Staatssecretaris maakte senator Algra verwijten Scheepvaart staat voor vele taken „Citaten werden uit hun verband gerukt5 Weger „versierde" er wat tonnen staal bij Recreatie en toerisme vragen om ministerie Jaarvergadering KNRV Boeren ontvangen nog nabetaling voor melk Vreugde over verhoging van de posttarieven WOENSDAG 13 MEI 1961 Slechts wettelijke normen voor subsidie (Van onze parlomentsredactie) De staatssecretaris van o., k. en w., drs. L. J. M. van de Laar, heeft gis teren bij de begrotingsbehandeling in de Eerste Kamer de heer A. Algra (a.r.) verweten, dat deze bij zijn bespreking van enkele tendensen in de moderne literatuur citaten uit hun verband heeft gerukt. Uit het boek van G. K. van het Reve „Op weg naar het einde" zei hij ook citaten te kunnen voorlezen, die een moderne versie zijn van het „Dé" profundis" (Uit de diep ten roep ik tot U red.) en die elke christen naar de lippen zouden kunnen wellen. De staatssecretaris gaf geen uiting aan enige bereidheid om bij de subsidiëring van letterkundige werken ook ethische normen aan te leggen. jj zei vertrouwen te hebben in de positieve krachten van een autentiek kunstwerk en meende, dat deze slechts in volledige vrijijheid, uiteraard binnen de grenzen van de wet, kunnen'doorwerken. De staatssecretaris, voor wie naar zijn eigen verklaring het schone en het ware identiek zijn, bad er bezwaar tegen deze grenzen der wet te vernauwen. De vraag of bepaalde passages in den van honden- en kattenmarkten zal «n litterair werk al t>f niet als onze delijk moeten worden beschouwd kan volgens de staatssecretaris alleen maar worden beantwoord door na te gaan of die passages in het kunstwerk als ge heel zijn geïntegreerd, nimmer door hen zichzelf te bekijken. Er zijn in de literatuurgeschiedenis talrijke voor beelden van schrijvers Shakespeare, Rabelais, Boccaccio en zelfs Erasmus _n „Lof der Zotheid" in wier werk uitdrukkingen en situaties voorko men, die op zichzelf genomen bedenke lijk moeten worden genoemd, maar die toch door het oordeel der geschiedenis zijn geaccepteerd, omdat zij onverbre kelijk deel van een kunstwerk uitmaken. De gedachtenwisseling over de moder- s letterkunde was slechts een klein onderdeel van het debat over de be groting. Vier uur hadden de minister zijn beide staatssecretarissen nodig te antwoorden op de opmerkingen, die verleden week in eerste termijn gemaakt. bracht prof. I. A. Diepen- (a.r.) tot de kritische kantteke ning, dat de gedachtenwisseling ken nelijk aan levendigheid inboet wanneer de bewindslieden een week de tijd heb- ti hun antwoord voor te bereiden. In dit verband merkte de hoogleraar op, dat de beantwoording wel een voort zetting leek van de schriftelijke behan deling van de begroting, de voorberei- van het debat in de z.g. witte stukken. De heer Van de Vliet (lib) jrentegen prees de bewindslieden om (lijft grondigheid. Uit het vele, dat te berde werd ge bracht. kunnen we slechts enkele zaken /oren brengen. Duidelijk stelde de minister in antwoord op kritische vra gen, dat het demonstratieve congres de A.N.O.F. noch op het verloop het overleg over de onderwijzers- salarissen noch op het resultaat daar- enige invloed heeft uitgeoefend. De regering streeft er naar nog dit jaar haar standpunt inzake de salariëring het b.l.o. te bepalen. Met ingang 1 januari 1965 zullen de salarissen de gymnastiekleraren bij het i.o. en bij het kweekschoolonder- wijs gelijk worden aan die van leraren andere vakken. •ekende over de sociale positie van de studenten, zei de minister, dat men de studenten niet te veel moet bemoe deren. maar ook wat aan hun eigen verantwoordelijkheid moet overlaten. Hij zag geen reden om nu of in de naaste toekomst een onderzoek naar het vraagstuk van het studieloon in te stel len. Wel wordt gedacht over een ver hoging van de collegegelden. De verho gingen zouden voor het treffen van stu dentenvoorzieningen ter beschikking van de universiteiten kunnen worden ge steld. Minister Bot zei voorts de totstand koming van het derde F.M.-net belang rijk te vinden, omdat daardoor ernst kan worden gemaakt met de thans gel dende opvattingen over openheid in het omroepbestel. Voor hem zo zei hij - is de aanwezigheid van enige angry J'oung men bij de omroep aanvaard baar, maar wel hoopte hij dat van de bestaande vrijheid met wijsheid gebruik wordt* gemaakt, zodat de goede naam on de respectabele gevoelens van an deren worden ontzien. Staatssecretaris Grosheide beklem toonde, dat het regeringsbeleid is ge richt op het geven van gelijke ontwik kelingskansen aan het openbaar en aan bet bijzonder onderwijs. De verhouding tussen beide is thans zo geworden, dat in hoofdzaak nog slechts achterhoedege vechten worden geleverd gevechten over een bepaalde school op een be paalde plaats en gevechten over de vaag of een bepaalde subsidiemethode wel helemaal verantwoord is. De strijd over het beginsel en over de uitwerking daarvan behoort in hoofdzaak tot het verleden. De socialistische hoogleraar-onderne mer Polak had scherpe woorden gespro ken over de dierenmarkt te -Tilburg. Staatssecretaris Van de Laar antwoord de hem. dat hij een voorontwerp van algemene maatregel van bestuur ex artikel 2 van de wet op de dieren bescherming zeer binnenkort in de mi nisterraad zal brengen. Een voorontwerp voor een algemene maatregel van be stuur ex art. 3 van genoemde wet zal spoedig aan hem worden voorgelegd. Dit-.betekent echter niet. dat het hou- van honden- worden verboden. Dit zou maar illegale activiteiten ten gevolge hebben. De zorging van de dieren zal echter zekerd zijn. Prof. Polak repliceerde, dat het hem niet gaat, althans niet in de eerste plaats, om de verzorging van de dieren ter plaatse, verkrijgen van de garantie, dat op de markt alleen bona fide handel wordt bedreven. Voorkomen dient te worden, dat dieren worden verhandeld, die ge stolen, geroofd of geheeld zijn. De heer Algra zei bij de replieken, dat hij sprekende over het boek Van 't Reve wel degelijk het geheel in ogenschouw had genomen. Hij had de tendens van het werk willen signaleren. Uit het betoog van de staats secretaris was hem gebleken, dat de- het als de taak van de overheid om letterkundige arbeid te subsi diëren, onverschillig de vraag of het volk daardoor wordt vergiftigd of wordt opgebouwd. Het denkbeeld dat de heer Cammelbeeck reeds in het verleden de Kamer heeft ontwikkeld, wordt thans door de regering volledig gehonoreerd. Toen minister Scholten nog staatssecre taris was, heeft deze verklaard niet op het standpunt van spr. te staan, ook de extréme mening van de heer Cammelbeeck niet te delen. En heer Cals heeft als minister en w. eens geweigerd om een c r aanbevolen boek te bekronen, dat hij de inhoud in strijd met de goede zeden achtte. Sprekend vanuit zijn diepste christelijke overtuiging, de heer Algra voorts de kunst te schouwen als een hand, die vanuit de eeuwigheid wordt toegestoken. Hoewel als vraagstuk zelf niet orde. wilde, de Friese senator wel t alle soberheid zeggen hoe hij tegen- ;er het verschijnsel van de homosexua- liteit staat. De homosexualiteit beschouw ik, al dus spr., als een abnormale neiging, in strijd is met de scheppingsorde voortvloeit uit de gebrokenheid van de schepping als gevolg van de zonde. Degenen, die door deze abnormale nei ging worden gekweld, moeten wij hei- om te probe-ren deze zware last te dragen en biddend strijd te voeren te gen handelingen, die toch nooit tot echte bevrediging voeren. Nodig is een pasto rale begeleiding, waarbij de levensver vulling in een andere richting wordt gevonden. Door de lectuur. die spr. op het oog id,' worden de jongeren met homo- sexuele neigingen allerminst geholpen. veg, die wordt gewezen, leidt naar Jeugdbibliotheek voor Joegoslavië Het Nederlandsche Roode Kruis zendt deze week een jeugdbibliotheek, be staande uit driehonderd boeken, naai Joegoslavië. De bibliotheek, die met zorg •s samengesteld, zal bestemd zijn de Nederlandse asthma-patiëntjes, die van donderdag 16 juli tot maandag 31 augustus voor hun gezondheid op vakantie zullen gaan naar het HVAR- kamp ia Joegoslavië. moeras. Het komt er op neer. dat zij wel de bepalingen van het wetboek strafrecht in de gaten moeteu hou den, maar zich overigens niet ongerust behoeven te maken, omdat zich een ve moraal baanbreekt volgens wel ke het homosexuele liefdesspel in prin cipe aan het heterosexuele geslachtelijk verkeer gelijk is. De opmerking van de heer Cam melbeeck, dat het standpunt van de heer Algra naar de brandstapel voert, deed de a.r. spreker af met de verwijzing naar het antwoord dat DeSavornin Lohman eens op een soortgelijke opmerking heeft ge geven: het stoken van vuurtjes op de openbare weg is verboden! Met dit antwoord wilde spr. laten uit komen, dat het spreken over brand stapels ridicuul is. De staatssecretaris zei nog. dat moet worden bewezen, dat een bepaald werk het volk vergiftigt. De bewijsvoering dan plaatsvinden binnen de gren- van de wet en niet binnen die van bepaalde levensovertuiing. De be windsman zei niet op het door Van 't Reve verdedigde standpunt te staan, dat de overheid met gesloten ogen dient te subsidiëren. Ten slotte werd het be grotingshoofdstuk z.h.s. aangenomen. Technisch debat in de Tweede Kamer (Van parlementsredactie politiek is twee. Terwijl Politiek _HPHi gistermiddag op enkele kilometers af stand van het Binnenhof de NAVO-mi nisterraad spectaculaire wereldproble men behandelde, hield op hetzelfde ogenblik de Tweede Kamer zich onle dig met een discussie over enkele in gewikkelde technische regelingen, waarvoor zelfs de specialisten in de Kamer maar een matige belangstelling konden opbrengen. Aan de orde de Overgangswet ruimtelijke ordening volkshuisvesting, de Ontgrondings- en de wijziging en aanvulling van de Onteigeningswet en de Rivierenwet. Eerstgenoemd wetsontwerp werd h.s. aangenomen. Het beoogt een ge leidelijke overgang over een tijdvak vijf jaar van de regeling gelegd in o.a. de Woningwet Wederopbouwwet, naar de nieuwe Wet op de ruimtelijke ordening. Provincies gemeenten krijgen nu de gelegen heid hun verordening te passen. Een punt in de dis cussie was o.m. het al of niet terug vorderen van nieuwe bijdragen vooi woningwetbouw e.d,. Minister Bogaers (volkshuisvesting en bouwnijverheid) verklaarde niet tot terugvordering tt zullen overgaan, ook niet bij batige sal di. Het debat over de Ontgrondingswet d. kon gisteren niet worden afgeslo- n en zal donderdag worden voort gezet De Kamer zou vandaag de wet telijke regeling voor het schadeverze keringsbedrijf behandelen. Voorzitter Van Thiel heeft de behandeling het voorstel tot huurverhoging (per 1 juli) voorlopig bepaald op dinsdag 26 Omvangrijke schrootfraude „Verdienste" liep in tienduizenden De meervoudige kamer van de Utrechtse rechtbank heeft een begin gemaakt met de behandeling- van een omvangrijke schrootfrauide-zaak. In totaal zullen negen verdachten terecht staan, namelijk een beëdigd weger en acht handelaren in oud ijzer. Tezamen hebben zij de Ver enigde Utrechtse Ijzerhandel N.V. in de jaren '60, tot begin '64 voor een bedrag van ongeveer f 135.000, benadeeld Sleutelfiguur in deze zaak is de 30- jarige voorman-weger J. van der T. uit Utrecht. Hij was bij de ijzerhandel belast met het toezicht op het wegen van par tijen schroot. Door manipulaties aan weegapparaat zorgde hij er voor, dat op de weegkaartjes een hoger gewicht werd aangegeven dan In werkelijkheid het ge val was. Bij een aantal vaste klanten placht hij er regelmatig een en later zelfs twee ton „bij te drukken", zoals h(j ït voor de rechter omschreef. Dat leverde de handelaren aanvanke lijk per ton een voordeel van omstreeks f 130 op, later bij de dalende ijzerprijzen •erminderde dit bedrag wat. De weger zelf kreeg van de handelaren voor elke ton, die hij „erbü versierde" f 25 tot f 45. Vier jaar lang bleven deze praktijken verborgen. In februari van dit jaar kwam personeelsleden van het bedrijf, die er reeds tientallen jaren in dienst was, be de zaak pas aan het licht Een van de Congres Nederlandse Gemeenten NOORDW1JK De burgemeester van Texel, de heer C. de Koning, heeft op het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, dat van daag in Noordwijk werd gehouden, gepleit voor de invoering van een mi nisterie voor recreatie en toerisme. De heer De Koning legde het congres naar aanleiding van het thema „De gemeenten en de openluchtrecreatie" zes stellingen voor, die over het algemeen met instemming werden aan gehoord. Na de bespreking van diverse aspecten van gemeentelijk beleid, behandelde de directeur van de provinciale planologische dienst van Noordbrabant, ir. J. P. J. Margry, de planologische aspecten van de open luchtrecreatie. De heer De Koning stelde in zijn toe spraak, dat de overheidszorg voor de recreatie primair een zaak is van de gemeenten. Deze dienen de recreatie positief te benaderen en zich niet te be perken tot gebod of verbod. Overigens was de heer De Koning van mening, dat het ondoenlijk is op grondslag van de financiële verhouding langs de weg van een verfijningsregeling een alge- geldende methode te vinden ter financiering van alle gemeentelijke re creatieve voorzieningen. Logeerbelasting r grote recreatie-objecten met dan lokale of regionale betekenis moet volgens hem het rijk de middelen verschaffen. De heer De Koning pleitte vervolgens voor een door de gemeenten te heffen toeristen- of logeerbelasting, zodat ten behoeve van een eigen ge meentelijk recreatiebeleid de nodige middelen worden verkregen. De ervaring leert, aldus de heer De Koning, dat behandeling van recreatie- vraagstukken, verdeeld over verschillen de departementen niet tot spoedige re sultaten voert. Vanwege de orde i grootte der vraagstukken en vanwege de moeilijkheden bij de financiering vond hy de instelling van een departement voor toerisme en recreatie noodzakelijk Ir. Margry was van mening, dat de natuurschoongebieden relatief ring in omvang zijn en voor de grote bevolkingsconcentraties zelfs onvoldoen de. De planning dient dan ook op rijks-, provinciaal- en gemeentelijk zich bij zijn chef dat hij niet meer kon schatten. Steeds bleken n lijk aangevoerde partijen aanzienlijk gro ter te zijn dan met het blote oog w: schatten. Men besloot de partijen eer te wegen en aldus kwam de fraude aan het licht Het was de directie van het bedrijf wel opgevallen dat er sprake was van abnormaal hoge verliezen aan ge wicht bij doorlevering aan de Hoogovens. Men 'schreef dit evenwel toe aan corrosie verlies bij het transport De door de voorzitter van de Kamer tn Koophandel beëdigde weger de eerste die vandaag voor de rechter verscheen. Uitvoerig betuigde hy zijn spijt („Ik heb een groot berouw"), een paar keer barstte hij tydens de ondervra ging door de president, mr. Gijsman, ie snikken uit Op de vraag wie nu eigenlijk op het idee was gekomen om valse gewichten op te geven, bleef hy echter het ant woord schuldig. Ook kon hü niet vertel len hoeveel hij In de loop van die vier jaar door zijn frauduleuze handelingen -diend. Er bestaat echter geen twijfel over dat deze „verdienste" tien duizenden guldens beloopt. Verdienste vooral ook op streekniveau te ge schieden. Onderlinge samenwerking coördinatie zijn daarbij volgens hem t eerste vereiste. In het algemeen zullen volgens Margry de recreatievoorzieningen niet in de recreatiegebieden zelf moeten worden geprojecteerd, maar aan de randen daarvan, bij voorkeur op de „marginale" landbouwgronden. De landbouwkundige belangen verzetten zich in de meeste gevallen niet hier tegen Buiten wonen Voor het buiten wonen, zo min als vooi de tweede woning buiten dienen de vooi recreatie bestemde gebieden te worden gebruikt. Hiervoor kunnen, aldus de heer Margry, terreinen aansluitend aan de dorpskernen worden bestemd. Zomer huisjes behoren geconcentreerd te wor den in daarvoor aangewezen complexen. De vestiging van instellingen in de re creatiegebieden moet volgens de plano logisch directeur van Noordbrabant worden geweerd. In een laatste stelling zette ir. Margry uiteen, dat bij de uitvoering van grote werken, zoals de Zuiderzeewerken en de Deltawerken, alsmede bij de ruilver kavelingen rekening dient te worden gehouden met de recreatiemogelijkheden. Plannen daartoe dienen niet noodzake lijk door de uitvoerende diensten zelf. doch moeten in elk geval in nauwe sa menwerking met de provinciale en ge meentelijke instanties worden ontwik keld. Volgens de verdachte was het geld op- gegan aan het verschaffen van dure gebruiksartikelen voor zijn gezin. Een groot deel had hij naar zijn zeggen be steed om de verliezen te dekken, die hy leed in zijn handel in tweedehands auto's en bromfietsen, een handel die hij in zyn vrije tijd dreef. De 37-jarige J. B. uit Bussum was- de eerste van de handelaren in oud ijzer, waarmee de weger zaken had gedaan, die voor de rechtbank verscheen. Hij wist wel te vertellen van wie het idee met de weegbrug te knoeien was uit gegaan, dat was volgens hem de han delaar Van der T. geweest. De weger was al met dat voorstel in 1960 geko- Tijdens het onderzoek ls gebleken dat bij 90 procent van de wegingen voor de Bussumse handelaar er een ton meer werd opgegeven dan waarop hij recht had. Sinds medio 1963 werden er zelfs twee ton per weging extra genoteerd. In totaal eigende de handelaar zich op die manier een bedrag van bijna f 33.000 toe." Van dit bedrag was zo deelde hij de rechters mee ongeveer eenderde naar Van der T. gegaan. „Ik heb nog een paar keer tegen hem gezegd, jongen, schel er nou mee uit. Als je doorgaat kom je in de gevangenis, maar hij wist geen ophouden, het leek wel of hij altijd in geldnood zat", vertelde de han delaar met veel nadruk, op zijn relatie met de weger doelende. Een var rechters merkte daarna simpeltjes dat hem dat wat ongeloofwaardig in de klonk. Een blik op het strafblad de handelaar (zes veroordelingen) al voldoende om enige twijfel aan diens verklaringen te wekken. (Van een onzer redacteuren) Een doelmatig functionerende w reldvloot, ongehinderd door nationa listische reservaten, is niet alleen belang voor de scheepvaart zelve, zij alleen zal een optimum aam nut kun nen afwerpen in een wereld, die zich op grond van haar onbestrijdbare economische samenhang alle ideo logische en nationalistische verschil len ten spijt voortworstelt en moet voortworstelen ook naar een con structieve vorm van scheepvaart- politiek samenleven, tot gemeen be houd. Mr. L. ter Braake eindigde met deze uitspraak zijn rede, waarmee hij gisteren op de jaarlijkse algemene vergadering aftrad als voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Reedersvcreniging. In zijn inleiding betoogde hij, dat de Westeuropese maritieme landen zich ge steld zien tegenover landen of groepen landen, die in hun scheepvaartpoli- tiek afwijken van het beleid, dat zij op goede gronden in het belang van eei zonde wereldeconomie achten. Onkunde Hij doelde hierbij op het beleid Verenigde Staten, van tische landen en van jonge maritieme landen. Sprekende over de inhoud en de toepassing van de Bonner Act zei hij: De Boer niet in handen van Zwolsman De jaarvergadering van Drukkerij v. C. de Boer jr. stelde het dividend vast op 11 pet., waarvan desgewenst 2% pel in aandelen uit agio. Het bestuur kon geen tastbare mededelingen doen over de financiering der investeringen. Men heeft daarvoor nog rustig de tijd. Zeer stellig ontkende het dat een grootaan deelhouder zou zijn opgetreden, in ant woord op vragen naar geruchten als zou den Zwolsman en/of de Avro belang heb- verworven. In de waarborg voor d< zelfstandigheid is geen verandering ge komen. Het Avrocontract tot 1971 is uit gebreid tot 1980. Met de NCRV is een contract voor tien jaar gesloten, ingaande n. 1966. De nieuwe rotatiepers kau reeds eind 1964 in bedrijf komen. Er werden voor haar reeds enkele buitenlandse orders geboekt De bezet van de koperdiepdrukpers is nog beter dan een jaar tevoren. Vrije melk teas niet zo best... De economische politierechter in Leeu- arden heeft gisteren conform de eis de eerste vrije boer die terechtstond wegens zijn illegale verkoop van volle melk aan het publiek veroordeeld tot tweemaal f 300 boete of tweemaal 30 dagen hechtenis, waarvan tweemaal f275 of tweemaal 15 dagen hechtenis voor waardelijk De demonstratieve melkverkoop werd in Sneek gehouden op 19 maart en was strijd met de beschikking melkstan- daardisatie en de zuivelverordening 1958. ,,De service van de Boerenpartij is volle melk voor u en mij" stond op meege voerde borden te lezen. „Ik had geen ergunning. maar het was mijn eigen melk, ik had ze dezelfde morgen gemol ken," aldus verdachte P. L. uit Wijckel, voorzitter van het actiecomité van vrije boeren in de Friese zuidwesthoek. De rechter was van mening dat verdachte vermoedelijk niet zijn beste melk had meegenomen. BU onderzoek bleek name- ïen vetgehalte van 3.25 pet. Deze week zal in Mexico een bijzon dere luchtpostzegel ter herinnering aan het recente bezoek van koningin Juliana Mexico in een oplaag van 5.000 stuks in de handel gebracht worden. „Een oplossing voor dit conflict lijkt nog lang niet nabij. De verregaande onkunde en verblindheid ten aanzien van de hier in het geding zijnde waarden waarvan vooral het Amerikaanse Congres blijk geeft, zijn in de hoogste mate teleurstel lend. Het „right or wrong my country" hebben wij blijkbaar ten onrechte be schouwd als een uitgangspunt, dat in het verkeer tussen de volken, laat staan tus sen bondgenoten, had afgedaan". Ten aanzien van de communistische landen betoogde hij, dat de plannen, met name in Rusland, tot het bouwen van een vloot van pl.m. twintig miljoen b.r.t terecht tot grote ongerustheid aanleiding hebben gegeven, daar het surplus aan scheepsruimte hiermee aanzienlijk zou worden, vergroot „Overigens is hier sprake van landen die zich zullen moeten inschakelen in de wereldeconomie en zich meer en meer moeten aanpassen aan de gebruiken van het internationale handels verkeer. Het is te hopen dat dit inzicht ook op het gebied van de scheepvaart in toepassing zal worden gebracht". Bij de minder ontwikkelde landen zijn het veel meer in het emotionele vlak lig gende wensen om door vlagvertoon op eigen schepen in het buitenland indruk te maken. Taken Zich bepalende tot het eigen land stateerde mr. Ter Braake. dat nog vele taken wachten. Na de samenwerking tus sen enkele rederijen te hebben gememo reerd, zei hy: „Nederland beschikt reeds over een schat van kennis ten aanzien de vorm en de voortstuwing van schepen en het is hier, dat verdere research grote perspectieven opent. De voortvarendheid waarmee aan verbetering en uitbouw van de research wordt gewerkt verdient ons aller steun. Wanneer dit alles tot ver dere resultaten leidt zal de concurrentie positie van onze eigen vloot ongemeen worden versterkt. Het zou echter te treuren zijn indien door een voortduren de kostenstijging, of door een nieuwe monetaire maatregel, waar de scheepvaart machteloos tegenover staat, deze resul taten voor een belangrijk gedeelte of ge heel zouden worden teniet gedaan". Hij eindigde ten slotte met het uitspre ken van het vertrouwen, dat redelijke vormen van samenwerking in de scheep vaart kunnen worden gehandhaafd cv. verder uitgebouwd. Pleidooien voor dr. Soumokil De Molukse Evangelische kerk in Ne derland heeft president Soekarno en de regering van Indonesië telegrafisch ver zocht het doodvonnis over mr. dr. C. Soumokil te vernietigen op basis van gerechtigheid en menselijke rechten. „Moge God u in deze Zijn wijsheid schenken," eindgt het telegram. Het lid van de Tweede Kamer, de heer H. Koekoek (Boerenpartij), heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. schriftelijk gevraagd or op grond van het aan de deelstaten bij de soevereiniteitsoverdracht toegekende zelfbeschikkingsrecht de regering niet mede Verantwoordelijk is voor het op treden van dr. Soumokil, en dat dr. Soumokil geen rebel is en recht heeft op Nederlandse bescherming. Hij verzoekt de bewindsman met de meeste nadruk aan Indonesië mede te delen, dat Nederland geen verbetering der betrekkingen kan bevorderen indien dr. Soumokil zou worden geëxecuteerd. Voorts om de uitlevering van dr. Sou mokil aan Nederland te eisen onder mededeling dat een dergelijke uitleve ring noodzakelijk zal zijn voor een betere verstandhouding. Studentenhuizen in V.S. worden vernoemd naar Nederlandse steden In Holland Michigan (U.S.A.) wordt deze week van 1316 mei voor de 35e maal het Tulpen Festival gevierd. De stadsplantsoenen en parken staan er vol tulpen en er is een grote bloementen toonstelling onder de naam „Nature's Color Drama". Bezoekers krijgen de gelegenheid te zien hoe de emigranten uit Nederland vroeger hun klompen maakten. Er wor- dem ook oude klompendansen uitge voerd. Het leven en het werk van-Rem brandt vormen het thema van de ten toonstelling „Wie was Rembrandt?" De folklore uit ons land. het Nederland se binnenhuis en de geschiedenis komen ruim aan hun trek. In de Hope Academie een instel ling van de Nederlands Hervormde kerk in de Ver. Staten'zullen de zes studententehuizen de namen krijgen van Nederlandse steden, t w. 's-Hertogen- bosch, Sneek, Leiden, Breda, Dordrecht en Den Haag. Tijdens de plechtigheden In Hope Academie zullen van de ver schillende tehuizen de vlaggen wapperen van de steden waarnaar zij genoemd zijn en in elk gebouw zal op een waardi ge plaats het stadswapen worden aan gebracht. De burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot en zij,n echtgenote, die in Holland Michigan op bezoek zijn, zullen de feestelijkheden bijwonen. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. G.U. Geslaagd ■xtmens kandidaats pol. en soc chappen: J L van den Berg (Amst -- wetenschappen: J (Amsterdam): kandidaats rechten: ~revoo (Am- Haag) nep tc-rd J Bakker (Rijswijk). AMSTERDAM. G.U Geslaagd voor doe- •oaal psychologie: H R van Dongen (Am- ;erdam). kandidaats psychologie: me). A oeterink en J G Leenen. F Jens (Am- :erdam). C 7 Feltmann (Amstelveen) en van Ravesteyn (Haarlem). DELFT Geslaagd voor scheepsbouw kundig ingenieur: J W Muntz (Rotterdam). - Ruiter (Voorburg). GRONINGEN Geslaagd voor doctoraal ;chtsgeleerdheid (vrije studicr J Albers- la (Groningen): doctoraal klassieke lette- ?n: K Bekkering (Heerlen); kandidaats >c. wetenseh me). L M A Bergmans (Mid- enmeer)kandidaats kunstgeschiedenis: lej. HA Diephuls (Hengelo): doctoraal ge neeskunde: N W van den Berge (Eindho ven). J F van Gile (Delft). A P Grondsma (Bergum), W Th Kuiper (Groningen), T Terpstra (Leeuwarden): kandidaats rechts geleerdheid: Th J M van den Ende (Naald wijk). H J A Maas (Amsterdam). UTRECHT Geslaagd: doctoraal rechts- ülcerdheid: )hr. J D van Karncbcek. cum ,ude (Den Haag). )hr. H A van Karnebeek (Den Haag), mej. S P W M Schuurbicrs (Valkenswaard): doctoraal geneeskunde: H J W Pulles (Lieshout). J L A Schuui (Maastricht). H S Verbrugh (Arnhem), S C Teding van Berkhout (Oegstgeest), E Weber (Nijmegen): propaedeutls. logie J F (Dor drecht): doctc1 (Utrecht): kandidaats geschiedenis: Th van den End, cum laude (Kootwijkerbroek); doctoraal geschiedenis: E A J van d.-r Wal (Utrecht); doet. Nederlands: M H Moonen (Utrecht): seml-arts: mevrouw L J TlJs- Brouwer (Utrecht). G J A M Holtzer (Roo sendaal) J H Meijering (Utrecht); arts: mevr. J A G van Steijn-Haanschoten (Naar- den), P H de Waard (Driebergen); tandarts: J Boehmer- (Brielle), R Buchner (Bussum). J Dels (Hilversum). D Formijne (Tiol), W Ipenburg (Santpoort), A G B van der Geslaagd doctoraal fVan onze soc.-econ. redactie) De boeren ontvangen over het melkprijshalfjaar 1963-1964 ((Jat loopt van 3 november 1963 toit en met 4 april 1694) nog een nabetaling Jhr. ir. R. E. Laman Trip, de af tredende voorzitter van de Federatie metaal- en elektrotechnische indus trie (FME) heeft vandaag in Rotter dam zijn laatste jaarrede uitgespro ken. Hij zei hierin onder meer: Regering en bedrijfsleven waren het erover eens dat de loonexplosie een herziening van de bestaande prijsgedragregels noodzakelijk maak te. Daarbij is ook het bedrijfsleven ervan uitgegaan dat de in Nederland tot nu toe gevoerde conjunctuurpoli- tiek het voeren van een prijsbeleid veronderstelt. Hoewel de thans geldende, onlangs nog verder aangepaste, prljsgedragsregels bij ons bezwaren ontmoeten, zo geloven wij toch dat hiermede te werken valt, indien de overheid althans blijk geeft ervoor open te staan dat economisch onnodige en economisch ongewenste prijsverstar- ring wordt voorkomen. In dit verband is de dezer dagen bekend gemaakte ver hoging van de PTT tarieven Interessant. Voor de meest voorkomende tarieven bedraagt deze verhoging niet minder dan vijfentwintig procent. Voorlopig krijgen wü hieruit de indruk dat het de over heid met het voeren van een soepel prijs beleid ernst ls. De Industrie neemt hier van met dankbaarheid kennis en zal dan ook harerzijds op een werkelijk soepele toepassing van de prUsgedragsregeli moeten blijven aandringen. In dit verband kan ik met genoegen mededelen dat ik een dezer dagen heb vernomen dat de overheid overleg over de prljsgedragsregels niet als een gesloten zaak beschouwt en dat de mogelijkheid tot overleg hierover altijd openstaat. In de F.M.E.-vergadering werd ir. H. Oosterhuis hoofddirecteur van Hunter- Douglas in Rotterdam, als voorzitter ge uit het Landbouw Egalisatiefonds van f 0,23 per 100 kg melk plus f 0.07 voor elk procent vet per 100 kg melk. Dit is hedenmorgen mee gedeeld in de bestuursvergadering van het Produktschap voor Zuivel te Den Haag. In deze vergaderingen konden reeds de volledige berekeningen worden bekend gemaakt voor de financiële afwikkeling van de zgn. melkprijshalfjaar, een over bruggingsperiode, die moest worden in gesteld in verband met de verschuiving van het melkprijsjaar van november tot april door de minister van landbouw, B. W. Biesheuvel. De totale melkprijstoe slag uit het LEF voor deze overbrug gingsperiode werd berekend op f 2,58 per 100 kg melk plus f 0.62 voor elk procent vet per 100 kg. Bij wijze van voorschot werd evenwel reeds resp. f 2.25 en f 0.55 uitbetaald. De uitkering uit het zuivelfonds be draagt f 1.60 per 100 kg melk plus f 0.35 per procent vet per 100 kg. hetgeen overeenkomt met de verleende v schotuitkering, zodat uit dit fonds geen nabetaling behoeft te worden gedaan. Het fonds had een saldo van f 55.811.000 op een totaal aan lasten van l 132.109.000. Daaruit werden o.m. bekostigd de zuivel- waardetoeslagen op consumptiemelk (f 38.745.000), de toeslagen op de afzei van melk- en zuivelprodukten voo export (f 17.797.000) en de verliezen op de afzet van door het Voedselvoorzie- nings in- en verkoopbureau (VIB) over genomen produkten <f 768.000), inbegre pen de ca. 4.400 ton boter, die uit het bui tenland moest worden betrokken. eid: ntej. H D C Rose m mJ M F Teunissen, cum laude (Gelccn), J M Koorndljk iZeist), me). G M E Griesing (Bussum); doctoraal pedagogiek: H Hes- llnga (Zeist). J Sixma (Den Haag). WAGENINGEN Geslaagd: kand akker- eld (Loosduinen): bosbouw (houtteë id. richting): J van Leeuwen (Schei (Den Haag). H C Mol cultm (Vlaardlni LJLDi Schelhaas (Blesdijke. Kro J Kampen (Appelscha). Th J Nes (Wageningen). L J Vollebregt (Wierin- gerwerf), T Zwart (Arnhem): trop. cultuur techniek: J Veenstra (TielJ; tuin- en l.mri- ipsarchitectuur: ir. H J M Eigenraam 7): plantenveredeling: L A J (Zoelen); plantenzlektcnkundc. i Grlensen (Eindhoven): bodem at Demestingsleer: L Bal iBennekom) nnink (Bennekomj. M Leistra (Zuid- Dr.). A J van Os (Veghel). R M sjjta nFr landbouwwerk- (Buasom). R F Knib- bc (Abbenes): landbouwtechnologie: P. Brouwer (Winschoten). J C Burger (WiJ- helminadorp. ZH). W H Essenburg (Oos terbeek): agr. sociologie: Th J Knook (Mid- denmeer), me). B n TCos (Baarn); geslaagd Ingenieursex akker- en weidebouw: mevr. A R van Tuil-v d Berg (Wageningen), H M v d Weele (Colijnsplaat); trop. landb.- plantcnteelt: E Pierhagen Smit (Hengelo) richting): E va Rljcken (Leusden); richting): S P W Franses (Wageningen). J M Remeijn (Bennekom): landhuishoudkui tterdam), J J louttecltkund. (Overvcen), P H Pels c A (Westwoud): cultuur- tonziektenkunde: C J Per NB). W L Asin ïchnologie: H N Hes Drie jaar en zes maanden voor tonnendiefstal De Rotterdamse rechtbank heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaken tegen twaalf verdachten, die twee we ken geleden terecht stonden In verband met een grote serie malversaties b(J een Rotterdams woninginrichtingsbedrijf. waarbij voor een bedrag van ruim an derhalve ton aan geld en goederen werd ontvreemd. De rechtbank veroordeelde de 43- jarige expediteur R. C. V.. die als hoofd verdachte was aangemerkt, conform de eis tot een gevangenisstraf v-n drie Jaar en zes maanden met aftrek. De 27-jarige monteur J. B. hoorde een jaar en drie maanden met aftrek gevangenisstraf te gen zich uitspreken (eis: een jaar en zes maanden met aftrek). De 36-Jarige koopman A. van den B., tegen wie de officier een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden vorderde, werd veroor deeld tot een jaar en drie maanden met aftrek. Dc 48-jarige koperslager K. van den B. kreeg conform de eis een jaar en drie maanden. De 43-jarige Francina B. werd vrijgesproken. De rechtbank ver klaarde de officier niet ontvankelijk in zijn eis wegens verjaring der feiten. De 36-jarige Jobje O. werd veroordeeld tot een geheel voorwaardelijke straf van zes maanden, met een proeftijd van drie jaar. Zes andere verdachten werden ver oordeeld tot straffen variërend van acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd tot een geld boete van 150 gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9