Sunkist Voorzitter C.M.B. daagt consumentenbond uit Seebohm: „München" is nog steeds rechtsgeldig flets! Positie dr. Veldkamp in kabinet is versterkt Hamletuitvoering op historische grond Duitse pioniers richten in Rotterdam teken op 13 DONDERDAG 14 MEI 1964 PUZZELHOEK Kruiswoordpuzzel 10. zelfkant, 11. hoofdstad van Suma tra's oostkust, 12. schrijfkosten, 13. mount (afk.); 16. rechten inbegrepen (afk.), 18. ontelbaar, 20. bloem, 22. voorzetsel, 24. Romeins keizer, 25. meis jesnaam, 26. spoedig, 27. hoofddeksel. Verticaal: 1. meertje. 2. nobel, 3. tel woord, 4. telwoord (Fr.), 5. plechtige gelofte. 6. gemeente in N.-Holland, 7. interest, 9. vruchtje, 11. lengtemaat, 14. vuurgloed, 15. inhoudsmaat, 17. zijtak Elbe. 18. jongensnaam, 19. dorpje in Gel derland, 21. baan voor balspel 23. door weekt, 25. muzieknoot. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. den, 2. Isère, 3. end, 4. poter, 5. en ter, 6. Nogat, 7. vader, 8. eng, 9. em mer, 10 nor. DIEPENVEEN Waarin hebben we gefaald De voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond, de heer H. de Mooij, heeft de consumentenorgani saties opnieuw uitgedaagd om met reële bewijzen aan te tonen, waarin het midden- en kleinbedrijf met zijn prijsbeleid tegenover de consument gefaald heeft. „De consumentenor ganisaties blijven ons nog steeds achtervolgen met beweringen, die zij niet kunnen bewijzen", aldus da heer De Mooij, terwijl hij sprak in de tiende bondsvergadering van de Prat. Chr. Bond van handelaren in melk- en zuivelprodukten, gisteren in Scheveningen gehouden. Na 26 jaar nog Sudetenkwestie De Westduitse regering heeft, be halve met de vele processen die te gen nazi-oorlogsmisdadigers worden gehouden, ook nog te maken met de nasleep van politieke besluiten die door het Hitler-bewind zijn genomen. President Novotny van Tsjechoslo- wakije heeft enige dagen geleden de els gesteld dat de regering in Bonn het verdrag van Münohen, waarbij Tsjechoslowakije gedwongen werd Sudetenland aan de nazi's af te staan, officieel ongeldig zal ver klaren. Een woordvoerder van de regering in Bonn zei hierop dat West-Duitsland van oordeel is dat het pact van München geen enkele wettige kracht heeft en dienten gevolge niet afgezworen behoeft te wor den. Maar de Westduitse minister van ver voer, Seebohm, blijkt er een geheel an dere mening op na te houden. Volgens hem is het verdrag wel degelijk recht matig omdat het rekening houdt ,,met het recht van zelfbeschikking". Een wel blijfJong, blijf fit... Ook u kunt een fiets cadeau krijgen! Lees de advertenties 3 damesbladen. Zonnige perioden IN DE nacht van woensdag op don- derdag bereikte een zwak front dat de voorste begrenzing van droge en iets koudere lucht vormtons land. Bij de frontpassage viel, behalve in het noorden van het Una, geen regen van betekenis. Bover. de oceaan tussen de Azoren en New Foundland bevindt zich een depressiesysteem dnt. zich langzaam in oostelijke richting ver plaatst Dit wordt voorafgegaan door een in omvang toenemend hogedruk- gebied waarvan het centrum met een luchtdruk van meer dan 1025 mb over Het Kanaal naderbij komt. In verband hiermee zijn morgen bij een frisse wind. flinke zonnige perioden te ver wachten. Nc. een koude nacht zullen de temperaturen in het binnenland tot omstreeks vijftien graden oplopen. ZON EN MAAN Vrijdag 15 mei: zon op 4.47, onder 20.27 uur; maan op 7.46, onder uur; 18 mei eerste kwartier Hoogwater Scheveningen Vrijdag 15 mei: 5.20 uur vm.; 17.49 uur HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I I Temper. Station ri4i def'd ie- ïi SÏ Is iï li ssingen regenbui Eindh. Zd.-Li Helsinki Zd-Limb. gh. t Kopcnli. Aberdeen 18 10 02 windstil 27 16 nnw 2 22 14 w 3 29 13 windstil windstil 31 windstil 24 nnw 2 25 boute uitspraak voor iemand die moet weten wat het Hitler-bewind onder zelfbeschikking verstond. Maar minister Seebohm, wiens familie voordat ze na de tweede wereldoorlog werd uitgewezen, belangrijke industriële activa in Tsjechoslowakije bezat, meent dat de eis van Novotny. beslist moet wor den afgewezen, met gebruikmaking van andere argumenten dan Bonn nu gedaan heeft. Verbod op komst Geen caravans meer langs rijksweg De zogenaamde caravan-tentoonstel lingen. die langs de rijksweg van Delft naar Rotterdam op twee terreinen wor den gehouden, zullen ln de toekomst worden verboden. Dit is het antwoord van het college van Gedeputeerde Sta- van Zuid-Holland naar aanleiding vragen van het statenlid S. J. van den Bergh te Wassenaar. Hij had ge vraagd of Ged. Staten niet van mening dat door deze tentoonstellingen de toch al zo verkleinde groenstrook tussen Delft en Rotterdam door deze caravan- tentoonstellingen nog verder onaantrek kelijk wordt gemaakt. Voorts werd door hem gevraagd, of Ged. Staten tegen dit euvel de nodige maatregelen willen tref fen. Ook Ged. Staten zijn van oordeel, dat deze tentoonstellingen een onaantrekke lijk element vormen in de smalle groen strook. Het college zegt het voornemen te hebben enkele wijzigingen van de verordening bescherming landschap Zuid-Holland voor te stellen, die ook een verbodsbepaling Inzake de opstel ling van caravans omvatten. AKU verwacht hand having van de winst Het is nog te vroeg voor een verant woorde uitspraak over de winst Algemene Kunstzijde Unie over 1964, maar gunstige en ongunstige factoren zullen elkaar wel ongeveer in ■icht houden. Het Iaat zich thans ien dat de winst en het dividend zeker niet lager zullen zijn, aldus verklaarde de voorzitter van de raad van commis sarissen, prof. dr. J. R. M. v Brink in de jaarvergadering. Deze koos prof. dr. J. Zijlstra tot commissaris- De kostenverz war in gen zullen in de f 10 miljoen verre overschrijden, door de loonsverhoging en de opneming van leningen. Hiertegenover zal een drukker gebruik van de produktie- eenheden staan en een opnieuw be langrijke vergrote produktiecapaciteit van de Nederlandse bedrijven. De vraag naar produkten is zeer bevredigend. Vertrouwensband wordt ondermijnd (Van onze soc.-econ. redactie) De C.M.B.-voorzitter heeft reeds eer- ;r om bewijzen gevraagd, doch deze zijn, zo zei hij, tot dusver niet geleverd. En hij vroeg zich af, waarom de consu mentenorganisaties wel voortdurend hu.n aanvallen richten op, wat dan genoemd wordt, onnodige prijsverhogingen in het midden- en kleinbedrijf, doch semi- overheidsbedrijven als bijvoorbeeld de posterijen en de spoorwegen sparen. Als dergelijke bedrijven de prijzen verho gen, dan is slechts 1 zt rendement in het geding, doch prijsstijgingen in de mid denstandssector worden bij voorbaat on nodig of overdreven geacht, omdat „wij stijgende kosten wel kunnen opvangen uit productiviteitsverhoging en zo niet dan werken we niet efficient genoeg' Verklikkertje is momenteel een ontwikkeling aan de gang, aldus de heer De Mooij, waar bij waardevolle principiële achtergron- in het geding zijn. In Amsterdam ia de politie opgeroepen om de prijzen te controleren en de consumentenorganisa- en de vakbonden hebben de consu menten opgeroepen verklikkertje te spelen. Als men op deze wijze voortgaat, gaat men de weg op naar de politie staat en het volksgericht. Dan wordt een greep gedaan naar onze vrijheid, onze zelfstandigheid en onze rechten, ook als burgers, aldus de voorzitter van de C.M.B., die ook bij de overheid een overdreven aandacht voor de consument meende te constateren, terwijl de detail list wordt „losgelaten", want „die redt zich wel" Vertrouwen Met klem betoogde de heer De Mooij, dat momenteel in ernstige mate de vertrouwensband tussen consument en middenstander wordt ondermijnd. „De middenstander vindt het genoegen van het zakendoen niet uitsluitend in het maken van winst, maar vqoral ook in de klant, in de mens. Met name de melk handelaren hebben dat ervaren in de sanering van hun wijken, waarbij tal van oude klanten en menselijke contac ten moesten worden verbroken. Ook door de sanering, hoe noodzakelijk ook, is een stuk vertrouwenspositie verdwenen, die niet dan met moeite in een andere wijk weer kon worden veroverd. En nu is daar zo'n zogenaamde consumenten bond (waarbij nog niet één van elke duizend consumenten is aangesloten), die de consumenten oproept en hen tegen s in het harnas jaagt. Dat grieft ons hoge ma.e". aldus de heer De Mooij, van zijn kant de consumenten opriep i het vertrouwen in de detaillist te handhaven en zich niiet te laten leiden door allerlei „stemmingkwekerij". Onmogelijk Men kan nu wel zeggen, zo zei de C.M.B.-voorzitter, dat de consument prijsbewust moet worden en dat hij maar voortdurend moet uitkijken, waar hij het goedkoopst terecht kan, maar de consument zal nooit prijsbewust worden. Dat is in de huidige situatie, met een zeer uitgebreid assortiment dat zich voortdurend wijzigt, pertinent onmoge lijk. ,,Door dergelijke jeuzen maakt men de consument onzeker en jaagt men hem onophoudelijk van de ene winkel naar de andere" De heer De Mooij riep ten slotte de melk- en zuivelhandelaren op alles te doen om de sfeer van vertrou wen, gebaseerd op de persoonlijke band met de klant, te handhaven als de be langrijkste pijler van het midden- en kleinbedrijf. Nieuive bestuurders Tijdens het huishoudelijk gedeelte van deze bondsvergadering werden twee nieuwe bestuursleden, gekozen, t.w. de heren B. Nugteren te Slikkerveer en J. Both te Rotterdam, die daarmee de op volgers zijn van de heren M. Hagendoorn te IJsselmonde en W. Vaandrager te Rotterdam. Beiden hadden om leeftijds redenen zich niet herkiesbaar gesteld De heer Vaandrager, die ook geruime tijd voorzitter van de bond is geweest, ontving het ere-lidmaatschap. Europese plannen voor verbod van piratenzenders Regeringsdeskundigen van de raad van Europa hebben de laatste hand ge legd aan een ontwerp voor een Europees verbod van radiozenders op schepen die buiten de territoriale wateren opereren. Het ontwerp, dat nog door het comité van ministers van de Raad van Europa moet worden besproken, verbiedt niet alleen deze illegale zenders, doch ook alle vormen van steun eraan, waaronder het bestellen van reclame-uitzendingen, leveranties, onderhoud van schip en uit rusting en dergelijke. Bedrogen dooi de liefde De Oostduitse trapezewerker Horst Klein, die op een koude nachit in decem ber 1962 de dood trotseerde door zich langs een hoogspanningskabel naar het westen te slingeren, is door zijn echt genote naar Oost-Berlijn teruggelokt en in de gevangenis terecht gekomen. Dit is bekendgemaakt door een familielid van Klein dat niet nader genoemd wen ste te worden. Klein besloot naar Oost-Duitsland te rug te keren nadat hij vurige liefdes brieven had ontvangen van zijn echtge note Sylvia, die schreef dat zij niet zonder hem kon leven. „Hij is bij terugkeer onmiddellijk ge arresteerd en in december tot dertig jaar dwangarbeid veroordeeld. Het erg ste is nog dat zijn echtgenote in februa ri echtscheiding heeft gekregen en ver leden maand met een ander is getrouwd* zo werd verteld- Voorzitter van het N.V.V.: De voorzitter van het NVV, drs. D. Roemers, is van oordeel dat com pensatie van de komende huurver hoging een onverbrekelijk onderdeel is van het akkoord in de Stichting van de Arbeid vam 29 oktober jongst leden. Op het congres van de vrouwenbond van het NW ln Utrecht rei de heer Roemers verbaasd te zijn over het stand punt van de president van de Neder landse Bank, dr. Holtrop, dat er geen compensatie moet plaatsvinden. Het lijkt er op dat heel wat mensen toen het stormde zijn gaan binnen zitten en nu hun kop weer naar buiten steken. Het ls voor mij onbegrijpelijk hoe dr. Holtrop daarbij kan behoren, aldus de heer Roe mers, die. in dit verband opmerkte, dat in het najaar van 1963 nlemahd de moed had te vorklaren dat het Stichtings akkoord maar niet moest worden uit gevoerd. De heer Roemers is niet tegen huur verhoging, want hU gelooft wel dat als de prijzen en lonen stijgen de huren moeten volgen. Maar dan moet z.i. eerst aan twee belangrijke voorwaarden den voldaan. In de eerste plaats moet de regering maatregelen nemen tegen speculaties in onroerend goed. Want anders kan er nimmer sprake zijn van een verantwoor de huurpolitiek. Immers men komt te recht in een vicieuze cirkel, zo meent de heer Roemers, die als tweede voor waarde noemde een maatregel, waardoor onverantwoorde speculatieve winsten van eigenaars van vooroorlogse wonin gen ten goede komen aan de volkswo ningbouw. Hypotheek x Hen- Over de massale demonstratie vi duizenden bejaarden in Utrecht zei de heer Roemersdat de positie ran ministei Veldkamp in het kabinet door deze in drukwekkende betoging kan zijn ver sterkt. Op de minister rust nu een zware hypotheek. De heer Roemers hoopt dat het kabinet hem in staat zal stellen deze hypotheek af te lossen. Verhoging van de AOW en de AWW tot een sociaal minimum met ingang van 1 januari aan staande noemde de heer Roemers het voornaamste punt van actie van de vak beweging in dit jaar. Vanavond op het scherm: van Saville, hij stond borg voor haar talenten zij heeft zijn vertrouwen niet beschaamd, zoals u vanavond zult Er zullen ongetwijfeld vanavond vele De KRO is een van de zeer vele Europese, Amerikaanse en Austra lische omroeporganisaties, welke in dit jaar van Shakespeare-her- denking de grootse Brits-Deense kiJ"£ers dl, iuiTeerd'er een opvoe- televisöeproduktie „Hamlet at El- ring van Hamlet zagen en wellicht ook sinore" uitzendt. Dat gebeurt dan het verhaal niet kennen. Voor hen vanavond tussen 8.30 en 11.20 uur, 8eld' d?" "ta d* waar.eiu.win*: de j geschiedenis is ondergeschikt aan de zodat u wel moet rekenen op een inbeelding vjn menselijk<, emoties va„ lange zit, wilt u het beroemde dra- de meest uiteenlopende aard en aan de ma, een van Shakespeare's mees- mogelijkheden om in lyrische verzen terwerken, in zijn geheel zien. uiting te geven aan bespiegelingen, welke dan door de declamtiekunst tot De BBC (wij vertelden dat u reeds ieven moeten worden gefcfracht verleden jaar) heeft samen met de Verwacht u van Hamlet ook geen Deense TV een grootscheepse onderne ming op touw gezet om in een mar kante televisieproduktie kijkers over de gehele wereld, miljoenen en mil joenen, de kans te geven te delen in de glorie welke Engeland zijn grootste toneelschrijver-dichter toekent. kloppend verhaal: het is weer mengeling van liefde en haat. van dood en leven en de gifbeker speelt ook nu weer een beslissende roL Als Hamlet weet van zijn vaders Idood komt hij prins van Denemarken, |U zult vanavond kennismaken met uit Duitsland 'terug om de begrafenis een uitzending, waarover in vele landen bÜ te wonen cn. hÜ bevindt dan dat zal worden gesproken en geschreven, zijn^moeder ƒ1 js^hertrouwd^met de een waarlijk groots televisie-evenement. A" AnA" -v cn—*.— In de maand september t i het i ETHERGOLVEN broeder van de dode koning: Claudius. De geest van zijn vader verschijnt Hamlet en onthult hem, dat hij door gif is vermoord door Claudius, die nu op de troon zit. Hamlet wil deze dood wreken. Als hij een dramatisch gesprek heeft met zijn. moeder en haar bittere verwijten doet in tegenwoordigheid van de geest vanzijn vader wordt hij af- r.ge jaar was de BBC zover met de geluislerd door de opperkamerheer voorbereiding dat de opnamen op his- Potoniuk wien, dochter Ophelia Ham- tonsche grond en wel in en om het let liefheeft. Hij doodt Poloniua en ff- Kronborg hij het Deense stuurt Ophelia naar een klooster waar plaatsje K smore, konden beginnen. ei„de vindt. Aan haai Zoals u u-ïllidit weet heeft Shakespeare wil brt,eder Laert», het drama van de Deense prins Hamlet haar en zijn voder Polo„ius wreken... daar gesitueerd. enfin, zoals het bij goede, Shakespeare- Wat was dus mooier, dan in dit jaar, drama's behoort, is op het einde vrij- 4 eeuwen na zUn geboorte, de schrijver wel iedereen dood. dichte vertaa^Ma's'dit'nog'^iordt I"- no^Ln"'^^^^ee aïn"h^intSrcs der was geschiedt Wan, de mogelijk- eh^ndL geb^rtaLen wïirW IS ^«r^ïoe H?ml-et neerd, met stukken. Voor de hoofdrol werd gekozen de hoogtepunten' vormt Canadese acteur Christopher Plummer, een bekende Shakespeare-vertolker zowel in zijn eigen land als in Enge land, en voor die van Polonius Alec Clunes, eveneens een Shakespeare-ac- teur met een wereldnaam. En wie speelt dan de Ophelia? Een piepjonge 18-jarige actrice, Jo Maxwell Muller, die nog nooit Shakespeare-teksten leerde Die keuze van Saville veroorzaakte nogal wat rumoer in televisiekringen. Een onervaren actrice in zulk een op voering? Maar Jo is een ontdekking der Irt kader van actie „Sühnezeichen (Van een onzer verslaggevers) Over niet al te lange tijd zal aan Maasboulevard te Rotterdam ei „oecumenisch centrum" zijn verrezen, een groot gebouw dat op bijzondere grapefruit wettig gedeponeerd iht bafifiiyete frwit ten- cveneld uit Ccjonuié' 53 Ook die volgende zaterdagmiddag zou ieder- :n die aan boord van de Panamees werkte, ..Aar huis gaan. De vertegenwoordiger van de verzekeringsmaatschappij had er wel op aan gedrongen om de zondag door te werken, maar daar voelde niemand iets voor. De week was waarlijk al lang genoeg geweest en ze hadden allemaal hard genoeg aangepakt om een dag i;ust te hebben verdiend, een dag dat ze eens weer bij hun vrouwen en kinderen thuis kon den zijn. Tegen de middag begonnen ze de luiken van de ruimen dicht te leggen en er werden dek kleden overheen getrokken; ze legden er zelfs stevige sjorringen over want de 'lucht betrok en de wind, die van het zuidwesten helemaal rond gelopen was naar het noorden, wakkerde van lieverlee een beetje aan. De branding raas de tegen de stranden van de eilanden; vluchten meeuwen kwamen uit zee vandaan en scheer den laag over het water in de prielen en de geulen op het wad naar de kust. Rooie Tjeerd en een klerk van de bergingsmaatschappij de den nog eens de ronde en stapten als laatsten op een botter, waarmee ze naar de wal zou den gaan. Twee man zouden eigenlijk aan boord van de Panamees zijn gebleven, zoals de ge woonte was. Dat moest wel, want het was niet nodig de een of andere strandrover, die even goed uit Norddeich, Emden of een van de Duitse eilanden als uit de dorpen langs de Groningse en Friese waddenkust kon komen, ge legenheid te geven om een praam of aak vol katoen te laden, ze een paar weken of maan den ergens op te bergen en dan later voor goed geld aan de man te brengen. De beide wachtslui hadden aan boord eigenlijk niets te doen. Ze moesten er alleen maar zijn, zodat ze zich konden laten zien als er soms een botter of aak langszy kwam; dat was wel voldoende Verder konden ze in een van de hutten van de stuurlieden gaan zitten en proberen de tijd zo goed mogelijk door tc brengen. Proviand stond er voor hen in de kombuis; koffie was er ge noeg; ze kregen zelfs de sleutel van de pantry waar ze zich een borrel konden inschenken als ze dat wilden. Ze kregen de zaterdagmiddag en de zondag goed betaald. Dat mocht trouwens ook wel, omdat ze twee volle weken van huis bleven en vooral voor een jonge kerel die nog niet te lang getrouwd was, of voor een opge schoten jongen, die een meisje aan wal had, was dat een hele ruk. En natuurlijk waren er nogal wat mannen die erop gesteld waren de zondagmorgen naar de kerk te kunnen gaan, zoals ze dat altijd deden als het enigzins kon. Niemand was er daarom bijzonder op gebrand om de zondagen van huis te moeten zijn. Ze waren het niet gewoon ook, want als ze vis ten, kwamen ze zaterdags ook altijd binnen en gingen pas 's maandags weer naar zee. Een week van zes dagen dagen van achttien, twintig, soms vierentwintig uur was waar lijk lang genoeg. En wat ze in die zes dagen niet verdienden, zou de zevende toch ook niet meer goed kunnen maken. Daarom bleef Jakob Thomson meestal als wachtsman op de Pana mees. Niet dat hij ook niet graag eens een dag thuis zou willen zijn, maar hij had nu de ge legenheid om een behoorlijk loon op te steken en liet die niet voorbijgaan na al de maanden die hij in de gevangenis had gezeten. Rooie Tjeerd schikte het gewoonlijk wel zo, dat hij dan in de week een namiddag of een nacht naar Marthe kon gaan. De Panamees was zo goed als leeg. Ze zou den misschien nog een dag of vijf, maar zeker geen volle week meer werk hebben, toen Jakob Thomsen zich ook voor de laatste zaterdag en zondag opgaf als wachtsman. Maar er was geen jongen die bij hem wilde blijven. Allemaal hadden ze wel een uitvlucht; van de een was zijn moeder die week jarig geweest, van de ander kwam een zuster, die in de stad woonde de zondag over en wie heel eerlijk was, zei eenvoudig, dat hij er geen zin in had of dat hij al genoeg verdiend had en ook wel eens een beetje plezier voor zijn geld wilde maken wat hem ook niet kwalijk genomen werd. De klerk van de bergingsmaatschappij 'wilde toen nog een van de getrouwden vragen, maai Tjeerd zei: „Ach, laat maar heb jij er bezwaar te gen om alleen aan boord te blijven, Jakob?". Dat had Jakob Thomsen niet. Zeker niet als Tjeerd het hem vroeg. Hij keek alleen eens naar de lucht in het noordwesten, die wel wat betrok. De branding daar raasde tegen het strand van de eilanden. „Zou het vertrouwd zijn?" Tjeerd dacht van wel. „Wat kan je gebeuren?" Het wrak zat hoog op de zandbank. En er moest al een stroomtij komen, wilde het enig gevaar lopen. „Als* het weer al te slecht lijkt, kom ik je halen!" zei hij. Dat was hij toch van plan geweest. Ook als er iemand bij Jakob aan boord was gebleven. Bij slecht weer nam hij niet de verantwoording om mensen op een wrak te laten, dat uit el kaar kon slaan. „Nou, dan is het goed", zei Jakob. „Je gaat vanavond wel eens even naar Marthe?" „Dat doe ik", beloofde Rooie Tjeerd. „Wat moet ik zeggen?" En hij lachte. „Zeg maar wat", zei Jakob. „Zeg maar, dat dit de laatste zondag is die ze alleen moet zyn. Volgende week ben ik ook weer thuis." „Daar zal ze blij om zijn", meende Rooie Tjeerd. Toen hy in de binnenhaven aan wal stapte, hadden ze op de sluis de zwarte bal gehesen. Het sein voor de vissers die misschien nog buiten waren, om op hun hoede te zijn. Nie mand trok zich daar ooit veel van aan. Die zwarte bal hing soms dagenlang in de lage mast zonder dat het weer slecht werd. In De Bilt wisten ze er gewoonlijk ook niet veel van. Ina stond bij de binnenhaven, waar zijn roei bootje onder aan een houten trap lag. (Wordt vervolgd) wijze tot stand is gekomen en dat een opvallende vorm krijgt. Men hoopt volgend jaar te gaan bouwen. Dank zij de Duitse „Aktion Sühnezeichen" krijgt de Maasstad een welhaast uniek trefpunt van oecumenische ontmoe ting, vorming en studie op velerlei ge bied. De architecten Rietveld. Van Dillen en Van Tricht uit Utrecht ontwierpen een kubusvormig gebouw, dat benedendijks staat, maar hoog boven de Maasboulevard (waterkering, verkeersroute en prome nade) zal uitsteken. De kosten van dit project bedragen ruim een miljoen, waarin dan de grond prijs niet is begrepen. Deze Duitse pio niersbeweging zo mag men haar wel noemen draagt de kosten en levert bovendien vrijwillige arbeidskrachten bij de bouw en allerlei materialen, die kun nen worden verwerkt. Details over het oecumenisch centrum werden gisteren bekendgemaakt en een maquette getoond tijdens een persconfe rentie van de Oecumenische Raad Rot terdam. Namens de „Aktion Sühnezei chen'' was daarby aanwezig ds. Klaus Wilm uit Beriyn, een der organisatoren van deze wydvertakte aktie. Deze predikant van de Deutsche Evan gelische Kirche, van welke kerk de actie uitgaat, zette de bedoelingen uiteen. „Aktion Sühnezeichen" wil geld bijeen brengen voor de totstandkoming van ob jecten in de landen, waar Hitiers legers de tweede wereldoorlog zoveel ver woestingen hebben aangericht. Ten twee de brengt de actie groepen jongeren naar die landen om behulpzaam te zyn bij het opbouwwerk. Het komt erop neer dat de ouderen geld geven (men heeft 8000 „donateurs"; en dat de jongeren bouwen (ér zyn meer vrijwilligers beschikbaar dan nodig!) Voor miljoenen marken is reeds totstand gekomen op deze wijze en honderden jonge Westduitsers hebben in het bui tenland nuttige arbeid verricht. Zo wor den overal tekenen van verzoening op gericht en wordt contact gelegd tussen Duitsers en mensen uit in de oorlog onderdrukte landen. b7| Ookvoor Argentinië: Minister zwijgt over N.T.S.- journaal Minister mr. Th. H. Bot (O.K. en W.) meent dat hy niet bevoegd is een oordeel te geven over het feit dat de NTS-journaaldienst geen verslag heeft gegeven van het congres dat de WD op 17 en 18 april te Eindhoven heeft gehouden. De bewindsman wil zich niet uitspreken over het beleid van de NTS bij die gelegenheid noch aandringen op wijziging van dit beleid. Hij geeft dit te kennen in. antwoord op schrifteiyke vragen van het Tweede. Kamerlid mevr. G. V. van Someren» Downer. Dit Kamerlid had om. ge vraagd, of de minister niet van mening is dat de NTS door het niet verslaan van het VVD-congres de indruk heeft gegeven niet objectief te werk te gaan bij de nieuwsgaring. yanavoni, Hilversum I. 402 m. 19.00 Voor dc kleu ters 19.05 Sportparade 19.30 Dansorkest en zangsolisten 20 00 Nws 20.05 Stereofonische uitzending. Planosoliste met Radlophllhar- monisch orkest: klass muziek 20.45 Het dodelijk dilemma, hoorspel 22.30 Nws en mededelingen 22.40 Actualiteiten 23.05 Nieuwe gram 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 19.00 Nws en weer- praatje 19 10 Op de man af. praatje 19.15 koor: geestelijke Ir J - t 19.50 Licht in» .05 Y< Kerkorgelconce richten 22.40 Boekbespreking 23.00 Rondi 22.30 Nws en rdenking 23 55 het kind. ithcrleergang 23.30 Opera 19.30 De Flintstones. tekenfilm (dcc! 28) NTS. 20.00 Journaal. KRO: 20 20 Actualitei ten. NTS: 20.30 Hamlet at Elsinore, trage die 23.20—23 25 Journaal. Experimentele uitzendingen op het twee de net (kanaal 27). NCRV: 20.30 De kleine Vijf. filmreportage van de NBC 21.15—22.05 Geheime Brigade, speelfilm. Programma voor morgen Hilversum I, T.10 Ochtendgjm lied 7 2o Lichte gra voorpagina) 8 00 Nws en socialistisch strudhed 8.18 Lichte gram 8.50 Ochtend- wa™rV ÜUomiatiefUWro9 r T° 'a"d 01 tC en waterweggebruikers 9.35 Watertanden" VPRO: 9 40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Schoolradio 10 20 Cello en piano: moderne muziek 10 45 Voor de kleuters 11.00 Voor de vrouw 11.40 Lichte gram 12.20 Rege ringsuitzending: Uitzending voor de land bouw 12.30 Meded ten behoeve van land en tuinbouw 12 33 Licht instrumentaal sep tet AVRO: 13 00 Nws 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram 13.25 Beursbe richten 13 30 Licht orkest en solist 14.00 Mannenkoor 14 25 Bij de tijd cn bij dc thee. gevar programma. VPRO: 16.00 Huis vesting voor bejaarden (H). klankbeeld lb.lo Operette-ouvertures (gr) 1630 Voor de jeugd 17.00 Muziekkalcnder 17.30 Voor jonge mensen 18 00 Nws 18.15 Amus mu ziek 18 30 Sportspiegel 18 40 Jazz-rondo. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7 00 Nws 7.10 Dagopening 7.20 Moderne gram 7 45 Radiokrant 8.00 Nws 8.15 Lichte 8.30 Trektocht door Et: de zieken 9.35 Klass 10 30 Leven naar Pinksteren, litzending 11.00 Klass kaï Europa (gr) 9.00 Voor deHBU HOLLANDSCHE BANK-UNIE, ïziek luisteraars i nnëringe"T12 30" Medëd ll land- en tuinbouw 12.33 Lichte orkestmu ziek en zangsolist 12.53 Gram. eventueel aktualiteiten 13 00 Nws 13.15 Lichte or kestmuziek 13.35 Zeemansliedjes (gr) 13 45 Sfhotse muziek (gr) 14.05 Schoolradio ïs'ie y? gram 15.15 Voor de huisvrouw 15.45 Klass kamermuziek (gr) 16.15 Dul- zcndsclnion - Zei (gezaaide vruchten, le zing 16.30 Bas-bat i piar geringsuitzendlni TELEVISIE luziek cn zangsolistc - 'eugd 18 5- ilng Bevolking NOT/NTS: 14 00—14.25 Schoolradio (her haling van dinsdag 12 mei).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13