Vakbeweging wenst gesprek met regering over prijzen „Trekduwtrein" bij N.S. Walen schopten kabaal bij parlementair Beneluxf eest zien er het Werkgevers nut echter niet van in Poolse wielrenners hier ondergedoken Anti-Britse ;ingen betogi op Cyp rus Eenendertig mille op vuilnisbelt uit Den Haag afkomstig? Commentaar Twee jongens verdronken Zaterdag 30 mei 1964. 45ato jaargang itigh it ghebleven t in leghenspoet" Vrij warm De Bilt verwacht tot hedenavond Overwegend zonnig en vrj) warm weei; behoudens een enkele zeer lokale bul. Meest zwakke wind. (Zie ook pag. 11) Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu Na beraad in Stichting van de Arbeid J. VAN EIBERGEN rode streep Een driejarig dochtertje van een longaars gezin dat na da vlucht uit longarije enkele jaren gelede^ onderdak in het zusterklooster te Geleen is isteren in de vijver in de tuin van tlooster verdronken. Nadat men tegen iet middaguur Ursula Holdingen had ge bist werd het kind in de vijver ge- ronden. (Van onze sociaal-economische redactie) T\E drie vakcentralen, het CNV, het NKV en hot NVV, zullen op korte termijn een onderhoud met de regering aanvragen om op het hoogste nievau uiting te geven aan hun ongerustheid over de ontwikkeling der prij zen en de regering te vragen wat zij verder denkt te doen om de prijsstij gingen binnen „redelijke grenzen" te houden. Tijdens het gistermiddag in de Stichting van de Arbeid (op verzoek van de vakbeweging) gevoerde prijzen-beraad hebben de drie vakcentrales geprobeerd de vertegenwoor digers der werkgeversorganisaties „over te halen" gezamenlijk met de re gering te gaan praten, maar de werkgevers hebben een voostel in die rich ting unaniem verworpen. Zij vinden dat er onder de huidige omstandig heden op dit moment geen enkele aanleiding is voor een dergelijk gesprek. In vakbewegingskringen toonde men zich gistermiddag teleurgesteld over dit standpunt van de werkge versorganisaties in industrie, land bouw en middenstand. De voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond, de heer J. van Eibergen, verklaarde ons na afloop van het gesprek in de Stichting van de Arbeid, dat de wei gering van de werkgevers om dt prijsontwikkeling met de regering te bespreken onder de werknemers in het land psychologisch ongetwijfeld een averechtse uitwerking zal heb ben. Zoals bekend is het gisteren gevoerde overleg een gevolg van het feit dat het landelijk prijsindexcijfer van het levens- Twee Poolse wielrenners, die heb ben deelgenomen aan Olympia's Toul door Nederland, zijn in ons land on- In Nicosia zijn de anti-Britse de monstraties gisteren voortgezet. Dui zenden Grieks-Cypriotische studen ten stroomden de straat op in spreek koren roepen „Britten verdwijnt". De studenten droegen borden, waar op de terugtrekking van de Britten uit de V.N.-strijdmacht werd geëist De stoot tot de demonstraties is gege- en door de arrestatie in het begin eze week van de Britse vlieger Keith larley, die is beschuldigd van het in- oeren van wapens voor Turkse Cyprio- ïn. Grieks-Cypriotische politie heeft, zonder acht te slaan op een escorte van jeeps van de RAF, gisteren aan de zoom van Nicosia drie bussen vol Turken aange- ïouden. Het Turkse voorlichtingsbureau fleelde mee. dat de Grieken enkele le Turkse arbeiders, onder wie lebben geslagen en een van h rest hebben genomen, bewerende dat hij gezocht werd wegens moord. Enkele vrouwen waren zo overstuur dat zij onder doktersbehandeling ten worden gesteld. Een woordvoerder de VN heeft slechts bevestigd, dat de bussen waren tegengehouden, maar hij voegde hieraan toe, dat de begeleiders in de jeeps van de RAF de Griekse po litie ervan af hadden gebracht een man die zij wilde ondervragen, in hechtenis dergedoken. Zij ontbraken gistermid dag op het appèl toen de andere vier renners van de Poolse wielerploeg, waarvan ook zij deel hebben uitge maakt, met het lijntoestel van de LOT Schiphol terugkeerden naar War schau. De beide wielrenners zijn Ro- lan Chtiej en Wlademar Slowinski. Naar verluidt bevindt de broer van Wlademar zich op het ogenblik ook bui ten Polen: hij rijdt mee in de ronde van Oostenrijk. Tot nu toe is bij het ministe- de zijde der ondergedoken wielrenners. De ploeg had gelogeerd in het Amster dams tehuis voor arbeiders de ATVA. Daaruit bleken gisteren de twee renners spoorloos te zijn verdwenen. De andere renners hulden zich op Schiphol in stilzwijgen, evenals de secretaris van de Poolse ambassade, de heer W. Rolski, die bij het vertrek aanwezig was. De ver dwijning is door niemand officieel bij Nederlandse autoriteiten aangegeven. De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie is van mening, dat dit niet op haar weg ligt onderhoud tussen half maart en half april is gestegen met rond vijf punten, waar door het leven sinds half december vorig jaar „in één klap" ongeveer zeven pro cent duurder is geworden, een stijging, die gelijk is aan het percentage dat het Centraal Planbureau voor het gehele jaai 1964 heeft geraamd. De recente forse stij ging van het landelijk prijsindexcijfer het levensonderhoud moet echter een belangrijk deel worden toege schreven aan seizoenverschijnselen, die jaar op jaar terugkeren en die tot steeds een tijdelijk karakter hebben ge dragen. Dit geldt met name voor aard appelen, groenten en fruit. Zinloos Hierop is van werkgeverszijde gisteren dan ook nadrukkelijk gewezen. Er is geer enkele aanleiding voor een paniekstem ming over de prijzen, zo verklaarde ir J. Bosma, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, na het ge sprek in de stichting en hij voegde daar toe dat de groenteprijzen intussen al r een belangrijke daling hebben dergaan. „Het merendeel der prijsstijgin- is niet het gevolg van de loonexplosie, zodat er geen enkele reden is om basis aan het stichtingsakkoord te vervallen". De heer Bosma noemde het zinloos op dit moment een prijzengesprek op het hoogste niveau te arrangeren, met voor de werkgevers, die immers het prijs beleid met veel bedenkingen hebben vaard en die bovendien moeten ervaren, dat er wel een zeer stringent prijsbeleid is en wordt gevoerd. Reeds nu is het duidelijk, dat een flink aantal (vooral loonintensieve) bedrijven ernstig in de knel komt en deze bedrijven zouden er niets van begrijpen, wanneer hun orga nisaties nu met de regering zouden gaan praten over prijsverhogingen, die aan heel andere factoren te wijten zijn dan aan het loonakkoord, aldus ir. Bosma, die verder opmerkte, dat uit de beantwoor ding van de vragen van de heer Roemers door minister Andriessen wel duidelijk is gebleken, dat de regering t.a.v. de prijs ontwikkeling uitermate diligent Alles op tafel In dit verband verklaarde de heer Bosma voorts, dat de Sociaal Economische Raad binnen enkele dagen de aangekon digde gerichte adviesaanvrage van de regering hoopt te ontvangen, waarin ele menten kunnen zijn die medé in beschou wing moeten worden genomen. De zitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, de heer H. H. Wemmers noemde dit een van de belangrijkste argu menten op basis waarvan de werkgevers organisaties tot de conclusie zyn gekomen gesprek met de regering op dit moment (nog) geen zin heeft, omdat de gehele loon- en prijsproblematiek S.E.R. straks toch ter tafel komt. In dit standpunt moet geen onwil of een nega tieve houding ten aanzien van de wensen der werknemers worden gezien, aldus de heer Wemmers. Het minste De vakbeweging daarentegen mening, dat het wel degelijk zin heef: met de regering te gaan praten Minister Andriessen en ook de werkge- gaan er van uit. dat de recente prij- zenpiek vanzelf weer zal dalen, maar de vakcentrales hebben geen blind vertrou wen in het automatisme vs schijnselen in vorige jaren. heer Van Eibergen. die verklaarde da', de „rode streep" al heel dicht genaderd Geen nekkramp in Zelhem Naar aanleiding van de berichten ov< het voorkomen in Zelhem (Gld.) v£ vier vermoedelijke gevallen van nek kramp, aeelt de geneeskundige hoofd inspectie van het staatstoezicht op de volksgezondheid mede, dat uit het nader ingestelde onderzoek is gebleken dat het hier wel een vorm van meninggitis be treft, maar niet de besmettelijke nek kramp. Er bestaat dus geen reden enige ongerustheid. Dit is de negenjarige Jan Wesseling uit Deventer, die een aanrijding mei de trein NijmegenZwolle overleefde. Het ongeluk gebeurde bij Olst op een met-bewaakte overweg, die de jongen zonder góed uit te kijken overstak. De trein had achttien minuten vertraging, terwijl van Jantjes fiers niet veel meer over bleef. Busje met zeven man te water In Koedijk (NH) is gisteren een auto busje, bestuurd door de aannemer van straatwerken, J. S. uit Schagen, met wie nog zes personeelsleden in het busje zaten, in het Noordhollands kanaal ge reden. De inzittenden konden de deuren van het snel zinkende busje op tijd ope nen. De mannen wisten zwemmend de kant te bereiken. In een pension te Koedijk werden zij van droge kleren voorzien. Een breuk in de rechter ach- terveerophanging was vermoedelijk de oorzaak van het ongeval. „Het minste, dat de vakbeweging toch mag verwachten is. dat er dit jaar sprake kan zijn van een reële loonsverbetering die in elk geval gelijk is aan de produkti- viteitsvcrhoging, welke wordt geschat or 5.5 procent. Ais we daar een prijsstijging van 7 procent bijtellen, dan zitten we a heel dicht bij de gemiddelde loonstijging van 13.8 procent, waarbij dan niet ver geten moet worden, dat grote groepen werknemers een loonsverhoging van min der dan dit percentage hebben ontvan gen". Het moet de regering duidelijk zijn. aldus de CJ^.V.-voorzitter, dat strenge prijsbewaking ook verder van groot be lang is, hetgeen ook voor de overheid zelf geldt Hij wees in dit verband op de noodzaak om matiging of uitstel te betrachten, bijvoorbeeld t.a.v. de post- tarieven en de verdere harmonisatie E.E.G.-verband. Ook de hoge rundvlees prijzen zijn in de stichtingsvergadering aan de orde gekomen, waarbij scherpe kritiek werd geleverd op het Produkt- schap voor Vee en Vlees. Ook daaraan zou de regering meer kunnen doen. aldus de heer Van Eibergen, die er nadrukke lijk op wees, dat niemand gebaat is een irreële loon- en prijsontwikkeling. Bij de verwerking van het straat- huisvuil heeft het personeel van de Vuilafvoermaatschappij (VAM) te Wijster in Drente op een van de sor- teerbanden een bedrag van f 31.000 Fiets op rijweg oorzaak dood van scholier Een tienjarige Amsterdamse scholier. Karei van der Vegt, is gisteren om het leven gekomen, kort nadat hij fietsend op de Amsteldijk bij de Ceintuurbaan in Amsterdam door een vrachtauto met aanhangwagen werd overreden. De vrachtwagenbestuurder en de fietser trokken gelijktijdig op nadat het licht op groen was gesprongen. De jongen reed rechts van de vrachtwagen, toen een deels op de rijweg liggende fiets hem ten val bracht juist voor het rechtervoorwiel van de auto. Bij aan komst in het ziekenhuis bleek de jongen te zijn overleden. aan papiergeld uit het vuil te voor schijn gehaald. Het is moeilijk na te gaan waar he' geld vandaan komt. Men heeft het ver moeden dat het afkomstig is uit het vuiltransport uit Den Haag, omdat vlak bij de stapels een briefje lag mei opschrift „P.T.T, Den Haag". Bij de Haagse politie is echter nog geen aangifte gedaan van vermissing van dit bedrag. De bedrijfsleider van de V.A.M., heer J. Huizinga, veronderstelt dat het geld zich al s'nds januari op de vuilnis belt bevindt, want men verwerkt nu het vuil dat al in die maand is aangevoerd. Het bedrijf verwerkt huisvuil uit Den Haag, Groningen, Amersfoort en Zand- De twee mannen die het geld vonden, de heren Post en Luchies, troffen acht briefjes van duizend en 230 biljetten van honderd gulden aan. De bankbiljetten zijn door broei wat verkleurd maar de en toch nog goea leesbaar. A dams water: alles in orde In één oogopslag Hoger personeel vraagt be grip Pa2- 2 Chr partijen contra (enkele) legerpredikanten pag- 2 Straffen in 't leger zijn bar baars PaS- 2 Zes congressen van De Achttien pag- 2 Braille niet te vervangen pag. 5 Hoe intellect betaald wordt pag. 5 De vleesprijzen pag. 5 Ziekenhuizen, verpleegsters, patiënten Pag-" 1 En het ZONDAGSBLAD Enkele dozijnen Waalse kabaaimakers probeerden de grote herdenking van 500 jaar Staten-Generaal op de Brusselse Markt in het honderd te sturen. Met gillen, schreeuwen, knallende rotjes, de Marseillaise en Waalse strijd liederen, probeerden zij van de Boterstraat uit de paarden uit de historische stoet van Philips de Goede aan het schrikken te maken. De toeleg mislukte, want stevige stalknechts op de Markt grepen de schichtige paarden en hielden ze in tuig en toom. Ogenschijnlijk uit het niet opduikende groepen agenten gre pen de. doorgaans nozemachtige, de monstranten of joegen ze weg. Zonder overigens van wapenstokken gebruik te maken. Een paar flinke stompen waren meestal voldoende om de her riemakers te kalmeren. Het publiek op de tribunes en langs de afzettingen reageerde lauwtjes op deze rumoerige demonstratie. Veeleer werd men geboeid door de prachtige historische optocht op het eeuwenoude plein met het wereldvermaarde middel- ■uwse stadhuis en zijn gildehuizen. Na de optocht werd een korte uitbeel ding van de eerste vergadering van de Staten-Generaal gegeven. Toen volgde „koepelcaroussel" van amazones, ge reden rond een boom met lange linten, n een draf een kleurig spel met een hoge koepel maakten. Vervolgens kwam de amusante „quin- taine", gereden door schildknapen en pages. Deze werd gereden op een draai bare geharnaste pop met een schild en een horizontale lans. De ruiter moest met kracht het schild van de pop raken dan proberen een klap met de roterende, zwiepende lans te ontwijken. Dit lukte niet altijd, tot groot vermaak van het duizendkoppige publiek. Ten slotte volgde het steekspel der rid ders, die te paard op elkaar instormend, moesten proberen elkaar met lansen ui het zadel te wippen. Voor dit nogal hard handige geval waren ruiters van de Bel gische rijkspolitie geleend. Tot slot van de feestelijkheden boden burgemeester en schepenen van Brussel In het stadhuis een receptie aan. Ere gasten waren daarbij mevrouw mr. J. M. Stoffels van Haaften, presidente van Interparlementaire Beneluxraad, dt Nederlandse premier mr. V. G. M. Ma- rijnen en de minister van onderwijs mr Th. H. Bot. Ook waren tel van Neder landse parlementariërs aanwezig, die ei velen van hun Belgische en Luxemburg se collega's ontmoetten. Op Schiphol arriveerde gisteren het grootste vliegtuig, dat ooit een Nederlands vliegveld heeft aange daan. Het toestel, een Tocpolef-lli van de Russische Aeroflot, kwam hier om de Nederlandse voetbal ploeg, die een toemee door Rus land gaat maken, naar Moskou te vliegen. De luchtreus trok veel bekijks. B. en W. van Amsterdam hebben gisteravond schriftelijk geantwoord op de vragen van dr. J. Z. Baruch (soc.) over het voorkomen van gedierte in het Amsterdamse drinkwater. B. en W. menen dat in het Amsterdamse drink water inderdaad op zeer beperkte schaal een fauna voorkomt, waarbij ook sprake is van het „kreeftje". Van dit overigens onschadelijke verschijnsel werd voor het eerst last ondervonden in 1946. Naar de mening van B- en W. zijn de toegepaste biologische bestrij- dingsmethoden nog steeds up to date. Het college stelt dan ook dat sommige berichten dienaangaande in hoge mate misleidend en onjuist zijn omdat sedert het jaar van ontdekking geen overlast meer had van dit dierlijk leven. Prinses Beatrix heeft gisteren In de Expohal een zitvolleyfcaltoernooi de lustrumvierende invaliden sportclub Hilversum bijgewoond Het vraagstuk van de nog steeds niet geregelde arbeidstijdverkorting in de detailhandel van 48 tot 45 uren per week is in diverse branches weer volop in discussie, waarbij uiteraard tevens de vraag in het geding is in hoeverre het mogelijk is ook in deze bedrijfstak een vijf daagse werkweek door te voeren- Vanzelfsprekend speelt vooral de zaterdag (middag) daarbij een grote rol, want het is begrijpelijk dat steeds meer werknemers, vooral in de zomermaanden, met lede ogen aanschonwen hoe vrienden en vrien dinnen, die elders werken, de zater dag naar eigen believen knnnen doorbrengen, terwijl züzelf zaterdag- op-zaterdag tot zes uur 's avonds in de winkel staan. Daar staat van ondernemerszijde gezien, tegenover, dat juist zaterdag van oudsher een goede verkoopdag is, waarmee overigens nog niet be wezen is dat de invoering van bij voorbeeld een zatcrdagmiddagslui- ting over de gehele linie tot een blijvende omzetdaling zou leiden. Tal van andere factoren spelen echter eveneens een rol. waarbij we om. denken aan de concurrentie positie tegenover het grootwinkelbe drijf, dat makkelijker een rouleer systeem kan doorvoeren dan het midden- en kleinbedrijf, waarin meer dan 90 procent van alle detail listen slechts over een of twee per soneelsleden beschikt. En in de toe ristencentra wordt een zaterdag- middag)sluiting, mede op grond van gezonde zakelijke motieven, tot de praktische onmogelijkheden ge rekend. Bij de (overigens al jarenlang aan de gang zijnde) discussie is thans een omstreden compremis-plan in het geding, dat bij uitvoering zou neerkomen op realisering van een 45-urige werkweek met behulp van zeven vrije zaterdagen, dertien vrije maandagen en dertig overige vrije dagen per jaar; deze laatste vrije da gen moeten dan in de eerste plaats worden gevormd uit de halve dagen, die reeds als gevolg van de bestaan de halve-dag-sluitingen door de werknemers worden genoten. Ge probeerd zal nu worden een derge lijke regeling in een verordening van het Hoofdbedrijfschap Detail handel vast te leggen en deze per 1 januari a.s. door te voeren. Uit meerdere branches is intussen felle kritiek op dit compromis naar voren gekomen, waaruit blijkt dat er niet alleen ..zoveel hoofden zo veel zinnen", zijn. Diverse branches achten een dergelijk rouleersysteem praktisch onuitvoerbaar voor het merendeel der ondernemers, doch over hoe het dan wel moet bestaat onder deze tegenstanders evenmin eenstemmigheid. Sommigen zien de oplossing in een verplichte zaterdag middagsluiting, anderen willen daar bij nog een vrije maandagmorgen aansluiten en weer anderen menen, dat een verplichte maandagsluiting gedurende de gehele dag de enige mogelijkheid is. Waar de wensen en belangen der branches zó verschillend zijn, afge zien nog van de grote verscheiden heid in belangen als gevolg van zui ver plaatselijke omstandigheden (vergelijk bijvoorbeeld Sehevenin- gen en Tuitjehorn), lijkt het ons on gewenst een ,,aigemene regeling" op te leggen. Waarom desnoods niet alleen een 45-urige werkweek ingevoerd en de realisering daarvan overgelaten aan de branches zelf en/of aan de ondernemers in plaatselijk verband? Men kan ook tevéél willen regelen. En bij nóg meer verordeningen, die later weer moeten worden ingetrok ken, is niemand gebaat. Topconferentie over Maleisië in juni Salvador Lopez, de Philippynse be. middelaar inzake Maleisië, heeft na ge heime besprekingen met Soekarno en d< Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio te Djakarta verklaard dat de topconferentie over Maleisië in derdaad midden juni te Tokio zal bij eenkomen. De Philippijnen, Indonesië ei Maleisië zullen Thailand officieel en ell afzonderiyk verzoeken toezicht uit te oefenen op de terugtrekking van de Indonesische guerilleros van Maleisisch grondgebied. Dit zou de inleiding vor men tot ministeriële besprekingen die gevolgd zouden worden door de top conferentie. Bij Kollumerzwaag zijn gisteren twee Jongens, de negenjarige Johannes Schippers en de tienjarige Lieuwe Feen- stra, verdronken toen zij wilden gaan nmen in het z g. Spoorgat, dat inder tijd is ontstaan bij de zandafgraving ten behoeve van de aanleg van de spoor baan. De belde jongens sprongen in het water maar kwamen niet weer boven, waarop andere kinderen alarm sloegen. Politie en enkele artsen begaven zich te water en vonden na enige tijd de jon gens. De levensgeesten waren toen echter al geweken. (Advertentie) Mantels en Mantelkostuums van bijzondere belijning en afwer king vindt U bij Van Egmond, Breestraat 173. "\7"OLGENDE WEEK, bij het ingaan van de nieuwe dienstregeling gaat ®r tussen Enschede en de Duitse grens een bijzondere trein rijden, namelijk de zogenaamde „trekduwtrein". Het bijzondere van dit exemplaar is, dat de trein die maar door één locomotief wordt getrokken, in twee richtingen kan rijden, zonder eerst te worden omgerangeerd. Bij dit systeem neemt de machinist in de achtercabine plaats en bestuurt hij vau daaruit de trein. Het Nederlandse publiek zal er aan moeten wennen, dat de trein dus een andere kant kan uitrijden dan in welke richting de locomotief staat. Niet alleen op de stations is dit van belang, maar in het bijzonder bij niet- beveiligde overwegen, waar men er rekening mee moet honden dat de trein wanneer men de achterkant ziet, heel goed kan naderen. Het is de eerste keer dat men in Nederland dit systeem toepast, al gebeurt het dan met een Duitse trein. In het buitenland werkt men wel meer met de „trekduwtrein". Tussen Enschede en Münster rijden voorlopig elke dag (behalve zondag) twee van dergelijke treinen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1