TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RITMEESTER Belastingverlaging mag niet in 't nauw komen Beroepsvervoer gehandicapt RIANT 27" PIKEUR IBn Keukentrap nodig voor luchtreus Toepolef Vandaag op Schiphol Eerste studiocomplex over 1,5 jaar klaar feacttcf uitzendingen maar geen schakelprogramma Drie VRIJDAG 29 MEI 1964 Minister waarschuwt Kamer (Van onze parlementsredactie) JLTINISTER Witteveen (financiën) zou graag zien, dat de Tweede Kamer haar wensen tot verbetering van de wetsontwerpen op de inkomsten-, loon- en vermogensbelasting matigt. De amendering, die de Kamer voor ogen staat, zou ten koste gaan van de ruimte die beschikbaar moet blijven voor de tariefsverlaging van de loon- en inkomstenbelasting, waaraan een zeer grote prioriteit is toegekend. De minister zei dit gistermiddag in de Kamer toen hij met staatssecretaris Van den Berge de sprekers beant woordde, die woensdag in eerste termijn over de belastingontwerpen het woord hadden gevoerd. verband met het drukken van de no dige formulieren en de coördinatie met de sociale verzekeringen. BU wy- ze van overgangsregeling voor de loon belasting zouden evenwel de verhoging van de aanslaggrens tot f 12.000 en de mogelijkheid van aanslag op verzoek in de inkomstenbelasting al op 1 januari van kracht kunnen worden. Dat is niet mogelijk voor de regeling van het ta rief bijzondere beloningen. Dr. Van den Berge zag geen heil in het instellen van een staatscommis sie voor de bestudering van ons belas tingrecht Verschillende sprekers had den daarop aangedrongen, maai staatssecretaris vreesde, dat men in abstracte discussies zal verzanden, waarvan het belastingbeleid weinig nut zal hebben. Het verwijt van dr. Lucas, dat hij blijkens zijn wetsvoorstellen en beleid beheerst wordt door een „abnormale vrees voor fraude", wees de staatsse cretaris van de hand. „Het is mijn taak rekening te houden met alle arglistig heden van de belastingplichtigen", zc luidde zijn antwoord. Het belastingdebat wordt volgende week voortgezet. De Kamer becint dar direct aan de artikelsgewijze behande de wetsontwerpen. Prof. Witteveen rekende de Kamer voor, dat van de f 115 miljoen die de algemene belastingherziening uitgetrokken, al fill miljoen een stemming heeft gekregen. Er is dus nog maar f 4 miljoen over. Weliswaar is er een extra bedrag beschikbaar aan de lust tot amendering van de Ka mer tegemoet te komen, maar dat is niet groot. In ieder geval moet voorko men worden, dat de prioriteit van de verlaging der loon- en inkomstenbelas ting in het gedrang komt. De Kamer moet beseffen, dat wat er aan de kant bjj komt, er aan de andere kant af gaat. De minister liet er geen twijfel bestaan, dat hij volledig achter de drie wetsontwerpen staat. „Mijn eigen deel in de voorstellen is beperkt ge weest. maar ik heb er de volle ver antwoordelijkheid voor aanvaard. Tus sen mij en de staatssecretaris bestaat algehele overeenstemming", aldus de bewindsman, die de ontwerpen kenschet ste als „de kroon op het werk vai staatssecretaris". Met haar pleidooi voor invoering een vermogenswinstbelasting kreeg de P.v.d.A.-fractie bij minister Witteveen geen voet aan de grond. Zo'n heffing zou naar zijn mening op allerlei gebie den onbillijk werken. Als men vermo genswinsten gaaf belasten, moet mer ook vermogensverliezen compenseren en dat gaat natuurlijk niet. Een mogenswinstbelasting past eenvoudig niet in ons belastingstelsel. De „belas- tingvlucht", die door dat stelsel of meer in de hand wordt gewerkt, er nog door toenemen. Een specifieke belasting op speculatiewinsten op roerend goed zou discriminatie van bepaalde groep van vermogensbezitters betekenen. Staatssecretaris Van den Berge eveneens de vermogenswinstbelasting van de hand, maar hij voelde wel iets voor de suggestie van de heer Scholten (c.h.) om via een hogere heffing var registratierechten op zg. korte verko pen van onroerend goed de speculatie winsten op dit goed af te remmei ieder geval vond de bewindsman deze gedachte een bestudering waard. Ingangsdatum Dc staatssecretaris kon de Kamer meedelen, dat dc wetsontwerpen op dc ihkomsten- en de vermogensbelasting mogelijk reeds op 1 januari 1965 in werking zullen kunnen treden, als de Eerste Kamer ze tijdig afhandelt. Het ontwerp op de loonbelasting zal echter niet Vóór 1 juli'65 kunnen ingaan. Ook voor Ecuador: dcHBU HOLLANDSCHE BANK-UNIE» Russisch cadeau voor Terhorgers De ambassadeur van de Sowjetunic In Nederland, de heer I. I. Toegarinof, heeft het gebouw van de Sowjet ambas- de in Den Haag ln opdracht van het ministerie van onderwijs van de Rus sische Socialistische Federatieve Sowjet Republiek een school-collectie van mine ralen van de Sowjetunie overhandigd aan de vertegenwoordigers van de hogere burgerschool in Tilburg. Het geschenk werd in ontvangst geno men door de leraar aardrijksunde. drs. B. Nelemans en twee leerlingen van de ho gere klassen. Betere vakopleiding in papierindustrie (Van onze redactie» In de Nederlandse papierindustrie gaat in september a.s. een landelnke vakop leiding van start, die is gebaseerdloo het leerlingenstelsel, waarbij de praktijkop leiding in en door de bedrijven word verzorgd en de lagere technische scnolen het theoretisch onderwijs zul'en geven De technische ontwikkelingen er ae uitbreiding in deze bedrijfstak 'jaar- t ƒ560 miljoen, aanval werknemers 15 000 cn een geïnvesteerd vermogen van ƒ65.000. per werknemer» deden de behoefte aan goed opgeleide vaklieden voor de produktie-afdelin,;en steeds gro ter worden. Tot nu toe werd op beperkte schaal in enkele bedrijven dan wel re gionaal in de vakopleidingsbehoefte voor zien doch dit was voor ue papierindus trie als geheel van onvoldoende bete- kenis. De landelijke vakopleidmg is tot sta na gekomen in samenwerking tussen dt Vereniging van Nederlandse Papi-.-rfa brikanten en de betrokken vakbonden werknemers in deze bedrijfstak waaruit de oprichting is voortgekomen van de Stichting Vakopleiding Papier industrie te Haarlem. Importeurs moeten „Fanny Hill" uit de handel nemen In opdracht van de officier van titie in Amsterdam zal de zedenpolitie de twee importeurs in de hoofdstad de drie Engelse edities van de streden roman „Fanny Hill" en aa Amsterdamse uitgeverij, die de in Ant werpen gedrukte Nederlandse vertaling is land verspreidt, verzoeken de ver koop te stoppen en de aan de boekhan del geleverde exemplaren terug te ne- Mocht aan dit waarschuwend ver zoek geen gevolg worden gegeven, dan zal de officier van justitie en hoofd van het arrondissementsparket in de hoofd stad, mr. J. F. Hartsuiker, andere maat regelen treffen. De overheid toont onvoldoende inzicht de belangen van het wegvervoer door ït invoeren van stringente bepalingen n aanzien van maten, gewichten, uit- is,ing en snelheden. Volgens bepaalde berekeningen hebben de afhaal- en be steldiensten in de grote steden door het uitblijven van verkeersvoorzieningen op het ogenblik zeker vijftig procent mee» tijd dan in 1956 nodig. Dit zei gisteren de heer E. van Don kelaar, voorzitter van de N O.B., die van daag zijn congres houdt in Amsterdam. Driekwart van alle vervoer in Nederland wordt verricht met vrachtauto's In het internationale vervoer ovei de weg bin nen de E.E.G. hebben fie Nederlandse vervoerders een aandeel van veertig pro- In tien jaar steeg het laadvermogen de weg van 100.000 tot 300.000 ton. Het beroepsgoederenvervoer verzet even veel werk als de spoorwegen en het wa tervervoer samen. De Arnhemse rechtbank heeft de jarige gewezen declarant H. T. P. .uit Beek wegens zijn aandeel in fraudu leuze invoer aan de grenspost Bergh, veroordeeld tot zes maanden met aftrek. Geëist was twaalf maanden met aftrek. De zaak tegen de 41-jarige ex-douanier H. A. R. te 's Heerenberg is teruggewe- laar de rechter-commissaris. I Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. Een Russisch reuzenvliegtuig, dat tót dusverre slechts tweemaal boven West-Europa heeft gevlogen, is van morgen op Schiphol geweest: de Toe- polef-114, die het vorig jaar maal naar Londen en eenmaal naar Parijs vloog. Dit eind 1957 gereed gekomen toestel een van de grootste, zo niet het aller grootste van de gehele burgerluchtvaart Het biedt plaats aan maximaal ,220 pas sagiers (170 in de normale configuratie met een eerste klasse». De Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot zond het naar Nederland om hier het Nederlandse voetbalelftal „versterkt jong Oranje'' mei officials en met een honderdtal suppor ters op te halen. Het normale lijntoestel, de met twee straalmotoren uitgeruste Toepolef 110, die plaats biedt aan ten hoogste 100 rei zigers, zou voor dit gezelschap te klein zijn. Daarom nam de Toepolef 114 deze vlucht over. Aan de reusachtige deltavormige vleu gels van de Toepolef 114 zijn vier turbo prop motoren bevestigd, die ieder twee tegen elkaar indraaiende vlerbladige pro. pellers hebben. Daarmee kan het :stel een maximale snelheid van 1900 km per uur bereiken. De normale kruissnelheid is echter 750 km. De Russische reus maakte op het platform van Schiphol enkele speciale von-* ;reidingen noodzakelijk. Het toe stel heeft nl. zo n hoog landingsgestel, dat de drempel van de deur in de romp zich op 5.10 meter hoogte boven de grond bevindt Aangezien de grootste vliegtruigtrappen (bestemd voor de rz-'S machines) slechté 4.20 meter hoog zijn. ziet men zich gedwongen op het platform van deze trap een soort keukentrapje te plaatsen, waarmee men de deur kan bereiken. Met een vleugellengte van 54 meter kan deze kampioen der burgerluchtvaart de DC-8 die een vleugellengte heeft van 43 meter, geheel in de schaduw stellen. Ook de romp is met 47.2 bijna 2 meter langer dan die van de DC-8. NTS bouwt voor 34 miljoen king van weekblader in Noord i vanavonë 19 00 Kiosk: bespre icrgcn. lezing 30 20 Klass g Het is een onvoorstelbare ravage van bouwputten, stapels planken en bergen baksteen, van bossen bui zen, opgegraven wit zand en stui vend zwart stofzand waartussen nog brokken stoer heidegras liggen, rondom de bouwwerken van de NTS op het enorme terrein tussen Insulindeweg en Naarderweg (de betonweg naar Bussum) aan de rand van Hilversum. Auto's doen bij het binnenrijden op het met grof grind zo'n beetje bedekte parkeerterrein massa's stof opwaaien en ieder zoekt zich maar ergens een plaatsje. Deze middag, nu we de bouw van de NTS onder leiding van de heer E. A. Schüttenhelm en architect W. H. van der. Zee uit Bussum nog eens goed gaan bekijken, heerst er extra drukte by de decorhal, welke sinds enkele jaren als studio A (bij wijze van noodvoorziening in het nijpend gebrek aan studioruimte) wordt gebruikt: een ganse zwerm Gooi- se teenagers komt op uitnodiging van de AVRO. kijken bij het opnemen van een showprogramma met bet idool Freddy and his Dreamers, en als de toegang tot de studio dan om half vijf is opengesteld, vind je er om half drie natuurlijk al groepjes wachtenden, die zich van een goede plaats willen ver- Dergelijke activiteiten in en om een televisiestudio geven een klein voor proefje van wat er over een tiental ja ren op dit terrein gaande zal zijn, dag ln - dag uit Want als alles volgens plan verloopt (en niettegenstaande enig oponthoud vanwege minder gunstig weer is men op het ogenblik keurig jn de pas met het werkschema) zal dan het ganse bouwproject van de NTS voltooid zyn. Altijd door Dit wil echter niet zeggen dat er dan niet meer zal worden bijgebouwd: „Dat zal ons leven lang wel dooi gaan", zegt de heer Schüttenhelm, voorzitter van de NTS, „hoe meer de televisie zich ont wikkelt, hoe meer faciliteiten er nodig zijn!" Maar wij spreken n'u over het afge ronde bouwplan, dat de NTS op stapel heeft gezet en met de uitvoering waar van drie jaar geleden werd begonnen. Tot opfrissing van uw geheugen: des tijds was de grootste noodzaak het snel optrekken van een decor- en montage hal, omdat de huisvesting van de decor bouw allerongelukkigst en benepen wal in de oude Bussumse ambachtsschool te genover studio Irene. Helaas werd al spoedig het verwer ven van een grote studio nog urgenter en dus zocht men voor de decorbouw nieuw tijdelijk onderdak in Hilversum, hetgeen men vond in grote ouderwetse fabrieksruimten. De haastig gebouwde decorhal op het nieuwe terrein werd nu door verbinding met een reportage wagen zolang studio A. Parallel aan deze bouw liep die van een energiebedrijf van de NRU, dat temperatuur- en lichtvoorziening in stu dio A regelt en van een video-schakel- centrum van de PTT, dat het mogelijk maakt, de programma's uit de studio naar Bussum ien vandaar naar de zen der Lopik) door te sturen. Ook dit schakelcentrum was slechts een noodoplossing: het wordt binnen het raam van het NTS-bouwplan een eind verplaatst en zal dan ook een eigen zendtoren krijgen. Bij dit cen trum behoren ook garages en werk plaatsen. Eerste fase De eerste fase van de werkelijke stu- diobouw is nu goed op gang: het ge bouw staat er al in zyn geheel, zij het dan nog als „holle ruimte", maar aan het einde van dit jaar zal het eigen lijke bouwwerk worden opgeleverd. Dan echter begint een bijzonder groot en moeilijk werk, dat de technische dienst van NRU en NTS gaat uitvoe ren: het inbouwen van de uitgebreide elektronische apparatuur en de afwer king van het gebouw. Dat alles zal nog eens een jaar arbeid vergen, zodat men mag verwachten dat om en nabij 1 ja nuari 1966 dit eerste studiocomplex ge reed is. Het zal dan echter nog niet kunnen worden gebruikt, wanneer dan ook niet de tweede decorhal. anderhalf maal zo groot als nu studio A is, geheel klaar kan zijn. En het fs nog de vraag, of dat wel even vlug zal gelukken. Het gebruiken van een studio zonder alle mogelijke decorfaciliteiten is on- baar, reportage denkbaar en bij zulk een groot complex 21-35 Signalernen decorbouw in de directe omgeving lus be- beide Balar schikking moeten hebben Want de dubbele studio in het eer- 23.55—24.00 Nw ste complex heeft een oppervlakte van Hilversum II tweemaal 20 bij 30 meter en er kan praatje 19 10 dus heel wat in worden gedaan. 1915 Gram i" De twee studio's worden met elkaar verbonden door een brede zgn. transito- prlsma met visserslatijn, klankbeeld 21 30 gang van 85 meter lengte, waar de de- Klass orkestmuziek (gr) 22.10 Wijd corwagens doorheen kunnen rijden, zo- de wereld: jntematloi dat zware stukken gemakkelijk gelost en geladen kunnen worden. Van de decor-opbouwhal komt men van de officlë aan de ene kant deze transitogang bin- 231,°„ nen en aan de andere kant rijdt men 9pcl 23-»-»».oo de demontagehal in, een heel praktische oplossing dus. Daarom zün beide hallen tegelijk nodig. zeggen en zingen ant 19.50 Moderne >rkestmuziek (gr) 20 00 Zangvereniging net 6oli6ten: geestelijke liederen 20.." 22.30 Nws SOS-berichtcn 22 40 Vijf eeuwen Sta Generaal in de Nederlanden, report Souterrain vanavond Bevinden de 9 meter hoge studio's v.„. 10„ 2ich dus op de begane grond de vele kleed-, kap-, schmink- en toiletruimten Achter hetnie uws NTS: 20.45 Beetl. de vooravond van da opening van het vlMelzoen. VARA: 21.30 W11W_, Reactie op reacties 21.35 Dr. Klldare - d? indruk maken TV-flto. NTS: 222S-22 30 voor de artiesten en andere medewer kenden zijn in het souterrain aange bracht. Het is daar gangen, die van griezelige catacomben met veel duisternis en hier en daar wat nood verlichting waarbij gewerkt wordt. Maar als het allemaal klaar is, zal de Siej 21.00 Pa» hoofdgang door aparte wandbewerking, uit België^ ya» aparte kleuren en speciale verlichting de viering van de 500e v opening van de Staten- duidelijk zijn te onderscheiden en in deze hoofdgang zal een klein informa tiecentrum worden gemaakt, waar iedereen de weg kan vragen. Dit souterrain bereikt men via een trap welke in de entreehal begint. Pu bliek zal geen toegang tot de trap heb ben. Ook komt in het souterrain een foyer, waar de artiesten kunnen wach- mf_aax) -j-_ u 1 ten en aparte trappen leiden vandaar Voorts omvat het huidige bouwplan aar Hr> cnpplmimtp in i4p st.lldio. dUS de bOUW eerste studiobehoefte, maar met stu dio's bijbehorende ruimten is men er nog lang niet Op het ogenblik is ook al in aanbouw een centrum voor luchtverversing en verwarming, waarvoor acht koudwater- bronncn worden geslagen. Eveneens wordt ren eigen elektriciteitscentrale aangelegd, voor geval van nood. Op dit terrein wordt ook al gebouwd voor de NRU: huisvesting voor muziek bibliotheek en fonotheek waar men da toren PTT, een decorfabriek, een filmfabriek en administratiegebouwen, en dat zal allemaal zo'n jaar of tien arbeid kosten. Is het alles gereed, dan zullen de ge- Duwen tezamen een kilometer lengte op het terrein beslaan. Nu Stad en Lande van Gooiland, de direct naar de speelruimte in de studio. Eveneens onder de grond is nog een kleine studio gebouwd, welke vlak on- der dt grot* ligt. Door het wegnemen van roosters kan men via trappen 01 bouwen tezamen anderszins in de speelruimte komen. - - Dit dient voor als men in spel of een trap moet gebruiken naar boven of wel naar beneden. Men behoeft dan geen stichting van de Erfgooiers, haar ge- hoge stellages meer te bouwen voor het hele enorme, tot nu toe ongerepte stuk bevestigen van zulk een trap. natuurgrond aan de omroep heeft ver- Voorts zal het gebouw boven nog een kocht is er overigens grond genoeg om kantine en administratielokaliteiten om- °P„te bouwen. ,olkC11 Het romantische, kasteelachtige ge- "Het"gehele gebouw, met de twee stu- bouw van Stad en Lande, aan de Naar- ïio's en de decorhal. is 86 meter diep derweg tussen Bussum :n 87 meter lang Tweede fase Hilversum, zal onder slopershanden vallen en het prachtige groen er omheen zal worden bedekt met moderne bouwwerken die alle een bekleding van rode natuur- De tweede bouwfase is nog maar pas steen krijgen, maar er niettemin erg begonnen, hier begint het werk Juist nuchter en zakelijk gaan uitzien, „uit de grond" te komen. Ook dit is een Zo gaat er aan het moderne omroep- studiocomplex, dat vrijwel gelijk is aan bedrijf weer een stukje Goois natuur- het eerste, maar inplaats van twee heel schoon, jarenlang met hand en tand ver» grote, vier kleinere studio's op een even dedigd door de oude Erfgooiers, ver groot vloeroppervlak zal omvatten. Elk loren. der kleinere" studio's is echter nog ietJ Intussen verslindt de bouw van de groter dan studio A nu is. NTS natuurlijk miljoenen. Met het uit- Ook hier: het souterrain voor de ar- voeren van fase 1 is een som van 13 tiesten, ook hier een informatiecentrum miljoen gemoeid, met die van fase 2 en een koffiekamer, kantine boven en 21 miljoen. Zoals u weet uit de rijksbe- een langs de studio's lopende transito- groting, wordt per jaar in deze bouw hal op de begane grond. 6 7 miljoen gulden geïnvesteerd. zo- Het zal nog drie jaar duren, eer dit dat de gebouwen (als gebruikelijk bij gebouw klaar zal zijn. de omroep) direct kunnen worden afge- De NTS heeft dan voldaan aan de schreven. Tien jaar Eurovisie De viering van „tien jaar Eurovisie" van de documentaire, welke de West- «al een summiere aangelegenheid wor- Duitse televisieregisseur samenstelde den, waarin eens temeer wordt 3«de ter gelegenheid van „tien jaar Euro- monstreerd, hoe teleurstellend weinig visie". Men mag verwachten, da; er men ook na tien jaar ervaring, met een overzicht wordt gegeven van de het kostbare net kan doen. ontwikkeling en de betekenis van het Van het geprojecteerde schakelpro- Europese net, dat er aandacht wordt gramma waaraan de 18 aangesloten geschonken aan de technische proble- landen zouden meedoen, komt nleti hoogte punten uit belangrijke programma"* worden vertoond. 's Zaterdagsavonds zullen alle 18 Eurovisielandcn de Franse uitzending Spanje en West- 65 zelf zijn mond af. boord gaat Dat zeiden ze om haar. Niet omdat nog enige hoop koesterden. Ze kenden het wad immers, ze kenden de zee, ze kenden Jakob Thomsen. Ze dachten: ..Als hy over een paar dagen ergens langs de kust aanspoelt, mag Marthe van geluk spreken Maar een sim pel beetje geluk mochten ze dat wel noemen. „Het is voor haar het ergst", zeiden ze, ter wijl ze koffie dronken cn brood aten. „Het is altyd het ergst voor de vrouwen die achterblijven." „Jullie praten erover alsof je al zekerheid ..ad", zei Ina. Ze gaven er maar geen ant woord op. Japie Visser dronk nog gauw even laatste bakje koffie, J nf stond op en zei: „Nou, als jij „Ik ga mee!" zei ze. En daar konden ze tegen praten zoveel ze wilden, ze bleef. Ze stond in de stuurhut, bij Japie, bij Tjeerd, bij de roerganger. En waar schijnlijk was ze zeeziek, want de recherche boot ging hevig te keer. Zelfs Japie. die toch wat gewoon was, voelde zich niet hele maal lekker en Rooie Tjeerd had een verve lende doffe hoofdpijn en een matroos hing onge geneerd over de verschansing om over te ge ven nog wel aan de loefkant ook,, zodat het hem zelf in zijn gezicht waaide. Maar Ina liet in elk geval niet merken als ze er last van had. Zelfs toen ze voor de Eems kwamen, zeeën liepen zo hoog als huizen, bleef zij in de stuurhut staan. Nu en dan keek ze met een kijker van Japie Visser of die van de stuurman rond over de schuimende waterwoes tenij. Eenmaal vroeg ze: „Zou je zeggen, dat ik de dochter ben van een dominee, Tjeerd ,Een hemelloods?" vroeg Japie Visser. ,Een dominee", zei ze. „Maar waarschijn lijk waren mijn grootvaders en overgrootvaders zeelui." Japie Visser zei: „Als je er genoeg van hebt, zeg je het maar dan gaan we terug door KLAAS VAN OER GEEST Ze voeren onder de eilanden langs. Ze keken de stroomkaarten na en berekenden waar iets wat van de Panamees over boord geslagen, naar toe kon zyn gedreven. Ze voeren urenlang. Van dicht bij het wrak, dat toen op de masten na onder water verdwenen was, tot kilometers ver in de omtrek. Ze meenden soms iets te zien, maar als ze ernaar toe voeren, was het alleen een lege kist. een oude mand. een stuk wrakhout, waar de golven mee speelden tot ze er genoeg van zouden krijgen en het ergens op het strand zouden gooien om het daar achter te laten. Zoals ze zoveel achterlieten soms ook het jammerlijk overschot van een braaf zeeman, die in de worsteling tegen de elemen ten, om het behoud van een schip en de la ding die hem toevertrouwd waren, het leven had moeten laten. Ze voeren tot laat in de namiddag tot de schemering begon te vallen. En van uur tot uur, van ogenblik tot ogenblik wakkerde de wind aan, liepen de golven hoger op en beuk ten het bootje. Toen moesten ze het opgeven. Zelfs Ina kon niet ontkennen, dat het doelloos was nog langer vol te houden. Ze had die dag. die avond, nog een moeilyke taak te vervul len. Ze zou naar Marthe van de meester moe ten gaan Maar ook dat was iets wat ze al wel meer had moeten doen.. Zo jong als ze was, had ze aan ziekbedden en aan sterfbedden gestaan en was met de dood vertrouwd. Op de terugweg stond ze dicht tegen Tjeerd aangeleund. En niemand sloeg daar acht op. Ze zouden alle maal dicht by elkaar willen zijn, zoals ieder mens in bange ogenblikken van het leven bij anderen wil zijn die voelen wat hij zelf voelt, lijden wat hy zelf lijdt, hun smart trachten te beheersen zoals hij zelf dat tracht, ondertus sen, soms luidop, soms zonder woorden, maar diep in hun hart hun Schepper smekend hen niet tc verlaten Tjeerd „InaZo troosteloos leek het, zo triest, zo wreed. En de wind huilde, de zee bulderde, de storm loeide en gierde. Het zwol aan tot een machtig lied, het lied dat Rooie Tjeerd kende, dat ieder kent die de zee bevaren heeft en waarin de stem van de mens verloren gaat, een lofzang voor het onafwendbare, die drei gend klinkt maar tegelijk vertroostend. „Ik zal vragen of ze ons door de sluis laten, in. de binnenhaven", zei Japie Visser, toen ze onder de wal kwamen. Er stond een hoop volk. Niemand had iets geweten, maar allen hadden die hele dag al het ergste vermoed. Marthe van de meester was er niet. De dik ke vrouw van Jan Boetjes had haar gehaald en mee naar huis genomen. Ze was heel rustig. Als haar verteld werd, dat Jakob omgekomen was, zou ze het waarschijnlijk niét geloven. Er zyn, zolang de mensen de zeeën bevaren hebben, altijd al vrouwen geweest die niet wil den of niet konden geloven, dat ze hun mannen of hun zoons nooit terug zouden zien. En daar om alleen konden ze dan zelf nog verder le ven. Ze wilde ook niet mee naar de dijk, toen iemand voor het raam riep, dat de recherche boot op komst was. „Nee waarom?" De vrouw van Jan Boetjes vond dat ook be ter. Ze dacht: „Ze hoort het altijd nog vroeg genoeg En het was goed, dat ze niet gegaan was, want even later kwam er alweer iemand, een oude vissersman. (WORDT VERVOLGD) hun eigen uitzending eA zullen beel- "en en geluid vastleggen op de band, oor projectie op een andere tijd. Programma voor morgen terecht. Wat er wel te zien is: amusementssbovv van de RTF eer Zweeds jeugdprogramma en een West- Duitse documentaire. eTuni". "eÏS DuitejTind "houden' .vónd' programma's worden over evenzoveel S dagen verdeeld: de kinderuitzending f gaat op vrijdag 5 juni tussen 5 en 8 5 uur de ether in en zal door de NTS rechtstreeks uit Zweden worden over- S genomen, ook het Franse amusements- programma op de avond van zaterdag 5 6 juni (9 tot 10 uur) gaat rechtstreeks uéd 7 zj"uchte g» J op het Eurovisienet maar de Duitse de voorpagina) 7 55 Operatie Onbêrêlk- documentaire wordt op verschillende !ï?hr' rcportage 8.<?° Nws- poetdulvenbe- tijdstippen vertoond. De NTS neemt Uchte gram SSO WeSs: ÏÏvmi trf£ J dit programma op de avond van zon- cn vakanties 9 00 Loon naar werken, le- dag 7 juni tussen 9.15 en 9 55 ovei vJSSr»9 L»01"0 gram B 35 Waterstanden. Twaalf landen zullen direct meekij- b®1 °°8 °P de wereld. ken naar het jeugdprogramma dat vrij- VARA. 1000 Bui^a^ds^elkove^h" dags in Stockholm de lucht ingaat. Da lezing 101 o Z.O. 135, gevar programma overige zes nemen het ovei voor uit- (om 1100 Nws) 12 30 Meded zending op een tijdstip, dat hen bete» 5 schikt. 7.30 Van land- t ui n bouw iuitend: 13 20 Radio fors 14 25 Lichte gram 14 45 Meis- r 15 05 Waarom is politiek zo in- actualitlter De show stelt een soort verjaars visite" voor, waarop bekend® televi siefiguren uit de kinderprogramma's van de Eurovisielandcn op bezoek ko men. Uit Nederland is Swiebertje aan wezig. Wim Quint zal het Nederlandse commentaar spreken. Ook de Franse amuscmcntsshow is samengesteld met gasten uit vele lan den. Tot de medewerkenden behoren o.a Yves Montand, Hildegarde Kneff. weging 8 00 Nws 8.15 strip,t, Shirley Bassey. Aldo Ciccolini, de 8 20 Djlnn: gevar programma 12.00 i clown Dimitri. marionettenspelers ui' ?®.!us ,1?'n<atJ,ol'ek nieuws 12.10 Co» Leningrad en ster-danser, van de Pa- Sile """V, rijse Opera Marcel Gravenne voert Licht instrumentaal ensemble en *i 7 45 Geestelijke I is dc titei berichten 13 18 Amateur 13 10 Franse les 14 00 1500 Metropole-orkest cn Licht pianospel 16 00 Voc 18.18 JuaMHwilH Platennieuws 17.00 40 Jaar Katholieke verslteit, lezing 17.20 Klass gram 17.30 kbespreking 17 40 R spelletje muzikaal Academische Dichter Hooruik geeft Avro-op'dracht terug De dichter Ed Hoornik die van de AVRO een opdracht had ontvangen tot PH? het schrijven van een t.v.-spel heeft, naar aanleiding van het verbod een TELEVISIE gedicht van Remco Campert in de ru- briek Literaire Ontmoetingen uit tc Ge^Drve nSP 1 1B?° zenden, deze opdracht teruggegeven. sporten n'.OO^nAft Voor de kinderei^6 lezing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 17