N Nieuwe spoorbrug over Maas bij Venlo geopend o CITROENBRANDEWIJN n Indonesië wil algehele overeenkomst sluiten Moord op Kennedy y gereconstrueerd Sowjet-steun voor Egypte Dagbladen vrezen radio en televisie niet Geen zuur op beton MAANDAG 25 MEI 1961 en Afspraak ging voor de brug Na een lip te hebben ontvan gen dat het misschien wel aar dig zou zijn wanneer de man die in mei 1940 de Venlose bruggen in de lucht heeft la ten vliegen aanwezig zou zijn bij de officiële opening van de nieuwe spoorbrug te Venlo, is op last van een NS-autoriteit zaterdagmorgen nog van alles in het werk gesteld om de be trokkene naar Venlo te krij gen. De man die destijds de be slissende druk op de knop gaf, is de thans 67-jarige P. C. Boe ser te Kerkrade. Hij was in de meidagen commandant van de rivierkazemat aan de Blerickse zijde van de brug. Om de brug gen op te blazen, had Boeser helemaal geen opdracht, doch hij handelde volkomen op eigen initiatief toen op een gegeven moment Duitsers de brug op stormden. Later kreeg hij voor deze daad de Bronzen Leeuw. Aan hem was het dus in ze kere zin te danken dat Venlo thans zo'n fraaie brug heeft ge kregen. Hij was echter niet uit genodigd; toen men dit van de zijde der Nederlandse Spoorwe gen te elfder ure alsnog wilde doen en men dank zij mede werking van de politie te Kerk rade erin slaagde de heer Boe ser te bereiken, liet deze laco niek weten dat hij enkele af spraken had... De heer Boeser zei ons niet te weten dat in Venlo een nieu we spoorbrug zou worden ge opend. Hij zou dat pas vrijdag avond van iemand hebben ver nomen. Zaterdag werd de nieuwe spoor brug over de Maas bij Venlo of ficieel geopend. De openingshan deling van de dubbelsporige brug, die de in 1946 gebouwde proviso rische Bailey-brug vervangt, werd verricht door de heer M. J. Keyzer, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat. Alvorens de brug werd opengesteld, spraken ir. J. Lohmann, president-di recteur van de N.V. Nederlandse Spoor wegen. mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, Commissaris van de Koningin in Lim burg en namens de gemeente Venlo, burgemeester mr. dr. L. de Gou. Ir. Lohmann die de 150 genodigden welkom heette, stelde in zijn openings- x-ede dat de nieuwe brug een grote verbetering betekent voor de Neder landse infrastructuur. Mr. Van Rooy vond dat de nieuwe brug, naast een reusachtige spoorweg- technische vooruitgang, een grote ver betering is wat betreft haar esthetische eigenschappen en zei dat het bouwwerk een onderdeel van de definitieve deropbouw van Venlo na de Tweede Wereldoorlog vormt. Burgemeester De Gou zei, evenals ir. Lohmann. dat Venlo zich mag beroe men op het feit dat zowel wat het per sonen als wat het goederenvervoer betreft, het Venlose N.S.-station het be langrijkste grensstation van geheel Ne derland is. Hij zei verder dat een deug delijke verbinding van Venlo met het westen van ons land, o.a. met Rotter dam, de handel van de stad ongeveer tien maal vergroot, terwijl tevens de rentabiliteit van Rotterdam wordt opge voerd. Staatssecretaris Keyzer achtte spoorbrug over de Maas te Venlo onmisbare schakel in de Nederlandse hij ging daarna over tot de zeten. eigenhandig, maar onder vakkun dig toezicht, als eerste heen en terug de brug. een zogenaamde „volle- wandbrug", vorm heeft De totale 9.500.000. ielljj De sociale commissie van de Raad Europa heeft een „Europees wets- r de adoptie" goedgekeurd, gericht op het belang van niet op dat 7 het te adopteren kind i de adoptieve ouders. door knop waardoor twee slagbomen', die dwars over de spoorlijnen waren ge plaatst, omhooggeheven werden en de toegang tot de brug vrijmaakten. Tij dens deze ceremonie bracht een aan wezige muziekkapel het Wilhelmus ten gehore. De Staatssecretaris reed de trein, waarin de 150 gasten waren ge- Blijft u thuis? DROSTE pastilles, altijd welkom strakke, zakelijke x akoestisch gedempt is. bouwkosten bedroegen I, 402 m. AVRO: 7.00 I ïdgymnastiek; 7.20 Lichte i. VPRO: 7.50 Dagopening, s; 8.15 Lichte grammofooni: ndgymnastiek; man; 9.15 Kc 9.35 Waterstanden; 9. Boekbespreking; 10.00 Lichte grammofi ziek; 10.50 Voor de I 10 De groei klassieke muziek (g Morgenwijding; 12,20 Regeringsi 13.30 Licht i eugd: 17.30 New York calling, praatje; 17.3 r°°r de Jeugd. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws .10 Morgengebed; 7.15 Ouverture... radi oor vroege mensen: 7.55 Overweging; 8.00 ik; 8.50 Voc kleutei 10.15 Kerkorgelspel; 11.00 Vooi 11.30 Lichte grammofoonmuziek 1-1.50 Volaan vooruit, praatje: 12.00 Ange lus: 12.04 Militaire muziek uit de NATO-lan den: 12.20 Theaterorkest (gr.); 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.33 Wij van het land. programma voor de boeren: 12.45 Platennieuws: 12.55 Katholiek nieuws; 13.00 Nieuws; 13.15 Draaien maarll. lichte grammofoonmuziek met commentaar: 14.0C Voor de plattelandsvrouwen: 14.10 Rielek- rdag jl.): *15.00 Voordracht; 15*30' Als de ig van gisteren, klankbeeld; 16.00 Voor de eken; 16.30 U hebt voorrang: Godsdienstig ogramma: 17.00 Voor de jeugd: 17.35 Voor de padvinders; 17.50 Regeringsuitzending: Toerisme en huisindustrie in de Nederlandse Antillen, door J. A. Hummelen; 18.00 Lichte .uziek voor de teenagi ch Socl Eersti 18.30 Licht strijkorkest; 18.50 En i ujn geval, vragen beantwoording. Televisie morgen NOT/NTS: 11.00-12.30 Schooltelevisie: E s Fytiproivirs vragen altijd Bootz Citroenbrandewijn. Vol van smaak, het beste wat u kopen kunt. Misschien hij bezoek mr. Luns Verolme ivat te voortvarend Indonesië wil komen tot lang durige samenwerking met Ne derland, aldus de derde vice-mi- nister-president tevens minister van basisindustrie en mijnbouw van Indonesië, Chaerul Saleh. De ze samenwerking, die zich niet tot bepaalde terreinen of aspec ten zal moeten beperken, zal een basis moeten vinden in een over eenkomst met Nederland waarbij alle bestaande problemen ove~ en weer in grote lijnen kunnen worden geregeld. Minister Saleh, die zaterdagmiddag sprak tijdens een persconferentie ten huize van de Indonesische zaakgelas tigde in Nederland, Moh Sharif, acht te het niet uitgesloten, dat een der gelijke overeenkomst zou kunnen worden gesloten tijdens het bezoek, dat minister Luns in de tweede helft van juli aan Indonesië zal brengen. overdrachtelijke voortdurend naar het mooie weer. herhaalde hetgeen hij woensdag bij zijn aankomst op Schiphol had gezegd, na melijk dat zijn bezoek ten doel had de besprekingen, die minister Soebandrio hier heeft gevoerd, voort te zetten, ver der uit te werken en te concretiseren, met de vaste bedoeling de reeds be staande zakelijke betrekkingen zo spoe dig mogelijk te ontwikkelen en naar om vang uit te breiden. Ook wilde hij zich oriënteren over de contacten tussen het bedrijfsleven in Indonesië en in Neder land. die reeds gemaakt zijn. Tot concrete resultaten is het al leen gekomen met de N.V. Philips Gloei lampenfabrieken te Eindhoven, waar hij donderdag tezamen met ir. F. J. Philips een overeenkomst van industriële werking ondertekende. logelijk aldu federale agenten zijn gisteren 1 zeven uur bezig geweest met een ^reconstructie van de moordaan- a slag op president Kennedy. Met •Ills camera's is deze reconstructie H opgenomen ten behoeve van d commissie-Warren, die belast is :ste|met het onderzoek naar de moord zaak. In een te Moskou en Cairo uit gegeven communiqué verklaren premier Chroesjtsjef en president Nasser dat zij de volken in het zuiden van het Arabische schier eiland en elders moreel en mate rieel zullen steunen in hun strijd tegen kolonialisme en buitenland se overheersing. Genoemd wor den Oman, Aden, Angola, Mozam. bique, Zuid-Rhodesië, Portugees Guinea en Zuid-Afrika. Beide staatslieden vinden dat vreed zame coëxistentie de grondslag moet zijn van de betrekkingen tussen sta len. Aan alle landen die dat nog niet hebben gedaan wordt aangeraden de samenwerking met Zuid-Afrika te staken. De Sowjetunie steunt „de strijd van de Arabische landen tegen de agres sieve intriges van de imperialistische machten, die het Palestijnse vraagstuk *illen uitbuiten'', alsmede het Arabische standpunt wat betreft het gebruik van het Jordaanwater. Ter versterking van de V.N. is het nodig, aldus het communiqué, dat de Afrikaans-Aziatische landen beter in de organen van de V.N. vertegenwoordigd zijn. Lening De Sowjetunie zal Egypte een nieuwe lening op lange termijn van 252 miljoen roebel (ongeveer een miljard gulden) verstrekken. In de vijf komende jaren zal de Sowjetunie technische hulp blij ven geven bij de voltooiing van het tweed? stadium van de stuwdam van Atsoean. Zij zal tevens helpen bij de Louw van fabrieken en van een elektri sche centrale. Hieronder is een staalfa-| briek met een produktie van een mil joen ton per jaar. I De agenten hebben geprobeerd bij be nadering enikele van de punten te vin den, waarop de auto zich ten tijde van de schoten moet hebben bevonden. De mis daad is nog nooit zo uitvoerig gerecon strueerd. Het werk van de Amerikaanse geheime dienst, die kort na de moord eveneens een reconstructie enisceneerde, werd overtroffen. Bij de reconstructie van gisteren werd gebruik gemaakt van het oorspronkelijke moordwapen. Een federale agent stak het wapen herhaaldelijk door het raam op de zesde verdieping van het school boekendepot, vanwaar Lee Harvey Os wald de dodelijke schoten moet hebben gelost Tientallen toeschouwers keken zwijgend toe, terwijl de limousine met 'er ageniten steeds opnieuw de route mi de stoet langs het depot volgde. De FBI-agent die in de limousine op de plaats van de president zat, had op zijn rug een krijtcirkel op de plaats waar de eerste kogel het lichaam is binnenge drongen. Op de achterzijde van zijn hoofd op de plaats waar de dodelijke kogel moet zijn binnengedrongen, was een pleister geplakt. Een tweede agent, die op de plaats van gouverneur John Connally van Texas zat, droeg het pak van Connally toen deze ernstig verwond werd. Het kogelgat in het jasje was met krijtcirkel aangegeven. Een 1 i de constructie werden gebruikt, was gemon teerd op het moordwapen. De deelnemers aan de reconstructie stonden via de radio met elkaar in contact. Tot de waarne ven het bizarre toneel behoorden de gevangenen in de gevangenis van Dallas Zij Verschenen van tijd tot tijd achter de getraliede vensters die uitzien op de straat langs het boekendepot. In deze gevangenis zit ook Jack Ruby die tot de dood op de elektrische stoel is ver oordeeld. omdat hij op 24 november Lee Harvey Oswald heeft vermoord. wagen, waarin president Kennedy op 22 november in Dallas werd vermoord, ziet men links, enkele seconden nadat de ingang van het gebouw was ge passeerd, van waaruit de dode lijke schoten werden gelost. De reconstructie van de moordaan slag was zo „echt" mogelijk. OOK POLITIEK Mies Bouwman weer bij VARA-tv Mies Bouwman heeft enkele maan den geleden, na de narigheden welke zii heeft ondervonden na het beruchte VARA-programma op 4 januari, laten weten dat zij zich helemaal van scherm zou terugtrekken. Inmiddels zijn de emoties weer ach- .r de rug en nu is zij aan het onder handelen met de VARA over een vro- liike come-back" zowel op het eerste als op het tweede net, als gastvrouw in ;rieprogramma's. De VARA laat zich nog niet uit over de inhoud van deze programmareeksen, maar daarvoor is het ook nog rijkelijk vroeg. Hoofdzaak is, dat Mies Bouwman toch weer aan televisiewerk begint en dat dus ook deze pap niet zo heet wordt gegeten, als zij werd opgediend. Bekroonde pianisten spelen voor kijkers Op de avond van vrijdag 12 juni a.s zal de AVRO-televisie het slotconccrt ran het traditionele Concours Reine Ell- abeth (dat bijna de gehele maand in Brussel wordt gehouden) uitzenden. U zult zich herinneren, dat dit we- eldbekende Concours jonge pianisten (beneden 30 jaar) telkens weer naar de Belgische hoofdstad brengt, waar zij zich in volkomen afzondering voor de grote solistenwedstrijd in het Paleis Schone Kunsten kunnen voorberei- Minister Saleh heeft tijdens zijn be zoek van vier dagen aan Nederland ge sproken met de minister-president, Marijnen en met de ministers van tenlandse zaken, van economische tenlandse zaken. van economische zaken, en van financiën, dr. Andriessen en Witteveen. Doel van deze besprekin- was de Nederlandse regering be kend te maken met de plannen van hel bedrijfsleven in Nederland en Indone sië. Minister Saleh wees er op, dat bij het overleg over de industriële samen- ^erking tussen de beide landen niet al- jd naar zuiver economische maatsta- en kan worden gerekend. Er spelen il van politieke factoren mee alsook het feit, dat Indonesië een ontwikkelings waar het in Indonesië thans in de eerste plaats om gaat is de ontwikke ling en rehabilitatie van bestaande pro duktie eenheden en de afzet van de produkten. In verband met dit laatste wordt veel aandacht geschonken aa ontwikkeling van de transportmogelijk heden te land. het interinsulaire ver keer te water en de internationale scheepvaartverbindingen. Minister Saleh merkte nog op, sinds de confrontatiepolitiek tegenover Maleisië alle Indonesische tin in Neder land wordt gesmolten. Dit zal in de toe komst zo blijven. Er wordt weliswaar gewerkt aan het totstandkomen van een een eigen tingieterij op Banka. doch de ze kan pas gaan werken wanneer hel hiermee verbonden havenproject gereed is. Deze tinsmelterij zal een maximum capaciteit van 20.000 ton hebben. Het is de bedoeling de Indonesische tinproduk- Let vanavond op „Kenmerk" Vanavond om kwart voor 8 is het weer tijd voor het veertiendaags tele visiejournaal van de kerken. In deze af levering van „Kenmerk" zal eerst een gesprek worden gehouden over vernieu wingen in de mis-lithurgie in de r.k. kerk, hetgeen voor protestantse kijkers Verscheidene opmerkelijke talenten misschien niet zo aantrekkelijk dit jaar deel aan de wedkamp, maar daarna volgt een filmverslag. Tijdens het slotconcert, waarvan de genomen van de „Achttien". AVRO de opnamen van de BRT over-i Hierin wordt aandacht besteed aar neemt, zullen de winnaars van de eer-1 toenadering tussen de gereformeerde ste. tweede en derde prijs optreden. kerken en de hervormde kerk. Jja. een. daafce \ij. I Dc Britse coureur Do nald Campbell heeft twee ton gebrand gips be steld om de baan op het Eyre-meer in Australië, waar hij in zijn Blue bird een nieuw snel heidsrecord over land wil vestigen, sneller te maken. Proeven met kleine hoeveelheden gips zijn succesvol gebleken- l Het kwik is gisteren in New York gestegen tot ruim 43 graden. Dat is de hoogste temperatuur die ooit zo vroeg in het jaar is gemeten. De president van Ita lië, Antonio Segni, is gis teren bijna tegen de grond gelopen toen bij de inspectie van een ere wacht iemand uit de me nigte naar voren rende om de president een pe titie te overhandigen. Vlak voor de president struikelde de man en viel tegen Segni's benen aan. Lachend nam de presi dent een grote gele en veloppe van de man aan, terwijl de politie hem van Segni wegtrok. I Het Spaanse ministe rie van toerisme heeft bekendgemaakt, dat Spanje een van de meest geliefkoosde vakantie oorden van Europa is. Van dc bijna 11 miljoen toeristen kwamen er 8,7 miljoen uit Europa. Dc meesten kwamen uit Frankrijk, Engeland, Duitsland en Portugal. Deskundigen van het vulkanologisch instituut hebben berekend dat de vulkaan Etna de laatste negen dagen een miljoen m3 lava heeft uitge braakt. I Volgens een statistiek van het Amerikaanse mi nisterie van handel zal tegen het einde van het jaar het autopark in de V.S. uit bijna 86 miljoen voertuigen bestaan. I Boven Schoorl verloor een reclamevliegtuig gis teren zijn sleepreclame die op het dak van een huis terechtkwam, ge lukkig zonder schade aan te richten. tie sterk uit te breiden en de tin, die Indonesië niet zelf kan smelten, Nederland te blijven sturen. VERLEDEN Met minister Witteveen is ook nog ge sproken over de financiële gevolgen van het verleden. Minister Saleh noemde dit een moeilijk en ingewikkeld probleem, van beide kanten bestaat echter de be reidheid tot praten en dit achtte hij heel belangrijk. De onderhandelingen met het Ver- olme-concern zijn nog niet afgesloten. Indonesië staat nog wat terughou dend tegenover de al te grote voort varendheid waardoor de plannen van de heer Verolme worden gekenmerkt. Overheid moet schade beperken Gemeenschappelijke politiek t.a.v. abonnementsprijs De dagbladpers vormt zozeer een integrerend en onmisbaar onderdeel van onze samenleving, dat zij ook door andere massa- communicatiemiddelen als radio en televisie niet kan worden ver vangen. Daarom kan men ook niet zeggen dat de dagbladpers als geheel aan de rand van de afgrond staat of vreest daarin binnenkort te zullen verdwijnen. Echter ontmoeten de dagbladen In ons land wel een aantal belemmerin gen. Bovendien dreigen andere moei lijkheden te ontstaan die het niveau van de voorlichting in ons land scha den en die een ernstige bedreiging vormen voor de verscheidenheid in de Aldus de Nederlandse Dagbladpers, de vereniging van dagbladondernemin- in ons land, in haar jaarverslag 1963 dat hedenmiddag is gepubli ceerd. BETEKENIS Wat de betekenis van het dagblad be treft, ook al zou mèt de ontwikkeling de televisie het belang van de vs- en verstrooiingbrengende func- an de krant enigszins afnemen, te gelijk daarmee, aldus het jaarverslag, neemt het belang van de toelichtende, commentariërende en opiniërende func- 'an het geschreven dagblad toe. En daarmee neemt ook toe. tegenover de eenvormigheid die het televisieme dium eigen is, het belang van de scheidenheid in de dagbladpers. De wenselijkheid van verscheidenheid _i de dagbladpers wordt door het jaar verslag met klem gesteld. De Neder landse dagbladen doen veel om J~ Commentaar Zo ver mo gelijk Het ligt in de aard van het satiri sche televisieprogramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", dat de makers-presentatoren proberen, zo mogelijk te gaan in hun ironisch Ti entaar op recente voorvallen, ge beurtenissen en uitspraken van voor aanstaande persoonlijkheden. Het lag dus in de lijn der verwach tingen, dat de heer Verolme niet straffeloosde bouw van zijn reuzen- tanker tegenover een redacteur van het Handelsblad heeft kunnen verge lijken met de bouw van de ark van Noach. De heer Verolme ging hiermee zeer ver: het ,Zo is hef'-team buitte dit uit en liet hem in een gespeeld vraaggesprek nog meer van dergelijke uitspraken, aan de Bijbel ontleend, maken. Men legde zich echter de be hoorlijke beperking op, door hierbij min of meer gevleugelde woorden uit de geschiedschrijving te hanteren, zo dat wel scherp werd aangetoond hoe men de uitspraak van de heer Verol me als vergaande geborneerdheid aanvoelde, maar er toch geen vorm van spotternij met de Bijbel werd be doeld. De senator Algra heeft met zijn di rect aanval op het boek van de „Zo- is het"-medewerker Gerard van Reve (die overigens de eenvoudigste tekst nog niet uit het hoofd kan leren, laat staan spelen!) natuurlijk de knup pel in het hoenderhok gegooid, maar wij nemen aan, dat hij, felle kritiek verwachtend, hartelijk heeft gelachen cm het op zichzelf geestige liedje van de „examenleerlmge", evenals minis ter Luns de op hem geuite kritiek wel glimlachend zal hebben geslikt: wij weten dat deze hem altijd vermaakt. In een programma als dit is derge lijke satire toegestaan. Dat neemt ech ter niet weg. dat „geestigheid" te ver kan worden gedreven en was wel het geval bij de onsmakelijke grap over de NAVO-vergadering. Dat was weer dat bruiloften-en-partijen- gedoe" dat via het scherm onplezierig de huiskamers terecht komt. ~)e rector magnificus van de V.U. bleef natuurlijk ook niet buiten schot: „Zo is het" koos de kant van de stu denten en wist fragmenten uit de ge laakte interviews met Jan Hein Don- en Han hammers op tafel te bren gen. Daarin ging het niet zachtzinnig toe. Na de zelf-kritiek van rooms-ka- tholieken in het boekje „Het rijke Roomse leven" heeft het team ii vorige uitzending „het socialisme" er flink van langs gegeven en nu wan „de gereformeerden" aan de beurt. Óp dit thema zal bij allerlei gelegen heden wel doorgeborduurd worden: het is dan ook gesneden koek voor een satire. Men is dus zo ver mogelijk gegaan, hier en daar zelfs té ver, er zijn al dan niet verdiende klappen uitge deeld in het nog altijd amateuristi sche vlak. Erg sprankelend was het programma over het geheel genomen niet. Kleine goede uitschietertjes wa ren enige van de „kinderliedjes" en het shotje op de bejaarden-activiteit. Misschien zal het goed zijn, als het team nu eens wat op vakantie gaat, want in het voorjaar wil nog wel eens „moeheid" optreden en daaraan kan een ijverige figuur als Rinus Fer- dinandusse, die zoveel hooi op zijn vork heeft, lijden. Voorts zagen wij van de VARA- televisie zaterdagavond nog het Zwit serse programma dat de Gouden Roos Montreux won. Qua show zal het vele kijkers zijn tegengevallen, maar wie houdt wan experimentele vond sten en knappe beeldtechniek zal daarvan volop hebben genoten. Als zodanig onderscheidt dit programma zich zeker van de algemene amuse- ments-show. voorlichting die zij geven te verbete ren en uit te breiden. In de laatste tien jaar is het aantal pagina's dat de Ne derlandse krantenlezer gemiddeld per dag ontvangt ongeveer verdubbeld. Echter ontmoeten de dagbladen bij hun streven, hun taak zo goed moge lijk te vervullen, een aantal ernstig® moeilijkheden die zij niet zelf uit d® weg kunnen ruimen en waardoor een gezonde ontwikkeling van de pers wordt belemmerd. Zo hebben de dagbladen in 1963 bijvoorbeeld 12,5 miljoen gulden aan omzetbelasting en invoerrechten op krantenpapier moeten betalen. OVERHEID De overheid, aldus de Nederlandse Dagbladpers in dit jaarverslag, behan delt de dagbladen soms tezeer als een economisch interessante bedrijfstak met voorbijzien van de belangrijker niet- economische aspecten. Het is de overheid, die tot op grote hoogte bepaalt onder welke journalis tieke en economische omstandigheden de pers werkt Directe ondersteuning wijst de pers af als een bedreiging van haar onafhankelijkheid. Wel echter behoren de belemmeringen uit de weg te worden geruimd. Het behoort naar de mening van de dagbladpers ook tot de taak van de overheid, dat zij, indien zij maatrege len neemt op andere icreinen die voor de dagbladen van grote betekenis zul len zijn, dat dan op zodanige wijze doet, dat de schade aan de dagbladen tot een minimam wordt beperkt. Hier bij wordt gedacht aan eventuele In voering van reclametelevisie. 1963 voort. Het totaal aantal be talende abonnees van de Nederlandse dagbladen bedroeg eind 1963 meer dan 3.400.000. Van elke 1000 inwoners van ons land zijn er thans 283 op een dag blad geabonneerd, tegen 261 tien jaar geleden. (Voor andere landen is dit cijfer van 283: Engeland 476, Noorwe gen 465. Finland 447, i'apan 410, Dene marken 346. Zwitserland 332, West-Duits- land 326, Verenigde Staten 319, België 272, Frankrijk 242, Oostenrijk 232, Ca nada 220, Italië 123). De stijging in het aantal pagina's schrijft het jaarverslag toe aan de stij ging van het advertenti-volume in de loop der jaren, maar >ok aan uit breiding van de redactionele voorlich ting, nog afgezien van de verbetering naar inhoud daarvan. PRIJZENOORLOG Uit het jaarverslag blijkt wel, dat, indien dc dagbladondernemingen geen eensgezinde politiek voeren met be trekking tot de abonnementsprijs, de concentratievorming zal toenemen. Zelfs is dan niet denkbeeldig het risico van een prijzenoorlog tussen de bladen, een oorlog die de dagbladpers tot nu toe heeft weten te voorkomen en die ook grote schade zou toebrengen aan de voorlichting. In verband hiermede acht het jaar verslag hef noodzakelijk dat het dag bladbedrijf door een grondige herziening het overheidsbeleid op dit punt in de gelegenheid wordt gesteld, gemeenschappelijk bindende beslissln- over de abonnementsprijzen te Ook na de in 1963 doorgevoerde ver hoging is de abonnemensprijs in ons land zeer laag. In december 1963 be droeg deze prijs gemiddeld 71 cent per week, of, bij zes nummers per week, minder dan 12 cent per nummer. Op langere termijn gezien is de prijs in het dagblad, ook na de verhoging in 1963, achtergebleven bij het al gemene prijsniveau. Bovendien heeft de verhoging van de abonnementsprijzen geen verbetering gebracht in de grote conjunctuurgevoeligheid van de dagblad pers, die een gevolg is van de grote afhankelijkheid van de advertentieinkom sten. Reeds daarom, aldus het ver- van de Nederlandse Dagbladpers, zal verdere verhoging van de abonne mentsprijs nodig blijven, al is op de langere duur de verhogi g uiteraard ge bonden aan grenzen die mede worden bepaald door de functie van de krant. Radio vanavond I. VARA: 18.00 Nieuw door Nederland, strijkorkest: 19.3C 19.45 Regreringsuitzendii ngsoli: ten: 19.00 eportag! Stok; 20.00 Nieuw; Jnbereikbaar, reportage: 21.05 Rotter* dams filharmonisch orkest en solist: klas- muziek: 22.30 Nieuws: 22.40 Balans: I programma; 22.55 Weerklank, mu- Tie: 23.30 Lichte grammofoonmuziek; 1.00 Nieuws. rsum D. NCRV: 19.00 Nieuws en weer- praatje; 19.10 Op de man af. praatje; 19.15 it oude handschriften; 50 Radio Filharr Moderne muziek: 20.25 Aftellen, hoorspel de vrijheid: 21 15 Ierse melodieën (gr.); |ÉgHg -tri 22.05 Wereldpanora 22.15 Pianorecital: Lichte orkestmi politiek richten* 22 40 Ar besprek ine: 23 05 Werken van Nederlandse componisten: 23.40 Gitaarmuziek (gr.); 23.55- 24.00 Nieuws. Televisie vanavond en hond. film; 20.40 Das glbt es York. documentaire film: 21.00, i van hen, sprcekfilm; 22.35-22.401 Picknick-traktatie?D R O STE pastilles, altijd welkom 1524) De betonnen vloeren in mo- den. Alle zuren tasten beton nl. aan, derne huizen maken ontegenzegge- zodat zoutzuur, zwavelzuur en salpc- lijk een solide indruk en schijnen terzuur, met alle derivaten daar- minder aan slijtage onderhevig van, verbonden zijn. Hiertegen kan dan hun houten voorgangers in teder normaal mens ogenblikkelijk ouderwetse behuizingen. In het al- aanvoeren, dat er in zijn (of haar) gemeen zal die indruk wel door de huis met dergelijke stoffen niet ge- werkelijkheid bevestigd worden, werkt wordt. Goed, maar ook orga- maar tegen een paar misstappen nische zuren werken op beton in. uit mijn jeugd zou ook het beton Wees dus voorzichtig met de hete ■- -• grieppatjënt j,,.. niet bestand zijn geweest. Om te be- kwast die ginnen was er het indianenvuurtje, stemd is, dat ik destijds op zolder aanlegde en dat na korte tijd produceerde dan de toegevoegde brandstof veroor loofde. De oorzaak hiervan liet zich zelfs voor een ne genjarig brein niet TOCH IS «»T ZO! eveneens met zuurgeworden melk, want het tast In het beton de vrije kalk aan en verdringt ten slotte ook het zwakkere kiezelzuur uit de moeilijke op losbare zulten in het beton. Het zal een gerust stelling voor me- moeilijk raden en de door vlammen nigeen zijn, dat in betonnen wonin- aangetaste vloerplanken moesten gen naar hartelust met alkohol kan door de koelbloedige Indiaan met worden gemorst, want chemisch koffers aan het oog onttrokken wor- wordt beton door alkohol vrijwel niet den om uitstel van straf te bewerk- aangetast. Wee echter de mensen stelligen. die regelmatig suiker morsen! De Dergelijke experimenten zijn op wijze waarop suiker beton aantast een betonnen vloer aanzienlijk min- is nl. analoog aan de werking van der gevaarlijk, maar het feit op zuren en op het reeds verharde be- ziehzelf geeft de Indianen geen vrij- ton werkt suiker dan ook in als c$n heid naar hartelust een vuurtje bij zwak zuur, waardoor vrij omvang- hun wigwam op zolder te stoken, rijke en snelle aantasting kan wor- Want beton vat wel geen vlam, maar den veroorzaakt. Ook limonadega- tegen hitte is het toch niet bestand, zcuse kan fataal zijn, niet alleen Boven 100' C ontwijkt eerst het ca- door het suikergehalte, maar tevens pillair geabsorbeerde water uit de wegens de koolzuur dat na de aan- porien. daarna treedt het molecu- tasting tenslotte alleen het onoplos- lair gebonden kristalwater bij tem- bare kiezelzuur uit de betonverbin- peraturen van omstreeks 250° C naar dingen overlaat. Een geruststelling buiten, waardoor in de chemische zal het echter zijn, dat iedere huis samenstelling van het verharde ce- vrouw naar hartelust met zeepsop ment wijzigingen optreden en b\j op de betonnen vloer te keer kan temperaturen van 575° verpulvert het gaan, want kaliloog en natronloog beton zelfs, doordat de uit kwarts hebben weinig invloed. Wat dan het bestaande toeslagstoffen veranderen, einde moge zijn van deze (gechar- Wie denkt, dat beton verder aan geerde) waarschuwing, s willekeur van morsige mensen En weet u. dat er talloos vele kan worden overgeleverd, zal op ten suiker zijn' den duur zwaar teleurgesteld wor- (Nadruk verboden). H. Pétillon

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5