Nehroe: bouwer van het moderne India Alleen linkse oppositie tegen huurverhoging Na de grondlegging door Gandhi Zigeunerkoning wordt eindelijk erkend De inzegening: „minstens een kardinaal' YYD-fractie ontevreden Minister W itteveenGeen nieuwe loonexplosie Hoofdkwartier van zigeuners in de Hoek? WOENSDAG 27 MEI 1964 *ÏAWAHARLAL NEHROE zal de ge- J schicdenis ingaan als de bouwer van het moderne India. Was Mahatma Gandhi de geest achter de massale be weging die het land de onafhankelijk heid bracht, Nehroe viel de taak toe deze onafhankelijkheid te behouden. Waar Gandhi de vader en de grondleg ger was van het nieuwe India, was Nehroe de man die het opbouwde. Als enige zoon van een rijk gezin gaf hij een gemakkelijk leven, vol rijk dom en welvaart, op om deel te nemen aan een leven van verzet en gevan genis. Hij leefde echter niet alleen om zijn ideaal werkelijkheid te zien wor den, maar ook om de bestemming van üjn land in de eerste jaren van de onafhankelijkheid vorm te geven. Li 1947 zag Nehroe zich voor de taak gesteld de nieuw gevestigde eenheid in het land te consolideren, de moeilüke be trekkingen met het naburige Pakistan in goede banen te leiden en een buitenlandse politiek op te bouwen. Binnen vüf jaar bad Nehroe het vluchtelingenprobleem opgelost, hervormingen ingevoerd op het gebied van landbouw, wetenschap en In dustrie, de 570 Indiase prinsdommen op vreedzame wijze in de Indiase unie ver enigd, de grondwet voltooid en door lan delijke verkiezingen het eerste gekozen Indiase parlement in Nieuw Delhi doen vestigen. De betrekkingen met Pakistan inzake de kwestie-Kasjmier bleven weliswaar ge spannen maar de hysterische toestanden die telkens weer bijna tot een oorlog had den geleid, behoorden tot het verleden. Ondanks kritiek van oost of west volgde Nehroe een gematigde buitenlandse poli tiek van vriendschappelijke neutraliteit die, in de eerste vijf jaren van onafhan kelijkheid, India een positie in de wereld verleende die door geen enkel ander Aziatisch land werd ingenomen. Nehroe voerde een vriendschappelijke politiek tegenover communistische lan den, die op een gegeven moment leidde tot vertroebeling van de betrekkingen met Amerika, dat de Indiase neutraliteit uitlegde als pro-communistisch. Dit werd echter spoedig opgehelderd en in 1951 stroomde de Amerikaanse hulp India binnen. Later, toen de Chinezen zijn land binnenvielen, moest Nehroe deze politiek omgeven. Eenzaam Jawaharlal Nehroe werd op 14 novem ber 1889 in Allahabad geboren. Hij had eenzame jeugd. Hij had geen vrien- van zijn leeftijd en bezocht geen scholen omdat hij privé onderwijs genoot. Hij was de enige zoon van een welgesteld J0 Brahmaans gezin uit een familie die hét begin van de 18e eeuw uit Kasjmier India was gekomen. Zijn vader, Pandit Motilal Nehroe, bouwde als jurist het familiefortuin op en leidde enkele Gemakkelijk leven gaf hij op voor zijn ideaal jaren de oppositie in de centrale raad gevende vergadering. Nehroe ontving zijn eerste lessen van een Engelse huisonder wijzer. In 1905 vertrok de familie naar Engeland en de toen 15-jarige Jawaharlal ging naar school in Harrow. Later stu deerde hij geologie, scheikunde en natuur kunde in Cambridge en slaagde daar In de natuurwetenschappen. Na zijn vertrek uit Cambridge studeerde hij rechten in Londen en werd in 1912 tot de balie toe gelaten. Later in dat jaar keerde hij naar India terug. Hij werd ingeschreven als advocaat aan het Hooggerechtshof van Allahabad, maar ofschoon hij enige tijd werkzaam was als zijn vaders assistent, duurde het niet lang of hij werd meege sleurd door de opkomende golf van natio. nale en politieke gevoelens. dagen aan het hoofd gewond en door de politie neergeslagen. Zelf liep hij ernstige verwondingen op. Elf jaar Gandhi Overtreding opiumwet Assistent dreef ten onrechte apotheek Voor de Amsterdamse rechtbank stond Jisteren terecht de 72-jarige Amster damse apothekersassistent J. P. A. B. die in januari werd gearresteerd omdat men hem verdacht vier jaar of langer onbevoegd het beroep van apotheker en drogist te hebben uitgeoefend- Voor de- tenlastelegging zal verdachte echter morgen voor het kantongerecht moe ten verschijnen. Voor de rechtbank werd hem overtreding van de opiumwet ten laste gelegd, waarvoor de officier een voorwaardelijke gevangenisstraf eiste van drie maanden en een geldboete var 1 1500 of 60 dagen. Verdachte is sinds 1909 apothekersas sistent. In 1926 werd hij eigenaar van een apotheek in Amsterdam-zuid. die :h(j tot 1957 rechtmatig dreef dankzij de inschakeling van een beheerder een jzgn. provisor die wel bevoegdheid tot jhet drijven van een apotheek had. In 1957 vertrok de provisor echter naai Canada. Verdachte slaagde er niet in een aieuwé beheerder te vinden. De farmaceutisch inspecteur voor dc volksgezondheid gelastte verdachte toen zijn voorraad verdovende middelen in te leveren. De bejaarde apothekersassis tent stemde daarin toe maar hield een deel van de voorraad achter Op deze wijze gelukte het hem zij-n miniatuur apotheek met circa 900 recepten per jaar op de oude voet voort te zetten. De raadsman voerde aan dat het on bevoegd uitoefenen van het apothekers- beroep het eigenlijke vergrijp was. „De ten laste gelegde overtreding van de Opiumwet vloeit daar automatisch uit y°ort", aldus de raadsman die de recht bank voorstelde de zaak aan de kanton rechter over te laten. Bevredigend overleg over openbaarheid vervoerstarieven In Luxemburg zijn nieuwe onderhan delingen begonnen tussen de Nederlandse «gering en de Hoge Autoriteit der tGKS over het probleem van de open baarheid der vervoerstarieven voor ko- 'en- en staalprodukten. Het overleg heeft «en gunstig verloop gehad. Een officiële woordvoerder kon meedelen, dat de be- «Prekingen van staatssecretaris M. J. Keyzer en prof. A. Coppe 'vice-voorzit- kr van dé Hoge Autoriteit) „een gun- rbge inleiding" hebben opgeleverd voor verdere onderhandelingen. De openbaarheid van de vervoerstarie- en voor kolen en staalprodukten door ®iddel van publikatie of mededeling aan "6 Hoge Autoriteit is een verdrags voorschrift waarover reeds jaren wordt Bestreden. De jongste ontwikkeling op dit Punt was. dat de Hoge Autoriteit dreigde de Nederlandse regering in gebreke te lellen, omdat zij onvoldoende gevolg zou geven aan de aanbeveling uit kucemburg om de tarieven openbaar te Haken. In 1916 ontmoette hij voor het eerst Gandhi en zijn lot was hiermee bezegeld. Twee jaar later werd hij secretaris de vereniging voor zelfbestuur in Allaha bad en lid van het Indiase congres-comité. De strijd tegen het Britse bestuur v begonnen. Zijn eerste toespraak hield Nehroe Allahabad op een protestbijeenkomst tegen een nieuwe wet waarin de pers werd gemuilkorfd. Toen de rede was ge ëindigd, feliciteerde de liberale staatsman Saproe de jonge Nehroe met deze toe spraak. Zijn schuchterheid verloor hij door het nauwe contact met de boeren van India. Nehroe reisde van dorp dorp om klachten van boeren te onder zoeken. Om zich een werkelijk beeld van de toestanden te kunnen vormen leefde, at en sprak hij met de boeren. Dikwijls omringden zij hem in groten getale hij kon dan niet nalaten zich tot hen te richten. Nehroe werd onweerstaanbaar tot Gandhi aangetrokken. Alleen hij had vol- gens Nehroe een actieplan. Niet lang daarna nam hij deel aan de ongehoor- zaamheidseampagne. Zijn vader was daar fel tegen gekant. Binnen een jaar had de zoon de vader echter volkomen over' nen. Toen Jawaharlal naar de gevangenis moest, ging zijn vader met hem me< feite stond de gehele familie achter Nehroe. Zijn vrouw Kamala. met wie hij in 1916 was getrouwd, volgde hem even eens naar de gevangenis, evenals zijn twee zusters. Zijn bejaarde moeder werd in di« Een tweede Zandvooort wordt noodzakelijk „De drukte op warme zomerdagen wordt van dien aard dat het noodza kelijk zal zijn in de toekomst een tweede badplaats in de omgeving van Zandvoort aan te leggen. Als in de toekomst het streekplan Zuid-Kennemerland opnieuw bekeken wordt, dan zal dit een punt van studie moeten worden". Dit zei het lid van Gedeputeerde Staten van Noordhol land, mr. H. Westermann in de vergade- ring van Provinciale Staten, waarin de herziening van het streekplan Zuid-Ken nemerland aan de orde kwam. Er ontstaan op de toevoerwegen zulke moeilijkheden, dat er naar andere moge lijkheden voor een bezoek aan het strand gezocht moet worden. Aan de opname capaciteit van Zandvoort zal een einde komen. De heer Westermann merkte op dat men niet moet denken dat Zandvoort voor de Duitsers is. De Amsterdammers maken er het meeste gebruik van. In juli 1962 is een onderzoek ingesteld en toen bleek dat van de 50.000 bezoekers er 54 pet uit Amsterdam kwamen. Het be zoek van Duitsers wordt op 6,5 pet ge- Ministerstreeft naar regionale brandweer De brandweerraad heeft de ministei van binnenlandse zaken een nader ad vies uitgebracht over de vorming van regionale brandweerorganisaties. Minister Toxopeus is, na bestudering van dit advies, tot de conclusie gekomen dat ernstig gestreefd moet worden naar regionale brandweer-organisatie- i, in de geest en op de wyze als door de brandweerraad wordt bepleit. Hij heeft het rapport toegezonden aan de colleges van gedeputeerde staten en an de gemeentebesturen, om na te gaan elke gebieden op grond van hun con stellatie voor een regionale brandweer organisatie in aanmerking zouden komen in hoeverre de daarby betrokken ge meenten in principe bereid zouden zy.n aan de vorming hiervan mede te wer- Meer dan elf jaren in totaal bracht Nehroe met tussenpozen in allerlei gevangenissen door. Soms werd hij ge dwongen in afzondering te leven. Zijn belangrijkste bezigheden waren lezen en schrijven. Al zijn beroemde werken schreef hij achter de tralies: zijn auto biografie, zijn historische brieven aan zijn dochter en „Ontdekking van India". Zijn populariteit groeide met de dag en slechts Mahatma Gandhi overtrof hem hierin. Gedurende een tiental jaren be kleedde hij de functie van secretaris van het Indiase nationale congres en vijf maal werd hij tot voorzitter gekozen, een on gebroken record in de partij-annalen. Voor Nehroe en miljoenen van zijn volgelingen was 15 augustus 1947 een his torische dag. De Britten droegen het be stuur aan India over en Nehroe werd als eerste premier van onafhanke lijk India. Nauwelijks waren de twee nieuwe staten India en Pakistan gevestigd of de vijandelijkheden over Kasjmier bra ken uit, een strijd die meer dan een jaar duurde alvorens een staken van het vuren werd bereikt. De kwestie bleef echter de betrekkingen tussen beide landen ver troebelen en nog immer is in de Ver enigde Naties geen oplossing gevonden. Nehroe had meer dan ooit de overtui ging dat India zich slechts kon ontwikke* tot welvaart kon komen door Gandhi's boodschap, waarin werd aange drongen op eenheid en vrede, uit te voe- Onder Nehroes leiderschap werd eer verlichte en democratische grondwet in gevoerd, krachtens welke politieke er godsdienstige vrijheid voor ieder worden gegarandeerd. Het wetenschappelijk onderzoek kwam onder Nehroes bewind tot een ongekende hoogte. Elf nationale laboratoria werden het leven geroepen. Op sociaal gebied was de afschaffing van het grootgrond bezit een historisch gebeuren op zichzelf. Kamerlid vraagt: Bijzonder onderwijs in St. Pliilipsland bevoordeeld 1 Het iberale lid van de Tweede Kamer mevrouw G van Someren-Downer, heeft de ministers van O.K. en W. en van bin nenlandse zaken schriftelijke vragen ge steld over een mogelijke onjuiste toe passing van de Lager onderwijswet 1920 in St Philipsland, waardoor het bijzon der onderwijs in die gemeente „met niet onaanzienlijke bedragen" bevoordeeld zou worden. Ook wordt in de schrifte lijke vragen geïnformeerd naar enkele posten op de exploitatierekening bij het bijzonder onderwijs in die gemeente. Mevrouw Van Someren vraagt de be windslieden of zij bereid zijn het re sultaat van een in te stellen onderzoek openbaar te maken en voorts of duide lijke richtlijnen gegeven kunnen worden voor het gehele onderwijs voor de vast stelling van de posten, die wel en die wel of niet op de exploitatierekening mogen voorkomen. Bruiloft in het verschiet.... De 21-jarige koning van de zigeu ners -in West-Europa, Koka Petaio, zal 28 augustus in Rome in het hu welijk treden met de 20-jarige Cha- minka Caroli uit Noorwegen. Dit deelde de koning gisteren mee, nadat de vrede met de Westhinerstam was getekend. Het huwelijk zal volgens hem in een grote kathedraal worden gesloten. De inzegening zal geschie den door „minstens een kardinaal". Koka Petaio verwacht zeer vele, zo niet alle 2,5 miljoen onderdanen op het feest. Het feest zal op een grote campania buiten de stad worden gehouden en duurt drie weken. Ook zal hü de babatsjurka Nederland uitnodigen. „Ik ben van plan hem zelf mee te nemen", verklaarde hU. Desgevraagd voegde hU er aan toe. dat babatejurka de aanapreektitel Ia vaa de heilige man, en dat de naam betekent: de man van de symbolen. In Nederland noemen ze hem aalmoezenier (en dat la pater A. W. Oremus S. J. uit Vught). Wat de bruiloft gaat kosten? „Meer dan een kwart van mijn bezittingen, bui ten de bruidschat". Erfstukken Vermoeid aan het eind van een lange werkdag, neemt Jawaharlal Nehroe een iets gemakkelijker houding aan: barrevoets en ont spannen zit de 74-jarige op de grond om met zijn dochter, mevr. Indira Gandhi, nog wat documen ten door te nemen. De foto is om streeks zijn verjaardag in novem ber j.l. gemaakt. De Antwerpse rechtbank heeft drie Nederlanders wegens botersmokkel ver oordeeld tot gevangenisstraffen van vier tot zestien maanden en een gezamenlij- oete van ruim 2.300.000 Belgische Geen verrassingen in Kamerdebat (Van onze parlemcntsredaotiic) HET HUURDEBAT in de Tweede Kamer heeft gisteren wel een belang wekkende en nuttige gedachtenwisseling, maar geen politieke ver rassingen opgeleverd. Zoals iedereen verwacht had, toonden alleen de PvdA, PSP en CPN zich fel gekant tegen de door de regering voorgestelde huurverhoging van 10-12% pot. De KVP, VVD, ARP, CHU en SGP konden zich met deze „aanpassingshuurron.de" wel verenigen, zij het dan, dat de liberalen ernstig teleurgesteld bleken over de naar hun mening te lage percentages. ,Met deze verhoging zet de regering geen stap in de richting van het even wichtsniveau in de huren", zo zei de VVD-er Visser verwijtend. Hij verlangde, dat minister Bogaers op korte termijn met een verdere huur verhoging zal komen, die wél een wezenlijke bijdrage levert tot dc terug keer naar normalere verhoudingen in de woningvoorziening. Het wetsvoorstel tot huurverhoging kon allerminst genade vinden in d< ogen van de welsprekende woord voerder van de P.v.d.A.-fractie, de heer Bommer. Zijn stelling was, dat deze huurverhoging de regering door de werkgevers is opgedrongen in ver band met de jongste loonsverhogin gen. Het tijdstip van invoering had niet ongelukkiger gekozen kunnen worden. Uitgerekend In deze tijd, nu de beruchte Joon- en prijsspiraal weer dreigt te gaan werken, gooit de re gering er met haar huurverhoging- ,Door de welvaart voortgejaagd De minister van financiën prof. dr II. J. Witteveen. heeft gewaarschuwd tegen een nieuwe loonexplosie op grond van dc gestegen prijzen. Na de jongste loon- golf staan we voor een aanpassing en herstel van evenwicht die weliswaar pijniyk zUn maar die men niet kan ver mijden door een loonexplosie, welke onze economie in een zuiver cumulatieve in flatie zou brengen, zcide de minister op de jaarvergadering van de Nederlandse Waterschapsbank. Nederland i6 bezig dit jaar een miljard gulden meer uit te geven dan het ver dient. De betalingsbalans in april is de slechtste die er ooit geweest is. We wor den door de welvaart voortgejaagd voelen ons soms meer slachtoffer dan ge nieter. We zullen ons voldoende uit* de welvaartsjacht moeten losmaken om de zaken in hun werkelijke verhouding 'te zien. De overheid zal met haar begroting aan de noodzakelijke aanpassing moeten mee werken. Men zal niet alles kunnen dan wat men wenselijk acht, zei de minister. Doch hij zegde toe, dat spoedig een wet voor belastingverlaging zal gereed liggen, zodat men bij ontspanning van de econo mische toestand onmiddellijk de koop kracht kan verruimen zonder dat deze doorwerkt in prijsstijgingen. Dr. G. NI. J. Veldkamp, minister van sociale zaken, en drs. P. C. W. M. Bogaers, minister van volks huisvesting en bouwnijverheid (rechts) met nogal sombere ge zichten achter de regeringstafel in de Tweede Kamer tijdens de behandeling, gistermiddag, van de voorgestelde huurverhoging. Stoffelijk overschot doden van Tarakan naar Balikpapan Het stoffelijk overschot van 246 Neder landse, Amerikaanse, Franse, Britse en Indonesische soldaten, die In de tweede wereldoorlog op Tarakan zijn gesneuveld zyn volgens Antara naar Balikpapan overgebracht voor bijzetting op het Ne derlandse ereveld. annex-looncompensatie nog een schep je bovenop. „Deflatoir zal dat waar achtig niet werken". De verhoging vindt verder plaats op een moment, dat iedereen zich ernstige zorgen maakt over de prijsopdrijving van on roerend goed. De regering doet daar niets tegen. Ook uit een oogpunt van huurpolitiek had de heer Bommer overwegende be zwaren tegen het wetsvoorstel. Hij vond het volstrekt onjuist, dat de regering de huidige bouwprijzen hanteert als richt snoer voor haar streven naar een „even wichtig huurniveau". Die bouwprijzen zijn, als gevolg van de overspanning op de bouwmarkt, ongezond hoog. maai zit er dik in, dat ze in de toekomst sterk zullen dalen. De regering moet inzien, dat er ten aanzien van de bouwprijzen geen evenwichtstoestand zal zijn zolang er van overspanning sprake is. En zolang er woningnood is. zal er overspanning en zullen er dus ongezond hoge bouwprijzen zijn, die men niet mag aanvaarden als uitgangspunt voor de evenwichtstoestand. De vicieuze cirkel moet men volgens de heer Bommer doorbreken door hel aanbod van goede en betaalbare wonin gen sterk op te voeren. Dat betekent: geen afbraak, maar integendeel verrui ming van de subsidies. Ook ten behoeve van de kwaliteitsverbetering van het oudere woningbestand. Eén van de grote bezwaren van de heer Bommer tegen de voorgenomen huurverhoging was, dat ze niet dwingend dienstbaar wordt ge maakt aan woningverbetering. „De meeste huurders", zo zei hij, „zijn wel bereid meer huur te betalen als er maar een opvoering van hun woongerief tegen over staat". CHU voor De christelijk-historische woordvoer der, de heer Van der Peijl, kon zich na mens zijn hele fractie met het wetsont werp akkoord verklaren, al vond hij de percentages van de verhoging aan de lage kant. Ook naar de mening van de c.h. is optrekking van het algemeen huur- peil noodzakelijk om tot oplossing van het vraagstuk van de woningnood te ko men. Dit huurpeil is bij de algemene ontwikkeling van de prijzen achtergeble ven. Het zou bepaald ongewenst zijn om een nog grotere achterstand in de huren te laten ontstaan in een tijd van priis- stijging op velerlei gebied. Tegen de differentiatie, die de regering In de huurverhoging wil aanbrengen, liad de heer Van der Peül echter wel enig bezwaar. Zo leek het hem beter om ook de huren ln de tweede gemeente klasse met ÏZ'A op te trekken in plaats van met 10 pet., zoals Is voorgesteld. Het kwaliteitsverschil tussen de eerste en tweede klasse speelt naar zijn mening nauwelijks een rol. Een vraagteken plaatste spreker ook bij de bepaling, dat de huren van woning wetwoningen. gebouwd na 1 januari 1957, op voorstel van de betrokken ge meentebesturen kunnen worden ver hoogd, voorzover de huurprijs zal blijken te liggen bij die van eerder gebouwde huizen. Met andere sprekers vroeg hij zich af of dit niet zal leiden tot onbil lijkheden, onzekerheid en ongelijkheid in behandeling. Na zijn instemming te hebben be tuigd met de looncompensatie va pet., vroeg de c.h. spreker ten slotte, of de minister iets bekend is over het be talen van sleutelgelden ten bedrage duizenden guldens. Met name in Den Haag zou dit verschijnsel de laatste tijd weer bedenkelijke vormen aangenomen heb ben. Het betalen van sleutelgeld is verboden, maar niet strafbaar. De heer Van der Peijl vond, dat het ook strafbaar moet worden gesteld. A.R. en K.V.P. Voor de anti-revolutlonalren sprak ditmaal de heer Elfferlch. „De noodzake lijkheid van huurverhoging wordt door ons onderkend", zo verklaarde hü, maar voegde daaraan toe: „De kleinst moge lijke minderheid van mijn fractie' heeft bezwaar tegen het tUdsttp van Invoe ring". Wie die „kleinst mogelijke min derheid" was, vertelde de heer Elfferlch niet. maar het was duldeiyk, dat hij doelde op C.N.V.-voorzltter Van Eiber gen. De heer Elfferich beschouwde de ko mende huurverhoging slechts als incidentele aanpassing aan het gestegen loon- en prijspeil. Hij vroeg zich af of niet aan een meer geleldeUjke, jaarlijkse optrekking van het huurpeil de keur moet worden gegeven. De huurcom- pensatie kan dan ook elk jaar als vast bestanddeel van het loonbeleid worden .meegenomen". Hoewel het gaat om een .aanpassings huurronde", meende de a.r. spreker toch diegenen te moeten waarschuwen, die de komende verhoging beschouwen als .pleisteren met loze kalk". In dit ver band onderstreepte hij de noodzaak van kwaliteitsverbetering. De gemeentebe sturen zullen naar zijn mening niet moe ten aarzelen in te grijpen als het onder houd wordt verwaarloosd. De K.V.P.-er Van Heivoort vond het juist, dat de huurverhoging aan de be scheiden kant is gehouden, gezien de on zekerheid over de ontwikkeling van d« bouwkosten en gelet op de compensatie mogelijkheden. Het streven naar het evenwichtsniveau in de huren kan nu niet centraal worden gesteld. De K.V.P - woordvoerder betreurde het overigens, dat de regering nog geen Inzicht heeft kunnen verschaffen in het huuroeleid. dat zij op langere termijn denkt te voe- Beter een huif ei. De V.VJI.-fractie zal deze huurverho ging aanvaarden onder het motto: beter half el dan een lege dop. De liberale woordvoerder, de heer Visser, vond de verhoging veel te laag. Ze brengt on< vo!gens hem, geen stap dichter by naar evenwichtig huurniveau en meer normale verhoudingen op het gebied van de woningvoorziening. Nadrukkelijk ver langde hij van minister Bogaers de toe zegging, dat de regering op korte termün een nieuwe huurronde komt. maar een die werkelUk zoden aan de dUk zet We raken, volgens de heer Visser, al leen uit de misère door een liberalisatie bouw- en huurbeleid in de nabije toekomst. Hij betreurde het. dat de huur politiek nog steeds als sluitstuk van de loonpolitiek en het sociaal-economisch beleid wordt gehanteerd. De werkne mersvakbeweging mag wel looneisen stellen die ver uitgpan boven de econo mische ruimte, maar als er wordt ge sproken over de huur die ln overeen stemming is met de kostprijs, is ze niet thuis. De Vara raadt de kijkers aan nleu- jt.v.-toestellen te kopen In verband met de invoering van het tweede net, aar ze fulmineert tegen hogere huren. De S.G.P.-er ir. Van Dis, die zich voor Hoeveel dat precies zou zyn, zei Koka Petaio niet te weten. Ook wilde h(J geen schatting doen. Wel vertrouwde hij toe. dat de sohat uit erfstukken zal bestaan: gouden munten en sieraden en edelste nen. Hü liet blijken een vermogend man te zyn, maar wilde niet verder gaan dan te vertellen, dat het koningschap hem een inkomen versahaft, de zigeu ners betalen hiervoor een deel van hun inkomen, zoals zij ook betalen voor de ministers, de raden en de kosten van de organisatie. Voorts wilde Koka Petaio alleen los laten, dat hij alle kosten van de brui loft zelf zal betalen, ook eventuele reis kosten van bruilofsgasten. Daarvoor zijn er steeds ministers in zUn naaste omge ving. Geen bordje En dan het feest zelf. .Ach, daar komt geen schaal of bordje aan te pas. Dui zend varkens en halve koeien worden er boven een vuur gebraden. Wie trek heeft, pakt zyn mes en neemt een stuk. Er is ook al contact met een brou werij. „Voor een constante levering van bier gedurende het feest", aldus de ko ning, die de uiteenzetting afbrak, omdat anderen daar toch geen begrip van heb ben. „U kunt het feest het best vergelij ken met een bruiloft in de riddertijd". Erkend De 21-jarige Koka Petaio U door de Westhinerstam erkend als koning van de zigeuners in West-Europa. Dc vrede is gistermiddag om twee uur getekend. Minister-president Chugurka Caroli daarvoor de Westhiners gaan opzoeken. Zwart op wit kon hy Koka Petaio het pact tonen. Koka Petaio zei, dat hij het gisteren bijzonder druk hcctft gehad. De zigeu ner-primas Tata Minando heeft nimmer de bedoeling gehad te beweren, dat hij de enige zigeunerkoning zou zijn. Nadat hierover was gepubliceerd, is Koka Pe taio meteen naar Tata Mirando gegaan. Hem is, naar hij verklaarde, niets van een nieuwe koningskwestie gebleken en de familie Mirando erkent hem, sedert 'hy twee jaar geleden koning werd. Holland het hoofdkwartier gaat worden van de tweeënhalf miljoen zigeuners in Europa. Koning Koka Petaio is met het Hoekse aannemersbedrijf J. Kleijwcgt en Zonen in onderhandeling over de aan koop van een woning in de Hoek. Verschillende huizen zijn in de afgelo pen dagen bekeken en men schijnt het in principe eens geworden te zijn over de aankoop van een oude woning in de omgeving van de Commissarisweg voor de lieve som van 50.000. Gisteren is Petaio op de gemeentesecre tarie in Hoek van Holland geweest om toestemming zich in Hoek van Holland te vestigen. In de Hoek huldigt men echter nog het standpunt dat men economisch aan de plaats gebonden dient te zyn om er zich te vestigen. Bovendien is men van officiële zijde niet zo erg enthousiast over het vestigen van het zigeuner-hoofdkwartier in Hoek van Holland. Men heeft enkele jaren ge leden veel moeite gehad om het zigeu nerkamp uit De Hoek te bannen en men vreest dat de vestiging van de zigeu ner-koning veel overlast zal veroorzaken door veelvuldig bezoek van ongewenste woonwagens. Overigens 'kan men met wat goede wil de familie Petaio tot de oude Hoekena- ren rekenen. Uit de politieboeken blijkt dat de Petaio's in de na-oorlogse jaren geruimte tyd in Hoek van Holland ge woond hebben. Datzelfde geldt overigens Drie jaar geëist voor brand De officier van justitie by de Arn hemse rechtbank heeft drie jaar gevan genisstraf zonder aftrek geëist, tegen de 35-jarige tuinder G. A. van A. uit Huis- sen, die terecht stond op beschuldiging ia brandstichting. In de late avond van de 9e maart hoorde het echtpaar van Gelllcum te Huis9en de hond aanslaan en vervol gens voetstappen. Naar buiten kijkend zagen man en vrouw verdachte zich yiings verwijderen en zijn woning aan de overzüde binnengaan. Even later brak in het achterhuis van de woning brand uit. Deze kon tUdig worden ge blust Aan verdachte worden ook andere branden toegeschreven. De raadsman, mr. H. Kuuiper, achtte het bewijs te gering om tot schuldigver klaring te concluderen. Hij vroeg vry- spraak en onmiddellijke invrijheidstel ling. Dit laatste wees de rechtbank van de hand. het wetsvoorstel uitsprak, hoopte dat deze huurverhoging nog door andere zal worden gevolgd. Jarenlang, zo zei hij, is de huiseigenaren onrecht aangedaan doordat dc huren bevroren bleven, ter- wel de lonen en prijzen bleven stijgen. Hij had liever gezien, dat dc komende huurverhoging gecompenseerd zou zijn geworden door een belastingverlaging, waarvan ook andere groepen dan alleen de loontrekkenden zouden hebben kun nen profiteren. Hopelijk zal de regering deze weg by volgende verhogingen be wandelen. De heren Lankhorst (pac. soc.) en Ja ger (comm.) verklaarden zich tegen, omdat zü de huurverhoging niet ln het algemeen belang achtten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9