Nieuwe leidse Courant Aberdeen: met 200 verstilde stad •atiënten Experiment met stemmachine Leger zocht naar kleuter Politieke strijd over besmet vlees verwacht Blikken corned beef reeds 13 jaar oud? Deze maand in Den Haag: Meimaand nam afscheid met hevig onweer Jongen gedood door bliksem Burger vond kleine Arie Gevonden geld in vuilnis blijkt van Haagse bank Sallal op weg naar China Trouwen en krijgstucht Kongo-opstand door leger neergeslagen Nozems leverden slag in zonnig Zandvoort Omzetbelasting op textiel Dfrecteun F. DIEMfB Hoofdredacteur! Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvastigh is gheblevan mijn hert in teghenspoet" Maandag 1 juni 1964,45ste jaargang Koel De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Bewolkt met tijdelijk regen. Krachtige tot matige wind tussen noordoost en noord. Koel (Opgemaakt te 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) k._ J ABERDEEN wordt bedreigd doer een isolement als gevolg van de groot ste tyfusepidemie, die Groot-Brittannië sinds 1937 heeft geteisterd. Gisteravond was het aantal patiënten reeds gestegen tot 104, hoewel later weer werd meegedeeld, dat zich in ziekenhuizen 183 tyfuspatiënten bevin den, van wie 141 positieve en 42 verdachte gevallen. Sands zaterdag ligt de Schotse ha-| De directeur van. deze opslagplaats, - - "t.k j(Reginald Walker, hield op eigen gezag venplaats verlaten. Elf dagen g de bedorven blikken achter en gaf op- den brak de epidemie uit, hoewel dracht de blikken, die er goed uitzagen, toen de autoriteiten volhielden, dat! verder te vervoeren. Van die „goedge keurde" blikken zou, aldus nog steeds „News of the World" een aantal doorge er geen enkele reden was voor onge rustheid of paniek. Dag na dag, uur na uur echter werden nieuwe geval len bekend. Toen vrijdag duidelijk werd, dat Aberdeen een tweede be- smettingsgolf te verwerken kreeg, moest het wel worden toegegeven. De medische autoriteiten hadden de zaak te licht opgenomen. Eén pa tiënte is overleden. Het zou niet van het vasteland, niet van de Ver. Staten, noch van Catiada afkomstig zijn, zodat men hoewel niemand het wil zeggen aanneemt dat het uit Argentinië of Uruguay komt. Het vlees zou verder afkomstig zijn uit legervoorraden en dertien jaar oud zijn. De Argentijnse regering heeft echter zo snel mogelijk verklaard, dat in Argentinië met de grootst mogelijke voorzorgen voor hygiëne wordt ge werkt. Hoewel het ingeblikte vlees, door de in werking van het tin aan de randen zwart is geworden, heeft de regering verklaard, dat het nog uitstekend geschikt is voor de consumptie, sprekend over de dertien jaar oude voorraden, waarvan thans e deel voor consumptie was vrijgegeven. Via Rotterdam? De zondagsbladen gingen op onderzoek uit. Hoewel de ouderdom van de blikken thans nog niet vaststaat, wisten zij de di recteur van een opslagplaats in Londen te benaderen, die verklaarde dat acht maanden geleden een scheepslading inge blikt vlees van onbekende ouderdom ir Londen aan land was gebracht De blik ken hadden de etiketten van een Argen tijnse fabriek, de lading was verzonden uit Houston in Texas en vandaar Rotterdam gebracht. „News of the World" kwam met het verhaal, als zou vervol gens een Nederlands schip de blikken naar Londen hebben vervoerd, waai bleek, dat een groot deel van de voor raad bedorven was. Sommige blikken zouden zijn openge barsten door de druk van de rottingsgas- sen. De lading zou in de havenopslag- i deel In één oogopslag Reclame van de kerk onder toeristen pag. 2 „Achttien"-congressen Anticlimax bij Benelux- beraad pag. 5 Verpleegsterscursussen voor taan 3% jaar pag. 5 Einde van Ned. walvis vangst? pag. 6 Meer houten en kunststof fen huizen bouwen pag. 7 Sport pag. 9 en 11 zonden zijn naar Aberdeen. Labour Politiek Groot-Brittannië houdt zich thans intensief bezig met de affaire. Amb tenaren en detectives zoeken de stukjes de grote legpuzzel bij elkaar en de politici wachten gespannen om de rege ring dinsdag het vuur na aan de schenen te leggen. Vooral de Labourpartij zal met zwaar geschut ten strijde trekken. De minis ter van landbouw Soames kan dan re kenen op enkele vragen over de ouder dom van de blikken. Tien dagen gele den -namelijk heeft Soames verklaard, dat de blikken uit de legervooraden op de markt waren gebracht in verband met de biefstukschaarste: „Er is niets de hand. Het vlees is nog steeds goed voor consumptie. Proeven hebben dit uitgewezen". Blijkt het blik uit de bewuste scheepslading in Londen te stammen, zal de regering wellicht min- slapeloze nachten hebben, want dan wachten de importeurs en gros- 'ers moeilijke ogenblikken Het Schotse departement van bin nenlandse zaken en volksgezondheid heeft de inwoners van de stad verzocht daar te blijven en bezoekers van bui ten gevraagd niet naar Aberdeen te komen, om verdere verspreiding van de ziekte te voorkomen. De scholen in Aberdeen zijn gesloten, evenals de meeste openbare gelegenheden, als bioscopen, dancings en café's. Ondanks het zomerse weer lag het strand van Aberdeen er verlaten bij. Aberdeen is thans een stad waar geweldige verliezen worden geleden. De omzet van voedselprodukten daal de met 50 procent. Ouders houden hun kinderen zoveel mogelijk thuis. Nie mand gaat de straat op, wanneer dit niet noodzakelijk is. Alleen de kerken waren gisteren normaal open. Snijmachine Zaterdag steeg het aantal tyfuspatiën ten weer. In 24 uur waren er liefst 27 bij gekomen. Het werd toen wel duide lijk, dat dit onmogelijk nog een gevolg kon zijn van de eerste reeks besmettin gen, die was veroorzaakt door een corned beef. dat in een zaak in de stad was versneden. De eigenlijke besmet tingsbron bleek de snijmachine. De stedelijke inspecteur voor de gezondheid, dr. Ian MacQueen, maak te gLsteravond bekend, dat drie perso neelsleden van deze zaak onvoldoende hygiënische voorzorgsmaatregelen hadden genomen en dat zij voor de tweede tyfusgolf in het thans ver stilde Aberdeen verantwoordelijk zijn, (Voor vervolg zie pag. 8) Patiënten van het Tor-na-dee-ziekenhuis in Milltimber bij Aberdeen worden geëvacueerd om plaats te maken voor tyfuspatiënten, die moeten worden geïsoleerd. Een zegsman van het Britse ministerie van volksge zondheid noemde deze tyfus-aanval de ergste in Engeland sinds 1937. Fabrieksbrand in Tilburg: schade f 100.000 ruim Een hevige brand in een magazijn van de wollen-stoffenfabriek N.V. C. Mom- en Co. te Tilburg heeft zaterdag middag een schade veroorzaakt van 100.000 gulden. De stenen loods ging ver loren met de voorraden katoen, wol en andere grondstoffen. Ook de voorraad administratie ging verloren. De fabrieks gebouwen liepen slechts lichte schade op. Groot gevaar bestond voor het over slaan van de brand naar een vier meter hoge tank met 15.000 liter stookolie. De brandweer wist door voortdurende af koeling de tank te behouden. Vermoed wordt dat de brand is ontstaan door In Helmond is gisteren een woning aan de Wiel, bewoond door de familie Van der Linden, door brand verwoest. Vermoedelijk is de brand ontstaan door defect aan de schoorsteen. (Van onze raadsverslaggever) In opdracht van de minister van bin nenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, zal de Kiesraad, een college van staat dat tevens een adviesorgaan is van de minister, een experiment nemen met een automatische stemmachine Amerikaanse makelij. Dit experiment zal moeten uitwi.jzcn of mechanisch stemmen in Nederland mogelijk i of de machine aanvaardbaar is voor het Nederlandse kiesstelsel. De machine, die meer dan manshoog is en een breedte heeft van ruim een meter. Treinverkeer gestagneerd De warmste meimaand sedert 1947 had de laatste dag nog een onaangena me verrassing in petto: gisteravond barstte op tal van plaatsen in ons land een hevig onweer los, dat hier en daar het karakter had van noodweer. Voor- ONGEVEER duizend militairen hebben gisteren in de buurt van de legerplaats Steenwijkerwold ge zocht naar de vierjarige Arie Wes tenbrink, die sinds negen uur werd vermist. Gistermiddag omstreeks kwart over drie werd de knaap ge-j vonden door een burger, die zijn naam niet bekend heeft gemaakt. Het ventje bevond zich toen op negen j kilometer afstand van de plaats waar hij het laatst was gezien. Aanvankelijk gingen 200 militairen uit de Johannes Postkazerne naar Arie zoeken. Het kind verbleef met zijn ouders in het kamp Holtingerzand. Om negen uur 's morgens was een kudde schapen voorbijgegaan en men ver moedde, dat de jongen met die kudde mee was gelopen en was verdwaald geraakt. Toen men de officier van piket van de kazerne op de hoogte bracht van het ver dwijnen van het kind heeft die onmid dellijk vrijwilligers gevraagd om te gaan zoeken. Rond tien uur trokken tweehon derd militairen van het 47ste pantserin- fanteriebataljon en van de 43ste afdeling veldartillerie het terrein in. In de loop van de ochtend nam het aan tal militairen dat naar de uit Nijeveen afkomstige Ai-ie aan het zoeken was, tot duizend toe. Bij het zoeken werden veel voertuigen ingeschakeld. Het lag in de bedoeling, nog meer militairen in te schakelen, als het ventje in de loop van de middag niet zou worden gevonden, j Men maakte zich speciaal zorgen over het feit, dat in het gebied waar het kind verdwenen was veel vennetjes en moe rassen zijn. Gelukkig bleek om kwart over drie, dat men zich voor niets zorgen had gemaakt: een burger had hem ge vonden. Arie was wel wat nerveus, maar ge heel ongedeerd, toen hij niet ver van het humanistische militair tehuis nabij de kazerne werd aangetroffen. Er ston den toen juist weer talrijke militairen gereed om met behulp van voertuigen en radio's het kind te gaan zoeken. Zij konden in de kazerne blijven waar langzamerhand ook de vele andere mi litairen terugkwamen. Een' speurhond van de Rijkspolitie te Borger had al een heel eind van de weg teruggevon den, die het kind had afgelegd. E$* Geen prullemanden meer bij PTT Het geld, dat de Rotterdamse Bank in Den Haag de P T.T. aanbood op 27 januari van dit jaar, heeft vier maanden lang op een vuilnisbelt in Wijster (Drente) gelegen. Enigszins verkleurd is het kapitaal van f 33.000 op 1900 gulden na vrijdag terug gevonden door employés van de vuil afvoermaatschappij V-A.M. Vooral bij de Haagse P.T.T.-employés is dit bericht met vreugde ontvangen. Sinds de vermissing hebben ze onder zware verdenking van diefstal gestaan. Een van hen had de waardebrief, die door de Rotterdamse Bank werd aan- gebod enin plaats van in de postzak in de prullemand gedeponeerd, wat by de P.T.T. tot de maatregel heeft geleid dat er op de afdeling aan de Rljswijkseweg geen prullemanden meer mogen worden gebruikt. De waardebrief werd eind januari op deugdelijke wijze door de Rotterdamse Bank aangeboden aan het postkantoor aan de Nobelstraat. Vandaar werd de brief naar hot kantoor Ryswykseweg gebracht. De bank had de zending laten aantekenen, waarbij de waarde van een paar honderd gulden werd aangegeven. Dit is gebruik in de bankwereld. Een deel van de waarde van de inhoud wordt aangegeven, om verzekerd te zyn van bepaalde wijze van verzending. Voor het overige deel van de waarde zyn de banken verzekerd. Het P.T.T.-onderzoek de vermissing heeft voor de bank dan ook geen nadelige gevolgen gehad. De verzekering is tot uitbetaling over gegaan. De praktische zekerheid, dat het ge vonden geld inderdaad van de bank afkomstig is, is gebaseerd op het feit dat de bak de coupures kent en de nummers noteerde van de bankbiljet ten, waaruit de zending bestond. Het geld is kort na de datum waarop het de P.T.T. werd aangeboden, met huisvuil afgevoerd naar Wijster. Het had al enige bewerkingen óndergaan, doch bleek er beter tegen bestand te zyn, dan ander vuil. De beide employés van de V.A.M. konden het daardoor vrijdag ook opmerken, toen zij op het terrein van de maatschappij onder een sorteerband doorliepen. Voor de tweede maal in veertien jaar is zondagavond de houten Hollander- (nood)school aan de Jan Ligthartstraat in Rotterdam-Zuid, waarin de Tweede Uitgebreid Technische School was dergebracht, door brand verwoest. In de Expo-hal in Hilversum heeft prinses Beatrix zaterdag deelte bijgewoond van de viering van het eerste lustrum van de in validen-sportclub „Hilversum". T.g.v. het lustrum werd in de hal een zitvolleybaltoernooi gehouden. De foto toont de Prinses tijdens een pauze in het toernooi in ge sprek met enige spelers. President Abdoellah al Salal van Je- len is gisteren in Moskou aangekomen. ;ij is op doorreis naar communistisch China. De president van de Sowjetunie, Leonid Brezhnev, en de minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, waren op het vliegveld aanwezig om de Arabische leider te begroeten. al in het zuiden was het raak. Met name in Zeeland en Noordbrabant ondervonden de Nederlandse Spoorwe gen veel hinder. De bliksem sloeg op verscheidene plaatsen in de bovenleiding. Het gevolg was dat verschillende baanvakken in de omgeving van Breda stroomloos kwamen te staan. Ook kwam het voor dat knip perlichtinstallaties niet meer functioneer den. Gewapend met rode vlaggen moes ten spoorwegmannen bij de overwegen waarschuwingsdiensten verrichten. In de Peel stonden twee D-treinen, op weg naar Hoek van Holland, gedurende een half uur stil, omdat de elektriciteit was uitgevallen. De eerste onweersbuien deden zich gisteren aan het eind van de middag reeds voor aan de Belgisch-Nederlandse grens. Langzaam trokken de buien naar het noorden. Op de Groeselseweg in Zevenaar is de 16-jarige E. Burgers uit Didam door de bliksem getroffen en op slag gedood. Heviger nog woedde het onweer in het buitenland, Brussel had tijdens de buien te kampen met elektriciteitsstoringen. De Belgische radio moest a's gevolg van de ontstane schade verscheidene keren de uitzendingen onderbreken. In Engeland was de regenval zeer zwaar. In Zuid-Engeland staan grote stukken land onder water. Dit weekeinde is in Arnhem de alge mene vergadering gehouden van de Ver eniging van Officieren van de Konink lijke Land- en Luchtmacht. De voorzit ter, kolonel J. Potteboom. heeft o.m. gezegd dat de K.M.A. niet op alle gebied met de eisen des tijds is meegegaan en dat met name het rigoureus verwijderen van kadetten, zelfs in hun laatste studie jaar, in verband met een huwelijk door de vereniging niet juist wordt gevonden. Wij zijn niet. zo benadrukte hij, voor kadettenhuwelijken. Wij zouden deze als een krijgstuchtelijk vergrijp willen zien behandeld. Maar de huidige handelwijze van zonder meer verwijderen van eei aanstaand officier om deze reden vin den wij wel een anachronisme en ove rigens tot op zekere hoogte ook een ver spilling, aldus kolonel Potteboom. Het Kongolese nationale leger heeft meegedeeld, dat de rust in Albertstad, I dc hoofdstad van Noord-Katanga, is te ruggekeerd. De voorzitter van de wetge vende vergadering van Noord-Katanga. Prosper Mwamba Loenga, die als de voornaamste leider van de opstand wordt beschouwd, is zaterdagavond in Kabalo. waar hy een toevlucht had gezocht, ge arresteerd. HU zal in Elisabethstad wor- |den berecht. komt eind deze week of begin volgende week in Den Haag aan, waarna op woens dag 17 juni een proefverkiezing gehouden zal worden. Het is de bedoeling dat een stembureau wordt ingericht waarbij de gang van zaken wordt bekeken. Het ex periment wordt uitgevoerd door het ge meentebestuur van Den Haag onder supervisie van de Kiesraad. De machine, die geleverd wordt door de Amerikaanse maatschappij „Automatic Voting Machine". Jamestown New York, heeft als grote voordeel, dat veel tijd wordt bespaard op het tellen van de stem- De machine registreert namelijk onmiddellijk elke stem. De leden van een stembureau hebben na afloop niets an ders te doen dan de machine te openen en het totaal uitgebracht aantal stemmen te verzamelen. De moeilijkheid om aan vol doende leden voor de stembureaus te komen, zoals die zich in de grote steden heeft voorgedaan bij de laatste verkie zingen, zal daarmee grotendeels opgelost Andere voordelen van de machine zijn, dat de verkiezingsuitslagen een veel zui verder en eerlijker beeld zullen geven. Ook fouten van kiezers kunnen met de machine bijna niet meer gemaakt worden. Het werkingssysteem is heel eenvoudig. De kiezer haalt een hendel over, waarna gordynen het stemhok afsluiten. Hy zoekt vervolgens, met de machine langs de ver kiezingslijst lopen, zyn kandidaat. Een druk op de knop registreert zijn keuze. Met het overhalen van hendel gaan de gordynen weer uiteen en loopt de machine terug naar zün oorspronkelijke stand, klaar voor de volgende kiezer. De secretaris van de Kiesraad, mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, verwacht neel veel van de machine. Hij heeft er in 1952 voor het eerst kennis meegemaakt in de Verenigde Staten, waar men geleide- lan tot het invoeren van mechanisch stemmen is overgegaan. Voor de staat New York is het thans verplicht om ge bruik te maken van de machine Voor Nederland verwacht de heer Van Ommen Kloeke dat de gemeentebesturen voorlopig zelf zullen mogen beslissen over dde aanschaf van de machine, die, zo wordt onder voorbehoud gezegd, een vijf duizend gulden zal moeten kosten. Een ander uiteraard nadat de Kieswet in deze zin is gewijzigd. Enorme prestatie van Ada Kok Zonnig Zandvoort is gisteren onveilig gemaakt door groepen jongelui, die, naar het model van de Engelse „Mods" en „Rockers", elkaar in de badplaats kwamen provoeeren en daarbij af en toe slaags raakten. Daarbij sneuvelden wat ruiten, wat de politie aanleiding gaf te chargeren met de motorfiets en een zestal jongelui in de cel te zetten. De jongens gebruikten flessen, ploerten doders en tafelpoten als slagwapens, waarbij nogal wat gezichten flink zijn gehavend. De uit Amsterdam afkomstige onruststokers noemen zich, al naar de buurt waar zij in Amsterdam plegen rond te hangen. „Dijkers" (van de Nieuwen- dijk) en „Pleiners" (van het Leidseplein). In groepen tfan 50 tot 70 kwamen zij gisteren tegen een uur of twee naar Zandvoort, deels per bromfiets, soms liftend of met de trein, en trokken te voet door de smalle Kerkstraat, naar de rotonde en naar het strand. Tegen vijf uur, toen ook de ongeveer 100.000 strandbezoekers Zandvoort gingen verlaten, trokken de Amsterdamse jongelui weer weg. Tijdens de zwemintevland Groot- Brittannië-Nederland, die in Black pool werd gehouden, heeft onze land genote Ada Kok het wereldrecord 110 yards vlinderslag met liefst 2.2 sec. verbeterd en gebracht op 1 min 5.1 sec. Voor verslag zie de sportpagina's De waarnemend voorzitter van de Nederlandse Bond van christelijke detailhandelaren in textiel en mode artikelen. de heer P- I. Hamming, heeft in de vandaag te Noordwijk aan Zee gehouden jaarvergadering van deze organisatie meegedeeld bij ge ruchte te hebben vernomen, dat de omzetbelasting terup komt. Hij zei zelfs een percentage van 7 te hebben horc noemen, terwijl het omzetbelas ting-percentage vroeger 4 bedroeg De heer Hamming verklaarde bij de staatssecretaris van economische za ken, drs. J A. Bakker, te hebben ge- informeerd of dit ~erucht juist is, doch de bewindsman „kon het noch tegen spreken noch bevestigen''. Mocht het gerucht inderdaad juist zijn. dan zou dat ..niets meer, maar ook niets min der dan een ramp zijn,'' aldus de heer Hamming- Margarine een cent per pakje duurder De consumentenprijs van margarine, die dit jaar nog ongewijzigd is geble ven, is van heden af met één cent per pakje van 250 gram verhoogd. Aanlei ding tot deze prijsverhoging, die in over leg met het ministerie van economische zaken tot stand is gekomen, zijn de kos tenverhogingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1