Nieuwe Leidse Comuraiiit Berghuis: CHU moet nu kleur bekennen Druk op Seebohm om ambt neer te leggen Massaslachting in Jemen A.O.W.-uitkering per 1 juli hoger Eenwording komt niet van de grond Geduld van jongeren raakt uitgeput Hollandse nieuwe is onderweg Erharcl roept hem bij zich Ook in de Nederlandse ambassade microfoons Bus drukte jongen door cafégevel Commentaren Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Stantvastigh ia ghebleven lijn her» in teghenspoet" Abonnementsprijzen p.w. '0,78, 3,35, p.kw. ƒ10,05 (Van onze parlementsredactie) T "\E voorzitter van de AJt. Partij dr. W. P. Berghuis is „enigermate be- e' zorgd" over het uitblijven van eenwording van A.R. en C.H. „In de ontwikkeling naar één reformatorisch-christelijke partij zit geen schot, ondanks alle vriendelijke opmerkingen van mr. Beernink over een goed contact tussen de fracties", zo verzuchtte hij vanmorgen in een rede, waar mee hij de voorjaarsvergadering van A. R. Partijconvent in Utrecht open de. Naar zijn mening zal de C.H.U. nu toch kleur moeten bekennen. Dr. Berghuis herinnerde aan spraak van zijn C.H.-colIega mr. Beer nink, die gezegd heeft dat het samengaan van A.R. en C.H. niet geforceerd worden en dat de A.R. daar ook zc denken. „Dat laatste", gaf dr. Berghuis toe, „is natuurlijk op zichzelf ook wjj alleen kunnen niets forceren. Maar het punt van het al of niet forceren niet het primaire. Eerst komt de vraag of wij beiden dat samengaan Op deze vraag ontbreekt tot nu toe nog steeds een antwoord van de C.H. En zo lang dat antwoord er niet is v met betrekking tot het uitzicht reformatorisch-christelijke partij in de mist", aldus de A.R.-voorzitter. Dr. Berghuis was over deze situatie daarom zo bezorgd, omdat naar zijn me ning de Reformatie in ons land nog steeds met een waardevolle eigen gestalte kan blijven optreden naast het rooms-katho- licisme, ook al gaat men ervan uit, dat beide in een goede onderlinge samen werking moeten zijn verbonden. Op het ontstaan van. een C.D.U. moet men niet vooruitlopen. „Op dit ogenblik kan mijns inziens het propageren van de gedachte aan een Nederlandse C.D.U. alleen maar j rertroebelend werken", zei de A.R.-voor zitter, die er evenwel aan toevoegde: „Het la echter des te meer duidelijk, dat het uitblijven van een werkelijke totstand koming van één reformatorisch-christe lijke partij steeds meer, vooral bij de jon geren, werkt in de richting van een C.D.U.". Bezien van de kant van die jongeren, achtte spreker dat volkomen begrijpelijk, omdat zij zien dat de reformatorische par tijen het onderling niet klaren. „Op dit punt mag men van de jongeren nauwelijks veel geduld meer vergen. Want het is in het licht van wat er in deze tijd aan de gang is en in een tijd die van verschil lende zijden als een na-christelijke periode in de geschiedenis van de mensheid wordt Twee schepen met de Hollandse nieuwe komen op het ogenblik full- speed op de Scheveningse haven aan. Het zijn de Sch 46 Frank met schip per L. Rog van de rederij Frank Vro lijk en de Sch 324 Morgenster mei schipper S. de Jong, een vleetlogger van de rederij M. den Duik. De Frank, die veertig kantjes eigen vangst aan boord heeft, en die ving op ca. 200 mijl van Schevoningen, zal waar schijnlijk in de nacht van zaterdag op zondag aankomen in de thuishaven. Schipper Rog deelde zijn reder mede, dat het omstreeks twee uur zou worden. De Sch. 324, die 21 kantjes aan boord heeft van drie rederijen, nl. van Den Duik, Jaczon en P van Leeuwen, eveneens op de terugweg. De haring die volgens de schippers v: prima kwaliteit is zal dan maandagmor gen worden geveild. Ook Indonesië naar vredesconferentie Salvador Lopez, de Philippijnse bemid delaar in de crisis rond Maleisië, heeft in Koeala Loempoer meegedeeld, dat er een vredesconferentie op topniveau gehou den zal worden tussen Indonesië. Malei sië en de Philippijnen. In één oogopslag Getuigen zagen slechts lege wandelwagen pag. 5 Geheime Russische kern basis op Cuba? pag. 5 Maggio Musicale pag. 7 ...en het ZONDAGSBLAD aangeduid, een beschamende zaak, dat reformatorische christenen nog niet bereid zijn zich politiek samen op te stellen op een ogenblik, waarop wij dank baar moeten zijn. dat allen, die Christus' naam in de politiek willen belijden r.k. en protestant zich gemeenschap pelijk verbonden voelen in het besef een volstrekt wezenlijke boodschap de wereld, alle beslist niet onwezenlijke onderlinge geschillen ten spijt". Irene Dr. Berghuis vond, dat de confrontatie tussen r.k. en protestantse christenen, waartoe de kwestie-Irene heeft geleid, niet negatief is uitgevallen, maar integen deel positief kan worden gewaardeerd de richting van een nader tot elkaar komen van beide volksgroepen. Spreker kon de noodzaak van de door de K.V.P. geëntameerde na-schermutselingen met P.v.d.A. niet inzien. Maar ook hij had de afgelopen maanden weieens het gevoel gehad, dat de P.v.dA. de geloofs overgang van prinses Irene gebruikte om de christen-democratische samenwerking op de proef te stellen. Hij had echter niet de indruk gekregen, dat dit ge schiedde op een niet-passendc wijze. De feitelijke gang van zaken heeft vol gens de A.R.-voorzitter bewezen, dat de christen-democratische samenwerking wel tegen een stootje kan, alle ingezonden stukken en alle oppositie ten spijt „Laten wij daarvoor dankbaar zijn. Want het zou kunnen wijzen op een gemeenschappe lijke emancipatie van rooms-katholieke reformatorische christenen samen". In het begin van zijn rede gaf dr. Berghuis als zijn mening te kennen, dat de regeringspartijen elkaar op basis het akkoord van Wassenaar toch altijd moeten kunnen vinden. Dat geldt ook voor de verhoging van de A.O.W., waar aan in het akkoord echter vagere priori teitsaanspraken zijn toegekend. Indien ei binnen de huidige regeringscombinatie bepaalde spanningen zouden zijn de redevoering van de liberale heer Geert- sema gaf daarvan toch wel blijk dan zou het volgens de A.R.-voorzitter lijker en poiitiek ook belangrijker zijn, indien ze zich niet op belastingverlaging of A.O.W.-verhoging zouden toespitsen, maar op het punt van de commerciële televisie, omdat dit „in zijn strekking veel meer fundamentele orde is en, als hei erop aankomt, niet voor verdoezeling in aanmerking zal mogen komen". (Voor vervolg zie pag. 9) De prijsstijgingen Vakcentralen bepalen hun standpunt Het overleg-orgaan van de drie vak centralen (C.N.V.. N.V.V. en N.K.V.) is gistermiddag in Utrecht bijeenge weest ter bespreking van de recente forse prijsstijgingen, zoals die gebleken zijn uit de deze week gepubliceerde index-cjjfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De drie vakcentralen hebben in deze bijeenkomst de basis gelegd voor een ge meenschappelijk standpunt, dat zij zullen innemen als volgende weck vrijdag in het S.E.R.-gebouw in Den Haag het spoedberaad van de Stichting van de Ar beid over deze stijgingen wordt gehou den, op verzoek der vakorganisaties. In eigen kring zullen de vakcentralen de CBS-cijfers gaan bestuderen en daar bij vooral trachten tot een analyse le komen van de seizoenschommelingen die optreden bij de prijzen van groente, fruit 1 aardappelen. N.V.V.-voorzitter drs. D. Roemers heeft gisteren tijdens het congres van de Ned. Bond van Vervoerspersoneel te Utrecht al gezegd dat de vakcentralen met nieuwe looneisen voor 1965 zullen komen, indien de prijsstijgingen de huidige loonsverhogingen teniet blijken te heb ben gedaan. Prins Bernhard met Enzo Ferrari bij x hij een nieuwe auto heeft besteldeen Ferrari 5000 cc, het nieuwste model van de Italiaanse fabriek. OONDSKANSELIER Erhard heeft vrijdag minister Seebohm doen eten, dat hij met hem over zijn om streden uitlatingen op het Neuren- bergse congres der Sudeten-Duitsers gesprek wenst te hebben. Het Westduitse blad Die Welt heeft een heftige aanval gedaan op de West duitse minister van verkeer. Die Welt is van mening dat Seebohm niet in de regering thuishoort en dan )k maar moet aftreden. Zoals bekend heeffrideze minister met Pinksteren een nogal omstreden toe spraak gehouden tot ruim honderddui zend voormalige bewoners van Sudeten- land. Hij eiste toén „teruggave van dil gebied aan de Sudetenduitsers". Die Welt acht combinatie van de func ties van minister en woordvoerder een grote groep Duitsers een onding. Het wijst erop, dat zowel de regering als het parlement in Bonn diverse malen te kennen hebben gegeven, dat de Bonds- TN verband met de komende huur- verhoging en de gestegen loon index zullen, naar minister Veld kamp verwacht, de a.o.w.-uitkerin- gen per 1 juli worden verhoogd. De minister deelt dit mee in antwoorden op vragen van het socialistische Ka merlid, de heer Suurhoff van don derdag j.l. De heer Suurhoff vroeg: Heeft de mi nister kennis genomen van de onver wachte sterke stijging van het index cijfer van de kosten van levensonder houd tussen half maart en half april van dit jaar? Voorts wilde de heer Suurhoff weten, of de minister daarin aanleiding vond zijn afwijzend standpunt ten opzichte van een verdere verhoging der aow- uitkeringen opnieuw te overwegen. Na bevestiging van de eerste vraag merkt de minister van sociale zaken en volksgezondheid op, dat het systeem van de automatische aanpassing van de aow-uitkeringen bij de wet zodanig is geregeld, dat deze uitkeringen ge koppeld zijn niet aan de index van de kosten van levensonderhoud, maar aan die van de regeringsionen, aangezien op deze wijze de uitkeringsgerechtigden beter zouden kunnen profiteren van de wijzigingen in de algemene welvaart dan bij volging van de prijsindex mo gelijk zou zijn. Loonindex De minister wijst er in dit verband op, dat in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het wetsont werp inzake een algemene ouderdoms- verzekering er door de ondertekenaars dier memorie overwegend bezwaar tegen gemaakt is om behalve met de loonindex ook een zeker verband te leggen met de prijsindex. Voor 1964 is, in verband met de gewenst geachte an ticipatie op de in het begin van dat Prinses Beatrix heeft giste ren de kinderboerderij „Prin ses Beatrixhoexie" op het ter rein van de Johannastiohting te Arnhem officieel geopend. Op de foto een moment tij- dens deze plechtigheid. Vier kinderen, gezeten in een pony wagen, boden de Prinses een geschenk aan, midden links de geneesheer-directeur van de Johannastiohting, dr. A. Klap wijk. jaar te verwachten loonsverhogingen, de verhoging van de aow-uitkeringen incidenteel bij de wet geregeld. Bij deze wet werd voortgebouwd op de in de aow neergelegde binding tussen uit keringen en loonontwikkeling. Gezien het vorenstaande kan minis ter Veldkamp geen aanleiding vinden op zijn standpunt inzake een verdere verhoging van de aow-uitkeringen, neergelegd in zijn antwoord op de op 17 maart jl. door de heer Suurhoff gestelde vragen, terug te komen. Ten slotte zegt de minister, dat. is te verwachten, de aow-uitkeringen in verband met de komende huurverho ging per 1 juli aanstaande zullen wor den verhoogd, bij welke verhoging tevens rekening zal worden gehouden met de stijging van de loonindex tot 31 juli 1964. republiek slechts de Duitse grenzen zo als die in 1937 waren, als basis erkent voor gebiedsaanspraken. Seebohm is aan deze uitspraken gebonden en toch, zo zegt Die Welt, lapt hij die met „nimmer aflatende energie aan zijn laars als dt gelegenheid om demagogie te bedrijven zich Voordoet." Niet thuis Wie, aldus het blad, zal nu nog In ernst politieke aanspraken durven laten gelden op gebieden die Hitler in 1938 met het verdrag van München heeft af gedwongen. Die Wc't concludeert dan dat een man die dat wel durft, niet in het kabinet thuishoort. De Westduitse regeringswoordvoerder von Hase verklaarde dat West-Duitsland aan Tsjechoslowakije geen territoriale eisen stelt. De houding van de West duitse regering inzake grenskwesties is in het geheel niet veranderd en alle uitingen over een Duits revisionisme zijn foutief, zei hl). West-Duitsland heeft her haaldelijk verklaard dat het zich houdt aan de Duitse grenzen van december '37 en dat de grensregeling in een vredes verdrag met een regering voor geheel Duitsland moet worden vastgesteld. Heimatrecht West-Duitsland hoopt daarom dat Tsjechoslowakije ten opzichte van het .Heimatrecht" van de Sudetenduitsers ien liberaal standpunt zal innemen. On derhandelingen over deze kwestie zijn nog niet begonnen en zullen ook „niet overmorgen" ter sprake komen, maar de Westduitse regering hoopt dat op de lange duur met de oostelijke landen gesprek ov^r het „Heimatrecht" moge lijk zal worden. Het verdrag van Mün chen van 1938, waarmee Hitier de „Anschluss" van de Sudeten bij het Duit- se rijk bezegelde, is voor de bondsrege ring politiek niet relevant, aldus voi Ooievaar botst tegen auto In de buurt van Waspik is gistermid dag een ooievaar gedood, doordat het dier tegen een vrachtauto botste. De ooievaar kwam laag uit de polder ge vlogen en kwam bij het passeren var de weg in aanraking met de vrachtauto. De eigenaar, de heer L. Cové, spoedde zich met het zwaar gewonde dier naar de veearts Zijlmans in Sprang-Capelle, maar deze was niet thuis. Terug naar Waspik, op weg naar dierenarts Kraa- nen aldaar, overleed de ooievaar aan zijn verwondingen. Het bleek dat zijn borstkast was ingedrukt. (Advertentie) Mantels en Mantelkostuums van bijzondere belijning en afwer king vindt U bij Van Egmond, Breestraat 173. Mevrouw Heil» vertelt: Ok in de muren van de Neder landse ambassade in Moskou zijn in de jaren 1961 en 1962 afluisterappa- raten ontdekt. In totaal waren het ongeveer dertig verborgen micro foons. Niet bevestigd aan kabels maar de apparaten stonden in draad loos contact met een ontvanger in een nabijgelegen huis. Dit verklaarde gisteren De 14-jarige jongen P. J. C. van Hooft uit Aalst is gistermiddag te Eindhoven bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongen werd op zijn fiets door een autobus door de voorgevel van een café gedrukt. HU kwam met zUn fiets In het puin terecht en moet on- middcllijk zUn overleden- De chauffeur van de bus, die zonder passagiers naar een garage reed, heeft volgens de politie de draai te ruim ge nomen. de jongeman geschept en is daar na met kracht tegen de voorgevel van het café gebotst. De pui storte in en het dak van het pand kwam op de bus te recht. Het ongeluk, als gevolg waarvan het verkeer ruim twee uur weid gestag neerd, trok zeer veel belangstelling en vond plaats op de splitsing van de Gel- derlandseweg en de Tongelressestraat in Eindhoven. A. Helb. echtgenote van de Nederland ambassadeur in Zuid-Afrika. Haar a was toentertijd diplomatiek ver tegenwoordiger van Nederland in Mos kou. Mevrouw Helb voerde het woord op een bijeenkomst. Niet alleen Amerika, dat deze week over een soortgelijke kwestie in Mos kou een protest indiende, en Engeland, maar meerdere landen hebben van deze afluisterpraktijken last gehad. De Ame rikaanse ambassades in de satellietlan- den hebben ook dergelijke ervaringen opgedaan. Minister Luns heeft eind 1961 vragen uit de Kamer over mogelijke afluister praktijken bij onze diplomatieke verte genwoordigingen beantwoord. Hij zei toen dat er zo goed mogelijke afweer- maatregelen waren getroffen om hier tegen beveiligd te zijn. Om veiligheids redenen kon hU echter geen nadere mededelingen doen. Om dezelfde reden kon hij ook niet bekend maken of er in de gebouwen van onze diplomatieke vertegenwoordigingen al dan niet af- luisterapparaten waren aangetroffen. Zaterdag 23 mei 1964, 45ste jaargang Wisselend bewolkt De BUt verwacht tot hedenavond: Wisselend bewolkt en weinig of geen buien. Matige, af en toe vrU krachtige wind uit oostelüke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Zie voorts pagina 7) V.J r bezorging' 18.00—19.00 u de rede. Berghuis vanmorgen het partij-convent van de Anti-Revolutionaire Partij heeft ge opend, wordt vooral getroffen door de rustige nuchterheid, waarmee al lerlei politieke vraagstukken worden beschouwd. Wie op de nogal emotio nele gebeurtenissen der laatste maanden een emotionele reactie ver wacht. is bij de a.r. partijvoorzitter aan het verkeerde adres. Zijn rede is wel zeer verschillend van die. welke mr. Geertsema heeft gehouden. Ver schillend naar toonaard, maar ook naar inhoud. Zo vond de voorzitter het kennelijk niet op zijn weg liggen om in te gaan op de sociaal-economische problema tiek, hoewel de binnenlandse politiek daardoor de laatste tijd goeddeels is beheerst. Hoe belangrijk de stoffe lijke welvaartszorg ook is, een chris telijke partij kan het niet voorstellen alsof ten slotte alles draait om hei vraagstuk van de verdeling van het nationale inkomen. Politiek bedrijven is vóór alles een geestelijke strijd voeren. Stellig vloeit uit deze door ons gedeelde overtuiging voort, dat dr. Berghuis het televisie-vraagstuk naar voren heeft geschoven. Hierbij gaat het inderdaad om zaken van fundamenteel belang, zodat we ons er wel in kunnen vinden als wordt betoogd: moeten de snanningen tus sen de regeringspartijen zich toe spitsen, laat het dan zijn op een zo belangrijk punt als de commerciële televisie. DR Berghuis Is kennelijk niet erg onder de indruk van de geluiden, die in K.VP.-kring worden gehoord met betrekking tot de samenwerking met de protestants-christelijke par tijen. De gebeurtenissen rond prinses Irene hebben bewezen, dat de chris ten-democratische samenwerking te gen een stootje kan. zo zegt hij. We zijn geneigd om dit te beamen, aan nemende dat ideeën als werden ge publiceerd in „De Gelderlander*' en ,.De Tijd" niet representatief voor de K.V.P. zijn. De confrontatie met extreme opvattingen, zowel In het r.k. als in het reformatorische kamp, heeft inderdaad verduidelijkend ge werkt. We weten nu beter hoe de situatie over en weer ligt- Maar dat dezecon'fron tatie, zoals dr. Berghuis meent, positief kan worden gewaar deerd in de richting van een nader tot elkaar komen van r.k. en refor- matorisch-katholieke christenen in ons land" zien we nog niet. We hopert dat spr. gelijk heeft. De toekomst zal het moeten leren- TVR. Berghuis heeft het bestaans recht van de Eerste Kamer ver dedigd. Aangezien hij behalve par tijvoorzitter ook fractieleider van de a.r.-fractie in de Senaat is, valt dit niet te verwonderen. Maar, betoogt hij. de Eerste Kamer zal wel meer dan tot dusver haar eigen aard in haar wijze van werken tot uitdruk king moeten brengen. Zij zal meer een eigen stijl moeten ontwikkelen. Het zou anders kunnen zijn. dat zij zelf haar voortbestaan tot een pro bleem maakt. Wie de behandeling van de begrotingen van O. K. en W. en van Verkeer en Waterstaat de afgelopen weken in de Eerste Kamer heeft meegemaakt, is geneigd mei deze opmerkingen hartelijk in te stemmen. We hebben bewondering voor de punctuele wijze, waarop tal van senatoren de zaken behandelen en voor de gedetailleerde kennis, die zij aan de dag leggen. Maar wel rijst bij ons telkens de vraag of de Eerste Kamer zo toch niet als een doublure van de Tweede Kamer functioneert In dit verband is interessant wat de heer Kraaijvanger (kath. v.) enkele weken geleden in de senaat heeft opgemerkt. „Bij alle bestrijders van de Eerste Kamer komt toch wel de klacht naar voren, dat wij te veel in herhaling vallen van hetgeen al gezegd en geschreven is. Naar mijn mening zullen wij dit voor een deel ook moeten beamen. Ik geloof, dat wij de moed moeten opbrengen over meer wetsontwerpen dan tot nu toe het geval is. een blanco verslag uit te brengen. Ik geloof dat het niet noodzakelijk is verslagen te maken, waarin ondergeschikte verschillen van mening naar voren komen, die parallel lopen aan die, welke aan de overzijde van het Binnenhof tot uitdrukking zijn gebracht, als wij niet voornemens zijn zo'n wetsont werp te verwerpen, dus onze revisie taak uit te oefenen. Onze Kamer is uitermate geschikt en kan nuttig werk verrichten door bij begrotings behandelingen in rustige sfeer de grote beleidslijnen te behandelen. Zij zal haar aanzien daarmee verhogen, mits en dit is een noodzakelijk iets, daartussen dan ook niet details worden gemengd. Voor de detail kwesties staan andere wegen open.' We hebben er geen woord aan toe te voegen. e0""" Ad™ overgelopen liaserter heeft Jemen vlak voor en reis naar Moskou en Kairo onge- n a "Jl 'al '«'naanaers ui enkele dagen Ujds uit de weg laten ruimen De deserteur die vroeger korporaal is geweest in het royalistische leger van Jemen liep eerst over naar Sallal die hem onmiddellijk in zijn lijfwacht plaat ste met de rang van luitenant. Dit alles volgens de deserteur die nog maar een keer overgelopen is. Volgens hem werden vele slachtoffers van de zuivering onthoofd met lange, kromme Arabische zwaarden. Anderen werden met revolvers in het achterhoofd geschoten. Sallal zou gedurende zijn reis een opstand hebben gevreesd en hij wilde op deze manier zeker zijn van rust in rijn land. De deserteur had verklaard „ontmoedigd te zijn door de slechte betaling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1