/MrnmEMmA Ambten openstellen voor vrouwelijk gemeentelid Op korte termijn advies van S.E.R. onmogelijk? Een ivoord voor vandaag ON Bond chr. politieagenten wil 40-urige werkweek Werkloosheid door prijsstabiliteit WOENSDAG 3 JUNI 1961 Mr. Roosjen over gedrang rondom liet 2e t.v.-net het komen opzetten In de Omroepgids welke deze week zal i De oorzaak schrijft de voorzitter van devan zulk een groot aantal liefhebbers A. B. Roosjen, in een hoofd- zoekt de NCRV-voorzitter onder meer i in het ontbreken van een wettelijke NCRV, artikel over het „gedrang van gegadigden die het tweede tv-net willen bezetten". Hij komt tot de conclusie, dat er nu al 19 gegadigde groeperingen zijn, waarbij hij buiten beschouwing laat de AVRO, de groep van 57 hoogleraren, kunstenaars enz. en het televisie-syndicaat van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf, die Tiend karakter eveneens verlangens hebben kenbaar ge-;0™ zendtijd. - maakt aangaande bezetting van het twee- JEen dergelijk gedrang rondom het ge bruik maken van een massa-medium is niet nieuw", meent mr. Roosjen, en hij herinnert aan eenzelfde situatie welke vóór de 2e wereldoorlog ten opzichte van de radio bestond. Commentaar Praten over geld Er is gisteravond in het VARA televisieprogramma heel wat over geld:schap" gepraat, zij het op verschillende ma- Wij tekenen hierbij aan. dat mr. Roos- nieren en naar aanleiding van uiteen- jen zelf lid is van de pacificatiecommis- lopende onderwerpen. Vóór in de sie en dus met kennis van zaken spreekt avond gaf de actualiteitenrubriek on- .®*pd£f wij kunnen signa- -m/er een iiihsteik^ndp pprliikp pnlleren dat de NCRV-voorzitter geen gro- der meer een uttstekenae, eerlijke en t verwachtingen heeft van de resultaten geling voor de omroep, waarin hanteer bare voorwaarden voor zend-gegadigden zijn vervat. Zolang die ontbreekt, meent de een evenveel rechten te kunnen la ten gelden als de ander. Dit blijkt mede uit het sterk uiteenlo- de diverse aanvragen wijs. kunsten en wetenschappen gericht. Hij noemt een drietal dagbladen, waar van twee in Amsterdam en één in Rot terdam, die betrokken zijn bij de activi teiten van de OTEM zowel als van de PER. Eén van deze dagbladen, Het Pa rool. heeft bovendien nog een aparte aan vrage ingediend voor het mogen uitzen den van regionale programma's. Mr. Roosjen gelooft, dat er nog wel meer gegadigden zullen komen, eer mi nister Bot op 1 juli 1965 tot een beslissing zal komen en daarom nodigt hij aan het einde van zijn artikel: „Wie volgt „W|j twijfelen er niet aan," zo schrijft hij, „of de bewindsman houdt zich nu al bezig met de oplossing van het probleem, waarvoor hU zich ziet gesteld. Maar het valt wél te betwijfelen of terzake uit de studerende pacificatiecommissie een waar devol richtsnoer zal komen, gezien de heterogene samenstelling van dit gezel- minister wel te hoofdpijn? WITTE KRUIS MAAKT U VLOT WEER FIT! j te verwachtingen heeft de standjder besprekingen in dez van zaken by het Nederlandse wegen- We hij „een erfenis van de kabinetsfor- net te zien. Bij het sterk toenemen matie, vastgelegd in het accoord van oan het Nederlandse autopark zijn op Wassenaar", noemt „En een erfenis als bepaalde punten de aanleg en verbe- deze diende de nieuw* tering van het wegennet achtergeble- aanvaarden ven en wel zo, dat er herhaaldelijk verkeersverstikking ontstaat. Plannen voor wegenbouw zijn er genoeg: zij dateren zelfs van voor de oorlog. Maar het vele geld hiervoor nodig, wordt van overheidszijde spaarzaam gefour neerd. Van de documentaire voorlichting, aan dit onderwerp gewijd, was veel werk gemaakt en wie dagelijks langs de weg zit zal veel euvelen hebben herkend. Een goed stukje informatie, waaraan de adjunct-directeur-gene raal van verkeer en waterstaat, ir. Kuysten, duidelijke cijfers toevoegde: in feite wordt op de jaarlijkse begro ting vijftig procent te weijiig geld uitgetrokken om de geplande weg werken te financieren. Met een aantrekkelijk tussenspel dor middel van een programma van de Waalse televisie, waarin de zanger Adamo optrad in zeer aparte presen tatie (waarbij vooral zijn succesliedje „Vou» permettez. Monsieur" enig tot recht kwam) ging het alweer over geld in een minder aantrekkelijke afleve ring van de Perry Mason-serie. In een wel erg bedachte geschiedenis won de wonder-advocaat weer op alle punten, maar daar is hij nu eenmaal voor. Tenslotte bracht de rubriek „Ouder avond" een zinnig gesprek over een moeilijk te omlijnen onderwerp: het zakgeld voor kleine en grotere kin deren. Hoewel een kinderrechtereen psycholoog, een socioloog en een des kundige op het terrein van huishoud- budgettering zich het hoofd braken om voorlichting te geven aan luiste rende ouders, kwam men toch niet veel verder dan de algemeen bekende gezichtspunten. De conclusie moest dus wel luiden: deze kwestie moet per gezin worden geregeld. Interessant waren enkele medede lingen van de kinderrechter mejuf frouw mr. J. F. van Hasselt- zij ziet minder ontsporingen bij kinderen die te weinig, dan die te veel zakgeld heb ben. In elk geval dient het geven van zakgeld begeleid te worden door het opvoedkundig aankweken van verant woordelijkheid en zelftucht, het kind dient de waarde van het geld te leren onderscheiden, maar moet toch weer niet te zeer achter staan bij klasse genoten waar het een zakcentje be treft. Al konden er dan ook geen directe richtlijnen worden gegeven, toch was het gesprek nuttig, al was het maa om het signaleren van de algemene problemen, welke zich bij het geven van zakgeld en het bepalen var omvang daarvan, in zovele gezinnen Enquête onder gereformeerde vrouwen: jl/|"OETEN de vrouwen nog lan- -L'A ger gepasseerd worden als het gaat om de vervulling van de bijzondere ambten in de kerk? Deze vraag heeft de redactie van het blad van de Bond van Gere formeerde Vrouwenverenigingen onlangs aan haar lezers voorge legd. En de uitslag van deze (be scheiden) enquête is wel zeer ken merkend: zeventig procent van de geref. vrouwen die een ant woord instuurden, gaf als zijn mening, dat de ambten ook open gesteld dienen te worden voor de l vrouw. Beslissing moet spoedig worden genomen (Van onze kerkredactie) de voordoen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzlcht. NCRV: 20.20 Memo; 20.35 Beverly Hillbillies. TV- film; 21.00 Pas geperst: 21.30 Wereldgods diensten. documentair programma: 22.05 Gi taarrecital: 22 30 Dagsluiting. NTS: 22.40- Van Eiber gen over AOW en belasting Ontevredenheid Televisie 2e net NTS: 20.35 Te voet door Vlaanderen, het eerste deel van een zwerftocht met micro foon en camera door Vlaanderen: 21.00-22.45 Ivoorjagers, speelfilm. Fedder-mvsterie in Spoorwegmuseum Ditmaal geen geheimzinnig buiten of een verlaten pakhuis als decor voor het vijftiende Feddermysterie van Jan dc Koek, dat op zaterdag 13 juni via dc NCRV-televisie wordt uitgezonden. i iaTtu Het drama speelt zich af in het Spoor- zending' wegmuseum en in het gebouw Tivoli in Tot u spreekt U! recht. Vooral in het museum zijn nog toetartr wel opmerkelijke hoekjes te vinden, wel ke de spanning van de gebeurtenissen zullen verhogen. Waar hel precies om gaat de NCRV zwijg» er over en dat is ook goed. want geheimzinnig moet het blijven.' De nieuwsgierigheid daarom maar opgeschort tot zaterdag 13 juni. het duurt niet mec-r Strijktrio: kli Wij zullen dan Robert Sobels weer zien in de alles-ontsluierende figuur van inspecteur Fedder. die ongetwijfeld de schuldige in de kraag zal grijpen, wat hij ook op zijn geweten mag hebben. Ver der spelen o a. mee Elisabeth Versluys, Willy Ruys. Jetty Cantor. Wim Hoddes en Sacco van der Made. over pensioenwet (Van onze soc.-econ. redactie) TAE heer J. van Eibergen, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van het C.N.V., zet een groot vraagteken achter de vraag of de Sociaal-Economische Raad nog voor augustus gereed kunnen komen met zijn advies aan de regering over de belas tingverlaging en de verhoging van de AOW-uitkeringen. In het tweede halfjaar van 1963 ontwikkelden zich de mogelijkhe den tot loonsverhoging van 2,7 procent tot 10 procent. Tenslotte is het gemiddeld 13,7 procent ge worden, aldus de heer Van Eiber gen. Hij achtte het onmogelijk thans in enkele weken tijds te ad viseren over de gang van zaken in 1965, terwijl de tweede helft van 1964 nog moet beginnen. De AOW-uitkeringen en de belas tingverlaging zijn immers zaken, die eerst in 1965 aan de orde ko men. De heer Van Eibergen had er begrip voor. dat de regering tijdig het SER- advies wil ontvangen met het oog op de Troonrede en Rijksbegroting op de derde dinsdag van september, maar de CNV- voorzitter bleek er een zwaar hoofd in te hebben. Hij vond het nogal moeilijk, dat volgend jaar maar 2 procent van de 4 procent produktiviteitsstijging bij de werknemers in het loonzakje zou mogen komen om zo onze betalingsbalans weer in evenwicht te brengen. Ook worden er al nieuwe prijsstijgingen tengevolge van EEG-maatregelen aangekondigd, ter wijl de regering belooft prijsstijgingen te zullen tegengaan. De heer Van Eiber gen vond hét moeilijk in dit stadium uit te maken wat nu een rechtvaardig rechtmatig beleid voor de toekomst Hij richtte zich gistermiddag met deze toespraak tot de aanwezigen op het twee daagse congres van de Bond van Chris telijke Politieambtenaren in Nederl Een andere spreker op dit congres de heer W. Wieringa. secretaris var. Christelijke Centrale van Onderwijzend en Overheidspersoneel. Hij liet ernstige klachten horen over de traagheid, waar mee de regering aan de nieuwe pensioen regeling voor het overheidspersoneel werkt. In augustus 1962 kregen de leden van de centrale commissie van overleg reeds een ontwerp toegezonden voor een nieuwe pensioenwetgeving, maar nie mand heeft tot nog toe iets over verdere resultaten gehoord. De heer Wieringa twijfelde er ernstig aan, of in de nieuwe regeerperiode na september a.s. inderdaad een nieuw ont- werp-pensioenwet de Tweede Kamer zal bereiken. De regering blijkt het ontvan gen van buitenlandse gasten en het orga niseren vaji ceremoniële gebeurtenissen belangrijker te vinden, zo meende hij. dan een goede pensioenvoorziening voor het overheidspersoneeL Hü geloofde dat het nu eindelijk wel eens ttfd werd, dat de ambtenarenorga- nisaties in de gelegenheid worden ge steld rechtstreeks te spreken met de ver antwoordelijke bewindslieden in plaats van met ambtenaren die geen enkele bevoegdheid hebben. De organisaties wensen erkend te worden ais volwassen gesprekspartners. De nieuwe structuur van het overleg, die nu al jaar en dag ii beloofd, moet eindelijk eens komen, al dus de heer Wieringa. Igpusiccf m. AVRO: 7.00 NJ« itiek; 7.20 Lichte RO: ".50 Dagope 8.15 Lichte gra: wijding: 10.00 bedrijfsle- 13.00 Nie ÏCl Of g! id- en tuinbouw: 12.33 Uit lezing; "2.43 Licht ei 13.15 Mededelingen, Beursberichten: 13.30 Öansorkest met zang soliste: moderne muziek: 14 35 Harpspel: 14.4o Voordracht; 15.00 Lichte grammofoon- muziek. 16.00 Nieuws: 16.02 Schakeringen, een reeks programma's o-'er Kunst en Kui tuur; 17.00 Voor de jeugd. Hilversum n, 298 m. KRO: 7.00 Nleui 7.10 Morgengebed; 7.15 Ouverture..., ra_ voor vroege mensen: 7.55 Overweging: 8.00 de jeugd; 8.20 Lichte de huisi de kl< 10.25 Moder 10.10 Vocaal kwartet kestmuzlek (gr.); VPRO: 11.45 Lichte Leven op het land lingen t.b.v. land- week; 13.00 Nieuw 11.00 Voor grammofoonmuziek; 12.15 gesprek; 12.30 Medede- 15.00 Kamerorkest en solist: klassieke n ziek: 15.45 Klassieke grammofoonmuzlc 16.00 Bijbeloverdenking: 16.30 Muziek uit 1 |Hj| Shakespear f 17.00 Voor de VARA: 18.no Nieui oonmuziek; 16.20 1 ParUj. .6.00-16.15 Vc Televisie morgen Niet Swiebertje. wel Rob van Reijn In het feestelijke programma voor de Jeugd, dat ter gelegenheid van ..Tien jaar Eurovisie" vrijdagmiddag a.s. om 5 uur wordt uitgezonden door de NTS in recht streeks relais met Stockholm, zal als Ne derlandse artiest niet Swiebertje optre den. maar Rob van Reijn. die de panto mime „Vader bakt pannekoeken" op- De Zweeds" samenstellers van de Euro visieprogramma achtten, in verband met de opzet van de jeugdshow, daze pro- grammawijzlging gewenst. W. R. van der Sluis. .Mi-Revolutionaire ParUj: en op het toneel, door drs. G. J. de Voogd: 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Artistieke Staalkaart: 19.40 Orgelspel; lichte muziek; 20.00 Nieuws: 20.05 Dansor- 20.40 Orgelspel: lichte den het bevorderlijk achten gang van zaken als ook voor ae vrouw een plaats in deze commissies zou wor den ingeruimd. In bouwcommissies wor den daarentegen wel vrouwen benoemd. Een probleem apart vormt de sa menstelling van de beroepingscommis sies. In de meeste gemeenten is hierin geen plaats voor vrouwen ingeruimd. Maar de gemeente bestaat toch uit mannen èn vrouwen, zo wordt telkens r I opgemerkt. Bovendien is het niet nood- formeerde Vrouw hebben bijna 3200zakelijk, dat alleen ambtsdragers in de- vrouwen gereageerd, dat is bijna uijf- ze c°mmissi® zitting hebben. „Daarom «en procent. Ven „en is éus%Jig J»1 7^%° procent voor en ruim twintig procent gemeentelid geen lid van de beroepings- tegen de vrouw op de preekstoel of commissie zou kunnen zijn", aldus de m de kerkeraadsbank. Een kleine tien Gereformeerde Vrouw. procent verklaarde- geen mening te hebben, „omdat ze in de situatie, waarin ze leven, zich geen voorstel ling kunnen vormen van de figuur: de vrouw in het ambt". Uit een bespreking van de enquête ir het blad blijkt, dat de 685 vrouwen die tegen openstelling zijn hiervoor ver scheidene motieven aanvoeren: op bij belse gronden is het niet toelaatbaar, de vrouw moet in haar gezin zijn. ter wijl anderen de noodzaak er niet var die vóór openstelling De 2240 van de bijzondere ambten voor de zijn kunnen nog als volgt worden onder ambt van ouderling alleen open: 0 pet. ambt van diaken alleen open: 21 pet. ambt van predikant en ouderling; 1 pet. ambt van ouderling en diaken: 22 pet. ambt van diaken en predikant: 1 pet. alle ambten open: 23 pet. Duielijk springt hierbij de nuancering in de antwoorden in het oog. Slechts ruim een derde van alle vóórstem- st een vrouwelijke predikant op de kansel. Bijna alle vrouwen zijn voor een vrouwelijke diaken en tweeder de (van die zeventig procent dus) voor —m vrouwelijke ouderling. Specifiek werk In het merendeel van de antwoorden werd duidelijk gesteld, dat de vrou het specifiek voor haar geschikte werk moet worden geplaatst. Bij de vro lijke predikanten geldt dit met nam geestelijke verzorging van zieken, jaarden, alleenstaanden en dc. zending. Veelvrouwen dringen aan op spoed, om dat steeds meer vrouwen ingeschakeld worden in het arbeidsproces en dan blijft er vaak geen tijd over om kerke lijk arbeid te verrichten. Om die reden is het ook zo moeilijk mannelijke ambts dragers aan te trekken. De meeste inzendsters zijn de me ning toegedaan, dat nu de maatschappe lijke positie van de vrouw vrijwel ge lijk geschakeld is met die van de man, ook de kerk hierbij niet achter mag blijven. Vooral ongetrouwde vrou wen en vrouwen met grotere kinderen kunnen hun krachten hiervoor geven. Ook wordt in dit verband gewezen op de vrouwelijke ministers en hoogleraren. De enquête bevatte ook nog een tweede vraag: wat doen de vrou wen nu al in dienst van de kerk? Uit de antwoorden is gebleken, dat er vrij wel geen gemeente meer is waar vrouwen geen aandeel in het kerke- werk leveren. Er is steeds wel damescomité dat de diaconie In haar arbeid bijstaat. Wat de evangelisatie betreft kan worden gewezen op het clubwerk onder de jeugd, het huis bezoek. de lectuurverspreiding en het zondagsschoolwerk. Ook worden bij eenkomsten in het kader van het evan gelisatiewerk vaak geleid door vrou welijke gemeenteleden, hetzij kerke lijke werksters of vrijwilligsters. Een vrouw in de commissie van be heer blijkt nog uitzondering te zijn. Toch zijn er verschillende gemeenten die een boekhoudster van de kerk heb ben. Veel van de briefschrijfsters Morgenavond eerste NCRV-vossenjacht Wie er maar plezier in heeft, kan mor genavond om 8.20 weer met de NCRV- radio op vossenjacht gaan. Twee NRCV- verslaggevers zullen zioh ergens in Ne derland verstoppen, d.w.z. zicfh als of andere figuur vermommen, en hi de bedoeling, dat de bewoners van de ge meente waarin dat allemaal gebeurt, er spoorslags op uit trekken om de beide „vossen" te gaan vangen. Via de radio worden allerlei aanwijzin gen gegeven, maar wie slim is. zorgt dat hij (of zij) een draagbaar radio'tje bij zich heeft, zodat men direct van huis kan gaan als de gemeente is genoemd. De uitzending duurt tot half tien: dan moeten de vossen zijn gevangen en de prijzen uitgedeeld. Aangezien het een verrassingsprogramma is, vertellen wij er nog niet meer over. Wie morgenavond vossen wil jagen: Meer preken in Friese taal Het „Kristlik Frysk Selskip", het Chr. Fries Genootschap, dat o.a. veel heeft gedaan voor de totstandkoming van de Friese bijbelvertaling (uitgegeven in sa menwerking met het Nederlands Bijbel genootschap) en de Friese psalm- en gezangenberijming is niet geheel gerust over de volgens deze vereniging te lang zame ontwikkeling van het Friese taal gebruik in de eredienst. Men wil volgens een rondschrijven aan predikanten en andere evangeliedie naars het vraagstuk van het Fries in de kerk niet „laten bevriezen". Voorgan gers uit verscheidene kerken zijn daar om uitgenodigd vanavond in Leeuwar den bijeen te komen. Als discussiepunten worden o.a. ge noemd: 1) Predikanten, die af en toe een dienst in de ^riese taal leiden, moe ten dit vaker doen. 2) Predikanten, die de Fiese taal wel beheersen, ir zich niet wagen aan het houden van Friese preek, moeten worden geani meerd deze wel te houden. 3) Bij ker kelijke trouwplechtigheden zou men het jonge paar de keuze moeten laten tus sen een bijbel in de Nederlandse of de Friese vertaling, zo er althans i mens de kerkeraad een bijbel wordt aangeboden. 4) Op elke kansel in Fries land behoort een Friese bijbel en Fries psalm- en gezangenboek aanwezig te zijn. 5) In een kerkdienst in de Ne derlandse taal kan veel meer dan tot op heden uit de Friese bijbelvertaling worden geciteerd. 6) Meer dan tot op beden zou men tweetalige (b.v. litur gische) diensten kunnen houden. Verder acht het „Kristlik Frysk Sel- f'P nodig: Friese bijbellektuur onder het volk te brengen, het bevorderen van uitgaven door het Ned. Bijbelgenoot schap in hedendaags Fries, het houden of doen houden van lezingen over bijbel lektuur in het Fries op conferenties van predikanten en ouderlingen en het uit geven van preken in de Friese taal ten behoeve van het z.g. preeklezen. Ook wil het „Selskip" de kwestie van het Fries in de kerk ter sprake bren gen in kerkelijke vergaderingen bijv. het provinciaal kerkbestuur. Weest niet bezorgd over uw levenwat gij zult eten (of drin ken), of over uw lichaam, waarmee gij het zult kleden" (Mat thews 6:25). Als er nu één ding is, wat de mens moeilijk van zich kan af zetten, dan is dat de bezorgdheid. Wij leven altijd in zorgen, altijd zijn er de vragen: „Als dit of als dat....?". En nu komt daar Jezus met dat woord: „Weest niet bezorgd dat betekent: Mens, verdiep u niet in vraagstukken, die in wezen niet de uwe zijn. Maak het u niet moeilijker dan nodig is. Ja, het staat er. En nu kunnen we het met Jezus' woord wagen, of we kunnen er schouderophalend aan voorbijgaan en in de bezorgdheid blijven voortleven. We staan voor de keus: ons leven in Zijn handen leggen of het in eigen hand houden. Miljoenen en miljoenen hebben dat gedaan en ze zijn bedro gen uitgekomen. Ze hebben, vertrouwend op hun eigen mense lijke kracht, gevochten tot hun laatste snik en grandioos ver loren. En miljoenen en miljoenen hebben zich toevertrouwd aan Hem, Die is gekruisigd, maar ook opgestaan... en gewon nen. Weest niet bezorgd en waarom niet? Omdat, zegt de Here, uw hemelse Vader precies weet wat ge behoeft. Hij is er niet onkundig van, ge zijt Hem niet onbekend, Hij volgt u precies van dag tot dag, nog voordat gij zelf weet wat u ontbreekt heeft Hij dat allemaal al gezien. Het is de troost voor Gods kinderen, dat zij niet alle verant woording zelf hoeven te dragen. Zij kunnen zeggen: „O God, Gij weet wat wij nodig hebben, wij mogen het V zeggen, en nu is het Uw zaak geworden." Zo mogen wij leven: niet be zorgd, omdat wij weten dat er voor ons gezorgd wordt. Wij lezen vanavond Handelingen 8 vers 1 tot 8, e^BAS ged lT| BOUCLÉ TAPIJT BASTION: bouclé tapijt I In 2 kleuren gedessineerd vo •de prijs v gewoon effen, I 1.30 m. breed, 33.50 p. str. meter, f Vraag folder B26 a Veneta N.V., Hilversum. Negen uur per dag te veel (Van onze soc.-econ. redactie) HET hoofdbestuur van de Bond van Christelijke Politie- ambtenaren in Nederland acht het wenselijk zo spoedig mogelijk te komen tot €en 40-urige werk week. De verwezenlijking daar van wordt echter naar de me ning van het bestuur zeer be- moeilijkt door de overspannen arbeidsmarkt. Op het congres de bond, dat vandaag en gis teren in Arnhem werd gehouden, hadden de afdelingen Den Hel der, Zuid-Limburg, Bloemendaal en Zeist een voorstel van deze strekking ingediend. Vergadering Mening prof. Wemelsfelder: Inflatie als uitgangspunt Naar de mening van prof. dr. Wemelsfelder, hoogleraar aan ie Technische hogeschool te Eind hoven, kan in ons land bij prjjs- stabilisatie wel eens een vrij ho ge werkloosheid ontstaan. Hij acht het juister, een beleid te voe ren, dat inflatie als uitgangs punt neemt en dat zich er slechts op toelegt, de ongunstigste ge volgen weg te nemen. Prof. Wemelsfelder zegt dit ir drage in een gisteren verschenen bun del opstellen onder de titel „Geld: as pecten van het gebruik, het najagen en verspillen van geld", die het resultaat is van de samenwerking van zeven hoog leraren uit verscheidene studierichtin gen. De bundel is een jubileum-uitgave van de Brabantse bank „Lentjes en Drossaerts n.v.", die haar honderdjarig bestaan herdenkt. De bundel opent met een algemeen economische beschouwing van de problematiek van het geld door prof. dr. J. Wemelsfelder, getiteld „Geld en economisch leven". De hoogleraar legt sterk de nadruk op de inflatie-verschijnselen, inherent aan de economische ontwikkeling var na de oorlog. Het is, zo lichtte de schrij ver zijn bijdrage nader toe, ongewild in zekere zin een antithese geworden op het jaarverslag van De Nederlandsche bank. Men moet. volgens prof. Weinel: felder, maar niet te veel verwachten van inflatiebestrijding. De vraag is zelfs gewettigd of bestrijding wel gewenst is. De schrijver heeft getracht de voor delen na te gaan, die ook aan de infla tie zijn verbonden. Hierbij stelde hij een nauwe correlatie vast tussen de werkge legenheid en het tempo van de prijsstij gingen. Volgens zijn schatting zou in ons land bij prijsstabilisatie een vrij ho ge werkloosheid kunnen ontstaan. Beter acht hij het een beleid te voeren dat inflatie als uitgangspunt aanneemt en dat zich er slechts op toelegt de ongun stige gevolgen ongedaan te maken. Dit geldt vooral voor het vermijden van scheefgetrokken vermogens- en inko mensverhoudingen, door bijvoorbeeld in- flatievaste pensioenen en spaarsaldi. iedere prljsstij- Ook de overheid ffhjp moeten suppleren op haar staats- Hiermee zijn, aldus schrijver, - de inflatie weggenomen, obligate de nadelen zodat slechts de (eventuele) voordelen overblijven. Dit zou sociale rechtvaar digheid betekenen onder een gezond, doch inflerend, geldwezen. cn hoofdbestuur konden zich in grote lijnen hiermee verenigen. De 9-urige werkdag, die thans bestaat, blijkt vooral in de continudienst weer standen op te wekken by het personeel. Er ontstaan gewrongen dienstschema's, die de onregelmatigheid in het gezins leven'vergroten. Veelal geeft men zelfs de voorkeur aan een zesdaagse werk week met 8-urige werkdagen boven een vijfdaagse met 9 werkuren per dag. De 5-daagse werkweek is echter als maatschappelijk verschijnsel niet meer tegen te houden, zodat thans gestreefd wordt naar vijf werkdagen van 8 uur. Gevraagd werd ook voor de gemeente en rijkspolitie de mogelijkheid te openen, dat ambtenaren in de rang van adjudant, zo nodig onder bepaalde voorwaarden, zullen kunnen worden bevorderd tot een officiersrang of tot een of meer rangen der hogere ambtenaren van gemeente politie. Voorts zouden de promotiekansen voor de brigadiers en de hoofdagenten bij de gemeentepolitie moeten worden uit gebreid. De afdeling Haren stelde voor alle wachtmeesters der rijkspolitie le klasse (hoofdagenten van gemeentepolitie) die geschikt en bekwaam zijn gebleken voor bevordering tot opperwachtmeester der rijkspolitie (brigadier van gemeentepo litie). hiertoe te benoemen zodra zij maxi maal 20 dienstjaren hebben bereikt. Het bestuur meende echter dergelijke bevor deringsregelingen niet te kunnen voor staan, omdat gekozen is voor de volledige uitwerking van het rapport-Boot De voorstellen tot toekenning van uitloop periodieken troffen hetzelfde lot. Gestreefd zal wel worden naar het toe kennen van gratificaties, indien politie ambtenaren in het bezit zijn van talen- of sportdiploma's. Brillenprobleem Omdat het dragen van een bril voor agenten in functie bezwaarlijk kan zijn, vroeg de afdeling Ridderkerk voor alle politieambtenaren een vergoeding vast te stellen, indien tot aanschaffing van con tactlenzen wordt overgegaan. Naar het hoofdbestuur meedeelde bestaat hiertegen in medische kringen echter bezwaar, om dat niet voor elke brildrager contactlen zen medisch verantwoord zijn. Het voor stel werd daarom niet aanvaard. De afdeling Amsterdam van de Rijks politie vond het nodig, dat het CNV, eventueel in samenwerking met de belde andere vakcentralen en met inschakeling van pers, radio en televisie, streeft naar een meer moderne voorlichting voor de totale arbeidsgemeenschap van ons volk. initiatief genomen hebben. Beroepingswerk ker te Katwijk GEREF. KERKEN Beroepen te Lichtenvoorde en te Wor- mer: J. Vos, kand. te Emmen. Aangenomen naar Zwartebroek: J de Hoop te Erica, die bedankte voor Lutje- gast (Gr.). CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Dordrecht-C.: D. Slag boom te Urk. isorkest 21.30 Opera klassieke 22 30 Nie ïek: 22 20 Sport 22.30 Nie ■Li SOS-b. king; 22.55 Opera 22.05 Het Ne- ratlebron (I): 22.4- isplra Lichte (gr.): 23.5V24.00 Nieuws. DRAADOMROEP /ANAVOND Grammofoonplatenprogramma van 18-20 ~i _alté p—- - Orkest Graf von Luxembur Helga Hildebrand. Schmidt. Gustav Neidlinger, Koor en Orkest o.l. v. Frank Fox. The Penny-whlstle song AndersonOrkest Leroy Anderson; Forgot ten dreams (Anderson) id.: The syncopated clock (Anderson) id.: Sarabande (Anderson) erson) id.: Bugler MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2