5.'° Agenda voor Leiden en Den Haag Üï's Afscheidscollege prof. dr. A. E. van Arkel CRETONNE N.Z.H.-stadsnet wordt morgen belangrijk uitgebreid Rembrandtlyceum te Leiden 100 jaar Dr Oppenheimer 25 jaar predikant D Leids „Neerlandia" naar Luzern N.V SLAVENBURG'S BANK NIEUWE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 30 MEI 1964 964 it de n dl kost-pij Zaterdag Volkshuis, 8 uur: werkgemeenschap De Hatel, concert Jeugdkamerorkest Leiden. Schouwburg, 8 uur: opvoering operette „De verdwenen koningszoon" door de chr. zangspelclub Staalwiik. kan Den Haag: Kon Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met Quadrille. Zondag Zuiderkerk, 7 uur: afscheid dr. G. Th. Rothuizen (studentenpredikant) van de geref. kerk. Maandag I Bevrijdingskerk Montgomerystraat) B uur: contactcommissie kringwerk van gereformeerden en hervormden, dr. J. M. Vlijm te Voorburg over „Wat is onmoge lijk R. hult dir. kan m „Dl Rest Van der Heyden, Breestraat 3 u mldiging van de heer A. van den Berg dir. Gemeenschappelijk Administratie kantoor, 4.30 tot 5.30 uur gelegenheid tot gelukwensen, 25-jarig jubileum. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Mesalliance. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Fins Ka merkoor. Dinsdag Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- londs Ned. Gemeenten. Maartensdochtershof, Pasteurstraat: i uur: straatprediking Open-Deur- Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, acht ur: Ver. experimenteel Radio-onderzoek i Nederland, afdeling Leiden, ovei gebruik van normaal in de handel krijgbare transistoren op VHF. Voorschoten: toegangshek Papelaan 100 m van de rijksweg af), 2 uur: K. 0., Leiden, verzamelen voor wandeling De Horsten (vertrek bus 43 Stationsweg naast Cito, om 9 over half 2, uitstappen halte Den Deyl). Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met Uitkomst. Woensdag Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avondstilte. Stadsgehoorzaal 7.30 uur: zangconcours .ing van Chr. Zangverenigingen Leider "®'ien Omstreken, opening door dr. P. L. t°.®' ichoonheim, Herv. predikant Leiden. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 u "^'Haagsche Comedie met Othello. s^' Den Haag: St. Jacobuskerk, Parkstraat, orgelconcert Bernard Barte- i(eiink. 3eo'i Den Haag: Zuiderpark, 2 uur: Haags (roe iprookjestoneel, Assepoester. Donderdag Antonius-clubhuis, 8 uur: Leidse Herv. leugdraad, toneelavond voor alle mede- 'erkenden, toneelgroep uit Heemstede ,net blijspel „De vrouwen krijgen hun in". Gemeentelijke Bedrijfstechnische school ee' Medusastraat 24, 2 tot 5 en 7 tot 9.30 uur: entoonstelling werk van leerlingen. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Mesalliance. Vrijdag Rest Zomerzorg, Stationsweg 35a, 8 u.: Leiden NEVOBO, bijzondere verga ring afdelingsraad. Gemeentelijke Bedrijfstechnische school iateïfedusastraat 24, 2 tot 5 en 7 tot 9.30 lur: tentoonstelling werk van leerlingen. In den Vergulden Turk, 4 tot 5.30 uur: ieceptie van de heer F. C. J. Alt tg.v. DiW-jarig jubileum bij Het Motorhuis. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: iaagsche Comedie met Quadrille. Zaterdag latei ^tonius-clubhuis, Mare 43, 5.30 tot 7 lur: receptie Lugdunum t-g.v. kampioen- heit chap en promotie naar tweede klasse. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: ■erkei iaagsche Comedie met Othello. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: •oeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 n de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 0085. De dienst van de apotheek Van ■eken 'reest Smallenburg te Leiderdorp wordt loor de Haven-apotheek waargenomen, dienst van de apotheek Voorschoten 1) zondag 31 mei van 's morgens 8 uur avonds 22 uur door de Doeza- potheek. De apotheek te Oegstgeest is eopend. Films: Camera (2 en 8 uur)De kardinaal (18 "ra ,d' «*3 lar). pet Lido 2.30, 7 en 9.15 uur): Meisjes, igsparabo's en whiskey (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Mr. Stanis- m u. geheim agent (14 jaar). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): De vuurproef an Ursus (14 jaar): van maandag af: bïnatan lok met liefde (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Fijn, 't is uj epeperd (18 jaar). Trianon (2 en 8 uur): Irma la Douce door- ij jaar)_ Tentoonstellingen Janvossensteeg 59 (De Ruif): expositie aa< Boezem (gehele maand mei). e De Lakenhal: Shakesoeare balt r*ar, tot 29 juni vlet Orgelserie Pieterskerk LEIDEN Door het wegvallen ai regel bleef in ons bericht van leren onvermeld, dat ook de Haarlemse tettt irganist Piet Kee deze ookI eert in de Pieterskerk hoopt te verzor- eut Leger des Heils Leiden Zondag 10 uur heiligingsdienst, 12 uur londagsschool, 4.30 uur kindersamen- tomst, 6.W uur openluchtsamenkomst pangetje, 7.30 uur opwekkingssamen- ist. Alle samenkomsten onder leiding kap. De Klark, LEIDEN Gistermiddag heeft prof. dr. A. E. van Arkel in het fysiolo gisch laboratorium zijn afscheidscollege gehouden. Prof. Vain Arkel was hoogleraar in de anorganische scheikunde aan de Leidse universiteit. Na afloop van zijn college overhandigde prof. dr. A. J. Staverman hem een afscheidsgeschenk: een portret, geschilderd door Peer van de Molengraft. Prof. Van Arkel zei. dat zijn afscheids college aansluit op de bijna dertig jaar geleden door hem gehouden inaugurele rede, waarin zekere richtlijnen vooi onderzoek in de Anorganische Chemie werden gegeven. De eigenschappen chemische verbindingen zijn volkomen bepaald door de eigenschappen der ato men waaruit zij zijn opgebouwd; de taak der scheikunde is nu. uitgaande van al gemeen geldende principes, die eigen schappen van de verbindingen, daaron der begrepen hun stabiliteit, te begrij pen. Gegeven twee elementen, gevraagd hoe zullen deze onder gegeven omstan digheden reageren, welke produkten zul len er worden gevormd en welke zijn de eigenschappen van deze produkten' Nu zou het in principe mogelijk zijn door directe berekening deze vragen te beaantwoorden, maar het blijkt dat deze berekeningen behalve voor de meest eenvoudige gevallen, tot onoverkomelijke moeilijkheden voeren. Men moet dus ge noegen nemen met benaderingen, dat be tekent dus dat men voor het uiterst ge compliceerde proces der chemische bin ding een vereenvoudigd model moet zoe- Moeilijker Een dergelijk model was al enige jaren geleden voorgesteld: volgens Kossel be rust de binding tussen atomen, die een verbinding vormen, op de elektrosta tische attractie die deze atomen op el kaar uitoefenen, nadat zij tijdens de re actie door overgang van elektronen tot geworden zijn. Naast dit model, dat aanvankelijk zeer succesvol scheen te zijn, ontwikkelde zich een theoretisch beter gefundeerd, maar veel moeilijker te hanteren model, dat gegrond was op de inmiddels tot rijpheid gekomen quan- tummechanica. Zoals gezegd, dit model is theoretisch beter gefundeerd, maar mist de eenvoud de handelbaarheid van del, maar aangezien het in bepaalde ge bieden der anorganische chemie, en de gehele organische chemie, waar ionenmodel faalt een zeer goede beschrij ving der verschijnselen bleek te geven, raakte het ionenmodel in onbruik en werd als verouderd ter zijde gesteld. Het model der covalente binding bleek echter voor andere delen der scheikunde praktisch onbruikbaar, wegens de on overkomelijke mathematische moeilijk heden aan de toepassing verbonden, ter wijl juist in deze gebieden het ionenmo del nog wel tot goed inzicht leidde. Het onderzoek in de afgelopen dertig jaren in Leiden verricht, heeft tot doel gehad aan te tonen dat tegen de alge mene opvatting in, voor de anorganische chemie het ionenmodel nog wel degelijk als een zeer bruikbare benadering van probleem der chemische binding be schouwd mag worden, en dat dit model inderdaad op vaak verbluffend eenvou dige wijze de waargenomen verschijnse len kan verklaren. In de loop van het onderzoek bleek verder, hoe het oorspronkelijk model verfijnd kon worden door bepaalde trekken aan het covalente model ontleend, als correotie aan het ionen model toe te voegen, zonder dat dit laatste daardoor zijn praktische handelbaarheid verloor. Juist in de allerlaatste tijd heeft daardoor het verguisde ionenmödel weer in brede kring ingang gevonden, vooral sinds de grenzen van de gebieden, waarin het als een redelijke benadering be schouwt! mag worden, scherper ge trokken konden worden. Het resul taat van het onderzoek in het Leidse laboratorium kan kort worden sa mengevat als een eerherstel van het ionenmodel. Binnenkort wordt wegverbinding afgemaakt Het ligt in de bedoeling binnenkort de laatste afwerking ter hand te nemen van de nieuwe verbinding van Rijksweg 11 (Leiden-Alphen a.d. Rijn-Utrecht) met Rijksweg 12 nabij Bodegraven. Dit zegt de minister van verkeer en waterstaat in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Kolf schoten (kath. v.). Met de voltooiing van de verbinding, zo deelt de bewindsman is naar raming nog een bedrag van 100.000 gemoeid, hetgeen ongeveer een derde is van het aan de werken reeds bestede bedrag. De afwerking kon niet eerder ter hand genomen worden, omdat de in 1961 ge reedgekomen grondwerken als gevolg van de bijzonder slechte grondslag ter plaatse de eerste jaren na de aanleg aan niet onbelangrijke zettingen onderhevig bleken te zÜn, aldus de minister. m. bloem motief iets bijzonders Meer dan 500 soorten GORDIJNSTOF vindt U in onze naar de eisen van deze tijd in gerichte zaak voor zelf keuze van gordijnen. HAARLEMMERSTRAAT 179 (hoek Hooglandsche Kerksteeg) MIDZA LEIDEN Morgen gaat de nieuwe dienstregeling van de N.Z.H. ii dat betekent onder meer een belangrijke uitbreiding van het Leidse stads net, terwijl de verbinding van en naar omliggende plaatsen wordt verbe terd door verlegging van de eindpunten en gunstige aansluitingen. De ont plooiing van het Leidse stadsnet is hiermee een flinke stap naar het eind doel gebracht alhoewel een definitieve reorganisatie pas mogelijk is als de Breestraat is gereconstrueerd. De traditionele verbindingen Oegst geestLeiderdorp (lijn 1) en de Ringly- nen 3 en 4 blijven gehandhaafd, de laat ste worden uitgebreid. Nieuwe verbindingen worden tot stand gebracht met a) Vijf-Meikwartier en Leiden-Zuid-West (lijn 2): b) Houtkwartier en Diaconsesenhuis (lij nen 3 en 4); c) Haarlemmerstraat, Haven, Kooipark en Leiderdorp (lijn 5) d) Rijndijkkwartier en Professorenwijk (lijn 40 naar Roodenburgerstraat, 42 via Witte Singel, Hoge Rijndijk en Burggra- venlaan/Uhlenbeckkade) Hieronder volgt een gedetailleerd over zicht van het complete Leidse stadsnet: 1 Oegstgeest (Villapark, Kerkbuurt, Leid- sebuurt) station stadhuis Kö- revaarstraat Hoge Rijndijk Leider- Twintig-minutendienst. Op het traject Oegstgeest Korevaar- straat in combinatie met lijn 2 tien-minu- tendienst. Tussen station en Leiderdorp tien-minutendienst in combinatie met lijn Voor de verbinding Oegstgeest (Leidse- buurt) met de Hoge Rijndijk zie ook de lijnen 40 en 42. Oegstgeest (Villapark, Kerkbuurt, Leidscbuurt) station stadhuis Ko- revaarstraat Herenstraat Vijf-Mei laan-Zuidwest (Schubertlaan). Twintig- minutendienst. Op het traject OegstgeestKorevaar- straat tien-minutendienst in combinatie met lijn 1. 3 Station Noorderkwartier Kooi park Hoge Rijndijk Professorenwijk station Lammenschans Heren straat Vijf Meilaan Boshuizen Haagweg Kort Rapenburg station Houtkwartier (Diaconessenhuis). Twintig-minutendienst. 4 Zelfde route als lijn 3, doch in omge keerde richting. Twintig-minutendienst. 5 Morskwartier station Haarlem merstraat Haven Kooipark M. P. Splinterlaan Leiderdorp. Twintig-minutendienst. Tussen station en Leiderdorp in combinatie met lijn 1 tien-minu tendienst 30 De Vink Haagweg Kort Ra penburg station. Half-uurdienst. (zie ook lijn 45). 40 Oegstgeest (Leidsebuurt) station stadhuis Korevaarstraat Hoge Rijndijk Roodenburgerstraat. Half- uurdienst. 41 Oegstgeest (Leidsebuurt) station Kwartierdienst. 42 Oegstgeest (Leidsebuurt) station Kort Rapenburg Wittesingel Ko revaarstraat Hoge Rijndijk Profes sorenwijk (Burggravenlaan/Uhlenbeck- kade). Twintig-minutendienst. 43 Oegstgeest (Leidsebuurt station Lange Mare/Haarlemmerstraat. Kwar tierdienst. 45 De Vink Haagweg Kort Rapen burg station. Uurdienst (zie ook lijn 30). 46 Rooseveltstraat station Lammen schans Korevaarstraat stadhui» station. Kwartierdienst. 50 Oegstgeest (Abtspoelweg) station Kwartierdienst. 60 Oegstgeest (Kerkbuurt) station, Half-uurdienst Een en ander houdt dus in dat op de bovengenoemde stadstrajecten van de in terlokale lijnen 30 t/m 60 de stadstarie- (overstapjes, zes-retourenkaarten. maandabonnementen enz.) volledig van toepassing zijn. LEIDEN Dit jaar is het precies eer ïuw geleden, dat te Leiden een hbs jor jongens werd opgericht, het tegen woordige Rembrandtlyceum een der oud ste middelbare scholen van ons land. De school telt thans 550 leerlingen, van 190 buiten Leiden wonen. Er zijn 43 do centen. Een merkwaardige bijzonderheid dat tot 1923 een speciale vergunning nodig was om meisjes de school te laten bezoeken. De school telt nu 125 meisjes-leerlin gen. De huidige rector, dr. J. W. Blom. heeft slechts vijf voorgangers gehad in de afgelopen honderd jaar. Hij is voorzit- van het jubileumcomité. De viering het jubileum in oktober kan worden gesplitst in twee delen: feest voor de oud leerlingen en feest voor de leerlingen. Op zaterdag 31 oktober komen de reü nisten aan bod. Het feest voor de leer lingen begint op zaterdag 24 oktober. Op de programma's komen we t.z.t nog nader terug. Vermelden we tenslotte nog, dat zich al 700 oud-leerlingen hebben aangemeld, van wie de belangstelling vooral uit gaat naar de opvoering van de musical „De zwarte tulp" in de Schouwburg der leiding van oud-leerling B. Hageman jr. Om nog enkele oud-leerlingen te noe- Melchior Treub, prof. Van Bemme- len, prof. Oort. de schrijver Hans Martin de dichter J. C. Bloem. Ir is een comité van aanbeveling voor de jubileumviering, waarin onder ande zitting hebben: burgemeester jhr. F. H. van Kinschot, wethouder S. Sannes. commissaris J. Dreeuws, prof. dr. J. H. Oort en brandweercommandant S. W. Hagedoorn. Eenzame posttoch verbonden LEIDEN. Op 11 juni kan de Fagelstraat opnieuw de vlag uitsteken voor een jubilerend predikant. Dan hoopt namelijk de Hervormde universiteits predikant, dr. K. E. H. Oppenheimer, te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in het Drenthse Nieuw-Dordrecht, classis Emmen, tot predikant in de Hervormre Kerk werd bevestigd. Dr. Oppenheimer stelt zich voor, de viering van dit jubileum tot een ontvangst op die dag in zijn woning te beperken, en wel van half 12 tot 2 c l half 4 tot 10 uur. Dr. Oppenheimer werd in 1905 te Ber lijn geboren, waar zyn vader arts was. De theologie was niet zijn eerste studie; nadat hy in de filosofie was gepromo veerd, (studie in Berlijn, Freiburg en Kiel), week hy in 1934 uit naar ons land en liet hy ziah als theologisch student aan de universiteit van Groningen in schreven. Op 12 juni 1938 werd hy hulp prediker te Groningen en een jaar later aanvaardde hy het predikambt te Nieuw- Dordrecht, waar hy de gehele oorlog geweest. Als men ds. Oppenheimer vraagt, wat hem in zijn ambtswerk byzonder ter harte gaat, zal hy ten antwoord geven de vernieuwing van de Gemeente. Zo vond de beweging Van Gemeente-opbouw reeds in zyn eerste Gemeente in hem een warm medestander. Naar de beschryving van de vroegere HAZERSWOUDE Met de heer B. A. Bol (53) heb ik me deze week enkele uren uit het druikke geroe zemoes van onze overvolle Rand stad teruggetrokken, terwijl we toch midden in die Randstad zijn gebleven. Maar laat ik u eerst even vertellen wie de heer Bol is. Vele patiënten van het academisch ziekenhuis zullen hem ongetwij feld kennen want regelmatig komt hij hier zingen met een Leids kwartet, dat hij begeleidt op een orgeltje, dat van hemzelf is maar toch altijd in het ziekevllnijis staat. Hij woont aan het pittores ke Westeinde te Hazerswoude in een mooie boerderij, op een plek, waar zijn familie al meer dan een eeuw is gevestigd. Alleen hebben enkele branden voor de nodige veranderingen in de behuizing ge zoogd. De heer Bol is spaarzaam met zijn woorden, zonder stug te zijn. Als hij zijn pet afzet, komt er een aureool van spierwit krullend haar te voorschijn en dat geeft hem een aartsvaderlijk uiterlijk. Hij is gastvrij dat weten ook vele onderduikers uit de Tweede Wereldoorlog en hij heeft de gewoonte zijn kopje tShee tegen over het oortje leeg te drinken. Overal in zijn huis staan opge potte rozen te bloeien en daar heb ben verscheidene van zijn 7 kin deren wat mee te maken want enkele van zijn zes zoons stu deren tuinbouwkunde. FOORDAT we de boerderij ver lieten. vertelde rustend boer Bol me iets over de oorlog. „Toen ben ik ziek geworden", zei hij na enig gepeins. „De spanningen wa ren ie veel voor me en het draai de op een maagoperatie uit. Ik had hier een eigen ondergrondse ploeg dat was eigenlijk nog het veiligst. En verder hadden we hier veel onderduikers op zolder. Verscheidenen ervan zijn gepakt en gefusilleerd en dan zat je al tijd in spanning of ze niet hadiden doorgeslagen. Wilt u die zolder smalle gleuf in het Kromme Jaag pad en nu en dan openden en slo ten we een hek. Via een sluis- met-zelfbediening kwamen we bij het rustiek gelegen sluishuis. Vroeger was het hier vaak een drukke bedoening, hoorde ik. Schepen met veevoer, suikerbie ten en zo, hakkepuffende motor bootjes, die uitbundige kinderen naar de Rijn brachten, met als reisdoel Katwijk aan Zee. RUST, die daar nu is le vinden, is moeilijk te be schrijven en daarom zal ik dat ook maar niet proberen. De boèl wordt momenteel opgeknapt en de heer Bol (Westeinde 39, Hazerswoude, tel. 01728-193) zit zo'n beetje af te wachten, wie er belangstelling voor hebben. Hoewel hij niet het achterste van zijn tong liet zien, vernam ik wel, dat hij het oog vooral heeft gericht op de henge laars. Er is trouivens al contact gelegd met de Zuidhollandse Hengelaars- bond, die het sluishuis en de bij gebouwen misschien gaat huren om het ter beschikking te stellen van haar leden, die hier naar har telust kunnen vissen, om 's -avonds het moede lijf te ruste te leggen in het sluishuis. Er hebben zich trouwens al meer gegadigden ge- We liepen wat kamertje door en te koop aan, gelegen op ander- meld. die hier graag tot rust wil- een paar trapjes op en daarna kon halve kilometer van de Rijndijk len komen en genoegen willen ik als flatbewoner m'n ogen uit- en op twee kilometers van de Ge- nemen met eenvoudig comfort kijken op een (keurig schone) meneweg; slechts te voet of per flessengas en regenwater. De ge- fiets bereikbaar en laatstelijk be- meente heeft namelijk een zoge- woond door de 'familie Verwey. naamde „weekeindvergunning" ringen uit de speeltijd van de Weinig mensen zullen in zo'n af- verstrekt voor het sluishuis (waar kinderen. Muzikale kinderen, mag gelegen oord hebben gewoond, in zo waar ook al een orgeltje hen Het huis is vijfhoekig en staat op staat). de fundamenten van een der in Misschien doen velen van 'de toekomstige rustzoekers in het De heer Bol zag er wel wat in. sluishuis wel net als de heer Bol „Tc Was de enige liefhebber" ver- deze week: door een verrekijker telde hij me. „Ik dacht: dat is een richtte hV oog op de roezige heel mooi plekje voor mensen, die dru-kte, die we zojuist hadden ver werkelijk rust zoeken". laten En daarom ben ik er deze week Midden in de polder te Hazerswoude, enkele kilometers van de Rijndijk en anderhalve kilometer van de Gemeneweg, staat op een slechts te voet of per fiets bereikbaar 20 are groot schicreilandje het voormalige sluishuis met >vat bijgebouwenr Rustend hoer B. A. Bol (voor vele patiënten van het Leidse academisch ziekenhuis geen onbekende) heeft deze oase van rust gekocht en geschikt ge maakt voor „recreatieve doeleinden" om een modebegrip te ge bruiken. In het bijzonder denkt hij aan hengelaars en daarom zijn er al contacten gelegd met de Zuidhollandse Hengelaarsbond. zolder van 23 meter lang en 9 i breed. Er hingen nog een paar ik wel zeggen want twee i spelen nu cello, één viool, kerkorgel en de twee jongsten be- 1914 afgebroken zeven molens, kwamen zich op orgel en piano. Maar goed, we zouden de Randstaddrukte hélemaal ver laten. AT komt zo: De Hazerswoudse Droogmakerij, waarin de met de heer Bol heengegaan. On- Delfpolder ligt, bood een tijdje ze auto's moesten we aan de Ge- geleden het voormalige sluishuis meneweg achterlaten, per fiets met. bijgebouwen en 20 aren grond volgden we een vijf centimeten t&r Leidse predikant H. C. Touw in zUn boek „Het verzet der Hervormde Kerk" was deze beweging niet minder dan een nieuw reveil, dat in de eerste plaats betekende, dat in de Kerk weer met diepe ernst werd ontdekt wat het is Kerk van Christus te zyn. De herontdekking van het wezen en de opdracht der Kerk, van haar roeping en verantwoordeiyk- heid is het begin van de ontwaking ge weest. Tegenover het agressieve heiden dom werd het plotseling weer verstaan dat de Kerk iets geheel anders is dan welke andere nationale of geestelijke grootheid ook, aldus ds. Touw. De intense arbeid van „Gemeente opbouw" in deze jaren had eigenlijk allereerst tot doel de Gemeenten ra dicale ernst ermee te doen maken dat zy Gemeenten van Christus zyn, omdat de diep-beschamende ontdekking gedaan moest worden dat men dat eenvoudig niet meer wist. Zo is het, om nog steeds ds. Touw te citeren, gekomen tot een heilzame schrik en onrust c de verwording der Kerk maar ook biyde herontdekking van de Gemeente van Christus. In dit klimaat wenste dr. Oppenheimer in deze voor ons land cn volk en de wereld zo benarde tijd te ademen. De „adat van het zwijgenwerd broken; de Kerk wilde spreken en haar Heer in de werkelijkheid van die tijd belijden. Deze levenshouding bracht hem ook in contact met de illigaliteit. Zij verdiensten in het verzet, ten bate va: de geallieerden, werden na de bevrij ding overtuigend gehonoreerd toen hij als een der eerste buitenlanders werd genaturaliseerd. In 1946 nam dr. Oppenheimer afscheid van zyn eerste Gemeente, die hij ver wisselde voor de Friese Gemeente Hal- lum in de classis Leeuwarden. Reeds in oktober 1948 werd hy al eerste studen- tenpredikant aan de Leidse Herv. Ge- te verbonden, waar ds. Touw, die later zelf studentenpredikant in Utrecht werd, hem bevestigde. Pionier Het i onmogeiyk, in dit korte bestek kenschets te geven van het om vangrijke en wijdvertakte werk van dr. Oppenheimer, dat zich bovendien voor groot deel aan het oog van het ge wone Gemeentelid, dat deel uitmaakt zichtbare wykgemeente. ont trekt. Waaraan echter niet mag worden voor- jgegaan, is, dat dr. Oppenheimer hier vóór alles pastoraal pionier is geweest. Hij moest een begin maken toen hy in 1948 studtenpvedikant werd en hfj moest dat in 1961 evenzo doen toen h(J het studentenwerk vaarwel zegde en zich ging richten tot docenten, hoogleraren en stafleden met de functie van univer siteitspredikant. Mede door het werk van dr. Oppen heimer kreeg de Kerk oog voor hel hoge belang van een dienende pasto rale zorg in de kringen der weten schap. Ds. J. A. Eekhof heeft zijn stu dentenwerk overgenomen en. tot grote blijdschap van ds. Oppenheimer in dezelfde gezindheid versterkt cn uitgebouwd, terwijl de universiteits predikant zelf nu een groep van 220 deelnemers aan het gevarieerde kring- werk om zich heeft en een orgaan van bijstand hem bij voorbereiding en uit voering ter zijde staat. De indruk mag wellicht bestaan dat dr. Oppenheimer anders dan zyn colle ga's meer aan de omtrek van de kerke lijke Gemeente werkzaam is en dat velen geen notie hebben van de zin, de moge- lytóheden en de moeiiykheden dezer „ontginning", *n feite verricht hy deze „eenzame" arbeid nómens die Gemeente. En dat besef is by hem nimmer ver flauwd. Vandaar ook zyn onverkorte handhaving van het thema 2ijner ambts vervulling: de vernieuwing der Gemeen te. In dat licht ziet dr. Oppenheimer ook zijn bydragen tot meningsvorming ln een orgaan als de centrale kerkeraad. Zyn jubileum kan ertoe dienen, de afstand tussen Gemeente en univi. teitspastoraat als onecht te zien. LEIDEN De heer Lauw Boellaard, dirigent van het Leids accordeonorkest Neerlandia, heeft de uitnodiging ont vangen om mee te doen aan het accor- leon wereldfestival, dat van 5 tot 8 juni in Luzern wordt gehouden. Aan dit festival doen in totaal 6000 ac cordeonisten uit de gehele wereld mee. Het grootste aantal komt uit Duits land, daarna volgen Zwitserland, Neder land. Joegoslavië en Hongarije. Ook Ame rika zal worden vertegenwoordigd. Uit* Frankrijk en Noorwegen komen duo's en trio's medewerking verlenen. Donderdag 4 juni zullen 's avonds om l uur de orkestleden per autobus uit Leiden vertrekken en via Karlsruhe Offenburg en Bazel naar Luzern rijden. Daar hopen ze vrijdag 5 juni tegen de avond te arriveren. Ze gaan die avond vroeg onder de wol, want zaterdagoch tend om 9 50 uur is het de beurt van Neerlandia om, in de hoogste afdeling, voor een internationale jury. zowel het verplichte als het vrye werk, voor te spelen. Het verplichte werk is speciaal voor dit gebeuren gecomponeerd door de Zwitser Renato Bui en Is getiteld „Festi val Melody". Het vrij werk dat Neer landia zal spelen, is de ouverture Donna Diana van Emil Nikolaus Resnicek. Maandag 8 juni wordt, na het ontbijt, de terugreis aanvaard. Mevr. Klaasesz openl tuinfeest Oegstgeest voor gemeeiiteceiilrum OEGSTGEEST Volgende week za terdag om 2 uur zal mevr. L. H. Klaa- sesz-de Bruyn. echtgenote van de com missaris der Koningin in Zuid-Holland en lid van de Raad van toezicht en advies van de stichting Oud-Poelgeest, de officiële opening verrichten van het tuinfeest op Oud-Poelgeest t.b.v. het gemeentecentrum. Op het feestprogram- staan o.m.: 9 uur tocht van de „Rat tenvanger van Hameln" van de Indische buurt naar Oud-Poelgeest: 1012 uur kinderspelen: 26 uur opvoering van wagenspel, volksdansdemonstraties, modeshow, poppenkast; 7.30—12 uur dansfeest. Geveilde percelen LEIDEN In het Vcnduhuis der nota rissen werd tegenover notaris W. S. Jongsma te Leiden geveild het heren huis met tuin en achtergelegen terrein de Haagweg 186 te Leiden; gemynd op f 94.001 door de heer v. d. Pouw Kraan q.q. Kort Rapenburg 20, telefoon 26405 BOUWKREDIETEN en HYPOTHEEKBEMIDDELING

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3