Vergroot vrijheid voor kleine aannemers Uw probleem is het onze Vrouwelijke ambtsdragers moeten wegblijven Werkbezoek van generaal Coutts aan ons land Akkoord tussen het Vaticaan en Hongarije? c.j.v.F. Een ivoord voor vandaag Grote massa groenen m kleine groepjes splitsen Handvol mensen knapte Limburgs kerkje op 2 WOENSDAG 27 MEI 1964 Als herv.-geref. predikant voortgaat Maar van wie moet initiatief uitgaan (Van onze kerkredactie) Als een predikant van de Ge reformeerde Bond een dienst leidt in een gemeente van een an dere modaliteit, van wie moet het dan uitgaan dat er gezorgd wordt dat er geen vrouwelijke ambtsdragers aanwezig zijn? Moet de hervormd-gereformeer- de predikant dit officieel verzoe ken aan de kerkeraad, of moet de kerkeraad van te voren reeds rekening houden met het feit dat hervormd-gereformeerde predi kanten principieel de vrouw niet kunnen erkennen in het ambt? Nog altijd ligt daar de huwelijksdlenst Meppel, die niet doorging, omdat ds. G. van Estrik uit Genemuiden een hu- welijksdienst weigerde te leiden, toen «r twee vrouwelijke ambtsdragers i de hervormde kerk een huwelijk te mogen laten inzegenen door een her vormd-gereformeerde predikant. De toe- temming werd verleend, maar er werd Prof. dr.Wallinga 1'oogleraar te Utrecht i hoogleraar in de faculteit der let teren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, voor het geven van onderwijs in de oude geschiedenis en de staatsinstellin gen der Grieken. Prof. Wallinga is thans hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Hij gaat aan de Utrechtse universiteit de vacature vervullen, die is ontstaan door het eervol ontslag prof. dr. J. H. Thiel. Prof. Wallinga werd in 1925 te Am sterdam geboren. Hij studeerde in G ningen en Utrecht en promoveerde 1956 in Utrecht op het proefschrift: „The boarding-bridge of the romans". Tot zijn benoeming als hoogleraar te Amsterdam in 1960 was hij assistent bij de oud< geschiedenis te Utrecht en leraar aai het gymnasium te Utrecht. bijgezegd dat er een vrouwelijke ambts drager aanwezig zou zijn. Het gevolg was dat het huwelijk ingezegend werd in de aula van de school waar de her vormd-gereformeerden elke zondag bij een komen. Het ziet er naar uit dat deze kwes tie zich op het ogenblik toespitst. Hoe kunnen conflicten in de toekomst voor komen worden? VRAGEN Ds. M. Groenenberg van Utrecht is van mening dat de hervormd-gerefor meerde predikanten zelf het verzoek moe ten indienen dat er geen vrouwelijke ambtsdragers aanwezig zullen zijn. Hi schreef onder andere: ,.De dominee ha< dadelijk (het ging om de kwestie-Mep- Kel), toen het bruidspaar kwam vragen un huwelijk in te zeggen, moeten zeg gen: ..Ja, dat wil ik graag, maar ik kan het alleen als er geen vrouwelij ke ambtsdragers bij tegenwoordig zijn. Bespreek dat met de kerkeraad van Meppel." Maar de dominee van Genemuiden deed dat niet. Pas in de consistorieka mer, vlak voor de inzegening drong het tot hem door, dat het in Meppel anders lag dan in Genemuiden en dat er twee vrouwelijke ambtsdragers tegenwoordig waren. Toen kon hij niet anders c.oei dan „weigeren." Natuurlijk had hij d' consequentie van eigen nalatigheid kun nen trekken en zeggen: in dat geval doe ik het toch en laat ik deze huwe lijksdag niet door mijn schuld beder- De kroniekschrijver van het „Gere formeerd Weekblad" (Uitgave Bout) het niet met ds. Groenenberg eens. bij schrijft: „Men zou kunnen veronderstel len dat de vrouwelijke ambtsdragers dat vanzelf zullen doen (wegblijven), wanneer in een gemeente hervormd-ge reformeerde predikanten worden ge vraagd in bepaalde beurten voor te gaan. Verschillende vrouwelijke ambts dragers kunnen deze vanzelfsprekende geste niet opbrengen en ze komen her vormd-gereformeerde predikanten uitda gen tot een protest tegen hun aanwe zigheid." RUIMTE De kroniekschrijver komt tot de con clusie: „Ik meen, dat de beste oplos sing is, dat men als kerkeraad, rond een uitgenodigde predikant die ruimte schept, die hij nodig heeft om onbe zwaard de dienst te verrichten. Zelfs in het gewone leven betrachten we deze correctheid. Een mohammedaan ge bruikt geen alcohol. Wanneer onze re gering een hooggeplaatst persoon uit een mohammedaans land ontvangt, zal zij bij zo'n ontvangst geen alcohol la ten ronddienen. Dat is correct. Waar om zou een kerkeraad minder correct zijn jegens iemand, die hij uitnodigt en een taak geeft." De kroniekschrijver is van mening dat het eenvoudig was geweest om het conflict-Meppel te vermijden en het huwelijk toch door te laten gaan. Een van de beide aanwezige predikanten had als ouderling kunnen fungeren en dan had de kerk niet „zijn gezicht" verlo- Velddag Leger des Heils (Van een onzer verslaggevers) In ons land is gisteren aange komen de internationaal leider van het Leger des Heils in de ze kring ,,de" generaal genoemd Frederick Coutts, die hier het nationale congres voor heilsoffi cieren zal presideren en zaterdag de bekende jaarlijkse Velddaf» van het Leger op het Koninklijk Do mein te Baarn hoopt te leidon. Het is het eerste werkbezoek aan Nederland in zijn huidige functie; voordien was de gene raal in 1946 in Nederland. Onmid dellijk na de Velddag vertrekt de internationaal leider weer naar Londen, waar zijn aanwezigheid zondag vereist is. ding geven aan vijf miljoen mannen en vrouwen „die het Evangelie van Jezus Christus ln woord en daad willen uit dragen tot in de verste hoeken der aar- De generaal, een bijzonder aimabel man, die een opvallend mooie woord keus heeft en er in zijn uniform even eenvoudig uitziet als een beginnend ka- det vertelde reeds landen als Frankrijk, Duitsland en Zwitserland in zijn nieuwe hoedanigheid te hebben bezocht en na Nederland op zijn voorlopige reispro gramma nog Zweden te hebben staan. Numeriek sterker Gelukkig mag gezegd worden dat de arbeid van het Leger des Heils steeds omvangrijker wordt hetgeen mede mo gelijk is door het ook sterker worden van de mankracht. Verblijdend acht de generaal het bijvoorbeeld dat bij een althans in Engeland groot tekort aan kerkelijke arbeiders kadettenscholen zo als die in Amstelveen een record aantal pupillen in de opleiding mogen hebben. Een ander compliment aan Nederland gold de moderne aanpak qua inhoud en vormgeving van het bekende periodiek De Strijdkreet, dat de generaal uitge sproken goed noemde. Gedurfd, maar uiterst actueel en aan sprekend zou men sommige zegswijzen daarin kunnen noemen. Zo kwamen wij in een der laatste uitgaven die ons aan geboden werd, een pregnant voorbeeld Chr. aannemers vragen minister: Beter dan plan Ten principale is er nog maar weinig veranderd in het woning- T7 z7„ï a-, F aannemers hit bouwbeleid. Het vergunningstelsel, UflTl V OTldGllTlQ Jjf?-™» ftSÈt' het distributiesysteem blijft ook bij dle 1 maarl ministers Bogaers onverkort ge handhaafd. De prijstoetsing wordt nog zo gehanteerd, dat er reeksen woningen komen, die te klein zijn (Van i redactie) en ook onvoldoende woongenot bieden. De 14.000-woningen vol doen zelfs niet aan de meest mini male eisen. Maar wie de HISWA bezoekt, ontdkt, dat op het gebied van caravans in vrijheid rnag worden geproduceerd tegen elke prijs. Voor de luxe scheepsbouw geldt hetzelfde. Wie een jacht of een luxe motorkruiser wil laten bou wen, kan zijn gang gaan. Dit geldt voor iedere vakbeurs in aller lei sectoren. Alleen de woning bouw is niet vrij, maar aan enge financiële grenzen gebonden. Deze kritiek op het woningbouwbeleid van minis'er Bogaers liet vanmorgen de heer D. Versloot, voorzitter van de Ned Chr. Aannemers- en Bouwvakpa troonsbond in de jaarvergadering var de bond te Amsterdam horen. De heer Versloot had ook wel waardering voor de nieuwe initiatieven van deze minis ter, maar voor tevredenheid achtte hij nog geen reden aanwezig. Hij nam het minister Bogaers kwa lijk. dat hij te veel gunstige feiten op rekening van zijn eigen beleid schreef. De woningen, die nu gereed komen zijn nog resultaten van het beleid van mi nister Van Aartsen. Toen had men bo vendien met een moeilijker winter te kampen gehad dan het afgelopen sei zoen. Zo is ook het initiatief tot de ver moeten proberen het midden- en klein bedrijf in de landbouw uit te schake len. Er zou naar zijn mening een storm verontwaardiging opgaan, hoewel daarvoor uit een oogpunt van sanering heel wat betere gronden aan te voeren zouden zijn. Laat de kleinere bouwobjecten geheel vrij, desnoods om te beginnen beneden de gestelde grens van 35.000. Men zal verrast zijn van het gunstige effect op de prijzen voor bestaande woningen. Deze maatregel zou heel wat effectle ver zijn dan de prijsbeheerslng, die dr. Vondeling ln zijn initiatief-wetsontwerp voorstaat, aldus de heer Versloot. Hij vroeg het midden- en kleinbedrijf ook met gelijk gerichte bedrijven orr de tafel te gaan zitten om na te gaan of ook hier eendracht macht maakt. Dc overheid heeft voorkeur voor woninguit giften in grote complexen. Maar kleine re objecten zouden meer gebruik moe ten maken van geprefabriceerde elemen ten. De overheid zou dan minder sterk staan met haar bevoordeling van grootbedrijf. De bouw in kleinere i plexen betekent immers ook meer riëteit en minder saaiheid, zoals i mammoetcomplexen. Het kleinbedrijf werkt reeds jarenlang met fabrieksma tig vervaardigde deuren en kozijnen, trappen en betondelen. Waarom zou op deze weg nog niet verder gaan? een jaar geen doorberekingen extra kosten toelaat. Hij waarschuwde hiermee rekening te hou- dit verband de c.a.o. 965 weer vernieuwd worden, de verhoging van A.O.W.-premie per 1 januari 1965, de stijging van de ziektewetpremie, de te verwachten drastische verhogingen de vorstverpletpremie en de optrekking in de pensioenpremie. Voor de wegenbouw noemde de heer Versloot de situatie bijzonder veront rustend. Er is geen sector zover ge mechaniseerd, maar nergens dreigt ook zulk een enorm produktleverlles. Wat hier door afremming van de opdrach ten nationaal verloren dreigt te gaan, is nauwelijks te becijferen. De goedkoper blijken dan de traditionele De heer Versloot bracht hulde aan de georganiseerde Amsterdamse bouwwe reld voor de naleving van de c.a.o. Het euvel van de zwarte lonen heeft zich in de bouw in sterke mate voorgedaan, maar deze bedrijfstak is ook de eerste, die het kwaad heeft uitgebannen. Weinig enthousiast bleek hij te zijn over de nieuwe risicoclausule, die bin- Beroepingswerk MEER VRIJHEID De heer Versloot vroeg zich af. waar-I NED. HERV. KERK om minister Bogaers grote angst heeft Bedankt voor de Harskamp voor meer vrijheid, maar niet voor een Xukker te Katwijk aan Zee; v< te grote vrijheidsbeperking. In het laat- lvac q j\_ van Harten): J. P. «te geval komt de macht ln handen van »e Ermelo. enkelen te liggen, wat kan lelden tot tirannie en willekeur. „De vrijheidsbe perking blijkt ons bovendien geen stap dichter tc brengen bij de oplossing van de problemen", aldus de heer Versloot. „Men zou toch eindelijk bij het falen dit systeem ook de grotere vrlj- W >r Delft de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, die dan uitsluitend zou kunnen worden ge vormd door de drie grote aannemers bonden. Aan de totstandkoming van eer vakraad samen met de drie werkne mersbonden zou dan ook niets de weg liggen. Wereld van de bijbel ontvangt geschenk uit Israël zaal van het Leger heet daar ~,de supermarkt van God": iedere zondag wordt er alles wat u vooi uw geestelijk leven nodig heeft, aange boden. Lijd geen honger. Er is over vloed!.... Aldus deze Strijdkreet. Dat is het Leger des Heils ten voeten uit, of. zoals generaal Coutts het giste ren formuleerde: geen conventionaliteit, dat zegt met name de jeugd niets, maar de mensen, dus ook de jeugd met haar eigen uitingen in haar eigen milieu be naderen (in café'k, hotels, clubs). Dagelijkse studie Zijn taak achtte de generaal bijzonder moeilijk. Gevraagd naar zijn ideeën „de ideale internationale leider van Leger des Heils" antwoordde generaal Coutts diplomatiek, terwijl een glimlach om zijn lippen speelde: „Op het ant woord op die vraag studeer ik dage lijks", om er aan toe te voegen dat hij nimmer in staat zou zijn de verantwoor delijke taak naar behoren te vervullen indien hij zich niet omringd wist door zoveel zeer goede medewerkers. Ten slotte nog enkele kenmerkende uitspra- i—generaal Frederick Coutts. Over internationale verhoudingen „Een oude Leger des Heils slagzin zei Onder onze vlag worden alle naties het Wie helpt ons de Legervlag op paar nieuwe plaatsen te hijsen?" Over het boksen: „De liefde voor de sport zit de westerlingen in het bloed. Maar een sport die afhangt van het op zettelijk toebrengen van letsel is hele maal géén sport in ieder geval niet voor heilssoldaten". Over liefde en sex: „Er bestaan vandaag geen gehiemen meer rond de fysieke daad van de voortplanting. Dat ook. J^ïpar liefde wil geen li te bevredigen". Het Romeinse blad „II Tempo" schrijft dat het Vaticaan bereid is de Hongaarse autoriteiten te raadplegen over de benoeming van nieuwe Hongaarse bisschoppen, echter onder voorwaarde dat de uiteindelijke beslissing bij het Vaticaan berust. Bij het streven van beide partijen om tot betere betrekkingen te komen zou men ook hebben onderhandeld ovei de overplaatsing van kardinaal Mind- zenty naar het Vaticaan. Hij bevindt zich thans op de Amerikaanse legatie in Hongarije. Volgens II Tempo heeft de kardinaal zelf een aantal v voorwaarden van het Vaticaan gesteld. Het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken heeft een korte verklaring uitgegeven, waarin het „de lastercam pagne tegen de nagedachtenis van Pius XII, welke door sommige Italiaanse pers organen gevoerd wordt", betreurt De verklaring vervolgde met te zeggen dat de campagne „betreurd wordt door de Italiaanse regering, waarvan sommige le den levende getuigen zijn van de va- dergelijke bezorgdheid van de betreurde opperherder voor de verdediging^ opperste waarden beschaving". GEREF. KERKEN Beroepen te Domburg-Westkapelle en te Lemele-Lemelerveld (Ov.): J. J. v. Nijen, kand. te Kampen; te Leiden (stu- dentenpredik. vac. dr. G. Th. Rothuizen): P. Heinen te Utrecht-oost: te Maassluis held eens een kans moeten geven. Geef (vac. C. Mak>: A. J. Aaftink te Hellen- om te beginnen de kleine bouwobjecten doorn; te Oudewater: G. Clements te vrij". De N.C.A.B.-voorzitter was van Lekkerkerk; te Zevenhuizen (Gr.): D. mening, dat thans de kleine bouwon- C. Firet te Gees (Dr.), die voor dit dernemer bulten spel komt te staan, beroep bedankte en tevens voor Groote- Hlj noemde dit onrecht aan een groep gast en Vleuten-De Meern: te _Leeuwar- particuliere bouwers, die zijn maat- den (bij accl. schappelijk nut reeds tientallen jaren [Ykema te Pul overtuigend heeft bewezen. De beerBedankt voo Versloot merkte op, dat men eens zou He Oenkerk. Heide): A. Roden: J. Melse Een geschenk van de Israëlische rege ring aan het Nederlandsch Bijbelgenoot schap was gisteren nog juist tijdag per vliegtuig op Schiphol gearriveerd om op de eerste dag van de zojuist geopende tentoonstelling „De wereld van de bijbel" in het Koninklijk Instituut voor de Tro pen te worden geëxposeerd. Het geschenk bestaat onder andere uit penningen uit de tijd van David, stenen afgietsel van Pontius Pilatus wapens uit de patri ar chentijd. De expositie beoogt een indruk te ge ven van de omgeving waarin de bijbelse geschiedenis zich heeft afgespeeld er biedt aan de hand van bijbel en geschied kundige teksten, foto's, kaarten en ma quettes een historisch overzicht van he; tijdperk der aartsvaderen tot en met de reizen van Paulus door het Romeinse rijk. De openingsplechtigheid werd verricht door de algemeen voorzitter van het Ne derlandsch Bijbelgenootschap, ds. J. H. Sillevis Smit Daarvoor had prof. dr. M. Hoon1A Beek. hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam in de uitleg van het ou de testament en de Hebreeuwse baal- en letterkunde, een uiteenzetting van de tentoonstelli ng-gegeven. De expositie is o.m. samengesteld uit het bezit van het Rijksmuseum van oud heden in Leiden, het konirikïijk pennin genkabinet in Den Haag en het Alland Piersonmuseum in Amsterdam. Recon structies werden o.a. verzorgd door het bijbels museum van oudheden in Am sterdam. ..De wereld van de bijbel" kan ge durende de zomer van 1964 in het Am sterdamse Tropenmuseum worden be zocht. In de winter 1964-1965 zal de Her-vorming bij vrouwengroep In de komende jaren zal, meer nog dan nu reeds het geval is, het accent bij het werk van de Hervormde Vrouwengroep CJVF op de vorming komen te liggen. Alleen dan zal er een toekomst >or de groep zijn, meent de presi dente mevrouw mr, A. Honnef-Ben- der. Hoewel er uit het jaarverslag bleek dat het ledental iets terugge lopen is kon, juist door het positieve geluid van de presidente, gisteren opgewekt de achttiende ledenverga dering te Tilburg gehouden worden. Her-vormd door het vormingswerk kunnen de 23.462 leden hun houding be talen ten opzichte van problemen van :erk en wereld. Dit gebeurt door mid- el van landelijke conferenties, toogda- ;en en groepswerk. De 900 aanwezigen in de stadsschouw burg vernamen dat de afgelopen jaai gesloten actie tot steun van het YWCA- werk in Suriname 5400 heeft opge bracht. Dit jaar wordt er gewerkt aar een feestgave voor het jubilerende Ne derlandsch Bijbelgenootschap. VERSTARRING „De lichte verstarring in de hervorm de vrouwengroep" waarvan het jaarver slag spreekt zal, gezien de activiteiten in het komend jaar, wei van tijdelijke aard zijn. In deze geest Het ook de pre sidente zich uit. Na ruim 40 jaar actief leiding groep gegeven te hebben heeft rr A. J. Th. baronesse van der Borch tot Verwolde-Maris gisteren afscheid geno men als bestuurslid. In een zeer per soonlijk afscheidswoord sprak zij de hoop uit met Gods hulp nog jaren als gewoon lid de Vrouwengroep ten dienste te mogen staan. Bij acclamatie werd tot dagelijks bestuur gekozen A. Jebbink-Paap. In de middagvergadering gaf dr. A. Dronkers te Utrecht zijn indrukken weer ver de door hem bezochte steden Mos- ou en Leningrad. Unie van baptisten deze week bijeen l menselijkheid (Van medewerkers) Donderdagmorgen begint in Gronin gen de algemene vergadering vai Unie van Baptistengemeenten in land. Er wacht een niet al te lange genda. Een van de belangrijkste on derwerpen is wel of de unie aan de baptistenjeugd een subsidie zullen toe staan opdat de jongeren een eigen vrij gestelde kunnen benoemen voor hel jeugdwerk. Vier baptistenkerken zijn in dit afge lopen jaar klaar gekomen, namelijk En schede, Utrecht-Noord, Amsterdam- West en Stadskanaal. Aan 19 gemeen- is door de Unie-Bouwstichting hulp verleend voor extra-aflossing. In het af gelopen jaar hebben de baptisten een zogenaamde één procents-actie gehou den voor de kerkbouw. De 9000 belij dende leden hebben toen een bedrag an 76.000 gulden bijeengebracht. Een van de belangrijkste mededelin gen uit het rapport van de secretaris is overigens ook dat de baptisten binnen kort weer het zendingswerk in Irema in de Kongo kunnen hervatten. Dit werk werd onmiddellijk na het zelfstandig worden van de Kongo door de ver de politieke situatie onmogelijk maakt. Sindsdien konden de zendelin gen niet terugkeren. Binnenkort vertrek ken de beide zendingsechtparen, ds. J. ter Braak en S. Edens, naar dit ge bied waar reeds 4000 lidmaten zijn, die op het moment geestelijk geleid worden door vier evangelisten. Paulus heeft de hoofdman gewaarschuwd: Mannen, ik zie dat de vaart met ongerief en grote averij gepaard zal gaan.... Maar de hoofdman, meer vertrouwen stellende in de woorden van de schipper en de stuurman dan in de woorden van PaultLS, laat toch zee kiezen. En kort daarop begint het er komt een storm opsteken, die het schip tot een speelbal van de golven maakt. „En daar wij vreselijk noodweer hadden, wierpen zij de volgende dag lading overboord en de derde dag gaven zij eigenhandig het scheeps tuig prijs" (Handelingen 27 :1819). De bemanning van het schip heeft maar één doel voor ogen: trachten levend uit het ■noodweer te komen, en daarom gaat alles wat zij kunnen missen overboord. Weg ermee, weg met alle ballast, die hun de kans op redding ontneemt. Weg met de dingen, die ze uiteindelijk niet nodig hebben. Zo gaat het ook in het leven van de mens. Hij sjouwt rond met allerlei dingen, die als de nood aan de man komt, helemaal niet nodig blijken te zijn. Weg ermee. De mens in nood ziet één ding scherp voor ogen: ik, heb me te veel verkeken op zaken, die de moeite van het kijken niet waard waren en het werkelijk-nodige heb ik laten schieten. Ik dacht, dat ik rijk was, maar ik was arm. De mens verzamelt zich schatten op de aarde, die door mot en roest worden verslonden. Maar eens ontdekt hij het. Als zijn levensschip in storm geraakt en hij alle hoop op redding heeft verloren. Wij lezen vandaag: Handelingen 5 vers 17 tot FARVERFEST: vloerkleed met zéér hoge pool, vachtzacht, grote scala van gemêleerd of gedessineerd. Vraag folder F10 aan Veneta N.V„ Hilversum. Praeses van Veritas adviseert: De oorzaak van het optreden van lichamelijk letsel in de groen tijd moet niet zozeer gezocht wor den in hardhandig optreden, maar veel meer in de massaliteit. Deze opmerking maakte de praeses collegii, de heer H. M. Fijnaut van het Collegium Studiosorum Veri tas tijdens een in Utrecht gehouden bijeenkomst ter gelegenheid van het 15e lustrum van Veritas. De rede van praeses Fijnaut had het fenomeen studentengezelligheidsvereni- ging tot onderwerp, een van de belang rijkste facetten van een dergelijke ver eniging. Aan de opvang van aankomende studenten besteedde hij in het bijzonder aandacht. Hij vroeg zich af of er geen botsingen plaatsvinden tussen de oude opzet van de opvang (dat wil zeggen die van voor de tweede wereldoorlog) en de nieuwe mentaliteit en huidige massali teit. De manier waarop voor 1940 aanltb- mende studenten in het verenigingsleven werden binnengeleid, kenmerkte zich naar zijn mening door het ruwe socië teitskarakter, de voet van ongelijkheid. De groenen, vrijwel allen uit het acade misch milieu, verwachtten dit en waren erop voorbereid. Immers hun ouders en grootouders hadden een dergelijke groen tijd ook mee moeten maken om zich in de vereniging in te vechten. Na de groen tijd werd men in de vereniging volledig (Van een onzer zo, dat het hele gebouw ben de kerkmuren, na- correspondenten) door en door vochtig dat ze opgedroogd wa- Een handjevol mensen was geworden. Van ren, zelf opgeknapt en heeft maandenlang zijn overheidswege kan men een heel ander aanzien vrije tijd opgeofferd om weliswaar op subsidie gegeven, het hervormde kerkje rekenen, maar het zal De haast vergane kan- aan de noordelijkste nog wel jaren duren sel, die door de hout- rand van Limburg op te voor er werkelijk geld- worm ernstig was aan- knappen. Het is het be- middelen beschikbaar getast, werd goeddeels scheiden kerkje van worden gesteld. vernieuwd. In de kerk Heumen, dat door de De protestantse ge- bevindt zich een monu- protestanten uit Heu- meenschap aan de rand ment voor de graven van men. Malden en Mooic uart Noord-Limburg Hendrik en bodewijk wordt bezocht. heeft echter zo lang niet van Nassau, die in 1574 Verleden jaar was de kunnen wachten. Wat in de slag op de Moo- toestand van het kerk- slechts een paar mensen kerhei zijn gesneuveld; gebouw van dien aard, daar hebben verricht het monument ziet er dat er ingegrepen moest grenst aan het ongeloof- thans weer goed ver worden. Het dak lekte lijke. Deze mensen heb- zorgd uit, geaccepteerd. Men kwam er terecht bij mensen uit hetzelfde milieu, zodat reeds een zekere relatie aanwezig wi iral deze relatie Veel milieus Na 1945 veranderde er veel. Aan universiteiten kwamen nu ook stuc.._ ten uit de niet-academische milieus. Zoons en dochters van middenstanders en arbeiders gingen deel uitmaken 1 het studentenvolkje. Er volgde een leidelijke ontwikkeling naar de huidige situatie: de studenten van nu komen uit de meest uiteenlopende milieus. Ook hun aantal is sinds de tweede wereldoorlog Contact De heer Fijnaut is van oordeel dat de grote massa groenen moet worden i splitst in kleine groepjes, eenheden v 10 tot 15 personen die onder leiding staan van een ouderejaars en zijn sa mengesteld uit leden van dezelfde facul teit. Op deze manier wordt gegaran deerd dat na de groentijd het contact via de .collegebanken blijft bestaan. Griekse metropoliet bezoekt ons land Aartsbisschop Poliëfktos van de Grieks- Orthodoxe Kerk. die sinds enige tijd exarch (dw.z. kerkelijk intendant) i de patriarch van Constantinopel is Nederland. Duitsland en Denemarken, heeft dinsdag beleefdheidsbezoeken ge bracht aan kardinaal Alfrink en bisschop Rinkel van de Oud-Katholieke Kerk. De metropoliet-vicaris is zaterdag in ons land aangekomen om een aantal van de 2500 aan zijn zorg toevertrouwde, in ons land wonende Grieken te zien en te spreken. De geestelijke verzorging van de in West-Europa wonende Grieks-Orthodoxen werd tot voor kort van Londen uit gere geld. maar de grote migratie van de Grieken is er oorzaak van geweest, dat de patriarch van Constantinopel West- Europa in vier sectoren heeft verdeeld. De metropoliet-vicaris Poliëfktos maakt nu een rondreis door zijn aartsbisdom, waarvan Duitsland met 120.000 Grieken het grootste is. Tot nu toe heeft hij reeds bezoeken gebracht aan het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, waar enkele Grieken wordei verpleegd, aan het Griekse Centrum ii Utrecht, aan Grieken in Rotterdam, Nij megen en Gorinchem en vanmiddag was hij de gast van de Oecumenische Raad van Turken in Den Haag. De Griekse ambassadeur in Den Haag biedt hem van avond een diner aan. al 26 dus in elk geval ongeoorloofd. Vraag: Van het belastingkantoor ij al- waaronder ons dorp valt, kregen we belastingbiljet toegestuurd De pachters kunnen dus als siuis uuuwiduu, waai«i< Lu s'wire thans een belangrijke schade hebben Jj -s., aardappels verbouwen. Dit bouwland geleden, tegen de verpachter procédé- het jaar 1963. dat betrekking had op wordt afzonderlijk bij de huur bere- ren. v,„d ||k.=r -*Vraag: Aan de hand kend. Nu kregen "zij onlangs bij de betaling van de huur te horen, dat zij de huur schoolgeld. Omdat ons kind tot haar Beindexamen in juli 1963 in het betrok- ciale wetten, die tegenwoordig in het ken dorp op de ulo ging en toen 16 leven worden geroepen, kwam mij jaar oud was, vonden we die aanslag deze tuin niet leven worden geroepen, kwam mij jaar moesten betalen, daar hun op ook ter ore, dat als e voet de huur van de tuin werd lijk gescheiden is, zij Er staat niets beschreven haar vroegere man dus geen contract. Mijn komt voor weduwenpensioen. Zou vraag is nu. kan dit grond is niet nodig voor gebruik de eigenaar. Antwoord: Het is niet juist, dat er geen contract zou zijn als er niets beschreven wette- niet ongemotiveerd. Van de gemeente ia de dood van kregen we echter ook een, overigens in aanmerking iets hoger, aanslagbiljet voor het rinsioen. Zou u schooljaar 1962/'63. Deze dubbele aan- De mij hierover kunnen inlichten of dit slag vinden we nu heel vreemd. Mis- ran juist is? Waar moet zij dit aanvragen schien dat het juist is, en welke stukken zijn nodig? Antwoord: Inderdaad is er thans >n mogelijkheid dat gescheiden bij het overlijden van haar dit niet best vatten. Antwoord: Voor een ulo-school het normaal dat i Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhoudig is verzekerd. Vra gen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. ken. Nu reinig ik sedert geruime tijd mijn tabakspijpen met een duivenveer al dan niet in alcohol of eau de co logne gedoopt. Mijn vraag is nu, ge- het voorafgaande of ik hiermede Een contract ko mt ook door mondelinge afspraak, soms zelfs gere echtgenoot in aanmerking ko- door een gebaar tot stand. Het be wijs wordt moeilijker en de afspraken paling op worden onduidelijk als er geen schrif- passing :- telijk contract bestaat, maar partijen zijn stevig naar recht en eer gebon den als er niets op schrift staat. Als een huis gehuurd is met stuk grond erbij, dan geniet de huur- Duitsland heeft der huurbescherming. Naar alle jjf Bfl u~ schijnlijkheid is weduwenpensioen. Of de be- :n bijzonder geval valt niet gave van de studietijd toe- ter. Voor de meeste andere scholen te zet- loopt de aanslag over de belastingin- deze in de schoolgaande kinderen vakantie wil bezoeken, tot welke in- hier geen sprake stantie moet hij zich dan wenden voor onverbreke- volledige inlichtingen en voor verkrij- __ntracten. ging van de nodige papieren voor een groot 6tuk land, dan verblijf van enkele weken? Antwoord: Wegens het ontbreken in een Oostduits consulaat in Neder- klein stuk land moet men zich met het geldige Antwoord: Van besmetting met ver wekkers van typhus en hersenvliesont- i Nederland eenheid lijke band tussen beide contracten. Betreft het een groot 6tuk land, valt de pachter onder de bescher ming van de pachtwet. Wij menen echter dat het hier het betrokken school- angeslagen is, be- van lVDIlus f Vraag: Als iemand familie in Oost- ?int dus 1963/'64. Wanneer u toen geen gtplcing door middel „:»„iA A" schoolgaande kinderen meer had, moet voorkomende duiven is mij niets be- -"J" .^v.-..ieren. kend. Het is echter al erg genoeg dat Vraag: Mijn kleindochter heeft een duiven evenals vele andere vogels, belofast blouse. Nu heeft zi) er met ;7.irJïïen«er«, var! ornithosis zun._Or- stencillen spetters rode inkt op gekre gen. Wat moet ik doen? Antwoord: Deze inktvlekken kunt i vermoedelijk verwijderen of alcolhol. Daa sop en nableken. de verpachter gehouden op te zeg- strasse 110 gen met in achtneming van de goede duits visum i trouw, billijkheid, een behoorlijke ter- mijn. Hij kan niet zo maar op staan- nithosis is de algemene naam. Psit tacosis is de naam voor deze ziekte n.uui u bii papagaaien. Het virus bevindt zich spiritus jn de uitwerpselen van vogels en het Daarna uitwassen met geenszins onmogelijk dat het voor- komt op de duiveveer. Ontsmetting door de veer ln alcohol te leggen lijkt ons niet voldoende. Uitkoken is waar einde wil maken schijnlijk ook niet mogelijk. Misschien - het aantal dul- werkt de hoge temperatuur in de pijp, Vraag: Onlangs heb ik gelezen dat men in Venetië e aan de toeneming n Utrecht de voet de pacht verbreken grond in bezit nemen. Zijn gedrag is keling moet wachten. lang op de afwik- dieren besmetting met typhus senvliesontsteking zouden ?rband met het feit. dat deze als deze eenmaal brandt, desinfecte-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2