Pleidooi voor coördinatie bij de bestrijding Nog geen spoor van gestolen kobalt Bende deed haar werk goed Chroesjtsjef: Polaris in Midden-Oosten weren Amerika ontketent oorlog tegen Zuid-Vietnam Studenten in Dresden in verzet Jack Ruby is geestesziek /a een Ivojnte Kg Tweetonige fluit roept telefoonabonnees op Eis van twee jaar voor poging tot afpersing Opclooi van wegen 5 WOENSDAG 20 MEI 1964 Internationale vrouwenhandel Internationale afspraken en ver dragen zijn prachtig. Maar als men niet weet wat men afspreekt, of als men niet weet of men datgene wat men afspreekt in de eigen wetgeving kan opnemen en door middel van een goed opsporings apparaat kan afdwingen, maakt men eigenlijk een slag in de lucht. Deze opmerking maakte mr. H. van Buuren, substituut officier van justitie in Zutphen, gisteravond aan het slot van een lezing over de internationale aspecten van de vrouwenhandel. Mr. Van Buuren sprak in de meireeks van het cri minologisch instituut van de rijks universiteit in Utrecht, die dit jaar „Misdaad die geen grenzen kent" als onderwerp heeft. de vrouwenhandel in "de verschil lende landen en de internationale ver dragen die daartoe hebben geleid. Het eerste verdrag werd in 1910 in Parijs door acht landen ondertekend. In het verdrag werd aanbevolen, het „exporteren" straf baar te stellen van minderjarige meisjes, ook als zijzelf daarvoor hun toestem ming gaven, en van meerderjarige vrou wen die onder dwang of bedreiging en in iedere geval tegen hun wil over de grens worden gebracht. Nederland was het eerste land dat deze aanbevelingen hi zijn wetgeving opnam. In het Volkenfbondsverdrag van 1933 (Genève) liet men dé scheiding tussen minder- en meerderjarige vrouwen pas vervallen. Voor zover het mr. Van Buu ren bekend is. hebben tot nu toe alleen Frankrijk (1946) en Egypte (1951) hun wetgeving hierbij aangepast en Ls er verder nog geen land dat de bepalingen heeft die Nederland in 1912 al kende. UITLEVERING Een moeilijkheid, onder meer bij ver zoeken om uitlevering, is dat in de En gelssprekende landen geldt dat er al leen sprake is van een delict wanneer de vrouwen worden overgeleverd aan restitutie. terwijl bijvoorbeeld in de ranse wet wordt gesproken over im morele handelingen in het algemeen. Volgens mr. Van Buuren heeft men bij de bestrijding van de internationale vrou wenhandel dan ook de grootste moeilijk heden met het probleem van het ani- meermeisje. In dit verband sprak hij over de si tuatie in de landen van het Midden-Oos ten en rond de Middellandse Zee. waar alle zogenaamde „betere nachtclubs" in Voortaan Zambie Noord-Rhodesië op 24 oktober onafhankelijk Noord-Rhodesië zal 24 oktober onaf hankelijk worden krachtens een over eenkomst die gistermorgen op de con ferentie in Londen over deze kwestie is gesloten. Vanaf 24 oktober zal Noord-Rhodesië tevens Zambie heten. Noord-Rhodesië. dat 3,5 miljoen zielen telt, onder wie 76.000 blanken, blijft deel uitmaken van het Britse Gemenebest. In het slotcommuniqué van de confe rentie in Londen staat, dat Noord-Rho desië tot republiek zal worden verklaard, wanneer het onafhankelijk is geworden. Het staatshoofd van de republiek Zam bie zal ook opperbevelhebber van de strijdkrachten ziin. In het parlement van de republiek zijn voorlopig tien zetels gereserveerd voor blanken. BOURGUIBA PAS LATER NAAR ALGERIJE Een woordvoerder van het Algerijnse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat het bezoek dat presi dent Bourguiba van Tunesië eind mei aan Algerije zou brengen is uitgesteld in verband met de gezondheidstoestand van het Tunesische staatshoofd. handen zijn van slechte enkele personen. Prostituée's mogen in deze gelegenheden niet komen en daarom zün her meestal de meisjes van de floorShow die de klan ten moeten amuseren. Deze danseresjes komen vaak uit een keurig gezin en ze zijn alleen aangetrokken door het avon tuur van een optreden in steden als Bei roet. Damascus en Oran. CONTRACTEN Maar in hun contracten wordt bepaald, dat ze hun paspoort moeten afgeven aan de ondernemer en dat ze zich moeten houden aan het huisreglement ter plaat se. Hun gage bedroeg enkele jaren gele den 20 gulden per dag. maar daarvan moesten ze hun eigen hotelkosten betalen en die gingen soms boven dit bedrag uit. In ieder contract is ten slotte de clausule opgenomen, dat het de meisjes een of meer maanden gage kost als zij hun con tract verbreken. Volgens mr. Van Buuren doen zich bü de opsporing grote moeilijkheden voor omdat de plaatselijke of landelijke politie zich doorgaans onmogelijk een beeld kan vormen van de situatie in het betrokken gebied. Bovendien is de op sporing niet gecoördineerd en beschikt zelfs Interpol niet over voldoende docu mentatie. Ten slotte wordt de internatio nale samenwerking van de politie dan nog bemoeilijkt door de verschillen in de wetgeving van de diverse landen. Nieuwe wet voor Spaanse kompels de arbeidsvoorwaarden steenkoolmijnen gepubliceerd. Volgens deze nieuwe voorschriften zullen voort aan bovengrondse mijnwerkers acht uur per dag werken, ondergrondse mijnwer kers zeven uur en ondergrondse mijn werkers die onder bepaalde bijzonder slechte omstandigheden hun werk richten, vijf uur per dag. In de nieuwe wet komen ook andere bepalingen voor waardoor de arbeids voorwaarden van de Spaanse mijnwer kers veel zullen worden verbeterd. Deze nieuwe wet schijnt een defini tieve poging van de Spaanse regering te zijn om aan de onrust in de mijnge- bieden een eind te maken. (Van correspondent) Het is nu precies twee jaar ge leden, dat in Venlo, nabij de Keulse Barrière, een partij kobalt ter waarde van circa ƒ250.000, een massabijeenkomst te Port Said verklaard dat het Egyptische volk thans „wonderen verricht, welke die der farao's verre overtreffen". Hij zegde de steun der Sowjetunie toe voor de „rechtvaardige strijd der Arabische volken". De Sowjet-premier sprak zijn afkeu ring uit over „imperialistische acties", waaronder hij ook het Britse optreden in Aden rangschikte. Hij zei ook dat de Sowjetunie meent dat er een „redelijke en rechtvaardige oplossing" voor Palestijnse vraagstuk moet worden vonden. Chroesjtsjef waarschuwde verder i de „ernstige bedreiging" van de veilig heid der staten in het oostelijke gedeel te van het Middellandse-Zeegebied. die zou ontstaan indien, zonder toestem- IN BELGIË BIJNA 900 VERKEERSONGELUKKEN TIJDENS PINKSTEREN Bij de 888 verkeersongelukken, die zich het Pinksterweekeinde in België hebben voorgedaan, zijn zes personen ter plaatse overleden, aldus heeft de Belgische marechaussee gisteren mede gedeeld. Het aantal zwaargewonden bedraagt 165 en 498 personen werden licht ge- Een Oostenrijks sportvliegtuig het type B-23 is vandaag bij de Beier se stad Haag in een open veld neerge stort. Alle drie de inzittenden kwamen hierbij om het leven. Rusland beschuldigt: De Russische afgevaardigde bij de Ver. Naties, Fedorenko, heeft gisteren in de Veiligheidsraad de Ver. Staten beschuldigd van het ontketenen van een oorlog tegen het Zuidvietnamese volk en het niet nakomen van hun verplichtin gen onder de overeenkomst van Genève van 1954 inzake Indo- China. „Het zijn de Amerikanen die alle operaties van de Zuidviet namese troepen leiden en ze agres sie laten plegen tegen het Cambod jaanse volk" zei Fedorenko bij de de Cambodjaanse herhaalde behandeling i klacht over door de V.S." i met kracht te gen het horen van de afgevaardigde van de Zuidvietnamese regering. Het be wind in Saigon is volgens hem onwet- Cambodja, 1963 en 1964 n gepleegd, Amerikaanse tig en vertegenwoordigt niet het Zuid vietnamese volk. De aad besloot ech ter met negen tegen twee stemmen de vertegenwoordiger van Zuid-Vietnam uit te nodigen deel te nem bat De vertegenwoordiger Sonn, verklaarde dat er 261 grensschendingen bij verscheidene waren troepen betrokken geweest. Hij eiste schadevergoeding en de bijeenroeping van de conferentie van Genève over Indo-China om tot een internationale overeenkomst te geraken. De Amerikaanse fgevaardigde dat een onderzoek had uitgewezen dat bij de incidenten geen Amerikanen op Cambodiaans grondgebied waren ge weest. De V.S. zijn overigens bereid elke doeltreffende regeling van toestand aan de grens te steunen. zouden worden gezonden. De Russische eerste-minister gaf uiting aan zijn waardering voor de steun Nasser voor het Sowj et-voorstel, =en verbod uit te vaardigen op de aanwezigheid van kernwapens in Middellandse-Zeegebied. Tevoren had Chroesjtsjef, tezamen iet president Nasser en diens Iraakse ambtgenoot Arif, een bijeenkomst bijge woond, waarin de Egyptische doden werden herdacht, die in de strijd on Suezkanaal in 1956 zijn gevallen. In de straten van Port Said werd, ter •e van het bezoek van Chroesjtsjef. ge vlagd, terwijl op vele plaatsen portret ten van hem en Nasser te zien waren. De politie had uitgebreide maatregelen genomen om de menigte op een afstand te houden. Chroesjtsjef had bij vorige gelegenheden zijn misnoegen te kennen gegeven over de opdringende mei Op de technische hogeschool van de Oostduitse stad Dresden zijn „contra-revolutionaire activiteiten van een anti-partij groep" ontdekt, zo is in Berlijn meegedeeld. In het blad van de hogeschool had de communistische partijsecretaris Harry Meissner geschreven dat het pro gramma van de groep gecirculeerd had op de wiskundige en natuurwetenschap pelijke faculteiten. Meissner keerde zich in het bijzonder tegen „de vijandige theorie over de vrijheid zoals deze persoonlijkt wordt door Havemann' Prof. Robert Havemann, een Duitse communist van de oude stempel, die als scheikundige internationale bekendheid geniet, werd het in maart verboden lan- asm de Oostberlijnse Humboldt-uni- siteit te doceren en hij werd uit de partij gezet. In lezingen aan de uni versiteit en in een vraaggesprek met een Westduits blad had Havemann meer politieke vrijheid voor de Oostduitsers De technische hogeschool van Dres- m is reeds lang een anti-communisti sche verzetshaard. Herhaaldelijk zijn daar reeds studenten gearresteerd spe ciaal na de opstand van 1953. Volgens het inlichtingenbureau wordt er in een ander rapport van de munistische partij ook geklaagd ovt politieke toestand aan de Friedrich Schiller-universiteit te Jena. Geklaagd wordt dat geen van de docenten van drie facultetiten bereid was een partij functie te aanvaarden volgens het inlich tingenbureau heeft de partij bepaald dat aan de universiteit van Jena voortaan slechts een doctorsbul in de geneeskun de uitgereikt mag worden indien de stu dent een „filosofisch examen afgelegd heeft waaruit blijkt dat hij een gedegen kennis heeft van de ideologie vai communistische partij. werd gestolen. Nog steeds tast men omtrent deze diefstal volkomen in het duister; de veronderstelling is, dat de hele partij kobalt ergens in Oost-Europa terecht is gekomen. Het kobalt was verpakt in 170 va- n van elk 100 kilo en was geladen j een vrachtwagen met aanhanger van :n Duitse expediteur. Deze vrachtwa gencombinatie met kostbare lading was om tijd te winnen, kort voor de dief stal aan de grens ingeklaard en vlak voorbij de doorlaatpost geparkeerd. Toen een van de Duitse chauffeurs rond middernacht de plaats passeerde waar hij de wagen met zijn maat had neergezet, zag hij tot zijn schrik, dat de wagen met lading en al verdwenen was. Hij sloeg onmiddellijk alarm en de politie verwittigde onmiddellijk alle grensposten. Er werd koortsachtig gewerkt, door de dieven, want binnen de kortst mogelijke tijd was de lading wegge bracht naar een stille plek op een weg onder Valkenswaard, dicht in de buurt de Belgische grens. De dieven heb ben daar de 170 vaten kobalt overge laden. Uit de hoeveelheid verbruikte brandstof van de achtergelaten vracht auto, kon worden geconcludeerd dat de dieven met de gestolen wagen regel recht van Venlo naar Valkenswaard zijn gereden. Van de lading is tot op heden nog steeds geen spoor te bekennen. Tal van politiemannen werden ingeschakeld bij het onderzoek, maar er is nog steeds geen licht in deze duistere zaak. Door een beloning van 10.000 Mark. welk be drag later verdubbeld werd. kwamen wel enkele tientallen tips binnen bij de Venlosq politie, doch ze bleken alle maal zo goed als waardeloos. Wei kwam vast te staan dat deze de Duisburger Kupferhiitte weg naar Rotterdam alwaar het 3782 ton metende Finse schip „Outokumpu' voor verder transport naar Finland zou zorgdragen. Een door de rechtbank aangewezen psychiater heeft rechter Joe B. Brown meegedeeld, dat Jack Ruby geestesziek is en behandeling nodig heeft De psychiater, dr. Robert Stubblefield, verklaarde van mening te zijn. dat een behandeling meer succes bij Ruby zou hebben als hij spoedig uit zijn gevan geniscel werd overgebracht naar een zie kenhuis. Als dat niet mogelijk zou zijn, zou hij volgens de psychiater in de ge vangenis een psychiatrische behandeling moeten ondergaan. Ontwikkelingslanden weer in één front Doordat een oplossing is gevonden voor het netelige vraagstuk van de spe ciale preferenties, die de Afrikaanse landen genieten, die geassocieerd zijn met de E.E.G., dat erdeeldheid had gebracht onder de 75 ontwikkelingslan den, is de eenheid van deze landen, die op de wereldhandelsconferentie tot nu front hebben gevormd, hersteld Frans protest bij Tunesië De Franse ambassadeur te Tunis heeft de Tunesische regering een in zeer krachtige bewoordingen gesteld protest overhandigd, waarin stelling wordt genomen tegen de ..willekeurige maatregelen en de met de grondbegin selen van het recht van de mens m strijd zijnde handelingen der Tunesische autoriteiten bij het onteigenen van aar in Tunesië wonende buitenlanders toebe horende landerijen". In het protest wordt verklaard dat de slachtoffers %'an deze maatregelen de Franse regering terzake hebben in gelicht. „Er hebben zich verscheidene geval len voorgedaan, waarin Franse boeren opdracht tot onmiddellijk vertrek kre gen. met achterlating van al him bezit- commissie industrieprodukten lutie ingediend, waarin maatregelen worden voorgesteld om de toegang de afgewerkte industrieprodukten halffabrikaten van de ontwikkelingslan den tot de markten van de geïndustria liseerde landen te vergemakkelijken door middel van „het afschaffen van preferentiële tarieven ><oor industriepro dukten of halffabrikaten "ervaardigd uit produkten of grondstoff :n. die afkomstig zijn uit ontwikkelingslanden". Op 31 maart telde de stad Rome 2.399.343 inwoners, zo blijkt uit officiële cijfers. In 1960 had de stad nauwelijks twee miljoen Robert Kennedy neemt niet deel aan verkiezingen De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, zal niet deelnemen aan de verkiezingen voor de Senaat. Hij zal dan ook niet in het strijdperk treden te gen de tegenwoordige republikeinse sena tor Kenr.th Keating. Kennedy herhaalde zijn eerder gedane verklaring, dat hij na de presidentsverkiezingen in november sijn ambt wil neerleggen. I Twee-en-tachtig tie ners die gedurende de Pinksterdagen in Engel se badplaatsen werden gearresteerd wegens or deverstoring zijn giste ren voor de politierech ter geleid. De tieners waren betrokken bij vechtpartijen in Brigh ton, Margate en Bourne mouth tussen twee vijan delijke tienerbanden, de Mods en de Rockers. Zij kregen straffen opgelegd die varieerden van een boete van twintig gulden tot drie maanden gevan genisstraf. Op de publie ke tribune werd luid ge juicht toen de straffen werden uitgesproken. Dc vakantiegangers hadden dan ook heel wat last ge had van de niets en nie mand ontziende nozems. In Londen is gisteren een van de grootste en zeldzaamste gouden munten die er in de we reld te vinden zijn een Poolse dukaat uit 1621 verkocht voor 33.000 gul den. De munt weegt 225 gram en heeft een dia meter van 6,7 centime ter. I Dc eerste cellist van het Londens Philharmo- nisch orkest heeft een onherstelbaar verlies ge leden. Hij liet zijn auto ongeveer twintig minu ten onbeheerd staan en in die tijd heeft een dief zijn 255 jaar oude cello van de achterbank ge stolen. De waarde van het instrument wordt ge schat op 13.000 gulden. I In Finland zijn geolo gen op zoek gegaan naar goudhoudende grond, na dat een klein meisje dat „mooie steentjes" verza melde, uit een bij haar huis gestorte karre- vracht kiezel een steen had gehaald, die acht gram goud bleek te be vatten. I De filmster Mariene Dietrich de nog steeds jong uitziende grootmoe der uit Hollywood is gisteren in Moskou gekomen voor een zoek van twee weken aan de Sowjetunie. Zij zal ongeveer 20 keer optre den in Moskou en Le ningrad. Het is haar eer ste bezoek aan Rusland. Het langste viaduct Het langste viaduct van Europa is in aanbouw: we zien hier Het enorme bouwwerk dat een on derdeel zal gaan vormen van de autosnelweg van Zuid-Wales naar Londen. Het viaduct, dat drie kilomater lang zal xvorden, moet in december gereed zijn. De totale kosten bedragen ongeveer vijftig miljoen gulden. tingen. terwijl hun geen opgave werd verstrekt van de achtergela' dommen. ook voorgekomen dat Franse onmiddellijk moesten kiezen tus sen het als beheerders, namens de Tune- siche regering, blijven bewerken var hun landerijen, zonder dat daar enige waarborg tegenover stond, of een ver trek binnen enkele uren, met achterla ting van hun gehele bezit, aldus het Franse protest. Proef van PTT in Utrecht-Zuid T/OOR de Nederlandse PTT is de lente van de elektronische tele fooncentrale aangebroken. Dat be tekent voor duizend abonnees in twee Utrechtse wijken tevens een nieuw PTT-geluid, want met in- gang van vandaag worden zij niet langer door de bekende bel, maar door een fluittoon opgeroepen. De PTT neemt hiermee een proef op basis van een door een Nederlandse industrie ontwikkeld nieuw telecom municatiesysteem. De nieuwe wijkcen- trale Utrecht-Zuid. die telefoonabon nees fluitend met elkaar in contact gaat brengen, is vandaag in gebruik ge nomen en is de derde elektronische telefooncentrale ter wereld, de eerste op hgt Europese continent. Het gaat voorlopig om 1000 Utrechtse nummers, maar het ligt in de bedoeling in de loop van 1965 naast dit duizendtal nog een „elektronisch" duizendtal in be drijf te stellen, zo deelde de directeur van het telefoondistrict Utrecht. C. Broekmeijer, gisteren op een perscon ferentie mede. Het orthodoxe en het elek tronische duizendtal zullen te zijner tijd afwisselend in gebruik kunnen zijn, waar bij de aangeslotenen niet zullen weter welke apparatuur voor hun verbindin gen zorgt. In die tijd gaat PTT een en quête onder de abonnees houden om na te gaan hoe zij op het nieuwe systeem Tijdens de proefneming krijgen de abonnees een fluittoon te horen, een tweetonlg, vriendelijk klinkend signaal, dat om de vijf seconden gedurende een seconde wordt gegeven. Voor de tele foongebruiker, die een abonnee-met- fluittelefoon oproept, ls niet de fluittoon, maar de normale wektoon te horen. LAGE FREQUENTIE Dit nieuwe oproepsignaal heeft PTT ingevoerd, omdat de elektronische appa- Vliegers RB-66 maakten foto's bo ven DDR De bemanning van het Amerikaanse verkenningsvliegtuig van het type RB-6f dat in maart boven Oost-Duitsland om laag werd geschoten, heeft blijkens me dedelingen van Amerikaanse regerings functionarissen inderdaad boven Oost duits gebied foto's gemaakt. Dit overi gens zonder dat de vliegers het wisten, zo heette het dinsdag in Washington. De omstandigheden waaronder het in cident gebeurde zijn de afgelopen we ken door de Amerikaanse luchtmacht- autoriteiten nauwkeurig nagegaan. Uit dit onderzoek was gebleken, dat het toe stel door een kompasfout van de juiste koers was afgeweken. Het behoorde tot de taak van de bemanning, boven - bepaald gebied foto's te maken. Zo den enige meters film gebruikt toen het vliegtuig zich boven Oost-Duitsland be vond, terwijl de bemanning in de me ning verkeerde, boven Westduits gebied te vliegen. „Jij moet f5000,- neerleggen Politie stond bij papierbak klaar De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. H. G. van Everdingen, heeft gis teren een gevangenisstraf van twee jaar onvoorwaardelijk ge- eist tegen de 22-jarige onderaan nemer A. E. uit Amsterdam, we gens poging tot inbraak en poging tot daan, zou ik het hebben teruggegeven' zei de verdachte, een verklaring d slechts de lachlust van de rechtbank kon opwekken. Drie dagen eerder had E. een poging idaan in te breken in de woning de metselaar. Toen het raampje va voordeur echter met veel geraas binnen viel, schrok E. zo geweldig dat 'j er als een haas vandoor ging. Uit de stukken bleek, dat E. inmid dels failliet is verklaard met een schuld 6000. De officier wilde wel ïn dat men hier eigenlijk mei hele bange jongen te doen heeft. hij heeft het toch maar geprobeerd. Vooral afpersing is een ernstige zaak", vond hij. Uitspraak 2 juni. Na een straffeloos en werkzaam be staan was de verdachte zelfstandig gaan werken als onderaannemer, waarop hij prompt in financiële moei lijkheden kwam, Om aan geld te ko men imiteerde hij een afpersing waarvan hij ergens gezien of gelezen had. Jij moet vanmiddag 5000 in eet veloppe in de papierbak bij de patates friteskraam van het Haarlemmermeer- station neerleggen. Doe je het niet. dan zi>_t het er slecht voor je uit. Waar schuw je de politie dan ziet het er neg slechter uit. Ik heb opdracht", aldus trachtte de jongeman via de telefoon een hem bekende metselaar te Amstel veen, de 61-jarige A. P. Olijkhoek. te imponeren. Daar kwam bitter weinig van terecht, want de heer Olijkhoek herkende de stem onmiddellijk en waarschuwde prompt de politie. Op advies van de po litie ging de heer Olijkhoek in de mid dag van de 28ste februari naar de be wuste papierbak om er een enveloppe met oude kranten te deponeren. Weldra verscheen en doodnerveuze E„ die tot drie maal toe in de bak begon te zo- ken. De politie deed daarna de rest. BANG „Ik wilde het al lang niet meei ging alleen maar kijken omdat ik bang was dat die man toch zijn geld in de bak zou gooien. Als hij dat had ge- Robert Kennedy naar n Dc Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, zal op uitnodiging burgemeester Brandt op 26 juni West-Berlijn komen om in het raadhuis aldaar een reliëf van wijlen president John Kennedy te onthullen. De Ameri kaanse minister '.al voorts in de West- berlijnse universiteit een rede ter na gedachtenis van zijn vermoorde broer houden. Dit werd ln Washington bekendge maakt na afloop van een gesprek dat Brandt met minister Kennedy had. Vo rig jaar op 26 juni hield wijlen presi dent Kennedy voor honderdduizenden Westberlijners een rede. waarin hij uit riep „Ik ben een Berlijner". Burgemeester Brandt bracht ook een bezoek aan mevrouw Jacqueline- Kenne dy. de weduwe van de vermoorde pre- ratuur de wisselstroom van zeer lage frequentie (25 Herz, dat wil zeggen 25 wisselingen van de stroomrichting per seconde) niet doorlaat Voor de fluit worden twee wisselstromen van veel hogere frequentie, respectievelijk 900 en 11 Herz, gebruikt, welke gemakkelijk hun weg kunnen vinden door de elektronische apparatuur naar het toestel. Het ligt in de bedoeling het elektro nische duizendtal, nadat daarmede de nodige bedrijfservaring is opgedaan, weer buiten dienst te stellen. De toestellen met de fluit worden dan (zonder kosten) weer vervangen door een toestel met bel. De in de centrale geïnstalleerde elektronische apparatuur wordt dan ook weer ver vangen. De proefneming met de elektronische apparatuur is volgens de PTT nodig om bij de ontwikkeling van nieuwe telefoonsystemen gebruik te kunnen maken van de nieuwe mogelijkheden in de telecommunicatietechniek. Ver wacht wordt dat elektronische centra les (er zijn er reeds in gebruik in New York en Londen) aanzienlijk minder ruimte en onderhoud vergen dan de tot nu toe bekende types Het toepassen van de fluittoon biedt bij deze proefneming een welkome gelegen heid de reacties van de telefoonbezitters te peilen op dit nieuwe oproepsignaal. Inmiddels gaat PTT in eigen bedrijf «de nieuwe Utrechtse centrale) ook experi menteren met telefoontoestellen met drukknop. Toepassing daarvan is nog met mogelijk, omdat de centrales in andere districten daarop niet zijn ingesteld. Lijk in grot van geheim agent De Franse politie heeft een lijk dat vier april jl. door amateur-grotonderzoe kers werd aangetroffen in een onder grondse grot nabij Damprichard bij de Zwitserse grens, voorlopig geïdentifi ceerd als het stoffelijk overschot van André Brennetot. een 32-jarige geheime agent. Volgens politiekrmgen werkte Brenne tot als geheim agent om inlichtingen te verkrijgen over de organisatie van het geheime leger in Oran, voordat Algerije zijn onafhankelijkheid verkreeg. Hij had vrienden vóór zijn verdwijning in augustus jl. verteld dat hij met een op dracht naar Oost-Duitsland ging. Hongaarse regering n il onderzoek naar Mindszenty-proces Rooms-katholieke kringen, zo meldt het persbureau van de Wereldraad van Kerken, in Boedapest hebben de ge ruchten bevestigd als zou de Hongaar se regering een commissie hebben in gesteld die een onderzoek moet begin nen naar het proces dat in 1949 gevoerd is tegen kardinaal Mindszenty. Deze primaat van de Rooms-Katholieke Kerk in Hongarije werd toen tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld. Tij dens de opstand tegen het rode regime werd hij bevrijd. Toen de opstand werd neergeslagen door Russische tanks, ont ving de kardinaal asiel in de Ameri kaanse ambassade. De commissie moet voor de regering een weg vinden om de eis van levenslange gevangenisstraf te verzachten. Arabische Liga: hulp aan Jemen De raad van de Arabische Liga heeft gisteren een resolutie aanvaard waarin de Arabische staten worden opgewekt spoedig alle mogelijke hulp te verlenen voor „de bevrijding van bezet Zuid-Je- De raad. die in Caïro bijeen was, zei in zijn resolutie, dat de Arabische Sta ten onmiddellijk contact moesten opne men met alle landen, in het bijzonder de Aziatische en de Afrikaanse, aan te dringen op materiële en morele steun voor „de gerechtvaardigde opstand in het bezette zuiden van Jemen". De Arabische staten moeten Engeland vragen de bloedige moordpartijen in dit gebied te beëindigen. De concentratie van Britse troepen in Aden vormt een bedreiging voor de vrede en de veilig heid van de Arabische landen en voor de wereldvrede, aldus de raad. 1520) Rekening houdend met het door capillaire feit dat zich in de bodem grondwa- werking water van onderen wordt i de argeloze leek van aangevoerd dat zich tegen deze ijs- wezig t riën van de grond voudig in ijs wordt geval zouden we grondmassa krijgen, die door ijs aaneengekit. Bij grofkorrelige gesteenten is c veronderstelling misschien wel juist, korrels, cn door de kristallisatiedruk gezet. In dat wordt de bovenliggende grond om- harde hoog geperst. DCze ijslenzcn verklaren het ver- -hijnsel, dat tijdens vorstperioden e bodem niet slechts enkele cm, iaar soms decimeters omhoog wordt TOCH IS MET ZO! voor het klemmen van huisdeuren in strenge winters, als ook voor het stuk- vriezen van wegen. Want, ontdooit de bevroren grond, dan bevat die te veel water in verhouding tot zqn natuurlijk poriënvolume. Zo de uitzetting ten lang het diepere gedeelte van de laag nog bevroren is. kan het dooiwater t wa- niet in de grond wegzakken en ver tot 1 andert de bovenlaag dus in een pap perige massa. Het is duidelijk, dat de bo dem deze massa in beweging kan 'door bodembevioeiing i verschijnsel dat in n Zwitserland herhaal- ordt waargenomen. En wat ons land betreft, gaat een de bevroren grond. Die laag zand onder een wegdek van be- pillaire werkin gen een grote rol vervullen, treedt een geheel ander verschijnsel op. Zou in die grond soorten het water alleen maar van vloeibare ln kris- talüjne toestand overgaan, dan hoogste 10 pet. kunnen bedragen. Dat zon betekenen, dat een i ter verzadigde grondlaag di meter diepte is bevroren, poriënvolume van 40 pet. slechts 4 reeds bü geringe helling cm wordt opgeheven. Maar kclijkheid bedraagt de opheffing die komen, bevroren grond vertoont soms enige optreedt, e decimeters, zodat er iets niet klopt. Noorwegen Wat er nu eigenlijk niet klopt, dclqk blijkt het best uit een vcrtikale door bestaat niet zoals we verouder- t( steld hadden uit ;en door ijs eengekitte grondmassa, maar blijkt een hoeveelheid grond te zijn zonder ondersteuning dienst doet. of asfalt door dooien ln stand van drijfzand over, dan bete- het kent dit, dat het wegdek als brug lenzen door de vorst zijn gevormd, winter van 1962/63 werden in want het ls ondenkbaar dat water- land dan ook vele honderden kilo- lenzen ln losse grond zouden optre- meters weglengte door opdool be den. schadigd. Bij het bevriezen van de grond Waarna heeft zich dus een merkwaardig pro- nu ook e ces afgespeeld dat we ons als volgt spreken, moeten voorstellen; het water be- Nadruk verboden, vriest eerst in de grootste poriën van

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5