Ban toe-zelfbestuur in feite brutale leugen Rusland wil verruiming diplomatiek verkeer Lavastroom uit Etna neemt in snelheid toe In voorarrest ernstig geestesziek geworden DRIJFZAND Prof. Polak beschuldigd van uitlokking misdrijf „Boger ergste sadist in Auschwitz" ZATERDAG 16 MEI 1964 Russisch-Japans overleg in Tokio PREMIER Ikeda van Japan heeft gisteren in zijn ambtswoning een onderhoud gehad met de Rus sische eerste vice-premier Mikojan. waarbij volgens officiële kringen handelskwesties en de instelling van een luchtverbinding tussen Tokio en Moskou de voornaamste onderwerpen van gesprek vorm den. Eveneens echter kwamen ter sprake de kwestie van de ver betering van het Russisch-Japanse vredesverdrag en de kwestie van een verdrag waarbij ondergrondse kernproeven worden verboden. De Japanse premier heeft de wens te kennen gegeven, nog een keer een onderhoud met Mikojan te hebben. Dit zal op 26 mei op de Russische ambassade in Tokio plaatsvinden. De Russische eerste vice-premier kwam donderdag aan het hoofd van een Russische parlementaire delegatie Tokio aan voor een bezoek van twee weken. Toornaarde GENOEMDE officiële kringen deel den nog mee. dat Mikojan op een versnelde ontwikkeling van de Rus- sisch-Japanse handel heeft aan gedrongen. Premier Ikeda had zijn gast gezegd: ,,De ondertekening van een vredesverdrag tussen Japan en de Sowjetunie zou wenselijk zijn na dat de kwestie van de Koerillen-eilan- den is geregeld. (De Koerillen wer den in de laatste dagen van de oor log in de stille oceaan door Rusland geannexeerd. Japan beschouwt zich als de rechtmatige eigenaar van de eilanden). Co-exploitatie Wat de kwestie van een luchtverbin ding tussen Tokio en Moskou betreft werd gisteren uit goede bron verno men. dat de Japanse autoriteiten een. gezamenlijke exploitatie van deze luchtlijn door de Aeroflot en de Japan Airlines ernstig overwegen. De nabijheid van de Olympische spe len schijnt daarbij een belangrijke rol te spelen. Een biljet Tokio-Parijs zou slechts èén-vijfde kosten van de prijs van een biljet voor een vlucht via de Poolroute of de zuidelijke rou te. Positieve rol De Japanse minister van buitenlandse zaken. Ohira, heeft Mikojan verzocht, een Japanse deelname aan de ontwa peningsconferentie in Genève te steu nen. Tevoren had Mikojan aangedron gen op een positieve rol van Japan bij de regeling van. ontwapenings vraagstukken en kwesties betreffende een verbod van kernproeven. De tivee ministers besloten tot een bijeenkomst van deskundigen voor het sluiten van een luchtvaartakkoord en tot een cul tureel en wetenschappelijk uitwisse lingsprogramma. Voorts gingen zij in beginsel akkoord met de vorming van een Japans-Russisch parlementair co mité. Zuidafrikaanse negerleider Luthuli: „Sealab One", is de aanduiding voor het laboratorium van de Amerikaanse Marine, waarin mannen op een diepte van zestig meter (in de buurt van Bermu da) hun werk zullen gaan doen. Deze onderzeese werkplaats op stelten moet niet alleen diepzee- onderzoek mogelijk maken, maar ook het verblijf van de mannen op de zeebodem. Een moeder schip zal het „Sealab One" aan de oppervlakte begeleiden. Het onderwatervaartuig ligt op het ogenblik in een plaats in Florida. Een stroom gloeiend-hete lava die van de zuidelijke helling van de Etna naar beneden komt, neemt op het ogenblik in 'ang en snelheid toe. De stroom komt ■oorschün uit een steeds breder wor dende scheur in de centrale krater van de vulkaan. In het pad van de vijf kilometer lange stroom ligt het dorp Biancavilla. De in- ers hebben gisteren de gehele dag geweldig geraas uit het binnenste de 3.330 meter hoge vulkaan moe ten aanhoren. De bevolking is echter kalm gebleven het Instituut voor vulkanologie van Catania zegt, dat er geen direct gevaar van de lava te duchten is. De kop van de lavastroom was vrijdagavond bij zons ondergang tot op twee kilometer van een pijnwoud gekomen, dat boven Biancavil la op de hellingen van de vulkaan ligt. Zeer binnenkort zullen nog meer Brit se troepen naar Aden gezonden worden ter versterking van de Britse strijdmacht in Zuid-Arabië. Kort na het Pinkster weekend zullen manschappen van het ,1ste bataljon van de Royal Scots naar Aden vertrekken. Bovendien zullen meer helikopters uit Groot-Britannië naar het gebied gezonden worden om de voor naamste aanvoerlijnen naar het front open te houden. Schrik in Bredase rechtbank heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in grole (les! Inmiddels zat de rechtbank rnet een probleem waarmee de gehele Nederland- rechtpleging worstelt, het ontbreken i ruimte voor dit soort patiënten in psychiatrische inrichtingen, waaraan ons land een tekort heeft. Bij onvoorwaarde lijke ter beschikkingstelling van de re gering zou de verdachte maaneenlang in het huis van bewaring moeten wachten. Daardoor zou hij steeds zieker worden. Bij het laten instellen van een nader psychiatrisch onderzoek, eigenlijk nood zakelijk geworden omdat de conclusie van het eerste rapport niet meer klopt, moet de verdachte zeker vijf maanden wachten, voor hij aan de beurt komt. De raadsman, mr. H. Gerritse uit Til burg, vroeg, nadat de officier van justi tie ontslag van rechtsvervolging had ge- eist, een onderzoek door de aan de recht bank verbonden psychiater binnen enke le dagen, en daarna opneming in een inrichting op zo kort mogelijke termijn. Nadat de rechtbank in raadkamer was geweest, werd besloten het advies van de raadsman, waar ook de officier van justitie achter stond, op te volgen. De zaak zal op 22 mei a.s. opnieuw tor de rechtbank komen. land TOCH IS "twztt ZO! 1518) Drijfzand komt weliswaar niet veel voor. maar on bekend is het toch evenmin. Aan de stranden van Walcheren en Ter schelling kan het optreden en het kan veel last veroorzaken bij het afdiepen van mijnschachten in Lim burg. Overigens treedt drijfzand in allerlei zandafzettingen op en we moeten ons er niet over verbazen het aan tc treffen op plaatsen, waar we het tevoren nooit hadden waar genomen. Het plotseling op treden van drijf zand valt eigenlijk al enigszins af te leiden uit de defi nitie die geologen voor dit verschijn sel hebben opge steld. Drijfzand is nl. met water ver zadigd zand, waar in de zandkorrels niet in de dicht ste pakking op elkaar liggen, zodat het poriëngehalte niet liet kleinst mogelijke is. Dit vereist enige toelichting, die we het best kunnen geven met een aantal knikkers, legt u wat knik kers op de bodem van een doosje, dan kunt u het volgende laagje knikkers op twee manieren daar bovenop stapelen. Om te beginnen ts het mogelijk steeds een knikker te leggen in het kuiltje dat ge vormd wordt door vier knikkers, die twee aan twee aan elkaar grenzen. Maar het is óók mogelijk pal boven iedere knikker een andere te leg gen. Wanneer de opstaande kanten van het doosje worden weggeno men. zou het tweede stapeltje knik kers direkt uiteen vallen en de knik kers zouden de ligging zoeken die we als eerste methode hebben aan- eerste methode hebben aangewezen. De tweede manier geeft dus een uiterst labiel evenwicht aan. om dat de poriën tussen de knikkers niet zo klein mogelijk zijn. BU de eerst gevolgde stapeling is dat wél het geval, zodat het u niet zal ver bazen. dat die te vergelijken is met gewoon zand, en dat de tweede stapeling met drijfzand ovcroen- Nu is het die beetje kunnen rekenen, natuurlijk een koud kunstje na te gaan, hoe groot de poriënruimtc tussen de knikkers maximaal kan rijn, en wat de kleinst mogelijke ruimte is. Het grootste poriënvolume wordt bereikt by een stapeling van bollen die zo danig is, dat iedere bol rechtstandig bo ven de onderste bol komt tc liggen. Het poriënvolume is dan büna 48 pet., dat wil zeggen dat een dergelijke stapeling voor byna de helft uit tussenruimten bestaat. Het kleinst mogelijke poriënvolume ont staat bij een aantal bollen, die zó gerangschikt zijn, dat elke bol van de bovenlaag boven het midden van vier bollen van de onderlaag ligt. Het kleinste poriënvolume is dan bijna 26 pet. Nu treden in de natuur uiteraard geen stapelingen op van zuiver bol vormige korrels en evenmin van korrels van dezelfde grootte. En aangezien kleinere korrels tussen de grotere liggen, zal het poriënvolu me altijd gunstiger zijn dan de hier boven berekende cijfers uitwijzen. Is het poriënvolume groot en wor den de tussenruimten door water op gevuld, dan kunnen we van drijf zand spreken, waarin iemand even tueel kan wegzakken, omdat alle tussenruimten der zandkorrels daar toe ruimschoots gelegenheid bieden. Maar nu een veel Interessantere vraag: tot welke diepte zou het Verdachte ging aan perstafel zitten Tot pijnlijke verrassing van de officier van justitie, mr. G. Tem mink, en de strafkamer van de Bredase rechtbank, onder presi dium van mr. H. Seelen, bleek donderdagmiddag de 26-jarige Til- burger A. van B. die wegens dief stal van een geldkistje met ƒ2000 uit zijn ouderlijk huis terecht moest staan, in het huis van be waring in Breda zeer ernstig gees tesziek te zijn geworden. Op 16 februari 1964 werd de diefstal gepleegd en de verdachte was met het geld naar Amsterdam gegaan. Er enkele maanden geleden een psychiatrisch rapport uitgebracht de verdachte, met als conclusie dat nog wel volstaan zou kunnen wor den met een voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering en plaatsing in een beschermd milieu met psychiatrische behandeling. ..Tijdens zijn ^detentie,, ia het huis bewaring is de verdachte echter snel achteruitgegaan en toen hij vandaag de rechtzaal binnenkwam ontstond een situ atie, waarin van een normale rechtple- ging nauwelijks nog sprake kon zijn. Verdachte begon met de vraag of hij een sigaretje mocht roken. Dit werd hem uiteraard niet toegestaan. Op de vragen van de president gaf de verdachte ver warde en vaak niet ter zake doende ant woorden. ,,Ik kan alles verklaren", ze de man, ,.ik ben tegen de prostitutie er zonder geld begin je dan niks". Als getuige werd een ambtenaar var. de reclassering gehoord, die betoogde dat de conclusie van het psychiatrisch rapport duidelijk werd weerlegd door het gedrag van de verdachte in de laat ste vijf minuten. TACT Verdachte, door de president en dt rijkspolitie in de zaal met veel tact be handeld. had inmiddels zijn plaats op de verdachtenbank verlaten en was aan een tafeltje van de pers gaan zitten. Daar riep hij uit: „Ik wil het publick zien. Dat is mijn recht. Ik schrijf alles op, «"„UiL„Tr-cdop^ffSÏc"hl!i MpROF. dr. F. L. Polak uit Boeke- - dat zijn toestand zeer tragisch,A lo, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, is in een brief Dit zijn de woorden van Albert Luthuli: Dr. Verwoerd heeft ver zekerd dat met het plan voor de Bantoestans wordt beoogd voor de Afrikanen in Zuid-Afrika het zelfde te doen wat de Britse regering doet in Basoetoland: zelfbestuur. Ik weet niet of ook maar iemand deze verzekering in goed vertrouwen heeft aanvaard. Zo ja, dan is men niet op de hoogte van wat de wet op de be vordering van Bantoe-zelfbestuur werkelijk inhoudt. De Bantoestan-wet verdeelt Zuid- Afrika in horizontale richting. Aan de top bevindt zich een boven alles ver heven blank parlement. Onder de blan ke bovenlaag is een autoritaire staat geschapen die wordt geregeerd door één man: de minister van Bantoe-ad ministratie en -ontwikkeling, bijge staan door mannen als de minister van Justitie en de minister van Bantoe-on derwijs. In feite zal deze man aan niemand verantwoording schuldig zijn. zelfs niet aan het blanke parlement. Hij is dien- j tengevolge absoluut heerser over alle I Afrikaanse aangelegenheden: de Ban toestans worden het domein van de minister van Bantoe-administratie. Al leen hij en zijn ambtenaren mogen nog toegang verlenen tot zijn rijk, of het nu aan een parlementslid is. een han delsman, of een aartsbisschop. In sommige reservaten zoals de Transkei mag zelfs een Afrikaan niet binnengaan zonder een vergunning. In alle reservaten moet van de aanwe zigheid van een vreemdeling door het hoofd van het gezin dat deze bezoekt aan de autoriteiten kennis worden ge geven. De wet sluit de Afrikanen vol komen af. Binnen deze besloten wereld is er niet de geringste aanwijzing voor een democratisch bewind. Er zijn slechts voorzieningen getroffen voor een te rugvallen op het stamwezen, maar dan in heel wat dictatorialer vorm dan vroeger ooit realiteit is geweest. De bestuursvorm is een karikatuur; hij is net zomin democratisch als Afri kaans. De wet maakt van onze chiefs ronduit en zonder meer marionetten en agenten van de grote dictator. Ze zijn enkel en alleen aan hem verantwoor ding schuldig en nimmer aan hun volk. Zelfs in de samenstelling van de plaatselijke raden heeft de bevolking geen zeggenschap. De leden ervan wor den benoemd door de regering en aan gewezen door van regeringswege goed gekeurde chiefs. En de door de chiefs voor mijn volk" dagen is een belangwek kend bock voor Nederland toe gankelijk geworden: „Let my people go" van de Zuidafrikaanse negerleider Albert Luthuli dat hjj Callrnbaeh te Njjkerk in een Nederlandse vertaling verscheen. In dit boek geeft Luthuli, een overtuigd christen, zyn visie op de ontwikkeling die zich thans in Zuid-Afrika voltrekt. Zoals men wellicht weet werd de schrij ver onderscheiden niet dc Nobel- ede. irtikcl i prys vo< Bijgaa als Icttcrlyk citaat i waarin Luthuli de bevordering van 1 stuur bespreekt. Ten goed boek. Op dezi aandacht wilden wy de ran Albert Lu- j objectief mogcljjk oordeel „Aanvaardt elkander" REGIONAAL CONGRES „DE ACHTTIEN" Zaterdag 30 mei a.s. ih Rivièrahal van 10.15 tot ca, 15.30 w Kaarten a 2,50 door storting of overschrijving op giro 84518 t.n.v. F. A. Bouwer, Rotterdam. Lunchpakketten a 2,60, indien gewenst, gelijk bestellen. Bestel tijdig. Indien nog voorradig ook kaartverkoop aan de zaal. Dierenliefhebbers contra Senator Proces-verbaal opgemaakt i geworden. Getuigenissen in Frankfort aan staatssecretaris drs. L. J. M. van de Laar beschuldigd van uit lokking van misdrijf. De brief werd door zeven dierenliefhebbers uit Heemstede, Haarlem, Benne- broek en Hoofddorp gezonden. Zij I vragen maatregelen van de staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen tegen de sena- tor. De beschuldiging wordt gead strueerd door een afschrift van een EEN SS-bewakcr van Auschwitz proces-verbaal van de rijksrecher- ,a„hcei1 '^ens dc K«s<daecn van che in Arnhem van 30 juli 1963 1942 opdracht gegeven 18 gevangenen te laten stikken en 15 te laten ver- Volgens dit procesverbaal zou prof. hongeren, zo verklaarde gisteren de Polak in samenwerking met anderen poging hebben ondernomen 54-jarige getuige, Joseph Krall, dens liet Auschwitz-proces dat in Frankfort wordt gehouden. Krall ver telde verder hoe dc bewaker zijn kaakbeen, armen, benen en rug had gebroken tijdens „gewone ondervra gingen" in het kamp. Zijn getuigenis betrof Wilhelm Boger, één van de vroegere SS-bewakers, die op dit proces tezamen met andere oor logsmisdadigers terechtstaan. Boger is door tientallen getuigen aangewezen als de ergste sadist in Auschwitz. De president van de rechtbank vroeg Boger of hij niet iets wilde zeggen op al deze verschrikkelijke aantijgingen Boger ging staan, bleef even stil en stram in de houding staan en zei dan met een onvaste stem: ,.Nee. de ge tuige liegt. Er schuilt geen greintje waarheid in hetgeen hij zegt.". Uiter aard knikten zijn medeverdachten stemmend. Getuige Krall vroeg de president nem te vergeven dat hij tijdens zijn getuige nis verscheidene malen gehuild had. ,,Ik heb meer dan 20 jaar geprobeerd Auschwitz te vergeten en het is mij vandaag te veel geworden, de ver dachten opnieuw te zien en over hen te moeten getuigen", aldus Krall. Groot-Britannië zal de afgezette sul tan van Zanzibar, die vier maanden ge leden vrijwel zonder geld in het land aankwam, een bedrag van een miljoen gulden uitkeren. De 34 jaar oude sultan Seyyid Jamshid Bin Abdulla zal daar van 100.000 gebruiken om openstaande rekeningen te betalen. De resterende 900.000 zullen gestort worden In een trustfonds, waarvan hij de interest zal kunnen opnemen zolang hij in Groot- Britannië vertoeft. Duitse hondenhandelaar Heinz Vie- ten honden in handen te spelen. Deze honden zouden evenwel gestolen zijn. Nadat de heer Vieten de honden in zijn bezit zou hebben gekregen, zou de diefstal kunnen worden bewezen. Zoals bekend is, v en zijn echtgenote, r een strijd tegen wat toestanden, zowel bij" dierenbescher mers. als op hondenmarkten. en tegen instellingen en hondenhandelaren. Mevr. Polak kwam rui m twee jaar geleden in het nieuws toen zij bij de grenspost Glanerbrug de Duitse honden- bandelaar Heinz Vieten een klap gaf. Later werden aanklachten tegen haar ingediend wegens belediging van eer en goede naam. van o.a. hondenhande laren op de Tilburgse hondenmarkt, de ex-inspecteur van de dierenbescherming en houder van een d ierenpension A. P. van Keimpema uit Hoofddorp, de die renarts mevr. J. W. Hagedoorn uit Heemstede en mevr. A. A. Rehwinkel uit Heemstede, en van het Centraal propagandabureau voor de dierenbe scherming. Diverse processen lopen thans nog. Prof. Polak kwam vorige week in het nieuws, toen hij in de Eerste Kamer bij de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen aandrong op uitvoeringsbelastingen voor de dieren- bescherming om paal en perk te stel len aan wat hij noemde „moderne sla venhandel", „een waarlijk nationale schande", „heren, handelend in ponden gewogen hondevlees", en „tergend treurspel, dat vreet aan onze nationale faam van Erasmiaanse beschaving, van menselijke waardigheid cn van me dedogen voor de under-dog". Enkele van de personen, die de brief aan de staatssecretaris stuurden, 'J mensen, die in processen zijn gewik keld met professor en mevrouw Polak. aangewezen kandidaten moeten door de regering worden goedgekeurd. Dit stelsel wordt dan aangeduid als Bantoe-zelfbestuur. Het is regeren door middel van stromannen. Van het begin van de Unie van Zuid-Afrika, in 1910 af, zijn er stelsels ingevoerd waarbij altijd nog sprake was van iets dat op verkiezing en vertegenwoordi ging leek. Nu is er niets. De flikkeren de vuurtjes die er nog waren zijn uit gedoofd. Dan is er de kwestie van het land. Ik voor mij ben. met vele anderen voor een onverdeeld Zuid-Afrika. Maar dan nog zou ik wel kunnen geloven in misleide oprechtheid van hen die de voorkeur geven aan territoriale apartheid, als zij dan ook maar een eerlijke verdeling voorstelden. Maar alles wat de Bantoestan-wet voor ogen stelt is 13 procent van het land voor 70 procent van de bevolking! En dat op grondslag van het als vast staand aangenomen feit dat het land aan de (blanke) regering zou toebeho- Het politieke doel van de Bantoestan kan niet anders zijn dan de Afrikaan van de politieke kaart te vegen. Een hiërarchie van regeringsspionnen zal een schijnbewind voeren en de wereld krijgt te horen dat zó onze traditione le manier van leven is. Het wemelt reeds om ons heen van spionnen in de civiele dienst, in de reservaten, in het onderwijzerskorps, in het politiekorps. De minister van Buitenlandse Zaken heeft, dat is waar, aan de wereld verkondigd dat deze weg ten slotte naar de onafhankelijkheid leidt. Tege lijkertijd heeft de secretaris voor na- turellenzaken, dr. Eiselen, voor bin nenlands verbruik de verzekering ge geven dat, hoewel de Bantoestans een ver-reikend plaatselijk bestuur zullen krijgen, ze nooit autonoom zullen wor- In de doofpot Wat de wet zelf betreft is er noch in de préambule, noch in de tekst iets dat duidt op Bantoe-zelfbestuur: alles is er op berekend dat wij met huid en haar zijn overgeleverd aan één minister, zonder beroep op parlement of recht bank. Men hoopt hier ons zó volkomen in de macht te krijgen dat wij zelfs niet meer zullen fluisteren over onaf hankelijkheid of bevrijding. Een paar jaren Bantoe-regiem zal die kwestie voorgoed In de doofpot stoppen. Ik ben geen man van dreigementen. Maar als mijn volk inziet met welk een ongehoord brutale aanmatiging het hier van doen heeft en dat ziet het inderdaad in dan zal het handelbare volk waarmee de regering nu te ma ken heeft een onherkenbare verande ring ondergaan. De leugen is al te groot. Men kan niet voortdurend een gehele bevolkingsgroep bedriegen. De Bantoestan-wet laat geen moge lijkheden open voor welke Afrikaan ook. Dat is ook niet de bedoeling. Het is de door de blanke bedachte oplos sing voor de moeilijkheden van die blanke cn op de meest hardvochtige wijze ten koste van de Afrikaan. Het enige nadeel is. van het stand punt van de blanke uit gezien, dat een en ander onuitvoerbaar is: uit een De ontwerpers van de Bantoestans onder hen bevindt zich natuurlijk geen enkele Afrikaan bieden een „oplos sing" voor de wanhopige armoede in de reservaten. Zij stellen voor „rand- industrieën" op te richten. Blanke in dustriëlen worden uitgenodigd fabrie ken te vestigen aan de rand van de behoeftige reservaten. Het lokaas is: goedkope arbeidskracht. Enkel en al leen onderbetaalde arbeid kan opwe gen tegen de nadelen der vestiging van fabrieken op zó grote afstand van spoorlijnen en energiebronnen. Welvaart Men verzekert ons dat deze fabrie ken de bevolking van de reservaten tot welvaart zullen brengen. Wij zullen het nog nooit zo goed hebben gehad! Men vertelt ons zelfs welk percentage van de bevolking in de randindustrieën te werk zal worden gesteld als onge schoolde arbeiders. Geheel willekeurig is het nl. zo ge regeld dat 40 procent van de reser vaatbevolking in het boerenbedrijf zal blijven terwijl 60 procent fabrieks arbeider zal worden. De reactie van industriëlen op de uitnodiging der re gering heeft tot dusver een paar kle dingindustrieën opgeleverd en een paar fabrieken voor de verwerking van aardnoten. Maar tóch is 60 procent der onzen (in theorie) reeds fabrieksarbei- Eenvoudig gezegd komt het hierop neer. dat 59 van de 60 theoretische nieuwe arbeiders, zich om te begin nen in de gelederen der werklozen moeten scharen. En kijk dan eens naar de 40 procent in het boerenbedrijf. Zij zullen pachtboerderijen krijgen van acht tot tien acres, met gemeenschap pelijke weigrond. Elk gezinshoofd dat als boer geclassificeerd staat krijgt een stuk grond toegewezen. Bij zijn dood mag de oudste zoon het stuk grond er ven en de overige gezinsleden mogen zich bij het leger werklozen voegen... Ten langen leste worden de Ban toestans aan hun lot overgelaten reset- goedkope arbeidskrachten, Ons deel Voor ons betekent een Bantocstan een oord van ellendige armoede, de plek waar wij op hopen zullen worden geveegd om er tc verrotten, dc mest vaalt voor ongewenste elementen, de linquenten, misdadigers, die speciaal in de grote en kleine steden door dit stelsel worden aangekweekt. Het oord, waarheen men bejaarden en zieken stuurt als de steden alles hebben ge nomen wat zij hadden tc geven aan heid om een ordelijk bestuur te schep pen is zij een aanfluiting. Zij zal niets anders scheppen dan chaos. De enige bestuursvorm die in overeenstemming is met deze wet is overheersing door geweld. Afrikaans Aan óns de taak een nieuw land op te bouwen, dat een tehuis zal zijn voor mensen die zwart, blank en bruin zijn, uit de overblijfselen van de oude. be krompen groeperingen. Ergens in de toekomst wenkt ons een civilisatie, een cultuur, die in het verloop der geschie denis zoals die door God bepaald is haar plaats zal innemen. Zij behoeft niet noodzakelijkerwijze een absoluut zwarte civilisatie te zijn, maar zij zal Afrikaans zijn. Wij zouden het nieuwe Zuid-Afrika niet van de ene dag op de andere tot stand kunnen brengen, maar wij zouden met de bouw ervan kunnen be ginnen. Wij hebben genoeg te lijden gehad. Wij zoeken geen wraak; wij hebben behoefte aan de wegen van vrede, van industrialisatie, van een dracht. Zal de toegestoken hand worden aangepakt? Ik vrees van niet. Niet althans door de ontwerpers van de apartheid. Het is een zwarte hand. De gedachten van dr. Ver woerd en de zijnen houden zich reeds bezig met hun laatste bunker, met de wijze waarop zij ten onder zullen gaan. Als mar telaren. Waarvoor? Waarom moe ten zij voortgaan met te vernie tigen terwijl er zoveel creatiefs voor de hand ligt? Jjh eeft étöHÉe >uj> I Dc particuliere New- berry-bibliotheck in Chi cago heeft voor bijna tien miljoen dc waarde volste verzameling zeld zame boeken en manus cripten die ooit te koop is aangeboden, verwor ven, zo meldde dc New York Times gisteren. Tot de uit achthonderd stuk ken bestaande verzame ling behoren negentien kwartrijnen en vier fo lianten van Shakespeare, een van de eerste en zeldzaamste uitgaven van Chaucers „Troilus and Sriseyde", werken van Caxton en manus cripten van Benvenuto Cellini en Michelangelo. Dc Silver jurist, inge nieur cn hoteleigenaar die in oktober overleed. I De cursusleider van een Zwitserse hotclvak- school zou zijn leerlin gen in een bar in Zü- rich even tonen hoe een ommeletje wordt gebak ken. Omdat de spiritus brander niet goed wilde branden goot hij, veron derstellend dat de vlam was gedoofd, nog wat brandstof in het appa raat. Er volgde een zwa re knal en even later stond de bar in brand. Het ommeletje komt nu op ongeveer 80.000 gul den tc staan. I In het slot van liet na bij de Zwitserse stad Ge- «ncve gelegen plaatsje Coppet heeft men onge veer zes weken geleden getracht het graf van de beroemde (Zwitserse) minister van financiën van Lodewijk de Zes tiende, Jacques Necker, met springstof op te bla zen. De aanslag werd tot dusver geheim gehouden om het onderzoek naar de dader(s) niet te be moeilijken. In het fami liegraf liggen Jacques Necker en zijn vrouw en hun wellicht nog beroem der dochter Madame De Stael begraven. De sar cofaag op het graf werd licht beschadigd. Alleen een smeedijzeren poort werd uit elkaar gerukt. Over het motief van de dader(s) tast men in het duister. I Dinsdag a.s. zal in Londen een grote zeld zame gouden munt wor den geveild. Het is een Poolse munt van 70 du- caten uit 1621. De munt heeft voorts een middel lijn van 7 centimeter en weegt 225 gram. Ver wacht wordt dat de munt meer dan 3000 pond ster ling zal opbrengen. De tentoonstelling van een negentigtal zeven- tiende-eeuwsc tekenin gen, o.a. Rembrandt, vooT de helft uit Neder landse musea afkomstig, die n.a.v. de „Neder landse dagen" in Ingels- heim aan de Rijn kort geleden is gehouden, is door een vierduizendtal belangstellenden be zocht. 3X ROTTERDAM deze dynamische s De DIERENWERELD zijn natuurlijke omgeving I BLIJDORP Een schitterend UITZICHT op 110 meter hoogte... EUROMAST

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5