Ondergang als ons milieu niet leefbaar kan blijven Amsterdam is een maand lang schaakstad R.E.M.-eiland ligt nu op Rozenburg een Bobby mysterie Delen Russen lakens uit? NIEUWE LEIDSE COURANT 7 WOENSDAG 20 MEI 1964 Jimmy Greaves: nu weer wel.... Jimmy Greaves, maandag door Hei- nut Schoen in het team van de rest van Europa vervangen door Paul van Himst, al toch uitkomen in de wedstrijd tus sen het Scandinavische elftal en de rest van Europa, die hedenavond in Kopen hagen wordt gespeeld. De beenblessure die Eusebio in de ontmoeting tegen En geland opliep blijkt namelijk ernstiger dan aanvankelijk werd verwacht, zodat de Portugese ster niet beschikbaar is. Greaves zal hem nu op de rechtsbinnen plaats vervangen. Nederland-Saarland (amateurs) 0-2 De amateur voetbalwedstrijd tussen Nederland en Saarland, die gisteravond in Middelburg werd gespeeld, is in een overwinning met 20 voor Saarland geëindigd. De twee Saarlandse doelpun ten werden na de rust gescoord door midvoor Hofer in de 24ste en de 28ste minuut. Ongeveer 2500 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. Het werd een gezapig partijtje zomeraivondvoetibal. Sam Reshevsky: (Van onze sportredactie^ AMSTERDAM. De grote trekpleister van het interzonale- schaaktoernooi, dat vandaag in het GAK-gebouw van start gaat, Bob by Fischer, heeft verstek laten gaan. Reeds enige tijd geleden had de Amerikaanse grootmees ter bericht van verhindering ge zonden, maar daar hij officieel het recht behield aan het toernooi deel te nemen, voerde men hem niet onmiddellijk van de lijst. De organisatie-commissie weet niet welke beweegredenen Bobby Fi scher tot deze daad deden beslui te. Ook de Amerikaanse groot meester Samuel Reshevsky tast volkomen in het duister. Hij zei ons letterlijk: „Op het ogenblik is Bobby op tournee door de Ver enigde Staten. Dat brengt meer geld op dan hy hier in Amster dam zou kunnen verdienen. Het terugtrekken van zijn deelname vindt zijn oorzaak echter niet in dit soort zaken. Daarvoor weegt zijn eer te zwaaT Neen. het is een mysterie, waarvan ik de op lossing niet weet". Gezondheidsdag over luchtverontreiniging nog in een miMeu met (voor zover onze medische gegevens zeg gen) misschien nog toelaatbare lucht- verontreinigiiingsconcentrafties, al doet de stank af en toe onze gal overlo pen en zijn wij medici misschien tot dusver optimistisch door gebrek aan bewijsmateriaal. Wanneer we ech ter een sprong van 200 jaar in dit toekomst maken, is Nederland mis- sdhien de grootste metropool ter we reld en misschien tevens de eerste metropool die ondergaat aan lucht verontreiniging, als we niet nu reeds het milieu waarin we dagelijks moe ten verkeren, leefbaar houden". Aldus dr. L. Burema, directeur var de GG en GD Rotterdam, tijdens eer beschouwing bij het begin van de Pro vinciale Gezondheidsdag, die gisteren werd gehouden in Delft. Het staat voor dr. Burema vast dat wat de mens produceert aan luchtver ontreiniging, hij in principe ook kan beteugelen zonder dat men daarbij zo moet gaan dat de activiteiten die tot luchtvervuiling leiden moeten wor den stilgelegd. De bedragen die de in dustrie per jaar voor dit doel beschik baar stelt zijn echter maar klein. Pas de laatste haren zyn ook bij de indus trie goede motieven gegroeid de lucht verontreiniging niet meer te bagatelli- Er zijn aanwijzingen dat toeneming m luchtverontreiniging in belangrijke graad binnen 24 uur leidt tot meer sterfgevallen, meer ziekenhuisopnemin- ziekteverzuim. Deze ef fecten zijn echter niet ernstiger dan die bij voorbeeld plotselinge tempera- tuursdaling. Daarnaast zijn er cn dat is mis schien veel ernstiger ook aanwijzin gen dat luchtverontreiniging op de lan ge duur leidt tot aanzienlijk vervroegd sterven door chronische bronchitis, em- physeem, longkanker en nog andere ziekten. „Als ons de tijd wordt gege- Stank doet nu al gal overlopen (Van een onzer redacteuren) ven hopen we te zijner tijd meer ei scherpere argumenten te leveren om z< nodig tot sluiting van bepaalde bedrij ven te adviseren", besloot dr. Bure ma. „Tot nu toe ontbreken ons hier toe de gegevens en zullen wij, net als de industrie, voorlopig een zeer grote hoeveelheid research moeten bedry- Ir. C. G. Lange, directeur van de Provinciale Planologische Dienst Zuid- Holland, behandelde de ruimtelijke problemen die zich voordoen in ver band met de luchtverontreiniging, wees erop dat het niet anders kan of de bevolkingsexplosie, de auto-explosie en de industriële explosie hebben ge volgen op het stuk van de zuiverheid van de atmosfeer. Bezorgdheid De groei der „Randstad", a van de helft binnen Zuid-Holland ligt, is zo formidabel dat er over en kele decennia op de kaart slechts be bouwing te zien zal zijn met daartus sen groene plekken, die aanduiden wat er nog over zal zijn van de eenmaal zo weidse vlakte van Holland. Plano logen moeten zorgen dat die groeiende metropool bewoonbaar blijft Bij verdere ontwikkeling zal een aantal principiële fouten van vroeger moeten worden vermeden. Om het woonklimaat goed te houden moet worden gezorgd voor voldoende recreatieterrein, voor een vlotte afwik keling van het verkeer cn voor een zul- atmosfeer. Nu reeds ontbreekt het niet zelden aan alle drie vereisten. Ter illustratie voegde ir. Lange zijn betoog nog toe dat Den Haag, het Westland en het gehele Rotterdamse gebied evenveel luchtverontreiniging produceren als de stad Parijs, toch drie maal zoveel mensen wi Interzonale schaaktoernooi begint (Van een onzer sportredacteuren) AMSTERDAM, dinsdagavond Het aantal gegadigden voor de wereld titel schaken, die in 1966 weer de inzet aal zijn van een tweekamp met Tigran Pefcrosjan, is reeds tot 26 geslonken. Dat is het resultaat van de zone- toernooien, die vorig jaar in alle delen van de wereld zijn gehouden. Nog ruim een maand dient de schaakwereld geduld te oefenen. Dan weet zij uit welke selecte groep de tegenstander van de huidige titelhouder tevoor schijn zal komen. prima kans gegeven. De in het Hoog oventoernooi uitblinkende Portisch zou wel eens voor een verrassing kunnen zorgen. Come-back De Amerikaanse spelers Evans. Ben- kö en Reshevsky moeten als zeer sterk worden beschouwd. Maar o.i. zal alleen Benkö een serieuze gooi naar een hoge klassering doen. Vreemd is dat ver scheidene schaakjournalisten een come back verwachten van Reshevsky. Reke ning houdend met de uitzonderlijk zwa re druk. die 23 slopende ronden op de schouders van de deelnemers legt. lijkt ons een tiende tot twaalfde plaats voor de Amerikaanse routinier haalbaar Goed voor het bezetten van plaatsen in de middenmoot zijn de Hongaarse grootmeesters Bilek en Lengyel, de Zuidslaaf Ivkov, de Deen Larsen. de Tsjech Pachman en de Duitser Darga. In Amsterdam namelijk begint vandaag het interzonale-schaaktoer- nooi, dat aan de zes hoogstgeplaat- sten het recht geeft deel te nemen aan net kandidaten-toernooi, de voor laatste halte op de weg naar de wel haast onbereikbare wereldtitel. Van een plaats in het kandidaten-toer nooi zijn de Rus Mikhail Botwinnik en de Est Paul Keres reeds verze kerd. Botwinnik op grond van zijn verloren gegaan wereldkampioen schap, Keres op grond van zijn twee de plaats in het in Willemstad ge houden kandidaten-schaaktoernooi Het F.I.D.E.-congres heeft al het mogelijke in het werk gesteld het toernooi, dat zijn weerga in de Ne derlandse schaakhistorie niet kent, het karakter van een krachtmeting in de ware zin van het woord te ge ven. Daartoe heeft zij het maken van onderlinge afspraken vrijwel verhinderd door de loting zó te doen verlopen, dat landgenoten elkaar in de eerste de beste ronde treffen. Ook heeft het congres de zogenaamde grootmeester-remises aan banden ge legd. Aan de te pas en te onpas ver guisde dertig-zetten-regel zal in Am sterdam namelijk streng de hand worden gehouden. De F.I-D.E. heeft voorts duidelijk laten blijken tegen het meekomen van secondanten te zijn. De Russen, Hongaren en Zuid- slaven hebben zich hieraan niet ge stoord. „Het is nog niet verboden en zolang dat niet het geval is, nemen wij geen risico", schijnen zij als stel regel te huldigen. Over kanshebbers wordt in de uit talrijke grootmeesters bestaande aan hang niet gesproken. Als vanzelfspre kend beschouwt men het dat de vijf Russische afgevaardigden oud-wereld kampioen Smyslov, oud-wereldkam pioen Tal Bronstein. Spassky en Stein, de bovenste plaatsen zullen bezetten. Dat zou betekenen dat het kandidaten toernooi een geheel Russische aangele genheid zou worden. Daarom heeft men bepaald dat van één land „slechts" vijf spelers in het kandidaten-toernooi gen uitkomen Voor Rusland zijn in Amsterdam dus drie plaatsen in kandidaten-toernooi te verdienen. De Zuidslavische grootmeester Svetozar Gligoric. die op briljante wijze het zonetoernooi in Enschede op zijn naam bracht, heeft zich steeds in de top weten te handha ven. Ook hem wordt algemeen een Uit Zuid-Amerika zullen aanwezig zijn de Peruaan Quinon'es (volkomen on bekend) en de Argentijnen Foquelman en Rossetto. De twee laatstgenoemden zijn nog niet aangekomen. Zijn zij na de tweede ronde nog niet gearriveerd, dan wordt hun deelneming ingetrok- De deelnemerslijst wordt gecomple teerd door Francesco Perez uit Havana, de Australiër Berger, Josef Porath uit Israël, de Bulgaar Tringov en de ge naturaliseerde Canadees Vranesic zullen naar alle waarschijnlijkheid de Loting De loting, die gisteravond plaats had direct na de officiële opening van toernooi in het Amsterdams Stedelijk Museum, had het volgende resultaat: Bilek (Hongarije)-Portisch (Honga rije), Lengyel (Hongarije)—Berger (Australië), Reshevsky (VS>—Evans (VS), Vranesic (Canada)Porath (Is raël). Ivkov (Zuidslavië)Gligoric (Z.- slavië), Rosetto (Argentinië)—Foquel man (Argentinië), Larsen (Denemar ken)—Pachman (Tsj.-slowakije). Qud- nones (Peru)Smyslov (Rusland). Dar ga (Duitsland)—Spassky (Rusland), Tringov (Bulgarije)—Stein (Rusland), Bronstein (Rusland)-Tal (Rusland). Medische facetten van het vraag stuk kregen een nadere uitwerking in een beschouwing van de arts P. E Joosting, van het instituut voor gezond heidstechniek TNO. Hij zei dat nog veel onbekend is. Een van de interressante recente ont dekkingen is het feit dat het ingeadem de S02 grotendeels uit de „ademlucht" is verdwenen wanneer deze de eigen lijke longen bereikt.Het gas dat goed in water oplosbaar is, wordt via d« slijmvliezen van de bovenste luchtwe gen opgenomen en wat men niet di rect had verwacht waarschijnlijk via de circulatie door het lichaam ver spreid. Met dit voorbeeld wilde de heer Joos ting duidelijk maken dat de voorstel ling over de inwerking der luchtveront reiniging nog zeer onvolledig en ir sommige gevallen zelfs onjuist is. Het lichaam blijkt, zo vatte deze in leider samen, over het algemeen vrij goed toegerust met systemen tot het pareren van aanvallen in de biologische sfeer. De vermogens om lichaams- vreemde stoffen te elimineren en t( ontgiftigen zonder als organisme te be zwijken, zijn in verhouding tot de hoe veelheid en variëteit in luchtverontrei niging voorkomende instanties echter uiterst gering. it is noodzakelijk het lichaam zijn strijd te hulp te komen door het niet meer dan wenselijk bloot te stel- in aan de buitenlucht „Industrie is een economische nood zaak. Het probleem der luchtver ontreiniging vraagt daarom een bena dering met overleg en inzicht. In 1980 de nationale industrie echter dubbele hoeveelheid energie vergen thans. Daarom is het ook nood zaak de luchtvervuiling voordien bin- :n controleerbare perken te hebben." Dit stelde ir. J. A. Beukers, voorzit ter der Stichting Europoort/Botlekbelan- gen, in een causerie over industriële aspecten der luchtverontreinigng. Wellicht is te overwegen of de staat financiële faciliteiten zal kunnen verle- om kostbare bestrijdingsmiddelen zo die mogelijk zijn toe te pas- Zulke middelen mogen immer- economische positie der industrie het belang dat de gemeenschap daar bij heeft niet in gevaar brengen. Inzake hinder is gezamenlijk en goed geleid overleg tussen overheid, indus- en publiek op lokaal niveau aan U bevelen in plaats van eenzijdige actie comités, vond ir. Beukers. Wat schade betreft is gewenst een landelijke uni forme aanpak met inschakeling van al le betrokken wetenschappen. Beheer sing der luchtverontreiniging eist eer goed samenspel, volledige en objectieve voorlichting van het publiek, meer dacht en coördinatie der centrale c heid, en van de .iydustrie alle goede ;n medewerking bij hel treffen maatregelen. Een landelijk netwerk van waa mings-stations vond ir. Beukers wense lijk. Dit lijkt een taak der centrale overheid. De kosten per station zijn op f300.000 te ramen. Damtoernooi Huissen Holstvoogd nam de leiding Gisteren is in Huissen een internatio naal damtoenooi begonnen. De uitslagen de partijen van de eerste ronde van de eregroep zijn: Van Aalten (Ned) Verpoest (Belg) 02; Bom (Ned)Saint Fort Haiti) 02; Deslauriers (Can) Kouate (Senegal) 20; Dionis (Fr)De Jong (Ned) 1—1; Hisard (Fr)—Holst voogd (Ned) 02. In de avonduren worden de partijen Dor de tweede ronde gespeeld. Tweede ronde: VerpoestHolstvoogd 0—2; De Jong—Hisard 1—1; Kouaté— Dionis 20; Saint FortDeslauriers 11; Van AaltenBom 11. De stand na de tweede ronde luidt: 1. Holstvoogd 4 punten; 2/3 Deslauriers Saint Fort 3 pnt; 4/5/6 Verpoest, Kouate en De Jong 2 pnt; 7/8/9/10 Van Aalten, Bom, Dionis en Hisard 1 pnt. Opklaringen JN DE afgelopen nacht passeerde een front ons land, waarbij 1-4 mm regen viel. Aan de voorzijde van het front kwamen in West-Duitsland on weersbuien tot ontwikkeling. Aan de achterzijde ervan kwamen vanmorgen in ons land flinke opklaringen voor. f^en hogedrukgebied dat van de Azoren tot Zuidwest-Engeland en West-Frank rijk reikt, heeft een uitloper boven de Britse eilanden. Deze rug zal het komende etmaal ons land passeren. Na enkele lokale buien van vanmiddag, zal de kans op buien afnemen en blijven opklaringen voorkomen. Bij weinig be wolking zal het vannacht kouder zijn dan de afgelopen nacht. Morgen over dag worden de temperaturen iets hoger dan vandaag. Op de oceaan ligt een depressiegebied waarvan het voorste front vanmorgen West-Ierland nader de. Dit front kan ons land morgen nog niet bereiken. ZON EN MAAN Donderdag 21 mei; zon op 4.38. onder 20.36, maan op 15.08, onder 3.19. 26 mei: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 21 mei: 11.48 v.m.; n.m. Met ingang van 1 juni zijn benoemd tot burgemeester van Westerbork (Dr) de heer L. T. Lieve, sedert 1959 gemeen tesecretaris te Blaricum. De heer Lieve is 42 jaar, hervormd en lid van de PvdA en tot burgemeester van Westersdhou- wen de heer H. P. Everwijn, thans bur gemeester en secretaris van de gemeente Zuidzande. De heer Everwijn is 49 jaar, hervormd en lid van de WD. Nieuws van en voor Hillegom Uitvoering algemene bijstandswet H'gom HILLEGOM Ofschoon de uitvoe ring van de Algemene bijstandswet aan het college van B. en W. wordt opgedra gen, wat het college ook juist vindt, meent het toch, dat overleg met een ver tegenwoordiging uit de burgerij van be lang kan blijven. Voorgesteld wordt het instellen van een adviescommissie, die tot taak krijgt omtrent de ingekomen aanvragen en bezwaarschriften aan B. en W, te adviseren. De verantwoorde lijkheid blijft bij het college, nadat de mening van een aantal ervaren burgers is gehoord. Dit is een nieuw element in onze wetgeving, maar B. en W. vertrou wen, dat Gedeputeerde Staten er akkoord mee zullen gaan. Grondverkoop Hillegom HILLEGOM In de komende raads vergadering komt een voorstel aan de orde tot verkoop van percelen grond in het uitbreidingsplan „Centrum I". Dit om uitvoering te geven aan het plan parallel met de Hoofdstraat een verbindingsweg aan te leggen waardoor het stedebouw kundig aanzicht van de gemeente verbe tert en tevens het verkeersprobleem in de Hoofdstraat wordt verlicht. Vele win keliers krijgen de gelegenheid achter hun winkels te lossen en te laden. Medewer king tot de verkoop werd verleend door de firma's G. P Out, v. h. L. Schoonder- beek, W. van Zanten, A. H. H. Sohulte- Kupérjans, J. M. van der Laan-Keizer, H. J. Wekking en de Coöp. Verbruiksvereni- ging „Haarlem". BURGERLIJKE STAND HILLEGOM Geboren: Edith Ma rianne d v P Ekkerman en L Buurman; Jan-Willem z v H van den Akker en W J de Vreugd; Esther Maria Antonia d v J C Lüschen en M W Bosman; Irene Petronella Maria d v W C Witteman en Schade aan kraan het grootst (Van een onzer redacteuren) Omstreeks half zeven gisternamid dag meerde de Global Adventurer (de vorig jaar verbouwde Noorse ex- tanker Sinnaas), mét het R.E.M.- t.v.-eiland dat zaterdagmorgen vroeg bij het aan boord hijsen op de Ver- olme-werf in Ierland als gevolg van het breken van de kraanboom werd beschadigd, aan een van de baden van de Verolme-werf op Rozenburg af, en nog geen uur later bad de machtige bok Simson van Van den Tak zijn grijparmen om het gevaarte geslagen om te proberen het op te lichten. De schade aan het eiland is betrekke lijk gering, vertelde ir. P. H. Heerema. een van de directeuren van Global Offshore Constructors te Den Haag, eige naresse van het schip het kan betrek kelijk snel gerepareerd worden, maar 1 herstel van de kraan vergt meer tijd. Over de oorzaak van het ongeluk zei hij: „De kraan was ons gegarandeerd voor een werkkracht van 300 ton. Het eiland heeft slechts een gewicht van 170 ton. theoretisch hadden zich dus geen moeilijkheden kunnen voordoen. Maar bij het van de wal op het schip bren gen van het eiland ontstond er een slin gering. echter een slingering die binnen het toelaatbare lag, en toen is de kraan boom gebroken". Op dat moment bevond zich het eiland twaalf voet boven dek en een voet boven de draaitafel. Het viel eerst op de draai tafel die zwaar werd beschadigd en kaj telde daarna op het lager gelegen dek. Wat nu? Ir. Heerema: „Er moet een nieuwe boom komen voor de kraan. We zijn daarover al in onderhandeling getreden 57 Een ander zou waarschijnlijk eens opgestaan zijn, een broek en jas hebben aangeschoten om eens aan dek te kijken. Rooie Tjeerd zou dat zeker hebben gedaan. Niet omdat hij aan dek iets kon doen, maar alleen om te zien hoe hoog het water al kwam het was bijna halftij of er nogal veel zee liep, hoe de lucht stond en hoeveel zicht er was. Hij zou ook naar de kaartenkamer zijn gegaan om te kijken of hij een trommel met vuurpijlen of een stakellicht kon vinden, dat hij dan bij de hand zou hou den omdat hij het eens nodig kon hebben. Ja kob Thomsen dacht aan zo iets niet. Hij bleef nog liggen, toen hij hoorde, dat de golven tegen de boorden van het wrak klotsten. Alleen dacht hij toen even: „Er moet een ihoog tij water komen.Want alleen met een erg hoog tij liep de zandbank, waarop de Panamees aan de grond gelopen was, geheel onder. Met het mooie weer van de laatste dagen was dat nog niet gebeurd. Soms had het wrak zelfs bij laag water droog geze ten, zodat de botters niet langszij hadden kun nen komen, en hadden moeten wachten met lossen tot de vloed weer kwam opzetten. „Er moet een hoog tij water komen Maar daaruit maakte hij verder ook geen en kele gevolgtrekking. Hij bleef er even rustig om liggen alsof hij thuis bij Marthe in bed lag. En hij moet daarna nogal lang geslapen hebben, want toen hij opnieuw wakker werd, meende hy eerst, dat het dag begon te worden. Het was niet zo donker meer. Door de beslagen patrijs poort schemerde een vaal licht. Pas toen het plotseling weer veel donkerder werd, zo donker, dat hij zelfs de wit gelakte zoldering vlak boven zich niet meer kon zien, drong het tot hem door, dat het 't licht was geweest van de maan. die even tussen de wolken door geschenen had. Toen boog hij zich uit zyn kooi, draaide het kleine lampje een beetje hoger en zag. dat het nog geen vier uur was. Toch kon hij niet weer in slaap komen. Misschien omdat hij die avond al zo erg vroeg was gaan liggen omdat hy toch niets beters te doen wist op het verlateD bootje; misschien ook omdat de zeeën met bulderend geweld tegen de boorden beukte door KLAAS VAN DER GEEST en de wind scheen te zijn aangewakkerd tot een storm. Hij lag nog wat te woelen, stond eindelijk op, probeerde door de patrijspoort te kijken, maar zag niets dan regen en wat natte sneeuw, die tegen het glas striemden. Toen voor het eerst voelde hij ook, dat het wrak schokte. Het waren nog zachte schokken, waar over geen bevaren zeeman of een visserman zich ongerust zou hebben gemaakt, evenmin als over het bulderend geweld van de golven. Maar Jakob Thomsen was geen visserman in hart en nieren en geen bevaren zeeman. Hij werd plotse ling overvallen door een gevoel van verlaten heid. waarin zelfs de boot, die een veilig' toe vluchtsoord was geweest, maar weinig beschut ting meer kon bieden. Het zou voor hem zelf beter zyn geweest als hij in zyn kooi was ge bleven. De eb was ingevallen. Het zag er welis waar niet naar uit, dat het water met dat tij veel zou zakken, misschien kwam er zelfs nog wat meer golfslag omdat stroom en wind toen tegen elkaar in gingen, maar er was toch nog geen gevaar. Zodra hy echter aan dek kwam, werd hij verbijsterd door wind en zee. Het buis water sloeg hoog over het wrak. De lichten van de vuurtorens op de eilanden gingen schuil in de dichte regen. Jakob Thomsen kon geheel al leen zijn geweest in een duistere wereld van re gen en loeiende storm, onbereikbaar voor ieder die hem te hulp zou willen komen. De maan, die nog even geschenen had. hield zich verder schuil achter laaghangende duistere wolken. Zelfs geen sterretje kwam er even door. Het krijsen van een paar meeuwen ging verloren in het huilen en gieren, het bruisen en kolken van de elementen, die zich schenen in te spannen om alles wat er nog van het kantoenbootje over was, grondig te vernietigen en de eenzame man aan boord te verzwelgen. „O Tjeerd. prevelde hij, ontzet, terwijl hij' met angstig opengesperde ogen naar de wil dernis van schuimende golven om zich heen keek. „Als Tjeerd nu maar komt Rooie Tjeerd was tegen tien uur met Ina by Marthe van de meester vandaan gekomen. Het weer was toen al niet mooi meer. Maar de lucht in het zuidoosten bleef open en daarom meende hij, dat het nog wel weer een beetje zou opknappen. Voor hij echter naar zyn botter aan het Lange Hoofd ging, liep hij nog even by Japie Visser aan. Japie was juist naar bed. maar stond meteen op, toen Rooie Tjeerd op het raamkozijn klop te. Hij schoot haastig een broek en een jas aan, want hij wist niet, waarom hij eruit geklopt „Wat denk je, Japie?" vroeg Tjeerd, die op het eind van het straatje voor het huis was gaan staan en omhoog tuurde. „Ik heb Jakob Thomsen alleen aan boord van de katoenboot gelaten en zou niet graag willen, dat hem iets overkwam." Japie dacht eigenlijk ook, dat het wel mee zou vallen. „We hebben het wel eens vaker zo gezien. Tegen de tijd dat de maan opkomt, schiet de wind waarschijnlijk uit en flauwt wat af ook." „Ik zou niet graag willen, dat Jakob iets over kwam," herhaalde Rooie Tjeerd nog eens. „Ja, wat kan hem eigenlijk overkomen Japie had geen pet opgezet. Hij huiverde. Hel regende toen juist wat minder hard. „Ja," zei Rooie Tjeerd. „Wat kan hem eigen lijk overkomen?" Toen de Panamees daar hoog op de zandbank wat; in de voorpiek en in ruim éen stond een paar voet water. Maar het stook- ruim en de machinekamer waren nog droog. „Je kunt er op je sloffen lopen." „Nou, daarom Er is heel wat meer nodig dan een stevige noordwester om zo'n bootje uit elkaar te slaan! Dat weet je evengoed als met de Amerikaanse firma, die de kraan heeft geleverd. Voor het herstel dient paar maanden te worden uitgetrokken, terwijl we in verband met onze plannen slechts een paar weken de tijd hebben. Kan een nieuwe kraan niet worden gele verd, dan zullen we andere maatregelen moeten nemen. In het ruim van het schip bevindt zich een reserve-boom. die ech ter vijftig voet te kort is. Voor een lenging dienen we te beschikken hoogwaardig (T-l) staal, dat we alleen kunnen betrekken uit Frankrijk, Duits land en Amerika. Moeten we noodge dwongen ander materiaal gebruiken, dan zullen we de onderkant van de kraan zwaar moeten verbreden, want we n geen risico meer". Speling „We hadden het zo getimed aldus ir. Heerema dat op 1 juni het eiland ter hoogte van Noordwijk zou zijn neergezet en dat we drie maanden later cleel zouden gaan draaien. Door het geluk treedt er vanzelfsprekend een traging op het eiland kan op 1 juni niet worden geplaatst Daar staat tegenover, dat ook de der nog moet worden gebouwd, dus hebben wel enige speling. Als het eiland maand later zou kunnen worden neergezet hebben we slechts een vertra ging in onze uitzendingen van een veer tien dagen. Op dit t.v.-eiland moet nog een stuk worden gemonteerd en daarop helicopterveld en een zendmast Het eiland zelf, dat alles bij alles twaalf mil joen gaat kosten, komt te rusten op poten die 28.5 meter lang zijn. Het zal veertien meter boven de waterspiegel komen te liggen, de top van de zendmast ligt 9 boven de waterspiegel". Operatie Bij de „operatie" op de Ierse werf Verolme waren twintig man betrokken. Allen hadden een taak bij het aan boord hijsen van het eiland. Een hunner werd gewond. Hij werd geraakt door een lamp de giek en kreeg een bekkenfrac tuur. Zijn toestand is gelukkig redelijk De kraan was nog volkomen nieuw. Hoewel zij negen maanden geleden door de firma op het schip was gemonteerd, zij slechts één keer gebruikt, nl. bij het plaatsen van het booreiland mr. Cap in de Duitse Bocht. De mr. Cap had gewicht van 110 ton. Moeilijkheden deden zich niet voor. De Global Adventurer heeft nog opdracht Voor Mobil Oil moet het schip de komende weken een booreiland plaat- het Noordzeegebied, veertig km uit dè Duitse kust voor de Friese eilan- Dit booreiland, gebouwd door Gusto, Pletterij Enthoven, Verolme, De Groot en Wilton-Fijenoord. weegt 180 ton. Indien de kraanboom niet eerder is hersteld, zal dit werk voorgaan. J M T van Haaster; Marianne Clemen tina Maria d v A S de Groot en W M Warmerdam Ondertrouwd: J Huizing en G G van Winkel; W P J Lammers en C M T W Elstgeest; G H Hoekstra en M G Koning; F Beswerda en L H Warmerdam. Getrouwd: J de Groot en S G van der Werff; A Stokman en J A Koppert; P G M van Lierop en A W A Buckens; H F Sehrama en J P Raaphorst. Raadsagenda Hillegom HILLEGOM De gemeenteraad ver gadert op vrijdag 22 mei om 8 uur. De agenda vermeldt o.m.: aankoop grond in .Centrum I", beschikbaarstelling van gel. len voor het gereedmaken van gegevens ten behoeve van aanvraag rijksbijdrage saneringsplan „Centrum I"; organisatie uitvoering „Algemene Bijstandswet". Drie instructieve tv.-programma's van de Avro In het televisieprogramma dat de AVRO morgen (donderdag) avond uit zendt, worden o.m. drie onderwerpen instructief behandeld. Het eerste is dat van de dierenbescherming, verwerkt in een documentaire, welke tussen 7.30 en 8 uur op het scherm komt. „Dierbaar dier" is de titel van dit programma, dat een indruk geeft van een eeuw georganiseerde dierenbescher ming in Nederland. Men gaat daarbij uit van hetgeen dr. mr. Willem Hugen- holtz, ere-voorzitter van de Ned. ver eniging tot bescherming van dieren op merkt: „De wijze waarop een volk met zijn dieren omgaat en de inhoud van zyn wettelijke bepalingen ten opzichte van dierenbescherming bepalen het peil van de bevolking". De vereniging met haar 126 afdelingen en correspondent schappen over het gehele land ver- Fout ik." „Jawel. (Wordt vervolgd) De oorzaak van het breken van de kraanboom wordt gezocht in een mate- riaalfout Ir. Heerema heeft nu een constructiemethode uitgedacht „Wij willen het kraanhuis doormidden snijden, elk deel zijn eigen steunpunten geven en dan de twee delen aan elkaar lassen". Hij vertelde nog: „De Amerikaanse firma, die deze kraan heeft gebouwd, vervaardigt tachtig procent van alle drijvende kranen in de wereld. Maar deze kraan is van een type. waarvan er slechts drie bestaan". Over het REM-tv-eiland zei hij: „Als de wet die ons het uitzenden zou ver bieden, wordt aangenomen, hebben wij nog legale middelen te over om ons te verdedigen, o.m. het korte geding. Het eiland is eigendom van een buitenlandse maatschappij, maar de REM is een zui ver Nederlandse aangelegenheid. De REM heeft al een bedrag aan die bui- tenlandse maatschappij moeten storten voor de eerste huur van het eiland Wat de uitzendingen betreft: voor de eer ste vier maanden zitten we helemaal vol". Wie wat die buitenlandse maat schappij is wilde jr. Heerema niet ver tellen. Het enige was hij losliet was, dat hij dooi zijn werkzaamheden contacten heeft in de hele wereld en dat hij voor het huren van het eiland besprekingen had gevoerd in Zuid-Amerika. ETHERGOLVEN spreid staat nog voor vele vraagstuk» ken. De voornaamste daarvan worden in de documentaire aangeroerd: wat moet men doen met een hond of kat, die een echte speelmakker was en doodgaat? Hoe bestrijdt men het lot van de ket tinghonden en wat doet men bij het keuren van veewagens, bij de keurin gen op het voorkomen van dierenmis handeling of -kwelling in slachthuizen? Op deze vragen zal in het door Cas Brugman samengestelde programma naar antwoorden worden gezocht. Direct na het nieuws gaat de AVRO eveneens op instructieve wyze laten zien, hoe het gesteld is met de liefheb berij- en de amateurfilmery in Neder land. Men neemt aan dat er in Neder land zeker 100.000 liefhebbers zijn, die in hun vakantie of by gelegenheden zelf filmpjes maken. Voorts zullen fragmenten worden ver toond van smalfilms, gemaakt door amateurs die een werkelijke rolprent trachten te maken. En ten slotte kan men om 10.20 uur, na het televisiespel, nog kijken naar een programma over massaproduktie van keramische voorwerpen, waarbij een bezoek wordt gebracht aan een grote aardewerkfabriek in Maastricht. Dit wordt een reportage waarin men kan zien hoe twee van de meest-ge- bruikte huishoudelijke voorwerpen, het kopje en het schoteltje, worden ge maakt. vanavond Chassidische liederen 20.00 Nws 20.05 Dansorkest en solisten 20 40 Café, het Paradijs, hoorspel 21.50 Viool en piano: ium n, 298 m. 19 00 Nws e 19.10 Op de man af. praa es Hellskwarticr (gr) 19 19.50 Pianospel: lichte kest en solist Gesprek over de noodzaak van het Lager Economisch- en Administratief On derwijs 21.15 Mezzo-sopraan en piano: ,145 Kanttc_ vanavond i 21 25 Wijlen Mc- -22.40 Journaal. tele uitzendingen op het t' taal 27). NTS: 2015 12 schlagers uit 60 jaar 21 donderdagspeelfilm. Programma voor morgen Dagopening. AVRO: 8 00~Nws 8.i6 L gram 9.00 Ochtcndgym 9 10 De groente man 9.15 Oude kamermuziek (gr) 9.35 Wa terstanden 9.40 Morgenwijding 10.00 Ar beidsvitaminen 10.50 Voor de kleuters 11 00 Nieuws, kort bulletin 11.02 Huishoudelijke zaken, lozing 11.15 Omroeporkest: Russi sche volksmelodieën 12.00 Licht instru mentaal ensemble 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Licht instru mentaal ensemble en zangsolist 10.00 Nwb 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram 13.25 Beursberichten 13 30 Dansor kest en zangsolisten 14 00 Klarinet en piano moderne muziek 14 45 Voordracht 15 00 Lichte gram 16 00 Nws. kort bulletin 16 03 Van vier tot vijf, radiopgramma in een Noted op 17 00 Voor de jeugd 18.00 Nws •tueel 18.20 Uitzending 18.15 Ever gg van de Christelijk Historische Unie. derwijs in en buiten het parlement Tot u -tpreekt dr A H Schuring, lid van dc Twee- t pat lid 16 30 Combo-klank m II, 298 Morgengebed 7.15 Licht< Nwt; 8 j. Strjp KRO: 7.00 Nws 7 10 7 55 Over- r de jeugd :hte gram 8.50 Voöi 9 40 Lichte gram 10 00 Voor de kleuters :lek (gr) 11.00 Voor orkestmuziek iprek 12.30 M< 10.40 Kiass kam ie zieken VPRO: 1145 Lichte r - het land, ge- NCRV14 45 Lichte gra 14.40 Kamerork„u,ur,i,e lek 15 20 Klass gram 16 00 Bijbeloverden- 30 Oud-Engelse muziek (gr) 16 50 (gr) 17 00 Voor dc ensemble (gr) 17 30 Moderne pi: jeugd 1720 Schoolzang 45 Metropolis Sportrubriek 18 30 Koorzang: lichte ziek 18 50 Sociaal pcrspektlef. lezing TELEVISIE AVRO: 15 00 Voor de vrouw 15 45 F 16 00—16 15 Voor de kinderen

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7