Wat... i Alles goed en u/el „We kunnen niet volgens recept van gister leven Prot. Clir. Ouderenbond hinkt no£ achteraan es Een woord voor vandaag Landelijk centrum voor prot. zwakzinnigenzorg Lutherse synode herzag predikantstraktementen BOEKENHOEK Ëir?i^.rdr«!n'bnodnadcoh„'pocket u"6,ve HC,mond H5,m0 n DONDERDAG 14 MEI 1964 geeft een hoge spaarrente? Een TermijnspaarBrief van De Twentsche Bank Vermeerdert Uw sptargeld met een kwart, koopt Termijnspaar- Brieven van De Twentsche Bank. Een TermijnspaarBrief groot 100 gulden is op 1 oktober 1969 inwisselbaar tegen 125 gulden. Verkrijg baartot 50.000 gulden per persoon, bij alle kantoren van De Twentsche Bank en de met haar geaffilieerde banken Van Mierlo en Zoon en de Alphensche Bank. Prof. Bakker voor geref. mannen Jaarvergadering te Utrecht C7 Voorzitter spreekt misnoegen uit (Van onze soc.-econ. redactie) VERGELEKEN met andere bon den, die gepensioneerden orga niseren, blijft de Prot. Chr. Oude renbond nog maar een organisatie, die achteraan komt hinken. In de jaarvergadering van de bond, die gisteren te Utrecht werd gehouden sprak de voorzitter, de heer J. L. Overbeek, hierover zijn misnoegen uit. De bond groeide het afgelopen jaar weliswaar met 500 tot 3000 leden, maar vergeleken bij de Bond voor Staatspensionering met 130.000 leden, de algemene ouderen bond met 90.000 leden, en de ge zamenlijke r.k'. diocesane bonden met 70.000 leden, is de prot. chr. ouderenbond inderdaad verdwij nend klein. Zaterdag op de demonstratieve verga dering van het Centraal Orgaan van de Samenwerkende Organisaties, waarin alle ouderenbonden samenwerken, sloeg net geringe aantal prot. chr. ouderen dan ook maar een pover figuur temid den van de 28.000 aanwezigen, aldus de heer Overbeek. Het geringe aantal leden heeft tot gevolg gehad, dat de Prot. Chr. Oude renbond na de vier jaren van zijn be staan nog maar slecht geoutilleerd is. Zo was voor de vergadering van zater dag ook geen vertegenwoordiger van de chr. dagbladpers uitgenodigd. Het be stuur is echter ernstig voornemens ver betering in de situatie te brengen. Voor zitter Overbeek liet gisteren in zijn openingswoord een dringende oproep tot ledenwerving horen. Hij achtte het onbe staanbaar, dat Prot. Chr. Nederland niet met een sterkere bond dan van 3000 leden voor de dag kan komen. Te velen denken nog, dat de P.C.O.B. zich uitsluitend bemoeit met zaken als de A.O.W. Het gaat echter om de hele maatschappelijke problematiek rond de bejaarden. Ook de huisvesting en de bouw van bejaardentehuizen is een be langrijke zorg van de bond. De N.C.O.B. is daartoe aangesloten bij de Ned. Ver eniging voor Bejaardenzorg. Uit de vergadering gingen stemmen op, die vroegen om meer aandacht van de CNV-bonden voor het werk van de ouderenbond. En niet alleen bij het C.N.V., ook bij de chr. werkgevers- en middenstandsorganisaties zal meer inte resse moeten groeien voor het werk van de Prot. Chr. Ouderenbond. De secreta ris, dc heer H. Brouwer, schatte, dat van de 90.000 leden, aangesloten bij de alge mene ouderenbond, toch zeker 25.000 de prot. chr. beginselen zijn toegedaan. Geen medewerking Het gaat de N.C.O.B niet om een soort sociëteitswerk. maar om veel meer dan dat. aldus de heer Overbeek. Hij betreurde het. dat in sommige oudedagsvoorziening van 3650,per jaar. Aan de droeve gang naar sociale zaken zal dan een eind kunnen komen. Thans weten vele ouderen niet hoe rond te komen of de winter door te komen. Het gaat hier om mensen, aldus de heer Overbeek. die onze fabrieken heb ben gebouwd en die onze huidige positie in de wereld hebben mogelijk gemaakt. Hij vertrouwde, dat de leden van de Tweede Kamer ln deze zaak een recht vaardige beslissing zullen nemen. De vergadering hechtte zijn goedkeu ring aan twee voorstellen van de afde ling Groningen over het toekennen van een vakantie-toeslag boven de A.O.W.- uitkering en aan het vragen bij de directie van de Ned. Spoorwegen gereduceerde prijzen voor ouden dagen, die enkele malen per jaar hun kinderen of vrienden willen bezoeken. Beide aangelegenheden zullen door het bestuur van de N.C.O.B. in het Centraal Orgaan van Samenwerkende Ouderen- organisaties aan de orde worden ge steld. De heer Overbeek maakte er nog melding van, dat de samenwerking in het orgaan bijzonder goed was. Van enige discriminatie ten opzichte va N.C.O.B. is geen sprake. „In een snel reld, waarbij het leven van van daag de dag wordt gekenmerkt door de mobiliteit, moet de kerk de buigzaamheid hebben om als gemeente uit te gaan naar deze wereld onderweg. Het mag hier niet zijn een incidentele beweging, een liefhebberij van enkele groe pen, maar het gaat om „het-er-zijn" van de gemeente zelf. Veeleer moet er sprake zijn van een „ga-struc tuur" dan van een „kom-maar-bij- ons-structuur". Dit zei gistermorgen prof. dr. J. T. Bakker van Kampen op de 42ste Bondsdag van de Bond van Gerefor meerde Mannenverenigingen in Ne derland, welke gehouden werd in de Zuiderkerk te Zwolle. Dinsdag was de huishoudelijke vergadering gehou den, terwijl des avonds een zgn. be groetingsavond plaats vond in de Gro te Kerk. Medewerking aan de Bonds vergadering werd verleend door de bekende concertzanger Henry Black- mon. Opdracht ,.Oude opdracht, nieuwe dienst" was de titel van het openingswoord waarmee bondsvoorzitter ds. A. I. Koffeman de talrijke leden aan het begin van de Bondsdag een riem onder het hart stak. ..Evenals de discipelen opdracht kregen na Jezus' Hemelvaart om af te wachten en te verwachten de tijd van het „niet meer" en „nog niet" hebben ook wij de opdracht bezig te zijn met de belofte van de Vader en met 'zijn Woord. Het zou een ernstig misverstand zijn als men meende dat de mannen- vereniging zichzelf overleefd heeft. Ook wij kunnen een belangrijke bijdrage le- n tot de opbouw van het kerkelijk anderende we- leven, al i. de manier waarop in deze ook snel veranderende wereld discutabel, ten. Van praatgemeenschap zouden wij meer daadgemeenschap kunnen worden en de ze bondsdag staat dan ook in het teken van de bezinning op onze den", aldus ds. Koffeman Het onderwerp van prof. Bakker geti teld: „Veranderingen in de structuur van de gemeente" bleek in dit verband eveneens tot bezinning op de kerkelijke arbeid in de toekomst op te roepen. ..Door de mobiliteit, die het leven van daag de dag kenmerkt vindt er een ver schuiving van levenspatronen plaats", zo zei prof. Bakker. ..We wonen hier. werken daar en brengen ons weekend weer ergens anders door. De overzich telijkheid raakt er uit. Sociale controle is niet meer mogelijk zoals vroeger. De vaste koers van vroeger gaat verloren en leidt tot onzekerheid en vaak tot ge- improviseerde oplossingen. De vraag of de kerk zich in beweeglijkheid heeft aan te passen bij de wereld beantwoordde prof. Bakker bevestigend. Deze eis van aanpassing in beweeglijkheid en buig zaamheid komt voort uit het Evangelie De jongere generatie kan niet alleen aar praten en luisteren, maar wil ook erkzaamhe- 'ets doen waarbij de gehele mens be trokken is". Ds. Grosheide wilde in dit verband dan ook liever dc inleiding op dc vereniging zien beperken of geheel verdwijnen om plaats te makcji voor een bespreking waar een ieder bij betrokken Is. Discussiegroepen kunnen hierbij ten zeerste worden aanbevolen. Vers verpakte SOEPGROENTEN Een zakelijke en vriendelijke discussie met een voorzitter als gespreksleider en niet als ..regent" kunnen, bij een juiste en soms vrije keuze van onder werpen. een verlevendiging tot stand brengen. Als men het anders wil doen. is een grondige voorbereiding echter noodzakelijk evenals een rustige samen- spreking om de doelstelling, die toch ze ker niet gering is. te kunnen realise ren". Op de twee gehouden referaten van prof. Bakker en ds. Grosheide volg de een geanimeerde bespreking. Na het zaamneia Kom, voor, na, ^h,ldJah" f moeten wij van harte maken. Een nieu we bezinning op de verhouding gemeen te-ambt is daarom ook alleszins nood zakelijk. IS aar de wereld De gemeente is kerk en draagt de grootste verantwoordelijkheid, om vanuit het middelpunt door predikant en ambts dragers te worden geïnstrueerd omtrent het optreden naar buiten. Beweeglijkheid is noodzakelijk bij een verschuiving der levenspatronen. We kunnen niet meer leven met de recepten van gisteren. Om mensen bijeen te houden èn te bereiken moeten we krachtig „Inademen" als kraohtcentrale: eredienst. Woord en sa crament en nog veel krachtiger „uit ademen". Geen wegwijzers plaatsen van: „zo en zo laat begint de kerk", maar als kerk naar de wereld toegaan. Tien dagen lang worden de discipelen geconsigneerd in de stad Jeruzalem. Het is een van de laatste opdrachten van de Meester voor Zijn vertrek naar de hemel. „Gij moet in de stad blijven totdat gij bekleed wordt met kracht uit den hoge. Het zijn dagen van spanning en van een brandend verlangen. Spanning om wat dit toch wel zal inhouden: het neerdalen van de Heilige Geest. Verlangen om kracht te ontvangen ten. einde aan het werk te kunnen gaan. Want ook dat weten de discipelen: er zal enorm veel van hen worden verwacht en rij zullen hun taak niet kunnen vervullen zonder die krachtdie toedeling van de Geest, die aansluiting op een krachtcentrale, welke van een onvoorstelbaar grote capaciteit is en die nooit in het ongerede geraakt. Het is een wonderlijke zaak in een wereld, die het liefst leeft bij de harde feiten en geen rekening houdt met dingendie men niet kan zien en tasten. En uoor velen is het compleet een geheimtaal te horen dat de Heilige Geest God is, uitgaande van de Vader en de Zoon. Het Pinh sterfeest is voor vele mensen een volstrekt onbegrepen en vreemd feest, waarop het woord feest in wezen helemaal niet van toepassing is. Het Kerstfeest „ligt" wat gemakkelijker, de Goede Vrijdag is ook nog te vatten, maar het Paasfeest wordt al moeilijker en Pinksteren ligt geheel buiten de gezichtskring, nóg verder dan de Hemelvaartsdag. Het klinkt allemaal wat pessimistisch, maar is: de werkelijkheid anders? En toch: al.? Pinksteren geen realiteit is, is aanvaarding van het Kerstfeest en al die andere dagen onbestaanbaar. Wij lezen vanavond: Openbaring 3 vers 14 tot en met 22. i de geref. kerk in Zwolle. Examen doen? Mijnhardfs Zenuwtabletten Ds. J. L. Goede bepleit: Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Goes 'vrijz. modal.-bijz. werkzaamh.v. J. v. Beek te Vlissingen. Aangenomen naar Bergum: G. Lijzenga te Boyl; naar Waspik (toez.) G. J. Re bel te Molenaarsgraaf; naar Boyl: J. J. Kalma te Sneek. Bedankt voor Bleiswijk: C. A. Helms te Geldermalsen; voor Kamerik: C. den Boer te Sliedrecht. Benoemd tot leraar a.h. MOVHO te Bussum: A. Sluiter, herv. pred. te Hon- selersdijk. I Ds. L. J. Goede uit Aalten heeft in zijn functie van voorzitter van jde Prot. Chr. Vereniging tot be vordering van sociale en pedago gische zorg bij herhaling de wense lijkheid bepleit van het komen tot één prot. christelijk centrum voor de zwakzinnigenzorg in Nederland. Op het ogenblik werken, aldus ds. Goede, in ons land teveel chris telijke instanties naast elkaar. Sa menbundeling van krachten zou de arbeid, welke zulk een breed ter rein beslaat, tot grotere resultaten brengen. In dit verband zal er veelvormigheid worden gevraagd van al het verenigings werk rond de kerk. Er zal niet alleen E laats moeten zijn voor mensen, die wil- ;n praten, maar öok voor hen die als kerk. devies hebben: „Al doende leert men". We moeten materiaal aandragen voorl Beroepbaarstelling: De classis Klun- vrij dert heeft prep. geëx. en beroepbaar ver laat I klaard: de heer L. C. van Drimmelen, zijn. De Geest van Pinksteren is geen Zevenbergseweg 5 te Klundert. Tel.: voltooid verleden tijd en de kerk. die 01682-524. PATATES FRITES nog steeds de belofte draagt van Chris- SOEPEN en BAMI I mensen die zo beweeglijk zijn o Het zakje met de Rode Ruit rakelVvaI!.de .angst-!'.al we al ,a laa,l de he« L. C. Nu ook voorgebakken Let speciaal op de goudgele tus' nabijheid, mag zich gerust binnen- besloot prof. -s.Gravenzande. Raad van advies voor beroepingswerk Anders In de middagvergadering werd door ds. H. H. Grosheide te Baarn een in structief referaat gehouden over het on derwerp: „Zou het ook anders kunnen?" „Wees zo weinig mogelijk vergadering en zo veel meer gespreksgemeenschap," zei ds. Grosheide. Probeer door het aan brengen van enkele veranderingen het Herv. meisjes op G.G. 20 mei bijeen De Bond van Nederlandse Hervormde Jonge Meisjesverenigingen op gerefor meerde grondslag zal op woensdag 20 mei in de Westerkerk te Amsterdam bijeenkomen. Het programma vermeldt onder andere een toespraak Ds. Goede zeide dit in zijn openings woord aan het begin van de jaarver- Oen- gadering van de vereniging, gisteren in Utrecht gehouden. Ook deze bijeen komst was weer voor een groot deel gewijd aan bespreking van de plannen om te komen tot de bouw van d gend noodzakelijke nieuwe tehuizen dagverblijven voor verschillende groe pen zwakzinnigen. Zowel de voorzitter als de heer J. J. Dondorp. hoofd van de chr. b.l.o.-school in Hilversum, die hieraan een speciaal referaat wijdde, drongen aan op be spoediging van de voorgenomen activi- De heer Dondorp is van mening, dat de plannen stagneren door de onkunde op technisch gebied welke zich voordoet Op de synode van de Evange lisch Lutherse Kerk in Amster dam is op voorstel van de door de synode benoemde commissie van advies inzake het beroepings werk het besluit gevallen voor het instellen van ,een raad van advies voor het beroepingswerk, bestaande uit drie leden: de pre sident van de synode, een kerke lijke hoogleraar en een lid van de synodale commissie (geen pre dikant) ieder met een plaats vervanger. Bij deze raad zal advies worden inge wonnen bij elk ontstaan van een predi kantsvacature. Zij zal een bindende uit spraak kunnen doen. wanneer zich in een gemeente in de verhouding van kerkeraad en predikant ernstige moei lijkheden voordoen. Als leden van de raad werden be noemd: ds. mr. D. G. Hoevers. president van de synode en als plaatsvervanger ds. P. H. G. C. Kok; als vice-president: prof. dr. C. Riemers en als zijn plaats vervanger prof. dr. W. J. Kooiman en verder de neer T. Kamps en als zijn plaatsvervanger de heer E. A. Entrop. Verder heeft de synode gisteren de lage predikantstraktementen herzien. De gemeenten worden verdeeld in vier lijk zijn voor het basistraktement, pre mies A.O.W., A.W.W., A.K.W., pastorie of huurvergoeding en vakantiegelden. De jaarlijkse verhogingen van het basis traktement zullen worden betaald uit een centrale kas. Hiervoor zullen de ge meenten jaarlijks een bepaald percenta ge van hun inkomsten moeten afstaan. Deze percentages zullen voor de ver schillende groepen niet gelijk zijn. Ten slotte werd ook een regeling aan vaard voor een studieverlof van een half jaar, door de predikanten te genieten na tien volbrachte dienstjaren en te be steden in overleg met de kerkelijke hoogleraren. De synodale financiën gaven dit jaar een vrij gunstig beeld. Herdacht werd de overleden penningmeester van de sy node, de heer C. P. J. Bik, die met zeer grote werkkracht en nauwgezetheid ja renlang de synodale financiën beheerde. GEZINSWAS NIET KOKEN? OOK DAN WERKELIJK WITTER! Moderne stoffen Ook die werkelijk witter Prachtig wit wasgoed aan de lijn van oudsher de hartewens van elke huisvrouw. Het is de kroon op haar werk: of zij-nu gewend is haar was te koken, of het sop te maken met heet water zo uit de boiler of geyser. En zij kan hoe zij ook wast nu beter dan ooit terecht bij OMO. Nu OMO vernieuwd is. nu de waskracht is vergroot, kan het kiezen van een wasmiddel voor niemand meer een probleem zijn. Vernieuwde OMO geeft immers onder alle omstan digheden een was die werkelijk witter isJa, ook als die was niet gekookt wordt. Want vernieuwde OMO wast witter bij elke soptemperatuur. Bovendien is het bijzonder geschikt voor het wassen van nylon en andere moderne stoffen. Ook die worden werkelijk witter. Daar om kan van OMO met recht worden ge zegd. dat het een compleet wasmiddel is. Kooksters en niet-kooksrters zullen er even enthousiast over zijn. bij de provinciale en regionale bestu ren en de oudervereniging Philadelphia, welke de bouw van tehuizen voor vol wassen alleenstaande pupillen en van dagverblijven voor kleuters ambiëren. Er is goede wil genoeg en er wordt veel vergaderd, maar men kan niet tot daden komen omdat men de wegen en de mogelijkheden niet voldoende kent. Daarom brak de heer Dondorp een lans voor het oprichten van een lande lijke stichting, welke planmatig de bouw ten uitvoer brengt in verschillen de gemeenten, waarna het beheer kan worden overgedragen aan de plaatselij ke besturen. Nog eens gaf hij een overzicht van de wensen voor huisvesting, blijvend of tijdelijk, van zwakzinnigen: in de eer ste plaats tehuizen voor volwassen al leenstaanden en dagverblijven voor kleuters, maar ook dagverblijven voor kinderen tot 18 jaar, voorts aangepas te werkinrichtingen met eigen loontoe- kenning zonder prestatietoeslag, opdat de zwakzinnigen uit de bestaande AVO- werkinrichtingen kunnen worden geno men en tehuizen voor debiele werken de jongens. Dagverblijven voor volwassen diep- zwakzlnnigen wenst de heer Dondorp niet: deze moeten in inrichtingen wor- TRAGIEK Er doen zich. ook in Nederland, noj schrijnende voorbeelden voor van tra giek bij het verplegen van diep-zwak- /.innige kinderen en volwassenen in het gezin, omdat er voor hen eenvoudig geen plaats meer is in de inrichtingen. Men kent nog de ijzeren kooi in de huiskamer en het vastgebonden kind in bed. Op deze wijze moet men het kind beschermen tegen eigen agressiviteit en een beveiliging vormen voor de 'ge zinsleden en het huisraad. >Vat het bouwen en inrichten van dag verblijven voor kleuters en grotere kinderen betreft, zullen dc prot. chr. verenigingen niet op eigen krachten te werk kunnen gaan: hiervoor zijn de in aanmerking komende aantallen kinde ren per gemeente en omgeving te klein en zijn er relatief ook teveel per soneelsleden nodig. Men zal dus moe ten samenwerken met andere levens beschouwelijke groeperingen om, behoud van „eigen inbreng", teza één centrum te kunnen exploiteren. Dat dit heel goed mogelijk is. bewijst zulk een in Hilversum reeds functione rende instelling. Uit het jaarverslag, dat ter vergade ring werd uitgebracht, noteren wij dat de landelijke vereniging er goed voor staat en nu 67 leden-organisaties telt.. In de nazorg, welke de vereniging voornamelijk ter harte gaat. kunnen provinciale, plaatselijke en regionale stichtingen steeds meer sociaal-pedago gen aanstellen, hoewel het zeer moeilijk is, deze te vinden. Daarvan heeft men een goed voorbeeld in Den Haag, waar men lange tijd vergeefs naar een vier de kracht zocht. De stichting Rotterdam kan na af splitsing van Rijnstreek en eilanden be ter vooruit: het arbeidsterrein werd veel te groot en de nieuwe stichtingen func tioneren op eigen kracht uitstekend. Er wordt in verscheidene plaatsen van het land vruchtbaar samengewerkt met afdelingen van de oudervereniging Philadelphia. Voor gezonde witte tanden. KERNEN Hulp gevraagd VAN INGEZONDEN STUKKEN Bijdragen voor deze ingezonöen-stukkenrubriek kunnen door alle lezer» (en lezeressen!) worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoorde lijkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en in te korten schrijft u dus zéér kort! Er kan alleen worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan ln een bij schrift van redactlewege een korte toelichting worden gegeven. D. W. O. A. Grosheide. Am heidspolitiek, die hij verschrikkelijk vrede dragen' Geen bloemen voor Richard Ashley. lalen voigen moet dat gehele onderwijs door Morris West. Vertaling Jan zélf bekostigen, precies zoals dat .-burgemeesters medewerking een^oelie^sodëtTitskdng ïa^r'ook Rh'êenen"' Uitgave J. H. Gottmer Haar- N^derUnd"Vo^'iaar''"gékden^het"ievai wé eens een aeestelhk 1 ied gezongen lem' was. Toch zijn er in Canada thans 53 Heen aan het werk van de ouderenbonden De vricndcn van Annemarie. door H. voor moeten worden gebracht: naar N t Henszen-Vecnland. Mei-pocket. Uitgave Canada geëmigreerde Nederlanders of- erdam; ds. F. Gulllaum i>: ds P M. Jonker. E inhout: dr. G H. J. v prof dr. F. L. C Noordergras het CNV-bestuur vraagd Ook dc sa plaatselijke clir al worden aange- feren gemiddeld 15 procent van hun inkomen voor christelijke actie. riP h.rr Rijk gezegend is deze arbeid; op me- h»t PNV ziek door Willem Pijper. Vierde ver- nig terrein begint ook het ideaal dat meerderde druk. Als Reuzensalaman- men dlt alles samen met Canadezen- der Uitgave Em. Querido N.V.. Am- van-origine zou kunnen doen werkelijk- sterdam. heid te worden. Sinds 1958 m heidsstrijder dr. Christiaan Soumokil toenemende mate dat lezers in Djakarta ter dood is veroordeeld. En dit nog wel achter gesloten deu ren. in een zogenaamd proces van vier dagen en zonder recht van hoger be- Waar blijven nu onze regering, de Tweede Kamer, en ds. J. J. Buskcs: met zijn Nederlands Comité Zuid-Afri- politiek. Het moge ka? Krijgen we ditmaal van deze zijde nog een krachtig protest te horen? Zo neen. welke waarde moeten we dan nog hechten aan hun kritiek op en protesten tegen Zuid-Afrika? Dordrecht L. van Andel Apartheid als brave '_Hendnken voor te stel de Zuid-Afrikaanse apart- titel van het artikel: Vleugels, die de Ik bedoel dit. Als c Met de heer De ouintencirkel. Opstellen wiei ae jiecr wniorr Pim»r Vu H. R. Plomp, secretaris zal het bestuur deze kwestie bespreken De heer Overbeek onderstreepte nog eens de noodzaak, te komen in Neder land tot een sociaal Ie: ds. J. H Velema Th D. H Vollen hov< rnaar Jzn.. Waddinxi Apeldoorn: prof vindt. Argumenten worden niet »ren gebracht en evenir aagd naar argumenten -iet afwijzend staan tegenover deze den ■jjtiek. Het moge waar zijn. dat op den westerlingen, de apartheidspolitiek hier oorlogszuchtig, een vreemde indruk maakt. maar kwalificatie spreken waarom staart men zich als het blind op die politiek en rept men over het doel dat met die politiek eigensoortige ontwikkeling, apartheid) wordt beoogd? „Wat. wij voor onszelf w r. de loop der jaren hebben verkregen" Dordrecht d. rpppi-ini» VerwnerH ..nameliil wel die De onverschilligen, door Alberto Mo-| ravia. Vertaling E. A. Keuls-Schuur. Be- van de tweede is men druk aan de werking Dolf Koning. Tweede herziene gang jn Toronto. Deze highschool dient druk. Uitgave Scheltens Sc Giltay. Am- nu echter op korte termijn haar eigen sterdam. definitieve behuizing te krijgen: in 1965 zal het gebouw dat ongeveer Ik geloof in de Heilige Geest, door 200.000 dollar gaat vergen, prof. dr. J. H. Bavinck. Tweede druk staan. Uitgave J N. Voorhoeve. Den Haag Onze geestverwanten in Canada zijn niet gewend een beroep op Neder land te doen. De opgave arof. dr. S. U Zuider Geen schaamtegevoel Voor de zoveelste maal heb ik een teleurstelling ondergaan op de dag der - ik zag en hoor- gren- Race- en sportwagens, door Peter de Graaf. In Alkenreeks Uitgave De- groejt echter boven hun macht. Dit te- Alk. Alkmaar. "meer. als men weet dat in dezelfde moet toch Motoren en scooters, door F. A. dei omgeving in de komende vier jaren Haan. In Alkenreeks. Uitgave De Alk. Alkmaar. De tweede conferentie van Arabische koningen en staatshoofden, die volgens oorspronkelijk plan in augustus aan staande in Alexandrië zou worden ge houden, zal tot later worden uitgesteld, aldus weten Libanese bladen te melden. De persoonlijke vertegenwoordigers in Cairo van een aantal Arabische staats hoofden zouden om een uitstel voor on betaalde tijd van de conferentie ge vraagd hebben omdat men meende dat „de atmosfeer der interarabische be trekkingen nog niet zodanig is opgehel- gekomen «gesproken werd" ken *°"d« voortdurende half miljoen* Doel: bloem. 14*" h""r' m"n §jj thans bollenvelden bekijken, logies voor de bespreken en lekker eten. Men och wel over een groot gebrek aan schaamtegevoel beschikken juist op die dag ir komen. Natuurlijk ecuwig onze grenzen gesloten te hou- dan niet ipril) meent istische ter reur kan spreken, tenzij men in de communistische landen geweest is. ten minste. als men dit argument t.o.v. Zuid-Afrika gebruikt. Ik ben wel in Zuid-Afrika geweest, maar ik neem voor een ogenblik aan dat dit niet het geval was. Dan zou ik dit zeggen: Waar is er in Zuid-Afrika een muur als tussen Oost- en West-Duitsland? Waar kan men in communistische lan- don vrij binnen reizen en hoort men ooit van vluchtelin- Zuid-Afrika. overeenkomstig de zegt de regering Vcrwoerd, „namelijk Hebben bijdrage uitgaven bezuinigd? Bezuiniging zou m i een aan de instandhouding van en vooral een demonstratie van v deswil van ons volk zijn. Echter zijn werkelijkheid pl; i-Duitsland zeggenschap z ijf kerker en vier scholen ten worden gerealiseerd! Ondergetekenden ondersteunen J gaarne het verzoek van de broeders den. maar zusters in Canada. Wie het basis- het medegevoel opbrengen kaoitaa] voor de tweede highschool helpen bijeenbrengen kan dit doen door overmaking van een bedrag bij dag de Amsterdamsche Bank. Amsterdam, dwongen. bedrag op gi- de macht daartoe is ontnomen. De de goede uitzonderingen daar- bleef dezelfde. of door storting ronummer 8000 van de Amsterdamsche taliteit Bank. In beide gevallen onder vermei- gelaten ding „Ten gunste van de Christian High Den Haag School. Toronto". Namens 'net bestuur der school danken we u bij voorbaat hartelijk. West-Duitsland. regeld Oostduitsers hun heil blijven v... :?ekcn'; Dï !|j" €en "aar "agen ons land te durven d'= a"?«» .vermeerderd zou- moeeliik dcn kunnen worden. mogeujK verder wil de heer Bakker Z.A. met •en broer vergelijken, als hij zegt: ..Indien mijn broeder iets verkeerds doet vind ik dat in de regel veel er ger dan wanneer bijv. mijn buurman aoui.Buaueu „v- „Jf»" Wi dan alleen omdat him vrije natie van eigen structuur, eigen cultuur en eigen taal. datzelfde willen wij ook bereiken voor de Ban toebevolking". Voor één der stammen is het gestel de doel reeds gedeeltelijk bereikt. Wat stellen de bestrijders van de apart- multilaterale*kërnmachr heidspolitiek hier nu tegenover? Enkel - maar kritiek in de vorm van en dreiging met geweld? Of wel. men de droom van een multiraciale zicht samenleving in één staatsverband te meedoen als kunnen verwerkelijken in Zuid-Afrika" Men is daar geplaatst voor dit alter natief: of mèt de regeringspolitiek naar de uiteindelijke vrijheid en zelfstandig- Bleskensgraaf, heid van de Bantoebevolking, of zón der die politiek de weg op die de chaos leidt! Dat laatste verschrikkelijk vinden Leiden, ik Palaver '64 H. J. Lamers Na: mij zijn ■P blijven ele Duitsers niet veranderd: zij zijn eliswaar in hun oorlogsmisdaden bc- V redeswil? gemeenschappelijke de ,vF1edSf dragen christendom. Hij neemt daarbij zonder 1 enig bewijs aan dat de apartheidspo litiek verschrikkelijk is. Pannebakker rAd'.n 14 de hulp kan worden beleven waardoor God verzoend wordt en het leven, het welk niet anders is dan een gestadi ge dood. om Zijnentwil getroost ver- Dr. Soumokil IIET COMITé (Het c mlté 4 AANBEVELING lanbevelini Algra. Leeuwarden: Berg- Sen Haag Dr. F. C. Dominicus Apartheid II De heer Bakker verwondert zich Mij trof uw artikel „Vleugels die 'e dragen" in de krant van 2 Het gaat daarin over mannen. «ai>caa uavaiaapu- die met één druk op de knop kunnen Mag ik hem beslissen over leven en dood van mil- ers tien eens joenen weerloze vrouwen en kinderen. mannen, die voorts als vreedzame huis- yaders worden voorges'eld. Nu b«b ik 2W de - me in dit geval ïf of SlüiS.CJa?,.s™a.k.=n z0"d« d" >'a" zijn allen geneigd zijn met twee maten te meten door deze man- Scheveningen, s. Bakker. laten kan0" Wie Gods woord onderzoekt met ernstige smeekbede om de hulp de Heilige Geest zal eens de echte blijdsch modern Scheveningen, de 1 mei- wordt ge- viering door landen in het oostblok hen die manifestaties, parades worden gehou- J larin allerlei zware wapens wor- eegevoerd. dan vinden we dat Maar dezelfde niet uit als het NAVO-parade of ander westelijk militair vertoon betreft.. Als we de mond zo vol willen heb- genaamd ben over eigen vredeswil en anderer oorlogszucht zouden we dan eerst niet eens onszelf dienen te onderzoeken? Door bijz. onszelf de vraag te stellen: land al op oorlogs- - ui idaaaiu MB60lli-',harJ ZOU boycot ten hebben! Werkelijk. "el af: Hoe kan met een ernstig ge- peningsconferentie dergelijke plannen Is dat vre- A. Wemmen. r aanleiding van .hetgeen ik in krant las over Palaver 1964 is mijn vraag aan hen die daaraan deel- Is het mogelijk dat hiervoor de Heilige Geest gevraagd Is dit het echte geloofs-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2