GEEN LUCHTKASTEEL T ele visie-academie a Vroeg of laat geeft de pvotesfanfs c/iristpli'\ke vrouw de i/oorkmir aai} IPIr^I^NSES Beatles Ruim 100 miljoen kilo aardappelen uit markt De jeugd verzorgt op 12 juni tv-programma Tussen intelligentie en leeftijd bestaat relatie VI 15 :7 ZATERDAG 6 JUNI 1964 (Van een onzer redacteuren) De Labourleider Harold Wilson heeft het Engelse volk beloofd, dat hij er als de socialisten tenminste de komende verkiezingen zullen winnen voor zal zorgen dat er een „university of the air" zal komen. Deze „lucht- universiteit" of wat lyrischer vertaald: universiteit zonder muren zal gebruik moeten maken van de televisie, waarbij de initiatiefnemers voor ogen staat dat iedereen die de opleiding volgt en voor de vereiste examens slaagt, dezelfde bevoegdheid krijgt als zij die normaal op een scholingsinsti tuut of universiteit zijn geweest. En nu mag prof. dr. F. L. Polak uit Boekelo ergens in zijn achterhoofd ook een dergelijk „luchtkasteel" hebben, hij is reëel genoeg om voorlopig al blij te zijn met de stichting Televisieacademie „Teleac", waarvan hij niet alleen voorzitter maar ook waarnemend di recteur is. Deze laatste functie hoopt hij in het najaar te verliezen, als er een directeur wordt benoemd. wonderen te verwachten. Zeker voorlo pig zal zU het vrij bescheiden moeten aandoen. Men verwacht de eerste jaren honderdvijftig a tweehonderd uur zend tijd te hebben, maar als het lukt volgend jaar een goede honderd uur vol te ma ken. zal men al heel tevreden zijn. Men streeft naar vier uur per week, met in begrip van de herhalingen, doch niet in de vakantieperiode,, dus gedurende circa veertig weken. Mocht Teleac uit dijen tot een onderwijs- en volksont- wikkelings-instituut van grotere pro porties, dan heeft men daar natuurlijk niet genoeg aan. Ook de inkomsten zul len dan te gering zijn, (Op het ogen blik drijft men op een subsidie uit de „experimentenpot" van „onderwijs" en op een bijdrage van de Maatschappij voor nijverheid en handel). Daar breekt men zich echter het hoofd nog niet over. Wèl heeft men zich 'n concrete voorstel ling gemaakt van wat men in eerste aanleg moet gaan doen. Waarschijnlijk zal het uitlopen op serieprogramma' de trant van Openbaar kunstbezit ei Radio-volksuniversiteit, dus uitzendin gen waarover lesmateriaal wordt strekt en waarbij de mogelijkheid tot correspondentie wordt gegeven: als het ware een combinatie van televisie schriftelijke cursus - Rond de Teleac is het al geruime tijd stiL Men heeft wel eens een pers bericht uitgegeven zeer summier, want er stond nog zo weinig vast maar dat was eigenlijk het enige dat er van in de openbaarheid kwam. In-, middels is men wat verder. In de Eer ste Kamer vertelde mr. Th. Bot, mi nister van onderwijs, kunsten en we tenschappen „dat het belang van educatieve televisie ook voor het postacademiaal onderwijs en voor de university-extension" door hem ter dege wordt onderkend. Met andere woorden: ook de minister van onder wijs vindt dat men met behulp van de televisie universitair onderwijs meer gemeengoed kan maken en dat zij bovendien een mooi hulpmiddel is om afgestudeerden een verder gaande vorming te geven. Werd dit al door prof. Polak die senator is voor de Partij van de Ar beid met genoegen aangehoord, helemaal in zijn nopjes was hij toen mr. Bot vervolgde: „De materie heeft mijn bijzondere aandacht. Zo vindt o.a. regelmatig overleg plaats met de stichting Teleac, die ik bovendien voor een eerste experiment op dit ge bied dat mijn volle en actieve steun heeft en waarvan ik hoop, dat het spoedig met duidelijk eigen sig natuur op liet beeldscherm komt een subsidie in uitzicht heb gesteld". Deze publieke erkenning deed prof, Polak uiteraard goed. Veel tijd heeft hij al aan Teleac besteed en de stichting is voor hem een zorgenkind geworden, dat hem bijzonder na aan het hart ligt. In haar verlengde ziet hy méér. Graag zou hij willen komen tot allerlei vormen van televisie-onderwijs, van lager tech nisch tot universitair niveau. Veel men sen hebben immers nooit de gelegenheid gehad een bepaalde gewenste studie te volbrengen. Of zij hebben te kampen gehad met een soort drempelvrees bij hun ouders, waardoor de poorten van het middelbaar en het hoger onderwijs voor hen gesloten zijn gebleven, terwijl tij er toch de gaven voor hadden. gt; d Onstabiel A AN afwisseling hebben wij deze eerste week van juni niet te kla gen. Vrijdag passeerde weer een frontje met enkele buien, gevolgd door een frisse zuidwesten wind. Daar bij daalde de temperatuur tot onoe- i'eer 14 a 15 graden. In het oosten van ons land werd noa 26 graden gemeten. Een hogedrukgebied trekt van noord oost-Frankrijk naar Duitsland en brengt opnieuw zonnig en goed zo merweer. Een volgende storina bij Portugal trekt ook snel naar het noordoosten. Een meer zuidoosten wind gaat zondag wat warmere lucht aanvoeren, later op de dag gevolgd door hier en daar een regen- of on- K"0® uyeersbui. Het zomerse weertype houdt daardoor een onstabiel karakter. ZON EN MAAN Zondag 7 juni: zon op 4.22. onder 20.56: maan op 3.06, onder 17.17. Maandag 8 juni: zon op 4 21, onder 20.57; maan op 3.29, onder 18.45. Woensdag 10 juni: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur h. bcw 1 bew h. bew 6 18 12 i 4 23 14 rindstil 26 15 mw 3 27 16 Vier categorieën Op wie gaat men zich nu richten? Prof. Polak noemt vier categorieën. In de eerste plaats denkt hij of liever het stichtingsbestuur aan uitzendin gen voor jonge arbeiders en bedrijfs- kader over allerhande technische en be- drijfeconomische vraagstukken. Daarbij wil men ook iets meer laten zien over de technische ontwikkelingen van de laatste tijd en over de sociaal-economi sche problematiek in het bedrijfsleven. Een tweede groep waarop men zich wil richten, is die der „leken met alge mene belangstelling", die graag op de hoogte willen komen of blijven op ver schillend gebied en in het bijzonder wat betreft de moderne ontwikkeling van de maatschappij, waarin wij leven en werken. Eigenlijk hetzelfde publiek dus dat thans bestreken wordt door de volks universiteiten en de Radio-Volksuniver siteit. Dit vormingswerk kan zowel een kookcursus als een eJi.b.o.-leergang zijn, maar net zo goed een opleiding in een of andere taal en, last but not least, we tenschappelijke informatie en instructie op diverse terreinen van kennis omvat- De derde categorie waaraan men denkt, is die der jongeren. Vooral zij zijn ge- interesseerd In de ontwikkelingen op natuurwetenschappelijk en technisch ge bied (automatisering, ruimtevaart enz.) Deze gaan zo snel dat slechts steeds nieu we cursussen gelegenheid geven enigs zins „bij" te blijven. Bij deze cursussen wil Teleac steeds de doorwerking in de maatschappij tonen en antwoord geven op de vraag hoe de maatschappij door deze of gene ontwikkeling vervormt. Zo hoopt men eindelijk te komen tot een stukje integratie van exacte en sociale wetenschappen. Tenslotte is er de vierde groep, die men van dienst wil zijn: die der academi ci, die men een vorm van postacademisch onderwijs wil geven, refreshment eolle- s dus. Wat men op de universiteit leert veelal binnen vijftien jaar verouderd, neemt men aan. Er is dan eigenlijk al sprake van een totaal nieuwe weten schap. Wil men de specialistische vor ming op peil houden, dan is een gedu rige nascholing nodig. En ook daaraan wil de stichting Teleac graag meewer ken (Vervolg van pagina 1) Tot excessen is het echter niet Beko men. Slechts aan het slot ontstond enige verwarring toen de honderden tieners op het viertal afstormden. Maar dat hoorde bii de opname en Herman Stok had ze van tevoren haarfijn verteld hoe ze het moesten doen. Hierover waren de VARA- mensen het wel eens: het was een be schaafd tienergezelschaD deze avond. Interview Rehalve het ODtreden van de Beatles krijgen de televisie-kijkers maandag avond ook een origineel interview met de jongens te zien. dat eveneens gister avond werd opgenomen. Een interview waarbij de toeschouwers zélf de vragen mochten stellen. Herman Stok nam ze op en Berend Boudewijn vertaalde ze voor de Beatles, die in een andere ruimte zaten en dus niet in direct contact met de vragenstellers stonden. Commentaar van Wim Kan op de avond: 't zijn aardige jongens, morgen middag ga ik weer (naar Blokker) en morgenavond ook. En maandag, treden ze dan weer op? Dan ga ik nog eens! Er gaat beslist iets van hen uit Ja, ik heb bijna alle platen van ze. En ik wilde ze beslist nu zien. Het is gewoon een erva ring. net zoals je ook Sinterklaas eens moet hebben gezien. Eigenlijk hebben we zulke mensen door de eeuwen heen ge had. Neem nu de vier Heemskinderen, dat was net zo iets. maar dan op een oaard. Nee, schampere opmerkingen hoor ik niet graag over de Beatles. Het zijn jongens van hun tijd. Dat ze veel verdie nen (zestig miljoen gulden tot nu toe)? Ach, waarom zou het niet mogen. Ze zijn nog beroemd en daarvan moeten ze pro fiteren. PROF. Dr. F. L. POLAK reëel genoeg Men is er zich van bewust, dat Neder land op dit gebied bepaald niet voorop gaat. Dit geldt niet alleen ten opzichte van Amerika, maar ook vergeleken met een aantal Europese landen, zoals Italië, Frankrijk en ook België. Engeland kent al lang zijn academische televisiecolleges (van de beste specialisten van de Uni versiteit van Cambridge: men moet ei wèl wat voor over hebben. 's-Morgens om kwart over zeven zijn ze te beluiste ren) en in Schotland geeft men per te- levisisie zelfs herhalingscursussen, zowel voor artsen als voor onderwijzers. De Nederlandse achterstand wil zo vlug mogelijk inlopen Het apparaat van Teleac is in opbouw. Het wordt weliswaar januari 1965 eer men op het scherm komt, maar dan hoopt men toch aan het begin te staan van een snelle ontwikkeling. Voorlopig gaat het zo als gezegd om nog niet zoveel uit zendingen per jaar. Gaat dit uitgroeien en waarom niet?) echte televisie-universiteit, dar/' wordt het een zaak van totaal andere proporties, óók wat de financiering be treft. Technisch gaat de zaak dan eveneens anders liggen. Misschien moet men dan wel komen tot een eigen kanaal voor educatieve televisie (ook de school-tv zou daarin terecht kunnen), al was de z.g. Pllkingtoncommissie in Engeland daar niet voor. Men dacht dat de B.B.C. zich dan van het educatieve zou afkeren en slechts ontspanning zou willen bren gen. Zo'n ontwikkeling lijkt ons, in elk geval in Nederland, niet te verwachten. Essentieel is het evenmin, al is het na tuurlijk wel zaak dat men zich nu reeds instelt op te verwachten ontwikkelingen. Het voornaamste blijft echter dat Tele ac gaat beginnen. De belangrijkheid daarvan formuleert prof. Polak heel een voudig: Je kunt er zovéél mee doen; je hebt met televisie zo'n enorm veel groter publiek dan in een klaslokaal, college zaal of congresgebouw Agenda Staten-Generaal (Van onze parlemeaitsredactie) De Tweede Kamer zet volgende week de behandeling van de wetsontwerpen op de inkomsten- en loonbelasting voort, zal volgende dinsdag eerst debat teren over het ontwapeningsvraagstuk de hand vain de nota, die minister Luns daar enige tijd geleden over heeft ingediend. Ook komt dan het wetsont werp tot goedkeuring van de Moskouse ereenkomst tot het stopzetten van kernproeven in de dampkring in behan deling. De Eerste Kamer behandelt vol gende week dinsdag o.m. de P-T.T.-be- groting-1964. Overschot breekt alle records (Van onze soc.-econ. redactie) Dit jaar is een record-hoeveelheid van ruim 100 miljoen kilogram aard appelen uit de markt genomen, om precies te zijn: 103.500.000 kg, waar van ongeveer 85.000.000 kg pootaard- appelen en ongeveer 18.500.000 kg consumptie-aardappelen. Hierdoor is onder meer een „instorting" van dc prijzen voor consumptie-aardappelen voorkomen, temeer omdat dé Stich ting Overname Pootaardappelen (OPA) dit jaar geen gebruik heeft ge maakt van de mogelijkheid om daar voor geschikte pootaardappelen af te zetten in de consumptiesector. De totale hoeveelheid overgenomen pootaardappelen is groter dan ooit te voren en overtreft verre het tot nu grootste overgenomen kwantum van geveer 50.000.000 kg. van de oogst- 1956. Het verlies van de Stichting OPA kan geschat worden op ongeveer per 100 kg. (het verschil tussen de garantieprijzen en de veevoederwaar- de), zodat met de uitvoering van de garantieregeling voor pootaardappélen bedrag van f 10 fll miljoen ge moeid zal zijn. Indertijd is overeengekomen, dat het Landbouwschap 2/3 van de kosten zal financieren via de zogenaamde areaal- heffing (hetgeen neerkomt op een bij- Op dezelfde rijksweg terhoogte van de gemeente Heesch is gisteren de 27- jarige boekhouder A. van Wamel uit Sint Athonie bij een verkeersongeluk omgekomen. Hy reed in een bestelauto de richting Nijmegen, haalde een per sonenauto in, begon na het inhalen te slingeren en botste tegen een boom,die de linkerzijde van de weg stond. Het wegdek was ter plaatse nat. Het slachtoffer was terstond dood. drage van ongeveer f7 miljoen). De rest van de kosten wordt gedragen door de pootaardappelhandel, die de in komsten daarvoor ontvangt uit een ex- porteursomzetheffing. Ook de aanbieding van consumptie aardappelen aan het Produktschap voor Aardappelen, waarvoor de termijn op 31 mei jongstleden werd gesloten, be tekent een rekord. Van de zyde van het aardappelschap vernamen wij dat het evenwel nog niet zeker is of alle aangeboden 18.500.000 kg. inderdaad buiten de markt blijven. Dat zal van het verdere verloop van vraag en aan bod afhangen. OP de avond van vrijdag 12 juni vers, die geschiedenis maken en maak-- a.s. zullen er weer 'n groot aan tal jongeren zijn, die, dan voor de derde maal, het gehele programma wat mogen verzorgen. Het programma is voorbereid en uitgevoerd door de (naar w(J hopen en verwachten) afdeling Jeugduitzendingen van de dat elk geval de kans op goedi AVRO-televisie en duurt van 7.30 tot 10.45 uur. Zes jongeren trekken tussen half acht en acht uur meteen fiks van leer met een gesprek, waarin zij gaan aantonen, wat zij beogen met het door hen ver zorgde orgaan „SkoopV en waarin zij de Nederlandse filmwereld radicaal willen veranderen. Hllve: Na het Journaal, dat door de NTS 20.00 N- als gewoonlijk wordt uitgezonden kan Onberei men kijken naar een documentaire van view (h Fred Bosman, welke handelt over mu- r.ichto ziekbeoefening als vrijetijdsbesteding. In dit programma, dat tot kwart over 9 duurt en waarvoor Jan Venema het scenario schreef, worden, natuurlijk door jeugdige musici, enkele compo sities uitgevoerd, welke Jocd Stokker- mans speciaal voor deze uitzending schreef Direct daarna: een halt uur quiz en wel de première van een serie- Lichte spel, dat gedurende de zomermaan den de jongerenprogramma's „Roos ter" en „Combo" in de vooravond gaat vervangen. De titel van deze door Gerrlt den Braber geproduceerde en geregis seerde wedstrijd is W.I.M. en het gaat daarin om muzikale kennis. In Concordia te Bussum zullen bü dit vanavond i Onbewoond.. ilans: hoofd- e i 3 febr Licht tangsolIste 22.30 N' uit de actual i- 22.55 Licht orkest 23 25 Lichte gram 23 55—24.00 Nwa. Hilversum II. 298 m. 19 00 Nieuws 19 10 de der hebben, lezing (1) 21.45 22 20 Aktualiteiten 22.25 22 30 Nws 22 40 Kruis- over de verschijningsvorm van de Kerk in 23 10 Radio Phllhat Ionisch orkci ■k 23 55—24 00 Nw ETHERG0LVEN •navond 19 30 Voord e Jeugd NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht AVRO: 20 20 AVRO's Televizier 20 40 Clinge Doorenbos 80 Jaar 21 00 Soiree de variété, amus programma. AVRO: 22.00 De Verdedigers, TV-fllm. Melodie: iportmededelir spel een aantal Instrumentale en vo cale jeugdsterren slag leveren met hun fans. Dit Jaar zal er niet. zoals het vorige, een toneelstuk voor de camera's wor den opgevoerd, maar zal men nog eens kunnen kijken en luisteren naar wat er allemaal moet gebeuren, wan neer op school een stuk moet worden gespeeld. De keus is daarbij gevallen od het spel „Een draad in het donker" van de schrijfster Hella Haasse. dat on 15 juni a.s. door leerlingen van het Bilt- hovense Montessori-lyceum op school wordt opgevoerd. Van de voorberei dingen daartoe heeft Bram van Erkel proi een gedramatiseerde documentaire ge maakt. welke „Repetitie samenspel" heet en waarin enkele fragmenten van het stuk zijn verwerkt. In feite dus Latijns-Ai wél toneelspel. Tot besluit is er dan nog om 1( uur een drie kwartier durend ge sprek onder de titel .Penne-vlurht", Armando. Wim Brinkman, Piet Calis. Wim Gijse Sleutelaar en Hans Verhagen zullen praten over hun literaire activiteiten en over het werk van andere schrij- NTS. 22 50— 22 55 Journaal. Exporimenfcli jltzendlngen op het (kanaal 27). NTS: 20.15—22 00 Stadt. ge var programma. Programma voor zondag m. VARA: 8.00 Nws postduivenbe richter trijdlied 8.18 Voor hc er of geen weer, gevai Geestelijk leven, toe lek (opn: 9 4 raaggeaprc 11.05 Populal AVRO: 12.00 Diverti mento Solistenparade: lichte muziek 13.00 Nws en eventueel postduivenbcrichtcn 13 07 De toestand in de wereld, lezing 17 Mededelingen of gram 13.20 Cabarc Lichte ing 14.00 zangsolisten: irikaanse muziek 16.30 Sport- VARA: 17 00 Dansmuziek Operatie Proefschrift van psycholoog: Aan de rijksuniversiteit te Gronin gen is gisteren tot doctor in de sociale wetenschappen gepromoveerd psycholoog F. Verhage fce Groningen. De titel van zijn proefschrift is „In telligentie en leeftijd bij volwassenen en bejaarden". Deze studie vormt het resultaat van een enkele jaren du rend onderzoek naar de verhouding intelligentie en leeftijd. De heer Verhage concludeert op g^ond van dit onderzoek, waaraan een zeszien- honderd proefpersonen deelnamen on der meer dat de curve van de intelli gentie bij toename van de 'eeftyd na twaalf jaar stijgt lot ongeveer het twin tigste jaar, waarna na een horizontale Weer bekruiste hij zich, keerde af van het raam en goot uit de beblomde kan op het arm zalig wastafeltje een forse geut water in de teil. Hij wies zich, zyn gebaren observerend in het ovaal van de verschilferde, goud-omrande spiegel staakte de handeling en bracht het aan gezicht dicht bij het glas. Nauwkeurig monster de hij in een opwelling zijn weérbeeld: de lang werpige gelaatsvorm, zijn marbelronde ogen, de lange, rechte, puntige neus, de logge lippen, de lijnplooi weerzijds de kaken, kervig bijkans gelijk meswondmalen omneerlopend vanonder de jukbeenderen naar de smalle, gegleufde kin. de tanige huid, bespikkeld met een menigte bleke pokkenputjes Lelijk kleed, mottige stoffe, bevond hij mompelend, en tegelijkertijd de zegging beto nend door met de wijsvingertop verscheidene pokkenbeten te betitsen, en hij voegde eraan toe: Dat ben ik niet. het is Poncke niet, algelijk niet Peinzend hervatte hij de wassing, trad dan een stap achteruit, de ogen steeds op de spiegel: Ei, het is tóch iemand, het moet toch ik zyn, Poncke En bedachtzaam orakelde hij, zich op het verschijnsel bepalend: Het is er, het is er niet. het is er nochtans. Dat is aardig! Ziet, mijn rechterarm is er de linker geworden (pastoor Poncke tastte met de linker hand over de rechterarm), permintelijk, het sluit alzo. De wereld déar is ene andere dan de wereld hier. ene andere werkelijkheid, zo te zeggen. Pastoor Poncke knikte eens en zijn gelaat ver helderde Ziet ge wel! ontdekte hij welge zind, en in zijn pupillen sprong een twinkeling van herkenning ziet ge wel, er is, en ik heb het immers altijd geweten een ding, een werkelijkheid, een logiek juist ietwat bóven de aldaags aanvaarde normen ten dezen en juist ietwat ónder het bovenmenselijke. Merkt ge de verwantschap? Ah-ja, ik wist het bestendig! Pastoor Poncke voltooide de reiniging, haalde het slaaphemd over zijn tonsuuren trok knie broek aan en verdere kleedij. Hij hield hecht aan zijn devoren en daarom knielde hij op zijn LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Damme in Vlaanderen door JAN H. EEKHOUT bidstoel onder de kruis-Lieve-Heer aan de ge kalkte muur en droeg hij God zijn toekomende verrichtingen van deze dag op. Toen hij de zoldergang overstak en de trap afdaalde, hoorde hij Katriine niet zonder drift stommelen in haar slaapvertrek. Hij glimlachte. Katrijne zou gram zijn op heur zelve, hem niet te hebben overtroffen in het opstaan. Dit keer gold Katrijne verliezeresse; zü had Pieter volmaakt overslapen. Pastoor Poncke betrad Katrijnes keuken, greep er de bereid gezette teljoor met brood- resten maïs van het schab en begaf zich naar de woonst van zijn hoenders. Met hands vollen smeet hij het voeder door de afrastering. De hoenders tumultueerden dat het een aard had. kapten naar de ate. kapten venijnig naar malkanderen Pront'lyk in de wereld van de mensen, meende pastoor Poncke pront ge lijk in mijn parochie. Enkel de haan behield zijn bedaardheid, hing de baljuw uit of Pon cke! meesmuilde de pastoor. Hij verliet zijn pluimvee teneinde een emmer water te akeren uit de welput. Met de gevulde emmer trok hij naar de stal. alwaar Socrates hem verwelkom de met een gorgelend gebalk. Bü-ü-uh! beantwoordde pastoor Poncke So crates' ochtendgroet want hy beleed de grondregel, dat men de diren zo vlot moge lijk bescheid te doen heeft in hun spraak, en hy vervolgde daarop: Hier, les uw eeuwige dorst, Socratesl De ezel slurpte gierig, stiet per slot de em mer om. Daar hebt ge 't nu, vermaande pastoor Poncke. haast schaadt immer. Socrates! Al zijt ge, blijkens het zwart haarkruis over uw rug, vermaagschapt aan het ezelke, dat Ons- Heer feestelijk binnen Jeruzalem droeg Ons- Heer zoude. Socrates, mocht Hij te dezer stond op aarde weêrom verschijnen, niet uitverkie zen voor rybeest, uit oorzaak van uw drifttui- men, myn vriend. Voor Poncke echter zijt ge wèl genoeg. Poncke is Ons-Heer niet, 'laas. Hij is een zondaar gelijk gij. Zijn zonde heet hij een zusterke van uw grootste zonde: zijn eeuwi ge dorst. Socrates. Dórst, niet naar water, doch naar wijn. Maar hy morst met zijn vocht niet zo deerlijk als gij met het uwe. Ware het uwe echter geen water, doch wijn, gij zoudt, me dunkt, geen droppel laten teloorgaan. Waar lijk, een dorst gelijk de onze is een zonde, want een onfraaie begeerte naar immer meer. Bijal dien zal een onzacht vagevierke ons deel zijn, Socrates. Vergeten wy evenwel niet de godde lijke genade. Op dit moment draaide Socrates de kop naar zijn meester, trok de lippen in een grijns en beaamde in vorse vibratie: Grüh-üh-üh Zó is het en niet anders, mijn vriend, knikte pastoor Poncke, en ik geloof bijkans, dat gy het vagevier nog ontkomen zult, vermits gij een simpele van geest zijt. Gij kent slechts twee letterklanken van het alfabet: de I van Iesus en de A van Amen. Haak niet naar gro tere geleerdheid. Socrates. Grotere geleerdheid is hachelijk. Bezie de mensen, die het gans alfabet kennen. Hun hart is een put van ver driet. Zij klappen meer dan zij te verantwoor den vermogen tegenover zich zelf en Ons Heer De wereld is een Babel, Socrates de ver warring heeft er de overhand. De god der bab belaars heet satan en hij heeft ook mij een beetje bij de slip. De Boom der Kennis was de Boom van de Dood. geloof mij. De Boom der Kennis baarde generlei wijsheid. Alla, mijn vriend, tot straks! (Wordt vervolgd) periode of nog geringe stijging tot het 32ste jaar een daling van de curve op treedt. Duidelijk waarneembaar is de teruggang omstreeks het vijftigste, vijf enzestigste en vijfenzeventigste levens jaar Het onderzoek van dr. Verhage strekte zich uit over personen van twaalf tot zevenenzeventig jaar Na het vijfen zestigste ligt het niveau van de intelli gentie zelfs beneden dat van de twaalf jarige. Wanneer de hoogste prestaties worden geleverd is volgens dr. Verhage niet aan te duiden. In ieder geval tussen het achttiende en drieëndertigste jaar. De vrouwelijke proefpersonen leverden een lagere prestatie dan de mannelijke. De curve bij de dames wordt bij het ne gentiende jaar reeds horizontaal, bij de heren eerst na het tweeëndertigste. Inwoners uit de steden kwamen bil dit onderzoek beter uit de bus dan be woners van bijvoorbeeld plattelandsge meenten, die op jeugdige leeftijd ove rigens weer eerder hun top bereixen. De samenstelling van de proefpersonen was zo verscheiden mogeiijk Dr. Verhage ziet zyn conclusie als een bevestiging van hetgeen uit de buiten landse litteratuur over dit onderwerp reeds bekend was. Promotor was prof. dr. J Th Snijders Auto tegen boom: liftende student op slag gedood De 19-jarige student J. van Loon uit Boxtel is gistermiddag op rijksweg 55 (Nijmegen-Den Bosch) in de ge meente Nuland (N.-B.) bij een ver keersongeval om het leven gekomen. Het slachtoffer studeerde in Nijpiegen. Vermoedelijk had hy in Nijmegen een lift aangeboden gekregen om naar zijn ouders in Boxtel te gaan. De personen auto kwam met de linkerwielen in de middenberm van de weg, kwam ver volgens de rybaan weer op, en reed daarna tegen een boom. De student as op slag dood. De bestuurder, een 25-jarige inwoner in Zutphen, werd met ernstige vewon- dingen overgebracht naar het „groot ziekenhuis" in Den Bosch. De 79-jarige N. van Arnhem uit Amsterdam is gisteravond omstreeks half zes om het leven gekomen toen hij met de fiets de drukke provinciale weg in Wijderwormer overstak. Hy werd aangereden door een vrachtauto en op slag dood. dracht 22 10 Lichte muzicg uit Italië (gr) 22.30 Nws 22 40 Journaal 22.55 Russische romantische kamermuziek (gr) 23 55—24.00 Nws Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws 8.15 Alt en piano (gr): oude en moderne liederen 8 25 Inleiding hoogmis 8.30 Hoog mis 9.30 Klass kamermuziek (gr) 9-46 Nws CONVENT VAN KERKEN: 10 00 Gcrefor 13 10 Oude liedjes 13 30 Kinderkors licht instrumentaal ensemble 14 00 Klein koor 14.15 Brabants orkest: klass muziek 15 00 De hand aan de ploeg, lezing 15 05 Lichte gram, sportreportages en -uitsla gen 16.30 Gewijde muziek IKOR: 17 00 Nederlands Hervormde kerkdienst 18 00 NCRV: 19 30 Jesu der Du r srftochter c werelden 21 40 Promenade-orkest 1st 22 25 Boekbespreking 22 30 Nieut Lichte TELEVISIE naai 19.55 Journaal 20 00 Sport in NCRV: 20.30 Alles draai om moed film 20 55 Voordracht. NTS: 2115 1 NCRV: 21.55 Za: Programma voor maandag Hilversum I. 402 m. VARA: 7 00 Nw* 7 10 Ochtendgym 7.20 Socialistisch strijd lied 7 23 Lichte gram (7.30 Van de voor pagina. praatje) 7 55 Operatie Onbercik- 9 00 Klass Ken (gr) 9 3 Ik heb uw VARA: 10 00 1102 Voord r: rrstanden. VPRO: 9 40 er niet, overdenking. Nw» 12 05 Lichte orkestmuziek 12 30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12 33 Voor het platteland 12 38 Licht instrumentaal kwintet 13 00 Nws 13.15 Voor de midden stand 13 20 Moderne kamermuziek 13 45 Wikken en wegen, lezing 14.00 Pianoreci- ick (gr) 14.35 Strijkkwartet: irspeT 16 00 Nwi 7 15 Inr zangsojist^te ensemble en 17 31 15:10 Elke 02 Zestig minuter •7 00 Oude lledjet mblc: Oud-Ween- Tango-rumba orkest er estlg 17 04 18.00 Nw muziek 18 35 Instrumentaal zangsolisten. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7 00 Nws Z 12 PaBopening 7.20 Walsmeiodioën (gr) 7 35 Sportuitslagen van zaterdag 7 45 Ra diokrant 8 00 Nws 8.15 Gewijde muziek (gr) 8 30 Lichte gram 8 45 Lichte gram ^zoekprogramma voor de zieken 9 40 Vo< Rondoi leergar orkest 10 10 Gra 10.20 het Woord theologische ether- li 05 Lichte gram 11 55 Licht •n zangsoliste 12 25 Voor boer en 12 30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12 33 Orgelspel: popu laire muziek 12 53 Gram. eventueel ac tualiteiten 13 00 Nws 1315 Licht orkest en zangsolist 13 35 Lichte gram 13.50 Amua muziek (gr) 14 05 Schoolradio 14 30 Licht 15.00 mble en orgelbegeleiding 16.00 Bijbeloveiuei.- king 16 30 Sopraan cn plano: klassieke liederen 17 00 Voor dc kleuters 17 15 Voor de Jeugd 17 30 Lichte gram 17 50 Rege- rlngsulizending: Dc Creolen en de Creool se volkskuituur, door drs H C van Rense- laar 18 00 Kapel van de Koninklijke Lucht macht 18 20 Uitzending van het Gerefor meerd Politiek Verbond: De atröd van 'r''* ikt ds K Drost, Tweede Gereformeerd Politiek

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7