MAGGIO MUSICALE FIORENTINO Gillende drukte. stille devotie en protestantse actie in FLORENCE Vrij warm h'ftWi» Expositie voor garagehouders Tot 1944 drie miljoen doden in Auschwitz eei\ l&xelcef vwm 4 DINSDAG 26 MEI 1964 HE „Convegno irvternaziondle éi studi suil' espressbonismo"eenvoudiger gezegd: de bijeenkomst over het expressionisme, is begonnen. In de raadszaal van het stadhuis van Florence, het Palazzo Vecchio, kwamen 'smorgens zes in Florentijnse rood-witte middeleeuwse kostuums gesto ken bazuinblazers binnen, en voor hen uiit liep een klein, kwiek mannetje: ie burgemeester, prof. Giorgio La Pira. De trompetters bliezen een fan fare en toen stortte een waterval van rap Italiaans zich over de hoofden der aanwezigen uit. Het was eenvoudig niet te stelpen! En de apotheose van de begroeting werd het allermooist: „U bent gekomen, wij betaden". We hadden bijna hoera geroepen. Daarna kregen wij nog lange toespra- en aan te horen van Rafaello Rainat, Roman Vlad en Paolo Chiarini, allen leden van het directorium van het Flo rentijnse muziekfeest, alle met mooie gebaren en met een Italiaanse flux de paroles verlevendigd. Maar burgemees ter La Pira kon gewoon zijn mond houden: als een duveltje uit een doosje sprong hij uit zijn grote diepe stoel overeind, en warempel, daar begon hij weer te ratelen. Men schijnt overigens aan deze watervlugge en woordenrijke burgemeester wel gewend te zijn: de toespraken gingen onverstoorbaar der! Rolschaatsen Middags was er een receptie, ook in het Palazzo Vecchio, maa een andere zaal. Weer liep burgemees ter La Pira, een Siciliaan, zo mij teld werd, als een wervelwind rond, sleurde zijn gasten naar het buffet, droeg Siciliaanse viskoekjes, een soort pizza rond, drong iedereen wat op, had natuurlijk het hoogste woord, was wel een merkwaardige receptie. Je voelde je verloren in de enorme zaal van de Cinquecento. de zaal der vijf honderd, waar de zittingen van Floren ces burgers plaats hadden en in 1860/ 1861 die van het Italiaanse Parlement, voordat in 1870 Rome de hoofdstad van Italië kon worden. Het plafond is met rijke en kostbarecassetten gevat, aan de wanden hangen prachtige wandtapij ten, met voorstellingen uit hetleven van Johannes de Doper en daar staat het beeld „De Overwinning" van Michelangelo. Wat een ontvangstzaal, waarvoor je wel rolschaatsen nodig hebt I" egenstellinge ii De zittingen van he^ .congres-zijn. in de Salone dei Dugento,. een even mooie, wat minder grote .ruimte, met even fantastisch plafond' -- tapijten. Ja, Florence is een stad met fel le ven, met felle tegenstellingen. Daar komt uit een van de zijstraten ;n protestmars van boeren het stad huisplein op, een megafoon uit een auto toetert leuzen, spandoeken waar op de eisen van de boeren staan (be- grondverdeling, betere betaling etc.) trekken langs, scherpe fluitjes klinken. Het hele verkeer loopt In de opzij staan enkele vrachtauto's vol soldaten en de politie kijkt grimmig. er wat gebeurd is? De stoet draait een straat in en wij gaan naar 15e eeuws kloosterhof vlakbij, het Chiostro detto degli aranci, het „kloos ter van de sinaasappelen" genaamd. Wég was het kabaal en in de Badia- kerk, die bij het klooster hoort, ont dekten wij op het St. Bernardus-fresco Fillippo Lippi twee stille, liefelijke engelenkopjes. Daar is de gillende drukte van de schoenmakersstraat", de Via Calzaioli, midden in deze straat staat de Or San Michele, oorspronkelijk een koren beurs en omgebouwd tot kerk voor de gilden. De beroemde beelden in de nis sen aan de buitenkant kan men maar met één oog bewonderen: het andere is nodig om auto's en mensen te kunnen ontwijken. Van de scheelheid en het ge schreeuw is gelukkig in de kerk zelf te bekomen voor het goudkleurige taber nakel van Andrea Orcagna, dat in het licht van de kaarsen als een geheim zinnige schoonheid opglanst Benauwd Op het Domplein krijg je het be nauwd: op zo'n klein plein met zoveel verkeer zo'n reusachtige kerk, zo'n ma jestueuze koepel (van Brunelleschi) en zo'n wonder van een klokkentoren (van Giotto). Daar komt dan nog bij het Baptisterium, de Doopkapel met de drie gebeeldhouwde bronzen deuren van Ghi- berti en Pisano. Je zou dit gehele com plex wel in een reuzenhand willèn sa menvatten en op een mooie, grote ruim te willen neerzetten, waar dc nobe le contouren kunnen uitkomen. Dit kost bare juweel in benzinestank. Je zucht en slaat de via Ricasoli in om een bezoek te brengen aan de Da vid van Michelangelo. De échte David, wel te verstaan. Die op het Piazza del- la Signoria is maar een kopie. Op het ogenblik wordt het museum van de „David", de Galleria dell'Academia. verbouwd en de opstelling van het gro te beeld is dus provisorisch. Maar weldigend blijft het: de innerlijke rust, de edele verontwaardiging van de jon ge David, die weet, dat hij Goliath zal overwinnen, de geniale vormgeving men kan zijn ogen er niet van afhou den. Terzijde staat de Piëta, Christus van het Kruis genomen, ligt op de schoot van Maria. Een vertelling van Rilke schiet ons te binnen, een vertelling, hoe in een reusachtig blok marmer beelden liggen te dromen totdat Michelangelo ze roept. Vaag komen ze tevoorschijn uit het marmer, met verwaasde omtrek. Hier heb ik voor het eerst ten vol le' de nederigheid van de „minderbroe ders" begrepen, van de orden v Franciscus en St Dominicus, die volle middeleeuwen ontstaan zijn als eactie op het wereldse en weelderige leven van de kerk. Zij predikten voud en armoede, een totale overga- dc liefde van God: het is in feite dezelfde mystieke wereld van de Nederlandse „devotio moderna". Fra Angelico's fresco's van de Annuncia- ta, de Verkondiging dus, zijn fresco's i het leven van Jezus, die in de klei- kloostercellen zijn aangebracht, ver kondigen deze devotie stilte, verkondi- óverpeinzingen over het Godde lijk mysterie.Deze middeleeuwse vroom heid in het harde Florence te vinden! En zelfs in dit klooster is de tegen stelling niet uitgebannen. Aan het ein de gang ligt de cel van Sa vonarola, de boeteprediker, die in de Santa Croce donderpredikaties tegen de weeldezucht van kerk en maatschappij hield. Zijn gebedenboeken liggen er nog, e muur hangt een oude prent boe hij* op _de Piazza della Signoria-werd verbrand. De tilden.zijn wel veranderd. De R.K. 16e cëuwse kerken in Italië zijn 'szondags bij 'de vrijwel leeg. behalve doopt of getrouwd wordt of wordt gedaan. Dan komt de hele uitge breide familie er bij. Verzoend Even verderop is de Piazza San Marco. Het klokje klept: het is twaalf uur. De verschillende „Accademia' gaan uit (het zijn middelbare scholen voor speciale studie), het is een druk te van scooters, fietsen van belang. Het tai slaat je om de oren. De koster de St Marco heeft er kennelijk ge noeg van en sluit de deur voor je neus. Maar om de kerk zelf is het me niet begonnen. Er naast ligt het San Mar- klooster en ik moet eerlijk bekennen, dat het bezoek aan het San Marco kloos ter, dat nu een nationaal museum ge worden is, me pas met Florence ver zoend heeft. Dit èn Michelangelo's Da vid plus Donatello's, St. Joris. Van dit oude klooster met de hoge cederboom de hof gaat een zo wonderlijke sfeer uit, dat de luidruchtigste toeristenstem heel wat graden zachter wordt. Het is de sfeer van de middeleeuwse devo- het is de ontroering, die je be vangt bij de fresco's van Fra Angeli- Evaiigelisch Er zijn in Holland meer rooms-ka- tholieken dan in Italië, zei dominee Sergio Carile van de Chiesa Evangeli- Metodistica tegen me. Zijn kerk en klein zaaltje met een harmonium :en eenvoudige houten tafel voor het Avondmaal. Een preekstoel is er niet :ns. Hij staat achter de tafel. De dienst werd goed bezocht, maar zijn gemeente telt dan ook tweehon derd leden, en dat is voor Florence veel. Er zijn daar in het geheel onge- duizend protestanten verdeeld over aantal gemeenten, waaronder de Baptisten, de Waldensische gemeente, de Associazione Missionare evangelica italiana. Dan zijn er ook nog de Duits Lutherse kerk en de Anglicaanse kerk naar deze hebben hun leden dus on- ler de Duitsers en Engelsen in Floren- :e. Erg breed hebben deze kerken het liet en zonder buitenlandse hulp kun- ïen zij het niet at Want van overheidssubsidie is natuur lijk geen sprake „Hoe is de verhouding tussen de rooms katholieken en de protestanten?" vroeg ik. Ach, wij zijn zo'n minderheid dat de R.K. geestelijkheid ons niet als gevaarlijk ziet. Integendeel sinds „de oecumene" wil zij zelfs wat voor doen, maar zij weet eigenlijk niet hoe of wat. Wij staan voorzichtig hiertegen over, maar blijven voor een gesprek open. Voor de wet bestaat er volkomen godsdienstvrijheid en dit wordt ook ge handhaafd. Iets anders is natuurlijk de praktijk. Een protestant wordt hier vrijwel niet in gemeente- of staatsdienst aangeno men: een protestantse burgemeester is hier onmogelijk. En dit werkt ook nog wel verder door in het zakenleven. Maar we mogen toch niet klagen, zei dominee Carile, Het is nog maar zo kort geleden, dat er protestanten in Ita lië mochten zijn. Pas vanaf 1870, toen dus Italië vrij werd en zich constitueer- sn moderne staatsvorm. Toen kwamen ook de Waldenzen weer terug e doken weer op. Het protestantis- moest hier van voren af aan be ginnen. Oecumene de onderlinge verhouding?, vroeg ik. De verhouding tussen de pro testantse kerken.onderling, bedoelt u, zei dömihëé CariTeV'Dié iè"'*goed. Wij preken in eikaars kerken, maar er moet -veel -inniger contact- komen. Er is :en federale raad van alle protes tantse kerken in Italië, waarvan domi- Carile secretaris is, en het vol gend jaar van 26 tot 30 mei wordt in Rome een congres van alle protestantse kerken in Italië gehouden. En als men weet, dat het vorige congres in 1921 plaats had, dan kan men wel begrij pen, waarom dominee Carile op een be- samenwerking zo'n sterke nadruk legde. Als punten van bespreking gaf aan de situatie van de protestan- in het land: welke houding moe zij tegenover de rooms-katholieke kerk aannemen vooral in verband met de oecumenische gedachte, en welke zal de houding van de protestanten te genover het R.K. deel van het volk Bezittingen van prinses Irene naar haar toe Alle bezittingen van prinses Irene die nog in Soestdijk waren zijn thans on derweg naar de Prinses. Dezer dagen zijn de goederen, die een flinke ver huiswagen vulden, weggehaald en in zuidelijke richting verzonden. Waar pre cies de eindbestemming zal zijn, is niet bekendgemaakt. Bij de opening van het congres over het expressionisme werd véél gesproken: hier achter de tafel: Raf- faello Ramat, burgemeester La Pira en Paolo Chiarini. Er achter hangt de vlag van de stad Florence, het embleem dat het Franse koningshuis heeft overgenomen. zijn, dit in verband et de „inwendige zending". Er zullen zeker nog meer on derwerpen op de agenda verschijnen, deze zullen wel de voornaamste worden. Kerkblad Heel interessant was wat dominee Carile vertelde over de kerkelijke bladen. De verschillende kerken geven elk afzonderlijke kerkbladen uit, maar Florence verschijnt het enige pro testantse blad met grote oplaag. Het is Presenza Evangelica, die elke maand uitkomt en die wordt uitgege- door de Evangelische Methodis- tenkerk, de Waldenzen en de Amei (de Associazione missionare evangelica ita liana). Dominee Carile voert weer het secretariaat en de redactie. Het heeft een oplaag van 4000, waar in 1500 vaste abonnees en 2500 losse lezers. Dominee Carille schat, dat de helft an de lezers rooms-katholiek zijn, en hij weet dat het blad in rooms-ka tholieke intellectuele kringen zeer ge waardeerd wordt. Het behandelt allerlei algemene zaken en altijd vanuit chris telijk standpunt: zo vonden wij in het eerste nummer van dit jaar een be schouwing over „Der Stellvertreter" van Hochhuth, over president Johnson, en in de overige nummers een artikel over de dienst van de leek in de kerk, over de filmcensuur, terwijl in de vas te rubriek „Controluce" (tegenlicht) korte pittige opmerkingen over aller lei dagelijkse dingen worden gemaakt. Volgens dominee Carile bestaat er geen dergelijk rooms-katholiek blad en daar- heeft het in de drie jaren van zijn bestaan toch al zo veel lezers gevon den. Welke hulp kan het buitenland U nu geven, vroegen wij. Geld is altijd nodig, zei dominee Carile. Er is geen geld genoeg bij voorbeeld voor materiaal voor de Zondagsschool, maar heel be langrijk zijn artikelen over ons werk. het Protestantse leven in Italië, zodat het Protestantse buitenland weet dat wij bestaan. Dra. H. E. Kokee-t den Berge 1?EN vore van lage luchtdruk trok van Frankrijk via België lang zaam naar het noorden. Boven onze omgeving aangekomen, kwam deze vrijwel tot stilstand. Onweersbuien die ermee gepaard gingen, brachten vooral in de omgeving van de Arden nen en de Eiffel vrij veel regen, maar ook boven ons land kwamen enkele flinke buien voor. In de vore van lage luchtdruk zijn de winden over het algemeen zwak. Hierin komt morgen maar weinig verandering. Het blijft daarom vooral in het binnenland vrij warm en enigs zins drukkend weer. In de kustgebie den waait echter, vooral in de mid dag. een koele zeewind. De kans op een lokale regen- of onweersbui blijft aanwezig en is in het zuiden van het land groter dan in het noorden. ZON EN MAAN Woensdag 27 mei: zon op 4.31, onder 20.44: maan op 21.55, onder 5.16. 3 juni laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Stockh Oslo Kopenh. h. bew. 1. bew. onbew. Temper. E-siëa,Ba sï z! windstil 18 wzw 5 17 windstil 17 windstil 24 19 windstil 27 14 Internat, concours educatieve tv huidige serie welke de VARA op het scherm brengt, zien. De wat zjoetelijke romantiek rondom de knappe en altijd winnende jonge dokter in het reuzen-ziekenhuis vindt dan een einde in „Dr. Kildare zelf pa- De voorzitter van de Europese Radio tiënt'. Unie, Olof Rybeck (Zweden) over- De Adonis kijkt meer naareen mooie m zuster dan naar de eerste trede van de weegt een voorstel van de Japanse om- zickenhuistrap en maakt een buiteling, roep NHK. om te komen tot een in die hem in een van de hoge witte bed- Eurovisieverband uit te schrijven wed- den terecht doet komen, zodat hij nu stryd in culturele en educatieve tele- °°k eens het ziekenhuis van de zijde visieprogramma s, TV-prograimna morgenavond Het is ditmaal aan de AVRO-televi- sie, zendtijd te offeren voor een inter- nationale voetbalreportage en wel die van de finale om de negende Europa- Cup. te spelen in het Prater Stadion te der patiënten kan zien- Dat de wonder baarlijke jongeman ook hiermee zijn voordeel doet. laat zich horen. tivaL Vrijdagavond komt u er alles van te De voorzitter van de NHK (Nippon weten, als u om 9.25 uur gaat kijken. Hoso Kyokai) deed dit voorstel in de slotzitting van het in Tokio gehouden internationale congres voor schoolradio- en -televisie. Hij is van mening, dat een dergelijk concours een juiste sti mulans. maar ook een soort voorlich ting kan vormen voor het bevorderen van radio- en televisie-onderwijs, niet alleen voor kinderen, maar ook voor volwassenen. Bij het overwegen van zulk stel speelt mede een rol, dat niet alle Europese landen de noodzaak van vol- -onderwijs voelen. a's moet dus V De NTS neemt de Eurovisie-uitzen- Niettemin achtte men ter vergade- ding van de2e karap tussen Real Ma- ring het voorstel van Japan interes- drj| en feternazionale Milan morgen- avond tussen 7.30 en 9.15 uur (in de De tweede internationale conferentie pauze NTS-journaal) rechtstreeks over. over schoolradio en -televisie was ove- Real Madrid maakte in het totaal der rigens levendig. Er werden vele pun- wedstrijden 24 doelpunten. Intemazio- ten behandeld en allerlei vergelijkin- rrale Milan 13. Het kan dus een span gen getrokken. Ook sitelden de vele nende strijd worden. ^üfHre"liegaïgT °P *!e ÏT?" Voorts biodt dc AVRO om 9 35 uur "S aan Ia"dcl"ke dc 16c aflevering van do Dick van behoeften op dtt gebied. Dyke-show en besluit dan met de ru- Besloten werd. de volgende confe- briek „Literaire ontmoetingen", waar- rentie welke tot nu toe driejaarlijks in men meer hoort en ziet van en over is in 1967 in Frankrijk, waarschijn- de thans 34-jarige experimentele dich- lijk te Parijs, te houden. ter Remco Campert. zoon van de ver zetsdichter Jan Campert. Remco Campert, Hagenaar van ge boorte, begon zijn artistieke loopbaan kort na de bevrijding met publikalies in het avant-garde tijdschrift „Braak", debuteerde in 1951 met zijn dichtbun- We leven in de maand van „afschc-id del „Vogels vliegen toch", liet sindsdien in de ether". Sinds enkele weken komt verscheidene bundels gedichten en tal dan dit, dan dat programma voor het van korte verhalen verschijnen en laatst voor microfoon of camera. Som- maakte in 1961 zijn debuut als roman- mige programma's verdwijnen voorlo- oier met „Het leven is vermkkulluk". pig, andere voorgoed. Qp het tweede net zendt de NTS om Hoe het met de Amerikaanse strip 8.15 uur een jeugdconcer.t van de Cana?- „Dr. Kildare" zal gaan. staat nog niet dese televisie uit, zijnde een bijdrage vast. Wel zal men vrijdagavond as. aan de sprie „International Hour", (29 mei) de laatste uitzending in de waarin o.a. optreedt de 24-jarige pia-. nist Jolin McKay uit Montreal. Het 5 concert bestrijkt een breed gebied van composities en loopt van vroege koor- werken van Purcell via een speciaal deze uitvoering gecomponeerd I jazzconcert tot werken van Tsjaiikowski, Di\ Kildare verdwijnt van het scherm (Van verslaggevers) Vanmorgen is in het Amsterdamse RAI-gebouw de eerste Autovak-tentoon stelling geopend, een expositie, die spe ciaal is bedoeld voor garagehouders die de laatste snufjes op het gebied garage-equipment laat zien. F kleine honderd bedrijven hebben er e stand ingericht. Al jaren bleek aan e expositie op dit gebied een behoefte bestaan en omdat de inzendingen niet konden worden ondergebracht bij de personenauto- en bedrijfsauto-RAI dit jaar voor het eerst besloten Nader onderzoek inzake moord in rijwielstalling De Rotterdamse rechtbank heeft van morgen nog geen uitspraak, gedaan in d zaak tegen de 39-jarige kappersbediende A. J. K. uit Scheveningen, die heeft be kend in de vroege morgenuren van de ïei 1963 de 53-jarige ongehuwde J. Th. L. in een rijwielstalling aan de Rot terdamse Van den Hoonaardstraat door wurging om het leven te hebben ge bracht. De rechtbank bepaalde vanmor gen dat het onderzoek niet volledig is ge weest. Zij vond het noodzakelijk prof dr. J. Kloek, geneesheer-directeur vi psychiatrische observatiekliniek Utrecht, alsno' in deze zaak als getuige- deskundige te horen Dat zal dan gebeu- ;n op 16 juni. De officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank, eiste twee weken gele den ontslag van rechtsvervolging, ter be schikking stelling van do regering in een inrichting vr- ,Dat wist hijja. Ik het het me ontval len, toen ik met hem stond te praten. Maar werkelijk pieker daar nu niet langer over. Ik heb hem ook verteld, dat ik de recherche aohter hem aan gestuurd heb". „Heb je hem dat verteld? Wat zei hij?" „Hij lachte erom. En als je Piebe kende, zou je daar niet over verbazen. Er gebeurt niets. Piebe is veel te gelukkig, dat hij weel een schip heeft en kan varen en hij zal Jakob Thomsen niets doen. Ze hebben toch ook al sa- em aan boord van de Panamees gewerkt Ze wilde hem wel geloven. Ze nfmi wel aan, dat hij gelijk had en het beter wist dan zij. Hij geloofde het alleen zelf niet helemaal. Toen ze naar binnen gegaan was en hij langzaam, door regen en wind, naar de dijk liep, dacht hij: ,Je weet het nooit met zo iemand als Piebe Lap je weet niet wat er nog in hem op gekomen is, nadat ik met hem gepraat heb. Misschien geloofde hij me niet, toen ik zei, dat ik de recherche achter hem aan gestuurd had. Het kan zijn, dat hü alleen maar deed alsof hij het geloofde en nu toch met zijn hoogaars naar de Panamees is." Het liefst zou hij meteen naar de recherche zijn gegaan, maar hij besloot de dag af te wachten. Het begon al schemerig te worden en de maan moest intussen opgekomen zijn, al bleef die versoholen achter de donkere wolken. Slapen deed hij niet meer. Hij probeerde het niet eens, maar dook in zijn roef en begon weer met het oude petroleumstel te knoeien. Toen het eindelijk brandde, zette hij een ketel water op. Het duurde lang, eer het kookte, maar hij had de tijd. Pas nadat hij de hele pot leeggedronken had en een paar maal aan dek, zelfs een keer op de dijk was geweest om uit te kijken, kleurde de donkere lucht tus sen de laaghangende bewolking in het oosten zich een beetje vaalgrijs en kon hij weer bij Jap ie Visser op het raamkozijn kloppen. „Ik wou graag, dat jullie je klaarmaakten, Japie!" Japie was meteen overeind en wist ook dade lijk wie het was die hem riep. door KLAAS VAN DER GEEST ..Ik kom", zei hij zachtjes om zijn vrouw niet wakker te maken. Hij liet haar altijd door slapen als hij er 's ochtends vroeg uit moest. In dc voorkamer belde hij de andere jongens van de RP 6. Intussen was Tjeerd doorgelopen naar Jan Boetjes. „Jan!" Dikke Jan sliep altijd erg vast omdat hij zelf niet meer hoefde uit te varen en maar zelden vroeg op moest staan. Maar zijn vrouw was wakker; die lag heel vaak 's morgens urenlang wakker. Ze was als kind gewoon ge weest voor dag en dauw op te staan en eer ze naar school ging nog een mandje garnalen te pellen, zoals bijna alle kinderen dat deden voor hun moeders, die er later mee naar de stad gingen om ze uit te venten. „Jan, daar is Tjeerd! Hé! Tjeerd roept je! Rooie Tjeerd!" „Watte? vroeg Jan slaperig. Zijn vrouw wilde het hem nog eens zeggen, maar Tjeerd, die alles hoorde omdat er altijd een tuimelraam openstond in de kamer waar Jan sliep, zei: „Nee, laat maar, vrouw Boetjes. Wil je Ina als ze straks wakker wordt zeggen, dat we met de rechercheboot naar de Panamees gaan?" En omdat hij natuurlijk geen boodschap van zich zelf aan Ina kon doorgeven, voegde hoe er aan toe: „We gaan Jakob Thomson van boord halen want het weer wordt er niet be ter op. Laat ze Marthe dat vertellen, zodat die het weet". Jan Boetjes' vrouw zei, dat ze er wel voor zou zorgen. „Maar wordt het weer zoveel slechter?" vroeg ze. „Het wordt er niet beter op, nee", zei Rooie Tjeerd. Tegen Japie van de recherche zei hij even la ter: „Om het weer konden we Jakob waarschijn lijk wel aan boord laten, maar ik ben bang, dat Piebe Lap naar hem toe gegaan is". Japie zei: „Dat zou niet mooi zyn". „Waarschijnlijk niet", stemde Rooie Tjeerd toe. Ruim twee uur later kwam de RP 6. het kleine, grijze bootje, schommelend en stampend over de onstuimige golven, langszij van het wrak van de katoenboot. De stuurman stond aan het roer. Japie Visser en Rooie Tjeerd hadden allebei al een tijdlang naar de Panamees staan kijken. Alles wat ze ervan zeiden was: „We zijn niets te vroeg. Ook als Piebe Lap hier niet is, is het raadzaam Jakob maar van boord te ha len". De zandbank stond nog onder water. De zeer rondom het wrak was een woestenij van kolkende, schuimende golven, van aanschieten de grondzeeën, die tegen de boorden braken, van brekers, die zich er overheen stortten en van opstuivend buiswater, dat tot boven de top pen van de twee korte, stompe masten zwiep- De stuurman merkte op: Jakob zal het wel benauwd hebben gehad". Maar daar gaven Japie Visser en Rooie Tjeerd geen antwoord op. Japie Visser dacht: „Er zullen er wel meer zyn die het aan boord van zo'n bootje benauwd krijgen. Mis schien hadden we gisteravond nog moeten gaan om hem eraf te halen". Toen ze dichter bij kwamen, riep hij naar de matroos die op de voorplecht stond: „We moeten de vlet maar bemannen ik durf met de boot niet langszij komen". „Zou het aan de lijkant ook niet gaan?" vroeg Rooie Tjeerd. Japie meende: „Ik wil het wel proberen, maar ik ben bang, dat we er niet komen. Ik zou in zo'n zee niet graag aan de grond lopen We lopen niet vast, maar we kunnen lek stoten". (Wordt vervolgd) de garage-equipment een afzonderlijke tentoonstelling in te richten. Duidelijk demonstreert de expositie (die alleen op uitnodiging is te be zoeken) de snelle ontwikkeling van ga- rage-apparatuur. Dit ligt trouwens wel voor de hand. De snelle toename van het wegtransport vraagt immers dat meer reparatie- en onderhoudswerk wordt verricht in minder manuren door nieuwe apparatuur en. andere arbeids besparende werkmethoden. Deze snel lere werkmethoden zijn eveneens nood zakelijk vanwege het feit, dat het aan tal garages sterk achterblijft bij het snel stijgende aantal auto's. Breidde het autopark zich in de jaren 1959 tot en met 1963 met bijna honderd pro cent uit, het aantal garages steeg slechts met 12 procent en bedraagt thans een kleine 5000. De expositie is tot en met 30 september te bezichtigen. Koningin opent kliniek lijders bloederziekte De koningin heeft het voornemen op vrijdag 26 juni de nieuwe hemofilic- kliniek op het landgoed Oud Bussum j in Huizen (NH) te openen. Het is de j eerste speciaal voor lijders aan de bloe- j derziektc ingerichte kliniek ter wereld. De kliniek biedt plaats aan achttien patiënten en zal vijfhonderd flessen bloed per jaar nodig hebben. Prof. Van Crefeld, voorzitter van de Nederlandse hemofiliestichting, die tien jaar geleden werd opgericht, zal de lei ding van de kliniek op zich nemen. Hij verklaarde onlangs dat de hemofilie of bloederziekte de laatste jaren toeneemt. Op het ogenblik zijn er ongeveer dui zend gevallen in ons land. De toeneming is een gevolg van de behandeling, waar door de ziekte niet meer dodelijk is. Liet vroeger een lijder aan bloeder ziekte een kies trekken, en kon de bloe ding niet snel genoeg worden gestelpt, dan bloedde de patiënt dood. Tegen woordig bestaat er geen enkel gevaar meer, wanneer het trekken maar in een ziekenhuis gebeurt. De gevallen waarbij de erfelijkheid niet aanwijsbaar is maken 25 procent van het totaal uit. Zware gevallen van bloederziekte moeten worden gerevalideerd hetgeen kan gebeuren door een orthepedist, een revalidatie-arts en een deskundige op het gebied van hemofilie. De zware ge vallen wil men nu gaan behandelen in de nieuwe kliniek. De directeur van het nationale Poolse Auschwitz-museum heeft gisteren voor het gerecht in Frankfurt verklaard dat nazi's tot eind 1943 zeker drie miljoen ensen in het kamp hadden vermoord. De rechters ondervroegen verder een vrouwelijke getuige die vertelde dat vooral de vrouwelijke bewakers van Auschwitz uitblonken door gemeenheid en sadisme. Soms waren zy nog erger dan de 21 mannelijke beklaagden die nu terecht staan. Pepin en Ravel. Daarna kan men kijken Duits amusementsprogramma .,Onz& 1 gedeelten zijin op* .Berliner Stachels- «•navoni uitzending: Piani 19.30 Llclit vc - angsollster reportage 20.05 "Licht k r) 21.05 Licht ensemble e.. M„K- 1.40 Shakespeare, de mens, de' jzing met voordracht 22.10 Ste?1 reofonische uitzending: Strijkkw Nedrlai ichter, I rk i'l cht 22.10 Steï Strijkkwartet:!" nuziek 22.30 Nws 22 40 Actual -- -- - gram 23.55—24 Q£ Hilversum II, 29» m. 19 00 Nwb 19 lïf Actualiteiten 19 25 Licht instrumentaal ensemble 19.50 Pianospel met orkestbe geleiding (gr) 20.00 Gitaarduo: klass muf ziek (gr) 20 25 Een plaatsvervanger, hoor spel 21.10 Radio-Filharmonisch orkest en solist: moderne muziek 22.00 Dc zingendo Kerk- bespreking ovèr kerkmuziek uil verschillende stijlperiodes 22.20 77? 22.25 Boekbespreking 22.30 N\vs 22.40 Jou cu poging om deze amoreuze maand chter te benaderen 23.ll solisten 23.55-^ 23.00 Moe j dichter jrkestmuziek vanavond Journaal en weerovorzlcht. NCRV: 20.20 Memo 20 35 De Beverly Hillbillies. TV- film 21.00 - Dzjcs zien: Jazzprogramma 21.25 Eon mens in zijn t(|d. ffldocuincnluire over Johannes Caivtfn 22.05 Zang en pia no 22 25 Dagsluiting. NTS: 22.30—22.3» Programma voor morgen Hilversum I. 102 m. VARA: 7 00 Nw» 7 10 Ochtend gym 7.20 Socialistisch strijd lied 7.23 Lichte gram (om ca. 7.30 Vau dc voorpagina) 7 55 Operatie Onberelkr baar, reportage 8.00 Nws en socialistisch "riJdüed 8 18 Lichte gram 8 50 Gyi "Cookpraa"' rstanden. Schoolradio. VARA: 10 00 Lichte 11.02 Voor de huisvrouw "li 40 i piano: klass liederen 12 00 it 12.30 Meded ten behoeve van - 12.33 Voor het platte- 11.00 Nws Licht cnscmblle ven. lezing 14 00 Romantische concertstuk- 14 50 Schoolverlaters, gesprek 15 00 16.50 V. llngsagcndi de Jeugd (om 16.00 Nieuws) J? zieken 17.20 TentoonsteU 25 Licht ensemble 17 50 Re- Tipa ge rings ui t zend: ngCcven voor en van wegge b ruikt.. ""■20 Uitzending 18 00 Nws Vrijheid en Dcmocr Hllvi en der moderne kartografic! door dr F J Ormellng. II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws 7 10 Dagopening 7.20 Klass gTam 8 dtokrnnt 8 00 Nws 8 15 Lichte Italiaanse orkestmuziek (gr) 8 30 Internationale volksliederen cn -dansen (gr) 8.45 Mars muziek (gr) 9.00 Voor de zieken 9 35 Gram 9.40 Voor dc huisvrouw 10 10 Klass lek (gr) 10.30 Morgendienst (gr) 11.15 Tot Lichte grarn f2~30~Meded I land- 12 33 1340 Lichte orkes mentaal ensemble: gewijde muziek 15 3» Bijbel vertelling voor de jeugd 16 00 Voo» de Jeugd 1715 Orgelspel met ritmisch# begeleiding 17.45 Country and Weetei* Music (gr) 18 00 Lichte gram 18 10 Mei» jeskoor cn blokflultcnsemble 18 30 Hel Spektrum lezingen 1845 Nieuwe gram. TELEVISIE NTS 17 00 De V naai Jeugdjournaal Vooi de kinderen tnternatltfll 17 10—17 li

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7