3 0jaar geleden werden de Barmer- thesen opgesteld Jubileum-uitgave«..ujnUi«ieg9jngvan<ieGalatenbrief OECUMENE NIEUWE BOEKEN DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 30 MEI 1961 Bekenntnis-synode zei „neen" tegen Hitier hebben (Van onze kerkredactie) Vandaag is het precies dertig jaar geleden dat Duitse theologen voor een historische vergadering in Barmen hjjeen waren en een soort belijdenis opstelden die van enorme invloed is geweest voor het herstel van de Duitse Kerk. De bijeenkomst begon op 29 mei en duurde tot de 31ste. De naam die dit samenzijn later kreeg was „Be kenntnis-synode". Op deze synode werd een verklaring aanvaard die zich fel keerde tegen de opvattingen van de zogenaamde Duitse christenen, die geheel in het kielzog van Hitiers nationaal-socialisme wilden varen. De ver klaring, die zes punten omvatte, kreeg al spoedig de naam „Barmer-thesen" naar de naam van het stadje waar deze theologen bijeen waren. Aan deze verklaring zijn de na men verbonden van een aantal grote theologen. De bekendste naam is wel die van Karl Barth. maar ook mannen als Hans As- mussen. Niemöller. Beckmann. Obendiek en de gereformeerde dr. Niesel hebben aan deze uitspraak hun medewerking gegeven. Zij kwamen bijeen in de overtuiging dat de tijd gekomen was om sa men verzet aan te tekenen tegen de ideologie en de politieke machtswellust van de nationaal- aocialisten. Op duidelijke wijze wilden zij wijzen op Gods Woord om zo de gemeenteleden die eigenlijk niet recht wisten welke houding zij moesten innemen te leiden. De uitspraak van 1934 is nog steeds waardevol. De tijden zijn wel volkomen veranderd. Er ko men andere verzoekingen op de kerk. ook de Duitse kerk. af dan in de jaren dertig, maar de Bar mer-thesen zijn nog altijd belang rijk. Dat wordt wel bewezen door het feit dat nog maar een jaar ge leden de Oostduitse kerk een ver klaring opstelde in een tiental punten, die in wezen geheel ge- verkla ons ganse leven: door Hem gewordt onze blijde verlos sing uit de goddeloze bindin gen van deze wereld tot een vrije en dankbare dienst aan Zijn schepselen (I Cor. 1:30'. Wij verwerpen de valse leer dat er terreinen van ons le ven zijn waarin niet Jezus Christus maar andere heren te gebieden zouden hebben, terreinen waarin we niet de rechtvaardiging en dc heili ging door Hem nodig heb- 3. De christelijke kerk is de ge meente van broeders, waar in Jezus Christus, in Woord en sacrament door de Heilige Geest als de Heer tegenwoor dig. handelt. Zij heeft met haar ordening, midden in de wereld der zonde, als de kerk van begenadigde zondaars te getuigen, dat zij alleen Zijn eigendom is. alleen van Zijn troost en leiding leeft en le ven wil in de verwachting van Zijn wederkomst (Efe. 4:15 en 16». Wij verwerpen de valse leer dat de kerk de inhoud van haar prediking, en haar kerkenordening kan laten be palen door de op een bepaald moment heersende wijsgeri ge of politieke inzichten. t De verschillende ambten in de kerk vestigen geen heer schappij van de een over de ander, maar de uitoefening van de aan de gehele gemeen te toevertrouwde en opgedra gen dienst (Matth. 20:25. 26' Wij verwerpen de valse leer dat de kerk afgezien van de ze dienst, met souvereine macht beklede leiders kan en mag aanvaarden of zich laten opdringen. 5. De Schrift zegt ons. dat de staar naar Goddelijke beschik king de taak heeft, in de nog niet verloste wereld, waarin ook de kerk staat, naar de mate van menselijk inzicht cn vermogen onder bedreiging en uitoefening van macht, voor recht en vrede te zor gen. De kerk erkent in dank en hulde voor God de weldaad van deze beschikking. Zij her innert aan het Rijk Gods. aan Zijn gebod en gerechtigheid en daarmede aan de verant woordelijkheid van regeren- den en geregeerden. Zij ver trouwt en gehoorzaamt de kracht van het Woord, waar door God alle dingen draagt <1 Petrus 2:17). Wij verwer pen de valse leer dat de staat boven zijn bijzondere opdracht ook nog de enige en totale or dening van het menselijk le ven kan en moet worden en zo de opdracht van de kerk kan verwezenlijken. Wij ver werpen de valse leer dat de kerk boven haar bijzondere opdracht zich staatkundige op drachten en een staatkundige waardigheid kan en moet toe eigenen en zo zelf tot een or gaan van de staat zou wor- 6. De opdracht der kerk. waar in haar vrijheid rust. bestaat daarin in Christus' plaats en dus in dienst van Zijn eigen (Wereldraad-stijl) is een gebouw in opbouw De Wereldraad van Kerken is verhuisd. Hel adres luidt niet langer Route de Malagnou, maar is voortaan 150 Route de Ferny C.P., Getiève-20, Zwitserland. Zware vrachtwagens tonnen papier, miljoenen documenten verdere meubilair uit de vervallen ba- en oude herenhuizen waarin de Wereld- is ondergebracht, overgezculd naar het gebouw dat nog lang niet klaar is. achtig bezig geweest om al het materiaal in te pakken dat het in het nieuwe gebouw ook allemaal weer terug te vinden was. En niet slechts de bureaus van de Wereldraad zelf ook de talloze organisaties, die aan de Route de Malagnou onderdak gevonden hadden, huisden. De Lutherse Wereldfederatie, de Her- vormde Wereldbond en vele andere confessio nele organisaties worden nieuwe gebouw gehuisvest. Voor de Hervorm de Wereldbond was het een dubbele krachts inspanning omdat deze confessionele organisa tie bezig is de wereldassemblee die van 3 tot 13 augustus ui Frankfort wordt gehoudei te bereiden. gebouw is nog maar lialf af. De belangrijkste vleugel m trderi. Maar het geluid van hamerslagen icordt nu reeds begeleid doot machines. Letterlijk is hier nu de oecumene een gebouw in oj Woord en werk door prediking en sacrament de boodschap van de vrije genade Gods aan het volk over te brengen iMatth. 28:20 2 Tim. 2:9). Wij verwerpen de valse leer dat de kerk in menselijke zelf verheerlijking het Woord en het werk van de Here ten dienste van welke eigenge rechtige wensen, doelen ot plannen ook kan misbruiken ikkende schrijf- a al het gezwoeg en gesleep nas het een verademing om even een geïmproiiseerde kop koffie te genieten in de Zwitserse zonneschijn. LUTHER IN FEESTKLEED (Van o e kerkredactie) 1934.erd V daring van duitsland. betrekken zich zeer op de bijzondere omstandighe den van de tijd waarin zij zijn geboren. Zij willen geen negatie ve afwijzing zijn. maar ccn posi tieve benadering van de plaats en de opdracht die door God gege ven is aan Zijn kinderen en Zijn kerk. De verklaring van Barmen telt zes punten. Aan het slot van ieder punt volgden nog een of meer tek- iten uit het Nieuwe Testament. Tevens wordt in ieder artikel de valse leer die tegen dat punt in gaat afgewezen. De verklaring luidde als volgt: 1. Jezus Christus, gelijk van Hem in de Heilige Schrift ge tuigd wordt, is het ene Woord Gods. dat wij moeten horen, in leven en sterven vertrou wen en gehoorzamen (Joh. 14: 6; 10:1 en 9). Wij verwerpen de valse leer dat de kerk als bron van haar verkondiging behalve en naast dit ene Woord van God ook nog an dere feiten en machten, ge stalten en waarheden als Gods openbaring kan en moet aan vaarden. 2. Zoals Jezus Christus Gods toespraak is van de vergeving van al onze zonden, zo en met gelijke ernst is Hij eveneens Gods krachtige aanspraak op In het Calvijn-jaar (we herdach ten vorige week zijn sterfdag) verschijnt een boek van Luther, „Verhandeling over Paulus' Brief aan de Galaten." Het is een ju bileum-uitgave. niet om een be paald gebeuren uit Luthers leven te gedenken, maar als geschenk van een jarige boekhandel en an tiquariaat aan dc Nederlandse christenen. De Rotterdamse boek handel Lindenberg bestaat 15 Jaar. En deze zaak, die zich een zeke re naam verworven heeft in het opsporen en ten verkoop aanbie den van boeken van kerkvaders uit het verre en nabije verleden, heeft een (zeer geslaagde) poging ondernomen om een boek opnieuw op de markt te brengen, dat in Bekering „Het is een christelijk werk om heidenen te bekeren, maar een „heidens" werk om chris tenen te bekeren". DIAKONIA Het loon van de dorsende os Ecu van de lutherse predikanten erhryft in het Evangelisch Luthers Weekblad de volgende klacht: „Wilt u eens in het ELW scliryven dat kerkeraden een predikant niet dienen te voldoen door hem een gesloten enveloppe in de hand te duwen, waarin dan later blykt 20.te zitten? Ik heb dit enkele malen gehad en na beuling van de reis kosten bleef dan soms nog geen 5,— over. En dan ben je van zater dag tol zondagavond onderweg ge weest.** De redactie schrijf onder deze brief: De Bond van Nederlandi-c Predikanten geeft als norm voor de vergoeding san preekbeurten ƒ25.00 eding reiskosten het verleden zeer veel invloed ge had heeft, maar vrijwel niet meer te krijgen was. Luther van de Galatenbrief is een boek, waarin het gaat om de kerngedachte van de Reforma tie. Luther immers werd gegre pen door de tekst: „De rechtvaar dige zal uit geloof leven." In zijn brief aan de Galaten verdedigt Paulus juist deze christelijke ge rechtigheid tegen dwaalleer, die in het verleden (en heden) steeds zijn spits gericht heeft op deze centrale en fundamentele geloofs waarheid. Het boek is uitgegeven naar de uitgave van A. Fisscher uit 1871, maar taal en stijl zijn geheel aangepast aan ODze tijd. Het is een prachtig verzorgde, voorname uitgave geworden van 650 pagina's, schitterend ingebon den, gedrukt in een heldere, vrij grote letter en voor een prijs die scherp afsteekt bij die van ver gelijkbare uitgaven 15 afge haald of 16 per post bezorgd). Actueel Het bijzondere van dit werk. dat enorm boeiend leest, is wel dat het nog steeds actueel is. De ze uitgave is geen boek om als curiositeit op een boekenplank neer te zetten om alleen maar ge lezen te worden door iemand met historische belangstelling. Het is geen heruitgave als bijvoorbeeld de vorige jaar opnieuw versche nen heruitgave van de eerste druk Karl Barths ..Römerbrief". en uitvoerig behandeld, alsof zijn boek uit mijn hart geschreven was. Dit deed mij vreemd aan. want ik hield het ervoor, dat de ze man niets kon weten van de staat der tegenwoordige christe nen. maar noodzakelijk moest schrijven en spreken schrijven dat hij dit boek stelde (uitgezonderd de bijbel) boven al le boeken die hij ooit gezien had als het „meest zegenrijke voor een gewond geweten." Verzet Luther verzet zich tegen een geestdrijverij, die ook vandaag weer opgeld doet en schrijft: „De- verhandeling betreffende de ther ineens'uitschieten belboek. meer dan een exegese die moet staan op de boekenplank van een predikant. Dit werk is prediking in de volste zin van het woord. Hier hebben wij geen voor bereiding voor de kansel, maar verkondiging op de kansel. Dat vinden wij bijvoorbeeld als Luther plotseling zegt: ..Het tweede ge deelte van de christelijke leer is: indien gij zoekt behouden te wor den, wordt de zaligheid niet te weeg gebracht door eigen werken, maar God heeft zijn eniggeboren Zoon in de wereld gezonden, op dat wij door Hem leven zouden. Hij is gekruisigd, voor u gestor ven. en heeft uw zonden in Zijn lichaam gedragen." Die woorden staan te vinden in een uitleg over wat de werken der wet zijn. Maar dan kan Lu- zekerheid der roeping (tot de dienst des Woord, middel) mensen) is zeer noodzakelijk te- ggen: dienst des Woord, middellijkdoor heilig. Maar" wanneer wij bezig ~j| '|j| zijn te spreken over de rechtvaar- digmaking, dan komt het niet te pas over de wet te spreken. Dan gen die verderfelijke en helse geesten, die bovenmate zich be roepen op de Geest en hemelse roeping, en onder die schijn ve len bedriegen." Hij waarschuwt tegen het „schieten onder ander mans duiven" door te zeggen: „Het is mij niet geoorloofd te gaan buiten deze mijn post in een andere stad. waar ik niet geroe pen ben als een bedienaar des Woords en daar te prediken voor zover ik predikant ben, al hoorde ik dat er valse dingen geleerd werden, dat de zielen vervoerd en veroordeeld waren, en al kon ik hem door mijn gezonde leer uit die dwaling en veroordeling ver- de vraag: Wat Christus voor soort van weldaad Hij ons toegebracht heeft. Christus nu is geen wet, is mijn eigen werk niet. mijn eigen werkzame lief de niet, niet mijn kuisheid en ont houding, gehoorzaamheid en ar moede. maar de Heer over leven en dood, Middelaar en Verzoener zonden. Verlosser van de ge- i die onder de Prediking klus Zeer klei .noods ƒ15. n kum actueel. roemde Bynyan, die een oud en vrijwel geheel versleten exem plaar van dit werk van Luther in handen kreeg en dan later ge tuigt: „Ik vond zodra ik het maar een weinig had ingezien, mijn staat in zijn ondervinding zo breed soonlijk leven met God. steeds weer een ernstig om niet op eigen kracht te ver trouwen. „ook al zijn wij heili gen en de allergeleerdsten en ook al hebben wij iets door en door gezien en begrepen." En plotseling wordt dit werk meer dan een uitleg van een bij- Verkondiging We verblijden ons over de uit gave van dit boek, omdat hierin Luther tot ons spreekt. Daarom is het een boek dat in ieders han den kan zijn. Het is geen studie werk, het is reinste verkondiging, maar dan zo dat de brief aan dc Galaten openbloeit. In dit boek ho- We horen hem in al zijn felheid als het gaat tegen dwaalleraars. Dan kan hij schelden „Dit ver staan de blinde Sofisten niet." Of hij kan roepen: ..Wij vervloeken en veroordelen allen, die zelfs ook maar in het minste de majesteit van het Goddelijk Woord beder ven en schenden, omdat een wei nig zuurdesem het hele deeg ver zuurt." Maar zijn pen kau ook teer worden, als hij een uitweg wijst aan de mensen en schrijft: „Daar om moet het gemoed ervan door drenkt worden dat liet, wanneer het gevoelt de beschuldiging van de wet, de verschrikkingen der zonde, de angst voor de dood. de toorn Gods, die droevige beelden uit het gezicht moet verdrijven en in hun plaats stellen de vrijheid van Christus, de vergeving dei- zonden, gerechtigheid, het leven en de altoosdurende barmhartig heid Gods." Wie wil weten hoe Luther, hoe de reformatie dacht over de ge rechtigheid Gods kan in dit boek terecht. Maar wie die gerechtig heid Gods zoekt voor zijn eigen persoonlijk leven, vindt in dit boek ook het antwoord. Het rechtvaardigend geloof, ver klaard en bevestigd in een ver handeling over Paulus' brief aan dc Galaten, door Martlnus Luther naar de uitgave van A. Fisscher. Jubileum-uitgave van Linderbergs Antiquariaat en boekhandel. Rotterdam. Niet in de handel, slechts bij de uitgever te verkrij gen. voor u besproken Nu jongen straks man. cn Nu meisje straks vrouw, beide door dr. Th. Bovct. Uitgave N.V. Zo mer en Kcuning, Wageningcn. Beide boekjes zijn van handig formaat, voorzien van enkele te-, keningen, die de zaak goed ver duidelijken en met een harde om slag, in onderscheiding met an dere werkjes van zakformaat. De schrijver is een bekend Zwitsers christenarts wiens werk wel meer in ons blad gunstig besproken is. De vertaling is geschied door de heer A. Verkuyl. arts, een be kende in christelijke kringen. De schrijver is praktisch en princi pieel en wat jongens betreft, zul len weinig ouders bezwaar heb ben om dit werk aan de betrok kenen ter hand te stellen. Wat meisjes betreft, is de zaak wel licht heel anders. Maar per slot van rekening zullen het de ouders zelf moeten zijn. die na ernstige lezing zullen uitmaken of het werkje geschikt is voor hun kin deren, of als geschikte handlei ding voor hen zelf kan dienen of dat zij het boekje afwijzen. Het is in elk geval ernstige overwe ging waard. Altijd bereid tot verantwoor ding, door ds. H. Glesen. Uit gave G. F. Callcnbacb N.V. Nij- In een zeer overzichtelijk sa mengesteld boekje heeft deze Duit-1 se predikant 167 vragen die in een mensenhart of het nu van een ongelovige dan wel van een gelovige is kunnen opkomen zo j eenvoudig en duidelijk mogelijk trachten te beantwoorden. Met de Bijbel in de hand laat hij zien hoe een mens zijn problemen moet oplossen: hij moet tot God gaan, die alles geschapen heeft i en nog onderhoudt en regeert. Het niet vermelden van Bijbelteksten zal bij velen als een gemis wor- I den ervaren. Een enkele vraag is wat al tc extreem: waarom staan er kerkdiensten in de radio- j gids? Het boekje van ds. Giesen zal overigens velen steun geven die willen leven tot eer van God j en de naaste. Westen minder verdeeld? - Problemen in Loos, Ma- leisië, Brits Guyana - Als het VN-leger Kongo verlaat DE VERDEELDHEID onder de westelijke mogendheden over de situatie in Zuidoost-Azië is wellicht niet to groot als over het algemeen wordt aangeno men. Zo werd in de afgelopen week bekend, dat Frankrijk het voorstel van de Verenigde Sta ten en Engeland voor wapenstil standsbesprekingen in Laos zal steunen. Het verschil van in zicht met betrekking tot het vroegere Frans Indochina, dat reeds geruime lijd tussen Parijs en Washington bestaat, zou hier voor een deel door zijn wegge nomen. De Franse geste houdt nog niet in, dat nu ook inder daad een dergelijke bestands conferentie zal worden gehou den. Want die hangt niet alleen van de houding van Frankrijk af. maar vooral van die_ van communistisch China. Noord- Vietnam en de Sowjetunie. En deze landen (met uitzondering wellicht van Rusland i zullen er niets voor voelen, aan een der gelijk gesprek deel te nemen. behoefte. Dit neemt echter niet weg. dat dc Franse stap van belang is, omdat zij volgens wel ingelichte kringen in de eerste plaats werd genomen om dc spanning tussen Washington en Parijs te verminderen en voor het eerst sinds laren een ge meenschappelijk optreden van de westelijke mogendheden mo gelijk te maken met betrekking tot de toestand in Zuidoost-Azië en in het bijzonder de staten van het vroegere Frans Indochi na: Laos. Cambodja en Vicl- Engeland de be nadering van de internationale problemen, wellicht onder in vloed van de verkiezingscam pagne. die in dat land in kiezingen gehouden zullen wor den. De socialisten maken het de regering van premier Dou glas Home niet bijzonder moei lijk. wat de buitenlandse poli tiek betreft. Het rumoer rond om de kwestie-Cyprus. door de socialisten ontketend, verstom de al spoedig, nadat de zaak aan de Verenigde Naties werd voorgelegd. En ook nu Home achter de Verenigde Staten staat wat de gebeurtenissen in Laos aangaat, maken zijn politieke te genstanders het hem niet moei lijk. Labourleider Harold Wilson steunt zelfs de activiteit van Amerikaanse erkenningsvlieg tuigen boven het door de com munisten bezette gebied in Laos. We dachten, dat hier een ver blijdende conclusie uit mag wor den getrokken, nl. deze: dat de Britse socialisten meer verant woordelijkheidsgevoel aan de dag gaan leggen, naarmate de datum nadert, waarop de Britse kiezers hun stem eaan uitbren- i de mogelijkheid zich kan en. dat Labour de rege ringsmacht van de Conservatie ven overneemt. Aan de ene kant wil men de indruk wegnemen, dat de socialisten een negatieve Instelling hebben met betrekking tot de buitenlandse politiek. An derzijds zal er toch ook sprake zijn van een zich beter bewust zijn van bepaalde realiteiten in de wereld van vandaag... Maleisië Een van de realiteiten is de situatie in Zuidoost-Azië en waarlijk niet alleen in het vroe gere Indochina, maar ook en in •ven sterke mate in de jonge staat Maleisië, voor de veilig heid waarvan Engeland zich ver antwoordelijk weet. Vorige week heeft het er even op geleken, dat er een nieuwe „topconfe rentie" tussen de regeringslei ders (of staatshoofden) van In donesië. Maleisië en de Phflip- pijnen zou worden gehouden, die aan de kwestie-Maleisië gewijd zou zijn. Het leek te mooi om waar te zijn. want het begin van de conferentie zou moeten sa menvallen met de algehele ont ruiming van Maleisisch grond gebied door Indonesische infil tranten. De moeilijkheden ble ven dan ook niet uit. Op hei ogenblik, dat we deze regels schrijven is het zeer twijfelach tig. of er inderdaad een topcon ferentie over Maleisië zal wor- fen gehouden. Indonesië infiltreert harder dan ooit op Maleisisch gebied en da verplettering van Maleisië be hoort nog altijd tot de meest na tionalistische leuzen in Indone sië. Van Philippijnse zijde hoopt men nog steeds, dat de bespre kingen voortgang zullen vinden en dat de oplossing voor de moeilijkheden tussen Maleisië enerzijds en Indonesië en de Philippijnen anderzijds, zal wor den gevonden in de vorming van moeilijkheden tussen Maleisië de Philippijnen en Indonesië te vormen statenbond, waarover vorig jaar al eens een principe besluit werd genomen. Brits Guyana ziet i Soekarno niet naa topconferentie? listisch kabinet te maken zou krijgen, is dat van de rassente genstellingen in Brits-Guyana. waar een soortgelijke situatie bestaat als op het eiland Cy prus. De Britse regering heeft lang geaarzeld, de noodtoestand af te kondigen. "Je golf van ge welddadigheid is voornamelijk het gevolg van de machtsstrijd tussen de twee rivaliserende vakbonden in de suikemijver- heid, maar de werkelijke oor zaak van de moeilijkheden moet worden gezocht in het conflict tussen negers en Indiërs. De re gering in Georgetown heeft de zaak al geruime tijd niet meer in de hand. maar zo lang zij geen beroep doet op de Britse regering, zal deze de constitutie van het land niet buiten wer king stellen. De premier, dr. Ja- gan, weigert dit beroep op En geland te doen, maar tegelijker tijd beschuldigt hij de Britten ervan, dat zij hem de macht gro tendeels uit handen hebben ge geven. Wellicht vacht hij op een eenzijdig ingrijpen vaD Enge Een oplossing voor het con flict tussen de "akbonden, waar van er een achter Jagan staat en de andere zich tegen zijn po litiek keert, is liet in zicht. Ja gan verwijt Engeland voorts, dat het een tweede Cyprus in de hand werkt, door verkiezingen te organiseren volgens het stel sel van de evenredige vertegen woordiging. Hij vergeet echter, dat het districtenstelsel, dat de meerderheid aan een der partij en (negers of Indiërs) geeft, Guyana in -rllc geval in een chaos zal storten, omdat dan een kleine meerderheid een gro te minderheid zou overheersen. Kongo In Katanga zijn de moeilijk heden nu al begonnen. Verwacht werd, dat in dat deel van Kongo het een en ander zou gaan ge beuren na het vertrek van de 'aatste troepen van de Ver. Na ties, aan het eind van de vol gende maand. 3oals men weet, vreest men in westelijke krin gen. dat de vroegere premier van de provinciale regering van Katanga, Moise Tsjombe, zal po gen. een greep naar de macht te doen. waarschijnlijk met steun van Rhodesië uit, waar hij onder de blanken vele vrienden heeft. Ook de muiterij in de omgeving van Albertstad is naar men aanneemt gericht tegen het centrale bewind van premier Adoela in Leopoldstad. Zijn bewind heeft in de afgelo pen jaren vooral gesteund op de aanwezigheid van de Verenigde Naties. Wanneer deze steun wegvalt cn er geen andere voor in de plaats komt, is letterlijk en fi- De Gaulle wat dichter bij Amerika? guurlijk in Kongo het hek van de dam. Allerlei centrifugale krachten krijgen dan gelegen heid, zich tegen het centrale ge zag van Leopoldstad te keren. En tegen het optreden van deze vogels van diverse pluimage zal het bewind van Adoela en ook het gezag van opperbevelhebber generaal Moboetoc wellicht niet bestand zijn. Het is dan ook met sombere voorgevoelens, dat we het aanstaande vertrek van de VN-troepen zien naderbij ko men. Of daagt er te elfder ure nog hulp voor Kongo?

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14