Duitse lyriek Ook onder de Nazi's was er verzetsbeweging in Derde Rijk GEREFORMEERDE LITERATUUR? Wetenschap populair opgediend VAN ONZE TIJD POCKETS over allerlei zaken ZONDAGSBLAD ZATERDAG 30 MEI 1964 MERKWAARDIGE GRAI^OFOON^LATENVAN OOSTERBUREN In de laatste tyd komen er heel merkwaardige gram- daten en arbeiders in Berlijn, is mofoonplaten uit Duitsland. Men is daar bezig te verza- opgenornen- melen wat er aan gesproken materiaal over is uit de tijd die dïwèta™ernRÏpuMi?rb™ret vanaf 1914 èn men is bezig vast te leggen wat men nog fen, dan wordt de opvatting be- gevonden heelt aan documentatie uit de Duitse verzet»- SS^SjSSi bewegingen tijdens het Hitlerregime. gekregen. Ze begint met fanfaren en jubel, maar ze wordt vermor- zeld tussen de „rechtse en de link- Zo geeft Ariola twee cassetten Reich" en op de plaat ..Besuch Se bolsjewisten", ondanks de fi- uit, elk bevattende drie platen: im KZ" vertelt Carl J. Burck- guur van Gustav Stresemann en deze cassetten behandelen de tijd hardt over zijn bezoek, in 1935 de Locarno-politiek. En de grote tussen 1914 en 1945: n.l. ..Deutsch- in opdracht van het Internationa- wereldcrisis komt er dan nog bij. lands Weg in die Diktatur". en le Rode Kruis afgelegd aan een zo wordt de bodem „Deutschland im zweiten Welt- concentratiekamp, mm |jj 1 krieg". Een derde cassette „Deutschland aus der Assche" nog ln voorbereiding. Aanvulling i hij Carl tionaal-socialisme bereid: 6 mil- von Ossietzky ontmoette. Een be- joen werklozen, grote armoede, schrijving. die in haar afschuwe- verbittering... En toch behaalde de lijkheid diep schokt. N.S.D.A.P. bij de verkiezingen niet de meerderheid, maar "de'ze partij ^ari n.iet beter de ver- had nu eenmaai vaste voet ge- schrikkelijke jaren van het Nazi- kregen de Rijksdag. En men Daarnaast en als noodzakelijke regime weder beleven dan juist krijgt het gewoon benauwd als aanvulling zijn verschenen de door de gesproken documenten uit men de onafwendbare loop der tan te horen. ontwikkeling weer meemaakt: hoe Hitier en zijn trawanten de macht Verzet aan zich trekken, de andere par- gesellschaft PL5011J) alsook de tijen verboden worden, de terreur Christophorus-plaat CGLP73706 Fl) is het geen daad van Van de S.A. ..lm Ajjsesicht dfs ïodes. letzte „cj,,vaardiEi,cid Briefe und Aufzeichnungen von b d nnfuvu elac KS.Rddimpc" Dit Ken Duitse slachtoffers die in plaat ..Der stille Befehl. Der Wi derstand in Deutschland gegen Hitiers Tyrannei" (Fono-Verlags- gesellschaft PL5011J) alsook de iristophorus-plaat CGLP73706 Opfern des NS-Regimes' laatste merk Christophorus (Ver lag Herder) heeft zich ook ver- der beziggehouden met de jongste de gevangenissen geschiedenis in Duitsland en on- en concentratie- der de titel ..Das Dritte Reich in kampen zyn om- Dokumenten" een overzicht gege- gekomen? Alleen ven van wat er gebeurd is in de in de jaren 1939- jaren 1933-1945. Twee platen gaan 1945 heeft het over de „Widerstand im Dritten Duitse Ide S.S. ook te den- tegenstanders wordt uitgeoefend Duitsland gaat ten onder, maar het buitenland gelooft nog dat Hitler geen agres- neer'ln 1936^1) de Olympische Spelen in Berlijn, de Engelse VIA NAALD i? IN KAAI. Tramhalte Beethovenstraat Tramhalte Beethovenstraat, doden gekost en men kan Franse deelnemers de nationaal- zelfs niet bü benadering schatten socialistische groet brengen aan hoe veel er gestorven zijn in de Hitier, dan zijn de concentratie jaren daarvóór. kampen al vol slachtoffers ■*"T1 in 1914 met de ,,frische und fröh- •Tumnau» liche Krieg" toen de Duitse solda- dot Gre.e Well. Uitgave DÓ ton met bloemen pp het gewoer het TUdOtróom, LOchem. noutr.l. Relo.e binnenvielen. Kal- Prachtig heeft Grete Weil de verstikkende en neerdrukkende at- ----- - - mosfeer van het Amsterdam gedu- ruchte formuleringen: rende de oorlogsjaren getroffen. w-m— Een Duitse kunstenaar komt naar bezet Nederland om artikelen te schrijven voor Duitse kranten Blind i toen toch zo blind i daarmee de grote i dert snel tastrofe. ïüciuJ ivmmin iuftt,, En hoe stond het nu met het den Waffen! Um Sein od'er Nicht- sich, das unsere Vater s«.za uvu «««J. gründeten.... enz." En dan volgt komt te wonen in de beruchte daarop Hindenburgs dagorder Duitsland? Velen zijn gevlucht, maar velen zijn geble- juist om tegenstand te bie- om te redden wat er nog te redden viel, om onder alle om standigheden te blijven werken voor een nieuw Duitsland. Men zal wellicht opmerken, dat de verzetsbeweging maar weinig suc ces heeft opgeleverd en dat het grootste deel van het Duitse volk achter Hitier heeft gelopen en zich niet tegen de Jodenvervolgin gen verzet heeft. Inderdaad dat is zo. Maar de verzetsbewe ging in ons land telde ook niet zo heel veel leden. Weinig men sen kunnen nu eenmaal de moed opbrengen voor hun diep§te over tuiging te lijden en te sterven. Churchill Churchill heeft twee jaar na het einde van de oorlog openlijk hul de gebracht aan het verzetswerk in Duitsland. De socialistische par tij telt een heel groot aantal slacht offers: de ,,Rote Kapelle", de Schulze-Boysen-Harnack-groep, is vrijwel geheel vernietigd. Onder hen waren Cato Boutjes van Beek, Hans en Hilde Coppi, die in de gevangenis haar zoon kreeg en een ontroerende afscheidsbrief aan haar moeder scjireef. Dan zijn er velen gevallen in de protestantse en katholieke groeperingen, waar van wij als eerste noemen Die trich Bonhoeffer, een van de diep zinnigste denkers en theologen van onze tijd. Zijn aantekeningen uit de Gestapo-gevagenis zijn de moeite waard, evenals de laatste regeis van de Jezuïetenpater Al fred Delp, die afschuwelijk ge marteld toch nog de kracht op brengt Duitsland, zijn beulen in cluis, te zegenen. Van de politie ke groepen is de ..Kreisaner Kreis" het bekendst geworden: het zijn de figuren rondom generaal Beek, Ulrich von Hassell, Von Moltke en Yorck von Warteriburg. Na de aanslag van Stauffenberg op Hit- Ier van 20 juli 1944 is vrijwel de ze gebele groep omgekomen. Al leen de 20ste juli heeft al 5000 slachtoffers gekost! Enkele over levenden, als Axel von dem Bus- sche en Josef Ernst Fugger von Glött hoort men hierover vertel len in de sobere bijna nuchtere bewoordingen, die een diepe emo tie verbergen. Dagboek Joden een verschrikkelijk onrecht terugdrong. Maar de slag aangedaan wordt. Hij is geen Marne. die Duitsland netniet held, niemand in dit boek is held. Het zijn alleen doodgewone :cn dank zij de gaping van 35 km in - de de Duitse linies, waardoor gene- NamPnQ I s\YV\ftT die voelen raai French trok. betekende in fei- lNaill^HO ClXlldi jaar la- Philipp Scheidemann. afgevaardigde van de socialistische partij, redde toen te schrijven. Het Duitsland van de communistische dat er iets gedaan moet worden, te al het einde Pas Grete Weil is er in geslaagd door ter kwam dit einde een prachtige karaktertekening en een knappe compositie een aan- Nameps Tamar, door Renate Rubinstein. Uitgave E. M. Que- rido N.V., Amsterdam. In Mentor- en Signetreeks In de populair-wetenschappeljjke Mentor- en Sig net Science-reeksen van The New American Library stuitten we op verscheidene uitgaven, die een vaak moeilijke, maar interessante materie voor de belang stellende leek gemakkelijker toegankelijk zullen ma ken. Dat Renate Rubinstein haar we- kelijkse kroniek in Vrij Neder- land zo belangrijk acht. dat ze bewilligd heeft in uitgave in boek- vorm. is geheel in tegenspraak met de luchtige toon, die cursief jes kenmerkt en de toevallige aan leiding, waarop ook voortdurend de nadruk wordt gelegd. Het geschrijf zelf achten wij verderfelijk. Het is gespeend van iedere erotische en sexuele moraal en daar wordt op kinder lijke wijze mee gekoketteerd. Erg onvolwassen is de indruk die men overhoudt. ting van 1945 bevond het Duitse geestesleven als geheel zich in een nolpuntsituatie en het spreekt vanzelf, dat de literatuur, die opbloei de, daarvan de ken merken droeg. In de twaalf jaar terreur kon een gevoelsuiting le vensgevaarlijk zijn. Wanneer de lyriek de gevoeligste snaar is, die de mens kan aan slaan, dan spreekt het vanzelf, dat de lyri sche dichters in 1945 als 't ware van voren af aan moesten begin nen met een diep wan trouwen, of ze nog woorden als „dood", „mens", „leven" mochten gebruiken. In de concentratiekampen was een poëzie ontstaan (ik herin ner aan de bundel An den Wind geschrieben)die een zeer eigen stempel droeg. Nu groeit lang zaam aan een poëzie, waarin aanvankelijk oorlog, ruïne, ge vangenkamp, honger, staking een overheersende rol spelen, maar schuchter zich het begin van een nieuwe levensvorm van de enkeling en van de collecti viteit vertoont. Het gedicht is echter geen di recte omzetting van de minuut of het uur. dat we beleven, maar het Wilderspiel, waarin het stoffelijke eigenlijk opgehe ven wordt, waarin we de diepe, ware, innerlijke vorm schou wen. Het is zowel protest als in stemming. Hans Bender heeft met zijn bloemlezing een soort terrein kaart van de Duitse lyriek na 1945 geleverd. Elke auteur plaat ste voor zijn gedichten een kern spreuk, die zijn uitgangspunt, zijn bedoeling, het eigenlijke van zijn Ik uitdrukt, als inlei ding tot datgene, wat hij in ge bonden vorm laat volgen. Belangrijker Volgens Bender is de bouw van een anthologie naar een dui delijk, bewust begrensd plan be langrijker dan de keus van een afzonderlijk gedicht. Hij deelt de opgenomen auteurs in acht groe pen in: de eerstgenoemde geeft als 't ware richting en voor beeld. Brecht begint, dan vol gen verwante geesten, die ge dichten willen zien als gebruiks voorwerpen, zoals Enzensber- ger het formuleert: „Deze ge dichten zijn gebruiksvoorwer pen, niet artikelen om cadeau te geven. Tot opwekking, vermenigvuldi ging en uitbreiding van erger nis zijn deze teksten niet be stemd. De lezer wordt beleefd aangemaand te overwegen, of hij ze zou willen bevestigen of tegenspreken". Anderen zijn vertegenwoordi gers van de natuurlyriek waar van Wilhelm Lehmann, geb. 1882, de nestor is. (Enkele oude- Dichters begonnen van voren af aan ren, zoals Lehmann, Nelly Sachs, Marie Kaschnitz, Gott fried Benn, staan naast de auteurs van de jongere en zeer jonge generatie.) Deze zéér waardevolle bundel met zijn driehonderd gedichten heeft een aanhangsel met bio grafische en bibliografische bij zonderheden over de dichters. Das Atelier De eenvoudige pocket-uitga ve Das Atelier beperkt zich tot de laatste vijf jaar de keus werd gemaakt door de Kafkabiograaf Klaus Wagen back. Een aantal auteurs die reeds een zekere bekendheid hebben verworven, zoals Ilse Aichinger, Ingeborg Bachmann, Paul Ce- lan, Günter Eich, Karl Krolow staan hier naast anderen, die pas beginnen, zoals Volker von Törne, Stefan Reisner en Chris- toph Mickel. Verwacht niet iets honingzoets. „Dit brood zou tussen de tan den moeten knarsen en de hon ger weer oproepen voor het de ze stilt. En deze poëzie zal scherp van inzicht en bitter van verlangen moeten zijn, om aan de slaap en aan de mens te kunnen raken. Wij slapen immers, zijn slapers, uit vrees, onszelf en onze wereld te moe- Bij velen bestaat ontevreden heid over de geestelijke en cul turele situatie in de welvaarts staat. verbonden met een diep wantrouwen in de toekomst. Als je de kinderen sexueel voorlicht, zegt Günter Kunert (geb. 1929), moet je hun niet alleen vertellen waar ze van daan komen, maar vooral hen op een slechte wereld voorbe reiden. Weil es so Leicht ist, einen Menschen zu machen und Verbunden mit Lust. Aber so schwer, diesem Die Welt zu bereiten als ein gutes Quartier. Darüber, Gestrige, kl'dret auf Eure NacKkoi (Aujklarung) vraagt: Günter Grass (geb. 1927), die door zijn satirische romans Die Blechtrommel en Hundejahre zich een enorm lezerspubliek heeft verworven, ziet de toe komst even grauw en beschouwt askese als de enig juiste levens vorm. Die Katze spricht. Was spricht die Katze denn? Du solist mit einem spitzen Blei die Braute und den Schnee schattieren du solist die graue Farbe lie- ben, unter bewolkten Himmel sein. Und an die Wand, ido früher pausenlos das grüne Bild das Griine wie- derkaute, solist du mit deinem spitzen Blei Askese schreiben, schreib: So spricht die Katze: Schreib Askese. AskeseJ Helmut Heissenbüttel geb. 1921 gebruikt de lyrische taal, om daarvan een abstracte struc tuur te vormen. Uw recensent is helaas niet in staat, van deze gedichten een stüistische of structurele analy se te geven. Kinderen Het mooie bundeltje An mein Kind 3) geeft een bloemlezing van en aan kinderen eeuw. Zo staan George naast Al- n Franz Werfel, Carossa en Thomas Mann naast Weinheber en Grass. De volwassenen zijn te eerlijk om het kind een rose toekomst te voorspellen, ze beschouwen zuigelingen niet als pasgewas sen engelen, maar toch, zegt Manfred Hausmann „Kinder, die noch das Ge heimnis wissen der Herkunft, Boten eines an- dern Seins Schuldlos an allem Irrsal der Welt." (Unschuld) Rudolf Hagelstange gedichten uit de 20ste hier Rilke en brecht Goes e De Griekse klassieken zijn bijvoorbeeld vertegenwoordigd in The Essential Plotinus, een füosofisch werk, waarin een de sen A pictorial History of West- em Art, een boek. dat de kunst volgt van de Egyptische piramiden tot vandaag. oejseerie uei uuue u,i™u The Human Body is het Christendom. Prome- stekende beschrijving^ theus Bound, is een Amerikaan- j jgj gjffi se vertaling va werk van Aeschylos, en Myths of the Greeks and Romans uit- i het menselijk lichaam door Isaac hVTberöèmde Animo», en Th, Two Cullure» and A Second Look van C. P. Snow is een hernieuwd plei- de Britse wetenschaps- r het vestigen van een vlocd"<he^de^mythologieop de kinubiltln«n door alle eeuwen architecten etc.) tussen weten schap en kunst Good Reading is een pocket, waarin op zeer bondige wijze een samenvatting is gegeven van de voornaamste boeken der wereldliteratuur. Ongeveer 2000 titels kan men er in vin na va.j de "te"- Verder kwam nog van de blik ta de Mie A Short llirtory «'J'P'" nabije toekomst Louis J. Betten door Hetolm D. Keraedy The Crusades, door Henry Trecce, een historische beschou wing over de Kruistochten. J. van H. kunstuitingen door alle eeuwen heen heeft gehad. Met een sprong belanden we dan in de moderne tijd. Willy Ley, een Amerikaans-Duitse raketspecialist schreef voor de Signet Science Library Missi les, Moonprobes and Megapar- secs. een geschiedenis ruimtevaart onweer kan lezen. Maar misschien zal het frag ment. dat dagboekaantekeningen van de Noorse verzetsstrijder Pet ter Moen bevat, het scherpst de zielstoestand van een Gestapo-ge- vangene tekenen: dc angst voor de verdere martelingen, de ver twijfeling misschien toch namen te verraden maar ook de moed nee te blijven zeggen. Men heeft deze aantekeningen later op klei ne blaadjes in cijferschrift terug gevonden. Petter Moen is in de nacht van 7 op 8 september 1944 op een Duits schip in het Skager- rak ondergegaan. Het is goed, als wij op onze do denherdenking ook aan deze do den een eresaluut zullen brengen. Zij waren bereid te sterven voor recht en vrijheid ook zij, de Duitse verzetsstrijders. Vliegen die vangen; Humor in de hengelsport; handigheden voor de hengelaar; wegwijs naar de winkel; Vlakbij huis en ver derop, door A. van Onck en C. J. van Beurden. Uitgave Ad. M. C. Stok. Forum Boekerij - Den Haag. De auteurs van bovenstaande pockets over de hengelsport ma ken de indruk in de produktie- slag vooraan te staan. Met deze vijf deeltjes hebben zij het dozijn indruk kunnen onttrekken dat bei de schrijvers voor een select pu bliek schrijven. De gewone hen gelaar, zoals Nederland er dul- een algemeen gebruik is voorlo pig nog geen sprake. Dat neemt niet weg dat geïnteresseerden bier een schat van gegevens kun nen vinden. Het deeltje „Humor in de hen gelsport" laten we graag ter be oordeling aan de lezers. Hum«r is zó betrekkelijk. Wij kunnen de cartoons van Ary waarderen, maar de verhaaltjes zijn wat zou teloos. „Wegwijs naar de winkel" be helst een aantal goede tips voor die vissers die het met werphen gel en molen wü gaan proberen. Voor de hengelaars met de lan ge lat is er weinig nieuws on der de zon. „Honderd handigheden voor de hengelaar" is een vervolg op hei deeltje „Honderd hengeltips". Dit boekje is een „voltreffer". Daar in vindt de sportvisser allerlei wenken die voor een enkeling mis schien wel oude kost zijn, maar waar de meeste hengelaars toch hun voordeel mee kunnen doen. U kunt er in lezen hoe u uw ny lon schoon moet houden, zeelood kunt gieten, uw visboot moet be handelen en zelfs de zo verguis de vaste hengel komt aan zijn trekken. Het laatste boekje in het dozijn „Vlak bij huis en verderop" be handelt vooral het forelvissen Europa. De schrijvers geven e overzicht waar en hoe je in meeste landen het best kunt vis sen en welke instanties vergun ningen afgeven. Helaas wordt op een enkel land na, geen prij zen van. akten genoemd en uit ondervinding weten we dat die prijzen er niet om liegen. Voor die vissers, die aangestoken door het enthousiasme van de schrij vers, het ook eens in het buiten land willen proberen adviseren wij en dit om teleurstellingen te voorkomen eerst eens bij de buitenlandse reisbureaus te infor meren naar de prijzen om te vis sen in een goed bezet forellenwa- ter. Het boekje vermeldt trouwens diverse adressen waarheen men zich kan wenden voor inlichtin- Aquamarine meines Glücks, was werdet ihr von diesem Leben wissen, wenn dereinst die Lider müde sind und nicht des Auischlags machtig mehr der heut noch falterhait den Tag durchflügelt. Proza Wanneer ik tot slot een bun deltje proza aankondig, dan dit niet zo bevreemdend als het schijnt: deze prozaschetsjes heb ben namelijk de kostbaarheid van een klein lyrisch gedicht. Op elke bladzij legt Monika Mann zulk een kostbaar juweel. Zij noemt die Tupfen in* All, druppels, die in het heelal 2 In haar omschrijvingen duidt ze meestal slechts even aan, een procédé, dat we bij Japanse kunstenaars zo vaak vinden. Frappante tegenstelling tot de werkwijze van haar vader Tho mas, die als inleiding tot Der Zauberberg zegt: „Wir werden die Geschichte ausführlich er- zahlen, genau und gründlich, weil nur das Gründliche wahr- haft unterhaltend ist." De onderwerpen waarop haar „stippen" betrekking hebben zijn de stad, het land, de kalen der, het gezin, dieren, de straat, de kamer, beroepsmensen, man nen van de „Ismen" en levens stadiën. Soms geeft ze ritmisch proza, dat bij andere typogra fie de indruk van poëzie in vrije ritmen zou kunnen maken. Het spreekt vanzelf, dat aan zulk proza, waar in enkele re gels het essentiële van de leden van het gezin, vader, moeder, tante, kind, dienstmeisje, hond, fascist of communist, een stad (New York, Angeles, Florence), van rijke of een onderwijzer aan volksschool uitgedrukt moet worden, de hoogste eisen gesteld worden. De precieuze uitgave dwingt daartoe vanzelf. Af en toe kijkt de politiek om de hoek. Bijvoorbeeld de dorpsschool meester: „Staat op. heft uit vol le borst ons volkslied aan, be veelt hij van de lessenaar, trots opzij schuivend het Abc boek en de Bijbel, wanneer het om 't hoogste gaat de nationali teit". Over de fabrieksarbeider: „Jaar en dag aan dezelfde hef boom heeft hem afgestompt, niet vreugde, niet leed beweegt hem, maar wat juist nog te verdragen is, is voor hem norm, rijk, vesting". Zo karakteriseert ze de café violist, de chirurg, de dichter, de tuinman, de winkelier, de regent, de temmer, de huisnaai ster. de acteur, de monnik, de ezeldrijver, de keukenmeid van de gravin, de beul, de draaimo lenman, de visser, de filosoof, de bokser, de wiskundige, danser, de machinist, de prelaat en anderen. Haar beeldspraak is menig maal origineel: van de april maand zegt ze, dat hij tot i de knieën in het jaar staat. Een boekje voor lezers, die het exquise boven de ma produktie preferen. J. H. SCHOUTEN Widerspiel. Deutsche Lyrik seit 1945 herausge- geben von Hans Bender. 286 blz. Geb. DM 12,80; ingen. DM 6,40. Uitg. Carl Hauser Verlag. München. 2) Das Atelier. Zeitge- nössische deutsche Lyrik hg. von Klaus Wagenbach Fischer Bücherei Nr. 543 DM 2.60. Uitg. S. Fischer. Frankfurt a. M. 3) An mein Kind. Deutsche Gedichte des 20 Jahrhun- derts ausgewahlt von Chris tine Brückner. 96 blz. geb. DM 9.50. Propylaën Verlag. (Ullstein G.m.b.H.) Frankfurt/M. Monika Mann: Tupfen im All. 178 blz. Prijs geb. DM 12,80. Uitg. Jakob Hegner. Köln 5. Aanleiding tot dit stukje is de ver schijning van het eerste nummer van een Gereformeerd Maandblad voor Lite ratuur en Politiek, Stimulans geheten. Deze naam is misschien geïnspireerd op die van de redacteur voor literatuur, S. M. Lambrechts, wiens initialen voor die benaming bijna een uitnodiging zijn. Het is een gestencild boekje, verzorgd (niet al te best) door Drukkerij Uit geverij J. Boerma te Enschede. De be oordeling van de twintig bladzijden po litiek valt buiten mijn bevoegdheid. De verzen van Salinko zijn niet beter of slechter dan wat men in dergelijke pe riodiekjes onder de ogen krijgt; het ge dichtje van Jac. Overeem kon in 1870 geschreven zijn en in 1871 reeds ver geten. Hinderlijk zijn slordigheden in de spelling van namen-, ik bedoel niet zo zeer C. van Rijnsdorp op bi. 11, maar Nietsche op bl. 13 en Nijhof op bl. 20. Hoe kan men in deze auteurs belezen zijn. als men hun naam niet eens goed gelezen heeft? Zo vindt men op bl. 4 leze i.p.v. lezen, allen l.p.v. alle; op bl. 20 uitgever i.p.v. uitgevers en Deze i.p.v. Dit. Kleinigheden die de indruk bepalen, zoals op diezelfde pagina char- letans i.p.v. charlatans. Wie in de lite ratuur in het kleine niet trouw is, is dat ook in het grote niet. En wat denkt u van de volgende beeldspraak (bl. 3) „U kunt door uw belangstelling, door uw steun ervoor zorgen dat het badwaterkind literatuur niet door de molenarmen ver het land wordt inge- slingerd, om daar eenzaam te sterven in water en zand. En eveneens, dat het niet door de molenstenen vergade ringen en werk verpulverd wordt tot meel." J. Klein Fzn. probeert tenminste psalm 80 redelijk te berijmen. Men zou hem kunnen raden toch eens te kijken hoe de gesmade Hervormde psalm.be- rijmers de details verzorgen. Klein schrijft in vers 5 van de genoemde psalm tot tweemaal toe „uit T', in de eerste regel nogal liefst te zingen op één korte noot. In het zesde vers schrijft hij voor overdekte „overdekt wat na tuurlijk nooit als verleden tijd te horen is. In vers 8 schrijft hij „van Uwen ho gen hemeltroon", wat toch moeilijk le vend Nederlands kan heten. In vers 7 kWie dichters te kunnen verbeteren, mag toch op zijn minst bij hen wel eens de techniek afkijken en daar is heel wat van te leren, ook als men bezwaren zou hebben tegen geest en toon, zoals bii sommigen het geval is. Liever niet Het blad blijft zó ver beneden zijn pretentie, dat ik er liever niet over zou hebben geschreven. Want ik meen de situatie van deze jonge lieden (zie de molenstenen) wel te begrijpen, zodat ik liever barmhartig zou hebben gezwe gen. Maar deze mensen, en vele ande ren met hen. moeten eens uit hun on begrip worden wakker geschud. Wie goed beseft wat gereformeerd is, en wat literatuur is. zal nooit programmatisch gereformeerde literatuur willen bedrij ven. Ik durf beweren dat ze noch we ten wat het ene is, noch wat het andere voorstelt. Was het niet de oude Herman Bavinck. die eens geschreven heeft dat de theologie er niet is om het leven te vervangen, maar om het te leiden en te verbeteren? De angst voor de letter is bij vele welmenende en mijnentwege vrome calvinisten zo groot, dat ze voor de geest nog banger zijn. En toch zal het zonder de geest, en zonder de Geest, niet gaan. Er zijn er die de zuivere be lijdenis liefst in een zweetdoek zouden begraven, om die in de dag der da gen ongeschonden aan de Heer te kun nen teruggeven. De vergeten Zwitserse apologeet F. Bettex (1837-1915) schreef indertijd eens, dat de meeste mensen een te kleine God hebben. Wat heb ik aan een God, en wat heb ik aan een belijdenis, als ik er niet zonder angst mee leven kan? Het woord „gerefor meerd" garandeert mij op zichzelf niets. Het suggereert een „af" zijn, een klaar zijn, waarbij men alleen maar zijn hart kan vasthouden. Literatuur in reformatorische geest is een term. waar bij men tenminste een béétje lucht krijgt. Moet de letterkundige een pro- paganda-slaafje voor een bepaalde ker kelijke richting zijn? Quoth the raven: nevermore. Wordt geen dienaar van mensen: ik zal mij onder niemands macht laten brengen, schreef Paulus. worden gezegd, die natuurlijk i trole en kritiek vatbaar zijn. maar zon der welke vrije meningsuiting de belij denis alleen maar een dood document zou blijven. De confessionele binding is een wezenlijke binding, d.w.z., ze zit in mijn wezen, in mijn diepste overtui gingen en ervaringen, in mijn habitus, mijn visie en dan ook nog wel eens in eén bedrukt stuk papier. Levend en verzorgd r. Dat verzorgen betekent niet opsieren en aankleden; het stelt geen toevoeging voor. maar integendeel is het een afsnijden, een weglaten van het dode. onduidelijke, onbruikbare, klin kend metaal-achtige, omslachtige; ja zelfs een weglaten in de zin van Bloem: het opofferen van op zichzelf goede de tails terwüle van de werking en de hel derheid van het geheel. Maak eerst maar eens literatuur en laten we dan eens kijken of het een schriftuurlijke geest ademt. Zo ja. dan behoeft de benaming gereformeerd geen dienst meer te doen, omdat ze overbodig geworden is. Zo niet, dan kan de benaming gerefor meerd alleen maar kwaad. Dag. C. RIJNSDORP.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 18