Nieuwe Leidse Courant Plan-Mansholt vannacht op de lange baan geschoven Zweden weert de Jantjes Hagel vernielt wijnoogst Duitsland heeft zijn zin gekregen Aantal tyfuspatiënten 271 gestegen al tot Ook buiten Aberdeen Kristiansand huldigt KLM Meer vrijstelling voor kleinere vermogens Commentaar Arrestatie bij nozemrelletjes in Amsterdam Directeur: F. DIEMES Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebloven mijn hert in teghenspoet" Woensdag 3 juni 1964, 45ste jaargang Zonnige perioden Op de meeste plaatsen droog weer en morgen perioden met zonneschijn. Zwakke tot matige wind krimpend van west naar zuid. Hogere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) Kantoren' Leiden Steertstkaat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendiensf bezorging 18.00—19.00 Graanprijzen blijven dit jaar nog wat ze waren De hagelbui, die door de rijke wijn gaarden van Bourgondië is getrokken, heeft geleid tot een ramp voor de wijn liefhebbers. Gisteren is bekendgemaakt, dat door de hagel de druiven voor zeker 5 miljoen flessen Chateauneuf-du-Pape ter waar de van minstens 15 miljoen frank ver nietigd zijn. Het zal zeker twee tot drie jaar du ren voordat de geteisterde wijngaar den weer normaal druiven produceren Druk programma staatsbezoek koning Olaf Koning OlafV van Noorwegen zal tijdens zijn staatsbezoex a<ir. Nederland van 9 tot 12 september, een vliegtocht maken over de Deltawerken en een be zoek brengen aan het rijksmuseum. Ver der staan op het programma een bezoek aan Philips gloeilampenfabrieken te Eindhoven, de inwijding van de Noorse kerk in Rosenburg en een bezoek aan de Noorse tentoonstelling te Rotterdam DE ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap is er van nacht niet in geslaagd uit de impasse van de graanprijzen te komen. Na een lang en uitzichtloos debat werd ver na middernacht besloten de maximum- en minimumprijzen, die in 1963 golden, ongewijzigd voor 1964 te handhaven en een beslissing over het plan-Mansholt voor de eenmaking van de graanprijzen in de gemeenschap uit te stelleD tot 15 december Dit betekent echter geenszins dait de Duitse Bondsrepubliek door deze beslissing gebonden is om vóór het einde van 1964 het plan, dat voor het oogstjaar 1966-67 in werking moeten treden, te aanvaarden. Het staat de regering in Bonn volledig vrij om in december te verklaren, zoals zij in de afgelopen maanden heeft verklaard, dat het voor Bondsrepubliek onmogelijk is er haar medewerking aan te verlenen. De twee besluiten van de ministerraad aren nog de enige mogelijkheid, nadat de Bondsrepubliek in haar afwijzende houding volhardde ook toen de Europese commissie, bij monde van voorzitter prof. W. Hallstein. had laten weten dat zü wei gerde nieuwe voorstellen in te dienen, omdat zij het plan-Mansholt" nog steeds Klopjacht op blikjes corned beat DE tyfuscpidemie, die de Schotse havenstad Aberdeen vrijwel van de rest van de wereld houdt afge sloten, blijft zich uitbreiden. Thans zijn reeds 271 mensen in ziekenhui zen opgenomen. Ook in Glasgow, waar gisteren een geval van tyfus werd geconstateerd, zijn zes perso nen opgenomen, van wie men ver moedt dat ze tyfus hebben. De me dische autoriteiten vrezen een uit breiding van de epidemie tot in andere delen van Groot-Brittanië. Er zijn echter nog geen aanwijzin gen, dat er verband bestaat tussen de geïsoleerde gevallen, die sinds maan dag zijn geconstateerd te Glasgow, El gin en Manchester en de epidemie te Aberdeen. Zelfs in de buurt van Lon den in Walthamstow is een geïsoleerd geval van tyfus ontdekt. Het betreft een driejarig jongetje. Britse gezondheidsautoriteiten achten het mogelijk, dat zich vandaag een nieuwe tyfusgolf zal voordoen In de Britse winkels is thans een „klopjacht" begonnen op blikjes corned beef uit Zuid-Amerika, die met tyfus zouden kunnen zijn besmet. De Britse regering heeft gisteren be kendgemaakt. dat een onafhankelijk on derzoek zal worden ingesteld naar de oorzaak van het uitbreken van de ziekte. Verder werd in het Britse parlement be kendgemaakt, dat twee partijen corned beef verdacht worden, omdat de blikken niet waren gekoeld in gechloreerd water tijdens de vervaardiging. Deze partijen moeten onmiddellijk uit de handel wor den genomen. Noble, de Britse minister van ge zondheid heeft gezegd: „er is op het ogenblik geen bewijs, dat het be smette corned beef de besmettings- In één oogopslag Enquete over vrouw in 't ambt pag. 2 Van Eibergen over AOW en Politie wil 40-urige werk week pag. 2 Werkloosheid door prijssta- bilisaitie? pag. 2 Europa-V.S. als gelijken pag. 5 Sjastri wil nieuwe sociale orde pag. 5 Nog eens: legerpredikanten (ditmaal in de Senaat) pag. 7 Vlees is overal schaars Pag. 7 bron is", hoewel gisteren het hoofd van de gezondheidsdienst te Aber deen, dr. Law MacQueen, nadrukke lijk verklaarde, dat er niet de min ste twijfel aan bestaat, „dat deze epidemie veroorzaakt is door een blik bedorven corned beef". „Nie mand kan op het ogenblik definitief zeggen bij welk merk de besmette corned beef aanwezig is geweest", aldus MacQueen tegenover journa listen. „Dat is net zo moeilijk als het oplossen van een moord, wanneef het lijk in een poel met krokodillen is geworpen". De Zwitserse krant Le Suisse in Ge- nève schreef dat de epidemie in Aber deen te wijten is aan „ernstige mense lijke slordigheid" terwijl de epidemie in Zermatt vorig jaar door een ongeluk werd veroorzaakt. De epidemie in Aber deen is veroorzaakt door ministeriële nonchalance, het gevolg van een onver schillige houding van de autoriteiten, al dus het blad. In Stockholm raadde de Zweedse medische raad toeristen die naar Aberdeen willen, aan, zich te laten in- Gisteren was het precies vijfentwin tig jaar geleden dat het eerste toestel van de KLM een kleine DC-2 met aan elke zijde van de romp een rij zit plaatsen op het vliegveld Kjevik van de Noorse stad Kristiansand, aan de zuidkust van Noorwegen, landde. Voor de plaatselijke autoriteiten is dit aanlei ding geweest om de KLM hiervoor te huldigen. Dat deden zij door de Vickers Viscount van deze maatschappij, die van uit Amsterdam tweemaal per week op Kristiansand landt, met muziek te ont vangen. Gezagvoerder Hulsbos kreeg van de autoriteiten een zeemeeuw en een v.-alrussenivoor aangeboden. De meeuw was geplaatst op een kleine granieten steun die een zilveren plaquette droeg waarop de KLM werd bedankt voor de dienst van 25 jaar. Ook de passagiers werden niet vergeten. De stewardess kreeg voor hen een enorme cake die zü konden opeten onderweg naar Oslo. Hagel en ijsregen in de Betuwe vernielden fruit Tijdens een hevige onweersbui is gis teravond door hagel en ijsregen de fruit telers in de Betuwe aan weerszijden van de Waal rond Dodewaard grote schade toegebracht. Veel klein fruit als aard beien. bessen, kersen en pruimen, werd vernield, terwijl overigens het ooft van de boomgaarden een geduchte knauw heeft gekregen. De üsregen bracht volgens bewoners van het getroffen gebied ijskegels met een lengte tot tien centimeter. De hagel bui leverde, „keien als duive-eieren". Meldingen van schade aan het fruit zijn binnengekomen uit de plaatsen Do dewaard, Fruten, Driel, Offerden, Alt forst, Herveld, Eist, Heteren en Zetten. als de beste oplossing beschouwt. De Duitse houding had overigens succes, want het resultaat van de nachtelijke zit ting van de EEG-ministerraad is onge veer neergekomen op hetgeen de Bonds republiek de afgelopen maanden bij de besprekingen over het plan heeft willen bereiken. Bij de handhaving van en minimumprijzen op hetzelfde peil als voor 1963 verbonden de zes EEG-landen zioh ertoe de thans reeds tussen deze „vork" liggende prijzen niet te verlagen, om de afstand tussen de prijzen in de EEG niet te vergroten. Wel is ook voor Nederland een verhoging moge- lijk, mits de nationale pry zen beneden de maxima blijven. De nieuwe, nationaal vast te stellen graanprijzen, moeten voor 10 juni aan de Europese commissie worden bekend gemaakt, waarna op 1 juli de nieuwe regeling in de gemeenschap van kracht wordt, inclusief de daaruit voortvloeien de aanpassing voor de heffingen, die in het onderlinge handelsverkeer in agra rische produkten in de EEG worden toe gepast Vooral dit laatste is voor de Nederlandse uitvoer van veredelingspro- dukten zoals eieren, varkensvlees en ge vogelte van grote financiële betekenis. Als voorbereiding van de beslising, die in december al dan niet positief over de gemeenschappelijke graanprijs in de ge meenschap zal worden genomen, zal de Europese commissie voor 1 juli antwoor den opstellen op de vragen, die van Duitse zijde zijn gerezen bij de bespre kingen over het ..plan-Mansholt" van de afgelopen maanden. Aanvankelijk waren deze vragen als „prealabele voorwaarden" gesteld, doch daar bleek de Duitse minister van eco nomische zaken, Schmücker, dinsdag nacht van af te zien. Dit droeg er echter weinig toe bij de teleurstelling bij de vyf andere EEG- landen over deze gang van zaken te ver minderen. Ook de anders steeds optimistische (Belgische) Europese commissaris, J. Vanaf 1 juni zijn wederkerig Nederlaind en Joegoslavië de rechten visa vervallen. Visa zyn echter nog wel vereist. Een toeristenvisum Joegoslavië kostte f 3.70, een dubbel doorreisvisum f 7.40 en een zakenvisum f 11,—. Rey, was weinig ingenomen met de be slissingen van de ministerraad. Hij erop dat het werk der landbouwcom sie voor de „Kennedy-ronde" in Genève voor minstens zes maanden aan bandei is gelegd en hij voorspelde dat dit ook bepalend zal zijn voor de onderhande lingen over industriële produkten, gezien het verband dat de Verenigde Staten tussen belde onderwerpen hebben gelegd. Wilson sprak in het Kremlin met Chroesjtsjef Harold Wilson, de leider van de Britse Labourparty, is gisteren in het Kremlin door Chroesjtsjef ontvangen. Er heerste een joviale stemming. Zo stelde Wilson zyn secretaris Joseph Slater als een mynwerker voor. Chroesjtsjef. die ook in de mynen heeft gewerkt, gaf Slater een klap op de schouder en riep luid: „Zo, dus u bent een mynwerker!". Na afloop van het gesprek vertelde Wil- >n, dat naar zijn mening op het ogenblik /ereenstemming tussen Oost en West /er het tot staan brengen van de sprei ding van kernwapens een der beste moge. lijkheden schynt te bieden om de onb- wapeningsimpasse te doorbreken. Ook het Poolse plan tot bevriezing van alle kern wapens in Midden-Europa zou naar zyn oordeel een hoopgevend vooruitzicht bie den en een stap in de goede richting zyn. Het westelijke plan tot de vorming van een kernvloot met gemengde bemanning zou in Russische ogen een „beletsel" zyn voor het bereiken van overeenstemming. Volgens Wilson zou de Sowjet-regering eveneens gekant zyn tegen president Johnsons voorstel tot bevriezing •aketten en het verbranden van verouder de bommenwerpers. Daarmee zou Russische opvattingen een mate var spectie zijn gemoeid, die alleen aanvaard baar zou zün als onderdeel van een veel verder gaande ontwapeningsovereen komst Bovendien zou. aldus Wilson ver der. de Sowjet-regering Johnsons sug- ;esties niet kunnen overnemen „zonder ontmanteling van alle buitenlandse bases de terugtrekking van buitenlandse conventionele troepen". Wilson verklaar de de Russen te hebben duidelyk ge maakt dat het westen deze voorwaarden et zou kunnen aanvaarden. De Russen toonden wel interesse voor n door hem geopperd plan om door middel van een V.N.-verdrag alle parti culiere handel in tweedehandse of over tollige militaire uitrusting te verbieden. Chroesjtsjef heeft volgens Wilson zyn bereidheid te kennen gegeven om met Engeland onderhandelingen te voeren een consulair verdrag als met de V.S. tot stand is gekomen. Ook zou hy zich bereid hebben verklaard een voor van Wilson om een commissie in te stellen, die alle wapenleveranties aan het Midden-Oosten zou moeten regelen en controleren, in overweging te nemen. Deze vrolijke opname van prins Bernhardt maakte de fotograaf gisteren in Den Bosch tijdens de receptie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het bankiershuis Lentjes Drossaerts, waar de Prins een boekwerk over „geld" kreeg aangeboden. (Zie ook pagina 2). Belastingdebat in Kamer 't „Onaanvaardbaar" weerklonk (Van onze parlementsredactie) DE Tweede Kamer, die gisteren de behandeling van de algemene be lastingherziening voortzette, heeft nu het wetsontwerp op de ver gensbelasting afgehandeld, zij het nog niet aanvaard. Dat zal pas volgende week gebeuren. Er zijn in het ontwerp door de Kamer enkele opmerkelijke wijzigingen aangebracht. Zo is o.m. de vrijstelling aan de voet van de ver mogensbelasting niet onbelangrijk verhoogd. Door met 64 tegen 54 stemmen een elk kind waarvoor kinderaftrek geldt nendement van de jonge c.h. afge- van f 10.000 op f 13.500. De extra vrü- aardigde Scholten te aanvaarden, stelling, die geldt voor vermogenden bracht de Kamer namelijk de vrystel- boven de 65 jaar en voor Invaliden, lingsgrens voor ongehuwden van werd verhoogd van f27.000 tot f35.000. f30.000 op f40.000, voor gehuwden van staatssecretaris Van den Berge (Fi- f40.000 op f50.000, en de aftrek voor nancjën) was, blykens het wetsont werp, wel bereid tot een verlichting van de druk der vermogensbelasting, maar hy wilde dit op een andere ma nier verwezenlijken, namelijk door de mogelijkheid te openen van aftrek van eenderde deel der vermogensbelasting de inkomensbelasting. De schat- zou daardoor een bedrag van f25 jen derven. Het amendement-Schol ten legt beslag op ongeveer hetzelfde bedrag. De heer Scholten had tegen het voorstel van de staatssecretaris het bezwaar, dat aan de bezitters van de meest rendabele vermogens nu de grootste tegemoetkoming wordt ver leend. De belastingplichtigen met klei nere inkomens (renteniers en dergelij ke) hebben weinig baat bij het voor stel. De staatssecretaris liet er weinig twijfel over bestaan, dat als het amen dement-Scholten mocht worden aan vaard, hy de regeling van de éénder de-aftrek zou intrekken. Anders zou de aderlating voor de schatkist te groot worden. Toen was de aardigheid er voor de V.V.D.-fractie af. Zij koos duidelijk voor de grotere vermogens en stemde tegen het amendement. Het zelfde deed de P.v.d.A.-fractie, nadat de Kamer met alleen de stemmen van de socialisten, communisten en pacifis ten vóór een amendement-Van den Tem pel (Soc.) om een vrij sterke progres sie in de vermogensbelasting aan te brengen, had verworpen. Behalve so cialisten en liberalen stemden ook com munisten en pacifisten tegen het amen dement-Scholten. Een auto van het departement van volksgezondheid strooit des infecterende middelen uit in de straten van Aberdeen een van de maatregelen welke getroffen zijn om uitbreiding van de tyfus te voorkomen. Op het ogenblik zijn reeds 244 mensen met tyfus in de verschil lende ziekenhuizen in Aberdeen opgenomen. Het 18e Wereldcongres van de Féde- ition Internationale des Jeunesses Musi- cales (FIJM) zal van 1622 juli in het Concertgebouw te Amsterdam worden gehouden. Bij de FIJM zijn thans 23 lan den, verdeeld over vier werelddelen, aangesloten, en het totaal ledental be draagt ongeveer 650.000. Het congres wordt donderdagmiddag 16 juli geopend in de grote zaal van het Concertgebouw. (Voor vervolg zie pag. 7) GfWEEDSE marine-autoriteiten heb- ben gisteren veertien Nederlandse mijnenvegers uit de Zweedse territo riale wateren weggestuurd. De sche pen zyn door een hefschroefvliegtuig attent gemaakt op hun fout, aldus deelde een woordvoerder van het mi nisterie van defensie in Stockholm mee. De woordvoerder verklaarde dat er via de diplomatieke kanalen geen toestemming was gegeven om in de Zweedse wateren te varen De Nederlandse commanduut ver klaarde later dat hij in de mening ver keerde dat een eerder verzoek tot toe stemming om tijdelijk in Zweedse wa teren voor anker te gaan was toege staan. Hij gaf echter order de Zweedse wateren te verlaten, toen hem werd meegedeeld, dat dit niet het geval De Zweedse woordvoerder voegde er nog aan toe dat het „om praktische redenen" niet mogelyk was geweest een voorgenomen bezoek van de Nederlandse mijnenvegers aan de westkust van Zwe den door te laten gaan. Een woordvoerder van de marinevoor lichtingsdienst in Den Haag kon tot dus ver geen inlichtingen verstrekken Hy verwacht wel dat er nog van Neder landse zyde mededelingen hieromtrent zullen worsen gedaan Gisteren maakte de voorlichtingsdienst bekend dat de münenveger Onverdroten (als vlaggeschip) met de münveegsqua- drons 17, 128 en 123 en een duikboot op het ogenblik een zomerreis maakt in de Scandinavische wateren. Op 30 juni wor den deze schepen in Den Helder ver wacht. TAE (inmiddels afgetreden) voorzit- ter van het Verbond van chris telijke woningbouwverenigingen, de heer J. C. J. Plas, heeft in de jaar vergadering van deze organisatie een bewogen pleidooi gehouden voor grotere samenwerking tussen de plaatselijke woningbouwcorporaties, zo mogelijk ook in regionaal verband, en tussen de landelijke, overkoepe lende eentrales daarvan. Daarmee heeft de heer Plas een naar ons ge voelen uiterst belangrijke zaak aan gesneden, die de aandacht van velen verdient. Na de oorlog, toen wij bij de inven tarisatie van het woningtekort en van de beschikbare bouwcapaciteit tot de ontstellende ontdekking kwamen dat de ellende van de woningnood ons volk nog een lange reeks van jaren in haar greep zou houden, hebben de verschillende bouwverenigingen geheel overeenkomstig Nederlands gebruik stoelend op levensbeschou welijke basis ruime kansen gekre gen om een grote mate van activiteit te ontplooien, waarvan de resultaten thans in vele plaatsen in allerlei vorm zijn waar te nemen. Het is ech ter verwonderlijk en bedroevend dat er daarbij in de loop der jaren eerder een grote onderlinge naijver is ontstaan in plaats van de samen werkingsvormen, die men toch bij de aanpak van een gezamenlijke vijand had mogen verwachten. Een van de nadelige gevolgen daar van is geweest, dat de woningbouw verenigingen, die aan de vraagzijde van de woningmarkt zo'n belangrijke plaats innemen, ten behoeve van deze vraagzijde slechts zeer geringe activi teit aan de dag hebben gelegd ten aanzien van de research en de ont wikkeling van bouwmethoden, woon- normen en woonvormen, iets waar toe zij via de opbouw van een geza menlijk apparaat stellig wel in staat zouden zijn geweest. Maar erger is, dat door het ontbreken van samen werking (met name op het techni sche vlak en in de bundeling van op drachten) in vele gevallen een effi ciënte bouw in de weg wordt gestaan. Met andere woorden: als de woning bouwverenigingen, waar nodig en mogelijk, vijftien jaar geleden hun krachten hadden gebundeld, dan zou den er thans in Nederland meer wo ningen zijn. Alleen al hierom gedoogt de gewenste samenwerking geen ver der uitstel. TJET is een heel pakket van voor- nemens dat onze regering, ten einde daarover advies te krijgen, aan de Sociaal-Economische Raad heeft voorgelegd. Een loutere adviesaanvrage is het uiteraard niet meer. Met reden spreek men van een gerichte aan vrage, en dat duidt dan niet alleen op de adressering, maar op de in houd. Concrete plannen van een aard en strekking als deze kannen nauwelijks meer worden teruggeno men. Men moet in dit geval de betekenis van de adviserende bezigheid van de S.E.R. ook niet overdrijven, al zal dit lichaam er zich stellig met zorg aan gaan zetten. Het pakket zelf is wel van een in houd die de aandacht verdient. Er zit voor vrijwel ieder iets in. De be jaarden en de weduwen zullen krij gen wat hun toekomt, en zelfs reeds met ingang van 1 januari a.s. Daar naast op een latere datum een tame lijk ingrijpende verlaging van de be lastingen. Dankbaar mogen we zijn, dat dit alles kan. Natuurlijk is aan deze voornemens van de regering ook enig risico verbonden. Er gaat ineens erg veel gebeuren en dan kan de vraag rijzen, of het kabinet niet wat te na drukkelijk van het gunstige tij gaa? profiteren. Als bij alle regeringsbeleid gaat het om een combinatie van een beleid op korter en op langer zicht. We leven in een tijd die zich kenmerkt door tempo, in een tijd die spoedig ver anderingen te zien kan doen geven, en dat ook wel doet. Is het dan zin vol om te gaan spreken over de si tuatie op bijvoorbeeld 1 januari 1966 of zelfs op 1 januari 1967. data in de adviesaanvrage genoemd? Te dezen aanzien menen wij hier en daar enige gereserveerdheid te moe ten verwachten. Hoe het zij, de plannen zullen eens wetsvoorstellen worden en de wets voorstellen zeker eens wetten. Reeds de indiening van de aanvrage wekt de suggestie, dat datgene ook werke lijk kan, waaromtrent de regering alsnog advies wil hebben. De S.E.R. zal geen zondebok willen zijn, en de volksvertegenwoordiging straks evenmin. Er is trouwens naar onze indruk ook geen reden toe. De Amsterdamse politie heeft zich gis teravond genoodzaakt gezien enige hon derden samengeschoolde Amsterdamse die de buurt onveilig maakten, uiteen te drijven. De jongens onder wie zich volgens de politie zeer veel jeugdige .meelopers" bevonden opereerden tegenover hotel ..Slotania" aan de Slotermeerlaan in Amsterdam-Nieuw west. Zij vielen passe rende burgers lastig, blokkeerden het verkeer door zich op de zeebrapaden op te houden en trokken ten slotte een ver keersbord uit de grond. an de weerspannigste knapen werd gearresteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1