Coopvaert Montgomery valt Eisenhower aan REM gaat half augustus met uitzenden beginnen Welke garanties zijn er voor veilige consumptie? Nazi-verleden van Westduitse min. Bueher „PTT is ons gunstig gezind Uitvinder van porselein Verzekerd tegen optreden ook van Nederlandse oorlogsbodems Conferentie van zes landen over Laos gaat door A.A.-conferentie in Genève Amerikanen en Brit waren spionnen Jla eea Êoafce hij. Voor 1970 nog geen Rus naar de maan ZATERDAG 6 JUNI 1964 Na twintig jaar nog Britten staan versteld Montgomery heeft zich gister avond opnieuw van een heel on prettige kant laten zien, toen hij in een tv-programma ter gelegen heid van de 20ste verjaardag van de geallieerde landing in Nor- mandië beweerde, dat Eisenho wer nooit iets heeft begrepen van de strategie in Normandië. „Hij haalde alles door elkaar", aldus de tot burggraaf verheven Britse veldmaarschalk. Vanavond zal Eisenhower zelf op het Britse *v- scherm verschijnen. Versteld De aanval van Montgomery deed vele kijkers en luisteraars versteld staan. Ve len belden de BBC op om zich ervan te verzekeren dat zij hem goed hadden ver staan. Nadat Montgomery had gesproken verklaarden enkele militaire deskundi gen het te betreuren dat de veldmaar schalk na twintig jaar met zulke per soonlijke opmerkingen kwam tijdens een programma dat was bedoeld om te tonen hoe er is samengewerkt om van D-day een sucoes te maken. Montgomery deed zijn aanval op Ike met flikkerende ogen. Hij verscheen in een burgercostuum op het scherm. Hij be weerde dat Eisenhower en andere Ame rikanen hebben getracht alle eer van D- day voor de Verenigde Staten op te eisen en het voor te stellen alsof de Engelsen het erbij hebben laten liggen. De opmerkingen van Montgomery zo als die woordelijk door de BBC zijn vrij gegeven. luidden: ..De strategie van de invasie in Normandië was Engels en die is gelukt door eerste klas teamwork van de zijde van alle betrokken troepen, Brit se. Canadese en Amerikaanse. Ik geloof niet dat Eisenhower ooit de strategie van de campagne in Normandië heeft begre pen. De onjuiste en verwarde verklarin gen die later door Eisenhower zijn afge legd. waren werkelijk monsterachtig. Zij wekken de indruk dat de Britse troepen aan de oostelijke flank hebben gefaald en dat de Amerikaanse strijdkrachten de kastanjes voor hen uit het vuur moesten Edwald Bucher. de Westduitse minister van justitie, die door de Vrije democra ten kandidaat voor het presidentschap is gesteld, heeft gereageerd op de beschul diging in de Westduitse pers, dat liU niet geschikt is voor president omdat hij lid van de nazi-partij is geweest. Een woordvoerder van de minister zei dat Bucher, hoewel hij zich op 18-jarige leeftijd had aangesloten bij een nationaal- socialistische studentenvereniging, nooit actief lid van de partij of aanhanger van de nazi-ideologie is geweest. De „Bild Zeitung" had geschreven, dat „een president met het insigne van de nationaal-socialistische partij een onmo gelijkheid is". halen, hetgeen natuurlijk niet het geval is geweest." „Zij hebben de neiging het feit te klei neren dat de invasie in Normandië een grote geallieerde krachtsinspanning is geweest teamwork en dat geen en- Verstandig Eerder in het programma had lucht- maarschalk Arthur Tedder, die onder Eisenhower opperbevelhebber was. er op milde wijze over geklaagd dat het pro gramma van de BBC de neiging vertoon de een overwegend Britse versie van de invasie in Normandië te worden. Tedder voegde daaraan toe: „Wij moeten niet vergeten dat het een gezamenlijke onder neming is geweest." Een groep van 35 Franse geleerden treft voorbereidingen om de volgende maand in IJsland twee „Dragon"-raket- ten te lanceren om meer te weten te komen over radioactieve deeltjes in de buitenatmosfeer. De roeven, die naar •acht wordt ongeveer drie weken •orden belangrijk geacht DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak Voedsel-in-blik onbeperkt houdbaar, mits (Van onzer redacteuren) Paratyfus in Aberdeen, die zou kunnen zijn geïmporteerd door een partij blikvlees uit Ar gentinië; een Amsterdammer die onwel wordt na het drinken van appelsap doordat hij tevens enig loog naar binnen blijkt te hebben gekregen; een mevrouw uit Zwollerkerspel die haar kind meent een lekker glas ,,meer mans" te hebben ingeschonken en dan bemerkt het ook een ver kreukelde oude capsule (van de vorige gebruiker) te hebben ge offreerd Commentaar van dr. F. Hoeke gedachten in veiligheid va: sel kunnen 1 leiding vooi dat de warei werp heeft. 1 ting hierover Hoeke, direct uctieve voorlich- •chafte ons dr. F. van de Keurings- n te Rotterdam. tieproces dat aan het inblikken vooraf moet gaan geschiedt door het op ho ge temperatuur brengen van het voe- dingsprodukt. Voor het ene produkt is de sterilisatie-temperatuur weer hoger dan voor het andere, dat hangt af van de aard van de stof. Na een goed ste rilisatieproces zijn er geen kiemen meer in het voedingsmiddel aanwezig en kan dus het inblikken volgen. Geschiedt dat goed; wordt verder het blik deskundig vervoerd en behan deld dan is kans op bederf uitgesloten. Echter ook hier kunnen menselijke fouten worden gemaakt. Is het steri lisatieproces niet goed verlopen en bleven er toch nog ziektekiemen in het produkt aanwezig dan kunnen de bacteriën die zelfs in blik wel veege- tatiemogelijkheden vinden, zich verder Allemaal gebeurt samenlev de vraag kunnen doen rijzen: Zijn deze en dergelijke dingen nu eigenlijk niet te voorkomen? En: wel ke garanties zijn er, dat gevaren als deze tot het absolute beperkt? Wie op deze vragen een antwoord wil hebben komt terecht bij onze Keu ringsdienst van Waren, die, zoals het oedingsmiddelen het veterinair en bacteriologisch capsule zit vleesonderzoek, dat door de abattoirs Maar bij verricht wordt. Bij de keuringsdienst kent men, globaal genomen, twee soorten contro le: de preventieve (uit voorzorg) en de kan qua methode nóg repressieve (achteraf). De eerste wordt fouten kunnen nooit gehéél worden 0ÜH. Ook het blik zelf kan bepaalde ge- preventieve contröle op breken vertonen, gaan doorroesten of repressieve, want die door ondeskundig vervoer zó gebutst het blik kan loslaten, waar- door een toevallig hoge lood- tie in het soldeer vergift i- het produkt kan optreden. Kortom, er zijn zo nog wel een aan tal voorbeelden te noemen. ■TJE EIGENAREN van hetgeen gewoonlijk wordt aange duid als het R.E.M.-eiland zijn geen Nederlanders. De R.E.M. huurt dat eiland van de eigena ren. Volkenrechtelijk behoort het niet tot Nederland maar tot. het land, waarvan de eigenaren on derdanen zijn. Bovendien is het geen eiland maar een installatie en dat is iets heel anders. Een eiland is een stuk territorium met daarom heen territoriale wateren. Daar van is in dit geval geen sprake." Aldus verklaarde mr. H. J. Min- derop, advocaat te Den Haag en gedelegeerd commissaris van de R.E.M. „Wij hebben de regering van het land, waartoe de R.E.M.-in- stallatie behoort, ingelicht. Ne derland oefent op deze installa tie geen jurisdictie uit." Rotterdamse Luchthav aantal genodigden bijeen was. dat zo juist met de nieuwe Fokker Friendship van Schreiner Airways een rondvlucht boven het R EM.-eiland had gemaakt. Wacht inaar af! Vanzelfsprekend woorden vraagd. werd na deze de heer Minderop r zou geschieden als Ne- 1534) China is en blijft het land deze laatste roddelpraat te recht- van het porselein; daar zullen we vaardigen, moeten we er op wijzen, werkelijk niet aan tornen. Maar de dat hij zijn proeven in het paleis opvatting, dat daar te lande reeds te Dresden mocht verrichten, op lang vóór het begin van onze jaar- voorwaarde dat de vruchten daar- telling porselein zou zijn vervaar- van ten goede zouden komen aan digd, moeten we toch tegenspreken, de koning van Saksen, die veel geld Het porselein heeft ook in China voor zijn een lange ontwikkelingsgang gehad zijn niet en hoewel daar reeds vroeg hard en nodig had dicht aardewerk aardigd, mag dat toch niet worden aangezien voor het porselein dat wij thans ken- i dat TOCH IS HET ZO! komen dichte, te en bij niet te grote wanddikte doorschijnende scherf bezit, die op de breuk hard de veronderstelling verkeerde dat de alchemist Böttger wel het nodige goud voor hem zou kun nen maken. Toen nu Böttger porse lein vervaardigde, gevende aangele genheid mocht he ten, voelde hfj zich ige jaren niet in het minst ge- ■n aan de koninklijke voor de Chinezen vele eeuwen nodig ge- geheim i had en hun werkelijke porselein zodat ti|j stamt dan ook hetzij uit de Soeng- dynastie (960—1259) hetzij uit de Mingdynastie (1368—1643). De belangstelling die men in de 17de en 18de eeuw in Europa kreeg porselein gaat. Want von Tschirn- voor Japans en Chinees porselein, haus was de eigenlijke uitvinder zette de uitvinders er toe aan al perimentcrend te zoeken naar tere kleimcngsels dan tot dusver v aardewerk werden gebruikt, m anderen te verkopen, de gevangenis werd ge deponeerd. De onbetrouwbaarheid van Bött ger moeten we in het oog houden de uitvinding het porselein. Hij maakte in 1687 reeds kleine hoeveelheden porselein uivere kaolien, zoals hij in 1694 Leibniz schreef- Zijn porselein i dan, volgens dc ver- Tschirnhaus liet de koning als eerste het Europese porselein lijnse porselein vervaardigde, hebben uitgevonden. Hij was eerst Böttger heeft destijds met moest Tschirnhaus samengewerkt de stad verlaten wegens alchemis- behoeft dan ook niets te ven voort tc zetten. Het bleek echter, dat zijn roemruchte kunst niets te Zo heel erg betekenen had, want nog de goud- volging tinctuur, noch de steen der wijzen gens niet, kaolien kon worden aardigd. lakkelijk was deze na- on Tschirnhaus overi- it pas in 1709 slaagde traden uit de alchemistische dam- Böttger er in een behoorlijk produkt het daglicht. Het gelukte te voorschijn te brengen. Dat burcht te Meissen ingericht tot grote porseleinfabriek, die een pro dukt maakte, dat tot in onze tijd be faamd is gebleven. Desondanks is Böttger ste vervaardiger porselein, danks heeft Böttger het zo weten te draaien, dat de geschiedenis hèm als uitvinder heeft aangewezen. Overigens moet de alchemie niet uitsluitend als charlatanerie wor- het Europese den beschouwd, ontegenzeg gelijk wel hoogst onbetrouwbaar. Om (Nadruk verboden)H. Pétillon. derland op de R.E.M.-installatie rech ten wil gaan uitoefenen. De heer Min derop trok een geheimzinnig gezicht en antwoordde, in het Engels ..Wait and ie", of wel: wacht maar af! Hij voegde daaraan nog toe: „Wij zijn verzekerd tegen optreden van oorlogsbodems van welke natie ook." „Eveneens, als dit een Neder lands oorlogsschip geldt?" De heer Minderop bevestigde: Ook tegen ingrijpen van een Ne derlands oorlogsschip." En toen wer den de vragen snel afgekapt en ging het gezelschap uiteen. Welke de natie was, waartoe de R.E.M.-installatie dan wél zou behoren, nslen zowel mr. Minderop als ir. P. Heerema niet te vertellen. Ir. Hee- na voerde het woord namens de bouwers: Brown and Roote-Heerema, die onder meer werken hebben uitge voerd in de Golf van Mexico en die stel len. de grootste platformbouwers ter we reld te zijn. Ir. Heerema belichtte de technische kant van de zaak. Hoe het daarmee stond, hadden de in het restaurant van de Rotterdamse Luchthaven verzamel den een uurtje te voren kunnen toen er gelegenheid was. het werk de „installatie" met de Fokker Friend ship van de lucht uit te zien. Op het ogenblik, dat de Friendship boven de staketsels van het R.E.M.-eiland vloog, omstreeks kwart vzoor zeven naderde de sleepboot Noordzee met het platform op sleeptouw de Global Adventure, die bij de staketsels gemeerd lag. Die sta ketsels waren zes met elkaar verbon den palen. Van de lucht .uit gezien geleek dat al- s maar klein, maar deze palen zijn werkelijkheid buizen met een door snede van 76 centimeter. Door die buizen worden stapen palen de zeebodem i- heid met een heiblok, dat twintig weegt. Ir. Heerema vertelde, dat het heien in iedere paal twee uur duurt en dat ien reeds vandaag met het heiwerk gereed zou zijn. Er is na alle avonturen met de Global Adventure een nieuw werk programma samengesteld. Op juni zou de Global Adventure ter beschikking moeten zijn van de Mo- biloil. Deze oliemaatschappij heeft enige dagen zeer welkom uitstel verleend: de Global Adventure blijft tot 18 of 19 juni ter beschikking van de R.E.M. en dan is de ruwbouw van „de installatie" gereed. Zes weken lang zullen vijf en twintig mensen dan doorwerken aan de afbouw De grote mast, 79 ter hoog, zal omstreeks 1 juli o eind staan. Op 15 augustus moet worden begonnen met de proefuit- zendingen. Waarvandaan De zendapparatuur wordt in verschil lende delen van de wereld gebouwd. Er komen, aldus ir. Heerema, geen onder delen aan te pas uit Engeland. Duitsland of Nederland, wel uit andere Europese landen en uit landen buiten Europa. Welke landen dat zijn. wensten zowel ir. Heerema als mr. Minderop niet de te delen. Ir. Heerema vertelde, dat de P.T.T. de R.E.M. gunstig gezind schijnt zijn: Radio-Holland heeft radiover binding met de kust aangeboden toestemming van de P.T.T. en P.T.T. heeft toestemming verleend tot het voeren van gesprekken via deze verbinding. Dat is dus méér dan hel radioschip Veronica ondervond, de gespreks-ap- paratuur aan boord van dat schip mag alleen worden gebruikt in noodgeval- in het belang van de gezondheid is, behoeft «taande blikken op. nu verder toch wel geen betoog. Vormt de dc melk èn moderne samenleving kunnen vóórko- wordt en nog uitgeoefend teem dat elke „misser" uitsluit? Do kant praktijk bewijst het tegendeel al geldt door bij- v- —o het hier gelukkig zeer incidentele ge- concentratie worden vallen, veroorzaakt door menselijk fa- gr len dat op elk terrein des levens nu K< eenmaal voorkomt. Die oude capsule in de melk nu bij voorbeeld. In elke fabriek verricht een schouwer zijn werk: langs zijn officieel heet. toezicht houdt op de strik- oog trekken honderden flessen voorbij n[lirpi, VJ,_ te naleving van de Warenwet dus ook waaruit hij die exemplaren moet halen tij de hanfel te breng€n blik van voedingsmiddelen met uitzondering waarmee iets aan de hand is. de oude ^ordJen steekproeven genomen. Daar bij is het zo, dat één foutief blik reeds tot een diepgaander onderzoek aanleiding geeft, waarvoor de hele ironrin® partij tijdelijk op dood spoor wordt ge- iuist zitn zet- in casu in besla8 wordt genomen. '1 worden tot het verdere onderzoek is beëindigd, toegepast bij voedingsmiddelen zoals vermeden. En dat geldt uiteraard niet d^®' doet"? het°mogelijke€ ke"rUlgS gepasteuriseerde me,g versjees, tSSfX voe'diuasUde De controle °P voedingsmiddelen. Innbeslagneming Wat de keuring betreft, r nog in, of iets dergelijks, i iemand kan heel even de aandacht verslappen en... het onheil is geschied. Met andere woorden: elke het algemeen snel gecosumeerd worden, achteraf, meestal door het steekproef- gewijs nemen van monsters, geschiedt bij die voedingsmiddelen, waar de pe riode tussen produktie en consumptie lèngere aard is. Blikken Te laat De bedoeling is duidelijk voorbeeld bij melk achteraf gekeurd gesteriliseerd worden i conserveren in blik geldt het begin- vóórkomen, sel en dat schijnt lang niet ieder- Vraagt een bekend te zijn dat mits de in te blikken voedingsmiddelen worden en een onregelmatigheid den ontdekt, dan was het effect vs ontdekking al bij voorbaat afwezig Laten we eens even doorgaan op die gereerden. melk, omdat dan tevens gebruik kan worden gemaakt van de gelegenheid verpakking ongeschonden blijft, die houdbaarheid onbeperkt •vorden geacht. Ingeblikt vlees 1 richten uit Aberdeen min of i sumptie van voedingsmiddelen zo vei lig te maken als maar mogelijk is. Dat ze daarbij niet elk voedingsmid del op de snijtafel kan leggen om het vervolgens aan een touwtje te houden tot het de mond van de consument be thans reikt kan iedereen begrijpen. Dus kun- altijd incidenteel „missers" mechter of de controle op voedingsmiddelen goed wordt uitge- goed oefend. dan kan daar met een volmon- dig ja op geantwoord worden. Ons land, ingedeeld in 16 keu- ringsgebieden, slaat internatio- opzicht. Men heeft de zaak be hoorlijk in de hand en er ont- vc. Voorts is het nog lang niet zeker dat gaat de dienst weinig. Interna- STSrif«ikirtePh™SUvlï^lj?ï5S: tionaal is er voorts de nodige rijke voedingsmiddel door te geven. men. Een diepgaand onderzoek dat de vruchtbare samenwerking, een op^dejnelk e^ia'bhv^al'evenzeer facet van het werk dat vooral rrie en vaar om ,;at de 2jekte door een per- op dit gebied niet mag WOrden ander land, die door de „-.jp-cchat ntrnlp ic crpslinf lean ziln OlJUCrSCnai. Gevallen als Aberdeen dat is de positieve zijde ervan bij leren, hoe groot de betekenis Het preventiev geschiedt in de fabrieken een voorbeeld te noemen de appara tuur voor de zg. laagpasteurisatie werking op de hoogte moet stellen? De laagpasteurisatie is iets van ae laatste jaren. Evenals lij sterilisatie het produkt hiervan wordt in de volks mond koffiemelk genoemd kiemen in de melk hierdoor gedood. In tègenstelling met sterilisatie even wel blijft de melksmaak volledig be houden. Vandaar, dat iit procédé onze Om het platform op de palen te krij- dagelijks te consumeren melk onder kin moest het in tweeën worden ge- gaat. die geleverd wordt in de bekende zaagd. In totaal weegt het 170 ton. en caDSuleflessen-met-de-wijde-hals en ook ■erdeeld in een stuk van 90 ton blijkt een wat grotere houdbaarheid te overgebracht. Waarmee natuurlijk ook weer niet gezegd wil zijn dat élke benorenwv'rkt mogelijkheid van overbrenging naai dat zelfs ingeblikte vlees naar Aberdei hardhorenden van eventuele t foutieve voorbaat ^moet worden uitgesloten, ook van de op zjchzelf toch weinig °c spectaculaire arbeid die waren- keuring heet, mag worden ge komen: het sterüisa- acht. al beschouwt menige deskundige die mogelijkheid nogal als een theoretl- «che. Maar om weer op het conserveren worden 111 blUl teru« Bij al dat werk verleent het bergings vaartuig Bison van Van den Tak s Ber- fingsbedrijf medewerking. De Bison is aarmee donderdagavond begonnen: het schip moest regelmatig de ankers verplaatsen. Bij wrak De Sowjetunie heeft het Pool se plan voor een voorbereidende conferentie van zes landen over Laos aanvaard. De Russische re gering stelt voor deze bijeenkomst „in de zeer nabije toekomst" in Zwitserland te houden. Polen heeft onlangs dergelijke bespre kingen voorgesteld tussen Engeland, de Sowjetunie, India. Canada, Polen en de leiders van de drie grote politieke par tijen in de Laotiaanse coalitieregering. Engeland en de Sowjetunie zijn voor zitters van de conferenttie van Genève van 1962, waarbij werd overeengekomen Laos neutraal te maken. India. Canada en Polen zijn lid van de internationale controlecommissie voor Laos. De aanvaarding van het Poolse voorstel door de Sowpetunie is meegedeeld aan de Britse ambassadeur. Sir Humphrey Tre- velyan. Tot nu toe had de Sowjetunie aangedrongen op het opnieuw bijeenroe pen van de 14-landenconferentie van Ge nève. Engeland geeft de voorkeur aan overleg tussen de 14 landen in Vientiane, de hoofdstad van Laos. Ministers van 65 Afrikaanse en Azia- tische landen gaan 15 juni te Genève1 In conferentie, onmiddellijk na het eind van de internationale handelsconferen- lie. China is er ook bij. maar de Sowjet unie niet. Men zal uitsluitend economi-1 I sche kwesties bespreken. Het R.E.M.-eiland ligt tussen 5'^ en 6 mijl uit de kust bij Noordwijk, vlak bij een wrak, dat op 8,40 meter diepte ligt. Deze plaats is met opzet gekozen: zij ligt beslist buiten de scheepvaart route. schepen gaan bij voorkeur niet vlak langs een wrak. Bovendien is 8.40 meter wat erg ondiep voor grote schepen. Op de radar zal het R.E.M.-eiland reeds te zien zijn in het Kanaal en in de Duitse Bocht. Ten slotte: de bezitters van televisie toestellen hebben, om de R.E.M. te kunnen opvangen, slechts een voorzie ning nodig aan hun antenne, die 25 tot 50 kost. „Heel wat minder dan er nodig is om het tweede net te kunnen ontvangen!" aldus ir. Heerema. De R.E.M. zal 75 a 80 procent van de Nederlandse televisiebezitters kunnen ve reiken. hebben, mits... Tips Mits er verder met die laag gepas teuriseerde melk en nu volgen de tips maar goed wordt omgesprongen, nr-gen. m.a.w. dat de koellijn van deze melk niet wordt onderbroken. Dat be tekent: niet aan daglicht en nog min der aan zonlicht blootstellen Men doet dit wel. dan bederft de melk sneller en verliest deze de goede smaak. Melk- slijters, voorzover zij het nog niet mochten weten, wordt 'aarom voortdu rend voorgehouden dat hun melk in het donker èn koel dient opgeslagen te worden. Maar ook dient consumentendienst dat goed tc weten. Want nog al te vaak komt het voor dat een huismoeder haar fles (sen) bijvoorbeeld in de venster bank plaatst, Maardoor, coals gezegd, smaakvermindering en bederf op treedt, terMijl de lichtwerking boven dien bacterievermenigvuldigend in de melk werkt. Dringend advies derhalve: melk al tijd op een donker plekje zetten, bij voorkeur in de koelkast. Dat het 's win ters „lekker lauw maken van die heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ooi in grote (les! Moskou beschuldigt: Anderen waren dronken De Britse luchtmachtattaché in Moskou en de twee Amerikaan se adjunct-luchtmachtattaché's zijn gisteren van spionage be schuldigd. Het gebeurde door het legerblad „De rode ster" dat voorts meldt dat de drie Ameri kaanse attaché's en de Britse ot- ficier, die op 25 maart in Odessa door Russen met verdovende mid delen behandeld zouden zijn, in feite dronken waren. Raketbasis De drie beschuldigden zijn de Brit commodore A N. Davis en de Ameri kanen It. koL E H. Smith en kapitein E Zvetina. De drie mannen zouden hei melijk en in strijd met de voorschriften een militair terrein hebben betreden. De drie hadden met grote snelheid in een Russische wagen, die eigendom van de Britse ambassade was. in dit gebied rondgereden. Toen zij in de buurt van militaire installaties waren gekomen, wa ren zij veel langzamer gaan rijden om een en ander goed te kunnen zien. Spe ciale aandacht hadden zij gehad voor een raketbasis, een vliegveld en een chemische fabriek. Bij de raketbasis wa ren zij drie kwartier gebleven Zij had den fototoestellen In de hand. De drie kropen in Toela door een gat I In Homburg (Saarland) zijn uit een schuilkelder van de Dienst bescher ming bevolking 900 am pullen morfine, vier fles sen pantocaine en 35 fles jes insuline verdwenen. Men vermoedt dat de medicamenten zijn mee genomen door kinderen, die via een luchtkoker zijn binnengekomen. I De hertog van Edinburgh heeft gisteren in Cam bridge het nieuwe Chur- chill-college geopend, waarvoor 4,5 miljoen pond sterling moet wor den betaald. Het geld voor dit „gedenkteken voor één van de werke lijke grote mannen van onze geschiedenis" is bij na bijeengebracht, zei de hertog. Mevrouw Chur chill, haar zoon Randolph en haar dochter waren bij de opening aanwezig. De 89-jarige Winston Churchill kon niet aan wezig zijn. Hfl heeft 25.000 pond voor het col lege geschonken. I In de totale tyd van 18 dagen die door Russische en Amerikaanse ruimte vaarders in de ruimte is doorgebracht is geble ken, dat er bij een ruim- tevlucht geen ernstige lichamelijke bezwaren worden veroorzaakt. Ge wichtloosheid is een „zeer prettig gevoel", storin gen in de bloedsomloop bij terugkeer in de damp kring zyn zeer „licht" en niet ernstiger dan de dui zeligheid die men voelt wanneer men na een lang verblijf in bed plotseling opstaat, zegt kolonel Dou glas van de Amerikaanse luchtmacht in een rap port. Roemenië wil buiten landse toeristen meer fa ciliteiten verlenen, zo meldt radio-Boekarest. Zij zullen voortaan zon der kosten een visum kunnen krijgen bij de Roemeense diplomatieke vertegenwoordigers in hun land en krygen in Roemenië meer bewe gingsvrijheid. I De veroordeelde moor denaar Jack Ruby is be gonnen met het innemen van de pillen, die de psychiater hem hebben voorgeschreven bij het begin van de behandeline van zijn ziekte. Hij had eerder deze week gewei gerd de pillen te slikken. Volgens een zegsman, die in nauw kontakt staat met de familie van de 53- jarige ex-nacbtclubelge- naar, beweerde Ruby dat pillen vergif waren. in een hek om een park en kwamen zo op een verboden strook grond bij een vliegveld. Hier werden zij aangehouden door militairen, die te hulp waren geroe pen door „woedende" bewoners uit de omgeving. Deze Russische burgers pro beerden later de drie attaché's een ver klaring te laten tekenen die ter plaatse was opgesteld en waarin de drie van onwettig optreden beschuldigd werden. Commodore Davis verloor toen zijn ge duld en trachtte het papier te grijpen en ie verscheuren. De drie „waren letterlijk met stom- neid geslagen toen zij op heterdaad wer den betrapt Zij waren zo van streek, dat zij met de auto van iemand anders .vilden weggaan". Belachelijk Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft de beschuldigingen van spio nage in de „Rode ster" geheel onge grond" genoemd. Uit laboratoriumon derzoek was voorts gebleken dat in Odes- sa de vier officieren met een barbituraat waren verdoofd en daarna had Engeland by de Sowjetunie een protest ingediend. „Wij betreuren het dat deze zaak op nieuw wordt opgerakeld", zei een woord voerder van het ministerie. Ook het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft nadrukkelijk tegengesproken, dat Amerikaanse mili taire attaché's zich met spionage zou den hebben beziggehouden. De woord voerder van het ministerie noemde de beschuldigingen van de „Rode Ster" be lachelijk. Prof. Anatoli Blagonravov, het hoofd van de Sowjetdelegatle naar de VN- commlssie voor het vreedzaam gebruik van de ruimte, heeft gezegd dat de Sow jetunie geen plannen heeft om dit de cennium een man op de maan te bren gen. Wel gaat de Sowjetunie voort met de plannen een ruimtevaartuig op de maan te doen landen. Dr Hugh Dryden, de vice-directeu* van het Amerikaanse bureau voor d« ruimtevaart, legde er de nadruk op dat het Amerikaanse plan om rond 1970 ee® man op de maan te brengen steunt op d« verwachting dat zich voor die datutB geen onvoorziene moeilijkheden voor- De twee ruimtegeleerden spraken op een lunch van de vereniging van corres pondenten bij de V.N Dryden zei nof dat bij Amerikaanse ruimtevluchten ge bleken is dat het hart en de bloeddruk van coureurs op de autobaan van India napolis meer te verduren krijgen dan die van de ruimtevaarders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5