Antiekbeurs: rijkdom uit opdrogende bron Kleine sigaartjes zijn nu „in trek Tienduizenden kunnen kijken Voettocht door vele eeuwen CENT De Kamer wacht fiscaal „pr ior iteitenge vee h t' Programma tweede net weer afwisselend Minder warm Toeristen brachten ons 760 miljoen gulclen VRIJDAG 5 JUNI 1964 avonturenverhalen over heit vinden van schatten die een fabel achtige waande vertegenwoordigen, dan is er een unieke mogelijkheid, voor slechts enkele guldens tot an dere gedachten te toorden gebracht. De twijfelaar begeve Zich naar „Het Prinsenhof" te Delftwcmr hij tot en met 24 junii een voettocht door vele eeu wen kan maken langs de onvoor stelbare rijkdommen die er aan kost baarheden zijn uitgestald. Dertig Nederlandse kunsthandelaren tonen daar in Delft op zinv errukkende wij ze aan, dat ons land als Stapelplaats van oude kunst en antiek nog altijd een dorado is. En de fijnproevers •over de gëhele wereld weten het: de inrichters van de zestiende Antiek beurs mogen dan ook tienduizenden bezoekers verwachten, onder wie veile 'kopers die de kans zuillen waar nemen om nog iets te putten uit de nu wiel zeer snel opdrogende bron- De hoogconjunctuur is er ongetwij feld mede debet aan. dat de kunsthan delaren zich meer dan ooit moeten in spannen voor het op peil houden var. hun collecties. Naast de geslachten die van generatie op generatie tot de vaste verzamelaars behoren, bestaait een mer groeiende kring van nieuwe clien- j tèle: mensen die eindelijk financieel staat zijn. wensdromen in vervulling te doen gaan, maar ook anderen voor wie het bezeit van oude kunst en antiek een statussymbool is. waarmede zij het veroveren van een lucratiever maat schappelijke positie van een uithang bord voorzien. Van het waardevolle dat. om welke re den dan ook. in een collectie is vastge legd, komt als gevolg van de zich conti nuerende welvaart slechts een gering deel in de vrije handel terug. Daar komt nog bij, dat het aantal veilingen van belang rijke nagelaten verzamelingen dert. Dit vindt zijn oorzaak son- overhevelen van particuliere collecties naar musea, maar vaker doordat nabe staanden, hoe goed zü het geld ook kun nen gebruiken, niet over een openbare verkoping denken zolang de successie rechten slechts een fractie van de op brengst ongemoeid laten. Duizelingwekkend Wie zich realiseert, hoezeer al deze fac toren de doorstroming van begerens waardig goed belemmeren, is des te meei verbaasd dat hij in Delft ziet wat de ge renommeerde vaderlandse kunsthandel desondanks bijeen wist te brengen Het is een duizelingwekkende veelheid'; fascinerende uitdaging, het niet bij één bezoek te laten. Met het betreden van d: eerste stand in de eertijds prinselijke residentie is de bezoeker al meteen bij de tijd, want Brokke, Amsterdam, toont meesterstalen van bekende en onbekende klokkenma kers. Premsela - Hamburger, Amsterdam, lokken in een schatkamer vol juwelen van edelsmeedkunst met als flonkerend topstuk een geraffineerdsierlijk gevorm de en versierde verguld-zilveren kan uit 1581 die in het bezit ls geweest van ba ron Victor de Rothschild. Vroege Zuidamerikaanse kunst o.a. een onyx-masker en een plaque van jade. vindt men bij bchretlen Bunschoten, Amsterdam. Twee stapp-- verder opent zich de boeiende wereld van Perzische tapijten en keramiek bij Perez, Amster-i De schaarste ten spijt houdt Cramer, Den Haag, zijn reputatie als presentator van goede schilderkunst hoog. Uitschie ters ziin een bewogen strandgezicht Porcellis. laatstelijk afkomstig uit het Greenwich Museum, een fraaitonig Straudverwachtiiig Achter een buienfrontje plaatselijk met onweer, komen wij morgen aan het strand in een iets frissere zuidwestelijke luchtstroom. Hierin 'komen echter weer flinke opklaringen voor. Temperatuur in de middag 18—20 gra den, zeewater btfna 16 graden. Vooruitzichten: afnemende wind die later weer naar het zuiden krimpt met weer iets hogere middagtemperatuur en over het algemeen vrij goed strand- ZON EN MAAN Zaterdag 6 juni: zon op 4.23, onder 20.55; maan op 2.40, onder 15.52. Woensdag 10 juni: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 6 juni: 11.42 v.m.; n.m. HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur mburg 1. bcw. Frankfurt h bew. windstil 11 3 24 14 indstil 24 12 [M- IVaS Deze foto toont een rariteiten op de beurs: een combi natie van vogelkooi en aquarium uit de inzending van kunsthandel Aronson. Het glas heeft een ruime ,jziel", waardoor de indruk kan worden gewekt dat een vogel tus sen de vissen in het water fladdert. gezicht van Willem vap de Velde de Jon- gere, een Salomon van Ruysdael en een uitmuntend bloemétilleven van de zeld zame Haagse meester Van Fornenburgh. Voorts trekken bij Cramer de aandacht twee gracieus gestoffeerde soldatentafe- reeltjes van Jacob Duck, stemmige .Van Goyens, enkele goed geconserveerde „pi mitieven" en een markante Hollandse verbeelding uit 1760 van een Spaans land schap uit 1760 met herinneringen aan dt veeschilders van de zeventiende eeuw. Van 't Hof. Haarlem toont een Marker kist uit de gouden eeuw temidden van een collectie meubelen en blauw Delfts. Na bij St. Lucas. Den Haag, kleinere meesters van de zeventiende eeuw t< hebben bewónderd, o.a. een gaaf stukji Drooghsloot en een interessant rui tertafereel van Sebastiaan Vrancx. kan de beursbezoeker zich bij Morpurgo. Am sterdam. verlustigen in de schoonheid Delfts en Chinees porselein, oude Franse ivoren en Hollands zilver Daar naast ligt dan het domein van Aalderink. Amsterdam, een /an dt specialisten voor Aziatische kunsi Toch markant Al zal het kunsthandelaar P. de Boer Amsterdam, aan het hart gaan, dat hij niet, zoals vaak in het verleden, enkele sensationele meesterwerken kan tonen, ls zijn collectie schilderijen toch een glans punt van de beurs. Het opmerkelijke stuk :1 een groot winterlandschap van De Momper met een voor die tijd zeer ge durfde toepassing van wit, Niet minder iileressant is een strandgezicht van Jan Brueghel de Oude. Uit de collectie De Boer voorts nog een intrigerende van Aix op gouden fond, rake Cranach- portretten, een sfeervol riviergezicht van De Vlieger, zeestukken van Vroom, Ver- beeck en Nooms en een tak kruisbessen torn van te watertanden) van Adriaan S. Coorte. Oranjebinding Te midden van veel zilver, meubelen, klokken, porcelein en wonderlijke zaken als een geraffineerd in hout nagebootste geharnaste ridder, schittert Beeling, Leeuwarden met een 50-delig laat-acht- tiende-eeuws eetservies, zgn. „Chine de commande"' dat blijkens kleur en ver siering in relatie heeft gestaan met or Vorstenhuis. Gebr. Douwes, Amsterdam bezitten o.; een gaaf en contrastrijk genrestuk va David Teniers de Jonge, een prachtige Cuyp, verscheidene Van Goyens tal van interessante schilderijen en teke ningen van meesters uit de zeventiende en de achttiende eeuw- Dirven, Eindhoven heeft als topstukken van veel schoons een groepssterfbed Maria (15e-eeuwse sculptuur) en zeldzaam Corpup Christi (verguld brons, limoges 13e eeuw) met edelstenen Romeinse intaglia in de kroon. Wij hebben het vermoeden, dat bij de lezer die ons tot zover heeft ge volgd, een soortgelijke vermoeidheids factor zich zal doen gelden als die waarmede wij te kampen hebben ge had bij de voorbezichtiging van de ir omvang en verscheidenheid gigantische Delftse beurs. En we zijn pas op de helft. Daarom komt het ons gewenst voor, dit summiere overzicht-ten-halve af te ronden met de belofte, zondagsblad van de volgende week op de Antiekbeurs terug te komen met een fotografische caleidoscoop van ver rassende beursbeelden, waarbij wij ge legenheid hebben, de aandacht te ves tigen op de hier nog niet genoemde in zendingen. TON HYDRA DE KWALITEIT VAN EEN DURE SIGAAR EN DAT VOOR DERTIG CENT! VELASQUES ALCAZAR De Utrechtse kunsthandelaar Wie- gersma toont een kunstwerk dat onbetwist een van de belangrijkste stukken van de gehele Antiekbeurs is. Dit in zwart bazalt subliem uit gevoerde Indische reliëf dateert uit de elfde of de twaalfde eeuw. In het centrum van een wondermooie en met symbolen beladen deco- ratie is de god Vishnu grandioos verfijnd uitgebeeld. Zelfs het hoofdmuseum an India bezit niet een zo gaaf exemplaar. (Van onze parlemerrtsredactie) R zaïl nog heel wat gegeven en g< nomen moeten worden voordat de Tweede Kamer volgende week of de week daarna de eindbeslissing kan nemen over de wetsontwerp en op de vermogens-, inkomsten- en loonbe lasting. Zoals wij gisteren reeds meldden, be sloot de Kamer om (desgewenst) de stemming over alle amendementen die geld kosten, aan te houden tot aan einde van de debat. Zodoende heeft zij straks een totaaloverzicht van de finan ciële consequenties der voorgestelde verbeteringen en kan zij aan de hand daarvan in overleg met de regering" uit maken wat, met het oog op de beperk te middelen, wel en niet kan. Dat zal nog een moeilijk „prioriteiten gevecht" kunnen worden, want gister middag zijn er weer verschillende dure wensen op de tafel van staatssecretaris Van den Berge gedeponeerd. Het langlijstje vam de Kamer bedraagt r bijna f 100 miljoen. En er komt nog het ander bij. Maar de ruimte, die de regering beschikbaar wil stellen, mag op niet veel meer dan f 70 miljoen den gesteld. Hoe men eruit moet komen, ons nog niet helemaal duidelijk, maar zijn op het Binnenhof wel ingewikkel der knopen ontward. Na afloop van de openbare vergade ring hebben de Kamercommissie finanéiën en staatssecretaris Van den Berge gisteren nog (achter gesloten deu ren) getracht een comoromis te vinden de regeling van de aftrekbare kos ten. In het wetsontwerp is voorgesteld het minimumbedrag van deze kosten (ze heten nu nog „kosten van verwer ving") voor loon- en inkomstenbelasting te stellen op f 180 (nu f 100) Wie meer dan f 180 aan arbeidskosten kan aanto- ;n, mag de aftrekbare kosten op 5 pet. m zijn inkomen stellen met een maxi- um van f 600. terwijl voor degene die eer kosten dan f 600 heeft, dat maxi- lum f 1000 bedragen. De K.V-P.-er Lucas kwam met een (door A.R. en C.H. mede ondertekend) amendement om het minimum weer 5e- rug te brengen van f 180 tot f 100. Maar interessanter was het voorstel van de so cialist Van Urk om een automatische 5 pet.-regeling te introduceren in die zin, dat men voortaan ineens 5 pet. met minimum van f 180 en een maximum f 800 mag aftrekken zonder eerst zeker bedrag aan kosten te hebben aangetoond. Daarnaast was er een a.r. amendement-Kieft (mede ondertekend door K.V.P., V.V.D. en C.H.) om de kos- 'ervoer van de woning naar de werkplaats aftrekbaar te stellen. De staatssecretaris (die gisteren twee maal het „onaanvaardbaar" liet horen en er tweemaal niet ver vanaf was) maakte bezwaren, maar bleek bereid tot een compromis en zijn gedachten gingen daarbij min of meer in de richting van combinnatie van de amendementen- Van Urk en -Kieft. Volgende week zul len we daar meer over horen. De Kamer aanvaardde gisteren z.h.st. twee wetsontwerpen waarbij de pensioe nen krachtens de Wet Buitengewoon Pensioen 1940-'45 en de Wet Buitenge woon Pensioen Zeelieden-Oorlogsslacht offers met een tijdelijke toeslag zullen worden verhoogd. Vermelding verdient nog, dat op Verzoek vam P.v.d.A.-fractie- leider Vondeling diens initiatiefvoorstel om onroerend goed onder de werking van de Prijzenwet te brengen, van de lijst van urgente wetsontwerpen werd geschrapt, dit in verband met de advies aanvrage van de regering aan de S EJt., waarin ook de huurpolitiek ter sprake is gebracht. Jeugd Rode Kruis zendt pakketten naar Aberdeen Vandaag zal het Nederlandse Jeugd Rode Kruis honderd geschenkpakketten met o. m. speelgoed, voor de jeugdige slachtoffers van de tyfus-epidemie in Schotland verzenden. De pakketten wor den per vliegtuig verstuurd aan het Britse Rode Kruis, dat voor distributie zal zorgen. Zaterdagavond (6 juni) zal de NTS op avond wel weer duchtig moeten worden het tweede televisienet een programma gekozen tussen dc tv-rechtbank cn de uitzenden, dat begint met een Italiaanse speelfilm, opname van een uitvoering van Bach's Magnificat. In de kerk van Malatesta in de zee badplaats Rimini treden op de solisten Angela Vercelli, sopraan. Nama Nardi, sopraan, Maria Casoni, alt, Doro Anto- nioli, tenor en Ugu Trama, bas, met het koor van de Wiener Sing-akademie i commentaar Dubieus bent gekomendat uw opvatting 1 - de humor toch niet strookt met die 1 machtige Malatesta. die in de middel eeuwen heerste over Rimini en zich in het midden va nde 15e eeuw een eigen kerk liet bouwen. Deze uitzending, die duurt tot 8.55 uur. wordt terstond gevolgd Antonio de Bavier. Kerk en orkest zijn genoemd r de Britse auteur van het spel Raspoe- een aardige oude man". Wij althans zijn van mening, dat men gees telijke gestoordheid beter niet kan ge- UU1 nu,ul vc.oiuiiu 6Clu,Su bruiken als onderwerp voor „Licbt- door een Amerikaanse speelfilm, geti- zomeramusement zoals de het gaat om een ontspoorde ex-soldaat bezien echter was het een niet alleen van goede reputatie. Een oud-kolonel zeer knap geschreven stukmaar ook tracht hem te helpen maar zal hij een staaltje van opvallend goede to- daarin slagen? De film vertelt toet U. neelkunst. Cor van Rijnwars van op- Op de avond van vrijdag 12 juni zal smuk in zijn uiterlijk, toont steeds meer de VPRO een uitvoering van de opera een groot acteur te zijn, die vooral uit- „Paris en Helena" van von Gluck op het munt in sinistere mime en over een scherm brengen, en wel rechtstreeks verrassende stemmodulatie beschikt. overgenomen van de Beierse omroep. Wat hij van zo'n rol kan maken is in feestprogramma, dat in feite onvergetelijk. Peter Aryans gaf München wordt hem als sensatie-reporter uitstekend partij en Jan Teulings tvist zich heel ETHERGOLVEN natuurlijk aan te passen in het karika tuur van de politiemacht, dat Britse schrijvers graag ten beste geven. Maar of men een dergelijk spel, waar in de humor rauw en het tragi-komi- gegeven ter gelegenheid van de eerste f*'.?'"' °1 ^/de- uitreiking van de ..Prix Jeunesse Inter- 15 gebaseerd, nu bij tvtjze van national". Deze VPRO-uitaending be- opdisten, blillt een gint o-m 8.10 -uur met een korte iniei- leuze kwest ie. ding. De VARA vertoonde voorts weer een Op zaterdag 13 juni is de NTS dan aantrekkelijk gevarieerde en goed- weer aan de beurt met amusement, geïnformeerde rubriek „Uit" en be- Hiertoe wordt tussen 8.25 en 9.40 uur sloot de uitzending met een Britse rechtstreeks van de Vlaamse televisie documentaire over Pandhit Nehroe, die overgenomen de tweede ontmoeting in hoge kwaliteiten bezat. het interstedentoernooi ..Hartendrie" dat uit vier ronden bestaat. Het spel wordt ditmaal gespeeld in de kustplaats Blankenberge. Vertegen woordigers uit deze stad treden in het veld tezamen met inwoners van Breda en Deurne. In dit toernooi komen telkens drie steden, waaronder een Belgische kust plaats waar men dan te gast is, tegen elkaar uit. Het programma omvat theo retische. practische en geïmproviseerde een, lering 20.20 Lichte muziek uit Aus- opdrachten. tralië 20.50 Boekbespreking. VARA: 21.00 Aansluitend volgt dan de uitzending °n^jcikbaar 21.fö Promenacie- van een ander programma, dat de ik, documentair klankbeeld (herhaling van Vlaamse televissie op 31 mei j.l. op de november 1962 22 20 Lichte gram 22 30 buis bracht. Dit betreft opnamen uit de Nws 22.40 Orgelspel 23 00 Balans: hoofa- Will Ferdy's One Man Show, met me- bii:^ dewerking yan Simone Peeters in de Socialists scetches. *4.00 Nws Zo Is er ook de komende acht dagen Hilvcrsi weer voor goede afwisseling op het tweede net gezorgd, al zal er maandag- vanavond 1 I, 402 r i godsdiei: 'erzoekprograma lcht* tziek 23.45 11 In de eerste vier maanden van dit 1 Pender te zijn geweest. Daar jaar is het sigarettenverbruik in om land met 15,4 pet gedaald, het si- garenverbruik met 1 pet teruggelo pen, het omzetcijfer voor pijptabak nagenoeg onveranderd gebleven. De omzet van kleine sigaartjes de zg. senorita's is daarentegen met 16,2 pet. toegenomen. Dit heeft het bestuur van de Ameri kaanse tabakshandel Oscar Rohte en Jis- koot N.V. medegedeeld op de gisteren in Amsterdam gehouden jaarlijkse aandeel houdersvergadering, als antwoord op een vraag naar de invloed van de publikaties roken en longkanker op het tabaks verbruik. Wel moet, aldus het bestuur, worden bedacht dat de verkoopcijfers voor si garen en ten dele ook voor kleine si gaartjes over de genoemde periode na delig zijn beïnvloed door het hamsteren gedurende december 1963, toen de prijs stijging van sigaren per' 1 januari be kend werd. In Amerika schijnt volgens het bestuur de invloed van onderzoekingsrapporten op de rookgewoonten aanzienlijk ingrij- EERSTE BOEK GOD SCHEPT DE DAG Nog grauwde de nacht over Damme en Vlaanderen. Nievers roerde er entwat noch leefde er enig gerucht te velde en binnen de veste. Damme sliep alsof het nimmermeer ont waken zou, sliep, schier versmolten met de dui sternis en" erin verloren. Alleen de toren van de kerk had de nacht niet te veroveren ver mocht; nachtelijker dan de nacht stond hij, hoog en druistig en geknot ten top, naar de maanlo ze hemel, alwaar het wemelde van witte we relden, die de sterren zyn. De klok van het raadhuis klepte, de klanken zinderden kort uit en het was nadien als ware de stilte niet ver stoord geworden. Een ster versprong, stortte loodrecht in de westelijke zwarte ruimte. Toen was het, dat van de zeekant de wind aanreed over de vlakten, een zacht ruisen, 'twelk de over de weiden en akkers zwevende voorjaars nevelen licht uiteenwoei -. en oostwaarts scheen het als ving het donker te zwichten aar- Maar boven Damme trilden de sterren gelijk tevoor. En weer klepte mager de uurslag van het raadhuis, zweeg. De wind voerde, pal hierop, een bijkans eendere belklank aan. uit een dorp ergens, zwak klinkend. In een popelboom aan de roerloze Brugse vaart hief een merel de kop uit de borstveren dook hem terug in de eigen warmte en een ding, een rat. roetste langs de oever nabij die boom, plonsde in het water. Aan de oosterkim steeg, welhaast onver hoeds, breed een bleekte, doofde de sterren al daar, groeide hoger, hoger, deed meerdere ster- sterven. De contouren van de toren ver scherpten zich, de vormen van Damme's daken lijnden zich uit. De aarde ging traag wenden naar de dag, die allengs wazig geelde ten hori- En al meteens schoot een goudige klaarte opwaarts. Op dit ogenblik bewoog zich de haan van de pastorij op zijn zate simpel een stok. wittig van uitwerpselen verstrakte, nuchter waak. het lichaam en luisterde daar in de donkerte van het hok, als het ware met gans zyn we- LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Damme in Vlaanderen door JAN H. EEKHOUT zen naöi net Jicht. Een luttele spanne leed dit. Dan joepte hij ten bodem en trad in de ren. In het midden hield hij halt, knikte beamend bij zich zelve, schudde efkes uit de veren 'tgeen er nog hangen mocht aan loomte, rekte, pal staande nu, de hals, opende de snavel en kla- roende gelijk een legertrompetter. Het geweld van zijn stem doorschetterde de kuise sche mer, joeg tot in de verborgenste hoeken der stede, relde verder en verder, de velden over Het was een lange kreet, waar geen einde aan te komen scheen. De duur van die haan- schreeuw dróómde pastoor Poncke en puur de schrei was oorzaak van die droom. Pastoor Poncke droomde, dat de magere en vanwege zijn - gierigheid befaamde apotheker Spiessens hem mild toeloech door zyn blikkerende brille- glazen en hem zijn vlakke hand toonde, waar op het ronde zilver van vier florijnen praalde. De apotheker deed de munten dansen, zodat zij tegeneen tinkelden en zijn draaddunne stem bood ze pastoor Poncke aan: Mijnheer Pastoor, ook ik heb eens op uwe armen gepeisd en ziehier de vrucht ervan. Het gebaar van de apotheker ontroerde pastoor Poncke en gesmoord antwoordde hy: Dat is wèl van u; mynheer Spiessens, uitermate wel van u maar ik telv ier flo rijnen daarop uw palmen hm.vier is een pront getal, mijnheer Spiessens, doch het getal vijf is schoner, nietwaar? Ik wilde zeggen, mijnheer Spiessens, voeg er, ter ere Gods en voor uw eigen plezier, ene florijn by, schenk miine seha- melen er vyf! Neen, weerde de apotheker, vier is mijn gedacht, vier is. De droom brak af. Pastoor Poncke ontwaakte en knipperde met de oogleden. Héé! meende hij verwonderd, en rap look hij de ogen weder en zegde, de hand gestrekt boven de sargie: Het is in orde, mijnheer Spiessens, geef mij de vier dan maar, ik ben content. Héé! vond pastoor Poncke wederom als zijn hand ydel bleef. Hij opende spijtig de ogen, schoof de rug hoger tegen de peluw op en hoor de naar buiten naar de hof, alwaar de haan, na een korte pauze, ten tweeden male de bek opende en er een verse roep door dreef, de morgen in. Ha, zulk een haan te bezitten, zo glanzend en bont van couleuren, zo kloek van bouw een haan met zulk een geluid! Pastoor Poncke monkelde inwendig en staar de naar het reeds blanke raam. Ha, zijn Pie- ter de Conicnk: immer de eerste onder de ha nen van Damme en die uit het omliggende om de dag te melden! En hoort: nu Pieter ver stomd was. kwamen de andere los, de dorpsha nen en de hanen van de hoeven. Pastoor Poncke zag in zijn verbeelding zijn Pieter gespitst dat helmen van alzyds opvangen in de oorgaten en nu drumden eveneens de hennen kakelend het boogpoortje door. de ren binnen. Pastoor Poncke wierp de dekens terzij, be kruiste de borst en gleed de sponde uit. In zijn tot de wreven reikend blank slaaphemd, en blootsvoets, liep hij naar het hoekvenster. En kele tellen tuurde hij in het rad van de zon, dat op de kimstreep balanceerde. Daarna om- vaamde zijn blauwgrijze blik de beemden en de gronden, waarover verspreid vlokken mist dre ven. Dat was Vlaanderen het heerlijke, bijkans heilige Vlaanderen! In de akkers wrocht naar stig het wortelend en vruchtend zaad, het ko ren. het brood. Vlaanderen! Pastoor Poncke sprak de landsnaam stil en in ootmoedige ver ering uit en het als zegde hij: God. Zijn ogen reisden van de bodem naar de wolkenloze he mel en zacht zegde hij: God en het leek als zegde hij: Vlaanderen. (Wordt vervolgd) „1 het eerste kwartaal van dit jaar het sigaret tenverbruik met elf procent af, maar de omzet van sigaren steeg met 35 procent, die van pijptabak met 40 procent en die van senorita's met liefst 560 procent. TfOVEN centraal Europa ligt een gebied van hoge luchtdruk, lar.as de westflank waarvan warme lucht ook over ons land naar het noorden stroomt. De temperaturen i '.erin lie pen gisteren tot tussen 22 cn 27 qiadcn op. Ook vandaag is dit nog in een groot deel van ons land het geval Ten westen van Ierland en ten noor den van de Azoren bevinden zich een tweetal lagedrukgebieden, die geza menlijk koelere oceaanlucht via dc Golf van Biscaye naar West-Europa sturen. Nederland komt geleidelijk in het overgangsgebied tussen de warme en de koelere lucht, dat wordt gemor keerd door een zwak koufront. Het ziet er naar uit, dat dit front morgen ochtend heel Nederland zal zijn ge passeerd. De temperatuur loopt dien tengevolge morgen minder hoog op dan vandaag, maar kan toch in een groot deel van het land nog wel tot 20 graden stijgen. Aanvankelijk zal plaatselijk nog wat regen vallen, maar geleidelijk krijgen de zonnige perioden de overhand. «1.40 Wie strijd in muzieklitera Gitaarspel 22.20 Actualiteiten of gram 12.25 Boekbespreking 22.30 Nws 22 40 Kamermuziek (gr" ter Helicndaal e 23.55—24.00 Nws. vanavond 30 Kentering, documentair program- de stad Liverpool, is 20 jaar. TV-di 22.55 Journaal Programma voor morgen VARA: 7.00 Nws 20 Socialistisch strijd- 7.30 Van da Onbereikbaar T .10 Ochtendgym 7 lier 7.23 Lichte gi„._ voorpagina) 7.55 Opei 2.00 Nws, postduivenberichten (istisch strijd lied Tfps voor vakantie Lichte gram 9.00 Loon naar werken, praatje 9.10 Lichte gram VPRO: 9 40 Met bet oog op de bijbel, lezing 9.55 De school van morgen, lezlngè VARA: 10.00 Buiten lands weekoverzicht 170.15 Z O. 135. gevnr program (om 11.00 Nws) 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw. Aanslui tend: Postduivenberichten 12.33 Spoi 13 00 Nws 13.15 VARA-Varïa 13.20 Radio 13 50 Voor twintigers 14.25 Mo- 15.05 Gesproken portret tropole-orkes JJUB 15.20 Klass gram In de pauze: 16 00— 16.20 18 00 Ni riek 18.45 Elekti 7.10 KRO: 7.00 Nws 7.45 Gewijde ring 8.00 Nws 8.15 Djim.. 91®. 12.00 Angelus 12 04 Katholiek nieuws 12.10 Liedjes over hef verre Westen 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Licht instrumentaal ensemble 12.50 Regeringsuitzending: De buitenlandse ar beiders in Nederland. Vraaggesprek van J W S Pabon, Hoofd irktzaker dilettanten: Mat Den Haag 13.00 Nws 1730 Boekbespreking 1741 mentaal octet 18 00 Kunstkroniek 1£ Lichte gram 18.50 Lichtbaken, lezing. TELEVISIE iet het verle- 29 mei 1963) Gent 17.00— (Van 1 verslaggevers) Het buitenlands toeristenbezoek heeft >ns land het afgelopen jaar f 760 mil joen in het laatje gebracht- Dit be tekent een stijging ten opzichte van het jaar daarvoor van f 110 miljoen. Hoe wel de stijging in de aantallen buiten landse toeristen minder spectaculair was, passeerden er toch ook dit jaar weer meer hotelvakanliegangers onze grenzen: 1.641.000 tegen 1.560.000 in 1962. Het aantal door hen doorgebrach te nachten bedroeg 4.095.500 tegen 3 846.000 in 1962. Deze cijfers worden gegeven in het jaarverslag van de A.N.V.V. De Duitsers waren met 31 procent icrreweg het talrijkst onder de gere gistreerde buitenlandse hotelgasten, ge volgd door de Engelsen en Amerikanen met 14 pot; de Fransen met 8 pet en de Belgen met 6 pet. Vooral de stijging in het Amerikaanse bezoek was opmerke lijk: 14 pet meer hotelgasten en 13 pet meer hotelverwachtingen. Volgens het jaarverslag is dit mede een gevolg van de aanzienlijke uitbreiding van de wer vingsacties van de A.N.V.V. in dit land. Het jaarverslag merkt voorts op dat de naam van Nederland als „goedkoopte- eiland" door aanpassing aan de Euro pese verhoudingen in gevaar dreigt 'te komen. Maar, zo wordt er aan toege voegd, de toenemende welvaart in de ons omringende landen heeft tot gevolg dat dit financiële argument in steeds mindere mate bepalend wordt voor het kiezen van een vakantiedoel. Grote mo gelijkheden ziet de AN.V.V. in het zgn. weekend-toerisme van Duitsers in het Roer-gebied (er wonen er 10 miljoen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9