Nieuwe JLeidse Courant 315 DODEN IN 'T STADION Juan Carlos bij parade vooraan Dodelijke vuurdans Paniek Drama tijdens voetbalwedstrijd in Lima (Peru) bij uitgangen: 900 gewonden, vooral vrouwen en kinderen Zesendertig uur na de ontvoering al vrij Y erkeersongelukken weer vele in getal Chinezen versterken grens met Vietnam Commentaar Erhard levert kritiek op Seebohm Maandag 25 mei 1964, 45ste jaargang tMiw: f. DIEMEK RoofdrwJacteurt Dr. E. DIEMEK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stintvaitigh h gheblevsn mijn her» in teghenspoel" Iets minder warm De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Iets lagere temperaturen met enkele lokale regen- of onweersbuien, maar ook perioden met zonneschijn. Zwakke tot matige veranderlijke wind (Opgemaakt om 1115 uur). (Zie voorts pagina 7) Abonnementsprijzen 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendiensf bezorging 18.00—19.00 BIJ een voetbalwedstrijd in bet stadion van Lima, de hoofdstad van Peru, beeft zich gisteren een ongekend drama voltrokken, dat volgens de laatste, nog officieuze, berichten aan 315 mensen het leven heeft gekost en waarbij ongeveer 800 personen gewond werden. De meeste slachtoffers zijn vrouwen en kinderen. Zij vielen in een enorm gedrang bij de uitgangen van het stadion, toen de politie naar aanleiding van ernstige onlusten op en om het voetbalveld met harde hand ingreep. Velen werden onder dev oet gelopen. derzoek aangekondigd. De regering heeft met het oog daarop de grondwet voor dertig dagen buiten werking gesteld. De onlusten deden zich voor bij een wedstrijd tussen de amateurploegen van Peru en Argentinië. De scheids rechter Angel Eduardo Pazos uit Uru guay, zag zich enkele minuten voor het einde genoodzaakt de wedstrijd te staken toen de ongeveer 50.000 toe schouwers een regen van kussentjes op het veld lieten neerdalen en een groot aantal heethoofden het veld op stormde, nadat hij bij de stand 1_0 voor Argentinië een doelpunt van Peru had afgekeurd. Politiemannen met honden namen on middellijk de scheidsrechter en de spelers In bescherming cn wierpen traangasbom- men om de woeste menigte te verspreiden. Toen dat niet direct hielp, lieten ze de honden los en begonnen ze waarschu wingsschoten te lossen. De gevolgen wa ren ontzettend: tienduizenden raakten in paniek en drongen zich naar de uitgangen. De hoofdpoorten waren echter nog ge sloten en er ontstond een gedrang, waarin velen doodgedrukt of onder de voet ge lopen werden. Vrouwen en kinderen vie len van de tribunes op het cementen plaveisel dood. Vernielingen Zich onbewust van het drama dat zich achter hen afspeelde, trokken tal van woestelingen, die via andere uitgangen buiten hadden kunnen komen, de stad in, waar ze grote vernielingen aan richtten. Auto's werden in brand gestoken en tal van winkelruiten moesten het ont gelden. Een spoor van vernieling leidde tot in het centrum van de stad, waar niets vermoedende burgers alles met ontzetting gadesloegen. De Jockey-club. de Good' rich-bandenfabriek en een aantal huizen werden in brand gestoken door een komen buiten zinnen geraakte menigte. enE autobus en 11 personenwagens brand den voUedig uit Ook in het stadion werd brand gesticht Intussen werden -de slachtoffers allerijl met vrachtwagens naar de zieken huizen gebracht waar groot alarm was geslagen. Alle artsen en verpleegsters in de hoofdstad werden opgeroepen. Spoedig na het bekend worden van het drama meldden zich bij de ziekenhuizen groepen mensen die naar verwanten informeerden. Grondwet buiten werking gesteld De president van Peru, Fernando Be- Iaunde Terry, heeft in een boodschap lijn volk zjjn grote leedwezen over gebeurde betuigd en een zeer streng In het officiële communiqué waarin het buiten werking stellen van de grondwet wordt bekendgemaakt zegt de regering onder meer dat deze maatregel is geno om te verhinderen dat agitators van de gelegenheid gebruik maken om de openbare orde te verstoren. De politie, zo vervolgt het communiqué, heeft geen gebruik gemaakt van haar wapens en de doden zijn uitsluitend ge vallen als gevolg van het gedrang dat zich voornamelijk bij de poorten van het sta dion voordeed. „De regering, smartelijk getroffen door deze tragische gebeurtenissen, welke door een banaliteit werden uit gelokt, vraagt de bevolking haar kalm te te bewaren en met de openbare macht samen te werken om te voor komen dat dit droevige sportincident door agitators wordt uitgebuit en nog grotere schade veroorzaakt dan onge lukkigerwijze reeds is aangericht". Onder Ouder-Amstel is zaterdag avond een Amerikaanse legerwa gen van de vliegbasis Soesterberg met vijf Amerikaanse militairen over de kop geslagen en geheel uitgebrand. Een der inzittenden werd ernstig, twee anderen licht gewond. De auto belandde op de tegenovergestelde rijbaan en vloog in brand. Prof. Van der Meer: P. C. Hooftprijs De Staatsprijs voor Letterkunde (P. C. Hooftprijs) 1963 is toegekend aan de es sayist prof. dr. F. G. L. van der Meer te Lent (hoogleraar in de kunstgeschiedenis aan de r.k. universiteit te Nijmegen) zijn gehele oeuvre. De uitreiking zal plaatsvinden op het Muiderslot op 16 juni. In één oogopslag AR: Verhoging AOW op 1 januari moet doorgaan pag. 2 „Overhead meet met twee maten" (Prodeha) pag. 2 Protestantse informatie pag. 2 Huurcompensatie? „On zin" pag. 2 Krant niet bang voor RTV pag. 5 Staatssecretaris stuift door het land pag. 5 Indonesië: compleet akkoord gewenst pag. 5 Foto ontlast Oswald met pag. 5 Maggio Musicale pag. 7 Weer geen Usy pag. 7 Nieuw kankerinstituut pag. 7 Super vliegtuig: 10.000 km per uur pag. 11 Kruideniers en vrije prijzen pag. 11 Sport pag. 8, 9 en 11 Mevr. Dassault niet mishandeld Mevrouw Dassault, de echtgenote van de miljoenen bezittende vlieg tuigbouwer is zesendertig uur na haar ontvoering in goede gezondheid teruggevonden in een boerderij even Twee jongemannen, de 21-jarige S. Kingma uit Hennaard en de even eens 21-jarige H. Stelwagen uit Itens zijn zaterdagavond omstreeks tien uur bij het dorp Bozum, gemeente Baarderadeel, met een auto van de weg geraakt. De wagen kwam met de wielen naar boven in de diepe bermsloot terecht en zonk gedeelte lik weg in de modderige bodem, waardoor de portieren klem kwa men te zitten. Een passerende fietser ontdekte de auto enige tijd na het ongeval. Hij sloeg alarm, waarop de slachtoffers uit de auto werden gehaald. Zij bleken echter reeds te zijn verdronken- Er werd lang durige kunstmatige ademhaling toege past, maar dit mocht niet meer baten. De vierjarige Tjerk Bakker uit Drachten is zaterdag in het ziekenhuis overleden aan de zware verwondingen, die hij opliep toen hij vrijdagavond voor de ouderlijke woning onder de wielen een passerende vrachtauto terecht- In Apeldoorn is gisteravond de 4- jarige Henk Ganzevles door een auto aangereden en zo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het zieken huis is overleden. De achtjarige Pieter Tjepke Stein- fort'uit Franeker is zaterdag, toen hij op de fiets van het zwembad naar huis wilde terug kere^ bij een verkeerson geval om het leven gekomen. Een vrachtauto met aanhangwagen, geladen met stenen, wilde hem passeren. Te gelijkertijd moest de vrachtwagen chauffeur echter uitwijken voor bestelauto. Vermoedelijk is de jongen toen tegen de aanhangwagen gekomen, waardoor hij het evenwicht verloor. Hij viel en kwam met zijn hoofd onder de achterwielen van de aanhangwagen te- Op rijksweg 43 in de gemeente Gro ningen is gistermorgen de 66-jarige heer G A. R. v. d. Veen uit Groningen bij een verkeersongeluk om het lev gekomen. De man werd, toen hij per fiets overstak, door twee in tegenge stelde richting rijdende auto's aangere den. Hij was op slag dood. De auto'! kwamen bij de pogingen van de be stuurders om de fietser te ontwijken, met elkaar in botsing. De 31-jarige heer J Hoekstra uit Rotterdam heeft zaterdagavond bij verkeersongeluk in Spanje de dood ge vonden. Zijn auto kwam bij Taberna in Almeria in botsing met een vrachtauto. De echtgenote van de heer Hoekstra wérd licht gewond. ten Noorden van Parijs. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd zij door gemaskerde mannen uit een auto ontvoerd, anderhalf etmaal later werd zij aangetroffen door twee' agenten die lege boerenhuizen con troleerden. man die haar bewaakte, Mathieu Costa (26) bood geen verzet bij zijn arrestatie. Onmiddellijk nadat hij op de hoogte was gesteld van het terug vinden van zijn vrouw is Dassault uit Parijs naar het voorstadje Senlis ver trokken. Kort na zijn aankomst daar arresteerde de politie twee medeplich tigen aan de ontvoering, een vierde tan wist te ontsnappen. Voorzover gisteravond achterhaald kon worden heeft Dassault geen losprijs be taald, al deden er in Parijs de wild ste verhalen de ronde. Volgens som mige geruchten zou er een bedrag van n miljoen nieuwe francs zijn geëist. Volgens andere zou als voorwaarde voor de vrijlating zijn gesteld het ogenblik kelijk op vrije voeten stellen van Salan ex-kolonel Jouhaud. Toen Dassault werd gevonden door de agen ten had zij de juwelen nog in haar bezit die zy omhad bij haar ontvoering. „Mijn ontvoerders hebben mij niet mishan deld", vertelde zij de politie, „maar hel waren wel gevaarlijke mannen. Ik was niet bang. maar hield mij op alles voor bereid". De mannen zouden hebben ge dreigd, dat als mevrouw ging gillen, zij een prop in haar mond zouden duwen. Volgens mevrouw Dassault was de ben de zeer goed georganiseerd. De leden zouden haar bewegingen gedurende enige maanden dag en nacht hebben gadegeslagen. Toen zij goed e: de auto zat kreeg zij chloroform toege diend. De mannen, van wie de leider zeer spraakzaam was, vertelden haar dat zij goed behandeld zou worden, maar dat de bende wel geld wenste te zien. Direct na aankomst in de boer derij kreeg mevrouw Dassault een maal tijd. Daarna moest zij plaats ne een soort tent die in het midden kamer stond. Dat moest een z mogelijke afzondering van de buiten wereld waarborgen. De nacht was haar niet meegevallen. Het was bijzonder stil rondom de boerderij. Daarom v zij tegen de morgen gaan wandelen de naaste omgeving, hetgeen toegestaan werd. Plotseling trof zij de twee politie mannen. „Ik ben mevrouw Dassault" vertelde zij de verblufte gendarmes. De agenten wilden dat niet voetstoots gelo ven en vroegen eerst om papieren. Toen mevrouw Dassault die niet kon tonen wist zij de mannen te overtuigen door ze een krant onder de-neus te houden met haar foto. Te warm zeewater oorzaak van stank In een om sommige Zeeuwse kreken alsook op sommige punten Waddengebied wordt thans een onaange name geur waargenomen. Met die gebieden waar weinig zeestroming is, werd het water door de hoge tempe raturen te warm, waardoor tal van zeedieren dood gingen. Het rottings proces van de omgekomen zeedieren doet de voor velen ondraaglijke stank ontstaan. Het huidige zuurstofgebrek in het ter van bedoelde gebieden kan volgens deskundigen alleen worden opgehev< bij andere weersgesteldheid. Prins Mauritsmedaille In de vandaag in Utrecht gehouden jaarvergadering van de Koninklijke Ne derlands" vereniging „Ons leger", is aan lui.enant-kolonel F. C. Spits de Prins Maurits-medaille uitgereikt. Luitenant kolonel Spits heeft deze onderscheiding gekregen „wegens loffelijke verrichtin gen die hebben bijgedragen tot verho ging tot verbetering van het aanzien der Koninklijke landmacht". Overste Spits geniet vooral bekendheid door zijn sinds 1946 gehouden wekelijkse radiopraatjes. De 65-jarige mevrouw Dassault, die vrijdagnacht uit Parijs werd ontvoerd, is teruggevonden. Met haar echtgenoot gaf zij een persconferentie kort na haar bevrijding. Bij de gisteren in Madrid gehouden parade ter herinnering aan het einde van de burgeroorlog heeft generaal Franco de ereplaats aan prins Juan Carlos de Bourbon gegeven, blijkbaar om duidelijk te laten uitkomen naar wie zijn voorkeur als troonopvolger uitgaat. Een stap achter de 72-jarige generaal stond even roerloos als kaarsrecht prins Juan, zoon van de Spaanse troonprete- dent Don Juan de Borbon. De prins droeg het uniform van officier van het Spaanse leger. Zyn echtgenote, prinses Sophie van Griekenland nam eveneens een ereplaats in, in de loge van dona Carmen Polo de Franco. In Madrid ver telde men elkaar dat de prins en zijn vrouw bij vorige soortgelijke gelegen heden aanzienlijk minder vooraanstaan de plaatsen kregen toegewezen. Een zegsman van de carlistische be weging heeft voor het begin van de parade verklaard dat de carlisten in het vervolg zullen betogen als prins Juan bij openbare festiviteiten aanwe zig is. Uit militair oogpunt bezien viel er weinig te bewonderen! Er macheerden ongeveer vijftienduizend soldaten mee en duizend voertuigen namen aan de op tocht deel. Naar schatting van de politie heeft ongeveer een half miljoen mensen de parade gadegeslagen. Huwelijksbootje zat op slot. De Amsterdamse politie heeft zater dag door kordaat ingrijpen een pas ge trouwd paar uit Rhoon uit een moeilijk parket geholpen. Het echtpaar was na de huwelijksplechtigheid de familie- drukte ontvlucht om in zijn woonboot aan de Stadhouderskade te Amsterdam de eenzaamheid op te zoeken. Toen het echtpaar voor de boot stond bleken de echtelieden geen sleutel te hebben. Am sterdamse agenten wilden wel een hand je helpen en wisten de deur zonder haar te forceren op vakkundige wijze openen. China heeft een legc-r van ongeveer 100.000 man onder wie parachu tisten en commandotroepen, san getrokken in Nanning, een strategisch belangrijk centrum in het zuiden van China. Het heeft een spoorver binding met Hanoi, de hoofdstad communistisch Noord-Vietnam. Voorts heeft het de luchtverdedi ging van Noord-Vietnam versterkt en talrijke vliegtuigen gestationeerd op Chinese vliegvelden bij de grens van Noord-Vietnam. In Peking vreest men blijkbaar dat de strijd in Zuid- Vietnam en Laos zich ook zal uit breiden tot Noord-Vietnam. Intussen blijven de communistische troepen in Laos oprukken- Gisteren be zetten zij de belangrijke stad Moeong Keoeng, op 20 km ten noordwesten de Vlakte der Kruiken. Het was een de laatste neutralistische bolwerken, dat door de Amerikanen aangelegd vliegveld heeft, hetwelk in alle jaarge tijden gebruikt kan worden. Geconsta teerd is. dat de rode troepen vlot be voorraad worden uit Noord-Vietnam. Sommige bevoorradingskonvooien tellen twintig tot dertig vrachtwagens. Gene raal Kon Le, die naar Vientiane is ge vlogen voor overleg met premier Soe- a Phoema, zei zaterdag dat Laos steun aan bevriende landen zal vragen, als de communisten hun aanvallen niet stopzetten. Conferentie Het grote probleem Phoema is, dat de strijd voortduurt, ter- er nog geen uitzicht is op een inter nationale conferentie, die aan de schen ding van de neutraliteit van dit land zal worden gewijd. De premier heeft zich premier bereid verklaard, aan een internationale conferentie deel te nemen, als het vui in Laos onmiddellijk wordt gestaakt de communistische troepen worden te ruggetrokken op de stellingen, die zij voor het offensief van vorige week namen. Phoema wees een nieuw verzoek van zijn halfbroer, prins Soevarnnoe- Vong, naar de Vlakte der Kruiken te komen om de problemen van Laos te bespreken, van de hand. Inmiddels heeft hij Amerika verzocht, meer jachtbom menwerpers van het type T 28 te stu ren. Deze kunnen met raketten worden bewapend. Op een persconferentie in Saigon heeft men een gevangengenomen lid var Viet Cong naar voren gebracht. Deze vertelde, dat z(jn afdeling verschillende keren naar Cambodja was gevlucht binnen de Cambodjaanse grens een p tieke en militaire opleiding had ont vangen. Twee andere gevangenen deel den mede. dat zy herhaaldelijk beno digdheden hadden gekocht van vriende lijke Cambodjaanse soldaten. Voor alle rebellen geldt de permanente instructie, dat zy naar Cambodja moeten vluchten, als sterkere strijdkrachten hen benade- "DELANGWEKKENDE opmerkingen heeft dr. Berghuis zaterdag op het A.R. Partijconvent gemaakt over het conflict in de prot. chr. geestelij ke verzorging van de krijgsmacht. Belangrijk vinden we met name zijn stelling, dat de organisatievorm van het militaire pastoraat opnieuw moet worden bekeken. Helaas heeft minis ter De Jong aan de Eerste Kamer meegedeeld, dat dit niet in zijn be doeling ligt. We zijn het geheel eens met de a.r. partijvoorzitter, dat in de persoon van de krijgsmachtpredikant kerk en leger wij zouden zeggen: kerk en staat merkwaardig zijn vermengd, We achten het een ongewenste situa tie, dat een krijgsmachtpredikant niet alleen dienaar van zijn kerk, maar ook burgerambtenaar is. Blij kens artikel 2 van zijn instructie geldt zelfs voor de hoofdlegerpredi- kant: „Hij is voor de uitoefening van zijn ambt verantwoordelijk aan de minister van Oorlog". Het lijkt ons dan ook slechts vrijwillige zelfbeper king van de huidige bewindsman wanneer hij volstaat met het stellen van regelingen van administratieve en huishoudelijke aard en zich ont houdt van aanwijzingen met betrek king tot de boodschap, die de geeste lijke verzorgers brengen. Dr. Berghuis erkent evenwel de be voegdheid en zelfs de plicht van de overheid om te „beoordelen in hoe ver en tot hoever een bepaalde van wege geestelijke verzorgers gebrachte boodschap kan worden toegelaten in dien de uitoefening van haar wettige overheidstaak daardoor in gevaar zou worden gebracht". We hebben er enige moeite mee om dit dr. Berg huis zonder meer na te zeggen. Voor opgesteld zij. dat wij beslist niet me nen in een tijdperk te zijn aangeland, dat als vóór-Constantijns kan wor den aangemerkt. Sprekend over de verhouding van kerk en staat, is ons alle catacomben-romantiek vreemd. Wij eren de overheid als dienaresse Gods, maar geloven niet in haar on feilbaarheid. We zien de overheid dan ook liever niet ex cathedra oor delend over de boodschap, die de predikanten in de strijdkrachten brengen. Deze boodschap kan in strijd zijn met de Heilige Schrift, maar dat kan de uitoefening van de overheids taak evenzeer zijn. Ook aan de uit oefening van de wettige overheids taak, de bescherming der goede en de bestraffing der kwaden, zijn gren zen gesteld. Op grond van het beginsel van de scheiding van kerk en staat, menen we, dat de kerken de uitsluitende verantwoordelijkheid dragen voor de boodschap, die haar dienaren bren gen. Meent de overheid, dat een pre dikant aan de evangelieboodschap conclusies verbindt, die voor haar taakvulling schadelijk zijn, dan zul len de met het opzicht belaste kerke lijke organen een onderzoek moeten instellen. Zij kunnen de betrokken predikant in gebreke stellen, maar ook tot de conclusie komen, dat naar de wil des Heren gesproken is. Zou den de andere kerken daarmee in stemmen, dan staat in'het laatste ge val het conflict tussen kerk en staat levensgroot voor ons. Maar dan is het een zuiver conflict om het zo maar aan te duiden en niet een botsing tussen de overheid en een predikant, die van de minister via de hoofdlegerpredikant aanwijzingen over zijn zuiver-ambtelijk werk kan krijgen, omdat hij ook staatsambte naar is. Een woordvoerder van de Westduitsc regering heeft meegedeeld, dat bonds kanselier Erhard in een gesprek met mi nister Seebohm kritiek heeft geoefend op diens rede van vorige week zondag to Neurenberg op een congres van Sudeten- Duitsers. Volgens de Westduitse woordvoerder zou de rede wantrouwen tegen de op vreedzame regelingen gerichte politiek van West-Duitsland kunnen wekken Bondskanselier Erhard heeft in zijn ge sprek met Seebohm verwezen naar zijn, rede van 1 mei waarin de bondskanselier het verlangen uitsprak naar een duur zame, rechtvaardige en vreedzame rege ling alsook naai" een goede verhouding tot de Oosteuropese buurlanden. De bondsregering zou blijven zoeken naar middelen om tot een schikking te komen. Onaantastbaar zou evenwel het natuurlijke recht op zelfbeschikking ook dat van het gehele Duitse volk, zijn, al dus de Westduitse woordvoerder, die ook nog zei, dat Erhard had verwezen naar de regeringsverklaring van 18 okt. 1963. Daarin stelde de bondsregering tegenover Tsjechoslowakjje hoegenaamd geen ge- biedseisen. 'JNjdens een brand, die uitbrak tijdens het optreden van een groep vuurdan- sers van het eiland Samoa in San Francisco, zyn zes leden van de groep om het leven gekomen. Er brak paniek uit, toen de toeschouwers het gebouw wilden verlaten. Hierbij werden tientallen mensen gewond, van wie er zich tenminste zes in levensgevaar bevinden. Het ongeluk gebeurde tijdens een feestelijke kerkelijke bijeenkomst, ter viering van de nationale feestdag van Samoa. Toen de zwoorden van de dan sers moesten worden aangestoken (die waren met in benzine gedrenkte doe ken omwikkeld) kwum een der dansers te dicht bij een bak met benzine waardoor binnen enkele seconden alles wat brandbaar was in brand stond'

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1