„Half tarief bij opvullen van lege plaatsen" Dagbladpers is stiefkindje van de massamedia Plan Zwitserse deskundige Canadese chr. scholen strijden voor rechten 50 Door centrale antenne: eigen kerkdienst op tv MAANDAG 11 MEI 19r Onderbezetting kwaal luchtvaart 1 blemen waarmee de luchtvaart maatschappijen, en uiteraard ook onze KLM te maken hebben, is de kwestie van de onderbezetting. Vaak is slechts 40 procent der plaatsen bezet. Uit een overzicht van de I.C.A.O. blijkt dat het aantal lucht vaartpassagiers nog voortdurend toe neemt. In 1963 vervoerden de 101 aangesloten luchtvaartmaatschap pijen ongeveer 134 miljoen' passa giers, een record tot dusverre, wat nog niet wil zeggen dat met deze expansie een bevredigende rentabi liteit gepaard gaat Want de lucht vaart is nog steeds een der weinige takken van bedrijf die met dit pro bleem worstelt. Voor het passagiersvervoer bedroeg de stijging elf procent terwijl het aan tal gevlogen mijlen met zes percent toe nam. Daar de Sowjetunie en de Chi nese Volksrepubliek geen lid van dc I.C.A.O. zijn, is het grote aantal door de Russische Aeroflot vervoerde passa giers het netwerk van lijndiensten der Aeroflot heeft een omvang van on geveer 250.000 mijl niet in bovenge noemde totalen begrepen. Volgens Rus sische opgaven maakten 27 miljoen pas sagiers in 1962 van de diensten der Aeroflot gebruik terwijl verwacht werd dat dit aantal in het afgelopen jaar tot 35 miljoen zou stijgen. Dit is op een bevolking die naar schatting 218 miljoen zielen telt ongeveer 16 percent. De wereldbevolking telt ruim drie miljoen zielen met andere woorden, er is nog een aanzienlijk onaangeboord po tentieel voor de b(J de I.C.A.O. aange sloten luchtvaartmaatschappijen. In dit verband rijst de vraag of en in hoe verre de luchtvaartmaatschappijen er dit jaar in zullen slagen de ledige plaat sen te doen bezetten en de nog steeds bestaande discrepantie tussen revenuen opleverende en potentieel beschikbare tonmijlen op te heffen. De Zwitserse luchtvaartdeskundige Hans Vogt wijdt in het Amerikaanse tijdschrift The Aeroplane een beschou wing aan dit probleem en stelt een pro cedure voor die zijns inziens tot een bevredigende oplossing kan leiden. De heer Vogt wijst erop dat de luchtvaart maatschappijen steeds rekening moeten houden met de invloed der seizoenen op de passagiers-frekwentie. Tijdens het „hoog"-seizoen is een optimale inzet van het beschikbare vervoersmateriaal noodzakelijk terwijl de maatschappijen in de stille tijd te kampen hebben met onderbezetting. Op allerlei manieren en door speciale attracties in de vorm 'van gezinstarieven, rabatten voor gezel- schappen- incl. toeristenreizen en der gelijke heeft men, tot dusver over- gens zonder tastbare resultaten, ge tracht de animo voor vliegreizen te sti muleren. De heer Vogt lanceert nu het denk beeld reizigers die op goed geluk naar (Van een bijzondere medewerker) het vliegveld gaan. hopend dat er op het toestel, waarmede zij willen reizen op het allerlaatste ogenblik nog een plaats vrij is, tegen half tarief te ver voeren. Voor de maatschappij heeft dit het voordeel dat een anders onbezette plaats nog het halve tarief oplevert „beter een half ei dan een lege dop" en het is zeer wel mogelijk dat dit sys teem een nieuwe categorie van -reizi gers aantrekt. Iemand die in verband met bij te wonen conferenties of vergaderingen op een bepaald uur ter plaatse van bestem ming moet zijn zal uiteraard geen en kel risico willen lopen en boekt tegen het volle tarief. Bovendien kan de door de heer Vogt bedoelde categorie, die hü A.P. (Airport passengers) noemt, alleen gebruik maken van de z.g. di recte routes en niet van „stopovers',* dat wil zeggen tussentijds uitstappen en met een volgend vliegtuig verder rei zen. Er is dus geen gevaar dat door eventuele A.P.'s het aantal vol tarief betalende passagiers nadelig wordt be- invloed. Afgewacht moet worden of het door de heer Vogt geopperde denkbeeld bij de luchtvaartmaatschappijen weerklank vindt. Overigens tast het de kern van het probleem niet aan. Het is al weder KURIEREN AM SYMPTON De werkelijke oorzaak van de on derbezetting schuilt in de te grote vervoerscapaciteit. Deze laatste neemt mede door het voortdurend introduceren van wederom snellere Minder bewolking en wat warnier JN het weekeinde heeft zich een van de Azoren afkomstig hogedruk- gebied naar het noordoosten ver plaatst. Maandagmorgen was het zwaarte-- punt ervan boven Midden-Frankrijk aangekomen. Aan de noordwest-flank ervan voeren zuidwestelijke winden nu warmere lucht aan. waarin dins- daq geheel West-Europa zich zal be vinden. De bewolking zal daarbij van het zuiden uit afnemen en de tem- peraturen zullen een aanzienlijke ttij- ging ondergaan, vooral in het binnen- land. Op de oceaan trekken enige storin- aen in noordoostelijke richting naar Schotland, maar deze zullen het weer in ons land morgen nog niet beïn- vloeden. ZON EN MAAN Dinsdag 12 mei: zon op 4.51. onder 20.22, maan op 5.32. onder 21.19. 18 mei eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN Uit unieke collectie 200 spaarpotten verloren gegaan Ruim 200 spaarpotten uit de unieke collectie van de heer N.M.A. ter Wol beek, procuratiehouder van de Spaar bank voor de stad Amsterdam, zijn ge broken of onherstelbaar beschadigd. De heer Ter Wolbeek is uitermate sceptisch gestemd over de hem toegezegde mo gelijkheden tot restauratie van een aan tal der deels in scherven uiteen ge vallen spaarpotten. Toen een schilder per ongeluk tijdens werkzaamheden te gen een van de zeven naast elkaar staande lege kaartenkasten stootte vie len alle in het gelid om en op een der kasten waarin de verzameling is onder gebracht. De hierdoor ontstane ravage was enorm. In de kast bevonden zich spaar potten uit Duitsland. Zwitserland en Joegoslavië. De gehele collectie, op na de grootste ter wereld, omvat minder dan 3.800 spaarpotten, waarbij ook zeer oude, uit alle delen de wereld. Ongeveer drie hectare dennen zijn oren omstreeks half.drie in vlam men opgegaan. De brand brak uit in de dennenbossen van de zogenaamde Hooghei" te Berlicum. De brandweer uit Berlicum was spoedig ter plaatse. Zij bestreed de brandende dennen, waar de vlammen hoog oplaaiden, met neveltankwagen en een spuitwagen. bestond gevaar dat de brand zou overslaan naar een perceel met heel hoge oude dennen. De brandweer uit Den Bosch was reeds gealarmeerd. Het gelukte de brand te beperken tot de kleine dennen, juist op de grens waar de hoge dennen begonnen. Ook de burgers hebben meegeholpen met zand de brandhaarden te doven. Na ongeveer anderhalf uur was men de brand meester. 12 r 3.12 i 15.37 i HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur vliegtuigen met grotere potentiële vervoerscapaciteit, waarmede enor me investeringen gemoeid zijn. re gelmatig toe. Nog vóór de in ex ploitatie zijnde toestellen in de wer kelijke zin verouderd zijn moeten zijw.il men niet bij de concurrentie achterblijven, van de vloot worden afgevoerd. De door deze politiek noodzakelijke forse afschrijvingen drukken zwaar op de bedrijfsresul taten. Hier schuilt de oorzaak van de be- itaande moeilijkheden en ligt de ver klaring voor het ogenschijnlijk eigen aardige verschijnsel dat de luchtvaart een der weinige takken van bedrijf is die ondanks snelle vervoerstoename on rendabel is. De luchtvaartmaatschappijen hebben de remedie goeddeels in eigen hand, te weten aanpassing van de reële ver voerscapaciteit aan de behoefte. Goed deels. want het is zeer de vraag of er inderdaad aan een nationale lucht vaartmaatschappij in vrijwel ieder land behoefte bestaat en of bundeling van krachten niet een onafwijsbare eis is, wil ook de luchtvaart rendabel zijn. Scherpe kritiek op prijsbeleid van regering Op de zaterdag In Den Haag gehouden jaarvergadering van de sectie free lance journalisten van de Federatie van Ne derlandse journalisten heeft de voorzit ter, de heer W. C. F. Scheps uit Den Haag in zijn openingswoord scherpe kritiek geoefend op het prijsbeleid van de regering, die z.i. zelf maar een uiter mate slecht voorbeeld geeft. Men kan zich niet onttrekken aan de indruk, dat terwijl zij de kruidenier tot op de ccnl nauwkeurig narekent en de vervaardiger van doodkisten een paar procenten toe staat. de gemonopoliseerde en semi- overheidsbedrijven wordt toegestaan met tientallen procenten naar zich toe te rekenen. Als voorbeelden mogen gelden de verhogelng bij de Ned Spoorwegen maar met name bij de PTT. Na de ver hogingen op 1 Januari (de postzegel van 4 ct tot 5 ct en de postkwitantie van 30 tot 40 ct, beide verhogingen van 25 pet, om van de verhoging van de lulsterver- gunnimg van f 12 tot f 18 per jaar nu maar te zwijgen) worden nu verhogingen aangekondigd op de 5 ct zegel van 40 pet. op de 12 ct zegel van 25 pet en op de briefkaart van 20 pet en zulks terwUl het dienstbetoon er niet op vooruitgaat. Men heeft de verhoging van bet trein- zegel van 15 tot 50 ct, dat is meer dan 200 pet ongedaan gemaakt, want dat liep ook de spuigaten uit. Maar overigens wordt hier een uitermate slecht voor beeld gegeven, ook psychologisch gezien en daarom past een woord van nadruk kelijk protest, aldus de heer Scheps. Water duurder dan men denkt Om het Nederlandse publiek er van te overtuigen dat kostbare voorzienin gen nodig zijn om de watervoorziening te waarborgen zal de vereniging exploitanten van waterleidingsbedrijven in Nederland de komende week eer tie voeren, waarbij speciaal aandacht wordt geschonken aan de drinkwater voorziening. Nederland kan over veel water beschikken, maar de voorraad r geschikt voor de produktie van drinkwater is zo gering, dat met be leid te werk moet worden gegaan. Het publiek moet de kraan met verstand hanteren en daarom staat op een spe ciaal uitgegeven suikerzakje: „Laat de kraan niet onnodig open staan houd de hand eraan". Voorts ontvangen de leerlingen van de eerste klas van on geveer 3.000 lagere scholen een kleur plaat voor een wedstrijd met daarop Pipo de Clown en Mamma-Loe. Prinses Beatrix bezocht zaterdaa een deel van een werkweekeinde van de Europese werkgroep, dat in het internationale Studentencentrum „De Dromedaris" in Enkhuizen aehovden werd. Na afloop maakte de Prinses een wandelingetje over het houten ophaalbruggetje en ver kende zo de omgevingwaarbij zij op ongedwongen wijze „op de voet werd gevolgd". „Propagandist" P. Speelman in ons land (Van onze onderwijsredactie) „De verwereldlijking en het hu manisme hebben gedurende de laat ste vijftig jaar in Canada zulk een grote invloed uitgeoefend, dat van een christelijke natie haast geen sprake meer kan zijn en de vrijheid van godsdienst en onderwijs plaats heeft moeten maken voor een ty- rannie van hetgeen de gemeenschap, dat is de zuivere meerderheid, wenst". Deze sombere woorden komen uit de mond van de heer P. Speelman, woon achtig in Rexdale, Ontario, die momen teel in ons land verblijft en die zich de belangen van het christelijk onderwijs in Canada bijzonder heeft aangetrokken. „De algemeen aanvaarde Idee is", zegt de heer Speelman, „dat godsdienst een private zaak is voor het gezin en voor de zondag tussen negen en twaalf. In het publieke leven kan men alleen werken met een algemeen aanvaard „ge loof". Op het gebied van het onderwijs geeft Canada een treurig beeld te zien. Waren er vroeger kerkscholen en vrije scholen, die alle een min of meer chris telijk karakter droegen, nu is praktisch iedere school openbaar en vele school besturen zijn geneigd om in navolging van de Verenigde Staten elke band tus sen onderwijs en christelijke godsdienst door te snijden. Als voorbeeld noemt de heer Speelman het feit dat het Onze Vader op vele scholen niet meer gebe den mag worden. Strijd In 1955 kwam het tot een soort tref fen. Canadese instanties stelden alles in het werk om de tien ohrisbelijke scho len die er toen bestonden, gesloten te krijgen. Het resultaat was dat ér steeds meer scholen werden geopend, hoewel de onderwijskrachten werken tegen mi- nimumsalariasen. Doorslag in de strijd gaf tenslotte het onweerlegbare argu ment dat het christelijke onderwijs be- Unesco-rapport persradio, tv. en film Groei van tv. het grootst lijks door middel van 300 mil joen dagbladexemplaren, 400 mil joen radio's en 130 miljoen televisie toestellen van nieuws en inlichtingen voorwen. Meer dan 212.000 bio- «open en vele duizenden „reizende" «EtS filmtheatertjes zorgen daarnaast voor ontspanning en voorlichting. Dit blijkt uit het zojuist verschenen rapport van de Unesco, de wetenschap pelijke en culturele organisatie van de Verenigde Naties,waarin de jongste ge gevens over pers. radio, film levisie zijn verwerkt en waarin tevens de ontwikkeling van deze media in de afgelopen tien jaar wordt belicht. Opvallend is dat in die periode alle massa-media, met uitzondering van de dagbladpers, sneller groeiden dan de wereldbevolking, die met 26 procent toenam. Het aantal radio-ontvangers gaf een groei te zien van 60 procent, het aantal bioscopen werd verdubbeld en het aantal televisietoestellen verdrie voudigd. De verspreiding van dagbla den nam slechts met 20 procent toe. Vooral in de ontwikkelingslanden na men pers, radio en film een grote vlucht. Was in 1953 de televisie in Afri ka. Azië en Latijns-Amerika zo goed als onbekend, thans kan worden vastge steld dat juist in deze gebieden dit me dium zich het snelst heeft uitgebreid. Desondanks heeft de bioscoop haar voor- istaande rol in de ontspanningssec tor behouden: wekelijks gaat een acht ste deel van de wereldbevolking naar de film. Het aantal persbureau's is eveneens toegenomen. 155 agentschappen dragen deze >a-communi- landen. Tien jaar geleden cijfers resp. 96 en 54. Het gebruik van de ma catiemiddelen ten behoeve derwijs vertoonde evenens een stijgen de lijn, in zowel de ontwikkelde als de ontwikkelingslanden. Het Unesco-rapport maakt verder der meer gewag van het feit, dat de voorlichtingsmedia zeer ongelijk zijn verdeeld. Ongeveer 70 procent wereldbevolking, die in meer dan 100 Afrikaanse. Aziatische en Latijnsameri- kaanse landen leven, ontbreekt het voldoende verbindingsmogelijkheden. In al deze landen wordt het door de Unesco gestelde vereiste op dit gebied 10 dagbladexemplaren, f radio's en 2 bioscoopplaatsen per 1(K inwoners niet bereikt. 38 procent van de dagelijkse wereld- krantenproduktie wordt gekocht door Europeanen, 23 procent door Noordame- rikanen. terwijl alle Afrikanen, Azia- Zuidamerikanen tezamen slechts 26 procent voor hun rekening nemen. Voor 100 aardbewoners zijn tegen woordig 13 radiotoestellen beschikbaar. Het gemiddelde van twee ontvangers op 100 inwoners van Afrika en Azië steekt echter zeer ongunstig af tegen de 21 in Ooeanië en de Sowhetunie, de in Europa en de 72 in Noord-Ameri- ka. In de Verenigde Staten zijn per 100 zielen ook 100 radio's aanwezig. Voor het eerst in de geschiedenis van de televisie wordt thans meer dan de helft van het totaal aantal televisieont vangers buiten de Verenigde Staten aangetroffen, aldus het Unesco-rapport, al dient te worden opgemerkt dat-dit land het op dit punt van alle andere landen wint doordat daar 94 procent van alle woningen met een iv.-toestcl zijn uitgerust Japan neemt hier de tweede plaats in met 13 miljoen toestel len. 95 procent uitmakend van het to taal aantal toestellen in Azië. Van de 170 televisiezenders in Azië heeft Japan er 127. „Nee." Hij ging er ook bü zitten, op dat bankje, naast haar. Ze moest zelfs haar koffie- kruikje er een eindje vo< ;b er genoeg van." Dat antwoord nam ze m „Ben je thuis geweest?" Hü was even thuis geweest, nadat hu _al met de eerste trein uit de sta<ï_ •iel haar op. dat liü_ er •roeg zich opzij schuiven. „Ik voor wat het was. gekomen. Het vermoeid uitzag. En ze jeg rau «.f~wat hü die zaterdag en zondag de stad had gedaan. Maar zelfs dat kon haar eigenlijk niet schelen. Hü vertelde haar niet, dat hi.i een ogenblik met zün moeder had zitten praten. AJs Frouwk erbij was, zei hü bijna nooit iets tegen het oude mens, maar als hü haar eens alleen trof. hü niet onaardig, soms zelfs vrjendeluk te gen haar op zijn manier dan. „Had moeder nog wat te drinken? Gewoon- lÜk zette Frouwk 's morgens eer ze naar haar werk ging, een kan koffie, een pot suiker en een kopje bü haar neer, zodat ze zich zelf in kon schenken. Ze zette er ook altud een bordje met een paar beschuiten bij- Meer had de oude vrouw niet nodig. Frouwk wist dat ze de hele pot koffie achter elkaar leegdronk en ook de be schuiten meteen opat. „Ja, ze had nog wat." En toen vroeg hij- „Je hebt zeker ook geen geld?" Ik? Geld?" Het was te dwaas om over te praten. Hoe moest zü aan geld komen! Van wat ze op de drogerij verdiende, kwam ze rond, maar ze hield er niets van over. „Waarvoor moet je geld hebben? En waarom blijf jc niet op de Panamees werken als je wat nodig hebt9" Hij ging er op zijn gemak bij zitten, keek haar aan en lachte een beetje schamper. „Wat ik daar verdien, is immers de moeite niet waard Evenals iedereen had ze het ge voel, dat hij haar eigenlük voorbü keek. Zijn fletse ogen waren troebel. Telkens ging cr een zenuwtrekking over zün paffig. ongeschoren ge zicht en dat had ze nooit eerder bu hem opge merkt. „Ik moet geld hebben om een schip te kunnen kopen." Ze sloeg de broodkruimels van haar verscho ten zwarte rok en pakte het gonje voorschot, dat ze altüd droeg, maar even afgelegd had. toen ze ging eten. In haar grove, leren acnoe- nen, mannenschoenen, had ze geen veters maar eindjes touw. De dikke, wollen kousen, die ze droeg, zakten af. „Een schip. begon ze. Maar meteen viel ze zich zeil in de redeü ik zal eens even moeten kuken." Ae was bang, dat de tempera tuur in de buitenste van de arie ovens te noog opliep, „ik kan de boel met laten verbranden. Hij KeeK haar na, terwui ze erheen nep. i\ee, ze nad zeüs in zijn ogen niet veel meer van een vrouw. Ze was groot en lomp. Maar het was heei lang geleden, dat Fiebe u.ap een vrouw begeerd had en zeiis toen was die be geerte nog nooit erg sterk m nem geweest, „ik moet nep hu haar na. Ze keek om en kwam een paar passen terug. Misschien was het nog niet nodig, dat ze naar de thermometer, die naast de scnuif van de droogoven hing, ging kijken, „ik moet weer een schip hebben ik kan toch niet zo rond blüven lopen, z,o." Een schip had hu meer nodig dan een vrouw. Hij was er büna nooit zonder geweest en het leven leek doelloos als hü niet meer naar zee kon gaan. „Je weet wel, dat ik er je het geld niet voor kan geven Laatst zei je, dat je zelf genoeg had." „Voordat ze me gesnapt hadden, ja Maar nu heb ik niets meer, niet eens genoeg om een pakje tabak te kopen. Alles wat ik bezat, had ik in die drieduizend liter alcohol gestoken Wanneer hü dit tegenover de rechter-commis- saris had toegegeven, zou hü twee jaar gekre gen hebben, maar tegen Frouwk kon hü het wel zeggen. Het lag haar op de lippen om te antwoorden dat dat stom van hem was geweest, maar dat had geen zin. Ze zei alleen: „Je kon weten, dat je de een of andere keer gesnapt zou worden." Ze was weer in het schafi- hokje naast hem op de bank gaan zitten. „Waarom?" vroeg hij- „Als Jakob Thomsen- zijn mond niet voorbijgepraat had Frouwk keek hem aan. „Wie zegt je, dat hij zijn mond voorbüge- praat heeft?" „Ja wie? Ik weet het," zei hij op een toon alsof dat hem een zekere voldoening schonk. „Je liegt het!" „Ik lieg het niet!" Toen Witte Joop het die zaterdagavond bij Bob tegen hem gezegd had. had hij het niet willen geloven. Iets in hem had zich koppig verzet, tegen de gedachte alleen al. Toch was die, nadat hij bü Bob vandaan ging. telkens weer in zün brein opgekomen. De hele nacht, de hele volgende dag. En steeds had hij zich er even hardnekkig tegen verzet. Het was een verwarrende gedachte en om het een of ander voelde hü zich er zelf door gekrenkt zonder dat hü dit echter zou kunnen verklaren óf zich cr ook maar vaag van bewust was. Het was ook een gedachte, waarachter zich iets an ders verschool, iets wat van meer belang was, maar dat hü niet op het spoor kan komen. Als iets hem verwarde, hem hinderde, wekte dat bü Piebe Lap alleen maar woede, de redeloze, niets ontziende woede, die hem geheel verblindde en zich op de een of andere manier moest uiten. En wat hij tegenover Witte Joop en'de anderen in de kroeg aan de haven nog zo heftig bestre den had. verkondigde hü. na er twee nachten en een dag vruchteloos over getobd te hebben, zelfs als zijn vaste overtuiging tegen Frouwk. „Ik lieg het niet! Hü heeft zün mond niet kun nen houden en door hem ben ik erin geluisd." Misschien was Frouwk, niettegenstaande haar huwelük allerongelukkigst was geweest.de enige die hem een beetje kende. Ten slotte was ze eens zijn vrouw geweest en hadden ze samen een kind gehad, al was dat dan gestorven. En het is zelfs mogelü'k dat zü. juist omdat ze een vrouw was, beter wist wat er in hem omging, dan hü zelf. Ze ging er tenminste niet op door. maar probeerde hem af te leiden. (Wordt vervolgd) Ofschoon bioscoopbezoek en filmpro- duktie in delen van Noord-Amerlka en Europa terugliepen was dit in de Sow jetunie en in de ontwikkelingslanden juist niet het geval. Het bioscoopbezoek in de Sowjetunie was met een jaar lijks aantal van 18 bezoeken per per soon hoger dan waar ook ter wereld. Ook hier weer een schrille tegenstel ling: de bewoners van de meeste Afri kaanse landen brengen minder dan een keer per jaar een bezoek aan een thea ter. ter was dan het openbare. Nu zyn er vijftig christelijke lagere scholen en twee middelbare. Op de lagere scholar in de provincie Ontario zijn niu 6000 leerlingen, er zijn 165 onderwijzers en de gezamenlijke begroting bedraagt meer dan 1 miljoen dollar. Alle kosten worden evenwel door de immigrant zelf gedragen, hetgeen gemiddeld op zeven tien procent van het weekloon neer komt Ook op het terrein van het hoger on derwijs is men actief. Er is eën ver eniging voor hoger onderwijs opgericht die de studenten aan openbare univer siteiten ter zijde staat en gedurende de zomermaanden gastcolleges verzorgt van positief christelüke hoogleraren. Keerpunt Een keer ten goede Is er echter ook te bespeuren. Moesten vroeger onderwij zers aan christelijke scholen eerst een tUd aan openbare instellingen werken om hun certificaat te krijgen, nu, na de ingevoerde registratie kan het certifi caat verkregen worden na een proefpe riode aan een eigen school. Uitgaande van dit hoopgevend teken heeft de vereniging voor christelijk onderwijs in Ontario nu plannen om de regering een petitie aan tc bieden waar- T. SPEELMAN a zij verzoekt het christelijk onderwüs Igehele vrüheid toe tc staan. „Onder Gods zegen", zo zegt de heer Speel man. „zal het geen 6choolstrüd van tachtig jaar worden". Aandelenkapitaal van KLM op twee miljoen na op (Van een onzer verslaggevers) Het verlies van de K.L.M. m het eer ste kwartaal van dit jaar is bijna negen miljoen gulden minder dan in deeelfde drie maanden van 1963- Werd vorig jaar f 38.3 miljoen verlies geleden, thans heeft men dit weten terug te brengen tot f 29,4 miljoen. De bedrijfsinkomsten van het bedrijf stegen met ruim f 12 min tot f 124,9 min. De bedrijfskosten namen met f 5 min toe tot f 137,2 min. Ondanks de verhoging van de bedrijfs inkomsten (met elf procent) is de bela dingsgraad verder afgenomen van 46,5 pet tot 43,5 pet Hoewel het vervoer op de Ujnen naar het Verre Oosten en in Euro pa zich gunstig ontwikkelt, bleven de resultaten op de Noordatlantische lijnen beneden peil. De verlaging van de ta rieven op deze lijn hebben de inkom sten nadelig beïnvloed. De kostenstijging werd voor een belangrijk deel veroor zaakt door de verhoging van het loon peil en door de acht procent hogere produktie. Het verlies is in totaal (in clusief dat van de voorgaande jaren) thans opgelopen tot f 143,7 miljoen, waar mee op twee miljoen na het gehele aan delenkapitaal verloren is gegaan. Dank zü hot door dc PTT ontwik kelde centraal antenne-systeem (c.a.s.) kan men behalve de beide Ne derlandse geluidsprogramma's een aantal (16) FM-kanalen en bovendien een aantal (7) televisiekanalen hier op inschakelen. De het stadsbeeld zo ontsierende antennes, zowel voor ge luid als voor televisie zouden geheel kunnen vervallen en worden vervan gen door enkele centrale antennes speciale constructlies met weinig reflecties of andere storende invloe den. Tot deze conclusie kwam ir. J. D. H. van der Toorn, oud-directeur generaal van dc PTT. Hij sprak zaterdag over de technische ontwikkeling van radio en televisie op het in Amsterdam gehouden congres over „cultuur en televisie". In zyn inleiding wees de heer Van der Toom op „een ongekende variatie" om meer mogelijk heden uit te buiten bij de invoering van het c.as. De heer Van der Toorn zette uiteen, dat programma's plaatselijk kunnen ont staan cn worden gedistribueerd door middel van dit transmissie-net (bijv plaatselijke kerkdiensten). Zo ook regio naal, districtsgewijze en wellicht lande lijk. Men kan in dit verband voorts denken aan school-t.v, culturele en we tenschappelijke uitzendingen, aan plaat selijke concerten of toneelvoorstellingen, regionale of locale gebeurtenissen. In beginsel Is dit transmissie-systeem ook geschikt voor doorgifte van kleuren- v. I Niet landelijk Het systeem heeft, aldus de inleider, echter ook nadelen. Het is financieel en economisch niet te hanteren als een lan delijk systeem. Het is economisch al leen te hanteren in streken van grote dichtheid van aansluiting op het systeem. Toepassing op het platteland, in dorpen en kleine steden blijft s.i. voorlopig uit kunnen op f 130,geraamd worden. Daar staat tegenover een besparing aan antennes- en aanpassingskosten per tv-bezitter voor het geschikt maken voor ontvangst van het tweede tv-net. Voor aansluiting op c.a.s. kan. aldus ir. Van der Toorn, afhankelijk van de aanslui tingsdichtheid wellicht gedacht worden aan bedragen van tien tot zes gulden per maand boven het luister- en kükgeld, benevens een gering bedrag ineens bü het maken van de aansluiting. De PTT wenst alleen het transmissie systeem te verzorgen; de exploitatie zal door anderen moeten geschieden. Ook dit zal geld kasten aan studio-exploitatie, programma's enz. Deels is hierbij aan invoering van reclame te denken, zo be sloot ir. Van der Toorn zijn inleiding. Festival Blokker nu al succes Met uitzondering van de tweede avond is het Blokker-festival weer een succes geworden. Dc eerste van de drie opeenvolgende avonden met als hoogtepunt het optreden van Cliff Ri chard deed de veilinghal vollopen met 5000 bezoekers. De semi-klassieke avond met de Zuid nederlandse opera trok nog geen 1000 bezoekers en het zal volgens organisa tor Ben Essing in het vervolg niet meer in het programma worden opge nomen. Het bezoek aan de Beierse avond met de Oberbayern Kapelle uit Miinchen overtrof de verwachtingen. Er kwamen ongeveer 2500 bezoekers. De slotavond op 6 juli met het optreden van The Beatles werpt nu reeds problemen op omdat er voor de voorverkoop als 7000 aanvragen voor kaarten zijn binnenge komen. De capaciteit van de veilinghal bedraagt 5000 bezoekers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7