Spanning in Famasfusta stijgt Blanke beschikt nu over leven en dood van neger Giroesjtsjef vertelt over zijn rol in Suez-crisis f MET ULTRA-WASWERKING n Hollandzo goedkoop.. Bewezen oliereserve is voldoende voor 36 jaar Amerika zal alles doen om communisten te verslaan Buitenlands grondbezit in Tunesië onteigend k een h# „Ik had slechts figurantenrol" Maïsafval bleef 50 jaar voor aanrander WOENSDAG 13 MEI 1964 Na dood van Grieken O De Griekse premier Papandreou heeft fisteren, naar aanleiding van het dood schieten van twee officieren van de Griekse troepen in Cyprus en het zwaar verwonden van een derde, toen zij in ge zelschap van een eveneens gedode Grieks-Cyprische politieman de Turkse •ector van Famagusta binnenreden, een officiële verklaring uitgegeven, waarin hij zegt te verwachten dat de V.N.- troepen op snelle wijze zullen handelen om de moordenaars te arresteren. Intussen blijft de zwaargewonde kapi tein volhouden dat zii zonder pardon zijn neergeschoten toen zij door Turk se Cyprioten werden gecontroleerd op hun papieren. Ierse V.N.-troepen hebben een cordon Ïetrokken rondom de Turkse wijk van amagusta waar het nu vrij rustig is. Er zouden tien Turken worden vermist die als gijzelaars door Griekse Cyprio ten worden vastgehouden. Maar de V.N.- troepen zijn op alles voorbereid, want de spanning stijgt langzaam tot een top punt. De wegen zijn verlaten, maar langs achterweggetjes trekken gewapen de Cyprioten naar de stad in afwach ting van de strijd die aanstaande lijkt. Nieuwe wet in Zuid-Afrika Geen rechtbank om zich op te beroepen TTET Zuidafrikaanse parlement heeft een nieuwe wet, de zo- jaar in die gebieden werkten, en veel negers die meer dan tien jaar voor dezelfde werkgever hebben gewerkt, naar gebieden worden gestuurd, die zij nog nooit van hun leven hebben gezien laat staan dat ze er gewoond of ge werkt hebben. Er zijn echter in deze nieuwe wet die ..èèn van de pijlers van de ,nen beroepen op apartheid wordt genoemd, goed. een beslissing die gekeurd. In deze nieuwe wet zijn bepalingen opgenomen waardoor het mogelijk wordt voor de rege ring om het leven van de negers in de zogenaamde .gebieden voor blanken" volkomen te reguleren. Voorts kunnen krachtens deze be palingen ruim 1.000.000 negers die geboren werden in de gebie den bestemd voor blanken, en duizenden die reeds meer dan 15 griep? WITTE KRUIS w MAAKT U VLOT WEER FITA Egyptenaren bleven juichen „Tijdens de crisis bij Suez heb fk tegen de toenmalige Britse premier Anthony Eden gezegd: als u wilt vechten, dan verklaar ik in naam van de Russische regering, dat wij er niet met de armen over elkaar bij zullen blij ven staan". Dit vertelde premier Chroesjtsjef gisteren aan de ar beiders van een chemische fa- briek in de buurt van Cairo. Zijnj woorden verwekten een storm van applaus. u kun- rechtbank tegen hem is geko men. Buiten het Zuidafrikaanse par lement is verzet aangetekend tegen deze wet. De Engelsekerken in Zuid-Afrika noemde de „wet" on christelijken „moreel onverdedig baar" terwijl andere zeiden dat door deze wet „menselijke wezens tot vee worden gedegradeerd." Tijdens de behandeling van deze wet in het Zuidafrikaanse parlement heeft de leider van de oppositie, Villiers de Graaf, onder meer gezegd: ..De enige andere landen waar op een gelijke wij ze bevolkingsgroepen als vee heen en weer worden gedreven wat door de ze wet mogelijk zal worden Hitler-Duitsland en de Sowjetunie. De ze wet, aldus de oppositie-leider, heeft veel meer van de praktijken van een dictatuur dan dat hij iets met de fi losofie van het westen te maken zou hebben". Een juridisch expert heeft opgemerkt dat volgens de bepalingen van deze rechtswijzigingswet ..ieder onbelangrijk ambtenaartje een negerjongen jaar, die bij zijn ouders woont, gebied dat voor blanken is gereser veerd naar een afgelegen streek van het land bestemd voor negers, zou kun nen sturen zonder dat hij de oudei van de jongen daarvan zelfs maar o. de hoogte hoeft te stellen. En dit amb tenaartje zou dit kunnen doen omdat de jongen volgens hem „niets doe' omdat hij niet in een baan werkzaam is en ook niet op school is, zelfs als de ouders van deze jongen voor hem SXS l.b.keadgem,,!,., ser-leuzen. Ook toen Chroesjtsjef aan het woord was. werd hij herhaaldelijk onderbroken door geschreeuw. De Egyptenaren wachtten niet eens tot zijn toespraak werd vertaald, maar be- gonnen bij voorbaat al te juichen. De als~b,t -genootechïp voor vogelvrlen. 5™ rede weg'^ebaarde "om" stüfê I <'en' ."4>™e«d"o, en begon voor de vuist weg te spreken; zijn sterkste punten Sunil dat alle wetenschappelijke instellingen in het land het verzoek hebben gekre gen. hun 9tatuten zodanig te wijzigen dat er geen niet-blanken lid van I nen zijn. Volgens het ministerie is langs bij een aantal verenigingen. het lidmaatschap hebben uitgesto- Brits-Westduitse samenwerking in vliegindustrie Het Westduitse ministerie van defen- ie en het Britse departement van luchtvaart zijn overeengekomen, geza menlijk de mogelijkheid van een ver dere ontwikkeling van de Do-31 te be studeren. een door de Dornier-fabrieken ebouwd transportvliegtuig dat loodrecht ;an opstijgen en landen. Het onderzoek zal geschieden door de Dornier-fabrie ken en de Britse onderneming Hawker- Siddeley. De kosten zullen door Bonn en Londen worden gedeeld. Dornier werkt in opdracht van het ministerie van defensie in Bonn aan twee proto-typen van de Do-31. in Zweden i dit i staande middelen zou vechten" als Ei getands oliebelangen in het Midden-Oos ten bedreigd zouden worden. Chroesj- tsjef zei dat hij het onderhoud tussen hem en Eden weergaf, „omdat Eden /~a f 7 noch in leven is en in de archieven kan f /n hPmnilflP tVPlU Ms'»n of Wj- Chroesjtsjef. de waar- 1/IHfCIIUIUUC V! izini heid had re,proken.. Hij hJld de Brit. se premier ook gezegd, dat hij begreep dat Engeland olie nodig had. Maar als u olie nodig hebt, zo had hij er aan toe gevoegd. dan moet u het kopen van de landen die het bezitten. Na de rondwandeling door de fabriek die met Russische hulp is gebouwd, zei de Rus tot de luisterende arbeiders, dat hij nu niet bepaald onder de ipdruk was gekomen van de prestaties. Maar. zo voegde hij hier direct aan toe, het feit dat u iets gemaakt hebt, is een grote vreugde. Ik geloof dat ik uw ge voelens begrijp. Het bezit van een ei gen industrie is van essentieel belang. U kunt nu zien wat u nodig hebt in de strijd tegen het imperialisme. Alleen door uitbreiding en versterking van hun economie, cultuur en wetenschap kun nen onderdrukte volkeren de overwin ning behalen. Zweden krijgt aan het einde jaar zijn eerste onbemande trem. De primeur van deze volautomatisch be stuurde trein heeft de ijzerertsmijn bij Kiruna, de grootste in zijn soort ter wereld. De experimenten zijn tot nu toe xo veelbelovend geweest, dat reeds verscheidene andere Zweedse mijnen overwegen het voorbeeld te volgen. Aangetoond is dat volautomatisch trein verkeer niet alleen veel efficiënter is. maar bovendien kostenbesparend. De onbemande tremen, waarvan er ln de mijn bij Kiruna achttien van elk twaalf wagons met 300 ton lading kun nen rijden, worden op afstand door ra dio via relays bestuurd. De lokomotie- ven rijden op accu's. Informaties over de positie van de treinen, het gewicht ervan en dergelijke worden automatisch doorgegeven aan de centrale bedienings- post. waar een man de hele onder grondse treindienstregeling kan leiden. Hoewel onbemande treinen in de we reld geen nieuwtjes zijn de onder grondse in New York wordt ook auto matisch bestuurd wordt het Zweedse systeem beschouwd als het meest voor uitstrevende systeem ter wereld. In veel landen zijn reeds proeven geno men met automatische treinbeïnvloe ding. De resultaten waren gunstig, maar tot nu toe werkt men er alleen nog ondergronds mee. omdat toepassing I bovengronds en bij personenvervoer op (psychologische) weerstanden stuit. In het naaste toekomstbeeld past wel automatische treinbeïnvloeding, waar bij het mogelijk is dat moderne appa raten mogelijke fouten van de treinbe stuurder corrigeert. Zestien maanden voor vervalsing van cheques Wegens het vervalsen en innen van een groot aantal post- en kaart- chèques werd de voormalige P.T.T.- besteller W. de R. uit Utrecht giste ren door de Utrechtse rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden met aftrek van voorarrest. De man was in september 1962 bij de P T T. als besteller in dienst getreden. Een jaar later begon hij met chèques die hij af moest leveren, achter te hou den. Hij vulde de chèques in met ge fingeerde namen en inde in circa 4'a maand op die manier een bedrag van ongeveer 6.000. Een groot deel van het geld ging op aan drank. Tegen De R. was een gevangenisstraf van een jaar geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Holland, sa nara. sa billigt, sa bra (Holland, zo dichtbij, zo goedkoop, zo goed) is het motto dat de Nederland se inzending voert op de internationale jaarbeurs Svenska Massan. die van 15 mei tot en met 24 mei te Gothenburg wordt gehouden. De Nederlandse inzending, die aan zienlijk groter is dan die in 1963. wordt georganiseerd door de Centrale Kamer van Handelsbevordering in samenwer king met het Nederland-Noord-Europa instituut. Een twintigtal bedrijven en instellin gen zullen een overzicht geven van het geen ons land te bieden heeft op indus trieel- en agrarisch gebied. Vergeleken met enkele jaren geleden ligt het ac eent meer op industriële- dan op agra rische produxten. In Roemenië blijken de afgelopen veertien dagen vele politieke gevange geruisloos in vrijheid te zijn ge steld. In doorgaans betrouwbare kringen in Belgrado zei men gisteravond, dat de [evangenen werden vrijgelaten toen ïoemenië blijk gaf van een grotere on afhankelijkheid ten opzichte van Mos- President De Gaulle zal in het raam van het in het Frans-Duitse vriendschapsverdrag vastgelegde regel- moedelijk op 3 en Een grote vriend De driejarige Carlo, die mee werkt aan het circus Knie, dat op het ogenblik in de Zuiitserse stad Lausanne staat, heeft zijn „vriendje" wel gevonden. Deze zeer logge olifant doet nog alles ook wat zijn miniatuur-temmer hem opdraagt. Natuurlijk is dit stel de grootste attractie van het circus. Wie doet me wat? Zal Carlo bovendien denken. De bewezen oliereserves in de wereld (45 miljard ton) zijn bij het huidige tempo van het ver bruik voldoende voor 36 jaar. De bewezen reserves zijn in het verleden echter steeds op zijn minst evenveel toegenomen als het verbruik. Er bestaat dan ook geen reden om te vrezen voor een tekort door uitputting van de reserves gedurende de pe riode waarvoor met voldoende nauwkeurigheid voorspellingen kunnen worden gedaan. Dit is een van de belangrijkste con clusies waartoe de bijzondere oliecom missie van de OESO 'organisatie voor economische samenwerking en ontwik keling) komt in een zojuist verschenen rapport over de huidige oliesituatie (Le pétrole aujourd'hui - 1964). Het rapport geeft een overzicht van de belangrijkste kenmerken van verbruik en aanbod van olie in de OESO-landen tussen 1959 en 1962 en wijst voorts op een aantal pro blemen die zich in de toekomst kunnen voordoen. Het wereldolieverbruik is toegenomen van ongeveer een miljard ton in 1959 tot ongeveer 1,2 miljard ton in 1962, een toeneming dus van 20 procent. In de zelfde periode is het verbruik van aard gas met 30 procent toegenomen van 430 tot 560 miljard kubieke meter. Noord-Amerika blijft het belangrijk ste olieproduktiegebied. produktie daar de andere gebieden toe neemt" wordt het Noordamerikaanse aandeel kleiner (32 procent in 1962 te- gen 38 procent 1959). Het Midden- McNamara weer iii Zuid-Vietnam Steun van zijde van Japan DE AMERIKAANSE minister van defensie, Robert McNa mara, die gisteren in de Zuid- Vietnamese hoofdstad is aange komen, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten Zuid-Vietnam alle nodige hulp zullen verschaf fen om de communisten te ver slaan. De bewindsman, die de vragen van verslaggevers niet wilde beantwoorden, zei naar Saigon te zijn gekomen om na te gaan hoe het op het ogenblik Maatregel van president Bourguiba Frankrijk zegt nu steun op bib Bourguiba, heeft gisteren verklaard, dat de nationalisering van bouwland dat in het bezit is van buitenlanders, ,,een zaak van leven en dood" is voor Tunesië. Hij heeft de buitenlandse in vesteerders echter de verzeke ring gegeven, dat deze drastische nationalisering geen invloed zal hebben op hun werkzaamheden. Deze maatregel treft voorname lijk de Franse landbouwers, die in Tunesië nog 200.000 a 240.000 hectare grond bezitten. De stap is voor de Franse regering aanleiding geweest om haar finan ciële hulp aan Tunesië op te schorten. De Franse ambassade in Tunis voeg de er echter aan toe dat deze maatre gel niet inhoudt dat de hulp volledig is stopgezet, maar een bijdrage betreft die binnenkort zou worden gedaan. De Tunesische maatregel werd getrof- n in een tijd waarin het land zich toenemende mate inspant om zijn zekere economie te schragen. President Bourguiba zei in een toespraak tot het volk. dat het „weer ter beschikking krijgen van deze uitgestrekte vruchtba re landerijen een kwestie van leven dood is". Hij zei voorts: ..Vanuit e nomisch gezichtspunt bezien is elke planvorming ondenkbaar zolang groot gedeelte van ons land nog in han den is van buitenlanders Vanuit poli tiek gezichtspunt vormt dit een perma nente bedreiging van onze soevereini teit", aldus Bourguiba. I Verscheidene kilome ters van de oude Appi- sche weg, die zich van Rome in zuidelijke rich ting uitstrekt, zijn on danks het pioderne auto verkeer nog altijd ge plaveid met de stenen uit de oudheid, waar over de legioenen van het Keizerlijke Rome marcheerden. I Koningin Elizabeth en Prins Philip hebben vo rige week gebroken met een koninklijke traditie en hun 4-jarig zoontje, prins Andrew, in een gemengde klas ge plaatst. De 16-jarige Britse kroonprins, Char les, daarentegen heeft uitsluitend jongensscho len bezocht, terwijl zijn 13-jarige zusje, Anne, al leen meisjes onder haar klasgenoten telt. In het gemengde klasje in Buckingham Palace zit ten behalve de kleine Andrew nog twee jon getjes en twee meisjes, allen kinderen uit krin gen van de hofhouding. I Als het weer meewerkt zal het koolzaad in de polder Oostelijk Flevo land in de loop van de volgende week bloeien. Verwacht wordt in ieder geval dat met het Pink- sterweekelnde de velden in volle bloei zullen staan. De koolzaadexpo sitie is dit jaar inge richt in een landbouw- schuur tussen Kamper hoek en de visvijvers. Er rijden bussen langs de koolzaadroute, welke is uitgezet door de rijks dienst voor de IJsel- meerpolders. I Als u weer eens een depressie heeft en uw moeilijkheden gaat openbaren aan een bar keeper, dan kan het ge beuren dat hij echt naar u luistert, als hij ten minste vernomen heeft wat dr. Arthur Gatherer van de gezondheidsdienst in Northamptonshire (Engeland) in een le zing gezegd heeft. Dr. Gatherer zei dat bar keepers behulpzaam kunnen zijn bij het ont dekken van tekenen van psychische ziekte, en vooral bij het opsporen van mensen met zelf moordneigingen. Hij ver telde voorts dat vele mensen die met zelf moordplannen rondlopen hun moeilijkheden spui en bij een borrel. Indien barkeepers begrijpen dat het gevaar van een zelf moord ernstig moet wor den genomen, dan kan hij, gecombineerd met de telefoon en het advies van een arts, het ant woord geven. De Tunesische nationale vergadering keurde maandagavond het wetsontwerp tot onteigening van aan buitenlanders toebehorende gronden goed. De onteige ning moet einde van dit jaar zijn vol tooid. Een speciale regeringscommissie zal zich met de schadeloosstelling belas- Intussen wordt uit Parijs Frankrijk Tunesië officieel ervan heeft beschuldigd, het verdrag voor de rege ling van exploitatie van landbouwgron den eenzijdig te hebben verbroken. Vrouwelijke piloot in moeilijkheden Mevrouw Joan Merriam. die op 17 maart uit Oakland (Californië) vertrok om in haar eenpersoonsvliegtuigje een reis om dc wereld te maken, heeft dins dag via haar radio de hulp van de Amerikaanse kustwacht ingeroepen. Z'i zei op vierhonderd kilometer van de Ca- lifornische kust boven de Stille Oceaan in moeilijkheden te verkeren doordat haar vliegtuig motorstoring vertoonde. Het toestel heeft twee motoren. Me vrouw Merriam, de 27-jarige echtj an een marine-officier, was 1 het laatste stuk van haar bijna vierduizend kilometer lange tocht. Zon dag moest zij op dit traject, door mo torstoring gedwongen, terugkeren naar Honoloeloe. Begeleid door twee vliegtuigen var de kustwacht bereikte mevrouw Mer riam het vliegveld van Oakland waai zij haar toestel veilig en wel aan d< grond zette. Het laatste gedeelte var de route had zij op een motor gevlo gen. Voor schouwburg en concertzaal nog drempelvrees „Grote groepen van de bevolking zien wij nog steeds niet in de schouw burgen en concertzalen", dit ver klaarde de voorzitter van Amsterdamse kunstkring „Voor al- 't Hall, gistermid dag op een persconferentie te Am sterdam, waarin hij een toelichting gaf op het seizoenprogramma 1964- 1965. Om een deal van het publiek van deze drempelvrees te helpen overwin nen zal de kunstkring met behulp van onderwijsinstellingen en verenigingen een boekje (oplage 15.000 exemplaren) verspreiden met gegevens over pro gramma's en lidmaatschap van de kring. De Amsterdamse kunstkring bestaat thans 44 jaar. Zij stelt zich ten doel voor haar leden concerten, toneelvoor stellingen en museumbezoeken te orga niseren Iedereen kan lid worden, on geacht leeftijd, maatschappelijke positie I of levensovertuiging. staat met de strijd tegen de Viet- congrebellen. Hij verklaarde ook dat er, ter gelegenheid van zijn voorlaatste bëzoek aan het land, in maart j.l., een programma is opgesteld voor de strijd tegen de communistische opstandelingen. Een woordvoerder van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken deel de gisteren intussen mee, dat het kabi net een rapport heeft goedgekeurd, waarin verschillende ministeries, wordt verzocht na te gaan op welke wijze Ja pan Zuid-Vietnam zou kunnen helpen. Dit rapport was door minister Ohira van buitenlandse zaken opgesteld, na dat maandag een verzoek van de V.S. was ontvangen om na te gaan, of Japan wellicht zijn hulpverlening aan Zuid- Vietnam zou kunnen uitbreiden. McNamara werd na zijn aankomst middellijk naar het gebouw van Amerikaanse ambassade gebracht. Dit gebeurde onder sterke bewaking. Hij reed hierbij over de brug, die Vietcong- rebellen hadden ondermijnd, met de be doeling haar op te blazen, wanneer de minister erover zou gaan. De Zuidviet- ese politie ondervraagt nog steeds de leden van de communistische sabo tagegroep. die in het afgelopen week einde werden gevat, toen zij bezig wa ren de brug te ondermijnen. Oosten levert op het ogenblik 25 pro cent van de wereldolievoorziening tegen in 1959 22 procent. Het aandeel van de Sowjetunie en haar satellietstaten in de wereldolieproduktie is toegenomen van 15 procent in 1959 tot 16 procent in 1962. Hoewel Afrika in 1962 nog slechts 3 pro cent van de wereldproduktie leverde blijft zijn aandeel in de Europese olie- voorziening toenemen. In de jaren 1950 tot 1960 heeft de olie de Europese OESO-landen bijna twee derde geleverd van de energie die no dig was voor snelle economische ont wikkeling van die landen. In dezelfde periode hebben olie en aardgas voldaan aan het grootste deel van de energiebe hoeften van de Verenigde Staten en Ca nada. Hoewel Noord-Amerika steeds grotere hoeveelheden olie invoert verte genwoordigt de binnenlandse produktie driekwart van de totale voorziening. In Europa wordt echter in het grootste deel van het verbruik voorzien door in- De OESO verwacht dat het aan- deel van de invoer in de Europese olie voorziening nog zal toenemen. Handlanger Eichmann: De voormalige SS-Obersturmbann- führer Hermann Krumey, eens de plaatsvervanger van Adolf Eichmann in Hongarije, heeft naar zijn zeggen bij de voorbereidingen voor de nooit tot stand gekomen ruil van vrachtwa gens tegen Joden uit Hongarije slechts een figurantenrol gespeeld. In het proces te Frankfort tegen Kru mey en een tweede medewerker van Eichmann, de voormalige ss-Haupt- sturmführer Otto Hunsche, zei de be klaagde dinsdag: „Ik heb slechts in ge sprekken vernomen, dat voor het leven van een miljoen Joden tienduizend vrachtwagens van de geallieerden wer den geëist." Hij had de Joodse onder handelaar Joel Brand alleen maar naar Wenen begeleid. „Daar was mijn taak ten einde", aldus Krumey, die met Hun sche beschuldigd wordt van de deporta tie en vernietiging van 400.000 Hongaar se Joden. Hij zou ook niet geweten hebben, dat Eichmann destijds in Boedapest ver klaarde: „Als ik over drie dagen nog geen bericht uit Istanbul (waar de on derhandelingen gevoerd werden) heb, laat ik de molens in Auschwitz werken". Evenmin zou Krumey iets te maken id, naar hij gisteren ten- met de onderhandelingen 1515) Werkelijk grootscheepse po gingen om maïsafvallen tot waarde volle produkten te verwerken, wer den voor het eerst in het begin van de dertiger jaren in de Verenigde Staten ondernomen. De landbouw- produkten brachten in die tijd zo goed als niets op, zodat elke cent die het afva' zou kunnen opleveren een extra voordeeltje betekende. Wa gonladingen afvalstoffen werden daarom naar de laboratoria ge bracht, waar ze werden kleingehakt, vermalen en ge verschillende che micaliën er op kon den worden losgela ten. Het resultaat was niet altijd hoopge vend, maar tenslot te slaagde het laboratorium van het State College in Iowa er in een kunststof e produceren die hard, weinig breekbaar, legen waicr be stand en plezierig van uiterlijk was, zodat ze gepolijst kon worden en dan het uiterlijk van gepolijst marmer kreeg. Bovendien kostte dit produkt slechts de helft van andere, soort gelijke stoffen in die dagen, zodat er een zonnige toekomst voor de maïsafvallen scheen aangebroken. Echter, méér dan schijn was dit inderdaad niet, want toen de con junctuur enigermate verbeterde, wa ren de boeren niet meer bereid de afvallen voor een lage beloning In te zamelen en aan de fabrieken te leveren, zodat de oorspronkelijk la ge kostprijs plotseling met spron gen omhoog vloog. Een andere onderzoeker, die met alle mogelijke soorten bacteriën be proefde het lignine (houtstof) uit stengels tot ontbinding te brengen, kwam op een goede dag tot de ont dekking dat zuivere lignine de eigen schap heeft ijzer uit een oplossing voor 98% te doen neerslaan. IJzer in drinkwater geeft een vrij nare smaak, een eigenschap waar we ons wel overheen zouden kunnen zetten, wanneer niet tevens datzelf de ijzer een ongunstige werking op textiel en papier had, twee grote in dustrieën, die gedwongen zijn met TOCH IS "»«"f ZO! veel water te werken. Ook op aller lei andere terreinen wordt het in wa ter opgeloste ijzer als hoogst hinder lijk en schadelijk-ondervonden, zo dat jaarlijks duizenden tonnen che mische middelen moeten worden aangewend om het water zoveel mo gelijk ijzer-vrij te maken. En stelt u zich nu eens voor, dat zuivere lig nine dit werkje goedkoper en gron diger zou kunnen verrichten! Het leek Inderdaad erg mooi, maar een oplossing voor de honderden miljoenen tonnen afval die jaarlijks om een bestemming vragen, kon het des ondanks niet zijn. Wellicht zouden een paar duizend ton lignine op deze wij ze een bestemming kunnen vinden, maar wat is een paar duizend op de honderden miljoenen tonnen die over bleven. Een ander wist kalclumgluconaat uit maïsafvallen te maken, dat is een stof, die in de metallurgie kan worden aangewend, maar ook bij de bereiding van tandpasta kan wor den gebruikt en bovendien ais me dicijn voor mens en dier toepassing vindt. Weer een andere onderzoeker slaagde er in eveneens met be hulp van bacteriën scorbose af te zonderen, een chemisch cnriosum, waarvan een derivaat ascorbinezuur (vitamine C) bevat. Voorts zijn uit maïskolven stoffen bereid, die auto matisch voor de ontbranding van vuurwerk zorgen, en ook stoffen die enigszins aan wierook doen denken en daarom voor luchtverbetering in schouwburgen en bioscopen werden gebruikt. Maar de grote hopen afvallen heb ben door deze aanwendingen nog steeds geen bestemming gekregen en liggen voor het grootste deel nog op de landerijen op verbranding te wach ten, ook al omdat er geen beginnen aan is deze hoeveelheden naar dc fabrieken te vervoeren! En weet n, waarom bevroren fruit bederft? Nadruk verboden. H. Petition. hebben minste over een tweede transactie derdduizend Joden tegen vijf miljoen Zwitserse francs. Naar zijn zeggen fun geerde hij ook hier slechts als begelei der van de onderhandelingspartners. Een 38-jarige neger, Paul Molepo, die w Johannesburg terechtstond op be schuldiging van het aanranden van vier blanke vrouwen en het beroven van een vijfde, voerde tot zijn verdedi ging aan, dat de wijze waarop zijn slachtoffers waren gekleed hem mede tot zijn daden had gebracht. Rechter Claasen zei hiej-op, dat ..vele vrouwen i"«.TÏi1(VAfrlka zich Positief onfatsoen lijk kleden en er op uit zijn <je begeerte van mannen op te wekken". Desalniet- 'omin veroordeelde hij de beklaagde tot vijftig jaar gevangenisstraf. Op 18 februari jl. werden in Durban twee blanke politiemannen tot resp. acht jaar en anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verkrachting van een Afrikaanse vrouw. De politieman nen hadden twee Afrikaanse vrouwen aangehouden, omdat deze zich op ver boden terrein bevonden. Zij namen de twee vrouwen mee en randden een van hen onder bedreiging met een revol ver aan. Nadat de vrouwen een boete van 10 gulden hadden betaald wegens het zich bevinden op verboden terrein, lieten de politiemannen hen gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 4