Soevanna Phoema liet we ten, nooit toestemming te heb ben gegeven voor deze vluch ten. En kort daarna gaf hij te vens opdracht, ook de Ameri kaanse verkenningsvluchten te doen staken. Onenigheid Ook was het opmerkelijk, dat onmiddellijk nadat Soevanna Phoema zijn verklaring had af gelegd over het volledig staken van alle Amerikaanse vluchten boven Laos, gewag werd ge maakt van de mogelijkheid, dat dit besluit wel eens tot een nieu we rechtse staatsgreep zou kun nen leiden. Dat er onenigheid over de stap van de premier bestaat, bleek duidelijk, toen Phoemi Nosavan in Vientiane verklaarde, dat de verschillen de leden van het kabinet van Soevanna Phoema het hele maal niet eens waren met het annuleren van de verkennings vluchten. Kenmerkend voor de situatie in Vientiane was voorts dat de Amerikaanse ambassa deur in Laos liet weten, dat de verkenningsvluchten weer normaal doorgang zouden vin den. als hij eenmaal gelegen heid zou hebben gehad, er met de premier over te spreken. Hij vond dat blijkbaar zo vanzelf sprekend, dat hii zich tot deze nogal onvoorzichtige uitlating let verleiden. Aan een dergelijke „voortva -endheid" maken de Amerika nen zich in Zuidoost-Azië wel meer schuldig. Zij is er oorzaak van, dat er ook in dat deel van de wereld een bepaalde weerzin ontstaat tegen het opdringerige optreden van de Verenigde Sta ten. „Tijdelijk" Soevanna Phoema wil blijk baar proberen door middel van internationaal overleg in Laos de toestand te herstellen, zoals die was voordat de rechtse staats greep plaatsvond, met alle ge volgen van dien. Hierbij moet hij iedereen te vriend houden, vooral zijn communistische te genstanders. Bij zijn terugkeer in Vientiane verklaarde hij zeer diplomatiek, dat hij de Verenig de Staten slechts had verzocht, de verkenningsvluchten „tijde lijk" te staken, omdat er geen tekenen waren van troepenver plaatsingen. Mochten zich op nieuw dreigende ontwikkelingen voordoen, dan zouden de vluch ten hervat kunnen worden. Dit is niet alleen een afdoende ver klaring tegenover de Ver, Staten, maar ook en veel meer een tip voor de Pathet Lao, dat zij zei1 voorkomen, dat Amerikaanse vliegtuigen weer boven Laos gaan vliegen. In werkelijkheid heeft Soevanna de vluchten la ten stopzetten omdat hij vrees de, dat de Amerikanen "van de Seboden gelegenheid gebruik wil- en maken om de strijd in Zuid- Vietnam uit te breiden tot Laos, Men zal zich herinneren, dat de communisten in Zuid-Vletnarr via door de Pathet Lao bezet ge bied in Laos van Noord-Viet tam uit worden bevoorraad. De Amerikaanse luchtaanval len op stellingen van de Pathet Lao waren wellicht meer dan een vergeldingsactie na bet ver lies van twee vliegtuigen. Zij konden het begin zijn van een gecombineerde operatie tegen de opdringende communisten in bet vroegere Indochina. En daar voelde Soevanna Phoema blijk baar niets voor. Hoe zonderling de verhoudin gen in Vientiane zjjn, bleek echter al spoedig na de terugkeer van Soevanna Phoema. In Washington werd bekend gemaakt, dat de verkenningsvluchten zouden wor den voortgezet „met de nodige tussenpozen". Dat gebeurde, ter wijl de premier naar Vientiane was gekomen om de Amerikaan se ambassadeur formeel van z(Jn besluit op de hoogte te stellen dat de vluchten gestaakt moester worden. Wat er ln de Laotlaanse hoofdstad gaande is, was op bet ogenblik, dat we deze regels schreven nog niet te overzien. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dst de rechtse mili taire leiders opnieuw hebben In gegrepen en dat de premier weer aan handen en voeten gebonden is. Men zal hem waarschijnlijk slechts toestaan, dat hij naar een politieke regeling van het conflict streeft. Geen Korea Gemeld is, dat de premier er oeslist tegen gekant is, zijn land een tweede Korea te laten wor den, of zo men wil een tweede Zuid-Vietnam. Hij hoopt nog steeds, dat er een mogelijkheid zal worden geopend, de oude toe stand te herstellen, zoals die vol gens het akkoord van 1962 be hoort te zijn. Dat houdt in te rugtrekking van de communisti sche troepen uit het in de afge lopen maanden veroverde ge bied en herstel van de samen werking van de drie Laotiaanse groeperingen in een coalitieka binet onder leiding van Soevan na Phoema. Het is echter de vraag, of de communisten hier toe bereid zullen zijn, Toen de rechtse troepen naar de macht grepen was dat reeds naar aan leiding van onaanvaardbare ei sen van de zijde van prins Soe- vannoevong betreffende de posi tie van de hoofdstad Vientiane. Het valt moeilijk aan te nemen, dat zij na belangrijke ter reinwinst te hebben geboekt nu plotseling enkele stappen te- •ug willen doen. En als zij er al iets voor voe- ien, dan zullen daar belangrijke concessies van de zijde van Soevanna Phoema (en ten koste van de pro-westerse groepering) tegenover moeten staan. Een In ternationale conferentie zal dus ln welke vorm zij ook wordt gehouden weinig uitzicht bie den op een voor rechtsen cn neutralisten aanvaardbare rege ling. Cyprus Weinig kans op een voor beide partijen aanvaardbare regeling is er ook wat het Cyprische con flict betreft. Deze maand loopt het mandaat van de Ver. Naties af om op Cyprus orde en rust te herstellen en naar een oplossing voor het Grieks-Turkse probleem te zoeken. Volgende week woens dag moet de Veiligheidsheids- raad bijeenkomen om over ver lenging van het VN-mandaat te spreken. Dat betekent, dat er weer veel geld bij elkaar moet worden gebracht om de kosten te kunnen bestrijden. Maar ook en vooral, dat de instructies aan de VN.-strijdkrachten meer mo gelijkheden moeten bieden om doeltreffend te kunnen optreden. Om dit te voorkomen heeft Ma- karios al contacten laten leggen met premier Chroesjtsjef om het eens te kunnen worden over een gezamenlijke gedragslijn. De pogingen om Griekenland tot een meer buigzame houding over te halen zullen dan ook ln de nabije toekomst tot misluk ken gedoemd zijn. Over de toe komst van de Turken op Cyprus wordt al lang niet meer in Athe ne beslist. Extremistische Griek se Cyprioten uit de omgeving van de aartsbisschop delen op het eiland de lakens uit en zij zeggen, wat er wel en niet gaat gebeuren. En zij hebben mach tige „vrienden"....

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14