Nieuwe Leidlse Courant Onbemande Apollo ging de ruimte in Succes van Amerikanen Misschien in 1969 met drieën naar de maan Overheid moet optreden tegen legerpredikanten Kanshebber Sjastri zal premier Nanda helpen Nehroe's üjk verast Dieven stalen voor veertig mille juwelen Meer K.L.M.- vluchten op Djakarta President geeft zelf het goede voorbeeld Commentaar UITGERUST! DRAKACELE3 Twee ongelukken in de mist: zes doden, vijf zwaar gewonden Vrijdag 29 med 1964,45ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD vStantvastigh i* ghebleven mijn hert in teghenspoet" Vrij warm weer De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Overwegend zonnig en vrij warm weer, behoudens een enkele zeer lokale regen- of onweersbui. Meest zwakke wind en In hoofdzaak vannacht hier en daar mist. 11.15 uur). (Zie ook pag. 11) 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 58956 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, DE Amerikanen hebben gisteren met behulp van een reusachtige Satur- nus-l-<raket voor de eerste keer een onbemand model van het Apollo- ruimteschip in een baan om de aarde gebracht. De lancering had bij prach tig weer en een strakblauwe hemel plaats op de basis Cape Kennedy. Vol gens deskundigen.is het een volledig succes geworden. De ongeveer 7,7 ton wegende Apollo, die de naam Boilerplate 13 heeft gekre gen. is een vereenvoudigd model van het ruimteschip waarmee drie Ameri kaanse astronauten over enkele jaren, misschien in 1969, naar de maan zullen reizen. Om 18.07 uur Nederlandse tijd kwa- len de acht raketmotoren vaai de eerste ap van de Satumus-1, die een tbtale stuwkracht ontwikkelen van ruim 750.000 Mr. H. van Riel: Geen conflict van Wi tteveen met Veldkamp „Er bwtaan op het ogenblik geen moei lijkheden in het kabinet tussen minister Veldkamp en zijn liberale collega's. Er heeft zelden zo'n goede samenwerking met de K.VP bestaan als op het ogen blik", aldus gisteravond de fractievoor zitter van de V.V.D. in de Eerste Kamer, mr. H van Riel, op een liberale bijeen komst in Rotterdam. De heer Van Riel wees er met nadruk dat er geen sprake is van een con- 'flict tussen de ministers Witteveen en Veldkamp. Het liberale Kamerlid zei het duidelijk te willen stellen: „Minister Veldkamp mag dan zijn eerzucht hebben, hij mag dan soms wat scherp en heftig reageren, zeker is, dat hij een bijzonder schrandere en hardwerkende minister is, die weet waar hij de politieke mosterd haalt. Maar let wel, die politieke mosterd haalt hy niet bij de Partij v. d. Arbeid". Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES IEMCO N.V. kilogram, tot ontbranding en verhief de raket zich met donderend geraas vam de aarde, de lanceerinstallatie met rook en vlammen aam het oog onttrekkend. Kort nadat de eerste trap zich van de raket had losgemaakt werd het ongeveer 2,7 ton wegend ontsmappingsstelsel, waartoe een drie meter lange toren van titanium behoort, afgestoten. Wanneer een bemand maanschip wordt gelanceerd, zal de toren in geval van nood worden gebruikt om de commando cabine met de ruimtevaarders los te maken van de rakët. Ongeveer tien en een halve minuut na de lancering stuw den de zes motoren van de tweede trap het ruimteschip in een baan om de aarde die niet veel afweek van de vooraf be rekende. De snelheid waarmee dit gebeurde be droeg ongeveer 25.800 kilometer per uur. De grootste afstand tot de aarde bedraagt 230 kilometer, de kleinste 188 kilometer. De omwentelingstijd is 88 minuten en 27 seconden. Volgens de deskundigen kan het gevaarte „minstens 37 maal" rond de aarde draaien. Wanneer het zich in het zonlicht bevindt, is het vanaf de aarde gemakkelijk te volgen. Kleine cabine Om de aarde cirkelen nu het Apollo- ruimteschip en de tweede en laatste trap van de raket, die met elkaar verbonden blijven. Samen wegen ze bijna zeventien ton. Het ruimtevaartuig bestaat uit een commando- of „moedercabine", waarin de drie astronauten tijdens de tocht naar de maan gezeten zullen zijn, en een ca bine met motoren, brandstof en elek tronische apparatuur die gebruikt zal worden om de commandocabine in een baan om de maan te brengen. Wanneer het eenmaal zover is, zullen twee van de ruimtevaarders zich met een kleine cabine naar het maanopper vlak begeven. Als dezen hun taak heb ben verricht keren ze daarmee naar de moedercabine terug. Scherpe kritiek chr. onder officieren VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Cr Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 FLEXA DEALER N Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49. In één oogopslag Beter leerboek gezocht pag. 2 Vrouwen: aandacht voor de jeugd pag. 2 Met hun leven betaald pag. 7 Spanje verkend II pag. 9 Nieuwe politieke fronten pag. 9 Vam Mook 70 jaar pag. 11 Water (wormen en olie) pag. 11 Seedorf: vlotter bouwen pag. 11 Zuidpoolexpeditie: winter nadertpag. 11 Welke veiligheidsgordel pag. 11 Belastingen pag. 17 Keukentrap voor Toepolef Verlammende invloeden uitschakelen (Van onze soc.-econ. redactie) TTIT DE kring van het leger zelf is vandaag een scherp geluid ge komen tegen de houding van bepaalde legerpredikanten met betrekking tot de atoombewapening. De heer C. Hol- trop, voorzitter van de Chr. Sociale Onderofficieren Vereniging, waarbij een groot aantal christen-beroepsmili tairen beneden de rang van tweede luitenant is aangesloten, betreurt hel ernstig, dat de overheid niet duidelijk cn klaar elke activiteit binnen de krijgsmacht tegen de nucleaire wape nen, van welke zijde deze ook komt, met de meeste gestrengheid verbiedt. Indien er legerpredikanten zijn, al dus de heer Holtrop hedenmorgen ir zijn openingsrede op de jaarvergade ring van de vereniging te Utrecht, die ;n zich te moeten stellen achter het rapport van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk met betrekking tol het bezit en het gebruik van atoom wapenen, dan behoren deze naar on: gevoelen geen kans te krijgen in d« krijgsmacht deze inzichten te propa- Deze predikanten zullen ook in hel leger zijn, wanneer dit ten strijde moei trekken. De heer Holtrop vroeg zich af. hoe deze predikanten een voorbeeld van Godsvertrouwen kunnen zijn tijdens kern- bomgeweld, terwijl zU de militair ervan -houden zijn nationale plicht te ver- Kerk en Staat De overheid zou er voor dienen te zor- en, dat in het uur van gevaar deze ver lammende invloeden zijn uitgeschakeld. De heer Holtrop voegde hieraan toe, dat hoe ernstig hij deze uitspraak ook vindt, de militair in oorlogstijd niet in onzeker heid mag zijn of daarin mag worden ge bracht door invloeden buiten het gezag onze overheid. Wij leven in een ge ordende staat met democratische vrij heden, rechten en plichten daaraan ver bonden. Er bestaat een scheiding tussen Kerk Staat, zo vervolgde de heer Holtrop. fn geen geval mag dit inhouden, dat kerk van de haar verleende faciliteiten gebruik mag maken om door bepaalde uitspraken en stellingen een zodanige vloed uit te oefenen, welke gelijk st; met aansporing tot ongehoorzaamheid. De overheid dient te allen tijde staat te kunnen maken op de integriteit, de loyaliteit van de gewapende macht, die haar ten dienste staat, integer en loyaal de uiterste consequenties. Elk ander initiatief, aldus de heer Holtrop, lijkt ons een overheid onaanvaardbaar, aan gezien dit uitholling van de krijgsmacht us van het overheidsgezag betekent Heeft iemand bezwaren (gewetensbezwa ren) om de wapenen te voeren, dan wor den deze bezwaren, indien ze gegrond zijn bevonden, krachtens de Dienstweige- ringswet erkend. Niet in de eerste plaats de hoofdleger»- predikant doch de overheid behoort hier in zelf een krachtig geluid te laten horen. Door een niet uitgesproken positieve hou ding zou de overheid kunnen toelaten, dat de Kerk een wel zeer ongewenste invloed kan uitoefenen op de verant woordelijkheid, die uitsluitend de over heid regardeert De heer Holtrop voegde hieraan nog toe, dat de overheid haar zwaard draagt op uitdrukkelijke ordonnantie van de Almachtige zelf. De overheid kan de waarschuwingen en overwegingen van een kerk of van alle kerken ter harte nemen, maar ze behoort zelf haar han delwijze te bepalen en niet toe te laten, dat haar gezag door welke kerk of legerpredikant ook in de krijgsmacht wordt ondermijnd. De voorzitter van de Chr. Soc. Oi.derofficieren Vereniging hoopte, dat de overheid krachtig stel ling zal nemen tegen elke aantasting van haar beleid in de krijgsmacht Honderdduizenden hebben de cre matie bijgewoond van premier Nehroe aan de oever van de rivier de Joemna, waar Mndoe-priesters de vlammen van de brandstapel aanwakkerden. De stapel was op gericht op slechts enkele meters van de plaats waar ook Gandhi's lijk werd verbrand. Koningin Juliana heeft gisteren in het Brabantse Zundert, de geboor teplaats van Vincent van Gogh, een beeld onthuld, dat de twee-eenheid voorstelt tussen de gebroeders Theo en Vincent van Gogh, die in Zundert zijn geboren. Het beeld is gemaakt door de Franse beeld houwer Ossip Zadkine, die de ont hulling ook bijwoonde. Bij aan komst van de Koningin en haar gevolg stonden op het plein voor het gemeentehuis het Zundertse Gilde opgesteld, de landelijke rui ters en een deputatie uit St. Remy de Provence, de Franse gemeente waar Vincent zijn laatste dagen heeft doorgebracht. St. Remy heeft de stenen sokkel van het beeld aangeboden, terwijl het beeld zelf is geschonken door het bankiers huis F. van Lanschot te 's-Herto- genbosch, ter gelegenheid van het 225-jarig jubileum van de bank. Bij de foto: De Koningin met de burgemeester G. J. A. Manders na de onthulling van het beeld. DE Indiaanse premier ad interim Nanda zal ook de portefeuille van buitenlandse zaken en die van kernenergie beheren, evenals zijn voorganger Nehroe dit heeft Dienstbode gebonden Uit de villa van mevrouw A. M. P C. Labbcrton-Bruyelle aan de Amerfoortse- weg in Soesterberg is voor een bedrag van ongeveer ƒ40.000,aan juwelen ge stolen. De inbrekers meldden zich aan de voordeur met de smoes, dat zij met panne op de weg stonden en water voor bun auto nodig hadden. Het dienstmeisje, mej. T. Soestbergen, opende de deur niet en zei, dat de heren in de garage wel water zouden kunnen vinden. Ze ontstak daartoe he'. licht in de garage. Korte tijd later kwamen de man nen weer terug en vroegen om een em mer, omdat de fles, die zij b'j zich had den niet toereikend genoeg zou zijn ge- Een kwartier daarna waren de mannen de villa binnengedrongen. Het geblaf van een dwergpincher kondigde hun komst aan Voordat mej, Soestber :en alarm kon slaan, was zij overmeesterd en gebonden Mevrouw Labberton was niet thuis. De mannen doorzochten het huis en vonden de juwelen, die een waarde van veertig mille vertegenwoordigen. In 1957 werd ook al eens in de villa in gebroken. Toen werden waardevolle stukken ontvreemd, die spoedig door de politie konden worden achterhaald en die nu voor de tweede maal verdwenen zijn. (Advertentie) Perzische tapijten Expositie van zeer fraaie Oosterse vloer- en tafelkleden HAMADAN SHIRAZ BELLOUTCH De prijzen vallen mee. Vrijblijvend zenden wij u e zichtzending. BULTHUIS BOTERMARKT 2 De Indonesische regering heeft de K.L.M. toegestaan met ingang van 1 juni haar dienst op Djakarta uit te breiden tot twee vluchten in de week. De tweede dienst zal met ingang van 12 juni iedere vrijdag uit Amsterdam en iedere zondag uit Djakarta worden uit gevoerd. Deze nieuwe verbinding wordt tot stand gebracht door de bestaande dienst op Singapore over Frankfort, Rome, Beirut, Karatsji en Bangkok, Djakarta door. te trekken. T>EGIONALE gouverneurs in Guinee die te laat op kantoor komen, lopen voortaan het risico president Sékou Touré daar aan te treffen om hun om een verklaring te vragen. De president heeft onlangs in de nationale ver gadering van de revolutie Guinee's enige politieke partij) gezegd de kantoren van de gouverneurs bij verrassing te zullen bezoeken om te controleren of de heren op tijd komen. „U zult mij daar zelfs vóór kantoortijd vinden", zo zei hij. Zijn actie maakt deel uit van een nieuwe regeringscampagne om iedereen hard te laten werken. Op politieke conferenties, bijeenkomsten van vakverenigingen en per radio heeft men zich achter deze actie gesteld. De president zei op de bijeenkomst van de nationale vergadering dat het ambi tieuze nieuwe zevenjarenplan voor economische ontwikkeling geheel uitvoer baar is mits iedereen hard werkt. Bovendien blijft premier Nanda zich belasten met binnenlandse zaken. De minister zonder portefeuille, Lalbaha- doer Sjastri, die door velen genoemd wordt als de vermoedelijke leider van de Congrespartij en,dus als opvolger van Nehroe, zal premier Nanda ter zijde staan bij het voeren van het bui tenlandse beleid en dat op het gebied van de kernenergie, evenals hij dit de laatste maanden bij Nehroe deed. Het stoffelijk overschot van Nehroe is gisteren op een brandstapel tot as ver gaan. De verbranding had ïdaats dicht bij de plek aan de heilige rivier de Djoemna, zestien jaar geleden het lijk van Gandhi werd verast. De belangstelling as overweldigend groot. Nehroes 17 jaar oude kleinzoon had zijn grootvaders handen gevouwen, ter wijl priesters de laatste plechtigheden 'chtten en de menigte, waaronder ve len die weenden, ritmisch zong. Nauwe lijks had Nehroes kleinzoon een fakkel de brandstapel gestoken of deze stond lichterlaaie. Sjeik Abdoellah, bijgenaamd ,,de leeuw m Kasjmier", wierp een handvol bloe- m op het vuur, waarna salvo's werden afgevuurd en hoornblazers de Last Post bliezen. De familie zal de as verzamelen en na twaalf dagen officiële rouw zal de as uit gestrooid worden over de heilige rivie- en andere heilige plaatsen, voorna melijk Allahabad, Nehroes geboorte plaats "JVTA de minister van financiën heeft thans ook zijn ambtgenoot van economische zaken een ernstige waarschuwing tegen het stellen van nieuwe looneisen laten horen. De waarschuwingen zijn volledig op hun plaats. Zelfs met een slechts elementaire kennis van economie be seft men, dat we met nieuwe loon stijgingen licht verzeilen in de ge vreesde situatie, waarin lonen en prijzen haasje-over springen. We hebben er alle begrip voor, dat sommigen in de stijging van de kos ten van levensonderhoud een begin van brand menen te zien. Maar we begrijpen niet. dat men dan om ben zine als blusmiddel begint te roepen. Het enige resultaat van deze blus- singsmethode is, dat het vuur hoog onlaait. De sociaal-zwakkeren wor den er het eerst door verteerd. Uit de mededelingen van de minister is overigens wel gebleken dat men niet te gauw „brand" moet roepen- De prijzen hebben de rode streep nog geenszins overschreden, zodat ei geen reden is om de alarmtoestand af te kondigen. Wel is verhoogde waakzaamheid geboden. Het lijdt voor ons geen twijfel, dat prof. Andriessen zeer waakzaam zal zijn. In het eerste jaar van zijn be wind heeft hij getoond niet voor het nemen van resolute maatregelen te rug te deinzen. Waar nodig, heeft hü prijsstoppen afgekondigd. Dat het aantal niet groter was, is geen bewijs van slap beleid, maar gevolg van het feit, dat het meren deel der ondernemers zelfbeheersing aar de dag heeft gelegd. Van de on langs gegeven machtiging om indivi dueel tegen ondernemingen op te treden, behoefde nog geen gebruik te worden gemaakt. Graag onderstrepen we het beroep van de minister op het gehele be drijfsleven om ook verdere mede werking te verlenen. Vanwege de werking van de progressie in ons belastingstelsel is men meer gebaat met een matige loonstijging, die ook slechts matig in de "rijzen doorwerkt dan met een grote loonsverhoging, waar ook een grote prijsverhoging tegenover staat. Over enkele maanden kunnen we de situatie aan het prijzenfront zuiver der beoordelen dan thans. Van enige stabilisatie zal namelijk sprake zijn, wanneer enerzijds de „voorjaarsdruk" op de prijzen is geëlimineerd, terwijl anderzijds de huurverhoging en de loonstijging in de prijzen geheel zijn doorgewerkt'. Eerst dan kan worden vastgesteld of de prognose van het Centraal Plan bureau een gemiddelde prijsstij ging van zeven procent te opti mistisch is geweest. De 56-jarige zeeman C. Driessen uit Rotterdamt opvarende van het vracht schip Stad Utrecht van de Halcyonlijn N.V., is gisteren in de haven van Brake aan de Beneden-Weser in Duitsland verongelukt. Volgens de politie heeft hij zijn nek gebroken bij een val van een ijzeren trap. Het bijna 4-jarige zoontje van de land bouwer W. Hoskam te Rossum is gister avond in een sloot bij de ouderlijke wo ning gevallen en verdronken. Uitgeslapen? neen... De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. 1_MJ een botsing in een vrij dichte U mist tussen een Volkswagen busje en twee vrachtwagens van gen om hall zeven op de Kem- penweg in Weert, zijn de zes inzit tenden van het busje allen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de be stuurder van het busje ondanks het slechte zicht twee voor hem rijdende vrachtwagens van een Belgische brou werij trachtte te passeren. Toen het busje ter hoogte van de voorste Belg was gekomen, doemde er plotseling een uit de richting Weert komende vrachtwagen van een houthandel op. Het busje werd gemangeld tussen de beide vrachtwagens. De chauffeur van de achterste Belgische wagen vertelde later dat het busje omhoog werd geperst en weer tegen het wegdek smakte. De zware vrachtwagens werden niet van de weg gedrukt. In het geheel geplette busje bleek nie mand meer in leven te zijn. De politie van Weert kon de onherkenbaar ver minkte slachtoffers niet direct identifi ceren. De burgemeester van Weert, dr- H. van Grunsven. stelde zich ter plaatse van de toedracht op de hoogte. De zes slachtoffers geïndentificeerd als: W. van Moorsel, 32, uit Budel, ongehuwd. Hij was de chauffeur van het busje. Tim merman J. van der $ande, 22, uit Soeren- donk, ongehuwd. Metselaar A Staais, uit Budel, gehuwd en vader van drie kinderen, timmerman A Huijbens, 22, uit Budel, ongehuwd, diens broer P. Huij bens, 24. metselaar en ook ongehuwd cn handlanger, H. Stevens, 63, gehuwd, allen uit Budel. Ook korpschef van de gemeentepolitie te Weert, mr. Th van Osta, en de officier 1 justitie te Roermond mr. Gonsalvez, ren op de plaats van het ongeluk- Vanmorgen eveneens omstreeks half en is een busje tegen een rechts ge parkeerd staande vrachtwagen op de provinciale weg tussen Maasdam en Blaaksedyk gebotst. De inzittenden, vijf werknemers van de N.V. Schokbeton uit Zwündrecht en afkomstig uit Putters- hoek en 's-Gravendeel, werden hierbij ir gewond. De chauffeur most met snijbrander uit de wrakstukken worden bevrüd. Het ongeluk gebeurde doordat de chauffeur de vrachtwagen door de dikke ist niet tijdig genoeg had opgemerkt er plaatse was het zich niet meer dan i meter. De vrachtwagen chauffeur was gestopt daar hij een in de langs de weg lopende sloot, een weggezakte personenauto had De 75-jarige G. Langerak uit Frane- is gistermiddag om het leven gekomen toen hij bij het oversteken van de rijks weg bij Harlingen door een passerende auto werd geschept. De verf met flexabiliteif 'extra speling voor de doe-het-zeber

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1