meer comfort Vers water voor Rijnland in toekomst uit IJsselmeer? Alphens echtpaar 60 jaar getrouwd NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 MEI 1964 Mr. H .van der Linden voor Oud-Leiden Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag l Pieterskerk. 7.15 uur: avondgebed. Torengebouw zoöl. lab. Kaiserstr. 63. 8 uur: K. en O.-cursus „Gedragingen van I dieren", door prof. dr. J. J. A. van IerseL Schouwburg, 8 uur: schoolvoorstelling „De knecht van twee meesters" (K. en I O. en LJA). Stationsplein, 7 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. Reisver.. vertrek dagtocht naar Brussel (6.30 uur uit Noordwijk, 6.45 uur uit Rijnsburg). Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Centrum met „De luizenbarones" en „Huis Clos". Den Haag: K. en W.. 8.15 uur: Residen- I tie-Orkest, m.m.v. Hans Henkemans. Donderdag Boerhaavezalen. Vrouwenkerkhof, 8.30 tot 10 uur: tentoonstelling werk van deel nemers aan creatieve cursussen KL en O Eigenzorg. Stationsweg 29, 8 uur: jaar vergadering' Ver. voor Uitvaartverzor ging Leiden en Omstreken. Den Haag: Schouwburg, 8 uur Haag sche Comedie met Othello, besl. voorst Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Maria Marletto. m.m.v. Ellen McGillavry", „De Nachtegaal" van Andersen. Den Haag: Luth. kerk, 8 uur: orgelcon cert Feike Asma. Vrijdag Boerhaavezalen, Vrouwenkerkhof, 2 tot 5 en 8 tot 10 uur: tentoonstelling werk van deelnemers aan creatieve cursussen K. en O. Schouwburg, 8 uur: uitvoering ballet school Hendrichs. leerlingenavond. Wijkgebouw Rehoboth. 8 uur: afdeling Cerrtrum Christen-vrouwbond. de heer en mevr. Olff te Rijswijk over hun reis door Scandinavië (met lichtbeelden). Geref. jeugdhuis, Breestraat 19. 8 uur: spreekbeurt ds. J. A. Smink. Pieterskerk, 8 uur: Oecumenische Raad Leiden Pinksterappèl Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur Haagsche Comedie met „Reiziger zonder bagage". Den Haag: K en W.. 8 uur: Nat Bal let Den Haag: Diligenita, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Roe meense Rhapsodie. Oegstgeest: Geref. kerk, 8 uur: Pink sterappèl van Herv. en Geref. zendings commissies. ds. A. Vos Wassenaar en ds J. H. Hoekstra. Zaterdag Boerhaavezalen, Vrouwenkerkhof, 2 tot 5 uur: tentoonstelling werk van deel nemers aan creatieve cursussen K. en O. Rest. Van der Heyden Breestraat 85 3 tot 4 uur: receptie Leger des Heils Lei den tg.v. 75-jarig bestaan. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Othello. Den Haag: K. en W„ 8.15 uur Resi dentie-Orkest en Groot Omroepkoor NRU. Den Haag: Diligentia. 7.30 uur: Jeugd orkest. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Roe meense Rhapsodie. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooi gracht 48, tel: 21060, ook voor de apo theek Van Breest Smallenburg te Lei derdorp. De Oegstgeester apotheek en de apotheek Voorschoten zijn eveneens ge opend. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): De ver doemden van Altona (18 jaar) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Goliath en de zonde van Babyion (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De preutse professor 4 jaar), Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): Zorro, ker der partisanen (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Eén bed voor twee (18 jaar). (Van vrtfdag af behalve op zondag elke morgen om tien en elf uur: reportage huwelijk prinses Trianon (2 en 8 uur): Irma la Douce '18 jaar). Films van donderdag af Camera (7 en 9.15 uur): De verdoem den van Altona, 18 jaar; 10.30 en 2.30 u-: Moeder wat een klap, alle leeftijden. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De charge van de blauwe brigade, 18 jaar. Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Johnny waar kom je vandaam?, alle leeftijden. Rex 12.30, 7.15 en 9.15 uur): Codewoord Poes, 14 jaar; zondag tot en met woens dag: De ridder d<ss konings, 14 jaar. Studio (230, 7 en 9.15 uur): Het ia feest vandaag. Trianon (2 en 8 uur): Irma la Douce. 18 jaar. Tentoonstellingen Janvossensteeg 59 (De Ruif): expositie Boezem (gehele maand mei). De Lakenhal: Shakespeare hoe en waar, tot 29 juni Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: tentoonstelling van werk van Else Lin- dorfer en Floris Meydam (aquarellen), van 10 mei tot en met 28 mei, dagelijks van 10 tot 17 uur, bovendien op vrijdag avond van 8 tot 10 uur. eerste Pinkster dag gesloten, tweede Pinksterdag open van 3 tot 5 uur. teil te Leiden ls geslaagd H G j Wennekers (Luxemburg). Gouden echtpaar aan de Zijlsingel LEIDEN Morgen gaan de bruids dagen in van de heer Hendrik Willem Schuclihard en zijn echtgenote Catharina Schuchhard-Klinkhamer. Volgende week hopen z(j hun gouden huwelijksfeest met de familie te vieren. De 72-Jarlge bruidegom en zijn 70-jarlge bruid ver heugen zich in goede gezondheid. Ze zijn allebei geboren en getogen Leide- De bruidegom is nog bijzonder vitaal, want hij kan nog steeds niet met wer ken ophouden. Een groot deel van zijn leven heeft hij in de bouwvakken ge werkt- Pas op zijn 67ste jaar hield hij daarmee op, maar hij voelde er niets om thuis te gaan zitten. Hij nam baantje aan als incasseerder en sinds korte tijd verricht hij nog maga- zijnwerkheden. De bruid heeft eveneens een werk- lam leven achter de rug, maar doet het thans wat kalmer aan. In hun huis de Zijlsingel 71 kan zij vooral mers genieten. ,.In de voorkamer is het heerlijk en zo levendig door alles wat voorbijgaat", aldus de bruid. „We wonen hier met november al 49 iar en behalve onze oudste zoon zijn ïze kinderen (het echtpaar heeft vier x>ns en een dochter) hier geboren". Korte tij dgeleden is het dozijn klein kinderen volgemaakt, dus het zal in de bruidsdagen een gezellige drukte wor- LE1DEN Weinigen zullen de naam Hoogheemraadschap van Rijnland niet kennen. Velen zullen echter niet goed weten welke status het heeft en welke functies heit verricht. Het Hoogheemraadschap reikt van de kust voorbij Zandvoort via Amsterdam, Woerden, Gouda, Leidschendam tot vlak bij Scheveningen. Ruim 100.000 ha land onder de zeespiegel, waarin waterstand en waterzuwerheid moeten worden geregeld en welk gebied itegen overstromingen moet worden beschermd. Het is een in zekere autonome overheidsinstelling, die tot 1857 zelfs rechtsbevoegdheid had zelfs nu nog boetes kan opleggen aan polderbesturen of ingelaivden die hun verplichtingen voor het onderhoud van de wateren e.d. niet nakomen. Een en ander werd gisteravond in de Lakenhal uit de doeken gedaan door mr. H van der Linden, secretaris van het Hoogheemraadschap dat ln het Gemeen- landshuis aan de Breestraat zetelt. Een klein maar zeer geïnteresseerd gehoor, leden van de vereniging Oud-Leiden, stelde na afloop van deze voordracht een groot aantal vragen. Veenafgraving De heer v. d. Linden begon met aan de hand van enkele grote kaarten een overzicht te geven van de geschiedenis, die ongeveer 800 jaar geleden al melding maakte van het Hoogheemraadschap, hoewel nog niet onder deze naam. Het einde van de middeleeuwse overstro- minsperioden ligt ongeveer bij het jaar 1000. Het ontstaan van Rijnland schreef de heer v. d. Linden toe aan het afgra ven van de veenstreken, waardoor deze „sponsachtige" bodem de massa's water niet langer kon vasthouden. Hierdoor werd omstreeks 1200 een van hogerhand geregelde waterstaat nodig. Afwatering werd hierna voor een deel verkregen door het zeegat bij Spaam- dam (Ln het IJ) af te dammen en het binnenstromende water van de Rijn, dat door verzanding van de uitmonding bij Katwijk omstreeks 800 geen uitweg meer vond bij Zwammerdam tegen te houden. Een charter van graaf Willem II uit 1226 maakt eerst officieel melding van Rijn- Momenteel staat de dijkgraaf aai het hoofd van het Hoogheemraadschap, dat uit zes hoogheemraden bestaat, die tot voor kort leden van de adel waren. Daaronder komt het college van hoofd ingelanden (16 voor de ongebouwde en sinds 1950 tien voor de gebouwde lan den). Voorts zijn er de polderbesturen. Rijnland heeft momenteel te Katwijk, Gouda, Halfweg en Spaarndam gema len staan, waarmee het waterpeil wordt beheerst. Er bestaan plannen ln de Haarlemmermeer een nieuw ge maal te bouwen. Bollenteelt De zuiverheid van het water in Rijn land is onder meer voor de bollenteelt van groot belang. Driehonderd milligram zout per liter is het maximum voor deze cultuur. Oe toenemende verzilting en vervuiling (o.a. van het boezemwater dat in de bollenstreek aanwezig is> stelt het Hoogheemraadschap voor grote proble men. Zo moet het gemaal bij Gouda vooi de waterverversing (toevoer dus) zorgen uit de LJssel Wellicht zal dit niet af doende blijken. De gedachten gaan in de richting van verswaterleverantie uit het IJsselmeer, hoewel dit een enorme hoe veelheid problemen met zich zal bren gen. Nieit aJlleen de bouw van gemalen of de directe waterbeheersing nopen de hoogheemraden tot omslagheffing belastingmaar ook het onderhoud van de véle wasberwegefi en installa ties in de meer dan 200 polders van Rijnland en de boezemwateren. De heer v. d. Linden besloot met een toe lichting op enkele bijzondere ar chiefstukken, waarvan in het Ge- meenlandshwis een grote voorraad aanwezig is. Hoe onmisbaar gas in de keuken is merkt u pas als u het heeft. U kunt het hebben, morgen al: Esso Gas! Om vlugger, beter, prettiger te koken. Esso Gas! Voor heet water uit de kraan in de keuken, in de douchecel. Alle voordelen worden u gaarne toegelicht door elke Esso Gas-depothouder, Bij hem staat uw eerste fles Esso Gas al klaar! Met Esso bent u beter uit! Actie bejaardenreieje in Benthuizen BENTHUIZEN Vandaag wordt eei actie gevoerd om het bejaardenuitstapji mogelijk te maken. Nodig zijn geld. auto's en chauffeurs. Alphen Het echtpaar G Verhoef! L. Verhoeff-van Delft bewaart de beste herinneringen aan een Leids 3 oktoberfeest uit het begin van deze eeuw. Want het was daar dat de Al- phense jongeman een Rijnsburgse schone ontmoette. Het werd voor bei den een gezellig feest dat heeft geleid tot blijvende trouw, want op 26 mei 1904 trouwden de toen 28-jarige Gerril Verhoeff en de 23-jarige Lydia van Delft. Gisteren zijn voor hen de bruidsdagen ingegaan en 26 mei a s- hopen zij dan de zestig jaar vol te maken. Een feestdag voor hen, hun zes kinderen (een dochter en vijf zoons), twaalf kleinkinderen en een achterkleinkind. Beiden genieten nog een goede ge zondheid; de bruid is wel wat aan huis gebonden, maar haar. man wandelt iedere dag nog verscheidene kilometers. Ze zijn na hun huwelijk Alphenaren gebleven. De heer Verhoeff was landarbeider en heeit tot zijn 75ste jaar bijna steeds volle dagen gewerkt. Van de trouwdag af tot begin 1945 woonden zij te Gouwsluis maar ze werden daar weggebombardeerd toen geallieerde vliegers het op spoor wegen en bruggen ging voorzien en m de onmiddellijke omgeving van hun wo ning doden vielen en woningen zwaar werden beschadigd. Spoedig kwamen zij terecht in de Brittenruststraat 22, waar ze, met verscheidene kinderen in de naaste omgeving een mooie oude dag mogen beleven. Een aardige bijzonderheid is dat zowel de heer Verhoeff als zijn vrouw nooit fietsen hebben geleerd. Zelfs de grootste afstanden binnen de gemeente, maar ook wel naar buiten, werden lopende afge legd. Tot hoge leeftijd nam de bruide gom deel aan allerlei wandelmarsen. Zoals gezegd, ook nu nog ziet hij te gen wat kilometers niet op. Hij zocht Gouwsluis nogal eens op, hoewel het oude Gouwsluis, met zijn dubbele brug gen, de aanlegplaats voor de Volharding en het jagerskwartier met o.a. Gerrit de Prop, is het niet meer. Ongetwijfeld zal het bruidspaar in deze dagen veel belangstelling ondervinden. Gouden paar in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Morgen Is het een halve eeuw geleden, dat de ambtenaar van de burgerlijke stand ln Alphen in het voormalige raadhuis op de hoek Bruggestraat-Julianastraat, het huwelijk voltrok tussen de heer A. Schol- laardt (72) en mejuffrouw M. M. Brit semmer (70). De bruidegom die in Alphen geboren is, was als ijzerwerker werkzaam bij de scheepsbouwwerf van D. en Joh. Boot, waar hij meer dam veertig jaar heeft gewerkt. Zij hebben hun hele leven ln Alphen aan den Rijm gewoond. Er wer den twee zoons geboren en er zijn zes kleinkinderen. De bruidegom is al vele jaren Invalide. Met veel voldoening spreken beiden over de bejaardenbijeenkomsten im de Salvatorizaal waar ds. Schuring de lei ding heeft. Zij zien steeds met veel ver langen naar deze bijeenkomst uit. Het huwelijksfeest zal morgen in dc Salvatorizaal warden gevierd. In hun woning aam de Grijpensteinstraat 13 werden reeds veel bloemstukken en fruitmanden bezorgd als bewijs vam me deleven van familie, vrienden en niet te vergeten de buurtbewoners. Wetering-s paar in het goud NIEUWE WETERING VrUdag 15 mei zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de landarbeider C. Klomp met mej. A. H van. den Berge het gemeentehuis van Alkemade binnenging voor het aan gaan van een huwelijk, dat later door de Geref. predikant in Oude Wetering ds- Brouwer kerkelijk werd bevestigd. De bruidegom die een geboren Nieuwe Weterimger is en 74 jaren telt heeft altijd bij de boeren gewerkt, eerst bij vee houders en later bij de teeltboeren in de Haarlemmermeer. Zijn echtgenote die 71 jaar is, werd geboren in Kerkwerve, Zeeland. Van hum eerste huwelijksdag af hebben zij gewoond aam De Sluis na bij de brug in Nieuwe Wetering, waar zij het goed en rustig hebban. Zij hopen het echter nog eens te beleven, dait de sluis gedempt kan worden, want deze is tegenwoordig maar een sta-in-de-weg. Vooral bij winterdag is het rond de sluis een gevaarlijk gladde bedoening, aldus de bruid. Zoekt U een Gouden armband of Collier voor f 70.— en f 100.— of f 300.- en 800.— Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. Er werden vijf kinderen geboren er zijn 16 kleinkinderen, terwijl er t achterkleinkinderen zijm. Het familiefeest zal intiem zijn. Uit de vele bloemstukken en andere geschen ken blijkt wel duidelijk, dat mer gouden echtpaar Klomp-Van den Berge niet is vergeten. Zwembad van Oude Wetering 15 mei open ALKEMADE, Liefhebbers van d zwemsport zullen ongetwijfeld met ge noegen vernemen dait met ingang van IJ mei de zweminrichting aam het Braassem- mer meer te Oude Wetering weer voor hel publiek zal zijm geopend. Onder het wa kend oog van badmeester M Zeelander zal men dan weer van deze gezonde sport kunnen genieten. Naar wij verne men zijn de tarieven voor het seizoen 1964 enigszins gewijzigd. Een gezinsabon- nement (geldig voor ouders en kinderen t.m. 15 jaar) kost 16.seizoenabonne menten voor de overige personen ƒ5, Losse baden tot zestien jaar ƒ0,30 en bo ven zestien jaar ƒ0,50. Het zwemonder- richt is gebleven op de oude prijs, nl 12,50. Aspirantentocrnooi Hazerswoude HAZERSWOUDE Op de tweede pinksterdag wordt op het veld aan de Sportlaan een aspirantentoernooi gehou den, georganiseerd door Hazerswoudse Boys. Aan dit toernooi zal worden deel genomen door de verenigingen Koude kerk, Meerburg. Oegstgeest, Rijpwetering en Haz. Boys. Zaterdagavond speelt Haz. Boys I een vriendschappelijke wedstrijd tegen Bos koop L Kon. onderscheiding LEIDEN Gisteren is niet een ko ninklijke onderscheiding uitgereikt aan de heer C. J. den Edel van de N.Z.H.V.M. maar aan de heer M. J. Visser, die ook veertig aar in dienst van de N.Z.H. is. Een misverstand bui ten ons leidde tot vermelding van een verkeerde naam. Alpheuse huisvrouwen vierden feest ALPHEN De leden van de Neder landse Vereniging Huisvrouwen afde ling Alphen aan den Rijn herdachten gisteravond ln een feestelijke bijeen komst ln hotel Centraal onder leiding van de presidente, mevrouw Korthals- Steen, het feit, dat dertig jaar geleden ln deze gemeente tot de oprichting een afdeling werd besloten. Im haar begroetingswoord mocht vrouw Korthals naast een groot aantal dames, ook een aantal echtgenoten wel kom heten alsmede de ere-presidente, mevrouw J. J Bruins Slot-Padding, en het erelid mevrouw G. E Herbig-Hof stee uit Zeist. Vooral de lataste heeft eer belangrijke rol gespeeld in de opridh ting en de groei van de afdeling Een van de oprichtsters, mevrouw Van Klaverweiden, gaf een overzicht het bestaan van de afdeling Namens de plaatselijke afdeling va Plattelandsvrouwen sprak mevrouw n. Willic-Collee, presidente, gelukwensen uit en memoreerde z(J de prettige menwerking tussen beide afdelingen In een hartelijke toespraak dankte mevrouw Herbig het bestuur, dat per soonlijke geschenken kreeg. Ook r Bruins Slot bracht het bestuur va„ afdeling hulde voor het onvermoeide streven de afdeling te maken tot nuttige en gezellige vereniging. Het woord was vervolgens aan Lien Groenemeyer die een buitengewoon ge slaagde show ten beste gaf Zij werd aan de vleugel begeleid door Harm Smedes. Is Rome veranderd ALPHEN In de Chr Gereformeerde kerk aan de Van Reedestraat wordt don derdagavond 14 mei om half acht een bijeenkomst gehouden waaraan drie pre dikanten van de gereformeerde gezindte meewerken. Het voornaamste punt van de avond is een rede van de voormalige r.k. priester, thans gereformeerd predi kant, ds. H. J. Hegger uit Velp. Ds R. Kok, Chr. gereformeerd predikant alhiei zal het openingswoord spreken en ds Iz Kok, Hervormd predikant te Zegveld spreekt een slotwoord. De rede van ds Hegger is getiteld: „Is Rome veranderd?' De toegang tot deze bijeenkomst is vrij. Alpheuse politie gaat optreden ALPHEN Met ingang van heden gaat de politie verbaliserend optreden tegen hen die fiets of bromfiets plaatsen op de rijbaan of zodanig op een voetpad dat voetgangers hiervan hinder onder vinden of particuliere toegangen worden versperd. De klachten die de politie in toene- mende mate ontvangt laten geen ruimte meer voor waarschuwing. Ook zal worden opgetreden tegen bromfietsers die met hun fiets, al dan niet daarop gezeten, staan op een rij- N.C.V.B. Ter Aar TER AAR Woensdagavond 13 houdt de plaatselijke afdeling van „w Christenvrouwenbond een huishoudelijke vergadering in het gymlokaal, 7 45 Raiffeisenbank R'veen boekte winst in 1963 ROELOFARENDSVEEN, Donderdag avond om acht uur wordt in hotel „De Vier Heemskinderen" de jaarvergadering gehouden van de Coöp. Raiffeisenbank, waartoe de leden voorhands de gebruike lijke agenda en het jaarverslag zijn toe gezonden. Het aantal leden in 1963 was 553 (in 1962 524). Het aantal spaarders 3991 (v.j. 3869). Het bedrag aan ingelegde spaar gelden ƒ4.874.312,99 (v.j. ƒ4.427.564,85); het bedrag aan uitstaande hypotheken en voorschotten ƒ4.049.179,62 (ƒ3.345.999,82). De schuld van rekeninghouders aan de bank bedraagt ƒ958.957,22 (ƒ645.917,39); te vorderen door rekeninghouders aan de bank ƒ2.680.887,48 (ƒ1.703.107,05). De reserve bedraagt thans ƒ231.166,74 (vj. 211.605,50). Het aantal dagboekposten bedroeg 108.437 tegen 97.260 in 1962. De totale om zet der bank beliep 102.794,903.96 tegen ƒ85.129.509,96 in 1962 De winst was in 1963 ƒ32.711,14 tegen >24.634.99 in 1962. Speeltuinvreugd in Hazerswoude Verblijf' heeft bet bestuur enkele beslui ten genomen. Met ingang van vandaag is de speeltuin voor de kinderen van de leden weer opengesteld. Kinderen wier ouders geen lid zijn van de speeltuin, mogen er geen gebruik van maken. Blijkt dat deze kinderen wel herhaaldelijk in de speeltuin komen, dan is het bestuur genoodzaakt hiervoor de ouders aanspra kelijk te stellen en de politie in te scha kelen. Het lidmaatschap voor een heel jaar bedraagt f 10. Men kan zich opge ven bij mevrouw Van Tol, Rembrand t- laan 4, tel. 320. Meisjes die daartoe ln de gelegenheid zijn en die in augustus in de speeltuin willen oppassen tegen ver. goeding en op nader te bespreken uren, kunnen zich ook bij bovengenoemd adres melden. (Advertentie) Zo spoedig mogelijk gevraagd WERKSTER voor 1 of 2 dagen per week. Mevr. HASSEFRAS Burg. Warnaarkade 2, Hazerswoude. Telefoon 01728—186. Burgerlijke stand van Hazerswoude GEBOREN: Helena, dochter van J. Raaphorst en H. Boer. ONDERTROUWDBarendsma, Paul A -J j en Dijkgraaf. Elisabeth A M, 26 j; van Vliet, Reinierus H. 30 j en van der Peol. Maria J G, 29 j. GEHUWD: Wahle, Hendrikus J. 26 J n Menken. Engelina C M, 25 j; de Knegt, Willem, 24 j en Luiten. Geertruida M WOUBRUGGE De Nieuwe leitoe Coue.nl vraagt voor hwr ajenlechap Woubrugge EEN AGENT-BEZORGER Bezorgtijd des middags na 4 uur. Nadere inlichtingen abonnementen aid. Nieuwe Leidse Courant Steenstraat 37 Leiden. Telefoon 01710-31441. steenstra at 37 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3