Leiden wijzigt bouwplannen Veiling FLORA te Rijnsburg krijgt werkmethode èn gebouwen nieuwe camera inruil actie Grootse plannen voor reorganisatie Ruimtetekort wreekt zich VOORSTEL OVER DE BRUG ZIJL Leden van K. en O. hoorden en zagen Mozarts Zauberflote NIEUWE LEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 20 MEI 1964 Materiaal voor de Reinigingsdienst RIJNSBURG Veiling Flora te Rijnsburg krijgt niet alleen een nieuw aanzicht, maar ook een nieuwe werkmethode. Dat is de conclusie die wij trokken uit de gegevens die de heer H. J. den Haan, secretaris van de vei lingvereniging, ons dezer dagen in een uitvoerig gesprek meedeelde. In cén keer zal hierin 6300 m2 nieuwbouw toegevoegd worden aan het be staande gebouwencomplex, dat rond 8.000 m2 oppervlakte heeft. En dat is dan nog exclusief de bouw van een nieuwe fustloods en een nieuwe koelcel, die overigens niet als een onderdeel van de uitbreiding wordt ge zien waarover dit artikel handelt Duidelijk is dat deze uitbreiding de grootste is die ooit heeft plaats gehad in de geschiedenis van „Flora". De aan leiding tot dit artikel is het binnenko men van de rijksgoedkeuring per 12 mei De bouwaanvraag werd ingediend in mei 1961, en een jaar voordien waren het bestuur en de Raad van Bijstand al gaan piekeren over vragen, als „is de uitbreiding wel noodzakelijk, hoe groot moet de uitbreiding zijn en op welke manier moet die gerealiseerd worden?" Alles bij elkaar was het geen eenvou dige opgave die vragen bevredigend te beantwoorden, ook al omdat „Flora" voor 90 onder de term uitbreiding valt (de eerste veilingzaal is nu eer bij zaaltje). Het ontwerp van de uitvinding, ge maakt door architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop te Oegstgeest door „Flora" enthousiast aanvaard. Men heeft de fa. J. J. van Rijn te Katwijk bereid gevonden de gehele nieuwbouw te realiseren. De aanbe- steding had onderhands plaats. Wagenlial Het belangrijkste onderdeel van de uitbreiding is een wagenhal van 124% m bij 30 meter met een totale overkap ping. In deze l?al zullen geen pilaren nodig zijn, zodat de vrachtwagens gehinderd kunnen laden en lossen. Laden en lossen, want het is de be doeling dat in deze hal in de vroege morgenuren de bloemen worden gevoerd en dat later in de morgen de kopers hun bloemen weer afhalen. De lengterichting van deze hal noord/zuid en in de westzijde zal zestal grote deuren worden geplaatst Daardoor kan men werken met „aan voer- en afvoervakken". Vlak achter deze wagenhal komt de tribune met dubbel- klokkensysteem, microfoons en telefoons op de kopersbanken, zodat de handela ren door een knop op beide veilingklok- ken kunnen kopen. Het is alleszins te verwachten dat de flessenhals straks niet meer is dc tijd die nodig is om de bloemen te verkopen, maar de tijd waarin d« bloemen onder de klok kunnen wor den aangevoerd en afgevoerd. Van daar dat het bestuur denkt aan een mechanische routering onder de klok. Dc ruimte achter de klok aan de oost zijde <de huidige gebouwen) zullen uitsluitend dienst doen voor het werken van de bloemen. Door de grc'.e lengte van de nieuwe zaal zal het nodig zijn de bestaande be- tonzalen aa., de noordzijde met 30 meter te verlengen. Naast deze betonzalen ko- aan de noordzijde een kantine v 200 personen (door een tussenwand verdelen in 1/3 en 2/3), een nieuw, ri opgezet kantoorgebouw, een expositie ruimte. een personeelskantine en verder kamers voor de beide bankinstellingen, de bedrijfsleider, een ruime hal enz Kantine De kantine biedt plaats aan 200 per sonen. Voor lezingen e.d. kunnen zeker 250 personen daar een plaats vinden. De kantine ziet uit op het noorden en heeft aan die zijde een grote glazen wand. De personeelskantine ligt aan de westzijde, waarnaast ook toiletten en wasgelegen heid zijn geprojecteerd. Het kantoor is voor het grootste ge deelte één verdieping, maar gaat noordzijde over in twee verdiepingen. Op de tweede etage komen de accoun tantskamer, de bestuurskamer en enkele spreekkamer tj es. Fraai wordt de permanente exposi tieruimte, die gedacht is achter de kantine; deze wordt voor een belang rijk gedeelte in natuursteen uitge voerd met licht van uitfluitend dak- panélen-ramen. Hier kunnen nieuwe bloemensoortèn tentoongesteld wor den. Kantoor, kantine e.d. beslaan elkaar een oppervlak van ruim 1100 m2. Aan de noordzijde is een toegang met een trappenbordes van 4 meter breed. Uiteraard is de hal ook vanuit de veiling te bereiken. Dat is wel nodig, die hal zijn ook de vijf loketten kantoor, de loketten van de bankinstel lingen en de toegang tot de kantine. Onder het kantoorgebouw komt een kelder met magazijn, archief en rijwiel- bergplaats voor het personeel. Ook komt er een nieuwe telefooncentrale komstig de allerlaatste inzichten: rechtstreeks met het buitenland worden getelefoneerd. Neon naain Aan de noordzijde van het kantoor gebouw komt lichtend in ne „Flora". Dat is een gunstige plaats, want Agenda voor Leidse raad •penvaar lui rende stoelen t uitgebreid lager on- [«straat); inzake liet ontslag aan mejuf- uit haar betrekking de Pestalozziscliool; oek van het bestuui in de H. Cunera om anschaffing van leer- Ondei schaffin Vereeniging voc Chri affing van gyrr nnastleklokual i aan het Plantsoen swa; voorstel om brelding van het leerplan van de RH school voor Meisjes met een opteidlr inrichtingsassistente nodig te ordelei ke het aankopen van de panden t gelegen Zuid-Holland van de financiële m< king voor dc bouw van een brug Zijl. in het verlengde van de Wil Zwijgerlaan; tot het verdagen van slissing omtrent het ontwerp van h tiële uitbreidingsplan „Leiden Mo tier 1963": nota v "r wijzing^ van gjom LEIDEN Door het uitblijven van de IB. en W„ teneinde op korte termijn gron- grenswijziging is de situatie ontstaan, den voor woningwetbouw en premie dat binnen de gemeentegrenzen de gron- bouw beschikbaar te krijgen en het wo- den voor de woningwetbouw nagenoeg ningcontingent volledig te kunnen be- zijn uitgeput. Anderzijds zijn sommige nutten. aan de gemeente toebehorende, voor Twee leden van de commissie open- middenstandswoningen bestemde, bouw-" bare werken hebben hun stem voorbe- rijpe gronden reeds lange tijd onbe- houden, bouwd gebleven, aangezien de mogelijk heden voor particuliere bouwers om in de premiesector te bouwen gering ble ken, terwijl ook het contingent voör de ongesubsidieerde sector beperkt is. B. en W. hebben zich op het standpunt gesteld, dat ten gevolge van deze om standigheden de woningwetbouw niet mag stagneren, terwijl bouwrijpe gron den braak zouden blijven liggen. Om voor de moeilijke situatie waarbij mede een rol speelt, dat blijkens de ge gevens van het Gemeentelijk Huisves tingsbureau 76°/o der 5026 op 1 novem ber 1963 ingeschreven woningzoekenden een weekhuurwoning vraagt een zo goed mogelijke oplossing te vinden, heb ben B en W. zich uitvoerig beraden in zake de voortgang van de woningwet- en premiebouw. Inmiddels ziin enige plannen voor middenstandsbouw In het zuid-westelijk stadsdeel in overleg met de desbetreffen de bouwers zodanig gewijzigd, dat min der vrije sectorwoningen en meer pre miewoningen ter plaatse zullen verrU- Ook in de Meerburgerpolder kan een aantal woningen in de premie- sector worden gebouwd. Daarnaast werd een herziening van enkele bestemmingen nogdig geacht, waardoor de woningwet bouw voortgang zal blijven vinden. Het is mogelijk gebleken in het uitbreidings plan Leiden-Noord-VI een terrein, dat was gereserveerd voor een lagere tech nische school, aan te wijzen voor eer plan van 88 woningwetwoningen, omdat van de bonw van de school voorlopig kon worden afgezien. Voor het terrein aan de Chnrchilllaan. dat bestemd r 270 middenstandswoningen. bouwplan voor 340 woningwet1 ningen in voorbereiding genomen. Deze grond, die lange tijd kosteloos gereser veerd is geweest voor een particulier» bouwer ,is door de gemeente teruggeno- len die op de j. houdende wijziging itpolitle: inzake het ellen van een verordening, houdende Ing van die op de Straatpoliti [en ter bestrijding niging): tot het v rdening houdende v. gtng ,_n die Reinigingsdienst; inzake teller de gemeentel U ki iic-eiukbaor aanschaffing van bedrijfsmiddelen ren hoeve van dc Gemeentelijke Reinigings- Ontsmcttingsdienst: tot het wijzigen de begroting der gemeenti het aangaan van een geld inzake het aangaan van en f 600.000; inzake het aangaan ning ad f 1 000 000: inzake hei een geldlening ad f 5 000.000; li i enige tning ad f 250.000: en geldlening -J -ergang 1- ri 'nut - produktie - Ziekenverpleging ..Het Dia» lorzienlngrn op hel 1 woonwagenkamp; fluorideren var Hoewel er bezwaren aan kunnen zijn verbonden bestemmingen tc wijzigen. in de gegeven omstandigheden der gelijke wijzigingen onvermijdelijk, aldus Uitbreiding Morskwarlier LEIDEN Het ontwerp van het par tiële uitbreidingsplan .Leiden-Morskwar- tier 1963" heeft ter inzage gelegen. Gedurende dezelfde termijn heeft ter secretarie van Oegstgeest een ontwerp- uitbreidingsplan ter inzage gelegen betrekking tot aansluitende gronden. Zo wel tegen het Leidse ontwerp-uitbrei- dingsplan als tegen dat van Oegstgeest zijn bezwaarschriften ingediend. Met he: oog op de behandeling van bezwaar schriften zal het niet mogelijk zijn bin nen de gestelde termijn een beslissing te nemen. In verband hiermee is het nodig, dat de raad gebruik maakt zijn bevoegdheid de beslissing voor hoogste drie maanden te verdagen. LEIDEN Aangezien in Amsterdam een man ernstige inwendige brandr den heeft opgelopen na het drinken appelsap van het merk Altlander Gold er bleek loog in de fles te zitten ad viseert de Keuringsdienst van Waren hangende het onderzoek geen appelsap van genoemd merk te kopen. aan- en afvoerzaal. LEIDEN Enige jaren geleden is een aanvang gemaakt met het geleidelijk vervangen van de bij de Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst-in ge bruik zfjnde oude roltrominelvuilnis- auto's door draaitrommelvuilnisauto's. De vernieuwing van dit gedeelte van het wagenpark van de dienst is inmid dels zodanig gevorderd, dat nog slechts Ln één van de bedieningswijken het stadsvuil wordt opgehaald met een vuil nisauto van het vroegere model. Ook deze auto moet thans worden vervangen Verder is het nodig tot de aanschaffing van een nieuwe reserve-vuilnisauto over te gaan. De nieuwe Kliko-vuilnisauto's voldoen in de praktijk zeer goed. In totaal is een bedrag nodig van f 104.000.—. B. en W. achten het ook verantwoord een tweede vuilnisvrachtauto en vier bijbehorende containers te kopen. Met deze aankoop is een uitgave gemoeid van rond f 42.000.—. In verband met het sterk toegenomen aantal aanvragen voor het ophalen van bedrljfsvuil is het noodzakelijk een vier de vrachtauto aan te schaffen. De keuze ls gevallen op een driezijdige kipper- in het midden de kan-1 vrachtauto met laad- en loskraan de rechterkant de nieuwe gesloten segment-grijper, daarlangs komt de nieuwe doorgangsweg naar Katwijk. In verband met het glooiend verloop yan deze nieuwe weg steekt de wagenhal enige meters uit t.o.v. de kantine. Het gehele complex wordt straks voor zien van een nieuwe qentrale ming. Verder komt er een uitbreiding van het parkeerterrein met zo'n slordige 5000 m2. Daardoor zal het noodzakelijk zijn naast de oostelijke we ingang te maken aan de noordzijde (bij de Bazaar). Het nieuwe veilsysteem zal impliceren dat alleep auto's zullen worden toegela ten ln de wagenhal. De tekening laat links het kantoor gebouw tines en I kosten f 36.500.— bedragen. LEIDEN B. en W. van Leiden hebben de raad een voorstel gedaan tot het verlenen van financiële medewerking voor de bouw van een brug over de Zijl. Deze brug zal een uitstekende verbinding tot stand brengen van Leiden-Noord via de provinciale weg 5 met rijksweg 4a en het piassen- recreatiegebied, terwijl zij Leiden tevens in staat zal stellen zijn centrum functie beter uit 'te oefenen. Een moeilijkheid was om, gezien het belang, dat de provinoie, de gemeente Leiden en de gemeente Leiderdorp bij de brug hebben, te komen tot een billijke verdeling van kosten. De westelijke oprit moet door en op kosten van Leiden worden gemaakt. De oprit, die aansluit op de Willem de Zwij gerlaan, maakt geen deel uit van een proovinciale weg en is gelegen binnen de bebouwde kom. De brug wordt door de provincie gebouwd. De provincie zal 40«/o van de kosten dragen, terwijl de lokaliteit de resterende 60V. voor haar rekening moet nemen. Hierbij is er van uitgegaan, dat een brug met een breedte van in totaal 23 m tussen de leuningen zal worden gebouwd (rijbaan 12 m, twee afsohei* dingsstroken van 0.5 m, twee rijwielpa den en twee voetpaden van elk 3 resp. 2 m). Met bussen naar Den Haag ook te wensen overliet Zijn tegenspeler Papageno (de rol, die Schikaneler voor zich zelf reserveerde) was veel levens echter en al waren er wel fouten (zoals het verwisselen van 2 coupletten in ..Ein Madchen Oder Weibchen, Jos Burchsen s" Papageno, zoals Nel Duval in haar korte optreden een voortreffelijke Papa- gena naast hem zette. De Tamina van Jeannete van Dijck stak hier bleekjes tegen af, zij had vaak minder mooie to rn en te weinig zeggingskracht Een verrassing was wel de jonge co loratuursopraan Christine Deutekom, nog niet erg heerszuchtig, doch «eer duide van uitspraak en zuiver van toon. ïoor Monostatos wist zijn partij min der uit te buiten dan zijn „slaap" gezel schap; van deze komische rol is veel te maken. Fraai van toon en juist gekarak teriseerd waren de priester en de eerste geharnaste die Simon van Trirum voor neerzetten, in het laatste geval goed gesecundeerd door Henk Smit (2e gehar naste). Het koor klonk wat ijl, doordat het vaak verdekt opgesteld was. Het orkest, dat o.l.v. Leo Driehuys de begeleiding in handen had, was wat mat, de tempi lagen trouwens al te vaak in Goedkoper tarief Meer vuilnisemmers beperken vervuiling LEIDEN De toenemende vervuiling an de straten is onder meer het gevolg an het feit, dat overvolle vuilnisemmers op straat worden geplaatst, waarvan de deksels de inhoud niet volledig afslui ten. Als gevolg hiervan worden papier andere lichte stoffen gemakkelijk door de wind meegevoerd. Ook worden hier door baldadige handelingen als het ware uitgelokt. De reinheid van de straten kan dan ook worden bevorderd" door het gebruik meer emmers te stimuleren. Dit kan geschieden door het tarief voor de derde emmer aantrekkelijker te maken door middel van een verlaging van het deze emmer verschuldigde bedrag, aldus B. en W. aan de raad. Het normale tarief voor de vuilnis- nmers bedraagt thans per maand f 0.50 per emmer voor de eerste twee nmers en f 1.25 per emmer voor de rerige emmers. Om toeneming van het emmergebruik te bevorderen is het gewenst het tarief de eerste drie emmers te breng* op f 0.50 per emmer, per maand. Ten opzichte van het huidige tarief wordt de derde emmer dan f 0.75 per maand goedkoper. Om verlaging var totale opbrengst wegens het ophalen huisvuil in emmers zoveel mogelijk te voorkomen, stellen B. en W. voor tarief voor de vierde en volgende i van f 1.25 per emmer, per maand te verhogen tot f 1.50 per emmer, per maand. DEN HAAG Het is een goede traditie van de Volksuniversiteit K. en O. het concertseizoen met een opera-opvoering te besluiten. Weliswaar ontbreekt het Leiden nog steeds aan een oord, waar zulks zonder bezwaar gebeuren kan, doch met behulp van bussen naar Den Haag is men in élk geval ervan verzekerd op de meest comfortabele wijze een opera bij te kunnen wonen. Deze keer was de keuze gevallen op Mozarts Zauberflote, een werk, dat hier te lande misschien nog meer geliefd is dan zijn voorgangers Le Nozze di Figaro en Don Giovanni hetgeen misschien te danken is aan het Duitse libretto, dat door Schikaneder in 1791 in grote haast geschreven en door Mozart in nog snel ler tempo gecomponeerd werd. Schikane der zat op dat ogenblik in geldnood en slechts deze Zauber-Oper (tover-opera) zou hem financiële uitkomst kunnen bie den. Bang, dat Mozart niet hard genoeg zou werken, sloot hij, naar men zegt, de componist op in zijn tuinhuis en dat zou dan het „Zauberflötenhauschen" zijn, dat men de vreemdeling in Salzburg nog steeds pleegt te tonen. Hoe dan ook. deze snelle compositie had zijn nadelen. Halverwege kwam Schikaneder op het denkbeeld, dat dit werk welgevallig zou moeten zijn aan de Loge der Vrijmetselaars. Hij wij zigde zijn dramatis personae ijlings de boze tovenaar Sarastro, die Parnina van haar moeder geroofd zou hebben, werd de rechtschapen loge-priester die zijn dochter had willen vrijwaren voor een boosaardige moeder: de vertoornde moeder die zichhaar kind ontstolen ziet, verandert in eeh:>boze fee. die zelfs voor moord op haar echtgenoot niet terugdeinst Mozart had het eerste gedeelte evenwel reeds getoonzet en de tijd drong. Zo goed en zo kwaad als het ging verborg hij de fouten van het libretto door een feno menale compositie. En daar Mozart zelf Vrijmetselaar was, kon hij deze sfeer uit stekend aanvoelen en weergeven, men denke aan Sarastio's bekende aria's „In diesen heiligen Hallen" en „O Isis", (door Arnold van Mill fraai, doch met te veel vuldige adempauzes gezongen) en de grote priesterkoren. Gezien de uitgebreide bespreking in het programmablad menen wc op de in houd niet nader te behoeven in te gaan, al vraagt men zich af, waarom talloze directies zonder aarzelen de drie „Jiing- linge" vervangen door vrouwenstemmen. Niet alleen doet dit qua geluid de compo sitie geweld aan, het is tevens een onbe grip •Poor het spel van zet- en tegenzet: drie nogal aanmatigende dames van de koningin tegenover deze drie reine reeds zo wijze knapen vormen een veel feller contrast tussen slecht en goed, wat de opzet van deze opera des tc duidelij ker doet uitkomen. Overigens alle lof voor de wijze waar op de zangeressen zich van hun knapen- taak kweten. De andere drie dames vormden een lieftallig doch wat minder harmonieus geheel. Tamino, vertolkt door Ettore Babini was niet erg geloofwaardig. Hij acteerde stijfjes en de stem was scherp, zonder veel gloed, terwijl zijn frasering t/m 6 juni (Advertentie) Uw oude camera is 750,10-of 15 -waard! bij uw fotobandelaai Doezastraat 22-24 Leiden Tel. 01710-24702-20719 het lento tot andante; de begeleiding Sarasto konden het niet atlijd even goed vinden. Doch er sprak zeker gevoel de strekking van het werk uit hetgeen er door het orkest gepresteerd werd. Scènisch was niet alles gelukkig; werd te dikwijls van zetstukken gewis- steld en onlogische vertoningen als aart- en uitfloepende maan moesten toch maar liever achterwege blijven, terwijl de pseudo-indianentent voor Tamina óók geen gelukkige vondst was. We waren dus niet met alles even blij en tevreden, 'toch vinden we het jammer, dat deze Zauberflote zwanenzang van onze Nederlandse opera zal worden. K. en O. moge voor het volgend voorjaar een nieuw, geschikt ensemble vinden! Drs. A. van der VeenWiersma Geneesmiddelen onderzoek in Leiden LEIDEN Dr. A. J. H. Bartels, staats secretaris van sociale zaken en volksge zondheid, heeft gistermiddag in de Hugo de Grootstraat het Rijksinstituut voor Geneesmiddelenonderzoek officieel ge opend. Het instituut, waarover we vorige week al schreven, is ondergebracht In het farmaceutisch laboratorium der rijks universiteit. Directeur is dr. C. A. Teij- geler, terwijl prof. dr. E. H. Vogelenzang als adviseur optreedt. De heer Bartels richtte zich in zijn korte openingsrede in het bijzonder'tot mej. prof. dr. A. J. Steenhauer, die se dert de oprichting van het R.I.P.T.O. (dat thans is opgeheven) de functie van se cretaris heeft vervuld. Hij dankte haar voor alles wat zij in het belang van de volksgezondheid heeft gedaan. De taak van het thans geopende insti tuut omschreef dr. Bartels als volgt: Het uitvoeren van farmaceutisch-che- misch onderzoek van geneesmiddelen en wel in opdracht van het „College ter be oordeling van verpakte geneesmiddelen" en op verzoek van de Farmacopee Com missie, artsen, apothekers en de minister van sociale zaken. Tevens zal het insti tuut in verband met genoemd onderzoek speurwerk verrichten. Het 'neemt door deze taken een centrale plaats in bij het toezicht, dat de overheid uitoefent op de kwaliteit van de in ons land gebruikte of geproduceerde geneesmiddelen. Bromfietser overleden na ongeluk te Leiden LEIDEN In het Academisch zieken huis overleed in de afgelopen naoht de 36-jarige bromfietser A. Tilgenkamp uit Den Haag, die op 18 april op de Hoge Rijndijk in botsing kwam met een andere bromfietser. Hij liep daarbij een schedcl- basisfract'uur en schaafwonden aon het gezicht op. Diamanten echtpaar te Leiden LEIDEN De heer D. Hensing (82) en mevrouw J. Hensing-Parlevliet (85) vierden gisteren in hun woning Prinsen straat 52 hun diamanten huwelijksfeest. Vijf kinderen een zoon is enkele jaren geleden verongelukt 20 klein kinderen en 16 achterkleinkinderen kwa men het bruidspaar gelukwensen. De heer Hensing heeft by de Grofsmederij gewerkt. Over enkele dagen verhuist het echtpaar naar het bejaardentehuis St. Jozef in Alphen aan den Rijn. Openbare les dr. Voute over het kostbare grondwater Honderd gulden aan prijzen NLC-prijsvraag: opbrengst eerste Katwijkse kantje? ATADAT VANOCHTEND de trossen zijn losgegooid en de vissersvloot naar de haringgronden stoomt, kunnen wij aan de wal niet veel meer doen dan afwachten tot de nieuwe haring wordt aangevoerd. De eerste malse maatje worden zondagavond verwacht, waarna ze maandag 25 mei worden verkocht. Het onderwerp van onze Vlaggetjesdag-prijsvraag is weerhoeveel brengt het eerste kantje nieuwe haring op aan de Katwijkse afslag? Wie op deze vraag het beste antwoord geeft, wie het bedrag het dichtst benadert, krijgt van onze krant een prijs van f50. Verder zijn er een prijs van f 25 en vijf prijzen van 5. De spelregels? Op een briefkaart, geadresseerd aan de redactie van de Nieuwe Leidse Courant, Steensrraat 37, Leiden, dient men zo nauwkeurig mogelijk aan te geven voor hoeveel geld het eerste kantje haring op de Katwijkse afslag wordt verkocht. Bijvoorbeeld f260. De uitslag, waarover niet kan worden gecorrespondeerdwordt zo spoedig mogelijk in de krant bekend gemaakt. LEIDEN Gistermiddag heeft dr. C. Voute een openbare les gehouden ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding als buitengewoon lector in de hydrogeo- logie. De titel van zgn voordracht luidde: Het kostbare grondwater. Dr. Voute merkte op, dat in hete en droge woestijn gebieden de mens zich reeds in pre historische en vroeg-historische perioden heeft moeten wenden tot het grondwater om in zijn behoeften te voorzien voor huishoudelijk gebruik, vee en landbouw. Hiervoor was vaak veel vernuft en grote inspanning vereist. In dit verband kan opgemerkt worden, dat het emmerrad mogelijk reeds tussen 3000 en 1500 voor Chr. is toegepast in Mohenjo Duro in de Indus-valleL De moderne wetenschap en techniek hebben het mogelijk gemaakt sneller en gemakkelijker putten, boringen en tun nels te maken. Kon men bovendien in de oudheid slechts in beperkte mate met enige zekerheid vaststellen, op grond van overgeleverde ervaring, waar water iD de bodem te vinden zou zijn. thans is hei doenlijk na een gedegen hydrogeologisch onderzoek, vaak gebruik makend van geofysische- en andere opsporingsmetho den, voor grondwater-exploitatie gun stige gebieden aan te wijzen. Ook is het ons nu technisch mogelijk water in zeer grote hoeveelheden aan de ondergrond te onttrekken. Tegenover deze vooruitgang staan thans echter ontwikkelingen die aanlei ding kunnen geven tot grote schade. Ei heeft geen onbeperkte natuurlijke voe ding van het grondwater plaats en in veel gebieden ln deze aanvulling zelfs zeer gering. Al te intensieve waterwin ning kan derhalve leiden tot het blijvend verstoren van het natuurlijke evenwicht en tot het uitputten van de nog in de ondergrond aanwezige voorraden. Voorts worden wy steeds meer gecon fronteerd met dc gevolgen van een toe nemende verontreiniging van het grond water. deels door allerlei chemische pro- dukten en afvalstoffen, die wij willens of onwillens in het grondwater terecht laten komen, deels doordat zout water zich met het zoete grondwater mengt. Dit laatste is vaak een gevolg van een verstoring van de natuurlijke grondwa terstromingen door over-exploitatie, o! door de invloed van allerlei civiel-tech- nischc en waterbouwkundige werken. Hier staat echter tegenover, dat de be hoeften aan water zeer snel stijgen en dal ook onze kwaliteitseisen hoger worden Het is dus begrijpelijk, dat zowel grond- als oppervlaktewater tot een voor de sa menleving zeer kostbare grondstof ge worden zijn. Het is dan ook noodzakelijk dat allengs, hydrogeologen zowel als hy drologen en technici, betrokken bij de opsporing, de winning en de conservering van het grondwater, niet alleen een dege lijke wetenschappelijke vorming krijgen, doch ook gewezen worden op de maat schappelijke aspecten van een zuinig be heer van ons grondwaterkapitaal. Meer toezicht op openbare waterplaatsen LEIDEN Het is gebleken, dat er toenemende mate onoirbare handelingen worden gepleegd in openbare water plaatsen. Teneinde deze praktijken te bestrijden verdient het volgens B. e aanbeveling in de Verordening op de Straatpolitie een verbod op te ne om zich in de openbare waterplaatsen langer op te houden dan vijf minuten achtereen, met dien verstande dat dit verbod niet geldt voor hen. die belast zijn met het schoonhouden van de terplaatsen of met het toezicht op de waterplaatsen, gedurende de uitoefening van de dienst. Met het gemeentebestuur van Leider dorp zijn B. en W. tot de conclusie ge komen, dat 40°/» ten laste van Leiden moet komen en 20°/o ten laste van Lei derdorp. Hoewel de oostelijke oprit deel zal uitmaken van provinciale weg 5, zal de provincie ook hiervan slechts een gedeelte van de kosten dragen. De oor zaak daarvan ligt eveneens in het feit, dat is uitgegaan van een bredere brug dan uit provinciaal oogpunt nodig is. Het provinciaal aandeel is berekend op 80"/o. De overige kosten komen voor re kening van de lokaliteit. Beide gemeen, ten zullen de helft daarvan dragen. De oprit val van provinciewege wor den aangelegd, evenals een verbindings weg tussen de oprit en de Zijldijk. De kosten van deze verbindingsweg komen geheel voor rekening van Leiderdorp. Onderhoud en bediening Deze kosten dienen, naar het oordeel van Gedeputeerde Staten, volledig v rekening van de lokaliteit te komen. Vergeefs zijn gezamenlijk pogingen aai gewend de provincie in deze kosten doen bijdragen. Aangezien bij de nieuwe Leiderdorpse brug over de Rijn de kosten van onder houd en bediening geheel voor rekening van Leiderdorp komen, terwijl met de bouw van die brug ook Leidse belangen worden gediend, hebben B. en W. Leiden zich uiteindelijk bereid verklaard de kosten van onderhoud en bediening van de nieuwe brug over de Zijl geheel voor rekening van Leiden te nemen. De Zijldijk zal door de bouw van de brug weinig betekenis meer hebben voor het doorgaande verkeer. Deze weg zal, aldus Gedeputeerde Staten, geheel in de sfeer van de agglomeratie komen te lig- I .gen. Dit college is daarom van mening, dat als onderdeel van de regeling met. de lokaliteit betreffende de bouw van de brug, het gedeelte van de Zijldijk tussen de Spanjaardsbrug en de Dwars- watering door de lokaliteit van de pro vincie in beheer en onderhoud dient te worden overgenomen tegen kwijtschel ding van de jaarlijkse onderhoudsbydra- ge ad f 600 per km. Overeengekomen is, dat de gemeente Leiderdorp het weggedeelte in beheer en onderhoud van de provincie zal overnemen. Leiden zal de thans aan dé provincie verschuldigde jaarlijkse bij drage van f 600.— per km aan Leider dorp uitkeren. Het is nog niet mogelijk nauwkeurig aan te geven welke bedragen met dit alles zijn gemoeid. De kosten van on der- en bovenbouw van de brug wer den in 1960 geraamd op f 1-290 000. die van de oostelijke oprit op f 835 000-en die van de westelijke oprit op f 352.000.—. De kosten van onde/houd en bediening van de brug waren geraamd op f 2-500-resp. f 18 000.per jaar- De kosten van voorbereiding en toezicht op de bouw komen voor rekening van de provin cie, terwijl omtrent de kosten van verlichting te zijner tijd een afzonder lijke regeling zal worden getroffen. Verordening tegen verontreiniging van de stad LEIDEN Om de verontreiniging van de stad tegen te gaan, hebben B. en \V. een verordening opgesteld waaraan de gemeenteraad in zijn vergadering van maandag kracht zal verlenen. De veror dening bevat een aantal wijzigingen van de bestaande, die wij hier laten volgen. Ieder, die een bedrijf uitoefent, dat aanleiding geeft tot verontreiniging van de openbare weg. is verplicht ervoor te zorgen, dat in de nabijheid van het be drijf tot op een afstand van 25 meter daarvandaan op de weg achtergebleven voorwerpen of stoffen, voorzover kenne lijk uit dat bedrijf afkomstig dan wel daarvoor bestemd, worden verwijderd. De exploitant van een winkel, hal, kraam e.d., waar eet- en/of drinkwaren worden verkocht, die ter plaatse kunnen worden genuttigd, is verplicht ten be hoeve van het publiek een anand, bak of soortgelijk voorwerp aanwezig te heb ben, waarin papier, etensresten en ander afval kunnen worden achtergelaten. Het is verboden: a. as, vuilnis afval, bestemd om door de gemeentelijke Reinigingsdienst te worden meegenomen, aan te bieden an ders dan in gesloten vuilnisemmers, die van gemeentewege beschikbaar worden gesteld; b. vuilnisemmers op de weg te plaat sen of geplaatst te hebben tussen 19 uur des avonds en 7 uur des morgens; c. zonder noodzaak tussen 7 uur des morgens en 19 uur des avonds vuilnis emmers op de weg te plaatsen of ge plaatst te hebben, voordat een luid klin kende bel de komst van de Reinigings dienst heeft aangekondigd; d. zonder noodzaak vuilnisemmers op de weg te laten staan nadat de Reini gingsdienst zijn werkzaamheden ter plaatse heeft verricht; e. zich tegen vergoeding, in welke vorm ook, zonder vergunning van Bur gemeester en Wethouders, te belasten met het op de openbare weg reinigen van vuilnisemmers; f. vuilnisemmers op de openbare weg te doorzoeken of omver te werpen of dc inhoud dezer voorwerpen op de open bare weg te verspreiden; g. lossen afvalstoffen op de openbare weg te doorzoeken of op de openbar» weg te verspreiden. Het is houders of eigenaars van hon den verboden deze op dc openbare weg of in openbare parken en plantsoenen lós te laten lopen of los te hebben. Houders of eigenaars van honden zijn verplicht erop toe te zien, dat het door hen geleide dier zich niet van uitwerp selen ontdoet op een gedeelte van de openbare weg, dat in het bijzonder is be stemd voor het verkeer van voetgangers Auto ontvreemd van Boerhaavelaan LEIDEN In de nacht van 18 op 19 mei werd van de Boerhaavelaan een ge parkeerde Opel Kapitan ontvreemd van het jaar 19551956, kleur blauw, kente- kennr. TG 54—31.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 4