EXPOSITIE u IN KATWIJK -s m Kottervisserij heeft het moeilijk, maar de situatie is niet hopeloos Voorspelling: een goed haringjaar Katwijk is nog het best van vissers voorzien Geen spannende race dit jaar DE GRENS OVERBEVISSING BELABBERD TOEKOMST NIEUWE LEIDSE COURANT 17 I DONDERDAG 14 MET 1964 Tal van factoren spelen een rol OP DE zolder van de wettenfabriek, De Noordzee aan de Berghoven te Katwijk worden de netten voor tal van Nederlandse vissers vaartuigen gereed gemaakt. Netten van nylon wel te verstaan. Nebten van katoen, sisal, manilla en 'hennep zijn uit de tijd geraakt. Daarmee zijn het wantvéld, de boetsters en de taanderijen tot het verleden gaan bekoren. Want het nylonnet moge driemaal zo duur zijn als netten van de traditionele materialen, het is veel duurzamer, vergt minder onderhoudswerk, neemt minder ruimte in en het wordt ook als visnamiger beschouwd. De nylonvleet bijvoorbeeld gaat aan het begin van de teelt in IJmui den aan boord en er wordt de hele teelt zonder meer mee gevist. Vroeger moest een vleet per iteel't zes of zeven keer naar Katwijk terug voor onderhoudswerkzaamheden. Het netwerk voor het Kalwijkse bedrijf wordt geleverd door de Ap&ldoornse Nettenfabriek, het touwwerk komt van de Touw fabrie ken te Rotterdam. De netten zijn van wit nylon. Alleen voor de vleet visserij worden ze zwart geverfd. Met een witte vleet namelijk laat geen haring zich vangen. Overigens gaat van de 'totale produktie van de nettenfabriek De Noordzee slechts dertig procent naar de visserij. Het overige netwerk is bestemd voor sportterreinen, ballons, •tuinen en wat al niet. Zelfs boodschappennetjes van nylon om aan de kinderwagen te hangen worden ar vervaardigd. De biologen van het Rijksinstituut roor Visserij-onderzoek verwachten niet to'n best haringjaar als in 1963. i het zal wel beter zijn dan 1962, dat uitermate slecht was. Deze conclu sie trekken zij uit het onderzoek de jaarklassc 1961 die nu paairjjp De wetenschapsmensen geven natuur lijk geen* garantie op hun voorspellin- men kan er wel staat op maken. Wisten zij in het voorjaar van 1963 niet te vertellen, dat er in dat jaar haring gevangen zou worden? Deze verwachting is bewaarheid. Dat geeft de biologen natuurlijk veel vol doening, maar zij kloppen zich niet op de borst. Daarvoor bestaan er ir visserij teveel onzekere factoren. Ook kunnen zij nooit vooruitzeggen wit meeste haring zal verschalken, de vleetloggers of de treilers. In de van het vorige jaar was er al veel haring aanwezig. De echoloden vai treilers zagen er pikzwart van, i deze schepen vingen in juni en in niets, terwijl de voeten bijna barstten de haring. Dit was een kwestie de zwemhoogte. Voor de treilers xat de haring veel te hoog maar voor de drijfnetschepen zaten de vissen pre cies op de juiste diepte. Wat de onderzoekers wel met zeker heid kunnen zeggen, is, dat er in de zuidelijke contreien steeds minder ha ring valt te vangen. De totale produk- 'an de Noordzee kan op 600.000 ton gemiddeld per jaar worden geschat. In 1953 kwam daarvan 250.000 ton uit de zuidelijke streken, de laatste jaren is dit kwantum tot ongeveer 80.000 ton ge daald. Thans wordt er tussen 56NB en 61NB gemiddeld per jaar ruim 500.000 ton gevangen. Bij deze totalen moet er natuurlijk wel rekening mee houden, dat het hier de vangsten be ven alle schepen die de Noordzee op haring afstropen, dus niet alleen de Nederlandse. De biologen hebben hiervoor een aan nemelijke verklaring. De visserij is sterk toegenomen en steeds grotere vloten zit ten In de noordelijke regionen achter Dit jaar zal er helemaal geen sprake zijn van een haringrace. De schepen gaan woensdag 20 mei naar zee en zullen dus donderdag avond 21 mei de vleten voor het eerst in zee zetten. Daar dc aan voer pas in het begin van de daar op volgende week mag geschieden, is het vrijwel zeker dat alle sche pen een tweede schot zullen doen alvorens weer op huis aan te gaan. Naar alle waarschijnlijkheid zal de eerste Hollandse Nieuwe maandag 25 mei worden aangevoerd. De schepen hebben dan echter alle tijd gehad niet te laat te komen, zodat de spanning die de laatste jaren toch al minimaal was nu helemaal verdwenen zal zijn- Alleen de race van de IJmuider havenmond naar de loswal zou nog interessant kun nen zijn. Er is altijd wel een schip het eerste, maar als daar een stuk of tien vaartuigen pal op volgen is dc aardigheid er af. de haring aan. De haring die zich in dit gebied ophoudt, heeft dus minder kans te ontsnappen. Maar dit betekent natuurlijk niet. dat de vangsten van de schepen individueel beter zijn geworden Integendeel. De vangsten per schip lo pen voortdurend terug, de totale buit blijft gemiddeld hetzelfde. Daar komt nog bij, dat de haring nu veel minder kans heeft een gezegende leeftijd te bereiken. Het grootste gedeel te wordt al als driejarigen weggevan gen. Deze haring heeft maar één keer kunnen paaien en zorgt dus voor wei nig nakomelingen. Dat is het eerste na- decl.maar veel ernstiger vinden de bio logen. dat men op den duur alleen afhankelijk is van de driejarigen. Treft men een klasse uit. een slecht broed- jaar dan is er wel heel weinig te van gen. dan wordt het verschil met een goed jaar veel te groot. Makreel bij een temperatuur van 25 graden onder nul. Jazeker, daar kun je een jas bij aantrekken. In het koelhuis Katwijk is het om te ijzen. Op de bovenverdieping kan men 600 ton vis opslaan bij een tem peratuur van 25 graden beneden nul en beneden is ruimte voor 8400 kantjes, die worden opgeborgen bij vier graden vorst. De invriescapa- citeit bedraagt twintig ton per etmaal. Rij het invriezen heerst in de tunnels een noordpooltemperatuur van 40 graden. De N.V. Koelhuis Katwijk is een nuttige instelling. En er komt steeds meer vraag naar koelruimte, zodat beslaten is tot uitbreiding over te gaan. Onlangs is naast het huidige gebouw dc eerste paal ge slagen voor een ruimte, waarin 1000 ton vis en 8400 kantjes baring zullen kunnen worden bewaard. Voordat het Koelhuis Katwijk tot stand kwam, moesten de reders hun vis buiten Katwijk zien op te slaan met alle bezwaren daaraan verbonden. Nog eerder placht men diepe putten te maken, waarin ijs werd gestort. Op de foto dc heer L. Rovers lussen de in het ijs vervatte makreel. F)E Nederlandse kottervisserij maakt moeilijke tijden door. Daarvoor zijn verscheidene oorzaken aan te wijzen, onder meer het teruglopen van de tongvangsten. Maar de grootste hinderpaal vormt het bemanmngs- vraagstuk. Voor de nieuwste ketterse gaat het nog, maar de oudere sche pen komen steeds minder in trek. Het is een pwbliek geheim dat vele deze schepen niet volledig bemand naar zee gaan. Ook wordt vaak de hand gelicht met de diploma's. Dat kan worden afgeleid uit een paar recente ge beurtenissen. Op de laatste dag van het vorige jaar verging een IJmuMer kotter. De bemanning werd gelukkig gered, maar later bleek, dat de schip per niet over de vereiste diploma's beschikte. Een paar maanden daarvoor werd een IJmuider schipper betrapt op de smokkel van een grote hoeveel h-eid sigaretten. Het onderzoek wees uit, dat ook deze man niet bevoegd was. Kortom, zodra er wat met kotters aan de hand is, blijkt meestal dat de monsterrol niest klopt met de werkelijkheid. pet is natuurlijk niet zo, dat deze mensen slechte vissers zijn. Over het algemeen kennen zij de zee e gronden als hun broekzak, maar door welke oorzaak dan ook hebben zij de vereiste papieren niet kunnen halen. Er bestaat wel een mogelijkheid dispensa tie te krijgen, maar daarvan wordt nig gebruik gemaakt. De betrokkenen gaan van het standpunt uit: dat halen we toch niet. Katwijk slaat op dit terrein geen slecht figuur. De zich voortdurend uit breidende kottervloot kan nog wel vol doende personeel aantrekken. Toch vraagt men zich af, waar de grens ligt. Misschien zijn er voor 300 kotters ge noeg vissers, misschien ook voor 350 maar op een gegeven ogenblik zal men aan het eind van zijn visserslatijn zijn. De concurrentie van het bedrijfsleven aan de vaste wal is in"Katwijk niet zo groot als in andere vissersplaatsen, maar toch moet al een zekere zuig kracht worden geconstateerd. Verschei dene vissers werken bijvoorbeeld in de Amsterdamse haven. Zij moeten welis waar vroeg uit de veren en komen 's avonds laat thuis, maar zij verdie nen een goed loon en zijn in ieder ge val het hele weekeinde thuis. Vele vrouwen nemen desnoods ge noegen met wat minder huishoud geld. Als hun mannen maar elke avond aan dc huiselijke haard zitten cn zaterdag en zondag dc hele dag Dit laatste moet men natuurlijk niet letterlijk opvatten. De bewuste ge zinnen zullen er dan dikwijls op uit trekken en dat is een factor die dik wijls dc doorslag geeft. Dat gere geld bü elkaar zijn smeedt een hech te gezinsband. Natuurlijk spelen ook andere omstan digheden een rol in de huidige teleur stellende gang van zaken. Juist de laat ste weken is de tongvisserij weer iets beter geworden, maar lange tijd heeft men met zeer schrale resultaten genoe gen moeten nemen. De uitkomsten wa ren dan ook bar slecht en dat deed, vele vissers besluiten hun heil aan de wal te zoeken. De uitbreiding van de kottervloot roept uiteraard ook het vraagstuk de overbevissing op. Als men nagaat dat de tongvangsten een teruglopende tendens vertonen en dat er meer sche de vaart zijn dan behoeft geen rekenmeester te zijn om te kun- constateren, dat de buit per schip nog sterker daalt. Ook in de visserij maken vele varkens de spoeling dun. Een paar jaar geleden werden uitste kende resultaten geboekt. Dat was voor velen een stimulans zich ook in het kot- teravontuur te storten. Van enig over leg was geen sprake. Ook het aantal paardekrachten werd voortdurend opgevoerd zonder dat mer zich er van overtuigde of dit de uit komsten ten goede zou kunnen komen. Natuurlijk zal men met een schip van 500 PK meer vangen dan met een vaartuig van 200 PK, maar of een kot- 600 PK meer uit zee zal ha len dan een soortgenoot van 500 PK is op zijn minst twijfelachtig. Het komt nog altijd op de vakkennis van de schipper en zijn bemanning aan. Een nadeel waaraan de kcuttervis- Och, het is niet meer wat het geweest is in de Berghaven en rondom het Prins Hendrihkanaal te Kabwijk. De koortsachtige bedrijvigheid van vroeger, toen vele loggers voor de haring jacht werden gereedge maakt, behoort tot het veileden. Maar gelukkig, op een enkel schip was vorige week wat leven te bespeuren. De verfbussen en kwasten kwamen te voorschijn om de verweerde vaartuigen op te frissen. Voor een echte zeeman een fijne klus. Hij weet, dat de uitvaart nadert en stelt er een eer in zijn sdhip zo goed mogClijk voor de dag te lasten 'komen. KA'l WlJK. „Ik Oen neu* en de Burgerdijkstraal in. De can de kust voornamelijk op de enige niet die zich deze vis- ingang was gemaakt van op- platvis. De linkse, vermoedelijk serijtentoonstelling uit 1902 gestapelde haringtonnen, waar de KW 103, is van seheepmake- cioed herinnert", zo vertelde de bovenop een torentje was ge- rij Taat aan de Voorstraat. Te heer K. Haasnoot. De Waal Ma- bouwd. De twee schepen op de oordelen naar het witte boeg- lefijtstraat 55, die ons deze foto zijn geen echte bomschui- merk zou de andere van de fir. fraaie prent kwam brengen, ten. maar kleine broertjes daar- ma Meerburg, die destijds tegen- ,,De tentoonstelling werd ge- van, de „Herfstschuitjes Deze over het postkantoor aan de houden op de Boulevard, onge- visten op niet te grote afstand Voorstraat zatkunnen zijn." veer tussen het oude Badhotel sers niets kunnen doen is de vrije zaterdag in de IJmuider vishallen. Nog steeds is men grotendeels op deze aanvoerhaven aangewezen, uit wijkmogelijkheden naar andere plaatsen heeft men bijna niet. Al leen de Urkers hebben een gesloten front gevormd en hebben van terdagse nood een deugd gemaakt. Ook zij verschijnen nog wel aan de IJmuider markt echter alleen als het prijspeil dit aanlokkelijk maakt. Anders brengen zij hun vangst in de thuishaven aan de wal. Een reder heeft uitgerekend, dat de vrije zaterdag hem per jaar zeker vijf tig visdagen kost. Door het uitvallen n deze vroeger zo belangrijke 1( het op maandag een gedrang va welste in de IJmuider vissershaven. Soms meldden zich wel 150 vaartuigen deze markt. Om toch maar op tijd jn voor een losbeurt worden de visgronden eerder verlaten dan uit ploitatie-oogpunt gezond is. De eerste schepen voor de maandag- markt komen vrijdagavond al binnen. De vaartuigen die een paar trekjes er hebben gedaan ronden de pieren de loop van zaterdag, maar zij maar afwachten of zij maandag de beurt komen. Vele vaartuigen worden naar de dinsdagmarkl ve zen en als het tegenzit wordt het wel woensdag. Het is begrijpelijk dat dit handenvol geld kost. Uit visserskringen wordt dan ook nog bij herhaling aangedrongen op het annuleren van de vrije zaterdag. Maar tot nu toe heeft men voor dove- gesproken. De visknechten de havenarbeiders willen ei- Trouwens ook de vishandelaren houden zich op de vlakte uit angst per soneel te verliezen. Maar wel trekken velen van hen op zaterdag naar ande plaatsen om daar in te kopen. Hun knechten zijn wél aan het werk. zodat niet alle werknemers dol op de vrije zaterdag blijken te zijn. Nu kan men vooral met de grotere kotters wel alle kanten uit, maar de laatste maanden is het ook in de an- sectoren van de visserij geen vet pot geweest En was het dat wel dan Honderd gulden aan prijzen NLC-prijsvraag: opbrengst, eerste Kalwijkse kantje YY/ AN NEER woensdagmorgen de trossen zijn losgegooid en de vissersvloot naar de haringgronden stoomt, kunnen wij aan de wal niet veel meer doen dun afwachten tot de nieuwe haring wordt aangevoerd. De eerste malse maatjes worden zondagavond verwacht, waarna ze maandag 25 mei mogen worden verkocht. Het onderwerp van onze Vtaggetjesdag-prijsvraag is weer: hoeveel brengt het eerste kantje nieuwe haring op aan de Katwijkse afslag? Wie op deze vraag het bests antwoord geeft, wie het bedrag het dichtst benadert, krijgt van onze krant een prijs van f50. Verder zijn er een prijs van f 25 en vijijf prijzen van f 5. De spelregels Op een briefkaart, geadresseerd aan de redactie van de Nieuwe Levdse Courant, Steenstraat 37, Leiden, dient men zo nauwkeurig mogelijk aan te geven voor hoeveel geld "het eerste kantje haring op de Katwijkse afslag wordt verkocht. Bijvoorbeeld 260. De inzendingen moeten uiterlijk donderdag 21 mei in ons bezit zijn. De uitslag, waarover niet kan worden gecorrespondeerd, wordt zo spoedig mogelijk in de krant bekend gemaakt. moest men het opnemen tegen de trei-' Iers. De grote makreelvangsten in april van dit jaar by voorbeeld deden ook' veel kotters op de enorme stromen' blauwpijpjes afgaan. En zij pikten een behoorlijk graantje mee. Maar de op brengst? Die was dikwijls belabberd. De treilers voerden enorme hoeveclhf?1-* den aan en men zat-niet te wachten, op de vangsten van de kotter. Een van deze schepen kwam nog niét. zo lang geleden met 300 kisten ma-,1: kreel van de allerbeste kwaliteit aan de markt Praktisch de hele vangst be- landde in de vismeelfabriek, omdat de minimumprijs niet kon worden gehaald. En zo was het ook in het vorige ha ringseizoen, dat naast nimmer gekende vangsten opleverde. De prijzen waren dermate laag dat de opbrengst veel minder was dan het jaar daarvoor toen de haring schaars was. Af en toe kon-!t den de kotters die de haringspanvisse- rij beoefenden nog een paar mooie re sultaten boeken, maar dat waren vleug jes die het totale beeld niet goed maak ten. De hotterreders kan men overigens geen tekort aan initiatief verwijten. Zij proberen van alles om hun sche pen rendabel te laten varen. In hel begin van dit jaar werd zeer veel schol gevangen met als gevolg dat de prijzen in IJ muiden naar een on gekend laag niveau kelderden. Vele kotters keerden IJmuiden de rug toe en verschenen in Engelse havens aan de markt, waar over het algemeen veel betere prijzen werden betaald. Maar de Britten gaven weer veel minder voor tong. Toen werd een handig schema in elkaar gezet. De tong werd door een paar schepen van een bepaalde combinatie over genomen en in IJmuiden aan de wal gebracht, de schol volgde de omge keerde weg. Zodoende wist men een maximale opbrengst uit de vangsten te halen, maar gezond is zo'n situatie natuurlijk niet. Toch bewees deze toestand dat er met samenwerkin heel wat valt te bereiken. De Urkse vissers zijn op dit gebied hun collega's uit andere plaat sen ver vooruit. Zij hebben een coöpe ratie gevormd die zich ook op het ter rein van de verkoop beweegt. Dc Ur kers hebben bij voorbeeld verleden jaar veel haring rechtstreeks aan West- Duisland verkocht. Dit heeft bij dc IJmuider handel kwaad bloed gezet. Het geschiedde namelijk tegen vrij la ge prijzen. De prijzen in IJmuiden la gen hoger. De handel uit deze plaats kon daardoor nog maar weinig haring West-Duitsland kwijt De Urkers trokken zich van de IJmuider protes ten niets aan en gingen rustig hun A gang. Op Urk heeft men ook niet zo met het bemanningsvraagstuk te kampen. meeste rederijen zijn familiebedrij- de zoons en neven gaan met vader en oom naar zee. Doch ook voor Urk geldt natuurlijk dat men niet on gestoord de vloot kan uitbreiden, uit- eindelijk zullen er evenmin genoeg vis sers zijn. U ziet: al deze omstandigheden ma ken het er voor de kottervisserij niet gemakkelijker op. Is er nu reden aan de toekomst van deze bedrijfstak te twijfelen? Gelukkig kan op deze vraag met een volmondig „nee" worden ge antwoord. Men zal echter paal en perk dienen te stellen aan ongemotiveerde uitbreidingen. Ook zal men moeten trachten een aansluiting te vinden met de opleiding op de visserijscholen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 17