Haar wij denken er zó over Papieromloop gedaald Lugdunum in finale tegen Zwart Wit Kwartaalwinst Unilever sterk toegenomen Promotiekansen van KVC (d) zijn vrijwel verkeken Dames zagen Holland uit de folders NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 MEI 1964 wel. (Ingezonden stukken) Hoorde aanval prof. Bomhoff niet thuis in onse krant? U bewijst de Hervormde Kerk beslist Kn dienst door een preekkritiek in uw Jlad op te nemen. Dat is mijns inziens taak niet. De aanval van prof. Bomhoff op de preek van ds. Van den ierg hoort niet in uw dagblad thuis. verlaagt hiermee niet alleen het prestige van onze Hervormde Kerk, die ik ondanks alle feilen van harte liefheb, maar tevens wordt hier ds. Van den Berg in een publieke belang stelling geplaatst, die een herder en eraar der Gemeente beslist niet nodig leeft Ut ben het van harte met de heer L. Schipper eens, dat prof. Bomhoff bijbels had gehandeld, wanneer bij zelf naar ds. Van den Berg was ge stapt en hem zijn bezwaren had voor zegd. En indien dit geen oplossing hebben gebracht, dan had hij zich een klacht tot de wijkkerkeraad of de centrale kerkeraad kunnen richten. Onbegrijpelijk, dat een hoogleraar de- _e schriftelijke weg (Math. 18 1517) Diet heeft willen bewandelen. Het heeft echter mijn misnoegen op- pewekt, dat de redactie van een Prot. Chr. blad prof. Bomhoffs kritiek heeft opgenomen. Ik had van u verwacht, dat u prof. Bomhoff had geadviseerd Matth. 18 15—17 eerst maar goed te lezen. Ik zou u de raad willen geven geen preekkritieken meer op te nemen aw blad. Want als u daar eenmaal mee gaat beginnen dan jaagt u leden verscheidene kerkgenootschappen tegen elkaar in het harnas. En ik ge loof, dat kerkelijke onrust niet thuis hoort in een dagblad. Laat iedere kerk - zonder preekkritieken van een dag blad haar eigen twisten onder bid dend opzien tot de grote Vredevorst ir alle liefde trachten op te lossen. Overigens geef ik toe, dat ds. Van den Berg wel wat cru kan zijn, misschien is het in deze tijd va loofsverslapping wel nodig de dingen eens ongezouten te zeggen. sta volkomen achter ds. Van den Berg als hij de grote daden Gods Oranjehuis ziet verankerd. En ik kan heel goed voorstellen, dat hij in al zijn Oranjeliefde het betreurt, dat prin ses Irene de reformatorische Kerk, die notabenc haar jawoord had gege- op een zo geheimzinnige wijze in de steek heeft gelaten. Gelukkig, dat dit nog in de Herv. Kerk mag worden gezegd. En als dat misschien een beetje naar voren wordt gebracht, och, elk vogeltje zingt nu eenmaal, zoals het gebekt is. Nogmaals redactie, geef wel preek- verslagen, maar weiger preekkritie ken. Daarmee bevordert u de rust in de Herv. Kerk en eventueel ook in die andere protestantse kerken. J. C. van Schaik Lieven de Keystr. 21 Commentaar van de redactie (Wij kunnen de mening van de heer Van Schaik niet onderschrijven. Het betrof hier in de eerste plaats geen gewone kerkdienst. Van een gewone dienst wordt geen verslag gegeven. Bo vendien mag toch worden gezegd dat de bewuste uitdrukking vain ds. Van den Berg buiten het gewone bestek van preek, die Woordverkondiging is, Hoe men er ook over. denkt, het was opmerkelijke uitspraak. En zoals deze uitspraak via het verslag in de krant is gekomen, zo kan men de lezer niet hat recht ontzeggen daarop door middel van het ingezonden stuk te reageren. Dit is een zaak van vrije meningsuiting, een groot goed waaraan wij niet graag zouden tornen. Ds. Van den Berg heeft ook geweten dat zijn preek in de krant kwam. In zo'n dienst is altijd een ver slaggever aanwezig. Hij zal niet hebben vermoed, nemen wij aan, dat er geen enkele reactie op zou komen. Wij vragen ons nog af wat er tegen op déze wijze met elkaar over belangrij ke zaken te discussiëren. Want zó moet men het toch zien- Deze serie ingezon den stukken, waaraan gezien de hoe veelheid en de snelheid van inzending kennelijk behoefte bestaat, is niet anders dan een discussie, waarvan het niveau, afgezien misschien van enkele scherpe opmerkingen, zodanig is dat het Kerk waar-lijk niet schaadt. Zij snijden zaken aan die het overwegen ten volle waard zijn. Mogen wij in de Kerk ook weten hoe over bepaalde dingen wordt gedacht? Daar kan grote winst uit re sulteren. Méér dan wanneer allerlei ge voelens en meningen geen uitdrukking vinden en binnen een steriele besloten heid blijven doorbroeien. Omdat wij van mening zijn dat de positieve kanten van dit openbare ge sprek méér zijn dan het mogelijke na deel, stellen wij er een eer in, in dit ge val als klankbord te hebben mogen fungeren. En dan zeggen wij: juist om an een prot.-chr. dagblad wer- van de lezers mogen verwach ten dat de redactie bij hert. verwerken ongezonden stukken niet maar pas sief toeziet maar ook nog wel haar in vloed aanwendt om een dergelijke dis cussie in goede banen te leiden. De heer Van Schaik gelieve ten slotte te bedenken dat de zaak door een be handeling in de centrale kerkeraad, pu- blikatie in Hervormd Leiden (verslag van deze kerkeraadsvergadering) en overneming van een mogelijke conclusie uitspraak door de plaatselijke pers toch in de openbaarheid zou komen. Welnu, elke lezer weet dan waar het gaart. En dat is voor een goed be grip alleen maar bevorderlijk. (Redactie NX.C.) Oudste dispuut In uw gewaardeerd blad van 11 mei jl. las ik van een „oudste dispuut in Neder land", dat onlangs feestelijk bijeen was geweest. Ik stel er prijs op, het predicaat „oudste" aan dit dispuut te ontzeggen teneinde de onvermijdelijke geschieds- vervalsing naar mijn vermogen tegen te gaan. Het geval wil dat te Aznsterdam in het jaar 1806 reeds het Oosters Litterarisch Dispuutgezelschap, vergaderend onder de zinspreuk L.O.S., werd opgericht, dat tot op vandaag floreert en enkele be kende theologische hoogleraren al! alumni telt Voor de nog twijfelende lie den verwijs ik naar het Stadsarchief var Amsterdam, afd. Athenaeum, Nieuwe- zijds Achterburgwal, waar de gewenste gegevens berusten Moge „Moeder" L.O.S. aldus recht ge daan zijn! Verscheidene leden van het zogenaamde oudste dispuut (van 1814) weten trouwens beter aangezien zijzelf L.O.S. toebehoord hebben (mennonieten, remonstranten en hervormden) Drs. R. Hengstmangers, Hervormde pastorie, Zoeterwoude Onderhoud verkieslijk In het schrijven van prof. Bomhoff kan ik helaas niets constateren van de liefde Christus. Veeleer van haatgevoe lens. Het was beter geweest als de hoog leraar een onderhoud met de predikant had aangevraagd. Openlijk aanvallen dienstknecht van de Heer Jezus Christus dient de zaak van Christus geenszins Misschien was wat ds. Van der Berg heeft gezegd wat ruw in men- oor, maar ieder mens maakt fouten die zijn, God zij dank, om vergeven te worden. Wat prof. Bomhoff zal toch hopelijk wel weten, dat als een kind van God gezondigd heeft God ons nodigt tot de troon der genade, om geholpen te worden. Verder wil ik er nog op wijzen dat ook Jezus niet altyd zacht was in Zijn woorden. B. G. Beulink. Verl. Nassaustraat 7, Lelden De enige doop Het is misschien wel aardig, ook kath. pennevrucht op te discussie. De heer Van der Reijden heeft het het recht „zich te mogen ergeren". Dat zou alleen in de prot. kerken mogelijk en geoorloofd zijn. Nu, ik kan hem Fuststellen, de katholiek mag en zich ook ergeren aan een preek, ook als er iets gezegd wordt dat in strijd zijn met de Schrift of als een redenaar .uitroepen „Weg met Oranje, geef mij maar een republiek". Hebt gij, goede vriend, ooit gehoord van kath. dienst weigeraars of kent gij een katholiek die in de meidagen van 1940 uit de Grebbelinie is gevlucht? Nee, nog altijd blijft het woord van een van onze eman cipators van kracht, dat Hare Majesteit even getrouwe onderdanen heeft de katholieken maar geen ge trouwere, misschien wel fanatiekere, dat heeft met trouw niets uit te Dan nog kardinaal Alfrink. Als iemand in mens beticht van een niet i :men met de waarheid, dan moert wel degelijk overtuigd zijn van de onbe trouwbaarheid van de persoon in kwes tie. Ons land is maar klein, de afstanden zijn gering en het is helemaal niet moei lijk, informaties te verkrijgen over het gedrag van de Ned. kardinaal. Doe dat maar. heer Van der Reijden, desnoods bU de regering of bij het Kon. Huis. Van een herdoop van Irene was geen sprake- Het was een doop onder waarde. Dat wil zeggen dat vot geval het sacrament niet op de juiste wijze was bediend deze doop onder voorwaarde geldig zou zijn. Nu gebleken is dat de doop in Londen wel op de juiste wijze is geschied, vervalt de gehele ceremonie die de kardinaal heeft toegepast. De doop in Londen wordt als dè doop van Irene beschouwd en door elke katholiek als de enige doop erkend. Wat wil men nog meer? A.R.T., Hillegom. Geslaagd voor EHBO m Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT, Bij het exa- ïen E.H.B.O. wisten het eenheid6diplo- ia te behalen: de dames K Mens-van de Poll, G Marinus-Bouwknegt, A van den Burg-Damen, T Geerlings-Kortekaas, A Kuipers-Bruning, M Ambrosius, A Schreure, A Blauw, P Arts, T Arts, G Pennings, A van der Slot, T Prins, W Warmerdam, E J M Duivenvoorde, R van der Ploeg, A van Eeden, A Warmerdam, G C Pennings en de heren L de Groot, C Warmerdam, E Damen, P J Langeslag J Bakker. Het examen is afgenomen door dokter Huges uit Zandvoort en de cursus gegeven door de plaatselijke arts, dok ter H C de Grooff. Benoeming in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT, Onze plaats genoot, drs. H. J. Buiter, thans docent in de interne organisatie en het personeels beleid aan de Leidse universiteit, is per 1 september benoemd tot lector in de ec nomische en bedrijfssociologie aan Economische Hogeschool te Rotterdam. Burgerlijke stand van Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT, Geboren: Maria M, d v C P Geerlings en M C Slobbe; Petronella G M, d v E M Weijers C M van den Berg; Johannes P P, z J P A Warmerdam en A M F Brouwer. Ondertrouwd: J M Straathof en T ve der Burg; H J Peters en H M J Koot: N Hulsebosch en T F Hekker. Getrouwd: L van der Toorn en Giezen. Overleden: Ary H Oudenaarde. 69 jr, wednr v A A Vermeulen. Weekstaat JSed. Bank De bankbiljettenomloop is volgens de weekstaat der Nederlandsche Bank van 11 mei met f 167 miljoen ingekrompen tot f 6280,4 min. Het saldo der schat kist nam hoofdzakelijk door niet-kohier- belastimgen met f 177 min. toe tot f579,6 min. Goud en deviezen, die vorige week met f 69 min. daalden, namen met het zelfde bedrag toe tot f 6470,1 min., waar van goud onveranderd f 5769,5 min- Con- vertibele deviezen vermeerderden van f 687,8 min. tot f 757,4 min. en het dek kingspercentage kwam van 91,04 op 91,48. Dure voorschotten werden met f 18 min. verminderd tot f 29,5 min- Het saldo der banken verbeterde met f 39 min. tot f 158,8 min. Wegens over schrijding van de norm voor de uit breiding van krediet moet bij de Ned. Bank van 15 mei tot en met 14 juni f 102 min. oan renteloze deposito's worden aangehouden. De geldmarkt is wat ontspannen en geldkringen verwachten de eerste dagen geen moeilijkheden. De voornaamste posten waren op 11 (4) mei in miljoenen guldens: Activa: Goud 5769,5 (5769,5)vorderingen in goud 757,2 (687,6), guldensvorderingen op buitenl. 29,2 (29,2), papier door bank gekocht 574,6 (574,6), voorschotten 29.5 (48), Ned. munten 11,8 (12,4); passiva: bankbiljetten 6280,4 6447,5), schatkist 579,6 (402,6), banken in Ned. 158.8 (120). andere ingezetenen 28.5 (35,1), banken in buitenl. 67,4 (65,9), andere niet-ingeze- tenen 2,6 (2,8), saldi buitenl. geld 16 (16.8). Zilveren-Molentoernooi LFC Half miljard Programma Ter Leede te Sassenlieim SASSENHEIM, Programma voor vrijdagavond, zaterdag en tweede Pink sterdag van Ter Le^ie: Vrijdagavond: Teylingen CTer Leede C, 6.30 uur; Teylingen BTer Leede B. 6.30 uur. Zaterdag: junioren Ter Leede BKat wijk B, 2.30 uur: aspiranten Noordwijk B —Ter Leede B, 2.30 uur (vertrek per fiets 1.45 uur van Oude Post); pupillen Ter Leele a-1Foreholte a-1, 11 uur v.m.; Ter Leede a-1-Teylingen b-2, 10 uur Tweede Pinksterdag: Jeugdtoernooi >or junioren en aspiranten Meewerken de verenigingen Noordwijk;' UDO, Oegst- geest; Rouwkoop, Voorschoten; Ter Leede. Aanvang tien uur. De deelnemende junio- >n aspiranten aan het jeugdtoernooi te Leiden op tweede Pinksterdag trekken om 9.15 uur van Oude Post per fiets. De deelnemers aan het pupillen- toernooi van GWS, aanvang 1 uur, ver trekken om half-één per fiets van Oude Post. Ter Leede IHuizen I, om vier uur thuis; Ter Leede IIDoto II, om vier thuis; GWS II—Ter Leede III, om vier op GWS terrein; Ter Leede IVRCL om 4.15 uur thuis: Sleutels IVTer Leede VI, om vier uur uit Oranje boven Een predikant met een oranje strik op zijn ambtsgewaad op een preekstoel roepend: Oranje boven. Wat voor vertoning? Waar gaat het in de kerk nu eigenlijk om. Om het Konink rijk Gods of om het Koninkrijk der Nederlanden? F. W. van S Burgerliike stand van Leiden LEIDEN GEBOREN: Claudia C dr v J N Rosier en S M Weeners: Douwe zn v D Cosijn en C B v Gent; Monica M dr v A L Kranendonk en GMvd Voort; Maria G dr v H P de Goede en G H C Heemskerk; Petrus C zn v H P de Goede en G H C Heemskerk; Sylvia G M dr v G Bouwmeester en E M Schoonder- woerd; René zn v J Zee en J M Ooijen; Susanna J M dr v C v Oos ten en M C vd Holst; Paulus J A zn v J J v Vliet en J M P v Bezu. OVERLEDEN: Z Verwaal 56 j man; E M Kroon 72 j wed v C van Rijs; C Blom 92 j wed v F Eswilder; H G Vriend 89 j man; C Stolk 86 j wed v A v d Schoor. Ongeluk te Oegstgeest OEGSTGEEST B(j het Almonde- viaduct is gisteren een personenauto met vier inzittende door verkeerde noeuvres verongelukt. Alle inzittenden, hen, werden naar het Acad. Zieken huis gebracht. zy hadden ook ernstige verwondingen opgelopen. De auto werd geheel vernield. Geen halve waarheden Een dominee die de waarheid zegt kan erop rekenen dat hij zo nu en dan een schop krijgt. Een ds. Van den Berg zegt geen halve waarheden maar de volle waarheid. Men zal toch niet willen ver tellen dat er in het papisme geen afgo derij is. Sinds Maarten Luther is er niets veranderd in de leer. Integendeel, steeds meer bijgekomen. Men behoort ieder in zijn waarde te laten. Maar anderzijds moet gezegd wor den dat de Kerk al lang genoeg geslapen heeft. Zy dommelde zo lekker de kant van Rome op. Wij zingen in de kerk: Staat op en strijdt de goede strijd, tot al wat God u vraagt bereid. Laten we dan dankbaar zijn voor mensen als ds. V. d. Berg die weet dat een Kerk die strijdt ook leeft. H Batelaan, Hogewoerd 120 Lelden. Waar het hart vol van is Ik ben ouderling van de Herv Ge meente van Leiden en vond het pijnlijk het stuk van prof. Bomhoff. lid Herv. Kerk. te moeten lezen. Dat de professor het niet in alles met ds. Berg eens is, kan ik begrijpen. Dat ds. v. d Berg geen blad voor de mond neemt, kunnen wij alleen maar toejui chen vind ik. Is het niet goed. dat nog 'predikers zijn die tegen de dingen in durven gaan, die nog de waarheid durven verkondigen. Dat ds. v. d. Berg die uitspraak de dorre tak beter bij een andere gele genheid had -kunnen doent dat zou ik wel met de hoogleraar eens kunnen zijn men moet toch ook begrijpen dat er door alles wat de laatste maanden rond da kwestie Irene is gepasseerd ergernis is ontstaan en dat 4e mond ook wel eens overloopt als het hart van iets vol is. In deze tijd noemt men alles oecu menisch. Het is gelukkig dat er nog predikers zyn die in het licht van de gebeurtenissen der laatste maanden waarschuwen voor gevaren. Ouderling der Leidse Herv. Gemeente Liever niet zo knusjes De heer C. J. de Lange zegt (in uw blad an gisteravond) dat ik onderscheid moet maken tussen ergernissen. Dat is volko- juist. Maar als prof. Bomhoff zo langs zijn neus weg zegt dat een kerk dienst toch moet stichten en niet moet ergeren, dan ben ik zo vrij hem niet bij te vallen. Dat is hetzelfde als wan neer een kind zou eisen dat zijn vader alleen maar goed voor hem is. Welke predikant kan de verzekering geven dat niemand zich aan hem zal ergeren? Als hij dat zou kunnen, hoort hij niet op de kansel thuis. Ik zou ook niet graag lid van een kerk zijn waar je het zo knus jes met z'n allen en in alles eens bent. L. van der Reijden. Langestraat 59a, Leiden meer omzet DE geconsolideerde winst van Unilever heeft in het eerste kwartaal f 133 miljoen bedragen (te gen een jaar tevoren f 111 min.) De omzet nam met een halfmiljard toe tot f 5185 min. en de verkopen aan derden stegen meer dan f 350 min. De totale omzet was in miljoenen gul dens 5185 (vorig jaar 4708), waarvan aan derden 4065 (3721) en waarvan by de N V. 2075 (1853), bij de Ltd. 1990 (1868), de winst vóór belasting 273 (248), waar van bij de N.V. 138 (118), bij de Ltd. 135 (130), de belasting naar winst 135 (129), bij de N.V. 67 (60), bij de Ltd. de winst na belasting 138 (119), bij de N.V. 71 (58), de Ltd. 67 (61). Buitengewone winsten en verlie zen brachten per saldo een winst op var 3 (verlies 1), waarvan bij de N.V. winst 2 (winst 1) en bij de Ltd. winst 1 (verlies 2). Het winstaandeel van derden was 8 (7), waarvan bij de N.V. 6 (5), bij de Ltd. 2 (2). Van de 133 (111) geconsoli deerde netto-winst was bij de N.V. 67 (54) en bij de Ltd. 66 (57). Het dividend op het preferente kapitaal bedroeg 10 (10) waarvan aan aandeelhouders N.V. 3 (3), Ltd. 7 (7), op het gewone kapitaal 123 (101) waarvan aandeelhouders N.V. 64 (51), Ltd. 59 (50). De verkopen waren voor alle grote ar- tikelengroepen hoger dan een jaar te voren. De winst op margarine en spijs- vetten was lager doordat de hogere grondstofprijzen niet terstond konden worden doorberekend, doch hiertegen over stond een grotere winststijging in andere groepen. In procenten was de v koop aan derden 9,2 hoger, de winst belasting 15,7 de geconsolideerde netto winst 19-1: alles berekend over de juiste ïn niet over de afgeronde bedragen. De Pous als commissaris Sanisom voorgedragen De oud-mdnister van economische za ken, drs. J. W. de Pous, is als commis saris van de Uitgeverij N. Samson te Alphen a. d. Rijn voorgedragen. Deze bereid de benoeming te aanvaarden. (Van i onzer verslaggever») De Zilveren Molen van LFC verhuist van Katwijk naar Lelden of Rotterdam. Want nadat Zwart Wit TÏ8 zich vorige week reeds in dc finale had gespeeld, is dc Leidse zondag-derdeklasse Lug dunum er gisteravond In geslaagd door te dringen tot de eind strijd. De Leldenaars versloegen de Haagse (zondag) eerste klasser Laakkwartier met 2—1, maar wanneer de uitslag aanmerkelijk groter was uitgevallen in het voordeel van Lug dunum, dan zon er niemand iets op hebben kunnen aanmerken. Daarvoor was het veldoverwicht van de ln oranje-wit ope rerende Kikkcrploeg, vooral in de tweede helft, te groot. Dat het slechte 2—1 werd, hebben de Leldenaars te wijten aan de schotloosheid van de Lugdunum-vuurllnie. Lugdunum bego-n sterk. De Haagse de fensie, met de iniet altijd even betrouw bare doelman Toledo als laatste post, kreeg het zwaar te verduren van de Leidse voorhoede, waarin Gijs Collé een hoofdrol vervulde. Keer op keer was hij de Haagse roodzwarte verdediging te snel af. Toen hij in de dertiende minuut met een prachtig diagonaal schort de Leidse ploeg een 1—0 voorsprong gaf, as dit meer dan verdiend. Een minuut later had het zelfs 20 kunnen zijn, maar nu was doelman To ledo de Leidenaar juist iets te vlug af en ten koste van een hoekschop kon hij het tweede doelpunt van Collé voorko- liepen op de Haagse veste en hoeveel doelrijpe kansen men ook kreeg, het duurde lang voordat de beslissing vieL Verdiend Gelijkmaker Vijf minuten voor de rust kwam on verwacht de gelijkmaker. Linksbinnen Van Leeuwen kreeg op de rand van het strafschopgebied een kansje en hard en laag schoot de Hagenaar in. Doelman Kerkvliet was kansloos. Laakkwartier had hiermee wel iets meer gekregen dan het verdiende, maar na de rust, zo redeneerden de Leidse supporters, zou hier wel verandering in komen. Lugdunum. met drie invallers, was ook inderdaad stukken sterker, maar hoe fel de Leidenaars ook storm Marijt naar UVS De vereniging Noordwijk heeft een zware slag te incasseren gekregen, want Map Marijt, de sterke linksbuiten van de roodwitten, heeft zyn bestuur laten weten dat hy na afloop van dit seizoen overstapt naar de Leidse vereniging UVS. Volleybalstrijd voor overgangsklas Na de 3-0 nederlaag van maandagavond in Rotterdam tegen AMVJ en een gelijk spel gisteravond tegen Jo- dan Boys in Gouda, zijn de promotiekansen voor het damesteam van KVC nu toch wel zo goed als zeker verkeken, wat uit de stand duidelijk blijkt: 1. Aggredior 6-11; 2. AMVJ 7-8; 3. RVC 2 4-7; 4. Jo- dan Boys 5-4; 5. KVC 6-4; 6 ZVC 2 5-0. De achterstand van KVC op het leidende drietal lijkt ons vrijwel onoverbrugbaar. Rondom de conferentie middag troostend tegen me, toen we beiden met een bordje vol van de be roemde Haagse hazelnoottaart bijna tegen elkaar opbotsten. Waarmede mijn eenzaamheid vol slagen opgeheven werd, want wat een zaam leek het eerst wél als enige niet- diplomatieke of politieke vrouw te midden van zoveel Navodames. Mevrouw Rusk vertelde me ook hoe ze aan die journalistenkennis kwam. Twee van haar broers hebben het vak gekozen en de ene al op zijn vijtiende jaar. ,X>ie was niet gelukkig als hij niet iedere dag een stukje kon schrij ven. Als iedereen 's avonds al naar bed was, hoorden we nog zijn schrijf machine ratelen." Ze is heel rank en tenger, de vrouw van minister Rusk, de grote man van de Navoconferentie. Maar de mannen waren toen verdwenen in zwaarwich tige en waarschijnlijk heel moeilijke besprekingen en de dames, dat moet gezegd, dachten vol mededogen hun echtgenoten. Zelf hadden ze heerlijke dag. Een dag, die Nederland straks thuis in vele verhalen zal bren gen. Zo van: ,,Het land waar de zon altijd schijnt. Het land van parken bloemeneen blauwe zee en ongeloof lijk mooi huizen.' 's Morgens eerst de opening in dc Ridderzaal. Dan tegen enen naar Kasteel Oud Wassenaar waar mevr. Luns, geassisteerd door ae dames Die penhorst en De Block, gastvrouw was voor een lunch. Kleine tafels voor acht tot twaalf personen, feestelijk gesierd door rode tulpen en gele brem. Nu is de entree van het Kasteel een overweldigende affaire. Een hoge hal met enorme marmeren zuilen, zo dat bijna iedereen die over de breed- b eloperde bordestrap binnenkomt even stom verbaasd blijft staan. Na de lunch een autobusrit naar Seheveningen en de zomerse boule vard. De vissershaven compleet met klederdracht en zelfs enige ncttcn- boctsters op hef veld. Allemaal het Holland uit de folders' Vijf dames van het unieke comité „Den Haag Ontvangt" zorgden in alle Navotalen voor de gewenste uitleg. INTUSSEN werd alweer een nieuwe verrassing voorbereid. De ambas sadeur van Canada, de heer W. F. Bull, had het gezelschap uitgenodigd voor de thee. Een zwerm charmante gastvrouwen, allemaal dames van de|serie W a 99tt*/« bassade hielpen hem, want mevr. Buil verblijft op het ogenblik buitens lands. Nu is de residentie Groot Haese- broeck een van de mooiste, zo niet het mooiste buiten, van Nederland. Een tgestrekt park met eeuwenoude bo men. met enorme gazons, met bloe- menborders, rododendronhagen, ten nisvelden, terrassen en een huis met de meest verrassende voorbeelden m interieurkunst. Een meterslange tafel op smeed ijzeren voeten, versierd met maple- leaves, was rijkelijk gedekt. Aan bei de korte zijden een gast vrouwe gezel lig achter het theeblad, die zilveren trekpot na trekpot uilschonk. De jongste gaste, dochter van de Griekse minister van buitenlandse zaken Kostopoulos, vertelde me dat ze Holland bijna net Griekenland vond! Ze wilde alles weten over de beschilderingen van de zaal en beeldhouwwerk. Ze bleek dan ook in Parijs zich te wijden aan de schilder kunst. Haar grootste illusie: dat papa nog een dagje extra zou willen blij ven, zodat ze nog lets van onze musea zou kunnen zien. En net als alle dere dames, verzuchtte ze: „Pauvre Papa, die het nu zo druk heeft." S~iVERIGENS hebben de meeste mi- nisters van buitenlandse zaken hun vrouw maar thuisgelaten. Wel zagen we mevrouw Couve de Mur- viile, mevrouw Martin van Canada en lady Butler nog. Daarentegen wa ren vrijwel alle permanente vertegen ivoordigers bij de Navo, die dus in Parijs wonen, met echtgenote Den Haag gekomen. Goed vijf uur dankte een opgetogen schare ambassadeur Buil en reed iveer weg Laatste stukje onverwach te propaganda voor Hollands lieflijk heid was bij kasteel Oud Wassenaar, waar langs gereden werd. Daar stond opeens een tere blozende witte bruid met een stralende bruidegom te po seren op een gazon, omzoomd door bloemen. Nu maar hopen dat de heren niet al te somber zijn thuisgekomen! Utrechlsche HypotheekbankUitge loot zijn f. 26.700 3V» pandbrieven serie F Standaard Hypotheekbank en f. 54.700 3". series C. XX. D. E en F Bctuwsche Hyp- Bank, tot nader bericht verwissel baar tegen 5'!» Utrechtsche Hyp. Bank Ondanks de nederlaag hebben de Kat- wijkse meisjes tegen AMVJ toch niet al te slecht gespeeld. Alleen het zo hoog nodige geluk ontbrak hen. Vooral de aanvalskracht van AMVJ bleek groter, terwijl het stoppen van de service de Rotterdamse dames juist iets minder moeilijkheden opleverde, dan KVC. Het werd uiteindelijk een 30 zege oor AMVJ. Een 31 uitslag had de verhouding o.i. Iets juister weergegeven Tweede maal Gisteravond moest KVC dus voorde tweede maal binnen 24 uur aantre den. Het Goudse Jodan Boys trad nu als gastheer op en dit team legde na hevige strtyd beslag op de eerste set zege. Dank zU uitstekend werk van de Kat- wijkse uitblinksters, de dames Van Elk d. Plas, nam KVC de volgende Een kwartier voor het einde ver dween de bal by een als voorzet be doeld schot van De Cler in het Haagse doel juist over de handen van doelman Toledo, die door het (slechte) licht werd gehinderd. De 2—1 zege van de Lugdu- nuraers was echter verdiend. West-Duitsland tegen Schotland werd 2-2 Het Westduitse elftal heeft zijn schei dende trainer Sepp Herberger geen overwinning als afscheidsgeschenk kun- ?n geven. Voor ruim 70.000 toeschouwers speel den de Duitsers gisteravond in Hannover met 2—2 gelijk tegen Schotland. Bij rust had Duitsland door twee goals van Uwe Seeler, in de 32e en 33e min., met 20 de leiding. Na de hervatting bracht Gilzean met twee treffers (67e en 83e min.) de partijen op gelijke voet Voorl. Ned. elftal won van Jong Oranje: 2-1 De oefenwedstrijd tussen het voorlo pig Ned. elftal en Jong Oranje, die gis teravond ln het Bossche „De Vliert" werd gespeeld, heeft weinig om het lyf gehad. Het is niet meer geworden dan een sloom zomeravond partijtje, zodat men geen peil kon trekken op de vorm van beide elftallen. Iedereen speelde maar wat en niemand maakte zich druk, waardoor tempo en plaatsen ver bene den internationaal niveau bleven. De toeschouwers lieten tijdens deze verbijsterend slechite vertoning vaak een afkeurend fluitconcert horen. Het zag er in de eerste min. wel hoop vol uit, toen Krui ver scoorde voor de voorlopigen. Daarna gebeurde er echter lange tijd niets en met de 10 stand kwam de rust. Acht min. na de hervat ting maakte Bergholtz een tweede doel punt. Jong Oranje kwam echter spoedig daarna op 2—1 toen Burgers alleen goed doorzette. Na de hervatting had bondscoach Schwartz in het Ned. elftal Pieters Graafland en Kraay vervangen door resp. Lagarde «en Haenen. Bij Jong Oranje namen Tijm en De Haan de plaatsen in van Van Gorp en Nieuwen- huis. In de laatste Lien min. speelde Jong Oranje door het uitvallen van De Haan met tien man. AMVJ won WATERPOLO Zomercompetitie gaat op 20 mei beginnen Dc zomercompetitie waterpolo van de Kon. Nederlandse Zwembond start woens dag 20 mei. Ook voor de Leidse vereni gingen zUn er in deze eerste dagen reeds wedstrijden vastgesteld- Het rooster voor de eerste dagen ziet wat de zeventallen uit Leiden omgeving betreft als volgt uit: Donderdag 21 mei: Swift 1-Boskoop 1 (dames); De Zijl 1-DJK 1; De Gouwe 1- LZC 1: HZPC 4-De Sleutelstad 2: LGB 1-CWP 1. Vrijdag 22 mei: LZC 1-VZV 1 (dames); OZV 1-AZC Alphen 1 (dames); De Sleu telstad 1-AZ '70 1; LZC 2-DJK 3; De Kroosduikers 1-AZC Alphen 1; WZC 2- AZC Alphen 2; RWV 1-LWV 1. Kernploeg van KNSB weer in training Het drukke schaatsseizoen 1963/64 is nog slechts kort verleden tijd. maa reeds beginnen de voorbereidingen dc volgende winter. De KNSB heeft een kernploeg heren en dames geformeerd, die onder leiding van Ben Holleboom in de komende maanden op het CIOS te Ovefveen we kelijks een conditietraining zal volgen. In de heren-kernploeg komen drie nieu we gezichten voor: Piet Meier (Katwou- de). Joris Jorritsma 'Rotterdam) en Sie- bold dc Vries 'Harich) De ploeg be staat verder uit Rudie Liebrechts, Cees Verkerk, Ard Schenk. Piet Modder. Pe ter Nottet. Joop van der Berg, Jan Half weg en Piet Kieviet. In de damesploeg zijn twaalf schaat- senrijdsters opgenomen. Voor de kernploeg waren eveneens uitgenodigd Arie Zee en Henk van der Grift, van wie Arie Zee heeft doen we ten niet meer de training te zullen vol gen, daar hy met de grote wedstrijd sport stopt set met 1517 voor zyn rekening, na eerst met 114 te hebben achtergestaaa Jodan Boys bleek hierna het sterkst: 158, maar door een 1015 zege in de laatste set behaalde KVC het zeker ver diende gelyke speL Kon. Olie zal de storm doorstaan Mr. D. U. Stikker, Secretaris-generaal in de NAVO, heeft zich bereid klaard tegen 1 september de benoeming tot commissaris van de Kon. Ned. Petro leum My te aanvaarden en Is door de aandeelhoudersvergadering daartoe noemd in de plaats van dr. ir. F. Q. den Hollander, die wegens >Un leeftijd op 1 juli aftreedt De president-directeur jhr. Loudon, heeft verklaard dat men thans de vruchten plukt van de grote vroegere investeringen in chemische produkten. Flinke vorderingen worden gemaakt met het grote investeringsprogramma om hel Groningen gevonden aardags naar de verbruikcentra te brengen. Bovendien zullen de groepsmaat- schappyen de opsporing in de Noord zee uitbreiden, alleen of in king met anderen, en niet slechts de Nederlandse en Engelse kust ook voor die van Duitsland. Denemar ken en Noorwegen. Een ontdekking van olie of gas zo dicht by de Europese afzetgebieden zou voor de Koninklijke en de betrokken landen van zeer veel belang zijn. Een olievondst voor de kust van Broeinei i ontginning gekomen. Voorts wacht de groep binnenkort komst, waardoor zij een aanzienlyk be lang in de winning van ruwe olie in Libyë zal krijgen. Door dit alles wordt de oliepositie van de groep aanzienlyk verstrekt. Er is kans dat er dit jaar overeenkomst tot stand komt waardoor Libyë en de landen in het Midden- Oosten hogere inkomsten uit de oliewin ningen ontvangen. De voorstellen der oliebedrijven die voor deze een aanzien lijke en kostbare tegemoetkoming be tekenen, zijn nog niet aanvaard, zodat het nog vorbarig Is de invloed daarvan te voorspellen. De druk van overvloedig aanbod felle concurrentie, van politieke en dere problemen, zoals de inflatie, zal waarschijnlijk niet minder worden, doch de groep heeft voldoende aanpassings vermogen om deze moeilijkheden het hoofd te bieden. enGthnni nhoofd eteijkeoinoij-H CMF Dr. ir. H. Bloemgarten wordt 1 juli als president-commissaris opgevolgd door de heer F. A. C. Guépin, ir. L. Schepers als directeur door mr. G. A. Wagner. De statutenwijziging kon wegens ge brek aan quorum niet worden aangeno men. Voor het eerst in de geschiedenis der onderneming werden jaarstukken en dividend met algemene stemmen en zelf» zonder blanco stemmen worden aange nomen. Ned. amateurs gelijk tegen Enschede: 1-1 Het Ned. amateur-elftal heeft gister avond in Enschede voor enkele honder den toeschouwers met 11 gelijkgespeeld tegen Sportclub Enschede. Beide doel punten werden na rust gescoord. In de 48e min. maakte Chiel Jansen het eerste doelpunt en 10 min. later scoorde links buiten Roggeveen (CW) voor de ama- Westland uitgeschakeld bij centrale training Huizen zal het ln de drie resterende en tevens belangrijke wedstrijden ln de race om het kampioenschap in 2A zon der zijn eminente keeper Jan Westland moeten stellen. Tijdens de laatste centrale trainimgs- avond die gisteravond is Zeist werd ge houden, raakte een arm van Westland uit de kom. Aangezien hem dit halver wege het seizoen al eens eerder is over komen, zal hy voorlopig niet aan wed strijden mogen deelnemen. Daardoor zijn de kansen van Huizen, dat een punt achterstaat by SHO, Zwart Wit en NDSM aanzienlijk gedaald. Eppenhoff keert bij Borussia terug O Het bestuur van Borussia Dortmund heeft gisteren zyn verontschuldigingen aangeboden aan trainer Hermann Eppen hoff. die vorige weck maandag op staan de voet was ontslagen. Borussia ontsloeg Eppenhoff omdat hy zich onmiddellyk na de halve finale wedstrijd om het toernooi om de Europe se beker tegen Internazionale Milaan tegenover journalisten en spelers discri minerend zou hebben uitgelaten over bestuursleden van Borussia Eppenhoff zal met onmiddeliyke in gang weer de training van het eerste elftal van Borussia op zich nemen. „Ons Genoegen" trok uit Sassenlieim weg SASSENHEIM Voor de negende maal ging de reisvei eniging „Óns Ge noegen" een dagje uit. Onder de aan wezigen was een koperen bruidspaar, het weer was prachtig en dus was de stem ming dinsdag prima Om 8.15 uur ver trok men van de Parklaan via Heem stede en Hilversum naar Soestdyk. Daar werd in Hotel Eemland de koffie (met muziek van „De Robots") gebruikt. Via Baarn. Nijkerk. Putten. Garderen en Apeldoorn ging men naar de uitspan ning „De oude herberg" in Teuge. Na de maaltyd ging de tocht verder naar Woudenberg, waar men thee dronk in „Bellevue". en de bloeiende Betuwe. Iq Montfoort werd in „De Gouden Leeuw een smakelijk diner gebruikt, waarna d uitgaansdag werd besloten met een be zoek aan „De Posthoorn" te Hazerswou- de Om kwart voor 11 arriveerde men weer op de Sassenheimse Parklaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11