Nieuwe leidse Courant MEER MACHT VOOR V.N. SINAS VAN Akkoord verwacht inzake Cyprus Brandende benzinetanker bijna oorzaak van ramp Man doodt echtgenote Bonn verlaagt de invoerrechten Turken en Grieken onder de indruk Frankrijk stopt hulp Tunesië Geslaagde aanval van ballingen op Cuba Commentaren CALEX R,acteur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh if ghebleve mij* hert in teghenspoet' Donderdag 14 mei 1964,45ste jaargang Fris en zonnig De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Koude nacht, morgen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Vrij krachtige tot matige noord westelijke wind en ongeveer dezelfde mlddagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uui (Zie voorts pagina 7) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, Mevrouw Rusk (rechts) en mevr. Couve de Murville (links) met gastvrouwe mevrouw Luns in het midden tijdens een rondvaart door de Amsterdamse grachten, gisteren georganiseerd voor de echtgenotes van de bij de NAVO-conjerentie betrokken ministers en ambtena ren. Er werd langs het Anne Frankhuis gevaren en aangelegd bij het Amstelhotél, waar vn record tempo geluncht werd, omdat op veler verzoek ook een bezoek aan het Rijksmuseum aan deze Am sterdamse dag werd toegevoegd. Des morgens was een bezoek ge bracht aan de diamantslijperij Moppes, waar alle ringen afgingen en een schoonmaakbeurt kregen. Vandaag gingen de NAVO-dames nog naar de bloemveiling in Hon- selersdijk. Drama in Maassluis De 39-jarige II. van Z„ metaalbewer- ;er van beroep, heeft bekend, dat hij dinsdagochtend vroeg zijn 36-jarige vrouw H. J. van Z.-van der A. heeft gewurgd. Het lijk is gevonden onder de vloer van de gang in de echtelijke woning in Maassluis. Van Z. is opgenomen in het algemeen ziekenhuis te Vlaai-dingen. Gisterochtend vroeg werd hij op zijn bed aangetroffen terwijl er een gaskraan openstond- Een inwonend echtpaar had de 15-jarige dochter van Van Z. gewaarschuwd dat er een gaslucht in huis hing. Van Z. bleek zich ook met een mes aan de borst te hebben verwond. In de loop van de dag vond de doch ter van vijftien een krant, waarop iets was geschreven. Daaruit viel op te ma ken. dat mevrouw Van Z. was vermoord. Toen Van Z. gisteravond om half in het ziekenhuis kon worden verhoord, bekende hij zijn vrouw op bed te heb ben gewurgd. Hij vertelde ook waar hi, het lijk nad gelaten. Maandagavond was hij dronken thuis gekomen, waarover een woordenwisse ling tussen de echtelieden ontstond. Van Z. is wegens diefstal en dronkenschap al eerder met de politie in aanraking geweest. Behalve de genoemde dochter zijn er twee zoontjes, van 9 en 11 jaar. Adjudant wordt burgemeester Met ingang van 1 juni benoemd tot burgemeester van Bleskensgraaf en Streefkerk (ZiH) de heer A. D. Viezee. thans adjudant der rijkspolitie in De Bilt. De heer Viezee is 46 jaar. en lid van de anti-revolutionaire partij. Bestrijding inflatiegevaar De Westduitse regering heeft gis-! teren bekendgemaakit dat zij de rech ten op de invoer uit andere landen der Europese economische gemeen schap (EEG) met een waarde van ongeveer 220 miljoen mark per jaar, met ingang van 1 juli wil verlagen. Bovendien zal hij aan de vijf andere EEG-landen voorstellen over te gaan tot een versnelde verlaging van de buitentarieven van de EEG met ef fectief 25 procent, vooruitlopende op de tariefverlaging van de Kennedy- ronde. De Westduitse minister van econo mische zaken deelde op een persconfe rentie mede, dat het kabinet deze maat regelen had goedgekeurd, omdat de han delsbalans van West-Duitsland door de stijgende prijzen in andere EEG-landen verstoord wordt. Pogingen die tot dus- werden gedaan om invloed uit te oefenen op de toevloeiing van kapitaal West-Duitsland hadden geen uit werking en daarom zal de invoer verge makkelijkt moeten worden, zo zei de minister. et is de bedoeling, dat de verlaging de rechten op invoer uit andere EEG- landen betrekking zullen hebben op de industriële sector. Er zal echter ook aan dacht geschonken worden aan de land bouwsector. om te zien. of deze ook in de een of andere mate in de verlagingen betrokken zal kunnen worden. Alle invoerrechten op industrieproduk- ten uit EEG-landen. die op het ogenblik maximaal 4 procent bedragen, zullen worden afgeschaft. Eveneens op 1 juli a.s. zullen vervroegd de verlagingen de binnenrechten der EEG. die op 1 januari 1966 telkens 10 procent zouden bedragen van kracht worden. De lagingen zouden een halvering ov< gehele linie voor EEG-landen van deze invoerrechten met zich brengen. Op 1 juli zullen deze rechten dan gebracht zijn op 20 procent van de uitgangspositie van 1957. terwijl zij in de andere EEG-landen nog tot 1 januari 1965 op 40 procent it niveau zullen blijven liggen. Het besluit van de regering zal aar parlement ter goedkeuring worden gelegd. Regeringskringen deelden mede. dat deze goedkeuring wel verzekerd was. De regering besloot ook om het invoer recht op ongeveer 300 industrieprodukten te verlagen tot op het niveau van het toekomstige buitentarief der EEG. Deze verlaging zou dan ook. op 1 juli a.s. in gaan. Om verschillen te voorkomen zou deze maatregel nog verlagingen van in voerrechten op 20 produktcn met zich brengen, die ingevoerd worden hit de EEG-landen. Prinses Irene en haar echtgenoot zullen binnenkort Mozambique bezoe ken, zo is gisteren in Lourenco Marques bekendgemaakt. Zij zullen er aan een safari deelnemen. In één oogopslag Mannen: niet alleen het oude recept pag. 2 Middenstand daagt Consu mentenbond uit pag. 13 Roemers prijst Veldkamp pag. 13 Wildpark in Drente? pag. 9 Wie is Brosio? pag. 9 Navotent gaat dicht pag. 9 Lof en kritiek voor Van Aartsen pag- 11 De brandweer kon niet voorkomen dat het vuur. dat gistermiddag op de binnentanker Alancy III op de Oude Maas woedde, het achter schip geheel verwoestte. De ge vreesde explosie bleeft echter uit. (Van een onzer redacteuren) T\E VN-STRIJDKRACHTEN op Cyprus zullen meer bevoegdheden krij' gen om orde en rust op het eiland te herstellen, zonder welke een po litieke oplossing van het Cyprische probleem onmogelijk is. Dit zou van daag waarschijnlijk het resultaat vormen van de besprekingen, die in de ministerraad van de Navo in de Julianakazerne Den Haag aan het vraag stuk zijn gewijd. Uit zeer betrouwbare bron vernamen wij gisteren dat de bereidheid om de VN meer bevoegdheden te geven vooral ontstond, nadat de Amerikaanse minister Rusk de waarschuwing had laten horen, dat een gewapend conflict tussen Griekenland en Turkije ongerijmd zou zijn en dat zijn land het eenvoudig niet zou toelaten. Deze woorden maakten diepe indruk, zowel op de Griekse als op de Turkse delegatie. Daarbij komt nog, dat zowel Grieken als Turken bevreesd blijken te zijn voor Russische in menging op Cyprus, waarmee geen van beide volken gehaat kan zijn. De zitting van gisteren was zeer ge heim. Op de officiële persconferentie, die gisteravond gehouden werd, werd dan ook zeer weinig gezegd. Niette min was er meer over de besprekingen bekend geworden, dan de vorige dag het geval was geweest, toen korte sa menvattingen waren gegeven van het geen toen besproken was. Zo bleek, dat de conferentie vandaag plotseling be langrijker is gebleken, dan aanvanke lijk was gedacht. Ook werd duidelijk, dat de Belg Paul Henri Spaak, bekend om zijn welsprekendheid en openhar tigheid in een weldoordacht betoog zijn verontrusting (om het zacht te zeggen) heeft uitgesproken over de ontwikke lingen in de Navo. Met klem bepleitte hij een discussie over de vraag, waar om de Navo verbeterd dient te wor den. Hij haakte in op het „jaarver slag" van mr. Stikker, de Nederlandse secretaris-generaal van de Navo, dat terecht diens politieke testament mag worden genoemd. Spaak kritiseerde De Gaulle op ten minste drie punten, te weten de interne organisatie van de Navo, de betrekkin gen tussen Amerika en Europa en de politiek van de Franse president in Zuid- oost-Azië. Hij sprak langer dan uurHet verslag van mr. Stikker klonk volgens de Belgische minister eer der als een alarmsignaal dan als over- winningsgesóhal. De minister was het dan ook niet eens met de wijzigingen in de structuur van de Navo. die door mr. Stikker werden voorgesteld. De organi satie moet volgens Spaak blijven zoals Uiteraard mag de Navo wel de blik richten op haar toekomstige ontwik keling. Maar dat achtte hij een andere zaak. Doelende op de politieke plannen van de Franse president veroordeelde de Belg wat hij „verouderde methoden" noemde. Spaak kreeg steun van verschil lende zijden, o.a. van de Amerikaanse minister Rusk, van de Canadees Martin in mr. Luns, de Nederlandse m an buitenlandse zaken. Niet gezond Mr. Luns schaarde zich tevens achter de kritiek van Spaak op Amerika, En geland. Frankrijk en West-Duitsland. Deze landen hebben maandagavond jl. onderling geconfereerd over de Duitse kwestie. Naar de mening van Spaak druist het in tegen de geest van het Navo- bondgenootschap, als vier partners derling gesprekken voeren over een derwerp, dat alle leden aangaat De heer Luns zei hierover, dat dit een voorbeeld geweest van hoe het nu net niet r (Voor vervolg zie pag. 11) Frankrijk heeft besloten zijn eco nomische hulp aan Tunesië stop te zetten in verhand met de beslissing van de regering van Tunesië land bouwgronden die het eigendom zijn van Franse staatsburgers te ont- gisteren de hulp slechts op te schorten ongedaan gemaakt Frankrijk haalde nu een streep door financiële hulp ter grootte van ongeveer f 165 min. bestaande uit kredietgaranties tot 'n bedrag van ongeveer f 85 miljoen, e neen langdurige lening van ongeveer tachtig miljoen gulden, die beide landen vorig jaar augustus na langdurige onder handelingen waren overeengekomen. Intussen is de ambassadeur van Frank rijk in de Tunesische hoofdstad, Sauvag- nargues, voor overleg naar Parijs terug gekeerd. V Een groep Cubaanse ballingen heeft' gisteren gemeld een zeer succesvolle commando-aanval gedaan te hebben op een grote suikerfabriek in de pro vincie Oriente in het oosten van Cuba. Volgens een woordvoerder van de ballingen zou dit de fabriek van Puer to Pilon aan de zuidkust zijn geweest. Er komen nog steeds meldingen bin nen over de actie, zei hij. De organisatie van Cubaanse ballingen die zich dc revolutionaire herstelbewe ging noemt, zegt de aanval op touw te hebben gezet. Volgens een woordvoerder van de beweging in Miami hebben de ballingen Pilon drie uur lang in handen gehad. In die tijd hadden zij de suiker fabriek in de lucht laten vliegen. Premier Fidel Castro heeft via Radio Havanna bevestigd dat de havenplaats Pilon van een schip af met kanonnen is beschoten. Er brak brand uit in de op slagplaatsen van een suikerfabriek en 70.000 balen suiker zijn verloren gegaan, hij. Verder zijn er huizen vernield. Succes voor Nixon Bij de door de republikeinse partij ge organiseerde voorverkiezingen in staat Nebraska, heeft de vroegere president Richard Nixon, die niet op de lijst van kandidaten voor het president schap voorkwam, 42.482 stemmen gekre gen, tegen 66.598 stemmen voor senator Barry Goldwater, die de enige officiële kandidaat was. Dit waren de resultaten toen de stemmen van 2.088 van de 2.148 stembureaus bekend waren. Israël ontstemd over woorden Chroesjtsjef Wat de Russische premier Chroesjtsjef maandag in de Nationale vergadering van de V.A.R. gezegd heeft over Israëls Jordaanproject. is gisteren besproken tussen de Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Golda Meir en de Russische ambassadeur in Israël, Micail Godrof. Dc bewindsvrouwe zou Godrof bij zich hebben ontboden om hem te zeggen hoe verbaasd de Israëlische regering wel is over de uitlatingen van Chroesjtsjef. In het bijzonder maakte mevrouw Meir bezwaar tegen Chroesj- tsjefs betiteling van het Israëlische be- vloeiingsplan als „imperialistisch project en zijn omschrijving van de Jordaan „Arabische rivier". Het Braziliaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat Brazilië zijn diplomatieke betrekkin- Igcn met Cuba heeft verbroken. Doortastend optreden voorkwam veel gistermiddag aan boord van de met duizend ton licht ontvlambare benzine geladen Belgische binnen- vaarttanker Alancy III op de Oude Maas heeft afgespeeld, is voorlopig een raadsel. Vast staat dat bij de brand aan boord schipper P. Bozua uit Dordrecht een arm brak en dat hij evenals zijn vrouw in het Dordt- se Gemeenteziekenhuis moest wor den opgenomen. Vast staat ook dat door zijn doortastend optreden en dat van de schipper J. de Haas van het sleepbootje Lis een ramp is voorkomen. Want hoewel de brand die aan boord van de Alancy III bijzonder fel en het gehele achterschip heeft Schipper en zijn vrouw gewond (Van een onzer verslaggevers) woest, is voorkomen dat de benzine in brand raakte of ontplofte. Hoe de brand is ontstaan, is niet bekend. De eerste berichten waren bijzonder alarmerend: „de benzine stroomt brandend over het water „de tanker staat over de gehele lengte ln brand", „het schip ligt uit te branden". Brugwachter J. W. Brakke van de Barendrcchtse brug is een van de wei nige getuigen. Zijn relaas is: „Kort na dat een andere kleine binnentanker mijn brug was gepasseerd, hoorde ik het ge luid van een ontploffing. Toen ik naar buiten keek, zag ik uit het achterschip van de Alancy III een metershoge vlam slaan. Daarna kwam er steeds meer vuur en rook, vooral rook. Op een ge geven moment zag ik zelfs vlammen op het wateroppervlak naast het schip". De Alancy lag op dat ogenblik onge veer tweeëneenhalve kilometer van df Barendrechtse brug verwijderd tei hoogte van de Nieuwe Koedood. Ook mensen in de omgeving van de brand hebben de ontploffing gehoord. Nadat de heer Brakke de rijkspolitie te w in Dordrecht had gewaarschuwd, is middellijk de RP 64 met schipper W. Drijfhout naar de Alancy IH gegaan- Toen waren de opvarenden, schipper Bozua met echtgenote en kind. broer van de schipper en een knecht reeds door de Lis van boord gehaald. Bovendien had de schipper van de Lis de Alancy III gedraaid, zodat de felle wind de vlammen van het schip deed afdrijven en niet naar de lading. (Voor vervolg zie pag. 11) vrouw en een kind werden gewond. niemand aan land geweest, aldus de premier, die zei aan te nemen dat de bemanning van het „piratenschip" h Amerikaanse dienst is. Geen nieuwe klacht over wormpjes in Delfts water Bij de gemeente Delft zijn na de worm meldingen van gisteren geen verdere klachten binnengekomen. Zoals we nog konden melden nam de zaak van de wormverschijnselen in het Delftse drink water gisteren nog een onverwachte wen ding door meldingen van wormpjes in leidingwater op verschillende punten uit de Wippolder. Verder zou er ergens uit het centrun og een wormstekig alarm zijn geslagen /er waterverontreiniging. De gemeente heeft deze zaak echter wel zo hoog op* genomen, dat er gisteravond laat nog contact is geweest met de inspectie voor de volksgezondheid over de laatste ont wikkelingen. Daarbij kreeg men echter de verzekering dat er op dit ogenblik geen behoefte bestaat aan verdere maat regelen. De deskundigen menen dat de wurmpjes, die door de onderdruk van het water uit de buizen meekomen en al dus gelegenheid krijgen zich kwiek voort te planten, door het extra zwaar chlore ren van het water geen levenskansen meer krijgen. i „Over een paar dagen is u er geheel van af. En nu al zullen de diertjes door het extra toevoegen van chloor zijn ver suft, waardoor hun ook de lust tot voort planten wordt ontnomen", zo luidde het nuchtere commentaar van de volksge zondheidsinspectie aan de gemeente Delft Dwarsligger bij bouw van Volkeraksluizen neergestort Bij de bouw van het viaduct over de in aanbouw zijnde Volkeraksluizen. ee derdeel van de toekomstige Zoom of Be- neluxweg, zijn gistermiddag zeven dwars liggers van voorgespannen beton, elk met een gewicht van 75 ton vai hoogte van tien meter neergestort. Hoe wel op de bouwplaat enkele honderden arbeiders aan het werk waren deden zich geen persoonlijke ongelukken voor Het ongeluk gebeurde op het moment dat arbeiders een van dc dwarsliggers op zijn plaats brachten. Op een ongelukkige moment moet het 38 meter lange beton nen gevaarte uit balans zijn geraakt De ligger begon te schuiven en nam ir val zes andere mee. De liggers met dwarsdoorsnee van achttien centimeter en een onderstuk van 45 centimeter breed, sloegen op de grond te pletter. Totaal verwrongeh en in stukken van drie tot vier meter vonden de liggers tien meter lager hun einde. Gelukkig zijn de liggers niet op de slulsvloer gestort en vormen ze op de plaats waar ze terecht zijn gekomen geen belemmering voor de bouw van de sluis Ook de bouw van het Zoomwegviaduct zal normaal doorgaan TAE ontspanning in de wereld tussen de blokken van oost en west komt op merkwaardige wijze tot uit drukking in de vele conflicten van kleinere aard. Daarbij verlenen de staten, ook wanneer zij bondgenoten zijn, elkaar nauwelijks hulp. Amerika ziet zich in zorgen voor wat betreft Oost-Azië en Cuba. Het blijft vrijwel verstoken van steun. Hetzelfde wedervaart Engeland in Zuid-Arabië en op Cyprus. Voor de belangstellende toeschouwer bevat het misschien een element van be moediging- Het behoort bij het be perkt houden van de problemen. Ware de toestand werkelijk ernstig, dan zou men zeker komen tot een ernstige aanpak. Dat intussen op de Navo-conferentie in Den Haag toch wel over Cyprus is gesproken, lag voor de hand. Het betreft hier een conflict waarbij nota bene twee bondgenoten elkaar in de haren zitten. De Cypriotische regering van Makarios kan dan van oordeel zijn. dat het iets is voor de Verenigde Naties, en niet voor de Navo, intussen zal de NAVO zelf enigszins moeten uitmaken waar hier haar veranwoordelijkheden liggen. De wereld van vandaag kan heel wat twisten verdragen. Een tussen bondgenoten echter gaat te ver. TVE Italiaan Brosio volgt de Neder- lander Stikker op als secretaris generaal van de Navo. Wij betwijfe len niet dat het een gelukkige keus zal zijn. In de voortgang der geschiedenis krijgt men steeds van doen met nieu we namen, die men zich even in het hoofd moet prenten. Aan de naam ook van de Italiaan Brosio zullen we spoedig gewend zijn. Die naam heeft iets in zich van zuidelijke bekoring. Onze trots was het, dat in de heer Stikker, een Nederlander, tot zulk een hoog internationaal ambt was geroepen. Het was een aansporing temeer om de werkzaamheden van de NAVO met belangstellende aan dacht te volgen. Die aandacht be hoort er te blijven, ook nu het ambt op een ander is overgegaan. Nederland heeft in de internationale arbeid een goede naam- Dat geldt intussen ook de Italiaan, al is dit velen onzer wellicht minder bekend. Zij leveren hun bijdragen met grote toewijding, bekwaamheid en scherp zinnigheid. Soms roept dat herinne ringen op aan de bekwaamheid waar mee eens de Romeinen wereldpro blemen wisten tc beheersen. De wereld is anders geworden en hetzelfde geldt de problemen. Maar wanneer iets van dezelfde bekwaam heid is gebleven, kan men. wie men ook zij, alleen dankbaar zijn. HPER algemene vergadering van zijn organisatie heeft deze week de voorzitter van de Protestants-chris telijke werkgevers, de heer Wem- mers, een aantal opmerkingen ge maakt, waarvan men in 's lands be lang slechts mag hopen dat zij in nadere beschouwing worden geno- Dit betrof in het bijzonder hetgeen de voorzitter van de Protestants- christelijke werkgevers zei met be trekking tot de belastingen. Ook op dit punt moet men bereid blijven tot kritische bezinning. De voorzitter bepleitte, dat gestreefd zou worden naar een juister en evenrediger verdeling van de belas tingdruk en een verschuiving in de richting van de indirecte belastingen, zodat meer het accent zou komen te liggen op de besteding. Verstandige taal, waarvan mag wor den aangenomen dat zij bij velen in stemming vindt. Onze indruk is, dat het vraagstuk van de belastingen, van de belastingdruk en van de ver deling van die druk. toeneemt aan actualiteit. Welnu, daarom was het geen hier werd gezegd eens te meer van pas. Er zal zeker nog op worden teruggekomen. Chinese „oplossing" voor kwestie-Laos Tsjen Yi minister van buitenlandse zaken van de Chinese volksrepubliek, heeft gisteren de twee gemeenschappe lijke voorzitters van de Geneefse confe rentie inzake Laos voorstellen doen toe komen, die naar zijn mening kunnen leiden tot de oplossing van de kwestie- Laos. De Chinese bewindsman stelt de ontbinding voor van de „kliek die de jongste staatsgreep heeft bedreven". Voorts acht hij bestraffing van de op standelingen en hervatting van de onder handelingen tussen de drie stromingen rechtsen. neutralisten en communisten) in de Vlakte der Kruiken noodzakelijk, evenals de neutralisering van Vientiane en Loeang Prabang. isnn Official dealer Leiden e.o.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1