essm m MAGGI Kerkeraad had afzetten nog moeten uitstellen Ook in textiel is streven naar 40-nrige werkweek Een woord voor vandaag 8.95 Dokter Miedema's hart aan revalidatie verpand I B Q Geref. Kerken in 1963 met 1,5 pet. gegroeid Emigratiepolitiek leidde geïsoleerd bestaan STROOI-AROMA 95 ct. 58 ct. 02 Actie tegen ongeorganiseerden Discriminatie van beambten (Van onze soc.-econ. redactie) De Nederlandse Christelijke Bond van werknemers in de tex tiel- en kledingbedrijven „Uni- tas" zal de komende jaren met kracht streven naar: bestaande winstdelings- en spaarregelin-1 gen. Korter werken Door partijen betrokken bij de c.a.o. I voor de textiel en de confectie wordt op dit moment reeds een studie ge maakt van de gevolgen van de moder nisering voor de huidige loonvorming. Ook is een door partijen samengestel- j de commissie bezig met het vraagstuk van de verdere afbouw van de werktij den. De 9-urige arbeidsdag wordt alge-| meen te lang geacht en slechts gezien als een overgangsvorm naar de 40-urige vijfdaagse werkweek. De werktijden in 2 a 3 ploegen en eventuele uitbreiding! van de ploegendiensten worden bij dej studie betrokken. Commissie uit vrijgemaakt Geref. synode De verbetering van de positie van de beambten in deze bedrijfstak ken; met name het afsluiten van een eerste c.a.o. Verdere verkorting van de werk tijden, o.a. voor ploegenwerkers, waarbij op wat langere termijn gedacht wordt aan een 40-urige werkweek. Verbetering van de positie van de georganiseerden, waardoor het k.rad v,n het profileren v.n d^ïï/en-*™batï"vaTdt «Vr5.S hct compenseren Als een niet minder belangrijk vraag stuk werd het probleem aangemerkt van de ongeorganiseerden. De heer Nieu- wenhuis noemde het onjuist de geor ganiseerden. die hun tijd en geld be schikbaar stellen voor de opbouw van fioede lonen en arbeidsvoorwaarden, ge- ijk te stellen met hen, die als profi teurs genieten van de vruchten van over leg en samenwerking. Gedacht wordt in de richting van fondsvorming bij de georganiseerden wordt bestreden. eerden ra Toepassing op ruimere schaal van premies voor pensioenfondsen e.d. voor winstdeling- en spaarregelingen. georganiseerden. Op deze wijze zou ..het Verruiming van de mogelijkheden kwaad, dat de profiteurs ten nadele van tot differentiatie bij de loonvor- de vakbeweging stichten, bestreden kun- ming. nen worden." Uitbreiding van het bestaande! 1# j j overleg via organen van medezeg- Aleer dan brood genschap, zoals voorgesteld in de Met de medezeggenschap in het kader Wet op de Bedrijfsorganisatie. van de Wet op de Bedrijfsorganisatie Totstandkoming van een Wet op is het in de textiel en confectie alles- de Arbeidsongeschiktheid en een rooskleurig gesteld. De afgelo- votkiTcrrakcring voor d. krat;, «f. ge risico's. Dit actie-program maakte vanmorgen de heer J. Nieuwenhuis. voorzitter van ..Unitas", bekend in zijn openingsrede op de jaarvergadering van de Ned. Chr. Bond van werknemers in de textiel- en kledingsbedrijven, die vandaag en mor gen te Utrecht gehouden wordt Wat betreft de positie van de beamb ten constateerde de heer Nieuwenhuis. dat van werkgeverszijde nog steeds ring gemaakt. De werkgevers alleen een privaatrechtelijk overleg in de bestaande vakraad. Medezeggen schap en medeverantwoordelijkheid in economische aangelegenheden wordt ge- betekenend informatief gesprek in Economische Commissie voor de Tex tielindustrie, dat ver beneden de maat blijft. Bezwaarschrift van T TRENLANG heeft de generale nip u synode van de Gerefor- (jS, Van der Schaft meerde Kerken (vrijgemaakt) woensdag gedebatteerd over <M AnFPPrnnH VPrtlflfllvl bezwaarschriften van ds. J. van U,lb fe U VCI Klddril der Schaft uit Murmerwoude, die hij heeft ingediend bij de synode (*an een onzer medewerkers) naar aanleiding van zijn schor sing door de kerkeraad van Mur merwoude. Eén dag bleek zelfs niet voldoende te zijn, want aan het einde van de avond moest de discussie worden afgebroken zon der dat men tot een definiti- uitspraak was gekomen. De basis voor het gesprek in de ple naire vergadering vormde het oordeel van de commissie die de zaak-Van der Schaft tevoren had besproken. Onder leiding van ds. G. Janssen had deze commissie een lijvig rapport opge steld, dat ter synode werd voorgele zen door de rapporteur ds. Janssen dr. Bremmer en ds. Berghuis. In het rapport werd nog eens uitvoe rig uit de doeken gedaan wat er sinds de vierde november 1961 over het con flict is gezegd en geschreven. Zoals be kend stelde de kerkeraad van Murmer- Aan het zogenaamde „mondigheids- woude op die dag de eis, ..dat de op- •aagstuk" van de werknemers wordt roep tot vrijmaking en wederkeer ook weinig of niets gedaan. Dit voor hetna Utrecht-1959 (in 1959 hielden de Ge- erknemer zo belang- |ref. Kerken (synodaal) te Utrecht hun generale synode) onverzwakt moet blij- beambten. De bond neemt er geen ge-1 sfeer. De werknemer weigert langer noegen mee. dat de vakbeweging wel als volwaardige gesprekspartner wordt erkend als het gaat om de uurloners, maar dat zij zo veel mogelijk buiten de deur wordt gehouden in geval van beambten-belangen. Kivetsbaar De heer Nieuwenhuis achtte het niet denkbeeldig, dat bij een voortgaande automatisering en bij verdergaande fu sies en concentraties de beambten de meest kwetsbare functionarissen zullen blijken. Wanneer thans voor de beamb ten geen duidelijke rechtspositie wordt geschapen,-zou dit in de toekomst wel eens onmogelijk kunnen worden. De ge organiseerde activiteiten beambten moeten i de vakbeweging niet al leen het nut zien, maar zij moeten In steeds terugkerende gesprekken de on georganiseerde collega's wijzen op de gevaren, die ontstaan, indien de be- ambtenpositie in deze tijd van reorga nisatie niet beveiligd wordt. De economische vooruitzichten voor de textiel- en kledingbedrijven in de ko mende jaren noemde de heer Nieuwen huis bijzonder hoopvol. De uitvoer van weefsels naar de Westeuropese landen steeg in de afgelopen tien jaar van 32 tot 68 procent. ,,een verblijdende ont wikkeling. die de werkgelegenheid sterk bevordert". De automatisering van het hele getou wenpark nam in zeven jaar toe van 28 tot 64 procent Deze modernisering van de bedrijven gaat gepaard met enor me investeringen. De vermogensaanwas van de ondernemingen ontgaat niet al dus de heer Nieuwenhuis, aan de aan dacht van de vakbeweging. Hij verwees daarbij naar een nog niet gepubliceerd rapport van de drie vakcentralen over de vermogensaanwasdeling in Neder land en een plan tot wijziging van de Sociale opleiding predikanten Het belangrijk effect, dat de sociale integratie, als gevolg van de indus trialisatie, heeft op de godsdienstige verhoudingen, wordt door veel predi kanten niet onderkend. Dit antwoordde gistermiddag dr. A. J. Hendriks bij de verdediging van zijn Rroefschrift „Regionale politiek or J~ oord West Veluwe". waarvan wi. hoofdlijnen gisteren reeds vermeld heb ben. Vooral in gemeenten die zeer lang besloten karakter hebben gedragen, geeft dit vaak aanleiding tot verkeerde pasto rale begeleiding. Om dit te verbeteren bepleitte dr. Hen driks in een van zijn stellingen opname van de sociale wetenschappen in de pre dikantenopleiding. Nadat het „hora est" had geklonken volgde een druk bezochte receptie waar op velen de jonge doctor hun gelukwen sen kwamen aanbieden. Zaligverklaring paus Johannes? door de werkgever bevoogd den; de mens heeft meer nodig dan brood alleen. Hij maakt ook aanspraak op erkenning en het dragen van verant woordelijkheid, aldus de heer Nieuwen huis. uitgaan in alle arbeid dikant". Op 2 juni 1962 schorste de keraad van Murmerwoude ds. Van der Schaft voornamelijk wegens het niet voldoen aan die eis. De raad va kerk van Oenkerk, welke kerk de dikant ook dient, weigerde aan de s sing medewerking te verlenen. ,,In deze moeilijke tijd moeten we de gemeente houden bij het Woord Gods. Wie dit niet in acht neemt, kan moeilijk) gehandhaafd worden. Afzetting is nog geen afsnijding, aldus ds. Janssen, en daarom kunnen we ds. Van der Schaft nog broeder noemen". De kerkeraad van Murmerwoude heeft! wel met het besluit van 4 november als besluit op zich gewerkt, maar hij heeft hem ook rechtstreeks op grond' Terwijl de synode al in vergadering! van Schrift en belijdenis vermaand, ookj fjeen was, ging de kerkeraad van i tussen schorsing en afzetting. Ds. Jans-! op 18 april jl. toe over sen vond het verblijdend, dat de kerke- YRIJD\G 5 JUNI 1' „Ga heen. u geschiede tiaar uw geloof' (Mattheus S 13). De geschiedenis mag als hekend worden verondersteld. Jezus komt in Kapernaum en een hoofdman vertelt Hem, dat zijn knecht ziek te bed ligt. En Jezus vraagt: Zal Ik komen en hem genezen? Velen van de omstanders zouden in zo'n geval heb ben gezegd: Here, graag! Maar de hoofdman wijst het aanbod af en zegt: Here, ik, ben niet waard, dat Gij onder mijn dak komt, maar spreek slechts een woord en mijn knecht zat genezen. Eén ding staat vast: bij deze hoofdman leeft de zekerheid, dat Jezus zijn knecht kan genezen. Het verzoek aan de Here is niet een laatste probeersel, niet een: baat het niet dan schaadt het niet, nee, de hoofdman weet: als Jezus het wil, komt het in orde. Dat is geloof, er geen twijfel over laten bestaan, dat de Here de macht heeft elke smeekbede te vervullen, Hem te erkennen als Heer van alle leven. Misschien heeft de hoofdman nog even in het ongewisse ver keerd of Jezus het woord zou spreken. En dan hoort hij: „Ga heen, u geschiede naar uw geloof." Niet: Ga heen, uw knecht is beter, nee, Jezus betrekt in Zijn antwoord het geloof, dat bij de hoofdman zo duidelijk naar voren springt. Het is een eerste vereiste om te vragen in het geloof, in de zekerheid, dat bij Jezus alles mogelijk is. Daaraan niet tornen, niet het gebed gebruiken als een laatste poging, zo van: misschien In het geloof tot Jezus gaan wie dit doet weet ook, als dit moet, in Zijn antwoord te berusten. BTSSSK Er $ÏÏtndra rak w« ï<*en vanavond: Handel.ngen 8 vers 26 tot 40. tende dat ds.derlijke geest aan de predikant te wor- deze gang van zaken..-JRI US..P ,.dat de kerkeraad. wetende dat ds. derlijke geest aan de predikant te ■fa der Schaft bij de synodt tegen de schorsing, nietIMP..- lijk had moeten voortvaren tot de af zetting. Dit getuigt niet van wijs be leid". Er wordt echter aan toegevoegd, dat de kerkeraad van Murmerwoude naar het oordeel van de commissie de synode hierdoor niet voor een voldon- open-weave PULL-POLO's De zomer vraagt om pull- polóV En p&c brengt regelrecht uit Italië vlotte modellen in 100% katoe nen garens-.luchtig (open- weave). U kiest uit vele modetinten, terwijl de des - '~sins zijn in uni of in fan tasie-strepen. met lange mouw met korte mouw 795 verder, „dat ds. Van der Schaft niet afzettingswaardig is geoordeeld vanwe ge ziin beoordeling van een bepaalde kerkelijke situatie, maar onder meer vanwege zijn gedragingen als ambtsdra ger vanuit deze beoordeling daardoor misleiden en verwarring stich ten en verstoren van de gemeente en het erop staan gelegenheid te hebben deze praktijk voort te zetten". Een vereni ging (met de synode alle kerken - red.) najagend, die zoals de situatie thans is. naar Gods Woord verboden is. heeft hij voor dit doel de gemeente niet op de rechte wijze gebouwd, maar in gro te onrust en verdeeldheid gebracht, zo dat zelfs het huisbezoek werd gestag neerd en lange tijd het Heilig Avond maal niet werd bediend" „Hoewel zijn kerkeraad hem meer malen aldus de commissie met diepe ernst heeft gewezen op de gees telijke gevaren, die zich in de gemeen schap van de Geref. Kerken openba ren, heeft ds. Van der Schaft geen halt gehouden op de eenmaal door hem in geslagen weg". Wel heeft de commissie bezwaar te gen de hantering van het kerkeraads- besluit van 4 november 1961. De predi kant behoefde er niet aan te voldoen om het besluit zelf, maar om reden dat Gods Woord het eist, meent de commis sie. Ten slotte stelde zij voor tot ds. I Van der Schaft een dringend appèl te doen uitgaan, met toezending van het rapport waarin de bezwaren voldoende zijn weerlegd. Discussie Bij de bespreking van het commissie rapport verklaarde ds. Goedhart afkomstig i de inwoners van de Bergamo pro vincie in Italië, waar paus Johannes XXIII geboren Afscheid van „De Hoogstraat rgesteld over te zijn, dat de ker- :a van Murmerwoude tot afzetting overgegaan nu de synode het appèl Ook voor Inoamal op het buitenland: deHBU HOLLANDSCHE BANK-UNIE. IHOLLANDSCHE BANK-UNIEI AHSTINDAM DIN HAAS «OTTCNOAN Zaterdag 13 juni zal in het reva lidatiecentrum „De Hoogstraat" in Leersum de jaarlijkse sportdag voor gehandicapten worden ge houden. Deze dag zal enerzijds een enigszins feestelijk tintje dragen, omdat de geneesheer-directeur, dokter J. J. Miedema. wordt ge huldigd, maar anderzijds zal daar ook iets verdrietigs zijn, omdat dokter Miedema dan afscheid neemt als directeur. Dokter Miedema heeft, voordat hij in 1953 in d:e functie bij „De Hoogstrëat" ging werken, meer dan 25 jaar als zen dingsarts in het toenmalige Nederlands Indië gewerkt. Hij zal nu op 67-jarige leeftijd echter zijn revalidatiewerk niet neerleggen. Hij gaat eerst drie maanden de Ver. Staten om daar revalidatie centra te bezoeken. Daarna zal hij een deel van zijn tijd wijden aan het werk Jn „De Hoogstraat". Dokter Miedema. die baanbrekend werk heeft verricht op het gebied van de revalidatie, heeft voordat hij naar Leer- j sum ging. enige jaren gewerkt bij de Rijksverzekeringsbank. Bij de zieken- fondsen, die aanvankelijk de revalidatie-] kosten niet tot de hunne wilden rekenen.) maar als sociale zorg wilden zien. heelt hij begrip kunnen kweken voor de toe stand van de patiënten. Thans werken de ziekenfondsen mee. Zakelijk financieel gezien, zo blijkt uit een onderzoek naar de financiële situatie van honderd ontslagen patiënten, levert deze revalidatie voor de maatschappij winst De meeste gcrevalideerden kun- nen thans in hun eigen onderhoud voor zien, en behoeven niet meer bij sociale zaken voor steun aan te kloppen. De opvolger van dokter Miedema voor ..De Hoogstraat", waar de „zwaarste" pa tiënten worden opgenomen, omdat men daar de meeste ervaring heeft, is dokter kunnen beantwoorden, omdat de com- A. Verkuyl, 51 jaar oud en sinds maart missie niet alle handelingen 1961 aar huisarts in Zwijndrecht. Op de sportdag van 13 juni zullen de patiënten allerlei takken van sport be oefenen, zoals tafeltennis, boogschieten, kogelstoten, gewichtheffen, verspringen, ook blindensport en voorts zal er een autoveiligheidsproef worden genomen, waarbij de gehandicapten hun krachten zullen moeten meten met gewone bur- bchandeling heeft. „In april kon de kerkeraad niet weten hoe lang de be handeling op de synode zou duren". Ouderling Van Oord vond het vreemd dat alles in Oenkerk nog pais en vree is. „Liggen veel dingen niet in het per soonlijke vlak. Het bedrijven van een grote zonde moet toch overduidelijk zijn. Een afzetting die niet boven alle twijfel verheven is, is fout. Hier had een los making en geen afzetting moeten plaats vinden", aldus deze ouderling. Ds. Jagersma vroeg zich af, of in het rapport niet teveel gesproken wordt over de wijze van optreden en de onderlinge verhoudingen. Hij miste de stelling dat hier een verkeerde leer in het geding is. Een andere afgevaardigde, ds. Wis- kerke. wilde graag weten of er tussen schorsing en afzetting ook vermaan tot ds. Van der Schaft is uitgegaan. „Ook al is de formulering van het besluit van 4 november gebrekkig." meende drs. Deddens, „de inhoud is schriftuurlijk". Volgens hem had de ker keraad de redenen die tot de afzetting hebben geleid duidelijker moeten schrijven. Verstandig Ds. Jongeling zou niet graag een ker kelijke uitspraak zien waarin wordt ge steld dat de Geref. kerken valse ker ken zijn. „Waren de feiten wel ernstig genoeg om tot schorsing over te gaan? Moest de stemverhouding niet leiden tot diep nadenken? vroeg deze predikant zich af, Hij vond het niet verstandig van ds. Van der Schaft de kritiek die hij had op „Assen" te pas en te onpas ter sprake te brengen, „maar hij mag toch wel kritiek hebben op een synode besluit...". „Is het nu zo dat ds. Van der Schaft afgesneden moet worden, ook al heeft hij onwijs gehandeld? merkte ds. Jongeling nog op. In zijn antwoord stelde ds. Janssen, niet alle vragen van ds. Jongeling te de ker keraad van Murmerwoude heeft beoor deeld. De kerkeraad was naar zijn zeg gen niet tegen elke samenspreking met de Geref. Kerken, doch men durfde niet vanwege de houding van ds. Van dei- Schaft. Men was bevreesd in het moe ras terecht te komen. Het is de vraag of de ruimte, die de afgezette predikant vroeg, toen het om een ernstig verschil van mening met de kerkeraad ging. ook de ruimte is die de Here Jezus geeft, zo ging ds. Janssen verder. limonade de drank voor dorstige drinkers Hoger dan aanwas van de bevolking DE GROEI van de Gerefor meerde Kerken is ook in 1963 I weer sterker geweest dan de procentuele stijging van het aan- tal inwoners van ons land. Het aantal leden van deze kerken nam vorig jaar toe met 1,58 procent, terwijl de bevolkingsaanwas 1,28 procent bedroeg. Dit laatste per centage is echter abnormaal omdat in 1963 de bevolking van lElten en Tudderen werd overge- schreven naar West-Duitsland. Zou dit niet het geval zijn geweest, dan Izou de groei van de Nederlandse Proefschrift over na-oorlogse emigratie WELKE factoren hebben spontane massale emigra- tiedrang in ons land na 1945 be ïnvloed en hoe reageerde de ge organiseerde samenleving op dit verschijnsel? Welke tegenkrach ten hebben de neergang der emi gratie bevorderd? Dit zijn de cen trale vragen, die de heer B. P. Hofstede uit 's-Gravenhage stelt zijn proefschrift getiteld ,Thwarted exodus", dat handelt over de na-oorlogse emigratie van de Nederlanders. De heer Hofstede promoveerde deze week aan de Rijksuniversi teit te Utrecht tot doctor in de sociale wetenschappen. Promo tor was prof. dr. S. J. Groenman- De emigratiepolitiek der regering, al dus de schrijver, was gedoemd vrijwel van de aanvang af een geïsoleerd be staan te leiden. In 1952, het emigratie- topjaar, toen de wet op de organen voor de emigratie tot stand kwam, bewoog de belangstelling om te emigreren zich in feite reeds in een dalende lijn. Tussen de spontane manifestatie van emigratie gezindheid - in 1948 koesterde een op elke drie Nederlanders plannen om dit land voorgoed te verlaten - en de insti- tutionalisatie van het emigratiegebeuren gaapte een kloof van ruim vier jaar. Na 1953 viel als het ware de bodem uit de emigratiepolitiek door de relatieve te ruggang van het aantal vertrekkende' agrariërs. Emigratiebeleid De studie houdt zich ook bezig met de kritiek op het emigratiebeleid, die zijn top bereikte in de jaren 1960 tot 1962. In tien jaar tijds was Nederland uitge groeid tot een moderne, min of meer' welvarende, geïndustrialiseerde staat, waarin grote groepen mensen steeds de ontstaan was: overschat in haar econo mische en sociale betekenis, met ach ter de schermen de schermutselingen van traditionele waarden tegenover de onontkoombare werkelijkheid van snelle sociale veranderingen. De heer Hofstede meent overigens, dat de verzuiling van de emigratieorganen functioneel is ge weest voor de betrekkelijke continuïteit in het emigratieproces. Met name in de periode 1955 tot 1960 heeft de activiteit der verzuilde organisaties de neergang der emigratie afgeremd. De Nederland se emigratie droeg dan ook voor een be langrijk deel in feite het karakter van groepsemigratie. De studie schenkt in het bijzonder aandacht aan de rol van rooms-katholieken en gereformeerden in dit proces. De promovendus, die jarenlang als so cioloog en voorlichtingsdeskundige tot de staf van de regeringscommissaris voor de emigratie heeft behoord, werkte tot voor kort in het Amsterdamse bedrijfs leven en is thans verbonden aan de Ne derlandse televisiestichting als hoofd van de sociologische afdeling der N.T.S. NED. HERV. KERK Beroepen te Leerbroek; R. W. Steur te Doornspijk (Gld.); te Nieuw-Vennep— Abbenes (2de pred.pl.); J. J. Poort, pred. voor buitengew. werkzaamh.-legerpred. te Tilburg; te Maria Hoorebeeke (België): G. Griffioen te Nuenen. ^Bedankt voor Heer Hugowaard c.a.. Sloot te Pietersbierum en Wij- moeite hadden met het bevolking 1,37 procent hebben be dragen. Voor het eerst in de geschiedenis heeft het aantal leden (belijdende en doople den samen) de achthonderdduizend over schreden. Om precies te zijn telden de Geref. Kerken op 1 januari jl. 803.792 zielen. Een overzicht van de groei van deze kerken in de laatste jaren, dat is op genomen in het zojuist verschenen jaar boek voor 1964. laat zien, dat in 1934 het zeshonderdduizendtal werd volge- maakt. Na een kleine inzinking in 1944 (door de vrijmaking), toen het ledental met rond zestigduizend terugliep, was in 1952 het oude peil weer bereikt (rond 685.000). Twee jaar later werd het zeven- honderdduizendste lid geboekt en negen jaar daarna dus het achthonderdduizend- ste. Van de 803.792 zielen waren er 426.223 belijdend lid. In deze aantallen zijn niet begrepen de ongeveer 4.500 le den van de Altreformierte Kirchen in Bentheim en Oost-Friesland, die even- ens tot de Geref. Kerken behoren. De groei van 1.58 proceht betekent een ledenwinst van 12.489. Het aantal dienst doende predikanten bedraagt thans 1077 en het aantal plaatselijke kerken 829. Er zijn in totaal 206 vakatures. De meeste vindt men verhoudingsgewijs in Fries land-Zuid. Hier werken 69 predikanten, terwijl er 23 vakatures zijn. In algemene dienst voor zending, evangelisatie of an der algemeen kerkelijk werk zijn thans 20 predikanten werkzaam. Uit de meer gedetailleerde kerkelijke statistiek over het jaar 1962, die in het jaarboek is opgenomen, blijkt dat in dat; jaar 3041 personen vanuit andere kerken toetraden tot de Geref. Kerken, Boven dien werden 792 mensen, die tot geen enkele kerk behoorden, gereformeerd. Uit de Rooms-Katholieke Kerk gingen 187 personen over tot de Geref. Kerken, terwijl 65 gereformeerden toetraden tot kerk. Naar de hervormde kerk gingen 1380 personen over, terwijl er 1563 uit deze kerk werden toegelaten tot de Geref. Kerken. De invloed van nieuwe religieuze bewegingen, zoals van de Pinkstergemeenten bleek vrij gering. Gin- |H Bf" in 1961 nog 55 gereformeerden aar deze gemeenten, in 1962 waren slechts 28. Tot de Jehova's getui gen echter traden 27 gereformeerden toe, terwijl dit er in 1961 maar 7 waren. Wat de financiën der kerk betreft; in '62 stegen de totale inkomsten voor de kerk, de diakonale arbeid, de zending en de evangelisatie tot 46.281.004. Dit betekent dat de onb| deren inbegrepen) drag werd verreweg het lijk 45,20, besteed aan de kerk,' 11,20 aan het diakonale werk, 4,20 aan de zending en 1,85 aan de evangelisatie. Free Reformed Church breekt met I.C.C.C. (Van een medewerker) De synode van de Free Christian Re formed Church, die te St. Thomas bij een is geweest, is van mening, dat zij het best haar aandeel aan de oecume nische beweging kan leveren door een nauwere samenwerking met de Gere formeerde Oecumenische Synode, een wereldomvattende organisatie van gere formeerde en presbyteriaanse kerken, fesloten werd het lidmaatschap van de I.C.C.C. op te zeggen, als gevole van het uitblijven van adviezen aan de le den-kerken door de leiding van de I.C.C.C. Tot praeses van de synode werd een predikant van St. Thomas, rev. G. Bil-, kes gekozen. Assessor werd de vroegere, predikant van St. Thomas, rev. G. Over- duin te Aldergrove en scriba werd C. Noordegraaf. voorheen predikant i K. J. Veïema i Een Nijmeegse student in de socio logie, de heer H. A. A. Molleman, wil komen tot oprichting van een afdeling van Pollteia, de landelijke socialistische studentenvereniging, die relaties onder houdt met de Partij van de Arbeid. Men zal zich bezighouden met de stu- i die i het naldum (Fr. GEREF. KERKEN Beroepen te St. Laurens: D. C. Firet ara van een politiek, die haar oorsprong; ie GeesMDrI* ChristeTük Gerrförmrarte"kerkèn" ,n vond m de na-oorlogse dreiging van ar- CHRIST. GEREF. KERKEN [Nederland. moede en onzekerheid. De emigratiepo-i Tweetal te Harderwijk. J. Kievit te De synode werd bijgewoond door de- 1 ir r Hooge- legaties uit Grand Rapids (Michigan). Toronto. Hamilton, Vineland, Londen (Ontario). Chatham, Mitchell en Aider- grove (B.C.). Er zijn thans zeven gemeenten van de Free Christian Reformed Church in Ontario en vier in Alberta en Brits Co lumbia. in de handige tafelstrooier nu ook in voordelig vulzakje slechts Maggi Strooi-Aroma is een volkomen plantaardig aroma in strooibare vorm om spijzen te kruiden en de smaak te verfijnen. Voor alle eiergerechten, to maten, groenten, aardappelen, vlees, vis enz. enz. Kruidt elk gereoht naar ieders eigen smaak. voor het vullen bodem van strooier verwij deren. bruining en bescherming Piomaderm f2.95 Dr. Van Dorssen aan V.U. benoemd Dr J. C. C. van Dorssen, tot nu toe leraar aan het Gereformeerd Gymna sium te Amsterdam, is benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A aan de Vrije Universiteit met de opdracht onderwijs te geven in het elementaire Hebreeuws. Grieks en Latijn. Deze benoeming houdt onder meer ver band met de wijziging in de toelatings eisen van de theologische faculteit. Zo als bekend, worden nu bezitters van het diploma Gymnasium B, H.B.S. A. H.B.S. B. Kweekschool, Hogere Technische School, nadat ze een aanvullend tenta men hebben afgelegd, toegelaten tot de theologische studie aan de Vrije Univer siteit. Bij de voorbereiding op zulk een aan-, vullend tentamen of examen zal dr. Van Dorssen leiding geven, wat de bestude ring van het Grieks en Latijn betreft. grutt kamt de tc meen vloer

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2