Nieuwe leidse Courant Turkse invasie dreigde Invasie in Normandië herdacht Opgeschort onder druk van de VS? Wim Kan over de Beatles: vier Heemskinderen NS fuifden Erhard ALARMTOESTAND RONDOM CYPRUS Vakbeweging wacht af met loonbeleid Commentaren Publiek mocht vragen stellen Directeur: F. DIEM£B Hoofdredacteun Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NAT10NAAL DAGBLAD b ghebbve» mijn hert in toghenipoet" Zaterdag 6 juni 1964, 45ste jaargang Vrij warm De Bilt verwacht tot vanavond: Zon nige perioden en droog weer, overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen' VrU warm. (Zie voorts pagina 7) Kantoren Leiden - SteenVUaat 37 - Postbus 76 - - Telefoon 31 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Vandaag werden op de stranden in Normandië talrijke herdenkings plechtigheden gehouden, waaraan vooraans taan d'e vertegenwoordigers de geallieerden uit de Tweede Wereldoorlog deelnamen. Maar de grote „sterren" van de invasie, zoals generaal Eisenhower en maarschalk Montgomery, waren er niet bij. j De president van de VS was vertegen woordigd door generaal Omer Bradley, die het eerste Amerikaanse leger aan voerde op „D-day". Verder waren nog twintigtal Amerikaanse generaals of admiraals bij de plechtigheden aanwezig, onder wie generaal Maxwell Taylor, ge neraal Ridgway en generaal Lyman Lem- mtzer, opperbevelhebber van de gealli- eerdere strijdkrachten in Europa, Koningin Elisabeth van Engeland werd vertegenwoordigd door de Engelse am bassadeur In Parijs, Sir Pierson Dixon. Ook de Engelse regering was vertegen woordigd, evenals die van Frankrijk, Nederland, België en Noorwegen. Behalve vooraanstaande figuren waren r ook minder bekende, wier roem snel ler verbleekte, zoals korporaal John Steele, die urenlang aan de koorden van zijn valscherm, dat vastzat aan een kerk toren. heeft gehangen en Robert Murphy de eerste die per valscherm neer- ikwam in Sainte-Mère l'Eglise. Zij kwa- Imen vandaag evenals dat twintig jaar leleden het geval was, weer uit de [lucht vallen. Od tal van begraafplaatsen ■werden de doden van de invasie in Nor mandië herdacht. Geruchten over een op handen zijnde Turkse invasie op het eiland Cy prus hebben tot een alarmtoestand rondom Cyprus geleid. Op Cyprus zelf werd de staat van alarm afgekondigd, nadat de Turkse minister van buiten landse zaken, Erkin, had verklaard dat Turkije zou moeten ingrijpen, als de Griekse Cyprioten hun onwettige handelingen zouden voortzetten. Erkin zei verder, dat het overleg dat met Amerika gaande was „een ernstige wending had genomen". De Amerikaanse ambassadeur in Ankara had toen al tweemaal een onderhoud met premier Inönü gehad. Ook generaal Lem- nitzer, de Amerikaanse opperbevelhebber van de Navo, had zich naar An kara gespoed om met de premier te spreken. Na die bespreking is het Turkse kabinet opnieuw bijeen geweest. Initussen deuen in Nicosia geruchten de ronde, dat vijf Turkse oorlogssche pen voor de stad kruisten. Een zegs man uit de omgeving van president Makarios verklaarde dat, als de situatie mocht verslechteren, het kabinet elk ogenblik in zitting bijeen zou kunnen komen. In Athene werd bekendge maakt, dat de Griekse strijdkrachten in alarmtoestand zijn gebracht. Primier Papandreoe ontbood het kabinet ei hoofden van de strijdkrachten bij zich thuis in verband met de dreigende Turkse invasie. Aan het slot van de bespreking van anderhalf uur werd ge zegd, jiat de Griekse strijdkrachten op alle eventualiteiten voorbereid waren. Griekenland staat gereed, zd werd ge zegd, 'terug 'te slaan tegen iedereen, die de territoriale integratie van Cyprus schendt. Tevoren werd uit Ankara gemeld, dat uiterlijk vandaag een Turkse invasie op Cyprus kon worden verwacht. In een radiorede tot de bevolking van Turkije had premier Inönü gezegd: „Ons besluit is definitief. Wij moeten de toekomstige bestuurs-zekerheid van de Turkse Cy prioten veilig stellen". De Turkse pre mier zei dit in e entoespraak in verband met de verkiezingen die a.s. zondag in het land gehouden zullen worden. On danks het feit, dat de Turkse actie gezien kan worden als passende in het kader van de verkiezingscampagne, werd het dreigement ernstig opgenomen. Vandaar ook, dat generaal Lemnitzer naar Ankara Les van 63 niet vergeten (Van onze soc.-econ. redactie) De drie werknemersvakcenitralen, het CNV, het NKV en het NW zijn niiet bereid zich thans reeds bindend uilt te spreken over het loonbeleid dat in 1965 gevoerd moet worden. Op dit onderdeel van de adviesaanvrage van de regering aan de Sociaal- economische raad zullen de vakcen- tralen het antwoord schuldig blijven. Tot dit voorlopig standpunt kwamen gistermiddag de afgevaardigden van de drie vakcentralen in een verga dering te Utrecht van het overlegor gaan. De heer J. van Ëibergen, voor zitter van het CNV, verklaarde graag gouvernementeel te willen blijven, maar op dit punt moest hij als CNV- yoorzitter „nee" zeggen. Het vorig jaar, toen aanvankelijk een veel geringere loonsverhoging werd voor gesteld dan later mogelijk bleek, is de vakbeweging de ontwikkeling uit de hand gelopen. Voor een herhaling van een dergelyxe gang van zaken beaanken de vakcentralen ditmaal. Zü willen zich niet een half jaar van te voren vastleg gen op een loonbeleid. dat nog heel an ders Kan uitpakken. De spanning op de aroeidsmarkt. zo merkte de heer Van Eibergen op, duurt immers nog volop voort. Gistermorgen sprak de 'heer Van Eiber gen reeds over de loon- en prijssituatie in de jaarvergadering van de Ned. Ohr. bond van werknemers in de textiel- en kledingbedrijven Unitas te Utrecht. Hii stelde zich op het standpunt dat er geen enkele ruimte voor prijsstijging meer is, wil men aan de arbeiders de circa 5% procent produktiviteitsstijging over dit jaar nog ten goede doen komen. De prijs- itiifiingen hebben het overige deel van de loonsverhogingen reeds teniet gedaan. :ün aan de rode streep genaderd en loDen nu op het scherp van het mes. al dus de heer Van Eibergen. Over de wens de regering de vier procent produk tiviteitsstijging volgend iaar slechts vo'or de helft aan de werknemers te doen toe komen, merkte de heer Van Eibergen op: de onze bestuurders met deze twee procent al bij hun leden komen". Hij meende dat de regering in wezen met de- twee procent een loonstoD voor vol gend jaar heeft voorgesteld. (Voor vervolg zie pag. 11) (""A) „Uitzending begint. Vijf tel- vloog om te trachten te voorkomen, dat het tot een gewapende strijd komt tussen Turken en Grieken, wier landen beide deel uitmaken van de Navo. Opgeschort De staat van beleg in Turkije belet de Turkse bladen, verslag uit te brengen over de militaire voorbereidingen, die in het land worden getroffen in de haven van Iskenderoem op slechts 160 km. van Cyprus waar luchtlandingstroepen in de afgeloDen dagen oefeningen hebben gehouden. Volgens berichten uit Isken deroem zouden drie schepen zijn volge laden met munitie en voorraden en zou den vijf torpedobootjagers en twee onder zeeërs in de haven gereedliggen om on middellijk uit te varen. Uit Ankara werd vanochtend echter gemeld, dat de Turkse regering van president Johnson en van generaal Lemnitzer het ..advies" had ge kregen. geen troepenlanding op Cyprus te ondernemen. Als gevolg daarvan zou het Turkse kabinet hebben besloten, de voor genomen landingen voorlopig nog niet te laten doorgaan. President Johnson zou premier Inönü hebben uitgenodigd, naar Washington te komen, om de kwestie Cyprus met hem te bespreken. Uit Nicosia wordt voorts gemeld, dat Makarios zijn Nationale garde geheel on der de wapenen 'heeft geroepen. Alle kustgebieden zullen worden verdedigd. De mannen werden uit bars, café's en uit hun huizen gehaald. Het gevolg was, dat het avondleven in Cyprus kort voor mid dernacht al ten einde kwam. Koekjes en banket NIET duurder In tegenstelling tot aanvankelijk ver strekte inlichtingen, deelt het ministerie van landbouw en visserij mee, dat de subsidiemaatregel die verhoging van de broodprijs ten gevolge van de nieuwe tarwerichtprijs onnodig maakt ook geldt voor de uitsluitend uit tarwe ver vaardigde consumptieartikelen. Koekjes, banket, beschuit biskwies, vermicelli, macaroni en dergelijke worden dus door deze tarweprjjsverhoging evenmin duur- Prins naar Bonn Prins Bernhard zal woensdag op uit nodiging van president Lübke van West- Duitsland een particulier bezoek aan Bonn brengen. Het bureau van de presi dent in Bonn liet gisteren weten, dat Lübke prins Bernhard woensdagmorgen zal ontvangen. De Prins ls gisteren uit Turijn, Italië, in Nederland teruggekeerd. Baron Niclas Silferskioeld ont vangt de trouwring van zijn bruid, prinses Désirée, tijdens de voltrekking van het kerkelijk huwelijk, gisteren in de Zweedse hoofdstad. Tieners niet, pers wel door politie verwijderd Is de televisie-opname zonder veel moeilijkheden verlopen, de generale repetitie gistermiddag leidde bijna tot een kleine rel. De VARA had vpor deze uit- voerina geen publiek uitgeno digd, maar wel journalisten en fotografen. Eén liedje lang mochten foto's worden gemaakt. Toen deze tijd was verstreken, drong impressario Dick van Gelder de fotografen en journa listen zenuwachtig naar buiten. Deze weigerden echter. De tijd was te kort geweest om opna men te maken en de fotografen gaven te kennen dat ze niet zou den vertrekken. Waarop de heer Van Gelder politiehulp inriep. Slechts met behulp van de sterke arm konden journalisten en fotografen toen uit de zaal worden verwijderd. De vier Heemskinderen van deze tijd, zoals Wim Kan de Beatles noem de, moeten wel een verschrikkelijk leven hebben. Nauwelijks zijn z* Kopenhagen ontkomen aan bijna bloeddorstige fans en zijnbegeleid onder escorte, als waren zij keizerlijke gasten, naar ons land overgeheveld, of weer krijgen ze het moeilijk. Want het blijkt al dra: in de slaapkamer hun hotel in Amsterdam moeten de bepruikte Casanova's zich in allerijl verstoppen „voor het door hun fans ontketend geweld", waarmee overigens de Amsterdamse politie enkele ogen blikken eerder al kennis maakte. Gelukkig hebben deze vier Heems kinderen net zoveel gevoel voor deco rum als hun sportievere voorgangers. Zo snel ze konden, drapeerden ze en kele gordijnen om zich heen. stelden zich op onder een fraaie brandende kroonluchter (kristal, geen geslepen glas) en plaatsten voor eventuele onU dekking door fans en/of fotografen (n.b.: liever fotografen) een fraaie vaas met bloemen voor hun provisorisch ingerichte schuilkelder En laat er nu net juist nadat de knapen zich elegant hadden verstopt, een fotograaf binnensluipen. Ziet ge niet hun angstig vertrokken gezichten, waarop duidelijk de vrees voor dekking valt af te lezen? Toen de fotograaf stiekem het plaatje van zijn leven had gemaakt, fluisterde Beatletje: „Onze namen zijn, van links naar rechts: Jimmy, George, John en Paul". Toen de fotograaf vanmorgen de foto op het bureau van de redactie chef legde, verzuchtte de man zacht: .Js het geen plddtje7" ■yANDAAG IS het twintig jaar ge leden dat onze geallieerde bevrij ders de invasie begonnen. Twintig jaren vormen een korte periode in de wereldgeschiedenis. Hoe kort is het dus nog geleden, maar hoe lang ook heeft het toen nog moeten duren voordat voor ons de bevrijdng was gekomen. Niettemin was op die junimorgen van het jaar 1944 voor ons groter dan ooit de zekerheid, die ons trouwens nooit had begeven, dat aan het bewind van geweld en terreur een eirde zou komen. Een einde aan die knechting en vernedering. Op die junimorgen kreeg de vrijheid een nieuw brugge- hoofd in het bezette Europa. Er is ook vandaag alle reden om aan die morgen terug te denken, hoeveel er intussen weer moge zijn geschied. Terug te denken aan de zorgen van toen. Terug te denken aan de offers, toen gebracht. Er zijn dingen in het leven die men te sterker waardeert naarmate men ze te pijnlijker mist. Zo was het toen in 1944. Maar toen ook, na ons lange, lange wachten, klopte de vrijheid opnieuw aan, werd er gerameid op de bunkers, van wie ons verdrukten. Een nieuwe periode brak aan. De bevrijding zelf zou er op volgen. Hebben wij sindsdien de vrijheid be steed op een wijze als met haar waar de in overeenstemming? T\E GROTE fusie op bankgebied waaraan gisteren in de loop van de dag bekendheid is gegeven, geeft wel stof tot denken en bespiegeling. Men mag er een bevestiging temeer In zien, hoezeer wij leven in een tijd van toenemende concentraties. Dat verschijnsel doet zich voor od meer dan een gebied. Voor het bankwezen is het mede de internationale ont wikkeling die het verschijnsel bevor dert Wie tot dusver naast elkaar stonden, soms misschien zelfs tegenover el kaar. wie elkaar tot dusver de loef trachtten af te steken, zij gaan voortaan samen, trekken één lijn, voeren één politiek. Het is wel een verschijnsel dat de aandacht ver dient ook door de samentrekking van macht, die zich hierbij kan voor doen. Welke is de grens waar buiten de belangen van de rechtstreeks be trokkenen. die dus voortaan samen gaan. afbreuk kunnen doen aan het algemeen belang, dat zich immers ook kenmerkt door verscheidenheid en mogelijkheid van keuze? Nog zijn wij in ons land aan monoDolies niet al te zeer toe. Maar er kunnen zich ontwikkelingen voordoen die beter tijdig worden onderkend. Regering doet niets tegen slecht water Staatssecretaris Bartels heeft meege deeld dat er. gezien de zorgvuldigheid ■mee in Nederland de bereiding en distributie van drinkwater wordt ver richt, thans geen aanleiding bestaat tot st nemen van maatregelen Hij antwoordt hiermee op schriftelij ke vragen van het Tweede Kamerlid Tilanus (CHU) over het verontreinigde Rotterdamse en Delftse drinkwater. Hoewel er geen aanleiding bestond tot ongerustheid voor de volksgezond heid, heeft het staatstoezicht op de volksgezondheid een parasitologisch on derzoek van het Rotterdamse en Delft- se drinkwater doen instellen. Dit heeft volgens dr. Bartels tot de conclusie ge leid, dat geen voor de volksgezondheid nadelige gevolgen zijn te duchten. De recent opgedane ervaringen ge ven ook geen aanleiding tot nieuwe ge volgtrekkingen, daar de mogelijkheid van het binnendringen van organismen in een waterleidingnet een sinds lang bekend euvel is, dat, aldus de bewinds man, niet steeds kan worden voorkomen. Het kan worden bestreden door veel vuldig spuien en door desinfecteren van het leidingnet Prinses Beatrix zal, op uitnodiging van koningin Elisabeth van Engeland, van 15 tot 20 juni de Ascotweek bijwo nen. De Prinses zal op Windsor castle logeren. Beatrix aan het varen met haar Groene Draeck Het jacht van prinses Beatrix, de Groene Draeck, is gisteravond afgemeerd in de rijkshaven van Numansdoro. Van morgen is de Kroonprinses zelf in Nu- mansdorp aangekomen. Er is proviand aan boord van het jacht gebracht, zodat wordt aangenomen dat de Prinses dit weekeinde een vaartocht over de Zeeuw se en Brabantse wateren gaat maken. Mogelijk zal ze voor het jacht uit de haven vertrekt nog een bezoek brengen aan de nieuwe Haringvlietbrug. De Koningin ls voornemens op don derdag 18 juni een bezoek te brengen aan Gouda. Het programma omvat ander meer een bezoek aan het gerestaureerde Catharina Gasthuis, waarin het stedelijk museum is ondergebracht, een bezoek aan Huize Juliana, een tehuis voor jaarden, en een bezoek aan een kaas huis. De Koningin zal 's middags in Rot terdam de opening van de Oostenrijkse week bijwonen. Beschaafdetieners in Hillegoms Treslong Daar waren ze dan. Vier wat ten gere jongens in nauwsluitende geruite grijze jasjes en broeken. Opgewekt lachend vanonder hun haarlokken het felle lcht van de televisieschijn werpers: de Beatles. De tientallen tie ner (onder wie ook écht heel wat ..oude tieners") op de tribunes rond net cirkelvormige podium floten, juichten en trappelden met de vo< /.onder te letten op de benauwende atmosfeer, die de tientallen televisie mensen én de toeschouwers zweet- parels op de vermoeide gezichten be zorgde. Bij een bezoek dat bondskanselier Erhard dezer dagen bracht aan de Deutsche Bundesbahn kreeg hij een kistje speciale jubileum-sigaren van de Nederlandse Spoorwegen ten geschenke. De kanselier een kenner bij uit stek op het gebied der sigaren had er alle waardering voor.... (Van e r verslaggevers) Oat was de entree van de Britse snowmakers John Lennon, George Harrison, Paul Maccartney en drum mer Jimmy Nichols (die de zieke drummer Ringo Starr verving). Hun eerste optreden in Nederland als men de stormachtige ontvangst op Schiphol gistermiddag tenminste niet wil mee rekenen. Oe VAR A-televisie had hen naar Treslong in Hillegom gehaald om er oonamen te maken voor een televisie- orogramma, dat maandagavond zal worden utgezonden. Honderden tieners hadden van deze gelegenheid gebruik gemaakt om hun vurig aanbeden idolen van dichtbij te aoren en te zien. Wat dat eerste betrof kwamen zij wel enigszins bedrogen uit want behalve de conference door Paul Maccartney. die de nummers introduceer de. brachten de vier jongens geen woord uit De VARA had er zgn. ..play-back"- ooname van gemaakt d.w.z. de muziek kwam van grammofoonplaten en de jon gens moesten zich beperken tot de Maar tóch. de honderden toeschouwers onder wie Wim Kan. ziin vrouw Corry Vonk en Rudi Carrell, hebben een niet minder enthousiaste show gekregen. Trouwens ook het tieneroubliek was er niet minder geestdriftig om. Deinend od het ritme, klaDoend en fluitend bege leidden zii het illustere vlertaL In het vuur van de show sprongen zelfs enkele opgeschoten jongens naar voren om het Beatle-ODtreden met enkele zelf opge voerde twist-nummers aan te vullen. En floor-manager Brian Epstein had zo nu en dan wel eens moeite de knapen buien het beeld te houden. (Voor vervolg zie pag. 7)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1