Nieuwe Leidse Courant BELGIE gaat aardgas Nederland kopen in Smokkelen is geen zonde Geen meer steun voor prijsbeleid NAVO werkt aan kwestie Cyprus R.E.M. laat tv-eiland toch uit Ierland ophalen Mits ministers plan goedkeuren Aanleg van buizennet vertraagt aflevering Opruiming Minister Luns naar Moskou speldjes Commentaren Daarna naar de Noordzee U' Oistrach had hartaanval Woensdag 13 mei 1964, 45ste jaargang Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMBR CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasfigh h ghobleven Veranderlijk De Bilt verwacht tot donderdagavond: VrU veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige weste lijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur.) (Zie voorts pagina 7) Abonnementsprijzen NEDERLAND zal aardgas gaan leveren aan België. Na langdurige on- de handelingen hebben de NAM-export (een verlengstuk van de Gas unie) en de Belgische Distrigaz in principe overeenstemming bereikt over de levering van drie miljard kubieke meter gas per jaar voor kook- en stookdoeledniden. Daarnaast zal nog eens drie miljard aan de grote indus trie worden geleverd. Het akkoord behoeft alleen nog goedkeuring van de ministers van economische zaken van beide landen. Het zal echter nog wel twee jaai duren voor met de leveranties kan worden gestart omdat de buizen er nog niet liggen. Voor deze export zal naast het Nederlandse koppelnet een buis van 80 cm doorsnee worden aange legd. Deze leiding zal of bij Turnhout of bij Maastricht worden aangesloten op het Belgische net, dat nog moet worden aangelegd. De kosten van de aanleg in België zullen ongeveer 150 miljoen gulden bedragen. Als gemid delde prijs aan de Belgische gemeen ten is overeengekomen 7,5 cent per ku bieke meter, die voor de consument zal worden verhoogd met het kosten- en winstpercentage der gemeenten. Zoals bekend is voor de Nederlandse gemeenten een prijs van 6 a 6,5 cent vastgesteld. De maatschappij, die in Bel gië het transport gaat verzorgen, Distri- gaz( is voor vijftig procent een aangele genheid van Esso en Shell, die door ver groting van het aandelenpakket de helft de belangen in handen hebben ge- Het contract geldt voor twintig jaar. et is de bedoeling dat heel België van het Groningse aardgas gebruik zal gaan maken. Inmiddels heeft de Koninklijke Shell bekendgemaakt het zoeken naar aardgas of olie onder de Noordzee dit jaar te gaan intensiveren. Dit bericht (uit Londen) kwam enkele dagen na de vorming van een nieuw groot consor tium, dat eveneens bodemonderzoek op de Noordzee zal gaan verrichten. Dit con- Na de officiële opening i NAVO-conferentie in de Ridder zaal begaven de ministers zich naar de Julianakazerne in Den Haag voor hun eerste vergadering. De Duitse minister Gerhard Schroder (links op de foto) maakte nog even een ommetje met een lid van zijn delegatie, prof. Carlsen. Toen zij naar de confe rentiezaal terug wilden, ervoeren zij dat de wijk rond de kazerne zwaar bewaakt is. De Duitse gas ten moesten zich terdege legiti meren. Vandaag beslissende dag De Navo-conferentie had gis teravond iets meer dan de helft van het eerste agendapunt, de algemene politieke beschouwin genafgewerkt. Toen konden ook de prullemanden worden geleegd. Gewone grijze door werksters, voorzien van een pas, en de grijze- met-een-rode-band door mannen, met strikte orders de veiligheid te verzekeren. Dit zijn de prulle- manden waarin de ministers en hun delegaties hun kladjes weg gooien die voor nieuwsgierigen van veel belang kunnen zijn. De inhoud van die bakken wordt dan ook zorgvuldig vernietigd. De redevoeringen van de minis ters hebben, naar één van de deel nemers van de conferentie na af loop meedeelde een gematigd ka rakter gehad, niet gematigd was echter de temperatuur in het pers. paviljoen, het tijdelijke bouwsel van tentdoek en hout, op het ter rein van de Juliana-kazeme. Vele journalisten zaten in overhemd zichtbaar verhit, achter de schrijf machines in de werkkamer van het paviljoen strijd te leveren te gen de tijd en de warmte. Zij hadden echter in de loop van de avond alle gelegenheid af te koelen aan boord van de salon boot Erasmus die van Hoek van Holland naar Rotterdam voer. De chef van de directie voorlichting buitenland van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. A, C. Vroon, bood de journalisten uit binnen, en buitenland dit buffet flottant" aan. De deelnemers aan deze varende maaltijd werden met autobussen van de Julianakazerne naar Hoek van Holland gebracht en van Rotterdam weer terug naar Den Haag. (Van een onzer redacteuren) De Navoconferentie. die alweer haar einde begint te naderen, ver beert vandaag in een beslissend sta dium. Achter de schermen wordt wellicht ook vanavond nog hard gewerkt aan een regeling van de kwestie Cyprus. In de bijeenkom sten van gisteren werd aan dit pro bleem ook al veel aandacht besteed. Erkin. de Turkse minister van bui tenlandse zaken, kondigde gisteren aan, vandaag een uitvoerige uiteen zetting van het vraagstuk te zullen geven. Het onderwerp werd in zeer beperkte kring besproken. Per land namen slechts drie delegatieleden deel. Vooral de Canadees Martin heeft gis teren uitvoerig bij het probleem Cyprus stilgestaan. Naar zijn mening dreigt de verwijdering tussen Griekenland en Tur kije verlammend te werken op de doel treffendheid van de Navo. En hij ver zocht de vertegenwoordigers van beide landen dan ook offers te willen brengen om een oplossing mogelijk te maken. Mi nister Martin is van mening, dat de Navo In conferentiekringen in de .Juliana kazerne in Den Haag is gisteren gezegd dart de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr J. M A. H. Luns. een uitnodiging voor een bezoek aan Moskou in de komende maanden heefit aanvaard- Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft desge vraagd verklaard dat indien de Neder landse minister een zodanig bezoek zou Gistermorgen is het anderhalfjarige brengen, dit, zoals gebruikelijk is m zoontje van de familie J. H. van Oers dergelijke gevallen, in de twee hoold- te Heerenveen is een onbewaakt ogen- steden terzelfdertijd bekend wordt ge- blik in de rioolput achter de woning maaktDe ^woordvoerder kon op dit gevallen en gestikt l~'"' ogenblik niets zeggen. CMOKKELEN is geen zonde" is bij de grensbevolking nog steeds de vrij algemene opvatting. Daarom is ook geen enkele bijstand te verwachten van de grensstreekbewoners bij bet opsporen van smokkelaars. Dit is de mening van mr. L. W. van Os van de inspectie invoerrechten en accijnzen in Terneuzen in een inleiding voor het criminologisch tostituutvan de universiteit van Utrecht. Volgens mr. Van Os is grenssmokkel het gevolg van het grote verschil in prüzen tussen de verschillende landen. Als de gren zen wegvallen en daarmee de prijsbarrières, dan is het voor een smokkelaar niet meer aantrekkelijk om zijn bedrijf uit te oefenen. Maar zo lang dat nog niet het geval is zijn de smokkelaars tot alles in staat vooral de grote organisaties van beroepssmokkelaars. Dan komen er pantserauto's, kraaiepoten, rookpotten en wapens aan te pas. procedures kent. voor het geval zich een geschil voordoet tussen lid-staten. Hij ging zelfs zo ver, dat hij van de ministerraad eiste, niet uiteen te gaan voordat iets doelmatigs gedaan is om tot een keerpunt te komen in deze onver kwikkelijke zaak. Uitnodiging Wellicht in verband hiermede heeft Canada Nederland en vier andere West- europese landen uitgenodigd voor conferentie, waarop een bijeenkomst moet worden voorbereid van alle landen, die troepen willen bijdragen voor internationale strijdmacht van de vrede. Zoals men. weet. is dit een verlengstuk van vroegere voorstellen, die al jaren geleden zijn gedaan door de premier Canada, Lester Pearson. De andere landen zijn Noorwegen. Denemarken. Zweden en Finland. Als alle uitgenodigde landen op het Canadese voorstel ingaan, zal het ge sprek hierover wellicht in juli in Canada beginnen. Het is nog niet bekend, of Ne derland de uitnodiging aanvaardt. Cuba De Amerikaanse minister Dean Rusk heeft de bondgenoten van zijn land nog eens op het hart gebonden, dat de situa tie rondom Cuba opnieuw bijzonder ge vaarlijk kan worden. Hiermede wilde hij de noodzaak demonstreren van een ledige isolering van het eiland. Rusk oefende kritiek op bepaalde leden de Navo (voornamelijk Engeland Frankrijk) door te zeggen, dat het gaat om alleen maar zaken doen met Cuba. De veiligheid van de gehele weste lijke wereld vereist naar zijn mening ook een volledige economische boycot (Voor vervolg zie pag. 7) Stuur 4 Yoki - merkjes aan Yoki, Postbus 1234, Den Haag en u ontvangt gratis zo'n prachtig Yoki - speldje. sortium is de North Sea Marine enginee ring construction company, die bestaat uit machtige staal- en scheepvaartmaat schappijen zoals Dorman Long, Sir Wil liam Arrol and Co en de Davy Ashmore- groep. In het consortium zijn meer dan veertig maatschappijen verenigd, die reeds geïnteresseerd zijn in exploratie van de Noordzee. Gisteren is de driejarige Ronnie Ouwens verdronken. Het jongetje werd 's morgens vermist doch werd pas 's avonds laat in de sloot achter de ouder lijke woning in Broek op Langedijk ge vonden. In het natuurbad ..De Warande" te Oosterhout is vanmorgen het stoffelijk overschot opgedregd van de 14-jarige zoon van de familie Van Gils uit Tete- ringen die sinds maandagavond ver mist was. Het nieuwe gedeelte van het rijks asiel voor psychopaten ,flr. S. van Mesdag" in Groningen, waar enkele gedetineerden gisteren in opstand kwamen. Aan de ramen zijn de vernielingen zichtbaar. Middenstand dreigt: (Van onze soc.-econ. redactie) De vier centrale middenstandsbon den zullen niet aarzelen hun verdere medewerking aan het prijsbeleid op te zeggen, indien de minister van eco nomische zaken na de collectieve ver ticale prijsbinding, ook de individuele verticale prijsbinding gaat aantasten. De besturen van de middenstandsbon den hebben tot het nemen van deze stap machtiging van hun organisaties ontvangen. Dit heeft de voorzitter van de chris telijke middenstandsbond, de heer H. Mooij, duidelijk verklaard in de gisteren te Lunteren gehouden bondsraadverga dering van de C.M.B., die ook werd bij gewoond door de staatssecretaris var economische zaken, drs. J. A. Bakker. De heer De Mooij liet er ook geen twij- 1 over bestaan dat de vier midden standsbonden die het op andere terrei- wel eens niet zo goed met elkaar kunnen vinden, eensgezind zullen zijn in de stappen die zullen worden genomen o gauw maatregelen tegen individuele •erticale prijsbinding worden aangekon digd. Zoals bekend is de collectieve verticale prijsbinding reeds per 15 juni onverbindend verklaard. Wormen in het Delft se water De narigheden die men de laatste tijd in Delft met het drinkwater heeft beleefd en nog beleeft zijn nu nog vergroot door het feit. dat wormen in het drinkwater zijn aangetroffen. De bewoner van een der in de Zuider straat liggende woonarken trof worm pjes van plm twee centimeter lang aan in het water, dat hij aftapte uit een voor deze schepen beschikbare kraan. Dit feit is gisteren door de gemeentelijke voorlichtingsdienst erkend, waarbij is meegedeeld dat de gemeentebedrijven alles doen om de oorzaak op te sporen en herhaling te voonkomen. Tevens werd meegedeeld dat de wormen niet scha delijk zijn voor de gezondheid. Vermoedelijk moet de oorzaak worden gezocht in het binnendringen reinheden in de leiding in de Zuider straat of omgeving. Ter plaatse is daar om de leiding enige malen doorgespoeld, totdat men geen water aantrof. In één oogopslag Brochure riep verzet op en verdween pag. 2 Olie genoeg voor 36 jaar pag. 4 Blanke beschikt over leven en door van neger pag. 4 Het Dorp kan op eigen be nen verder pag. 7 Staatssecretaris contra Algra pag. 9 Omvangrijk schrootsch an daal pag. 9 Dankbaar voor hogere PTT- tarieven pag. 9 jpR wordt gemorreld aan het thans zittende kabinet. Of het gemorrel is van enige betekenis, moet nog blij ken. Maar gemorreld wordt er. Men zal zich herinneren dat. als steeds ten onzent, ook het huidige kabinet voor ziin formatie enige tijd nodig heeft gehad. De onderscheide ne mogelijkheden die er waren zijn toen overwogen. Uiteindelijk kwam uit de bus het kabinet in deze samen stelling en, al dan niet dïrectelijk, steunend op deze partijen. Dat niet ieder met deze oplossing tevreden was. laat zich begrijpen. Waarom niet liever de socialisten dan de liberalen? Men kan het een ge lukkige omstandigheid noemen dat er kenneliik meer dan een mogelijk heid is. De partijen houden elkaar zo in evenwicht. Maar of het opportuun mag heten om, nu eenmaal de keuze is gemaakt en terwijl de weg nog lang niet is af gelegd, alweer discussie te gaan ope nen? Het getuigt van een ongeduld dat misplaatst is en dat ook zeker geen grond vindt in actuele kwesties die men daarvoor wenst aan te voe ren. Niet alleen met kabinetscrisissen zelf moet men zuinig zijn, zelfs met het spreken erover y OORSTANDERS zijn ook wij in het algemeen van nieuwe straf rechtspleging. Er is op dit terrein veel verouderd, getuigend van een onjuiste kijk op de delinquent als mens De enige vraag die wij altijd hebben opgeworpen is, of voor de nieuwe aanpak de bewerktuiging wel vol doende is. Voldoende voor wat be treft de inrichtingen en gebouwen, voldoende niet minder voor wat be treft de mensen die het zullen heb ben te doen. Het is bekend dat het daaraan voor 't ogenblik nog schort. Een man als de hoogleraar Diepen horst pleit in de volksvertegenwoor diging telkenjare voor betere voor zieningen, en er is reden toe. Thans zijn opnieuw moeilijkheden ondervonden en de oorzaak wordt gezocht in gebrek aan deskundige specialisten. Het gedrag van de be trokkenen is te laken. Dat het geen brave lieden gold, konden we overi gens weten. De vraag naar de achter liggende problematiek heeft echter wel weer gewonnen aan actualiteit. TJLIJKENS een bericht in De Tele graaf, die aan deze zaak altijd nogal aandacht heeft geschonken, is de poging van een landgenoot om enkele maanden in leven te blijven op een onbewoond eiland, mislukt Hij keert terug naar de bewoonde wereld. Eerlijk gezegd, hebben wij nimmer veel behoefte gehad om ruimte aan deze zaak te besteden- Wij konden niet inzien dat de poging enig ander nut kon hebben dan alleen voor de man zelf het nut om in de publici teit te komen. De mislukking van de poging mar keert de waardeloosheid ervan nog eens te meer. In het begin van de Bijbel staat al, dat het niet goed is, wanneer de mens alleen is, al kan men voor een korte periode wel eens behoefte heb ben aan eenzaamheid. Onze mensenplicht bestaat niet in een zich losmaken van de ander, maar in een samen leefbaar maken van het leven en bewoonbaar maken van de aarde. Het Amerikaanse ministerie van landbouw raamt de wintertarwe oogst op 1013,4 miljoen schepels of 12"/o meer dan de raming van april. In 1963 was de aagst 904.3 min. tegen een gemiddelde van 1019,5 min. Van de voorjaarstarwe- oogsl is nog geen betrouwbare raming mogelijk, doch op basis van de inzaai kan men deze op 262 min. stellen, zodat het totaal 1275.4 min. is tegen in 1963 1137.6 min. en een gemiddelde van 1225.2 Opstand in asiel snel bedwongen Het ministerie van justiti heeft naai aanleiding van de gistermiddag uitge broken opstand in het psychopatenasiel Groningen de volgende verklaring afgegeven: „Dinsdagmiddag van half twee af vonden in het dr. S. van Mesdag-asiel te Groningen ongeregeldheden plaats. Deze zijn begonnen na het luchten aar het begin van de namiddag, toen eer aantal gedetineerde terbeschikkingge- stelden zijn binnengedrongen in twee gemoderniseerde afdelingen van de zuidvleugel. Zij hebben toen een be waarder en een verpleger de sleutels afhandig gemaakt In de beide bedoel de afdelingen zijn vrij ernstige vernie lingen aangebracht. Het eigen perso neel van het gesticht en de gestichts- wacht, geassisteerd door manschappen van de gemeentepolitie van Groningen, hadden binnen een uur de situatie weer de hand, onder meer door traangas te gebruiken. Vooralsnog is niets gebleken dat m bijzondere aanleiding voor de geregeldheden is geweset Daarbij zijn vermoedelijk ongeveer tien patiënten betrokken geweest die nu afzonderlijk zijn ingesloten. De overige op de ge- De 44-jarige mevr. A. A. J. Hart- n-Klokke van Steenwijk uit Haarlem is gisteravond kort nadat zij op de Rijksstraatweg im haar woonplaats was aangereden door een bromfietser in een ziekenhuis overleden. Zij fietste met haar 14-jarige dochter in de rich ting van de binnenstad. Een 17-jarige jongeman op een bromfiets botste bi; het passeren tegen mevr. Hartman- IT Rotterdam is dinsdagmiddag werkschip Global Adventure. De be stemming van dit schip is de Verolme-werf te Cork. waar het te levisie-eiland van de REM werd ge bouwd. Donderdag wordt de Global Adventure te Cork verwacht. Een zegsman van de R.E.M. vertelde ons gistermiddag reeds, dat het niet lang meer zou duren, „eer de Global Adven ture de onderbouw van het eiland zou ophalen". En eerder op de dag was er gisteren uit Ierland bericht gekomen, dat er een schip onderweg was, om het eer- Theorie rijexamen op de scholen Het hoofdbestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft zich tot het ministe rie van verkeer en waterstaat gewend met het verzoek om te bevorderen, dat leerlingen die met goed gevolg een schrif- t- lijk venkeersexamen Op een der scholen voor voortgezet onderwijs inclusief het kweekschoolonderwys hebben afgelegd, vrijstelling van het theoretische deel van het rijexamen wordt verleend. ste deel van het R.E.M.-eiland op te la den en naar de Noordzee te brengen. Zoals men weet. is indertijd bij de bouw van de Global Adventure eigen lijk een enorme varende hijskraan mei ruimen, die speciaal zijn ingericht voor het vervoer van zware stukken ge zegd, dat dit schip speciaal zou zijn be stemd voor de constructie van olie boortorens in zeegedeelten met een diepte tot ongeveer tachtig meter. Het is te begrepen, dat allen, die b(J de RJE.IVL z(jn betrokken, zich in de no dige geheimzinnigheid hullen, nu de bouw van het televisie-eiland aanleiding heeft gegeven tot wettelijke maatregelen tegen de R.EJVL Noch bij Verolme noch bij het bureau dat de perscontacten voor de eigenaai Het bijna vierjarige zoontje Win- fred van de familie N. van Leeuwen uit Reeuwijk is gistermiddag in een polder sloot verdronken. Niemand heeft het on geluk zien gebeuren. Enkele werklieden die op een vuilnisbelt in de omgeving van deze sloot werkzaam waren, vonden het lijkje omstreeks half vijl Het jon getje werd toen al enige uren vermist. van de Global Adventurer, de N.V. Global Offshore Structurers verzorgt, kon men een duidelijke omschrijving geven van wat het schip in Cork gaat doen. Op de (voor de hand liggende vraag of de Global Adventurer mis schien het R.E.M.-eiland gaat ophalen, werd van beide zijden eensluidend ge antwoord: „Wij kunnen niets zeggen". De violist David Oistrach heeft twee weken geleden in Leningrad een hart aanval gehad en is thans in een zieken huis herstellende, zo is eerst thans be kend geworden. De doktoren hebben verklaard dat het leven van de 56-jarige musicus geen gevaar loopt, maar zij hebben hem aan geraden voor de Tijd van zes maanden af te zien van vermoeiende tournées. Voor de tentoonstelling ln Madurodatl van Zweeds kleinbeeldhouwwerk, die 15 juni in het kader van het Holland Festival geopend wordt, heeft prinses Beatrix een zilveren medaille beschik baar gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1