Geen plaats in het leger voor atoompacifisme Aanval van P.v.d.A. op ds. B. A. Bos Raadsleden liepen zaal uit tijdens vergadering Ons nieuwe feuilleton Vleesschaarsteeen internationale zaak Hoog prijspeil bezwaarlijk Geen woonwagens meer op industrieterrein Belasting debat .7 WOENSDAG 3 JUNI 1964 Overste vond 't welletjes In de Eerste Kamer heeft de heer H. Algra gistermiddag verteld hoe het te verklaren is. dat de hoofd- legerpredikant en de hoofdleger aalmoezenier de rangonderschei dingen van kolonel dragen. Aan vankelijk was het de bedoeling hen gelijk te stellen met luitenant kolonel. in de wandeling overste genaamd. Dat stuitte evenwel op bedenkingen van de geestelijke, aie de eerste hoofd legeraalmoeze nier zou worden. Hij deelde mee, dat hij al jaren in zij orde de rang van overste had bekleed. Nu wilde hij wel eens wat anders..... Hetzelfde verhaal werd 's avonds nog eens kleurrijk door dr. W. J. Beerekamp overvei .cjq Toen de senatoren reeds bij de eerste zin begonnen te glimlachen, moet hij zich van zijn succes verzekerd hebben gevoeld. Examens dr. Beerekamp is conrector van het Menso Alting Lyceum te Hooge- veen hadden hem verhinderd 's middags in de Kamer aanwezig te zijn en de anecdote uit de eerste hand te horen. H Algra in Eerste Kamer: HOOFDPIJNPOEDERS (Van parlementsredactie) W eersverbetering "MADAT dinsdao een lagedrukgebied over Nederland was gekomen, Itrok vandaag opnieuw een kleine de pressie dicht langs ons land. De vol gende depressie kwam vanochtend ii [het zeegebied nabij de Golf van Bis \kaje aan. Deze bewoog evenwel lang hamer. dan zijn voorgangers; vermoe delijk kan deze morgen geen invloed bd het weer in Nederland uitoefenen. bit zal wel het geval zijn met een rug van hoge luchtdruk, die in betekenis \toenemend via Frankrijk naderbij komt. Het weer zal daarom een ver betering ondergaan. Er komt bij zui delijke wind wat meer zonneschijn, terwijl bovendien de regenkansen af nemen. ZON EN MAAN Zon en maan: donderdag 4 juni: zoi 424, onder 20.53, maan op 2.08. t Woensdag 10 juni nieuwe ma: Strandverwachting Een depressie trekt vandaag in noord- ostelijke richting over ons land met uien, morgen gevolgd door enkele op- jüaringen. Vrij krachtige zeewind, waar- te koel strandweer met tempera- i van 1416 graden, zeewater 15 HET WEER IN EUROPA \Rapporten hedenmorgen zeven uur regenbui hl 1*1 i windstil 14 10 0.4 v 10 21 13 0.6 windstil 23 13 Bij de behandeling van de begroting van defensie in de Eerste Kamer heeft de heer H. Algra (a.r.) er gistermiddag zijn teleurstelling over uitge sproken, dat de minister thans geen standpunt wenst in te nemen ten aan zien van de kernvraag, waar het in het conflict in de leiding van de protes tantse geestelijke verzorging om gaat. De mededeling van de bewindsman: „Ik sta op het ogenblik nergens" is verwonderlijk, aangezien de minister in de Tweede Kamer wél een standpunt heeft ingenomen. Uit tactisch oog punt is de handelwijze van de minister misschien begrijpelijk; hij kan zich nog even gedekt willen houden totdat de zaak in het CIO-M is uitgevoch ten. Maar wanneer minister De Jong zach nu blijvend van standpuntbepa ling wenst te onthouden, betekent dit een gaan in de richting van een abdi catie van het overheidsgezag. De overheid heeft een eigen verantwoorde lijkheid en mag op grond daarvan niet toelaten, dat militairen in de naam van Christus tot ongehoorzaamheid worden opgewekt. Dit dient duidelijk gesteld. De zaak, die bekendheid heeft ge kregen als de „legerpredikantenkwes- tie", heeft in de beraadslaging de begroting een grote plaats ingeno men. Vrijwel alle sprekers, tot de munistische mevrouw Van Ommeren toe, gaven er hun mening over. Trad de a.r. woordvoerder op als een krach tig pleitbezorger voor de hoofdlegerpre- dikant ds. B. A. Bos zonder even wel diens naam te noemen de so cialistische heer W. Thomassen fun geerde veeleer als openbaar aanklager De c.h. dr. J. W. Beerekamp nam tussenstandpunt in. Voor zijn „diepgra vend betoog", dat tal van kritische op merkingen bevatte, oogstte hij de dank van de heer Thomassen. De heer Algra zei het als een ideale itoestand te beschouwen, wanneer geestelijke verzorging geheel ook financieel een zaak van de kerken zou zijn. Tegelijk besefte hij evenwel, dat een zekere integratie van hel stituut in de krijgsmacht om praktische redenen gewenst is reden, wa: hij in het vervolg van zijn betoog uit ging van de feitelijke situatie. En dan ligt de situatie zo. dat de hoofdleger- predikant is belast met de leiding er met het toezicht op de geestelijke ver zorging en voor de uitoefening van zijn ambt verantwoording schuldig is aan de minister. Heeft men daartegen be- ir, welnu niemand is verplicht om legerpredikant te worden. Sprekende over het zogenaamde atoompacifisme, citeerde de Friese se nator het kernwapenrapport van de hervormde synode, waarin duidelijk wordt gesteld, dat kernwapens ook in het uiterste geval niet mogen worden gebruikt en dat christenen derhalve aan atoomoorlog geen medewerking kun- geven. Dit betekent, aldus de heer Algra, capitulatie zodra de tegenstan der atoomwapens in de strijd werpt, aartegen men met louter coftventionele apens niet is opgewassen. Het stand punt van de synode houdt een princi piële verwerping in van de Nederland defensie-politiek, aangezien ook Ne derlandse militairen, bij voorbeeld bij de geleide wapens en mogelijk in de toekomst ook in het kader van een multilaterale kernmacht,in het gebruik kernwapens worden geoefend. Tot deze militairen willen nu enkele, door de minister zelf benoemde leger- predikanten zeggen, dat zij boven alles gehoorzaamheid schuldig zijn aan Christus, die het gebruik van kernwa pens verbiedt, en derhalve jegens de overheid ongehoorzaam moeten zijn. ,Als je christen bent. geldt ook voor ou een neen zonder ja's." Antwoordt nen, dat men slechts het vraagstuk 'an de kernwapens ter discussie wil stellen, dan moet men ook niet spre- van een aantasting van de vrijheid Controverse in raad Den Ham Zwembad oorzaak van geschil ^IJF 1 i de gemeenteraad van - allen inwoners van plaats Den Ham hebben gister- ïiddag onder protest de raadsverga- ering verlaten, omdat zij menen dat e andere raadsleden inwoners van 'roomshoop zich laten leiden door laatselijke belangen. Reeds geruime tijd heerst er in de emeenteraad van Den Ham in Over- issel. een gemeente van ruim elfdui- inwoners. verdeeld over de dor- Dcn Ham en Vroomshoop. een ekere controverse tussen de negen aadsleden in Vroomshoop en de zes eden in Den Ham. elijk zwembad onder de rook van 'roomshoop aan te leggen en toen he loten werd tot de bouw van een nieuw emeentehuis in Vroomshoop. (Het ge- neen tehuis is thans in het dorp Den 'am gevestigd). Democratie In de gistermiddag gehouden raads- ergadering legde het anti-revolutionai- raadslid, de heer Bouwhuis, na ope- g van de vergadering namens de anwezige Hammer raadsleden wet- houd - Mlnkjap was door ziekte ver hinderd de volgende verklaring af: „Wij weten dat bij elk besluit de meer derheid beslist. Dit is democratisch, doch wanneer de meerderheid van tevoren de dienst uitmaakt en vaststelt om dan niet uitsluitend ten nutte of ten dienste van het algemeen belang, een dorpsbelang na te streven, dan heeft dit onzes inziens niets meer te rr.-^en met democratie, doch dan zweemt het meer naar dicta tuur van de meerderheid, weshalve wij een verd- e bijwoning van deze zitting overbodig achten. Zodra deze kring weer blijk geeft van werkelijk democratische begrippen hopen wij weer de gehele zitting mee te """ken. Wy achten ons hier verder overbodig, gezien de erva ringen van de laatste tijd. Wjj betreuren deze gang van zaken, maar zien geen andere weg." Hierop verlieten de vijf raadsleden uit Den Ham de vergadering, waarna de agenda werd afgewikkeld door uitslui tend raadsleden uit Vroomshoop. Met grote klem betoogde de heer Al gra ten slotte, dat de overheid een opwekking tot ongehoorzaamheid onder geen beding mag toelaten. Zij mag dit niet krachtens haar eigen verantwoor delijkheid, die zy moet beleven tegen over God en het Nederlandse volk zon der directieven van de Kerk. Ds. of kolonel Dr. J. W. Beerekamp zelf emeri tus-predikant wees er op, dat de positie van de hoofdlegerpredikant de mogelijkheid van een conflictsituatie eenvoudig met zich meebrengt Ener zijds is hij een man-van-de-kerk, anderzijds evenzeer man-van-de-krijgs macht. Weliswaar heeft de minister de geestelijk verzorgers betiteld als ge waardeerde logé's, maar intussen i hoofdlegerpredikant voor de uitoefening van zijn ambt voor zijn huishoudelijk en administratief doen en laten, toch maar aan hem verantwoording schul dig. Dat is wel wat typisch voor een logé! De vraag, waarop het aankomt, aldus de heer Beerekamp, is of de hoofdlegerpredikant als man-van-de- kerk of als kolonel zijn stafpredikant heeft verboden om over het atoompa cifisme te schrijven en te spreken. Wat gaf de doorslag: het kruis op zijn form of de sterren? Niemand kan eenmaal twee heren dienen, tenzij die heren het eens zijn. Zelf was de heer Beerekamp oordeel, dat er geen reden tot ingrij pen bestaat wanneer een legerpredikant niet provocerend over het atoompacifis me spreekt, wanneer hij veeleer het probleem transparant maakt en niet suggestief zijn eigen standpunt over draagt. Hij hoopte dan ook, dat de mi nister zich op het standpunt van de uiterste tolerantie stelt. De overheid moet geen conflict met een kerk uit lokken als er niet een zeer dringende reden toe is. Dit sluit echter niet uit,, zo vervolg de de c.h. woordvoerder, dat de krijgs macht een disciplinair geordend geheel moet zijn. Er kunnen zich situaties voordoen, waarin de overheid krach tens haar eigen verantwoordelijkheid het welzijn van haar krijgsmacht discriminerende maatregelen moet ne- Meent de Kerk, dat de overheid met betrekking tot de kernbewapening de ethisch toelaatbare grenzen heeft over schreden, dan past alleen een gesprek op het hoogste niveau, tussen synode overheid, nog beter: tussen de oecu- le en de V.N.. Het is beneden de maat van de kerk en van het probleem ieer de Kerk door een onvoorzich- beleid individuele legerpredikan- in een concrete conflictsituatie zou brengen. De Kerk dient alles in het stellen om haar predikanten tot de grootste ingetogenheid inzake het atoompacifisme te manen. De Kerk kan het beter zelf te vergaande legerpredi- kanten terugroepen dan het risico van overheidsmaatregelen lopen. De legerpredikant beeft niet tot taak n moreelsofficier of Navo-propagan- dist te z(jn. Maar evenmin is hü een koekoek, die atoompacifistische eieren In de Navo-nesten legt. Tussen deze beide uitersten loopt de weg van de echte legerpredikant. Kan hü als atoompacifist geen maximale terughou dendheid aan de dag leggen, dan doet beter aan om zijn uniform uit te trekken. Kernwapenrapport het vervolg van zijn rede zei dr. Beerekamp het nog steeds juist te vin den, dat de hervormde synode de kern bewapening tot een onderwerp van ern stige bezinning heeft gemaakt, al kon hij de conclusies dan niet onderschrij- i. Als bezwaar bracht hij in de eer ste plaats naar voren dat er niet vol doende samenspel met andere kerke lijke vergaderingen, met name met de classes is geweest, waardoor het rap port te veel een synodaal en te weinig officieel hervormd geluid is gewor den. In de tweede plaats is niet goed uit de verf gekomen, dat het de be doeling was om het gesprek op gang te brengen, terwijl als derde bezwaar geldt, dat de synode te veel als solist Ons nieuwe feuilleton. Pastoor Poncke van Jan H. Eekhout, zal weliswaar niet voor alle lezers nieuw zijn, maar ook voor hen. die de geschiedenis kennen, moet het wonderbaarlijk talent van Eekhout zoveel bekoring hebben, dat zij graag de kennismaking met deze ware herder hernieuwen. Het getuigenis van hen die het boek drie keer lazen en telkens oog kregen voor nieuwe nuances, zegt genoeg, menen wij. Morgen hopen we met publikatie te beginnen. is opgetreden. Een mondiaal vraagstuk als de kernbewapening kan alleen in breed kerkelijk samenspel worden aan gepakt Positie C.I.O.-M. Ten slotte onderwierp spr. de struc tuur van de prot geestelijke verzor ging aan een beschouwing. De positie van het C.I.O.-M. noemde hij zwevend. Het is zeer gewenst, dat deze contact commissie, mede door een bredere en zwaardere personeelsbezetting, een gro tere invloed krijgt. Een ononderbroken verbinding tussen de hoofden vai geestelijke verzorging en de kerken kan dan steviger worden gegarandeerd: de positie van de hoofdlegerpredikant kan worden versterkt, wat van belang wanneer hij ingrijpende en impopulaire maatregelen moet treffen, terwijl voorkomende gevallen al te autoritaire neigingen van de hoofden van dienst kunnen worden afgeremd. Hoe n het C.I.O.-M. beleidsorgaan wordt, des te meer kunnen alle aangesloten ker ken inspraak hebben. Geen heil ver wachtte spr. van een meer direct bin den van de legerpredikanten aan de kerken. En zolang er gezagsverhoudin gen ook in de PGV moeten bestaan, kunnen de rangen beter niet worden afgeschaft. Engelengeduld De heer W. Thomassen (soc.) gaf uitdrukking a&n zijn dankbaarheid in Jiet kernwapenrap- mening, dat de Ned. de legerpredikanten- De engelengeduld de dag heeft gelegd. Hoe kan de N.H. kerk zich blijvend doen vertegen woordigen in een commissie, die de staatssecretaris heeft geadviseerd ds. Diekerhof van zijn functie als hoofd opleiding legerpredikanten te ontheffen, zo vroeg hij. Een vreemde zaak n de hij het, dat het C.I.O.-M. steun heeft gegeven aan ds. Bos, die slechts het overheidsstandpunt heeft willen tolken, die zich heeft opgeworpen als „bisschop" ten opzichte van ds. Die kerhof, als een man, niet alleen met organisatorische maar ook met gees telijke autoriteit een situatie die de' verschijning Herv. Kerk in kwestie tot reformatorisch Nederland van man te genover man niet bestaanbaar is. Het toppunt noemde de heer Thomassen het, dat de hoofdlegerpredikant ds. Die kerhof zelfs verbood om met de leger- predikanten-in-opleiding in de geest van het kernwapenrapport te spreken. Hij heeft zijn staflegerpredikant verweten, dat deze atoompacifistische propagan da voerde, terwijl daarvan nooit en nimmer sprake is geweest Kan de mi nister bevestigen, zo vroeg spr. dat de door ds. Diekerhof als hoofd opleiding verrichte arbeid alom waardering Met voldoening had de P.v.d.A-spre ker kennis genomen van de medede ling van de minister:„de legerpredi kanten zijn niet van mij, maar van de kerken. Zij zijn slechts gewaardeerde logé's." U komt daarmee echter niet uit, zo voegde hij de bewindsman toe. De geschiedenis met de brief over de hu manistische geestelijke verzorging heeft dit laten zien. De gastheer blijft nu eenmaal, zoals de heer Matser (kath. v.) eerder opmerkte, in en voor zijn eigen huis verantwoordelijk. Daarom drong spr. er op aan dat de minister het instituut van de legerpredikant on der de loep zal nemen opdat een ein de aan diens tweeslachtige positie De heer Matser noemde het geheel in overeenstemming met het beginsel van de scheiding van kerk en staat, dat de minister slechts als gastheer optreedt Maar een gastheer verwacht dat de gasten de regels van het huis in acht zullen nemen. Primair zijn het de kerken .die daarvoor in onderling overleg moeten waken. Het conflict, door spr. zeer betreurd, moet dan ook in kerkelijk verband tot een oplossing worden gebracht. Mr. H. v Riel (v.v.d.) kon zich voor stellen, dat de predikanten zich geroe pen voelen tegen „bepaalde dingen in de wereld" in te gaan, maar naar zijn gevoel schuilt er iets onzuivers in wan neer zü dat in de strijdkrachten wil len doen. In de christelijke kerk ont waarde hij een tendens om zich ster ker met de mens en zijn geloof te iden tificeren dan met de omgeving, hetgeen op den duur voor kerk en leger con sequenties moet hebben. Voor mevr. Van Ommeren (comm.) was het spreken in de geest van het kernwapenrapport slechts een kwestie van democratische vrijheid. De minis ter zou vanmorgen antwoorden. Ministers antwoorden: I~)E ministers Andriessen (economi- sche zaken) en Biesheuvel (land bouw) menen dat het huidige hoge rundvleesprijspeil zeer bezwaarlijk is, zowel met liet oog op de ontwikkeling van de afzetmogelijkheden voor rund vlees op langere termijn. Het Produktsohap voor vee en vlees staan echter geen andere marktorde- nende maatregelen ten dienste, waar mee op korte termijn een verlaging van de rundvleesprijzen zou kunnen worden bereikt, dan een verdere v ruiming van de ruilvoetverhouding. Vergroot Sinds december 1963 zijn de invoeri gelijkheden aanzienlijk vergroot door verruiming van de ruilvoetverhouding, waarbij er naar gestreefd is de ruilvoet verhouding zódanig te verruimen deze onder de huidige omstandigheden geen beperking van de invoer van ver: rundvlees en slachtvee meer inhoudt. D: ruilvoetverhouding is slechts gehand haafd als instrument van marktordenend oeleid, teneinde bü onverwachte ontwik- celingen een slagvaardig beleid te kun nen voeren. De verplichtingen in EEG- verband staan geen beperking van dt export van rundvlees naar de lid-staten en een verlaging van het Benelux-invo» recht toe. De ministers hebben dit meegedeeld antwoord op schriftelijke vragen van 1 Eerste Kamerlid de heer S. van c Ploeg. Ondanks de door het Produkt- «chap voor vee en vlees getroffen maat- -egelen tot verruiming en vergemakke lijking van de invoer van rundvlees slachtrunderen, zijn de rundvleesprijzen onder invloéd van een steeds toenemen de internationale schaarste aan rund vlees, regelmatig gestegen. Het huidige «eer hoge rundvleesprijspeil wordt ver oorzaakt door een internationaal optre dende schaavstesituatie. aldus de m Cijfers Gistermiddag heeft de meer voudige kamer van de Alkmaar- se rechtbank ambtshalve een be zoek gebracht aan het onder grondse zee-aquarium te Bergen aan Zee. Het gezelschap bestond uit de waarnemend-president, mr. J. A. Markus en de rechters mej. mr. M. de Keyzer en mr. G. A. Jansen op de Haar, voorts de officier van justitie. mr. F. van der Dussen en de griffier, mr. J. de Goederen. Zij werden rond geleid door de aquariumhoujer, de heer Han de Vries, die 24 maart in hoger beroep voor de meervoudige kamer terechtstond wegens ontduiking van de ver makelijkheidsbelasting. Hij had namelijk vier perso nen in zijn aquarium toegelaten zonder een door de gemeente Bergen afgestempeld toegangs bewijs. De heer De Vries is van mening dat zijn bedrijf een cul ture el wetenschappelijk karakter heeft en onder de uitzonderings bepaling van de gemeenteveror dening valt. die zegt dat weten schappelijke tentoonstellingen zijn vrijgesteld van vermakelijk heidsbelasting. De officier van justitie die, evenals zijn collega bij het kantongerecht, f 50 boete had geëist, had de heer De Vries verweten dat hij de rechtbank voor zijn karretje wilde spannen. Volgens de officier had de heer De Vries beter het geschil met het gemeentebestuur bij de ci viele kamer aanhangig kunnen maken. De rechtbank schorste de behandeling van de zaak en vercheen gistermiddag in het aquarium. De aquariumhouder toonde en kele brieven, waaruit blijkt dat zowel het zoölogisch laborato rium van de Rijksuniversiteit te Utrecht, als het Nederlands cen traal instituut voor hersenonder zoek van zijn aquarium gebruik hebben gemaakt. Tot een conclusie kon de recht bank echter nog niet komen. De behandeling zal over enkele we ken in de rechtzaal worden voortgezet. Gemcenle Arnhem verliest proces T^E gemeente Arnhem heeft in hoger beroep het proces verloren, dat de Arnhemse scheepsbouwmaatschappij C A.S.M- had aangespannen ten aan zien van de aanwezigheid van eer woonwagenkamp aan de Stadsblok kerweg nabij haar industrieterrein in het zuiden van de gemeente. Het gerechtshof -te Arnhem bepaal de, dat zolang het uitbreidingsplan ter plaatse geen standplaats vóór w wagens gedoogt, de gemeente geen woonwagenkamp in stand mag hou den. Vóór één september aanstaande moeten de woonwagens worden wijderd en vervolgens verwijderd worden gehouden. Voldoet de gemeen te daaraan niet. dan verbeurt zij per dag een dwangsom van duizend gul den- Criterium voor het gerechtshof Zigeunerkoning voor rechter Koos P., de 23-jarige zigeuner die zich als de „koning van de zigeuners in Euro pa en Noord-Afrika" beschouwt, moet zich de volgende week dinsdag voo rechtbank in Den Haag verantwoorden voor het wisselen van valse munten op het grenswisselkantoor van het station Hollandse Spoor in Den Haag Hij heeft hier 18 Amerikaanse 20- dollarmunten als gouden munten ter in wisseling aangeboden hiervoor 2.745 gul den ontvangen. De munten bleken vals te zijn. P. houdt echter vol niet geweten te hebben, dat het valse munten waren dat in het bestaande uitbreidingsplan het terrein ten zuidwesten van de Stad: blokker weg bestemd is voor agrarisch gebied zonder bebouwing. De gemeente, die moet voldoen aan haar verplichting krachtens de wet woonwagens en wo< schepen, kwam in een dwangpositie verkeren. De volgens uitbreidingsplan aangewezen ruimte aan Presikhaaf-IJs- seloord werd namelijk ondergeschikt ver klaard, maar dan had zij voor een nood oplossing moeten zorgen op dit laatste terrein, aldus het standpunt van het gerechishof. Door dit na te laten, aldus hei hof, heeft de gemeente in strijd gehandeld met baar rechtsplicht ten opzichte de A.S.M., wier personeel veel overlast ondervond van de woonwagenbewo In eerste aanleg had in kort geding de president van de rechtbank de gemeente Arnhem in het gelijk gesteld, de dwang positie van de gemeente erkennend, toen Presikhaaf-IJsseloord niet geschikt werd bevonden voor een woonwagenkamp. Geschiedenis onderwijs Meer aandacht voor het heden Staatssecretaris J. H. Grosheide wil nagaan of door aanvulling van de voor schriften en/of de examenprogramma's een waarborg v.erkregen kan worden, dat het onderwijs in de eigentijdse ge schiedenis tot zijn recht komt- Hij zegt dit in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Tans (soc.). 1962 1963 2,92 2,59 1964 3,65 3.72 Januari februari maart 2^9! april 2.98 2,77 3,94 De verbruikersprijzen van rundvlees tijn gedurende de eerste vier maanden van 1964 minder gestegen dan in over eenstemming zou zijn geweest met de ge stegen inkoopprijzen. In de slagers branche worden zowel stijgende als da lende inkoopsprijzen als regel met een zekere vertraging in de verbruikersprij zen doorberekend. De ministers geven de volgende cijfers. Deze geven weer het verschil tussen de gemiddelde opbreng sten per kg van het verkochte rundvlees tinclusief de afvallen) en de inkoopprij zen van de slagers: 1962 1963 1964 Januari 0,70 0,81 0,60 februari J 0,71 0,82 0,57 maart 0,68 0,80 0,49 april 0,67 0,67 0,48 Hieruit blijkt dat in 1963 dit verschil als gevolg van de lagere inkoopprijzen relatief hoog was. maar dat het in 1964 tot een belangrijk lager niveau is terug gevallen. (Vervolg van pagina 1) De Kamer aanvaardde daarna een amendement van de K.V.P.-er Lucas (medeondertekend door A.R. en C.H.), dat ten doel had te voorkomen, dat de som van de inkomsten- én vermogens belasting. die een belastingplichtige moet betalen. 80 pet. van zijn belast bare inkomen over één jaar over schrijdt Voorzover die belasting boven de 80 pet. uitgaat, moet ze volgens het amendement worden teruggegeven. „Het deugt niet, dat iemand meer be lasting betaalt dan zijn inkomen in een jaar bedraagt", zei dr. Lucas. Hij kon de staatssecretaris echter niet overtuigen. Die meende de aanvaarding het amendement ten sterkste te moeten ontraden. Desondanks haalde het voorstel de eindstreep met alleen stemmen van socialisten, commu nisten en pacifisten tegen. Kinderaftrek B mooie wüziging bracht de Ka- ook aan op bet punt van de kin deraftrek. Ze legde vast, dat voor kin deren beneden de 16 jaar, die niet tot het huisgezin behoren omdat ze bü voorbeeld in een internaat verblüven. dubbele aftrek mogelük zal zün. Deze wijziging, die de schatkist 17 miljoen kost, zal ook gelden voor de loon- en inkomstenbelasting. Ze was vervat in een amendement-Lucas (Kath.v.). De aftrekmogelijkheden voor het ex- a-kind. dat in de fiscale wetgeving naam van „Lucas-kind" heeft ge kregen, zijn gisteren echter enigszins beperkt. Volgens de bestaande rege ling kan men voor een extra-kind tus- 16 en 21 jaar aftrek krijgen als reeds voor drie kinderen aftrek geniet. Deze kinderen kunnen werkelijk bestaan, maar er kan ook van slechts kind sprake zijn. waarvoor evenwel verband met studie en verblijf bui ten het gezin een drievoudige aftrek wordt genoten. Op voorstel van de vijf grote Kamer fracties is de aftrekmogelijkheid voor Lucas-kinderen beperkt tot kinderen tussen de 16 en 27 jaar, die het huis gezin verzorgen, bij voorbeeld in de plaats van de overleden moeder. De aftrek geldt ook als zo'n kind mede het huishouden verzorgt ter assistentie de moeder, maar dan moeten in het gezin minstens drie andere kinde aanwezig zijn. Als een Lucas-kind de eerste categorie op kosten van de belastingplichtige wordt onderhou den, is dubbele aftrek mogelijk. Staatssecretaris Van den Berge vond het Lucas-kind nog steeds geen mooi kind. ook niet in de nieuwe stijl, maar daar het dank zij de steun van de vijf partijen was uitgegroeid tot zoiets als de Nederlandse maagd, wilde hij de desbetreffende amendementen wel over- ;n, temeer waar het de schatkist f2 miljoen extra opbrengt. „Onaan vaardbaar99 De staatssecretaris heeft gisteravond oor het eerst in zijn lange politieke loopbaan het „onaanvaardbaar" uitge sproken. Hü deed dat over een amende ment van dr. Lucas (Kath.v.), dat be oogde aan de fiscale afschrüvingen zogenaamde vervangingswaardeleer grondslag te leggen. Dit zou de be lastingopbrengst met f 200 a f 300 mil joen verminderen cn daar wilde dr. Van den Berge natuurlijk niet aan, af gezien nog van de zakelijke bezwaren die hü tegen het voorstel had. „Voor persoonlek is het onaanvaard- zo verklaarde hü- Voor het na lange tijd had er weer eens bewindsman met zün portefeuille gerammeld. Maar van veel betekenis was dit in cident niet Dr. Lucas had dc bewinds alleen maar even uit diens tent willen lokken. Lachend verklaarde de K.V.P.-cr: „Voor deze machtsspreuk zwicht ik. Ik vind de staatssecretaris prima staatssecretaris en ik hoop dat hij nog lang zal blijven". De Kamer aanvaardde gistermiddag Dg een amendement-Schol ten (C.H.) n goodwill van vermogensbelasting vrij te stellen. De behandeling van de wet op de inkomstenbelasting is van daag voortgezet Op 9 juni staat de inschrijving open op viermaands-schatkistpromessen tot bij toewijzing vast te stellen bedrag, met dagtekening 11 juni. storting 11 juni vóór 12 uur 30. Alle inschrijvers betalen de zelfde prijs, met voorkeur voor de laag ste percentages bij de toewijzing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7