Nieuwe Leidse Courant Graanprijzen hoger brood niet duurder Twee records: bouwen, werken Regering verhoogt subsidies Binnen 5prijsvork* van de EEG blijven Vanmorgen vroeg eerste stellage t.v.-eiland naar de Noordzee-bodem Veertien schoolkinderen en chauffeur gewond -Si- StÜ Commentaren IEMCO N.V. Vakantiegangers: kijk uit voor varkenspest! Director: f. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD astigh is ghableven >rt in teghenspoet" Vrijdag 5 juni 1964, 45ste jaargang Morgen opklarend De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Vanavond en vannacht veel bewolking en plaatselijk regen, hier en daar met onweer, morgen echter opklarend. Over wegend matige wind tussen west en zuid. Gematigde temperaturen. (Zie voorts pagina 7) Postbus 76 j— - Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendie Brood duurder ook in kleine gemeenten De maximumprijzen voor brood die door de minister van economische zaken waren vastgesteld, gelden nu gehele land. Dit betekent in de praktijk in hoofdzaak voor een aantal kleine ge meenten een prijsverhoging. In de grote steden en provinciesteden verandert Met ingang van 16 juni 1964 is benoemd !itot burgemeester der gemeente Delfzijl mr. A. P. J. van Bruggen, thans hoofd administrateur bij het kabinet van de vice-minister-president. De heer Van Bruggen is geboren op 21 juli 1925, is Nederlands hervormd en heeft als politieke richting V.V.D. |VE regering heeft de graanprijzen voor het nieuwe seizoen bekendge- maakt. De boer krijgt meer geld voor zijn tarwe (f2.35 per 100 kg), maar het brood zal als gevolg daarvan niet duurder worden, omdat de brood prijssubsidie wordt verhoogd. Dit heeft minister Biesheuvel gisteren tij dens een persconferentie medegedeeld. De bewindsman vertelde, dat de volgende overwegingen het kabinet bij zijn beslissingen hebben geleid: dat de akkerbouw in een stijgend kostenkildmaat leeft, was een argu- (Van een onzer redacteuren) Zowel de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid als die van sociale zaken en volksgezondheid hebben een record geboekt. Drs. Bo- gaers kan met voldoening constate ren dat er in april meer huizen ge reed zijn gekomen dan ooit in aprilmaand en dr. Veldkamp zag in mei de werkloosheid tot een onge kend geringe omvang dalen. Wat de woningbouw hetreft, geeft het Centraal Bureau voor de Statistiek voor april een cijfer van 8112 gereedgekomen huizen, tegen 6868 in april van het vorig (jaar. Het tot dusver hoogste cijfer voor april werd in 1958 bereikt (7416). I In de eerste vier maanden van 1964 kwamen 26.200 woningen gereed, tegen 13.600 in de overeenkomstige periode van 1963. In april werd begonnen met de bouw van 9244 woningen (in april 1963 met 10.311). Het aantal in aanbouw zijn de huizen steeg tot 142.000. Vraag: 134.000 De werkloosheid daalde tot ongekende Hiepte. De geregistreerde arbeidsreserve voor mannen liep in mei terug van 21.900 (lot 17.700, te wijl bovendien de bezetting jvan aanvullende werken met bijna 800 verminderde. De tot nu toe geringste ar- (jüta) „Mam, mag ik die hoed eens aan de psycholoog, die morgen op school komt, laten zien?" In één oogopslag Dokter Miedema verlaat de Hoogstraat pag. 2 Democraten zien kansen stijgen pag. 5 Kennedyronde in gevaar pag. 5 Steun voor de kleine NAVO- landen pag. 5 Tyfus kan nationaal gevaar worden pag. 5 Kostbaar antóek in Delft pag. 9 Sigaartjes in trek pag. 9 Toeristenstroom vast pag. 9 Belastingdebat pag. S beidsreserve werd in september 1956 ge constateerd: 18.200. De vermindering, die nagenoeg in alle beroepsgroepen wordt teruggevonden, heeft zich vooral voorgedaan in de sei- zoengevoelige beroepsgroepen: landbouw, bouwerij en losse arbeiders. Verder kan men spreken van een toegenomen span ning op de arbeidsmarkt. Deze komt on der meer tot uitdrukking in de grotere plaatsing van minder geschikten. v. van het aantal niet geplaatsten van 10.000 tot 9.000 afnam. Door dezelfde oorzaak liep de structuurwerkloosheid terug van 3.000 tot 2.000. De seizoenwerkloosheid daalde van 3.000 tot 1.000. de wrijvings werkloosheid bleef met 6.000 gelijk. Het aantal werkloze vrouwen liep terug van tot 3.300, terwijl de vraag opliep 42.200 tot 45 000. Die voor mannen klom met 7.000 tot 89.000, zodat er thans op papier 134.000 werkkrachten worden gevraagd. ment voor prijsverhoging; dat de voedergranen grondstof zijn voor de veehouderij was een remmende fac tor; het belang van de consument moest in acht worden genomen (van daar de verhoging van de brood prijssubsidie) en men moest blijven binnen de door de EEG vastgestelde „prijsvork". De nieuwe richtprijs, vastgesteld voor het jaar juli 1964—juli 1965. be vat dezelfde verhoging die gereali seerd zou zijn als het voorstel van de EEG-commissie inzake de gemeen schappelijke graanprijs aanvaard zou zijn. Voor gerst en haver gaan de Neder landse prijzen omhoog met f 2.50 per 100 kilogram. Dat is de helft van de verhoging die bereikt zou zijn in ge val van aanvaarding van de voorstel lén der ^Europese commissie. Voor rogge, maïs en sorghum gaan de prij zen f 3 per 100 kilogram omhoog, een verhoging die 35 pet bedraagt van de verhoging die bij aanvaarding van het voorstel der Europese commissie be reikt zou zun- De hectaretoeslag voor de lichte gron den en de veenkoloniën blijft dit jaar gehandhaafd op f 175 per hectare, maar zal in de komende jaren geleidelijk wor den afgebroken: een schema daarvoor is nu reeds vastgesteld. De regering heeft over deze beslissing volledige overeenstemming bereikt met het Landbouwscnan. (Voor vervolg zie pag. 11) In Bonn zijn besprekingen begonnen tussen Nederland en West-Duitsland over de wijze waarop het continentaal plat onder de Noordzee voor de exploi tatie van olie en aardgas moet worden (Van een onzer redacteuren) NOORDZEE Op het ogenblik dat wij dit schrijven, bevinden we in een deinend zeilbootje langszij de Global Adventurer, schip dat pal voor Noordwijk, drie-en-een-halve mijl uit de kust, bezig is het veelbesproken REM-televisie-eiland op te .bouwen, het eiland dat men wil gebruiken het uitzenden van commerciële televisie. Het is nu kwart over zeven in de ochtend en zojuist heeft men de eerste stellage waarop het eiland komt te rusten behoedzaam in de zachtgolvende zee laten zinken. Vanaf de brug werd dit voor de REM-mensen grote ogen blik op de film vastgelegd. De vijftien meter hoge stellage stak nog ongeveer een meter boven het wa teroppervlak uit toen zij de bodem raakte. Thang zijn de werklieden, die de hele nacht druk in de weer zijn ge weest met het treffen van de voorbe reidingen, wat gaan rusten. Ponton In de onmiddellijke nabijheid van de Global Adventurer draait de sleepboot Noordzee rondjes met achter haar de ponton TAK 7 van Taksberging te Rot terdam. Op het dek van deze ponton staan nog twee stalen stellages, één van vijftien meter hoogte en één van zeven Het ls kennelijk de bedoeling deze stellages boven de eerste te monteren, die zoëven in zee is gezonken. Daarop Botsing tussen twee autobussen Vrouw tegen ruit doodgedrukt In Westerhoven in Noordbrabant zijn gisteren twee autobussen met schoolkinderen uit Arnhem op elkaar gebotst. Vijftien personen zijn naar het ziekenhuis in Eindhoven ge bracht. De bussen vervoerden resp. 33 en 38 kinderen van een school uit Arnhem. Zij waren op thuisreis van ;n bezoek aan Antwerpen. In Westerhoven zou het Eurostrand nog worden aangedaan. De chauffeur van de eerste bus merkte waarschijnlijk te laat de piaats op waar hij rechts moest afslaan. Hij remde af met het noodlottige gevolg dat de tweede bus er tegenop botste. Na de eerste botsing raakte de chauffeur van de tweede bus bekneld, wat tot gevolg had dat de botsing zich nog tweemaal herhaalde. Veertien kinde ren en de chauffeur van de tweede bus liepen verwondingen op. De autobussen zijn zwaar beschadigd. Gistermiddag is in de Leidsestraat in Amsterdam de 77-jarige mevrouw J. J. Jansen uit Zandvoort door een auto, die het trottoir opreed, door de etalage ruit van een winkel gedrukt. Z(j was vrywel op slag dood. Haar echtgenoot, de 83-jarige heer P. Jansen, werd door neervallend glas aan zijn hoofd gewond, waarvoor hij in het ziekenhuis is opge- I Het ongeluk werd veroorzaakt door dat een automobilist in de Leidsestraat voor overstekende voetgangers stopte. Een achterop komende autobestuurder, de 2I-jarlge M. O., reed tegen de eerste auto op. Door de botsing stuurloos ge worden. zwenkte de laatste auto het trottoir op. Het verkeer in de Leidse straat ondervond drie kwartier vertra ging. De 76-jarige Eindhovenaar C. A N Gisteren is een sleep met het REM-eiland-in-wording van Ro zenburg naar de plaats op de Noordzee gevaren, waar het zal worden neergezet. Deze luchtfoto toont de sleep onderweg ter hoogte van Scheveningen. van S. is gisteren bij Geleen om het le ven gekomen, toen de wagen, waarin hij zat plotseling moest remmen voor de Italiaanse mijnwerker R. P. uit Siltaid, die de weg overstak. De bejaarde man schoot door de voorruit. De Italiaan was zwaar gewond. De vijftienjarige Anneke van Loon uit Bergen op Zoom reed in haar woon plaats tegen de laadbak van een vracht auto en viel met haar fiets onder de achterwielen van de wagen. In het zie kenhuis is zij overleden- De zestienjarige Jogchem Waiboer stak met zijn fiets de rijksweg over en werd gegrepen door een personenauto. Hij was op slag dood. De bestuurder kwam door zijn plotseling remmen in botsing met een andere auto. Hij en beide dames uit de tweede wagen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. 0 De 32-jarige wever M. C. G- Bezouw raakte gisteren bij de AaBee-fabrieken in Tilburg met zijn hoofd bekneld tussen lade en frame van een draaiend weef getouw. In het ziekenhuis is hij aan zijn verwondingen bezweken. De tienjarige G. Schotman te Raalte is gisteren in het ziekenhuis te Zwolle overleden, nadat hij door een auto was gegrepen, toen hij met zijn fiets een druk kruispunt was overgestoken. worden dan de cabines geplaatst, waar van zich er één midscheeps aan boord van de Globe Adventurer bevindt en twee aan boord van de ponton TAK 7. De cabines zijn wit geschilderd en voor zien van kleine, vierkante raampjes. Op de ponton liggen verder ook holle sta len buizen, die de zeebodem moeten worden ingedreven. Kraan De enorme kraan stellage in het water liet zakken, staat op ae voorplecht van de grijze Global Adventurer. De arm van de kraan is twintig meter hoog en de stellage was er met een hele reeks kabels aan vast gemaakt. De Global Adventurer zelf is met zes ankerlijnen verankerd. Rode boeien markeren de ankerplaatsen. Op het achterschip staat een tweede hijs kraan van kleiner formaat Het is uitzonderlijk mooi weer. Het zeewater glinstert van het zonlicht en er staat een zacht windje. De REM- mensen hebben het wat het weer be treft mooi uitgekiend. In de verte vaart een mijnenveger van de Konink lijke Marine, die hier de hele nacht op stroom heeft gelegen. De beman ning heeft aandachtig het werk aan boord van de Global Adventurer ge volgd, maar men was met speciaal voor hef televisie-eiland hierheen ge komen. Het bezoek van de mijnen veger was namelijk zondag al aange kondigd door één der opvarenden, Rien Hal uit Noordwijkdie zijn Noordwijkse vrienden had gevraagd doiiderdaaavond naar hem toe te zeilen. Dat hebben Dick Passchier en Maarten van Beelen gisteravond'dan ook gedaan. Terwijl zij aan boord van de mijnen veger werden rondgeleid, hebben enkele matrozen met hun bootje gezeild. Het gebeurt meer, dat een mijnenveger voor de kust ligt te wachten. Op verzoek van Rien Hal was men ditmaal voor Noord wijk gaan liggen. Toevallig arriveerde toen net de Global Adventurer. Onzichtbaar Het is een beetje heiïg op zee, waar door men vanmorgen om vijf uur toen wij zee kozen het t.v.-schip niet van het Noordwijkse strand af kon zien. Nu wij naar de kust zeilen, komt Noordwijk weer in het zicht, maar een half uur ge leden bij de Global Adventurer was van de kust niets meer te bespeuren. Bij hel der weer echter zal men het t.v.-eiland op het strand ongetwijfeld kunnen waar nemen. De bemanning van ons zeilbootje Jan van Duin en Jo van der Lippe uit Noordwijk, zagen al een winstgevend bedrijf in het verschiet door badgasten van het Noordwijkse strand naar het t.v.-eiland te varen. Met een windje als vanmorgen duurt zo'n tochtje een uur of drie. Jan van Duin, 26 jaar en student in de wis- en natuurkunde te Leiden, en Jo van der Lippe, 28 jaar en een vrij beroep uitoefenend, behoren tot de leden van de Noordwijkse Zeezeilvereniging, die met gunstig weer plezierzeilen op de Noordzee. De Global Adventurer, die als thuishaven Willemstad heeft, raakt nu uit het zicht. Door de verrekijker is te zien, dat de mensen aan boord de arbeid hebben hervat. Er moet zo snel mogelijk worden gewerkt. Het eiland dient klaar te zijn voordat slecht weer een spaak in het wiel steekt Ir. J. T. Duyvis. een markante figuur uit de geschiedenis der ontwikkeling van de Amsterdamse industrie, oprichter van de Draka, is heden tachtig jaar ge- Deense Beatle-fans raakten gis teren slaags met de politie toen zij hotel Royal in Kopenhagen, waar de Beatles een persconfe rentie gaven, probeerden binnen te dringen. (Zie ook pag. 11). Nieuwe moeilijkheden in pacificatiecom m issie Nog geen advies aan minister over tweede net (Van parlementsredactie) De pacificatiecommissie is in liaar vergadering van gisteren niet gereedge komen met haar antwoord op de brief de minister van onderwijs, kunsten wetenschappen, mr. Th. H. Bot. v en interimadvies over reclame in de televisie werd gevraagd. De volgende vergadering van de pacificatiecommissie zal pas woensdag 16 september worden gehouden. Het bovenstaande is officieel meege deeld door de secretaris van de pacifi catiecommissie mr. M. P. Bajetto. Nadere informaties, zo kwam men overeen, den door geen der leden worden strekt. Daaruit dient naar onze indruk echter niet de conclusie te worden ge trokken, dat er nieuwe moeilijkheden zijn gerezen. Dat op korte termijn een eenstemmig advies zou worden uitge bracht heeft niemand gezien de hete rogene samenstelling van de commissie verwacht. Intussen begint op 16 september wel de tijd te dringen- Het is immers de be doeling op 1 oktober de experimentele fase voor het tweede net te beëindigen. Volgens de plannen zal met ingang van genoemde datum wekelijks 17% uur over het tweede net worden uitgezonden. Een beslissing over de voorlopige bezet ting zal dan toch genomen moeten zijn Volgens het akkoord van Wassenaar mag de overgangsregeling in geen enkel opzicht vooruitlopen op de definitieve bezetting van het tweede net. Voor de voorbereiding van een wettelijke rege- ling heeft de commissie uiterlijk de tijd tot 30 juni 1965. J KNAC wil een andere pai-keernieterregeling De Koninklijke Nederlandse automo biel club heeft de gemeenteraden van Den Haag en Utrecht in een telegram gevraagd de parkeermeterregeling zo danig te* wijzigen, dat overtreding op v?n transactie in handen van de Politie kan worden afgedaan ,Aavr ^t,bestuur van de Vereniging "mao andse gemeenten heeft de -uVAC gevraagd te bevorderen dat de Sr^t'erreseli°Een va" de semeen- ten wordt gewijzigd dat overtredingen vil"i.*".Cti? J""""™ worden geregeld, •jj i 1 bestuur heeft de KNAC in middels bericht ontvangen dat dit tele gram haar volle aandacht heeft. Drinkwatermisère De drinkwatermisèrc te Delft schHnt van h,teri h tC ZU" De "'tkomsten ij aboratoriumonderzoek van het water zijn zodanig uitgevallen, dat In overleg met de inspectie van de volks gezondheid de indertijd genomen voor" SEKSES, "Md'm k°"«° sumphe te gebruiken, met ingang van vandaag is ingetrokken en dat de chloor- toevoer geleidelijk zal worden vermin- -J T>IJ het vorderen van de seizoenen kan het in onze Tweede Kamer wel eens gaan spannen Dat is in het bijzonder het geval zo tegen de jaarwisseling en tegen -tje zomer vakantie. Men heeft dan wekenlang vergaderd, is vermoeid geraakt en wordt spoediger dan anders geprik keld. Het geldt bovendien politici, bij wie, zoals ook verwacht mag worden, inschikkelijkheid niet een spéciaal in het oog lopende eigen schap is. Dat is dus het geëigende klimaat voor spanningen die, zo toch niet de nodige voorzichtigheid in acht wordt genomen, kunnen uitlopen op kabinetscrises. Zulke momenten zijn er in deze week ook geweest. Van regeringszijde is tegenover bepaalde wensen uit de Kamer het „onaan vaardbaar" geplaatst. We zullen er niet te zwaar aan tillen. Buiten de oppositie wil niemand een crisis, en het is zelfs niet uitgesloten dat ook de oppositie het ogenblik voor een crisis niet gekomen acht. Het gaat redelijk goed in ons land onder dit kabinet en het zou de vraag zijn, of in een crisis voor de oppositie winst zat. De partijen die de regering steunen hebben aan een crisis helemaal geen behoefte- Dit laatste betekent intussen niet dat de regering haar gang zou kunnen gaan- En dat heeft men en niet alleen van de kant der oppositie de bewindslieden deze week toch even willen laten ervaren. TAE mensen van de commerciële televisie gaan met de volvoering van hun plannen voort alsof er niets aan de hand is. Het kunstmatige eiland gaat blijkbaar toch geplaatst worden en er zijn aanwijzingen dat men van daaruit tot uitzendingen kan overgaan nog voordat het re geringsvoorstel. dat hier een stokje voor moet steken, tot wet is verhe- Wat wil men Wil men de regering voor een voldongen feit plaatsen Maar het wetsontwerp ligt er en men weet welke risico's te lopen. Blijft het betreurenswaardige feit, dat de regering zo bijzonder traag met haar voorstel is gekomen. Bo vendien een voorstel dat zich slechts blijft richten tegen een deel der verschijnselen op dit gebied tegen de eilanden en niet tegen de sche pen. Het is op dit punt tot dusver een slecht regeringsbeleid geweest. Van de regering mag men verwachten, dat zij regeert, en daaraan heeft te dezen aanzien tot dusver ontbroken. Het was een en al aarzeling en on zekerheid, ook na een duidelijke uitspraak van de volksvertegenwoor diging en nu komt men later tot in grijpen dan wenselijk ware geweest. TJET zal voor de verkiezingen zelf niet zoveel uitmaken, of Gold- water dan wel Rockefeller de repu blikeinse kandidaat gaat worden. De papieren van de democratische pre sident Johnson staan daarvoor in de Verenigde Staten te hoog geno teerd Men moet wel van goeden huize zijn, wil men het tegen hem durven opnemen wat dat aangaat kan men bijzonder respect hebben voor de overgave waarmee de re publikeinse kandidaten zich in de strijd hebben gestort. Het loopt toch op een nederlaag uit en dat kan ook bij volgende verkiezingen op de po pulariteit van een kandidaat nadelig inwerken. Intussen zijn er aanwijzingen, dat de republikeinen door Goldwater aan te wijzen bezig zijn de zekerheid van een nederlaag nog wat te ver groten. Toegegeven moet worden, dat zowel Rockefeller als Goldwater bij miljoenen Amerikanen op weerstan den stuiten. Rockefeller heeft moei lijkheden achter zich in de parti culiere sfeer, die hem naar veler oordeel voor een hoog ambt als hij thans ambieert minder geschikt ma ken. En Goldwater spreekt met zijn hoekige politiek weinig aan. De republikeinse partij beleeft geen rooskleurige tijden. Het behoeft ons als objectieve beschouwers niet al te zeer te verdrieten. Zolang de par- tijverschillen ginds weinig principi eel zijn en bovendien de democra tische partij beschikt over een kan didaat met wiens beleid ook ver buiten Amerika kan worden inge stemd. Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES ^LS U dit jaar uw vakantie in Spanje, Portugal of Frankrijk doorbrengt, neem dan op de terugreis geen etenswaren en etensFesten mee en reinig voordat u uit het buitenland vertrekt, grondig het keukengerei dat u bij u neert. Dit verzoek is een van de middelen die de vecartsenijkundige dienst aanwendt om de Afrikaanse varkenspest buiten ons land te houden. Varkens Krijgen deze ziekte, die in de drie genoemde landen voorkomt, door het eten van besmet voedsel. Ze zouden, ook door meegeven met de vuilnisman, bij varkens terecht komen. De toerist die. omdat het een varkensziekte betreft, zelf niet bang hoeft te zijn voor besmetting, zou speciaal door het meenemen van v eeswaren en worstsoorten uitgezonderd ingeblikte zijn land on herstelbare schade kunnen berokkenen. Keukenafvallen die met internationale treinen, schepen en vliegtuigen Nederland binnenkomen, moeten worden gesteriliseerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1