Geen van uitstel verhoging de posttarieven Potig mannetje voor het Prytaneum „Zanglust" in uitvoering van Die Jahreszeiten Gemeenteraad van Zoeterwoude bijeen in gerestaureerd huis „Pers is ook groot in zelfbeheersing" Bij MATZE uitbreiding van de kerkredacfie XIEUWE LEIDSE COURANT Verlies zou te groot worden (Van onze parlementsredactie) Minister Van Aartsen is niet bereid om de voor 1 juli a.s. aangekondigde verhoging van de posttarieven geheel of gedeeltelijk op een latere datum te doen ingaan. Hij zei dit gistermiddag in de Tweede Kamer. Hij wees erop, dat het niet-doorgaan van de verho ging op 1 juli de P.T.T. in een ernstige verliespositie zou brengen- Elke week uitstel zou voor haar een verlies van 11,5 miljoen betekenen. Er moet trouwens toch nog op een ver lies van tussen de f 10 en f 20 miljoen worden gerekend. Zonder de verhoging van ljuli zou de postafd. van de P.T.T. dit jaar een verlies van f 90 miljoen boe- LEIDEN De directie van het Prytaneum, het universiteitshuis aan het Rapenburg, ziet zich blijk baar voor ernstige problemen ge plaatst ai Is gevolg van het vandalis me in het stwdentencafé Taverne, dat 's avonds en een gedeelte van de nacht in het gebouw is geopend. Zo tussen 2 en 3 uur 's nachts kunnen studenten-onder-invloed hier danig huis' ntden en ernstige vernielingen aanrichten aan de inventaris. Spie gels worden gedemonteerd, stoelen worden kapotgeslagen mededeling borden worden van de muur gerukt en zo meer. Een schade van f 500 op één avond blijkt geen uitzondering te zijn. Overwogen wordt nu een po tige portier aan te stellen, die orde op zaken moet houden. Anderen be twijfelen het effect van zo'n maat regel en zien ais beste oplossing slui ting van Taverne. Leidenaar kampioen gewichtsheffen LEIDEN De heer J. Nolten van LKV (Leiden) heeft op het Nederlandse kam pioenschap gewichtheffen, onderdeel drukken, op zijn naam gebracht met een gewicht van 107,5 kg. Het record stond op naam van A. Toorn van Simson, Den Haag, die een halve kg minder voor zijn rekening had genomen. De recordverbetering ge schiedde ten overstaan van twee interna tionale scheidsrechters. W. Holland uit Oxford en S. Stokkel uit Leiden. ken in plaats van de f36 miljoen, die in de begroting-1964 werden genoemd. Ook aan het verzoek om althans de verhoging van het drukwerktarief naar een latere datum (1 januari 1965) te verschuiven wilde minister Van Aart sen niet voldoen. Het drukwerk be draagt 60 pet van alle postbestellingen. Terloops wees de bewindsman erop, dat de verhoging van het nieuwsblad tarief wel uitermate gering is, nl. 1 ct. Toekomst De minister verwachtte niet, dat dit jaar nog een verdere verhoging van de posttarieven zal worden afgekondigd. Voor 1965 zou dat echter wél het geval kunnen zijn, zo liet hij doorschemeren. Dat zal bij de behandeling van de P.T.T.- begroting voor 1965 bekeken moeten wor den. Zelfs na de verhoging van 1 juli zit ten we met onze tarieven nog altijd onder de kostprijs. In vergelijking met de ons omringende landen zijn de Nederlandse posttarieven aan de zeer lage kant Dat geldt vooral voor het drukwerk. Telefoon De minister bevestigde voorts, dat de .chterstand in de telefoonaansluitingen thans 120.000 bedraagt Er is dus meer dan één jaar achterstand. Helaas zal niet kunnen worden voorkomen, dat de achter, stand in de eerstvolgende jaren nog gro ter zal worden. Ned. Dans Theater met première Het Nederlands Danstheater bracht gisteravond voor de goedgevulde Kon. Schouwburg de première van de „Dan- ses Concertantes", een choreografie van Job Sanders op gelijknamige mu ziek van Igor Strawinsky. We zouden deze dans het beste kun nen omschrijven als een proeve van technisch kunnen, wanneer er meer aandacht aan de precisie was besteed. Maar deze „Danses Concertantes" zijn ongetwijfeld een pretentieloos en aardig stukje kleur en fleur: voor de liefheb ber zeker een genoegen om naar te kij ken. Persoonlijk vonden we de soli van Jaap Flier en Marian Sarstadt uitste ken boven de anderen, terwijl het man- nengroepswerk ons tegenviel. Voorts zouden volgens ons de figuren meer waardering kunnen oogsten wanneer de meters dansruimte wat meer worden De vrolijke kostuums waren van Anne Hyde. Verder bevatte het programma enke le reprises: het goed gedanste en dra matische Sol Y Sombra van Benjamin Harkarvy, „De valkuil" van Job San ders met een bewonderenswaardige creatie van Willy de la Bije als pan ter, terwijl Charles Czarny een geestige typering van een dompteur gaf, de „pas de dauw Don Quichotte", pittig en hartverwarmend gebracht door Marian Sarstadt en Job Sanders en ten slotte de „Anatomische les" op choreografie van Glen Tetly, met hemzelf in de hoofdrol, die mede door de sfeerrijke muziek en aankleding van respectieve lijk Marcel Landowski en Nicolaas Wijn berg weer bijzonder boeiend en zelfs aangrijpend werd gedanst. Ook gisteravond waren de vele bloe men en het hartelijke applaus weer welverdiend. Ad. Int. Jubileumconcert te Leidschendam Sleutelstaddames wonnen polowedstrijd LEIDEN Het dameszevental van De Sleutelstad heeft maan'igavond de eerste wedstrijd van de aomercompetitie water polo in winst weten om te zetten. De Lcldse dames versloegen in Haarlem DWR met 1—2. Ook de reserves van LZC begonnen de competitie, zij het drie da gen later dan oorspronkelijk in de bedoe ling lag, met een overwinning. Het 2de team van de Amsterdamse AZ '70 werd in Sloterdijk met 15 verslagen. In Haarlem was het een bijzonder spannende wedstrijd tussen de aan elkaar gewaagde dameszeventallen van DWR De Sleutelstad. Met de rust was de stand nog steeds in evenwicht (111, terwijl na de hervatting Joke Lambooij slaagde de Haarlemse doelvrouwe de tweede maal te passeren, niet alleen De Sleutelstad a winning (12) hielp, maar beide doelpunten zorgde. Het reserve zevental van de Lcidsche Zwemclub dat vorig jaar naar de reserve 2de klas promoveerde, behaalde in Slo terdijk een verdiende 15 overwinning op een wat tegenvallend AZ '70 2 Met de rust hadden de Leidenaars reeds een 03 voorsprong. Voor de LZC-doelpun- ten zorgden Gerard de Leeuw (2), Loek Leune, Peter Onvlee en Gerhard Kra- Kunstfestiviteiten in Leidse Hout-ulo LEIDEN Voor de leerlingen van de Leidse Hout-ulo aan de Anthony Duycklaan is het van vandaag tot en met zaterdag een beetje feest. De leerlingenvereniging „Eihaës" orga niseerde namelijk voor deze dagen een aantal kunstmanifestaties, vanavond beginnen met een van de heer J. N. van Wessem, di recteur van de Lakenhal. Drs. Van Wessem zal vertellen over het hoe en waarom in de beeldende kunst en zal een film en een serie dia's vertonen. Donderdagavond bestaat er voor aantal leerlingen gelegenheid gebruik te maken van de gastvrijheid van de kunst schilder. pottenbakker en beeldhouwer J Kals' "ek te Oegstgeest Ze gaan bij hem op bezoek en komen zo. misschien wel voor het eerst in hun leven, in een echt atelier. Vrijdagavond opent de heer B. van Luyn, hoofd van de ulo. in de gymnas tiekzaal een tentoonstelling, waarop werk te zien zal zijn van leerlingen en oud-leerlingen. Mevrouw Betty de Wolf Nicolai en Henk Harmsen. oud-leerlinge cn leerling van de vakschool voor foto grafie in Den Haag. Ortno Cosijn. leerling van de Kon. Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag, en de heer A- A. Labordus. oud-leerling van deze acade mie en thans tekenleraar aan de ulo, heb ben hun medewerking voor deze exposi tie to-"ezegd. De festiviteiten worden zaterdagavond besloten met een cabaretprogramma, dat wordt afgewerkt onder regie van de heer Schipper en met muziek van de Sunny- Side Jazzband. De tentoonstelling ls vrijdagavond van 8.30 tot 10.15 uur en zaterdag van 2 tot 5 tur te bezichtigen. TAANK zij het initiatief van enkele zangliefhebbers in 1909 waren de ruim 80 leden van de Chr. Zang- en oratorium vereniging „Zanglust" te Leidschendam gisteravond in staat het 55-jarig jubileum te vieren. Met een uitvoering van „Die Jahreszeiten" van Haydn heeft men dit feestelijke feit herdacht en daarmede bewezen, dat het met „Zanglust" nog steeds „Excelsior" gaat. Dirigent Her man de Wolff heeft aan zijn vele goede concerten weer één toegevoegd en ook „Zanglust" kan terugzien op een bijzon der geslaagde jubileum-uitvoering. De goede samenwerking tussen dirigent _ji koor heeft in de loop van de jaren zijn vruchten afgeworpen. De leden ken- hun partij door en door, zijn goed op elkaar afgestemd en zijn zodoende in staat de intenties van de dirigent nauw keurig op te volgen. Men verkrijgt dan een weergave waarbij men o.a. aan de eisen van nuancering en frasering weet te voldoen. Een koor als „Ach, das Unge- witter naht" (om slechts één voorbeeld te noemen) wist dan ook te imponeren en muzikaal te boeien. De moeilijke op dracht is nu dit uitstekende peil te hand haven! Een smet op dit geheel was zeker de onvoldoende begeleiding van het West- Nederlands Symfonie Orkest. Blazers en strijkers schoten talloze malen tekort Haydn en Zanglust hadden beter ver diend. Van de solisten moet allereerst Herman Schey genoemd worden. Een grootse bas die van de partij van Simon een beleve nis heeft gemaakt. Een groot compliment komt hem toe. Hoevele malen zal hij „Die Jahreszeiten" gezongen hebben en dan met zulk élan! De sopraan Ank Rein- ders en de tenor Jan Waayer gaven ech- Gereformeerd-hervormd Tweede gespreksavond in Oegst geest OEGSTGEEST Voor de tweede maal kwa o^-'cr auspl' *i van het Gereformeerd-Hervormd Contactor gaan. in het Zendingshuis gereformeer den en hervormden uit Oegstgeest maandagavond bijeen. Ditmaal was het onderwerp, dat door verscheidene sprekers werd ingeleid en waarover naderhand werd gediscussieerd. „Chris telijk of Algemeen". Ds. J. Irik gaf een toelichting op de hervormde zienswijze en dr. A. Bolhuis, rector van het christelijk lyceum te Leiden zette de gereformeerde gedachten hier omtrent uiteen. Voorzitter van het to- im was dr. J. van der Grient Ds. Irik zei onder meer dat in deze HJd het accent van het christen zijn dient te liggen op „christen ir Houding en daden vloeien voort uit het gehoorzamen aan Jezus Christus, waarin verschillende mogelijkheden denkbaar zijn. Soms vallen belijden, ge drag en keuze samen, en dan wordt een bepaalde keuze, houding of daad een zaak waarmee de Kerk staat of valt. In de Hervormde Kerk beschouwt men ech ter n vrij groot verschil in opvattingen jegens een keuze van een bepaalde or ganisatie normaal. Do christelijke orga- nir ie of party is een soort „noodwo ning", aldus ds. Irik. Dr. Bolhuis merkte op dat de uitdruk king „in het isolement ligt onze kracht* dikwijls verkeerd wordt verstaan: zegswijze duidt op de kracht van Evangelie ten opzichte van de wereld Het motief voor de christelijke organi saties is altijd geweest het tonen van de geest van Jezus Christus aan de wereld, niet alleen individueel, maar ook als groep in het onderwijs, de politiek, voort. Voorts is de christelyke organisa tie fonderwijs» een realisering van de plicht de kinderen op te voeden in het geloof. Lintwormpil bestaat niet Het onderzoek dat namens dr. P. Siderius farmaceutisch hoofdinspecteur van de volksgezondehid, door de inspecteur van zijn dienst voor de provincie Utrecht, dr. R. Schilt, werd ingesteld naar de berich ten over het bestaan van een pil met als inhoud de kop van een lintworm, heeft geen enkel resultaat opgeleverd. Het is dr. Schilt gebleken, dat de be richten over deze ..pil" hun oorsprong vonden in vage geruchten, waarvan on danks intensieve nasporingen de her komst niet kon worden vastgesteld. Het onderzoek is gisteren afgesloten. ter ook bijzonder veel te genieten! Juist 100 jaar voor de oprichting van „Zanglust" overleed op 31 mei 1809 Haydn. Een geniaal componist die met zijn muziek 155 jaar later honderden be langstellenden in de kapel van „Hulp en Heil" in Leidschendam wist te boeien en een genotvolle avond gaf. Vele honder den malen uitgevoerd doch, en dat is de verdienste van „Zanglust", nog altyd een kostelijk werk om uit be voeren en te beluisteren. Terecht dan ook voor Her- de Wolff, het koor en de solisten alleszins verdiende hulde van de talrijke aanwezigen. Adr. Hager Voorzitter N.P.B.: Aan de berichtgeving over optreden politie schort nog veel De voorzitter van de Nederlandse po litiebond. dhr. A. K. Mud, heeft gister- middag in zijn openingswoord voor he bondscongres. dat in Scheveningen wordt gehouden, veel kritiek geuit op de be richtgeving over het politieoptreden een deel van de Nederlandse dag- veekbladem. Dat deel zou het zijns iens wel erg bont hebben gemaakt de zaken meermalen op een verkeerde ianier hebben voorgedragen. Kritiek kan een nuttige functie in samenleving hebben, zo zei hij, maar moet zij aan enige voorwaarden voldoen, waaronder objectiviteit en rechtvaardig heid. Veel publikaties over het politie optreden hebben te vaak de geest ge ademd alsof de politie zich tegen de bur gers keert en alsof zij alleen maar be staat uit een stelletje ruwe machtswel lustelingen, die er maar naar hartelust en eigen willekeur op los ranselen. Men doet daardoor niet alleen de politie ambtenaar onrecht aan, maar speelt ook, wat veel erger is, de kwaadwillende ele menten in onze samenleving in de kaart. ZOETERWOUDE Voordat gis teravond met hot aftverken van de gemeenteraadsagenda werd begon nen sprak burgemeester J. A. Det- mers vol lof over degenen die het raadhuis een nieuw aanzien hebben gegeven. Voor de eerste keer ver gaderde de raad in de pas gerestau reerde raadzaal, ter gelegenheid waarvan de loper was uitgelegd. De raadzaal ziet er smaakvol uit met een tapijt in cognackleur en luchters van Weens glas. De wanden zijn be timmerd met notenhout, terwijl mo dern meubilair het geheel comple teert. Hierna feliciteerde de voorzitter, de raadsleden Westerman en Van der Ploeg, die beiden hun 25-jarig huwelijksfeest vieren. Daarna werd de plaatsvervangend gemeente-ontvanger Vam Dorp beëdigd. De heer Joh. van Vliet was met ken nisgeving afwezig. De bouwvereniging St. Willibrord kreeg een renteloos voorschot voor liet ophogen van de voor- en achtertuinen 67 woningwetwoningen. groot 935. Voor de beplanting .van de ter- tiale wegen werd een aanvullend kre diet verleend van f 1350. De gemeente zal op voorstel van B. en W. de West- einderweg in eigendom overnemen voor ;n door het polderbestuur te betalen >m van f 15.000 of gedurende 25 jaren •n vergoeding van f 750 per jaar. Bij de nieuwe brug over de Rijn aan de Hoge Rijndijk komt een nieuwe ver lichting waarvoor de raad een krediet toestond van f 25.000. De Schenkelstraat en de Korte Miening zullen te zijner tijd worden opengesteld voor éénrichting- verkeer vanaf de Zuidbuurtseweg BIJ het voorstel van B. en W. tot ont eigening van ruim twee ha. weiland van de gebroeders Van Tijllngen in de Westeinder polder ging de raad een uur lang in geheime zitting. Na her opening van de openbare vergadering zei de heer Vink dat de prijs die de gemeente voor deze gronden heeft ge boden (f 2.80 per m2), veel te laag ls. De voorzitter antwoordde dat dit taxa- Westerman vroeg hierover stemming, tieprijs Is en de eigenaren hiervoor de grond niet willen afstaan- De heer Militair vliegtuig neergestort: piloot werd gered Een militair vliegtuig van hel type T-33, een zogenaamde straal trainer, is in de omgeving var Haamstede gistermiddag om twin tig minuten over twee neer gestort. De vlieger is in veiligheid. Hij dobbert in zün rugger reddingboot in ten van de zeearmen bij Schouwen Duiveland rond. Het instructievliegtuig is afkomstig van het militaire vliegveld Woens drecht. Het werd slechts door eer persoon gevlogen. De piloot, de 25- jarige Belgische leerling-vlieger on derluitenant M. J. M. G. Hurdebise uit Spa bevindt zich op een kunstma tig eiland in het Haringvliet, waar heen een helikopter op weg is om hem op te pikken. MILITAIRE MUTATIES Met ingang van 1 mei zijn benoemi" tot brigade-generaal: bij de intendance staf, kolonel C. F. J. W. Hakemeijer, bij de infanterie, kolonel (tijdelijk brigade generaal) L. A. Savalle, bij de cavalerie, kolonel f tijdelijk brigade-generaal) J. A. C. Bartels, bij de genie, kolonel (tijdelijk brigade-generaal) F. C. Vrins. bij de militaire administratie, kolonel J. B. Ludwig en kolonel (tijdelijk bri gade-generaal) J. Bijloo. Ook is tijdelijk benoemd voor de tijd, dat hij de functie vervult van directeur van de hogere krijgsschool, bij de gene rale staf, tot brigade-generaal kolonel C. Koster. Met negen tegen drie stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen. De kleuterscholen krijgen een subsidie ver 1964. De leges voor de grote akte 'orden f 10. kleine akte f 3,50 en voo: en visbewijs f 0.50. De raad staat B. en W. een kasgeld lening toe van f 200.000 en een machti ging tot maximaal f 500.000 en een vaste lening van f 125.000. De sportverenigin gen Meerburg en SJ.Z. krijgen elk eer subsidie van f 1000 over 1964. Ook de ■emvereniging krijgt subsidie. De Oranjevereniging Hoge Rijndijk krijgt subsidie voor de feestelijkheden ter ge legenheid van de opening van de brug de Rijn. De weilanden aan de Hoge Rijndijk worden verpacht voor f 160 per Spelen met levens Bij de rondvraag stelde de heer J. H. d. Ploeg het punt Zuidbuurtseweg nog ïns aan de orde. Hij noemde de toe stand voor voetgangers en schooikinde- levensgevaarlijk. Hij drong aan bij n W. de eigenaar van de te verwer- grotnd, de heer Versteegen, onder het oog te brengen dat hij door zijn wei gering de grond voor een redelijke prij. aan de gemeente over te doen speelt met levens. De voorzitter zei, dat dit maandag in commissie openbare werken aan de orde komt. De heer Vink klaagde er over, dat het materieel in de speeltuin, dat de gemeen te voor een behoorlijk bedrag ter be schikking heeft gesteld door het bestuur ergerlijk wordt verwaarloosd. Raad Oegstgeest over de Bijstandswet OEGSTGEEST Zoals bekend zal waarschijnlijk op 1 januari 1965 de Alge mene Bijstandswet in werking treden. Enkele bepalingen van de wet zijn reeds kracht geworden: de bevoegdheid de gemeenteraad tot instelling college voor de verlening van stand en/of een commissie van advies; de verplichting voor de gemeenteraad 9 juli 1964 een verordening vast te stellen betreffende behandeling van aan vragen om bijstand en van bezwaar schriften. en W .stellen de raad voor niet eer commissie van advies, maar een commis- ■oor bijstand in te stellen. Ook stel len zij voor een verordening vast te stel- Ter toelichting op de behandeling van bezwaarschriften delen B. en W. nog mee dat het verkrijgen van bijstand een recht is geworden. Dit is ook van invloed op de administratief-rechtelijke behandeling van een ingesteld beroep. B. en W. zul len, indien zij dit nodig oordelen, degene die het beroep instelde of zijn gemach tigde ontvangen om dit beroepschrift na der toe te lichten. De stukken, die op de zaak betrekking hebben, zullen voor be langhebbenden ter inzage liggen. In de regel zullen burgemeester en wethouders het bezwaarschrift in handen stellen het college voor bijstand om advies. Zijn zij echter van mening, dat redelijkerwijs aan de juistheid van de beslissing niet kan worden getwijfeld, dan behoeven zij het advies van het college voor bijstand niet te vragen. Tennissers Sassenheim speelden niet slecht SASSENHEIM, De tweede helft van de tenniscompetitie is voor de Sassen- heimse tennisvereniging niet slecht be gonnen. Geen enkele wedstrijd ging ver loren. Van de negen teams wonnen er zes, veelal met zeer goede cijfers, en speelden er drie gelijk Het zaterdag team moest weer uitkomen tegen de Voorburgse club Leeuwenberg H. Aan vankelijk zag het er naar uit dat S.T.V zou winnen. Na zes partijen was de stand 42, maar de nog te spelen gemengd j dubbels gin gen verloren en daarmee de kans op winst. S. T. V.-l wist ditmaal een 3—2 overwinning te boeken op Lisse I, dat de vorige maal met 41 had gew onnen_ Lis- se I staat momenteel bovenaan, met een punt verschil op S.T.V.-l. S.T.V.-2 en S.TV.-4 wisten een 50 overwinning te behalen op resp Aranruo-l en V W.S.-2. Met 4—1 wonnen S.T.V.-3, S.T.V.-5 en het jeugdteam. Deze teams maken een kans op het kampioenschap in hun klas se. Gelijk hebben gespeeld de herenteam» S.T.V.-l tegen Noordwijk II. en S.T.V.-2 tegen Baanbrekers I. "De eerste ontmoe ting tegen Baanbrekers werd een 60 nederlaag voor het herenteam: het ge lijkspel dat zaterdag werd bereikt, bete kent dus echt wel een vooruitgang. Buiten competitieverband werd door de „40 plussen" een wedstrijd gespeeld met als eindstand 4—1 voor Hillegom. Ter Leelde-nicuws SASSENHEIM, Ter Leede heeft op net programma voor zaterdag: b.H O.I.— Ter Leede I, om 4.15 uur. te Oud-Beyer- land Vertrek per autobus om 2.15 uur van Oude Post, supporters opgeven bij D. Molema. Huizen II-Ter Leede II om 4.15 uur. Vertrek per autobus om 2.15 uur van Oude Post. Ter Leede IIIQuick Boys V om vier uur thuis. Ter Leede VOegst geest TV, om vier uur thuis. Junioren: Ter Leeor BRijnsburgse Boys B. aanvang 2.30 uur. thuis. Sassenheim heeft feestend bruidspaar SASSENHEIM Op 10 juni hope de heer en mevrouw F. Barnhoorn-Gro» tenboer het feit te vieren dat ze 55 ja» geleden te Willemstad (N.-Br.) in he huwelijk traden. De heer Barnhoorn wa als militair op detachement in West Brabant, waar hü In 1909 zijn brull haalde. Van 1909 tot 1923 woonde he echtpaar in NoordwUk, waarna het ziel in Sassenheim vestigde. De bruidegoa is 80 en de bruid 78 jaar en belden ge nieten een goede gezondheid, als is d bruid niet zo goed meer ter been. Vu de 9 kinderen is er één op 23-jarig leeftijd overleden- Er zijn 36 kleinkinderen, van wie eerste binnenkort in het huwelijk treden. De heer Bam'hoorn werkte di eerste jaren bij Warnaar Co. als bloe mistknecht. Daarna nam hij allerfe werkzaamheden aan voor eigen reke ning, zoals bomenrooien, zandvaren Gedurende de oorlogsjaren '40-'45 hij vletschipper bij Baart man Koning Hij is er trots op m de crisisjaren nooi overheidssteun nodig gehad te hebbes al spande het nogal eens. Naast zijn dagelijkse werkzaamhedö heeft de heer Barnhoorn veel van ziji tijd besteed aan de christelijke vakbe weging. Zo had hij in Noordwijk ee bestuursfunctie bij het pas opgericht „Patrimonium" in 1918. In Noordwijkerhout werd hij afdeling» voorzitterk van de chr. land arbeiders bond en na zijn verhuizing naar Sasseo heim kreeg hij eveneens een bestuur» functie in deze organisatie. In 1938 wen hij voorzitter van de chr. fabrieks- transportarb. bond, waarvan hij na zi aftreden ere-voorzitter werd. Van hun 6 zoons zijn er 5 in de bloem bollenhandel werkzaam, onder wie Johannesburg (Z.-Afrika). Aspiranten: Ter Leede D—Noordwijk I aanvang 2.30 uur thuis. Aspiranten e pupillen gaan naar toernooi Rouwkoop- Voorschoten per autobus. Vertrek 1.1 uur Oude Post. Subsidiëring vormt bedreiging De pers, die, zoals de overheid, het algemeen belang wil dienen, zal op hei punt van de voorlichting niet licht met de overheid in botsing ko men, zei de minister-president, mr. Marijnen tijdens de jaarvergadering in Amsterdam van de „Nederlandse Dagbladpers". De premier sprak het onderwerp ,.Dc vrije communica tie in een democratie, gedragen door overheid en pers". „De pers", aldus mr. Marijnen, „moet niet haar kracht zoeken in sensatiezucht en ongezonde nieuwsgaring. De grootheid van de pers in een democratie wordt niet al leen bepaald door wat zij publiceert, maar ook door de zelfbeheersing, die zij in acht weet te nemen". In zyn rede besteedde mr. Marynen ook aandacht aan de nota die de di recteuren en hoofdredacteuren van de dagbladen aan de regering hebben ge zonden. Deze nota bevestigt het vermoeden, aldus mr. Marynen dat de vrijheid van de pers zich kenneUjk niet zo ver uit strekt, dat 7.y ook vry is van zorgen, in bet byzonder van economische en van financiële aard. De mogeiykheden tot bystand van de regering zijn onver- mijdeiyk zeer beperkt. Subsidiëring van overheidswege, in welke vorm ook, komt niet in aanmerking omdat zy voor de pers een bedreiging van haar onafhanke- Ujkheid betekent, zo zei de premier. Het is te betreuren, dat voor de pers het economische en financiële aspect zulk een accent heeft gekregen. Im mers, een krant is naar haar wezen an ders en bovendien meer. De krant is geworden wat In de dagbladp^rsnota wordt genoemd „een levensbehoefte", in algemene zin. ook voor dc democratie. Wat zün pers be treft leeft een volk niet te spoedig boven zijn stand. In ons land, verge leken bij de ons omringende landen is „wijsheid gelegen in matiging en zelf beperking" nogal aanwezig. Te be hoedzaam behoeft men ook weer niet te wezen. Maar een ontwikkeling naar ongeremde harde publiciteit zou mr. Marijnen ook voor de democratie een groot nadeel vinden. De voorzitter van de N.DP., drs. W. van Norden, dankte de minister-presi dent en zei het wel wat te betreuren, dat de bewindsman vermeden heeft iets te onthullen van de opvatting van de regering over de nota van de dagbladen. We zullen nu, met inachtneming van de normen, die de minister heeft genoemd, zelf naar een oplossing moeten gaan speuren, aldus drs. Van Norden. Hierna ging de voorzitter over tot de installatie van de jury voor de toeken ning van de jaarlijkse prijs voor dag bladjournalistiek (f 2.500) door de N.D.P. ingesteld, .net de bedoeling ieder jaar een journalist te huldigen en belonen, die zich door zijn werk verdiensteiyk heeft gemaakt. Het college van hoofd- edacteuren zal elk jaar drie onderwer pen voorleggen. Een daarvan zal het onderwerp zijn waarover de in te zenden gepubliceerde artikelen aan de jury ter beoordeling worden gegeven. Dit jaar heeft N.D.P. zelf de prys toe gekend en wel aan het perscentrum Nieuwspoort. De voorzitter van de jury, mr. F. J. F. M. van Thiel, overhandigde de oorkonde aan de voorzitter van de raad van bestuur van Nieuwspoort, drs. G. van Lieshout. Vooraf beloofde mr. Van Thiel als vc >rzitter van de Tweede Kamer nog, dat grote spoed betracht zal worden met de behandeling van de dag blad-nota, zodra de minister-president de Kamer heeft ingelioht. SLECHTS 3 DAGEN MASSA VERKOOP IN HET „FRUITPALEIS" kg banaanappels van 2.20 nu voor 2l,i kg belfort appels van 2.60 nu voor 2Vz kg Golden Delicious van 3.20 nu voor Bloed sinaasappelen, vol sap2% kg voor Grote kip van 3.60 voor Voor deze prijzen kunt U goedkoop fruit eten. Groente- en Fruitpaleis HAARLEMMERSTRAAT 75 tot t. KR0MDUK Me» vele foto's, 6e druk, geb. f 8.90 Onovertr offenhandbock voor dc amateur-tninrcr. Iedere week een tuin-recept voor de bloemen i de fndttuia 250 gram verpakte koekj'es voor 49 ct., bij aankoop van 2,50 aan LIMONADESIROOP, per fles 0.89 4 flessen BIER 1. Holl. APPELSAP, per fles 0.69 CIDER, 3 flessen 0.98 ABRIKOZENJAM. 2 poften 1.09 CHOCOLADE PASTA per pot 0.75 PINDAKAAS, p.p. 0.59 PINDA'S, per 250 gram 0.49 SPECULAAS, per pondspak 0.75 VARKENSVLEES, per blik 0.65 GEHAKT, groot blik 1.15 SLASAUS, per fles 0.69 0.59 SLAOLIE, per fles 0.98 BAKBLOEM, per kg. 0.59 ZALM, per blik 0.98 Gesn. ZOET-ZUUR, per pot 0.39 ZOET ZUUR, literpot 0.39 ZOET ZUUR UIEN. per literpot 0.79 WORTELEN, 2 potten 0.79 APPELMOES, per literpot 0.65 DOPERWTEN, 3 halve literblikken 0.95 KOFFIE, per 250 gram 0.98, 1.10, 1.25 JAVATHEE. per 200 gram 0.95 Zwarte BABBELAARS. per 250 gram 0.55 MANDARIJNEN, p. bi. 0.89 ABRIKOZEN, p. li literblik 0.69 PERZIKEN, p. literblik 1.19 LEVERPASTEI. 3 blikjes 0. Hogewoerd 115 TELEFOON 23226 Olieverversen Doorsmeren Hogewoerd 56-58 Telef. 20206 De hoofdredactie van De Rotterdammer bladen roept gegadigden op ter vervulling van een post, onstaan door Taakomschrijving zal geschieden met inachtneming van de capaciteiten van de candidaat. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties aan Witte de Withstraat 25, Rotterdam. OP DE HOOGTE ZIJN KAN ZIEK WORDEN VOORKOMEN EN HET KOST U NIETS ALS U DAARVOOR DEZE BON INVULT. U krijgt dan „De Dokter zegt", het duidelijke boek over ziekte en gezondheid. BON in envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan het bureau van dit blad U kunt noteren als nieuwe abonnee Datum betaling per WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO I (doorhalen wat niet van toepassing is) 1 Zelf ben ik al abonnee. Voor het aan brengen van nevenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op „DE DOKTER ZEGT - (1) „DE DOKTER ZEGT (2) TIP-PARADE-TWEE (Vul het hokje in voor het boek dat u wilt hebben) Schrijf hier uw eigen naam en adres:

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 6