Maggio Musicale Fiorentino Eerstvolgende Ilsy pas in '66 of '67 Rietje Afiiik is nog spoorloos Nieuw verbod voor Luthuli Jaarvergadering K.NVv.L. li is i Miljoenen guldens nodig voor de nieuwbouw van het Ned. kankerinstituut Gerechtelijk onderzoek in Den Helder Verhaal over lintwormpil is nonsens Een nieuwe speurtocht naar de ver dwenen 13-jarige ulo-leerlinge uit Am sterdam, Rietje Afink, is op niets uit gelopen. Zaterdag hebben inspecteur J. F. Heydemann van de Amsterdamse kin derpolitie en twee rechercheurs een uit gebreid onderzoek in gesteld in de vroe gere woonplaats van het meisje en haar ouders, Apeldoorn. Ook pogingen die de - kinderpolitie In het werk stelde om mensen op te sporen die Rietje in Hoek n Holland hebben gezien, leverde tot ..j toe geen enkel resultaat op. Op het moment wordt contact gezocht met prak- tisch iedereen die Rietje heeft gekend: mensen in Groningen, Leeuwarden, Kat wijk enzovoort. Albert Lutbali, de 66-jarige Afrikaanse nationalistische leider die enige jaren ge leden met de Nobelprijs voor de vrede werd onderscheiden, heeft aanzegging - gekregen dat h|j tot 31 mei 1969 niet bul ten de onmiddellijke omgeving van zün boerderij in Groutvllle, ten noorden van Durban, mag gaan. Z(jn bewegingsvrij heid was de afgelopen vijf jaar al be perkt en het betrokken verbod zou van daag aflopen. Het nieuwe verbod ls nog strikter dan het vorige. De maatregel is genomen op grond van de wet tegen het communisme. Een ken nisgeving van de minister van justitie. Vorster, bevat een lange lijst van plaat- t die Luthuli niet mag bezoeken. Hij mag geen verklaringen publiceren, geen bijeenkomsten toespreken en geen con tact opnemen met andere personen tegen wie soortgelijke maatregelen zijn geno- Luthuli is een voormalig Zoeloe opperhoofd. MAANDAG 25 MEI 1964 (Van onze lucht vaartmedewerker) Op de luchthaven Zestienhoven is zaterdagmiddag, onder voorzitter schap van luitenant-generaal-vlieger H. Schaper, de jaarlijkse algemene vergadering van de KNVvL gehou den. Het voorstel om ook in de naarr van de vereniging de ruimtevaart tot uitdrukking te brengen, onder vond veel weerstand bij de aanwe zigen. Door financiële moeilijkheden kon ook dit jaar de ILSY weer niet worden gehouden en het ziet er naar uit dat het wel 1966-'67 zal worden eer wij in ons land weer een derge lijke viiegshow krijgen. Tot de verschillende voorstellen de vergadering behoordeo.m. een wijzi ging in de naam van de vereniging, die in het vervolg aangeduid zou moeten worden als Koninklijke Nederlandse vereniging voor lucht- en ruimtevaart. Dit op voorstel van de afdeling Ruimte vaart, om in de naam van de vereniging Minder tvarme lucht is in aantocht IN het weekeinde voerden oostelijke winden warme continentale lucht naar onze omgeving langs de zuid- flank van een gordel van hoqedruk- gebieden boven Noord-Europa. Restanten van een oude oceaan depressie verplaatsten zich van Ierland naar de Golf van Biscaye en hierom heen trokken verschillende storinas- gebieden van Spanje naar het noorden en noordwesten. Deze brachten voor al in Zuid- en Midden-Frankrijk zeer veel regen. Verschillende stations meldden in twee dagen ongeveer 70 mm. Minder warme lucht is thans bezig over Frankrijk naar het noor den te stromen en verwacht moet worden dat deze van het zuiden uit ook ons land zal binnendringen. ZON EN MAAN Dinsdag 26 mei: zon op 4.32, onder 20.43; maan op 20.51. onder 4.49. 26 mei volle maan. Hoewel het oorspronkelijk in de be doeling gelegen had dit jaar weer een Internationale Luchtvaart Show op Ypenburg te organiseren, is dit helaas op financiële bezwaren gestuit. Ingevol ge besprekingen met de chef luchtmacht staf zal worden getracht in 1966 of '67 dergelijke grote demonstratie te organiseren. In afwachting daarvan zal de KNVvL trachten In de komende jaren lokale vliegfeesten te organiseren, zoals op 13 juni op Eelde. Op deze vergadering werden tevens onderscheidingen uitgereikt aan de in Den Haag wonende heer J. van der Caay en radioreporter Wim Ruth. De be scheiden heer Van der Caay. zo werd gememoreerd, heeft vele jaren bijzonder veel gedaan voor de modelvliegtuig sport en is thans nauw betrokken bij het JLB-werk Als erkentelijkheid voor zijn waardevolle werk, werd hem de zilveren KNVvL-medaille uitgereikt. De tot voor enige tijd bij de AVRO-reporta- gedienst verbonden geweest zijnde W. Ruth, heeft tijdens zijn radio-carrière veel luister-, vliegvinken gemaakt, yoor hem de zilveren KNVvL- Eenning werd uitgereikt. Vele jaren gaf (j, nip* lucht i HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Eelde De Bilt Twente Eindhove regenbul onbew windstil n 2 windstil het mede haar belangstelling ruimteonderzoek door middel tevoertuigen tot uitdrukking te brengen- Verschillende luchtvaartenthousiastem n het daar niet mee eens. Zij voer- aan dat de ANWB ondanks de evo lutie in het verkeer haar naam niet ge wijzigd had, terwijl men ook niet spreekt een Kon. lucht- en ruimtemacht. Het voorstel zal het volgend jaar weer •ter berde worden gebracht. Geen llsy Verjaarscadeau, Motorjacht voor Max Tailleur In aanwezigheid van president-direc teur ir. J. W. Hupkes heeft een energiek een fles champagne zwaaiende Hein- Davids zaterdagmiddag op de werf de N.V. Koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen de doopplech tigheid verricht van een klein fonkel nieuw motorjacht, dat deze scheeps bouwmaatschappij als verjaardagscadeau aan Max Tailleur gaat schenken uit er kentelijkheid voor diens werk ten bate van reuma-patiënten. Het jacht heeft de toepasselijke watersportnaam: Ko-Che're, Vanochtend is de Ko-Che're pontificaal p een grote oplegger ten toon gesteld 1 van Vlissingen naar het Rembrandts- plein te Amsterdam gereden, waar de stoet onder voorafgaande begeleiding van twee motoragenten omstreeks het mid daguur aankwam. Daar werd het schip officieel aan de Amsterdamse mopper - tapper overgedragen. Chauffeur rijdt door na dodelijk ongeluk Een nog onbekende bestuurder vai een personenauto is gisteravond door gereden, nadat hij een verkeersongeluk met dodelijke afloop had veroorzaakt op het zebrapad over de Middenweg bij de kruising met de Wethouder Frankenweg in Amsterdam Het slachtoffer was een 77-jarige voetganger, de heer G. R. Mul ler uit Amsterdam. De bestuurder van de personenauto reed in volle vaart door rood licht. Een taxichauffeur, die getui ge was van het ongeluk, zette de achter volging in, maar verloor de wagen bij het Koninklijk instituut voor de tropen uit het oog. Naar de Amsterdamse politie neemt is de gezochte wagen een groene Opel. De auto mist een sierstrip, omdat deze op de plaats van het ongeval werd gevonden. Florence is te benijden om zijn twee theaters, het drie jaar oude Teatro Comunale en het Teatro del- fa Pergola. Beide zijn akoestisch voortreffelijk te gebruiken zowel voor opera, concert als toneel. Men zou het Teatro Comunale in grootte misschien het best kunnen vergelij ken met het Haagse Gebouw K. en W. Er kunnen tweeduizend mensen in, de operabak kan circa honderd man omvatten en de zitplaatsen zijn over vier etages verdeeld, beneden, de verdieping van de loges, het sterk in de hoogte oplopende „2e balkon", hier le Galleria genoemd, en de in de breedte uitgebouwde engelenbak, waar men de voorstelling behalve zittend ook staande en dan tegen een krats kan meemaken. De directeur van het Teatro Comu nale was zo vriendelijk mij allerlei ge gevens over zijn nieuwe gebouw te verschaffen. Het staat er al van 1862 oen het als een soort circus met open dak werd opgezet. Maar twintig jaar later zette men er toch maar een dak op en werden er opera's in opge voerd. In 1932 kocht de gemeente Flo- het: er was toen opgericht de „Maggio Musicale Fiorentino" en dit muziekfeest kreeg daar zijn zetel. De gemeente liet het uiteraard eerst gron dig verbouwen. Maar in 1944 vielen de bommen erop: ook Florence heeft in de ooi-log geleden. De Duitsers blie- bij hun aftocht de bruggen op en vernielden de huizen langs de Arno- en het scheelde maar een haar of de beroemde" Ponte Vecchio. de Oude Brug met erop de drukke win kelstraat vol peperdure goudsmidswin keltjes, was ook opgeblazen. De Duit- Gerhard Wolf, die dit listig wist te beletten, werd toen ereburger van Florence! VERWOESTING Het theater nu werd flink verwoest. 1 na de oorlog knapte men het zo goed en zo kwaad als het ging, enigs- op. Van nieuwbouw kon geen sprake zijn door de financiële nood. Maar ook Italië heeft van de latere elvaartsstroom haar deel gekregen en de toeristenindustrie levert een bijzon der grote bron van inkomsten op. Zo men in 1957 het gebouw afbreken en nieuw, modern theater constru- Twee bouwmeesters, ir. Ales- sandro Giuntoli en architect Corinna Bartolini maakten het project, de akoestische problemen werden opge lost door prof. Gino Sacerdote van de Universiteit van Turijn. Inderdaad mooi en waardig theater ontstond. ,-óórhal, de „koffiekamer," die opzij van de zaal is geconstrueerd, ruim en door het gebruik van veel glas licht en vrolijk. Mooie gobelins en helaas afschuwelijk fresco hangen de muren en potten rode en gele bloeiende bougainvillea staan overal. De entree is allerplezierigst en zelfs de steenrode uniformen van het personeel de altijd aanwezige politiefunctiona- en in groot gala (of is het hun ge- ic uniform?!) passen in deze sfeer. De kleuren van de zaal zelf zijn rood (gordijnen) en zachtgrijs en als de lich- van ,,de hemel", het als de ster renhemel nagebootste dak, en de zij lichten uitgaan, dan blijft er een zacht okergeel schijnsel over, dat uitstraalt Teatro della Pergola. van duizenden geslepen glazen hangers boven de loges. Men kan er nog net bij lezen en schrijven, en toch hindert het niet bij het kijken naar toneel. GOLVENDE LIJN Wat ik in de zaal erg bewonder, is de sierlijke golvende lijn van het hoog ste balkon. Hiermee krijgt de gehele ruimte iets weids en iets levendigs te gelijk. En men kan overal even goed op het toneel zien èn horen. Onverkoop bare plaatsen zijn er niet, zo werd me met nadruk verzekerd. Ik ben ter controle de trappen naar boven opge klauterd later ontdekte ik twee lif ten en werkelijk men heeft gelijk. Een duik in de orkestbak toonde even eens de praktische opstelling van maxi maal 110 leden. Het toneel is ruim. kan grote ensceneringen verdragen en is ook alweer voorzien van allerlei handige zaken. Bovendien zijn in het gebouw opgenomen een repetitiezaal voor orkest en koor, alsook ruimten voor het ballet. Nu men zit heerlijk in dit thca- ter, -waarin overal voor frisse lucht gezorgd is! Welk benijdenswaardig be zit voor een stad van 400.000 inwoners: praktisch, nergens overdadig luxueus, evenmin experimenteel modern, èn smaakvol. Een voorbeeld van goede verbouwing. ZEVENTIENDE-EEUW S In het 17-eeuwse Teatro della Per gola. verscholen in de smalle Via del la Pergola midden in een oude stads wijk. waar Benvenuto Cellini woonde en stierf, zagen wij de voorstelling van een Duits stuk „Der Bürger Schippel" van Sternheim. Hiervoor was het ge zelschap der „Kammerspiele Düssel- dorf" overgekomen. Ook hier heeft men verbouwd, maar heel voorzichtig om de barokstijl van de zaal niet te schaden. Een juweel van een ruimte, blank met goudkleurige versieringen. Aan de entree is meer gedaan en met niet zo'n gelukkig resultaat, dat nu met bloemen gemaskeerd werd, terwijl opzij een moderne foyer aangebouwd werd. Het Teatro della Pergola ziet er overigens wat vervallen uit, vooral in de bovenrangen. die een verfje en een betere stoelbekleding best kun nen hebben. Maar het is een beroem de zaal: Verdi's Macbeth kreeg er de eerste uitvoering en daarvóór zijn er heel wat opera's van Piccini, van Scarlatti e.a. gegeven, zoals oude cu rieuze affiches, aan de muur vertel den. /~}NZE kunstredactrice m< dra. H. E. Kokee-van den Berge vervolgt haar serie repor tages van het mei-muziekfeest in Florence, dat aan de 20ste eeuw- se muziek is gewijd. Vandaag een beschouwing over twee theaters en een aanbeveling i de organisatoren van het Holland Festival. heim's. „Der Bürger Schippel" kun nen wij kort zijn: het is een scherpe satire op het Duitsland van Kaiser Wilhelm II met zijn protserige bur gerlijkheid, zijn onderdanigheid jegens vorst en adel, zijn trots op fatsoen, op „Liedertafel", duel en andere wel bekende gewoonten. Wil men Stern heim onder het expressionisme vat ten, dan benadrukt men zijn protest legen deze maatschappij. Maar het expressionisme is meer dan alleen protest: een protest breekt alleen af, maar bouwt niet op. En Sternheim stelt niets in de plaats van zijn rück- y sichtslose afbraak. Dat is dan ook het zwakke punt van zijn werk: het laat alleen maar een wat bittere smaak achter. Maar men amuseerde zich kostelijk met wat de „Kammerspiele Düsseldorf' gemaakt had van het verhaal van de arme musicus Schip pel, voortkomend uit proletariërs kringen, die zo graag in de gezeten burgerij opgenomen wil worden. En hij krijgt de kans als hij door zijn mooie tenorstem het mannenkwartet van gegoede burgers kan aanvullen. Wat zich daarbij afspeelt, heeft Stern heim zelf genoemd „aus dem bürger- lichen Heldenleben". En de Duitse acteurs konden warempel een prachtig mannenkwartet zingen, van die va derlandse liederen uit „Erck's Lie- derschatz", „Ach, wie es möglich dann", om met „Die Wacht am Rhein" te eindigen. De zaal, rijkelijk voorzien van Duits publiek (de Italia nen eclipseerden met de pauze), lag flauw van het lachen, maar de hu- »1 wat erg grof- Duits. En er werd op het toneel soms zo stevig gebruld, dat geen woord te verstaan was. Over de voorstelling Stern- INTERMEZZO In elk geval leverde dit toneelstuk een welkom intermezzo in de lood zware ernst der concerten. Zou het overigens geen idee voor het Holland Festival zijn deze Düsseldorfer Kam merspiele, die een voortreffelijk mo dern repertoire bezitten, eens uit te nodigen in plaats van het Wiener Burgtheater, dat altijd met de Ween- se „Posse mit Gesang" van Nestroy voor den dag komt? Het stuk van Sternheim is heel wat pittiger dan de flauwe kost van Nestroy. NHC 8—13 Zo rolt de Maggio Musicale verder. Voor het congres over het expressio nisme zijn weer heel wat belangstel lenden aangekomen. Wij zagen o.a. de Italiaanse componist Luigi Dalla- piccola, de weduwe van Arnold Schönberg, de componist Ernst Kre- nek. Er kunnen interessante discus sies ontstaan! Dra. H. E. Kokee-van den Berge Te AkmarUp (Fr.) is zaterdag de ze venjarige Gerrit Soeting verdronken. Het jongetje reed met vier andere kin deren mee op een landbouwwagen, die geladen was met gras. By het passeren van een dam kantelde de wagen en schoof de lading gras met de kinderen ln een sloot. Drie kinderen raakten on- de het gras bedolven. Twee van hen konden worden gered. Zy waren reeds bewusteloos, maar nadat geruime tyd mond-op-mondbeademing was toegepast, lukte het de levensgeesten weer op te wekken. Voor de kleine Gerrit, die pas later werd gevonden, kwam hulp te laat. Zo was het dit schone weekeinde weer op tal van parkeerplaatsen langs de kust: de droom van iedere parkeerwachteroftenwel de nachtmerrie van de automobilist. Trouwens, ook de N.S. wisten dat het mooi weer was. Zondag brachten niet minder dan twaalf extra treinen 20.000 Amsterdammers naar het strand in Zandvoort en vier extra treinen 7000 Rotterdammers naar Hoek van Holland Met de nieuwbouw van het Neder-1 De voorzitter lands kankerinstituut in Amsterdam p Beyer, bood ii zullen enkele tientallen miljoenen guldens gemoeid zijm. Een concreet bedrag is nog niet te noemen, aange zien de bouw in het allergunstigste geval pas in 1972 voltooid zal zijn. Dit hebben ir. R. Dufour, de voorzitter m de bouwcommissie van het NKI en de heer C. R. Post, directeur-geneesheer dit instituut, zaterdag in Utrecht meegedeeld op de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Nederlandse vereniging tot steun aan het Koningin elminafonds voo de kankerbesty- nieuwe Antoni van Leeuwenhoek huis zal een kliniek en een researchla- boratorium omvatten en plaats bieden 144 patiënten, een aantal, dat zono dig tot 180 kan worden uitgebreid. De gebouwen zullen verryzen in Amster- dam-Slotervaart, naast het Centraal la boratorium voor de bloedtransfusiedienst grenzende aan het nog te bouwen iwe gemeenteziekenhuis van Amster dam. De plannen, waarvan de schetsen inmiddels gereed zyn gekomen, zyn ont worpen door het architectenbureau Duintjer, Istha en Starrevold. Na de voorbereidende fase en de tyd die ver strijkt voor alle goedkeuringen binnen z(Jn, vergt de bouw zelf nog vier Jaar. 60.000 PROEFDIEREN In het nieuwe complex zal een hoog rond gebouw verrijzen dat het ver blijf wordt van 60.000 proefdieren. In het grote dienstengebouw worden on- meer de polikliniek, de operatie kamers, een eet- en een gehoorzaal, de bibliotheek, de werkplaats, de In strumentmakerij en de afdeling ra diotherapie ondergebracht- In de kliniek komen geen grote zie kenzalen maar kamers voor maximaal patiënten. De heer Post deelde mee, dat er in laboratorium en kliniek in totaal honderd academici zullen wer ken, bijna zestig meer dan er nu by het kankerinstituut in dienst zyn. De zomerdienst van de N.Z.H., die op 31 r~ i ingaat, bevat vele belangrüke beteringen en uitbreidingen. Wie alles wil weten over lijnen, routes en ty koopt voor vijftig cent een ZOMERDIENSTREGELING. Verkrijgbaar by het buspersoreel, de haltekantoren i N.Z.H. i de agenschappen NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. Ze piekerde erover, probeerde het van zich af te zetten, maar het kwam opnieuw bij haar op. En eindelijk betrapte ze zich erop, dat ze verlangde naar het aanbreken van de dag. Toen ze op het klokje met de lichtende wijzerplaat keek, zag ze echter, dat het pas halfvijf was. zou nog zeker anderhalf of twee uur duren, het tenminste schemerig werd. En nooit hadden anderhalf of twee uren haar zo lang ge leken. Tien minuten later hoorde Rooie Tjeerd, dat op de kap van de roef geklopt werd. Hij had toen ook al bijna een half uur wakker ge legen. „Ja!" riep hij. Even flitste het door zijn brein, dat het Japie was, de schipper van de recherche. „Wie is daar!" Hij kreeg geen antwoord, maar er werd opnieuw geklopt. Hij moest wel zijn kooi uit en de kap openschuiven. En toen kreeg hij het wonderlijke gevoel, dat hij dade lijk al geweten had wie er was. „Ina! Meid! In vredesnaam wat doe jij hier in het holst van de nacht! Wacht even!" Hij schoot haastig zijn oliejas aan, maakte toen licht, klapte de deurtjes voor zijn kooi dicht en zei: „Kom nu maar beneden." Ze had een doek om het hoofd en zag er verregend uit „Je had wijzer moeten zijn. Wat kom je hier doen? Wat moet je eigenlijk?" vroeg hij. Ze knoopte haar doornatte blauwe regenjas en ook de doek om haar hoofd los en zei: „Je kunt zeker geen kop koffie maken? Ik zou er wel trek in hebben. En wind je niet op.' „Ik wind me niet op. Nooit. Maar wat doe je hier?" Ze had die nacht een bevalling gehad, ver telde ze. „Dat komt vaker voor, weet je." „En moest je er daarvoor uit, in dit weer?' Aan zo iets had hij eigenlijk nog nooit ge- dacht. „Ik kan de mensen in zo n geval moeilyk bij m{j laten komen. Wat denk je? Zou je koffie kunnen zetten?" Hij zei dat het wel kon. „Maar 't is een heel werk. Ik heb hier niets dan een oud petro leumstel en het duurt nogal een poosje, eer het water kookt." „Dat beetje werk zul je toch wel voor me overhebben?" „Jawel ik bedoel, dat je beter naar huis had kunnen gaan Niet om my," voegde hij er haastig aan toe, maar je zult moe zijn." „Dat valt wel mee En terwijl hij met het oude petroleumstel knoeide hij zat er op zijn knieën bij ver telde hij: „Wie denk je, dat ik hier gisteravond op het Lange Hoofd nog gesproken heb?" „Piebe Lap!" ,,Je mag nooit weer het eerst raden Hij ag. dat ze een beetje bleek werd. „Hebben jullie ruzie gemaakt?" „Ik niet. Piebe ook niet." „Om je de waarheid te zeggen, Tjeerd, ben ik daarom nog even hier gekomen nee, laat Jat petroleumstel maar. ik blijf toch niet lang. We hadden een bevalling. Dokter en ik zijn er allebei geweest, want het leek eerst niet zo mooi. Maar het viel erg mee en we waren uren geleden al klaar. Toen ben ik eerst naar huis gegaan en ik heb een poosje geslapen, maar werd wakker en moest even hier op het Lange Hoofd kyken Ik had geen rust Ik was echt niet van plan bij je aan boord te ko men Pas toen zag ik, dat Piebe weg wai met zijn hoogaars „Wat?" dat Piebe weg was en bij jou aan boord was het zo stil Toen moest ik weten of je wel in je kooi lag. „Je wilt toch niet zeg gen, dat Piebe weg is Gisteravond, goed ik heb zelf met „Ik geloof wel, dat hij nu weg is. Mis schien vergis ik me „Dat moet wel," zei Tjeerd. Hy was er zo zeker van, dat hij niet eens hoefde te kijken. „Je dacht het alleen maar en wie weet wat je toen allemaal in je hoofd gehaald hebt Hij begreep dat eigenlijk niet van haar. Ze zo kordaat, zo flink; ze ging er in het holst van de nacht uit, door wind en regen, naar vrouw die een kind verwachtte; en ze zou nog wel erger, moeilijker dingen hebben gedaan. Maar om niets maakte ze zich overstuur, onge rust. Hij lachte. „Keer je even om. Ik kleed me aan en breng je thuis!" Hij haastte zich. Hy was gauw klaar. „Nu vooruit, meid! Pas op, dat je niet uit glijdt aan dek en val me niet tussen het schip en de pier." Maar toen ze boven waren, vroeg ze: „Nou? Waar ligt die hoogaars van Piebe nu?" En die lag er werkelijk niet meer. „Hé," zei Rooje Tjeerd. „Je had gelyk. Hij moet toch vannacht weggegaan zijn. Waar schijnlijk toen de eb inviel. Afijn, dan slaap jij tenminste verder rustig, want nu weet je, dat mij vannacht niets meer kan overkomen." „O, het is niet alleen om jou ik zou me over ieder ander even ongerust maken." „Ja, natuurlijk," zei hij. En omdat het zo stormde sloeg hij even zyn arm om haar heen. Maar alleen zolang ze samen over de houten pier liepen. Zodra ze over de dijk waren en in de luwte kwamen, dacht hy er zelfs over haar alleen verder te laten gaan, want als iemand hen in de holst van de nacht samen zag lopen, zou daar allicht over gepraat worden. Omdat hem dat echter, voor zover het hem zelf betrof, heel weinig kon schelen en Ina zich er even min iets van aantrok, ging hij toch maar mee. „Nou, meid", zei hij, toen ze voor het huis van Jan Boetjes afscheid namen, „zul je je nu verder geen kopzorg maken? Het is met een uur dag." „Ja, goed," beloofde ze. „Wist Piebe Lap, 'dat Jakob Thomsen alleen aan boord van de Panamees is?" (Wordt vervolgd) in de vereniging, dr. Dufour na de uiteen zetting van de plannen een dhèque van t 160.000 aan als eerste bydrage in het nieuw te stichten bouwfonds. Dit be drag is het resultaat van een speciaal voor dit doel gevoerde actie. Op de vergadering werd ook de uit slag bekend gemaakt van de ledenwerf actie die voor dit jaar is gevoerd ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de vereniging. Dit gebeurde door in klederdracht gestoken vertegenwoor digsters van alle provincies. Zy lieten op een originele manier zien dat het ledental de 184.815 heeft bereikt. De ver eniging telde eind 1963 zo'n 158.000 le den en eind 1959 ongeveer 100.000. De secretaris deelde in het jaarverst?g over 1963 mee, dat er vorig jaar een rekord bedrag van ruim f 3 miljoen voor de kankerbestryding byeen is gebracht. In de vyftien jaar van haar bestaan heeft de vereniging in totaal ruim f 23 miljoen beschikbaar gesteld voor de kankerbe stryding. De kosten stygen echter sneller dan de ontvangsten. In 1963 overtrof fen de uitgaven de inkomsten al met een miljoen gulden. De kans dat er binnenkort klaarheid zal worden gebracht in de onverkwikkelijke zaak te Den Helder waar beschuldigingen zijn ingebracht tegen de rector van een lyceum aldaar, is vergroot De officier van justitie bij de rechtbank in Alk maar heeft namelijk een onderzoek naar de gang van zaken bij het eindexamen op deze school gelast Zoals men zich zal herinneren, werd de rector er door enige van zijn leraren van beschuldigd dat hij zyn 18-jarige dochter gelegenheid zou hebben gegeven haar eindexamenopgave Engels op zyn kamer over te maken. Verstandige Belg: Lok eenvoudigen niet naar casino De directeur van het Casino in Oosten de, de heer Roger de Ramée, heeft zater dag in Breda kritiek geleverd op Ne derlandse busondernemers, die het spe len in Belgische casino's aanmoedigen onder eenvoudige Nederlanders, mensen die er eigenlyk het geld niet voor heb ben en die met allerlei lokmiddelen naar de speelzalen worden getrokken. Neder land, dat zelf dit soort hazardspelen ver biedt, behoort tegen deze misstanden op te treden, zo meende hy. Breda, waar een Belgische week wordt gehouden, stond zaterdag in het teken van West-Vlaanderen. Op de Grote Markt traden 180 man van de Breughel- groep uit Wingene op en voorts werd aandacht gevraagd voor de culinaire specialiteiten van dit gebied. Het is nonsens te veronderstellen dat de farmaceutische industrie een verma geringspil met als kern de kop van een lintworm in de handel zou brengen. Het blijkt op fantasie te berusten. Een onderzoek heeft uitgewezen dat het bericht dat de Soester dame bij een far maceutische fabriek geklaagd zou hebben over vermageringspillen, waarna deze fabriek haar „de gewraakte pil" zou heb ben toegestuurd, berust op ongecontro leerde geruchten. De dame bestaat niet in Soest en evenmin is enige farma ceutische fabriek iets dat ook maar in de verste verte op dit verhaal lykt, bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7