Duitsers bouwen thans vlotter in Seedorf in Minister moest ingrijpen Geen speciaal huis voor de generaal Zuidpoolexpeditie slaat er zich goed door Dr. Van Mook (zelden in Nederland) 70 jaar Borstveiligheidsgordel is beslist de minste Brandstofhandel blij met prijsaanpassing Bijenkorf tegen maandag- sluiting V&D neemt Priba over Nieuw wapen in oorlog olieresten Nu nog onschadelijke wormen - wat straks? 11 VRIJDAG 29 MEI 1964 Met het bouwen yan buizen vooi gezinnen van Nederlandse militairen is het tot nu toe niet zo vlot gegaan als men bij defensie gehoopt had. Maar na het jongste bezoek van de Duitse minister van defensie Kai- Uwe von Hassel aan zijn Nederland ambtgenoot is er meer schot in gekomen. Bestaande belemmeringen lijn na dat gesprek goeddeels uit de weg geruimd en er bestaat nu ge gronde hoop dat tachtig nieuwbouw woningen op 1 december betrokken kunnen worden. De resterende 155 die gebouwd moe- n worden zullen voorjaar 1965 klaar rjn. Ongeveer 140 gezinnen van Neder landse militairen hebben thans in het Duitse plaatsje Zeven of naaste omge- ng onderdak; 125 bewonen huizen die vroeger bewoond werden door mili tairen van de Bundeswehr en vijftien nebben zelfstandig onderdak gezocht en gevonden. Ed van Bree wordt wel weer kampioen zweefvliegen Het staat nu haast wel vast, dat Ed in Bree van de luchtmachtzweefvlieg- club Woensdrecht voor de tweede maal in successie nationaal .kampioen zweef vliegen zal worden. De wedstrijden om het nationale kampioenschap eindigen vrijdag en Van Bree heeft bijna duizend punten voorsprong op Dick Reparon van de vliegclub Teuge, die tweede is in de algemene rangschikking. Dinsdag werd een kocrsviucht gegeven waarbij ook de afstand belangrijk was. De opdracht van gisteren was een race naar het T.T.-circuit in Assen met terug keer naar Teriet van 217 km. Dick Reparon was de snelste van de vijftien zweefvliegers, die de opdracht voltooiden. Zijn vliegtijd was 3 uur 57 hetgeen neerkomt op een gemiddel- n 55 kilometer per uur. Als tweede finishte Jan Selen van de Venlose zweef- vliegclub met 4 uur 2 min. en als derde Frits Seijffert van de Delftse studenten Aeroclub met 4 uur 5 min. Deze vlieg- tijden zijn bijzonder goed. zeker wanneer men bedenkt, dat de meeste zweefvlie gers door onweersbuien boven de Veluwe waren gedwongen kilometers om te vlie gen. Na negen wedstrijddagen is Van Bree eerste in het algemeen klassement met 8.217 punten, tweede is Reparon 7.327 pnt, derde Arie Breunissen met 7.053 pnt, vierde Ordelman met 6.877 en vijfde Van Meizen met 6.611 pnt. Academische examens Andel en de heer D A Cohen (Amsterdam) GRONINGEN Geslaagd:doet. econ vet B de Vrics (Gtoningen) (eum laude); !oct godgel. C H J do Geus (Groningen); land, psychol mej. V Bakker (Ee. Tr). Overwegend zonnig I\P DE Noordzee is een rug van jtoge luchtdruk in betekenis toegenomen, terwijl een boven centraal Europa ge legen lagedrukgebied geleidelijk verder opvult. Het zal daarom morgen over wegend zonnig en vrij warm weer zijn met zwakke wind. De onstabiliteit van de lucht zal morgen niet groot meer z\jn, zodat er nog slechts enkele zeer lokaal voorkomende buien mogelijk zijn. Hier en daar kan mist voorkomen, in hoofdzaak gedurende de nacht. Het koufront van een stationaire depressie ten zuidwesten van Ierland is boven zuidwest Engeland en Bretagne rot stil. stand gekomen en is voor het weer ir, Nederland uan geen betekenis. ZON EN MAAN Zaterdag 30 mei: zon op 4.28, onde: 20.48; maan op onder 7.25. Woensdag 3 juni: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 30 mei: 5.22 v.m.; 17.46 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Kopenh. Aberdeen Londen Luxemb. Parijs vindstll £1 vindstil 23 vindstil Met het bouwen van de nieuwe wo ningen is men in april begonnen. Er is ruim een half jaar vertraging opge treden, want met de Duitsers was over eengekomen dat de huizen eind 1964 gereed zouden zijn. De vertraging ont stond voornamelijk doordat de Duitse kredieten te laat zijn afgekomen. Bij defensie meent men dat het gesprek met minister Von Hassel bepaald vrucht dragend geweest is, want daarna bleken allerlei zaken op veel korter termijn ge regeld te kunnen worden. Voor een deel is aan dit resultaat ook niet vreemd het geen van Nederlandse zijde is aange voerd, namelijk dat de Nederlanders wèl het overeengekomen schema hebben aangehouden. Volgende maand worden namelijk in Budel de eerste huizen voor Duitse gezinnen opgeleverd eri voor he: eind van het jaar zijn daar alle driehon derd woningen klaar. Generctahhuis Inmiddels zijn er nog steeds gehuwde beroepsofficieren en -onderofficieren in het kamp Seedorf gelegerd. Onder hen is brigade-generaal J. L. Hollert, de commandant van de in Duitsland gele gerde Nederlandse brigade. Hy zal niet zoals oorspronkelijk het plan was een generaalswoning krijgen. De chef van de generale staf heeft de bouw van die woning niet noodzakelijk geacht. Wel zal men nog trachten in een van de te bouwen woningen een ruimte te ma ken die de generaal voor representatieve doeleinden kan gebruiken. In het kamp is het ombouwen van een grote exercitiehal tot schouwburg en filmzaal nu bijna klaar. Ook de uitbrei- ing van de keuken is gereed. Buiten de poort van het kamp is begonnen met de bouw van een protestants en een rooms- katholiek militair tehuis. Verder is men bezig met het ombouwen van een voor malige exercitiehal tot sporthal en de wasplaats voor tanks zal ook over een paar maanden gereed zijn. Scholen In Zeven is een nieuwe lagere school in aanbouw waarvan dè Nederlanders acht of tien lokalen zullen krijgen. Die school zal in september gereed zijn. Dan beginnen de Nederlanders in Zeven ook met een mulo-opleiding. Met het stads bestuur van Zeven en met Bonn wordt op het ogenblik besproken of men wel de lagere school als de mulo in nieuwe schoolgebouw zal onderbrengen of dat alleen de lagere school daar huis vesting zal vinden terwijl de mulo dao ondergebracht wordt in de school die men nu van de Duitsers in gebruik heeft om lager onderwijs te geven. De bouw van de nieuwe kleuterschool een drieklassige school waarvan de Nederlanders twee lokalen krijgen vordert ook goed. In Hohne, waar ook Nederlandse be roepsmilitairen dienst doen, is de huis vestingssituatie belangrijk slechter dan bij Seedorf. Veel beroepsmilitairen le ven daar gescheiden van hun gezin dat in Nederland is. Sleohts enkelen hebben daar woonruimte ter beschikking kun nen krijgen. Een verschijnsel dat zich veel voor doet onder Nederlandse militairen die in liet buitenland gelegerd zijn, is ook in Seedorf waar te nemen: ze nemen allerlei initiatieven zo hebben de Nederlandse soldaten er een camping ingericht waar bijvoorbeeld hun ders enige tijd kunnen verblijven. Met Pinksteren is daar druk gebruik gemaakt. Bar weer in maart en april Pool winter is in ÜE, aantocht Belgisch-Nederlandse Zuid poolexpeditie heeft in maart en april zeer slecht weer gehad. Hoe wel het radioverkeer met de expe ditie moeilijk is en tot dusverre erg weinig berichten zijn ontvangen, is vernomen, dat de leden van de ex peditie bijzonder, tevreden zijn over hun voeding. Hun gezondheidstoe stand en de onderlinge verstandhou ding worden uitmuntend genoemd. Dit is gisteren door het secretariaat van de expeditie in Brussel bekend gemaakt Zowel in maart als in april waren er 29 dagen met sneeuwjachten, waardoor de Koning Boudewijnbasis veel vlugger was ingesneeuwd dan de vroegere Bel gische basis in 1958. In maart bedroeg de maximum-temperatuur min drie gra den en minimum 25.5 graden met een gemiddelde temperatuur van der tien graden ónder nul. De Poolwinter nadert thans en de zon. zo die al zicht baar is. verdwijnt reeds om een uur. De installaties van de expeditie zijn geheel voltooid Naast drie hoofdgebou wen is er een beschermd lokaal voor astronomische waarnemingen op 100 meter afstand, een voor het bepalen van de atmosferische elektriciteit op 200 meter afstand en twee paviljoens voor aardmagnetisme op 150 meter afstand van de hoofdgebouwen. Comfortabel De" gang van 50 meter lengte, die de drie hoofdgebouwen met elkaar ver bindt, is breed en goed verlicht. Er zijn huistelefoons met transistors tussen de gebouwen en met de lokalen en pavil- Een petroleumtank die op een af stand van tien meter buiten een van de gebouwen is geplaatst, heeft een inhoud die voldoende is voor het verbruik van een maand en voorkomt, dat men steeds Rector-magnificus waarschuwt tegen indiscreties De rector magnificus van de Rijksuni versiteit in Utrecht, prof. dr. H- Freu- dcnthal. heeft aangekondigd, dat geval len van ernstige inbreuk op de vertrou welijkheid van de collegezaal onder de jurisdictie van de rector magnificus val len en overeenkomstig het gewicht van het vergrijp zwaar zullen worden ge straft. Hij heeft de aandacht gevestigd op het tuchtrecht, waaraan studenten volgens artikel 53 van de wet op het wetenschappelijk onderwij» zijn onder worpen naar aanleiding van het feit, dat kortgelden een student een verslag de inhoud van een college van prof. J. P. Hooykaas aan de pers heeft doen toekomen. Tijdens dit college maakte de hoogleraar enkele persoonlijke opmer kingen over de kwestie-Irene. Het ver slag werd volgens de rector magnificus tegen de wil van prof. Hooykaas in he' de heer dagblad gepubliceerd. de lampen te vullen. De verblijven zijn comfortabel en de temperatuur bedraagt er twintig grajden. Er zijn een badkuip en een douche met koud en warm water geïnstalleerd. Film per week Als ontspanning wordt onder meer een keer per week een film vertoond. Van tijd tot tijd brengen de expeditieleden een bezoek aan de oude basis, die on der acht meter sneeuw ligt bedolven, om er goed geconserveerde oude ham men en andere leveh9middelen op te halen. Sedert april heeft de expeditie het vol ledige wetenschappelijke programma kunnen verwezelijken en de weten schappelijke verslagen van maart april tonen een enorme activiteit. Hij was niet zindelijk.... Debiele ouclers ranselden bun zoontje dood Een rechtszaak met afschuwelijke ach tergronden diende gisteren voor de recht bank in Den Bosch. De 34-jarige houtbe werker C. J. M. van G. en zijn 31-jarige echtgenote stonden daar terecht, omdat zij hun drieëntwintig maanden, oude zoontje Petertje hadden doodgeranseld. De beide echtelieden, die geen greintje liefde voor hun kind hadden kunnen op brengen, hadden zich keer op keer woe dend gemaakt, omdat het jongetje niel zindelijk was. Met een stoffer en zelfs met een zaag werd het kind zwaar mis handeld en uiteindelijk sloeg de vader in aanwezigheid van de moeder, de kleine jongen met het hoofd tegen de muur in de keuken. Toen het kind dood was, vertelden zij buren, dat Peter van de trap was geval len, maar al spoedig ontdekte men de ware toedracht. De beide zeer zwak be gaafde echtelieden toonden geen spijt over het gebeurde. Het kind, dat al van de geboorte af ern stig was verwaarloosd, verbleef enige tijd in een verzorgingshuis te Veldhoven, maar werd later weer aan de ouders te ruggegeven, toen zij een woning toege wezen hadden gekregen. De officier van justitie noemde het echtpaar volkomen ongeschikt voor het ouderschap. „Zij hebben geen gevoel en kunnen geen liefde opbrengen", zei hij. Hij eiste tegen de man mede gelet op het psychiatrisch rapport een gevan genisstraf van vijf jaar met aftrek en tegen de vrouw twee jaar met aftrek en daarna terbeschikkingstelling. De uit spraak volgt op 11 juni. (Van onze parlementsredactie) Een man wièns naam een zestien, zeventien jaar geleden elke dag in de krant tegenkwam, maar van wie men al heel weinig of niets meer heeft ge hoord, hoopt a.s. zaterdag zeventig jaar te worden. Het is dr. Hubertus Johannes van Mook, die in de jaren veertig als luitenant-gouverneur-ge neraal van Nederlands-Incbië een hoofdrol heeft gespeeld in de „Indo nesische kwestie". Men ziet dr. Van Mook vrijwel nooit meer in Nederland. Al betrekkelijk gauw na zijn politieke val, in 1948, vertrok hij naar de Verenigde Staten, waar hij optrad als gasthoogleraar en ook enige tijd bij de V_N. de functie van directeur voor de onontwikkelde gebieden uitoefende. Hoewel hij vorig jaar als V.N.-adviseur nog enkele rei zen maakte, leidt hij nu een vrij teruggetrokken bestaan in het zuiden van Frankrijk, ver van wat hij als zijn eigenlijke vaderland beschouwde: het voormalige Nederlands-Indië. Daar werd hij op 30 mei 1894 in Se- marang als zoon van een onderwij zer geboren. Hij studeerde chemie in Amsterdam en Delft en Indisch recht in Leiden. Met andere Leidse studen ten richtte hij de „Vereniging van studerenden met interesse voor Ned.- Indië" op, een organisatie die een progressieve Indië-politiek voorstond. Na de eerste wereldoorlog werd hij Het aantal doden in het verkeer blijft beneden de statistische raming. Dit is voor 60 tot 70 procent te dan ken aan het gebruik van veiligheids- gordels, waarmee volgens de heer C. J. Bastiaainse van het RAI-TNO-in- stituut in Delft veel is bereikt maar nog lang niet al het mogelijke. Hij was van mening dat de diagonale borstgordel een „vrij kritische zaak is". Verder vindt de heer Bastiaanse dat oij de interieurbeveiliging meer aandacht moet worden besteed aan de kinderen. Een en ander vertelde hij op een jubi leumbijeenkomst van dè 40-jarige ver eniging van artsen-automobilisten in Utrecht. Bij het TNO geeft men de voor keur aan een nieuwe type veiligheids gordel; een hcupgordel. gecombineerd met een afzonderlijk functionerende dia gonaal. Voorts is een kinderveiligheids- gordel ontwikkeld waarbij het kind ge heel vrij in de auto kan staan, liggen of bewegen. De volgende fase in het wetenschappe lijk onderzoek van veilighcidsgordels ligt op het gebied van de bio-mechanica, waarbij tezamen met de medicus zal wor den nagegaan welke krachten op het men selijk lichaam inwerken en in hoeverre deze krachten verenigbaar zijn met het leven van de mens die ze ondergaat. Bij deze experimenten zullen levende apen worden gebruikt Niet diagonaal Prof. dr. F. van Faassen die aan de Vrije Universiteit anatomie en bijzondere embryologie doceert werkt aan dit onder zoek mee. Hij noemde heupfixatie de beste oplossing, maar om het bovenste deel van de romp te beschermen is waar schijnlijk combinatie met een borstgordel gewenst. Hierbij moet echter worden uit- Winstmarge aanmerkelijk groter Meer geld voor propag anda (Van onze sociaal-economische red) TVE kolenhandel is bij de jongste prijsaanpassingen goed aan zijn trekken gekomen. De gezamenlijke bonden hebben er op het ministerie van economische zaken hard voor moeten vechten maar het resultaat is dan ook geweest dat de winstmarge voor de meest gangbare soorten an traciet is vergroot met f 9.25 tot totaal f 39 per ton. „Voorwaar, een mooi resultaat,' zo meldt het jaarver slag van de Christelijke Bond van Brandstoffenhandelaren, dat werd uit gebracht in het gisteren te Lunteren gehouden bondscongres. Tijdens dit jaarlijks congres, da woensdag was begonnen met een be- groetings- en ontspanningssamenzijn. hebben talrijke brandstoffenhandela ren uit alle delen van het land weer allerlei problemen besproken, die ver band houden met het wel en wee van hun in het Nederlandse klimaat zo belangrijke zaken. De waarnemend voorzitter, de heei A. Vennema. zei in zijn openingswoord o.m., dat de kolenvoorziening in de at- gelopen winter niet in alle ipzichten feilloos is verlopen. Met name de leve ring van nootjes 4 leverde nogal moei lijkheden op, omdat Duitsland en Lim burg samen niet in de behoefte bleken te kunnen voorzien en de import uu Engeland allerlei teleurstellingen heefi opgeleverd. In verband hiermee heeft de handel moeite gehad met tijdige en juiste prijsvaststellingen, waardoor bij het publiek wel eens ten onrechte de indruk ontstond als zouden de leveran ciers te hoge prijzen berekenen, aldus :er Vennema, die de vorig jaai afgetreden voorzitter P. K. Olij waar- it tot de komende najaarsvergade ring, waarin definitief een nieuwe bonds- leider zal worden gekozen. Unaniem werd besloten de contributie afdracht aan de Stichting Vaste Brand stoffen te verhogen van f0,12 tot f 0,25 per ton met bet doel om daar mee de mogelijkheden van propaganda voor de vaste brandstoffen te vergro ten. Ook in de andere bonden brandstoffenhandelaren zal een der gelijk voorstel aan de orde komen. De vergadering machtigde het bestuur voort te gaan op de ingeslagen weg, die moet leiden tot een nieuwe organisa tiestructuur van de gehele brandstof- fenhandel. Bij de bestuursverkiezing deed zich een merkwaardige ontwikkeling voor. Er moesten twee nieuwe bestuursleden wor den aangewezen in de vacatures P. K. Olij (oud-voorzitter) en B. Troost (pen ningmeester), doch het werden er drie, nl. de heren C. OHJ te Utrecht. H. Jas pers te Enschede en A. Westhoff te Apeldoorn. Beide laatstgenoemden vorm den een dubbeltal, doch zij ontvingen bi) herhaling evenveel stemmen. Daarop werd een voorstel uit de vergadering, om de kandidaten dan allebei maar tc benoemen, met algemene stemmen aan- De heer Vennema sprak woorden van dank tot de heer Troost, die vijftien jaai bestuurslid, is geweest. Nieuwe Duitse hausse Het Westauilse ministerie van econo mische zaken verklaart dat een vierde naoorlor r hausse ls begonnen. In het eerste kwartaal is dc Index van de indus triële produktie met 20 punten gestegen tot 293, dc waarde van dc uitvoer de arbeidslonen namen 8,3% toe en aantal openstaande plaatsen niet 200,000 tot 622.000. gekeken dat een zekere speling blijft om eventuele halsletsels te voorkomen. Prof. Van Faassen meent dat elke type gordel beter is dan geen gordel, hij is echter tegenstander van te starre fixatie van de borst door middel van een diagonaal veiligheidsgordel. Wat de beveiliging van het Interieur betreft: elk jaar bneken vijftig tot honderd knieën door het uitstekende contactsleu teltje en breken er honderden armen door verkeerd gemonteerde portierkrukken. Irene en Carlos volgende week weer in Madrid Prins Carlos de Bourbon Parma en prinses Irene zullen de volgende week hun huwelijksreis op de Canarische eilanden beëindigen en naar Madrid te rugkeren. Dit heeft de Prins gisteren verklaard, tijdens eea bezoek dat hij met zijn gema lin bracht aan de kantoren van het blad Eco de Canarias en waarbij het prinse lijk paar zich onderhield met redacteurs en andere leden van het personeel van het blad. De directeur van N.V. Magazijn De Bijenkorf, drs. J. Bons jr., heeft op de jaarvergadering zijn bezwaren uiteen gezet tegen de Mitex-actie voor slui ting op maandag. Hij is principieel te gen verdergaande winkelsluiting en meent dat het winkelbedrijf ten op zichte van het publiek is gelijk te stel len met de schouwburg en het open baai- vervoer. De fout ligt in Neder land bij de koppeling van werktijden aan openings- en sluitingstijden. Deze moeten worden losgekoppeld door het personeel bij beurten te laten werkeq, zeide hij. Ook meende hij dat de actie de grenzen van betamelijkheid over schrijdt door fanatisme en onjuiste me dedelingen, zoals de bewering dat het beurtelings wérken de kosten met 25 tot 30 pet zou doen stijgen. Vertrouwen Hij had vertrouwen, vooral in het lo pende boekjaar en verwacht dat toene mende omzet de loonkostenstijging zal goedmaken De prijsstijgingen van no vember, december en begin 1964 hebben de omzet nog niet geschaad. Hij wilde niet zeggen met hoeveel procent de om zet gestegen is, doch de stijging is in ieder geval hoger dan in de hele klein handel. Ook wilde hij geen cijfers geven over de loonronde, doch kon wel zeggen, dat de kosten vele miljoenen bedragen Het valt nog niet te voorzien hoe he' eindresultaat van 1964 zal zyn. Vroom en Dreesmann deelt mee dat zij tegen 1 juni het gehele kleinhandelsbe- driif van Prlba (Nederland) N.V. heeft overgenomen. Dit betreft de winkelvesti- gingen in Den Haag. Nijmegen, Tilburg. Apeldoorn en Haarlem, die onder de naam Vroom en Drcesmann of Vendet na hcrbcvoorradlng, zullen worden voortge zet. Voor de belangen van het personeel zal worden gewaakt. Priba (Nederland) werd in 1959 opge richt door Grands Magasins Priba, Au Bon Marché en l'Innovation in België, en exploiteerde naast de winkelbedrijven een groothandel om de daarbij aangeslo ten Unie-winkels van goederen te voor zien. Het ligt in de bedoeling deze groot handel in ander organisatorisch verband voort te zetten. Priba aan dc Grote Marktstraat in Den Haag werd in no vember 1962 geopend. in Semarang controleur voor de voed selvoorziening, pat was het begir van een briljante Indische carrière, die culmineerde in de benoeming tot hoofd van het departement van econo mische zaken in Batavia. Eind 1941 benoemde het Londense oor- logskabinet-Gerbrandy hem tot plaats vervanger van de gouverneur-gene raal van N. I., jhr. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer. Na de capitula tie van Bandoeng i maart 1942) ver trok dr. Van Mook naar Australië. Na zijn ontslag als lt-g.g. (mei 1942) nam prof. Gerbrandy hem als minis; ter van koloniën in zijn regerings ploeg op. In die functie voerde hy in Amerika besprekingen over een mogelijke zelfstandigwording van In- dië na de Japanse capitulatie. Het is bekend dat hij bij die gelegenheid een verdergaand standpunt innam dan de meesten van zijn Londense ambtgenoten lief was. TERUG In september 1944 werd dr. Van Mook benoemd tot luitenant-gou- ■generaal. Tot februari 1945 ministerschap voor koloniën. In okto ber 1945 keerde hij naar Indië terug. De opstandelingenregering-Soekarno was toen al de facto door de En gelse bewindvoerder. lt.-generaal Christison, erkend. Op uitnodiging van de Engelstjn ,zocht---div.V.3nMook, contact met Sóekarno, maar drang van de Staten-Generaal stak de regering in Den Haag daar stokje voor. Toch bleken verdere besprekingen onvermijdelijk. Tijdens de conferenties van Malino, Pangkal Pinang en Den Pasar legde dr. Van Mook de basis voor de vor- èming van deelstaten in het niet door de republiek van Soekarno beheerste gebied. In juli 1947 machtigde Den Haag hem tot een politiële actie te gen de republiek. Na interventie van de Veiligheidsraad en onder binnen landse politieke druk liet het kabinet- Beel echter, tégen het advies van dr. Van Mook in, de gevechtshandelin gen stopzetten nog vóór Djokjakarta was bereikt Dr. Van Mook was als lt.-g.g. aller minst een onomstreden persoonlijk heid. Niet alleen bij de oppositie, maar ook bij de regeringspartijen en in de boezem van het kabinet wekte zijn al te zelfstandige politiek weer standen op. De gevolgen konden dan ook niet uitblijven. Tijdens de bespre kingen in Bandoeng en Den Haag over de vorming van een federatieve regering voor Indonesië werd hij naar het tweede plan verwezen. Dit was de directe aanleiding tot zijn ontslag aanvrage. die het kabinet-Drees-Van Schaik op 25 oktober 1948 inwilligde Daarmee was zijn politieke carrière ten einde. Diep teleurgesteld vertrok hij naar Nederland. „Ik voel me een displaced person." verklaarde hij bij aankomst op Schiphol. Watervissers als Columbus ei Ir. J. Cornelissen van de tot dc Konink- lljke/Shell-groep behorende Bataafse In ternationale Petroleum Maatschappij heeft een vaartuig ontworpen, waarmee hy de stryd wil aanbinden tegen de olie resten, die de havendiensten van olie- havens op de gehele wereld tot wanhoop kunnen brengen. Zijn vaartuig werd gebouwd bjj het Bouw- en Montagebedrijf „Zwljndrccht" en het is de bedoeling, dat twee scheeps werven, die de licentierechten bezitten, het ten verkoop aanbieden aan derden. Het eerste scheepje, de Waterwisser. heeft grote aandacht getrokken, onder andere van het Rotterdamse gemeente lijke havenbedrijf en donderdagmiddag heeft het voor een aantal belangstellen den gedemonstreerd in de 2e Petroleum haven te Rotterdam. Zoals met zovele van dergelijke uitvin dingen is de Waterwisser min of meer een ei van Columbus. Een vaartuigje -met Schottel-voorstuwing het kan daarmee op-de-plaats-rond maken! is voorzien van twee zware houten „vleugels", die schuin vooruit steken, zestien meter lang zijn en zestig centimeter diepgang heb ben. De Waterwisser heeft daarmee een ..open bek" van twintig meter. Vaart de Waterwisser een olieveld binnen, dan wordt de olie door die „bek" opgevangen, naar het scheepje geleid en door een krachtige pomp in een tank binnen boord gezogen. Daar kan de olie opdrijven, het water wordt weer naar buiten gepompt en op deze manier kan het in een kwartier twintig ton olie opnemen. Dan is .de Waterwisser vol. De „veegsnelheid" is dus vier scheepjes per uur. Dit gaat met een snelheid van ongeveer 3 km per uur. De Waterwisser laat zich niet afschrikken door stroom en golfslag, grote vijanden van de tot nu toe in gebruik zijnde syste men in de strijd -tegen de havens vervui lende laag gemorste olieresten. Ir, Bosma (CSWV) waarschuwt tegen hoge looneisen De voorzitter van het Centraal sociaal werkgeversverbond, ir. J. J3osma, heeft gisteren gewaarschuwd tegen uitingen „die men nu reeds kan vernemen", dat indien de arbeidsmarkt zo overspannen blijft als hij thans is, aan het eind van het jaar soortgelijke looneisen dienen te worden gesteld als aan het einde van 1963. Ir. Bosma zei dit in de besloten algemene ledenvergadering van het C.S.W.V. in Enschede. 1 „Indien wij blijven voortgaan de over spannen arbeidsmarkt met die middelen te lijf te gaan. dan zullen wij ongetwij feld binnen afzienbare tijd niét meer hoeven te spreken over een dergelijke overspannen arbeidsmarkt, maaridan zal ons welvaartspeil ook dusdanig zijn aan getast, dat er maar weinigen in Neder land zullen zijn te vinden, die de uit voerders van een dergelijke operatie dankbaar zullen zijn". Voor derde keer Europoort in Rotterdam Naar men verwacht zullen tweehon derd standhouders uit ongeveer negen landen van 10 tot 15 november deelnemen aan de scheepsbouwtentoonstelling „Euro poort 1964", die voor de derde keer in de Ahoy-hallen in Rotterdam zal worden gehouden. Op deze vaktentoonstelling zullen on der meer industrieën uit Nederland, Duitsland. Engeland. Frankrijk, Italië, Scandinavië en de Verenigde Staten hun met de scheepsbouw verband houdende artikelen uitstallen. De nieuwste snufjes, die op de tentoon stelling te zien zullen zijn, zijn onder meer een mistopsporingsapparaat en een automaat voor het vervoeren van scheeps ladingen. In de entreehal zal een werken de radarapparatuur worden opgesteld en in de glazen hal zullen enige draaiende scheepsdieselmotoren te zien zijn. „Waterdebat' in Rotterdamse raad Grote kritiek op de drinkwaterleiding LJET debat in de Rotterdamse ge meenteraad over de „drinkwater wormen" heeft niet die spectaculaire vorm aangenomen, die de verzilting van het leidingwater een jaar geleden heeft veroorzaakt. In goed drie uur had het probleem dc raad gepasseerd en was de conclusie- dal afgewacht moest worden of de toevoeging van extra chloor liet euvel in een week tijd zal opheffen of niet. Inmiddels kondigde wethouder H. W. Jettinghoff (P.v.d.A.) aan. dat de Leid se professoren dr. H. P. Wolvenkamp, en dr. P. H. Thiel zullen uitzoeken wat de eigenschappen van de wormen zijn en in hoeverre zij schadelijk voor de gezondheid kunnen worden geacht De wethouder onthulde voorts. dat deze borstelwormen ieder voorjaar in het Rotterdamse drinkwater voorkomen, zij het in zeer klein aantal en dat men over de reden van de huidige „explosie" niets weet. Wel staat vast, dat zij niet in de waterwinplaais voorkomen en dus van het buizenstelsel uit zich moeten hebben ontwikkeld. De heer J. Reehorst, voorzitter van de meerderheidsfractie der P.v.d.A., wees erop, dat de deskundigen, voordat de explosie plaats vond, van 'de mogelijk heid op de hoogte waren. Het is eerder voorgekomen, maar men bleek niet pa raat Is er, zo vroeg hij, dan geen voort durende laboratoriumcontrole geweest? De beperkte calamiteit heeft vele emo tionele reacties tot gevolg gehad, waarbij de voorlichting niet voldoende is ge weest. Waarom, zo vroeg de heer Ree horst, is de indruk .gewekt, dat pas, nadat in Rotterdam (23 mei» ruim een' week na Vlaardingen (15 mei) en Delft (16 mei» wormen geconstateerd waren, begonnen is met maatregelen. HU vroeg voorts of de dienst drinkwaterleiding wel voldoende bemand en geoutilleerd is. In zUn antwoord zei wethouder Jet tinghoff hierover dat een chemieus- bacierioloog ontbreekt. Die moet me; spoed worden aangetrokken. De bij her haling gegeven verzekering, dat de wor men niet schadelijk zijn voor de volks gezondheid deed bij meer dan een spre ker de vraag rijzen, waarom dan een hoogleraar een onderzoek hiernaar moet instellen. Bovendien wezen verschillende raadsleden erop, dat het nu o-schadc- lijke wormen zijn, maar strak: misschien iets heel anders. Er werd op de leiding van de dienst duidelijke kritiek uitge oefend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11