Waar... Uw probleem is het onze Vlet Engelandvaarders voor oorlogsmuseum Gedenkteken in Treblinka Legerpredikanten heden in dienst gekomen Een ivoord voor vandaag Landbouw krijgt nu stank voor dank' 1 Jo^renhe"oopendrireehtivan alliantie met Home 2 MAANDAG 11 MEI 1964 Reünie in Overloon TIJDENS een gisteren in Over-|Het scheepje het laatst overgeble- loon, gemeente VierlingsbeekÏSmiSS n'.ir'de gehouden reünie van oud-Enge- heer Bartlema, de enige vrouw in de landvaarders is de geheel in de oorspronkelijke staat terugge- -*- brachte vlet Yvette overgedra gen aan het bestuur van de stich ting Nederlands nationaal oor- logs- en verzetsmuseum aldaar. De overdracht geschiedde door ir. J. H. Louwerse uit Bussum. een van de groep van vijf die in de oorlog de moeizame overtocht volbracht. Ook de andere leden van de groep waren daarbij aan wezig. Twee van hen, de heer en mevrouw Bartlema waren hier voor zelfs helemaal uit Argenti nië overgekomen. In het Poolse Treblinka dodenkamp, waar de nazi's 800.000 Joden vermoord hebben, is gisteren een mausoleum ge opend. Ruim 30.000 personen. onder wie enkelen die uit deze ..dodenfabriek" der nazi's hadden weten te ontsnappen, woonden de plechtigheid bij. Het mausoleum bestaat uit tal van stukken graniet, die de duizenden onbe kende slachtoffers symboliseren, die in het kamp vermoord werden. Op een groot stuk steen, het middelpunt van het mausoleum, staat in vele talen „nooit meer". Nelson Rockefeller gedagvaard Nelson Rockefeller, de gouverneur van de staat New York is voor een een Venezolaanse rechtbank gedaagd, omdat hij een boerderij zou hebben ge kocht zonder te betalen. De boerderij, een grote Venezolaanse hacienda, ge naamd Mata Barbara en gelegen in de staat Barinas, is aan de gouverneur miljonair verkocht voor 450.000 dollar. De eiser, die verklaarde dat de koop som niet is voldaan, is Juan Vincente Gomez, een zoon van de voormalige Venezolaanse president Gomez. Aan Rockefeller is een oproep gezonden om voor de rechtbank te verschijnen. Dr. Steenblok uit functie ontheven 'Van onze correspondent) Dr. C. Steenblok, predikant der Ge reformeerde Gemeenten in Nederland te Gouda en docent aan de aldaar ge vestigde theologische school, is door de synode, die enkele weken geleden ge houden werd, ontheven uit zijn functie. In zijn plaats werd benoemd ds. F, Mal- lan te Veenendaal. Als reden werd opgegeven, dat dr. Steenblok op zijn laatste reis naar de Verenigde Staten, aldaar een heeft bevestigd, die niet tot I kerkverband behoorde. Het voorstel op de synode gedaan om naast ds. Mallan toch dr. Steenblok te handhaven werd afgewezen, evenals het plan om de enige student van de school, de heer J. Pannekoek dadelijk beroep baar te stellen. van de zware tocht en de moeilijk heden voor het zover was. De heer Kees Koole. toen beurtschipper, thans expediteur, die de Yvette buitengaats heeft gesleept, was ook gisteren in Overloon. Hij heeft in totaal 72 En gelandvaarders buiten de gevaarlijke zone gebracht. Ir. Louwerse sprak van een symbool van alle Engeland vaarders. Behalve oud-Engelandvaarders zijn gis teren en vandaag ook enkele tiental len Britse militairen van het Suffolk en Cambridgeshire regiment de gas ten van de gemeente Vierlingsbeek. In zijn welkomstwoord tot hen wees burgemeester G. van Heusden van Vierlingsbeek erop. dat sedert de oor logsdagen van 1944 een hechte band is gegroeid tussen de 3de Britse in fanterie divisie en zijn gemeente, een band. die nog steeds, via de 3e Britse infanterie officiersvereniging, bestaat. „Er is nog een bepaalde re den dat u hier welkom bent. U komt namelijk als vertegenwoordiger van een bataljon dat tijdens de gevechts- dagen van oktober 1944 een voorna me rol heeft gespeeld bij de bevrij ding van Overloon, Oost-Brabant en Noord-Limburg: het 1ste bataljon Royal Suffolk", zo zei de burgemees ter tot de commandant van de Engel se militairen, kolonel Wells. Dit ba taljon heeft samen met het 2de ba taljon East Yorks en het 1ste batal jon South Lancashire de sterkste Duitse tegenstand bij Overloon gebro ken. Bij deze gevechten zijn aan bei de zijden zware verliezen geleden. Op de Britse militaire begraafplaats is 's morgens voor de 18e maal na de bevrijding een dodenherdenking ge houden. Andere jaren werd voor de ze herdenking de vijftiende oktober gekozen, de datum van de bevrij ding van Overloon. Voor 125 gezinen in de, vorig jaar door een aardbeving verwoeste stad Skopje in Joegoslavië, is een nieuw huis klaar dankzij de internationale hulpac tie van de kerken. De huizen zijn vo rige week overgedragen. Het stadsdeel, waarin ze staan kreeg daarbij een nieu we naam: ..Kerkenwijk", Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, opende de ze wijk. De gehele internationale kerkelijke actie, heeft 2.200.000 gulden opgebracht. Deze zomer gaan vijftig jonge vak mensen uit de broedergemeenten van Amerika naar Skopje om te helpen bij het bewoonbaar maken van de kerken wijk. Het conflict Bos-Diekerhof HOOFDPIJNPOEDERS £)E zeventien predikanten, die veertien dagen geleden tele grafisch bericht kregen, dat hun opleiding tot legerpredikant moest worden uitgesteld, zijn vandaag opgekomen. Gedurende veertien dagen zal hen slechts de strikt theoretische en praktische militaire kennis worden bijge bracht, waarna zij naar de onder delen gaan, waarvoor zij bestemd zijn. De gewestelijke legerpredi kanten onder wie zij ressorteren zullen hen op hun eigenlijke taak moeten voorbereiden. Aldus heeft het C.I.O-M. zaterdag besloten. Het bovengenoemde besluit had het CIO-M reeds eerder de vorige week genomen. Het moderamen van de ge nerale synode der Nederlandse Her vormde Kerk liet echter telegrafisch weten, dat het onoverkomenlijke be zwaren had. Naar mag worden aange nomen, zijn de bezwaren van de her vormde leden van het CIO-M zaterdag weggenomen, nadat hen was gebleken, dat het besluit iets anders moest wor den geïnterpreteerd dan aanvankelijk was gebeurd. In de vergadering werd duidelijk gesteld, dat de militaire in troductie niet zou plaatshebben onder leiding van ds. B. A. Bos, Laatstge noemde zou zich van bemoeienis met de opleiding dienen te onthouden. Na afloop van de CIO-M vergadering werd het volgende communiqué ver- ,,Het C.I.O.-M. heeft zich bereid verklaard aangaande het gerezen con flict in de protestantse geestelijke ver zorging de beoordeling te aanvaarden van een commissie van enkele vertrou wensmannen, die geen lid zijn van het C.I O.-M, In afwachting van de uit spraak van deze commissie heeft het C.I.O.-M. besloten, dat er geen oplei ding van legerpredikanten zal plaatsvin den. Na een militaire introductie, die op 11 mei begint, is de nadere inleiding van de nieuwe legerpredikanten tot hun ZU hun taak zullen gaan verrichten." Aangenomen. dat het moderamen van dc Hervormde synode met de sa menstelling van de „onderzoek-commis- sie" akkoord gaat. lijkt het gevaar op een breuk In net C.I.O.-M. voorshands geweken. Het moderamen komt in het begin van deze week weer bijeen. Namens veertig legerpredikanten van het legerkorps en de territoriale bevel hebber oost, die zaterdag in Ermelo bij een waren, heeft ds. C. M. Graafstal. staflegerpredikant legerkorps, de tekst gepubliceerd van een telegram, dat op 6 april aan het moderamen van de her vormde synode is gezonden. In dit tele gram aldus melat het A.N.P. mer ken de legerpredikanten op. dat zij, kennis genomen hebbende van in de pers verschenen verklaringen vrijheid der evangelieverkondiging. Zij|kand. menen voorts, dat een eventuele wijzi ging in de structuur van de geestelijke verzorging van hervormde zijde niet no dig is. Tot dusver was aan het stand punt van de parate legerpredikanten alleen intern bekendheid gegeven. Als voorzitter van het C.I.O.-M. fundeert thans ds. J. A. Roskam, evangelisch- luthers predikant te Beverwijk en Vel- sen. Ds. V. T. Hylkema, doopsgezind predikant te Den Haag, heeft studie verlof. Ds. W. Dijckmeester heeft zich uit het C.I.O.-M. teruggetrokken, toen bleek dat uitoefening van zijn beide functies secretaris van het C.I.O.-M. en secretaris voor bijzondere werk zaamheden van de hervormde synode niet langer gelijktijdig mogelijk was. Het secretariaat wordt nu waargeno men door pastoor Horstman van de oud-katholieke kerk te Egmond. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Eist (U.)J. Kooien te Reeuwijk: door de generale synode als pred. voor buitengew. werkzaamh. (leger- pred.i: H. Griffioen, kand. te Huizen (N.-H.): te Boyl (toez.): J. J. Kalina te Sneek: te Blokzijl (toez.): Jac. Smit te Ee: te Goedereede (toez.): J. C. de Bie te Aalst: te Koudum (toez.): J. G. F. Anker smit. eervol ontheven pred. met bevoegd heid v. emeritus; te O.- en W.-Souburg; (vac. J. A. v. Duyne): K. A. Abelsma te Aangenomen naar Ter Aa (toez.): A J. Mulder te Meteren en Eist; naar Bergum (toez.): G. Lijzenga te Boyl; Aangenomen het beroep van de gen. buitengewone W. J. Koole. In het eerste hoofdstuk van het boek Handelingen wordt nauwkeurig verslag uitgebracht van het verschrikkelijke einde van Judas, de verrader van zijn Heer. Het is een verslag, dat de lezer met afgrijzen vervult en dat zonder enige twijfel een onuitwisbare indruk zal hebben gemaakt op de ongeveer honderdentwintig mannen en vrouwen, die daar in een boven- zaal te Jeruzalem bijeen zijn. Het verslag laat vele vragen onopgelost. Het verraad is een blijkbaar normaal verschijnsel in het mensenleven. Voor geld en prestige verraden sommigen het liefste dat zij bezitten. Judas heeft de meest volstrekte consequentie van zijn verraad getrokken en zelfmoord ge pleegd. De duivel, die hem in zijn macht kreeg, kon hem niet het soelaas van de innerlijke rust bieden en op een gegeven ogenblik realiseerde hij zich, dat hij de Zoon des mensen had verraden. Petrus zegt van hem en ook dat moet bijzondere indruk op de discipelen hebben gemaakt dat hij tot hun getal werd gerekend en aandeel aan hun bediening had ge kregen. Had iemand ooit méér aan Judas gemerkt dan dat hij erg op geld was gesteld? Zullen de discipelen niet tegen elkaar hebben gezegd, dat ze zoiets nooit van Judas hadden verwacht? Was deze Judas een gespleten persoonlijkheid? Het is mis schien het beste onze vragen maar in te houden, want wij komen er toch niet uit. Zoals wij nooit ten volle kunnen door gronden de diepste roerselen van de menselijke geest. Eén ding staat vast: als de duivel iemand in zijn macht krijgt laat hij hem niet spoedig en gemakkelijk los. Judas is naar zijn eigen plaats gegaan, zo staat in Handelingen. Zijn eigen plaats: het oord van het totale verderf, waarvan geen terugkeer moge lijk is. Baron Van Harinxma Het gist BOEKENHOEK Jip en Janneke. tweede en derde boek. door Annie M.G. Schmidt. Plaatjes Fiep Westendorp. In serie ABC-boeken. Uit gaven N.V. De Arbeidspers. Amsterdam. Knock-Out Nick en de Ranch-oorlog. door W. J. Verbeeten. Helm-pocket. Il lustraties R. van Giffen. Uitgave Hel mond, Helmond. Haasje over, door Johanna Preetorius. Helm-pocket. Nederlandse bewerking E. Hulskes-Oosterveld. Illustraties Johan na Preetorius. Uitgave Helmond. Hel mond. Betty wordt ontdekt, door Martin Be rends. Illustraties R. van Giffen. Helm pocket. Uitgave Helmond. Helmond. Oosthoeks Encyclopedie, deel 15: Van- brugh-Zijzwaard. Uitgave N.V. A. Oost- iek. Utrecht. Neerlands Kookboek, door H. H. Henderson. H. Toors en H. M. B. Callen- bach. Vierde druk. Uitgave N.V. Zomer en Keuning. Wageningen. De dreigende heuvels, door Leon Urls. Vertaling Peter Jaspers. Vijfde druk. Uitgave HoUandia N.V.. Baarn Dijk N.V. Ik en Koen, door Fie var Gerda Spierenburg. Uitgave Spaarnestad. Haarlem. Geschiedenis van de raket en de ruimtevaart, door Courtlandt Canby. Vertaling drs J. G. M. Wellen en P. G. M. Wellen-Leeuwenberg. In serie Kennis en vernuft. Uitgave Schel- tema ét Holkema N.V., Amsterdam. Reizigers naar Rome, door dr. F. L. Bastet. Openbare les Leiden. Uitgave N.V. De Arbeiderspers. Amsterdam. Huizen en palelzen van de Oranjes, door A. I. J. M. Schellart en Theo de Vries. Uitgave De Branding. Amster dam. De archieven der gemeente Kampen, door J. Don. archivaris der gemeente Kampen. Deel I: Het oud-archief. Uit gave Gemeente Kampen. Luchtvaart 1964, het laatste nieuws over vliegen en vliegtuigen, door B. van der Klaauw In Alkenreeks. Uitgave Dc Alk, Alkmaar. Toer- cn sportbromfietsen. door A. de Leyster. In Alkenreeks. Uitgave De Alk. Alkmaar. Wegrace en motorcross, loor J. de Kruyff en G. Klomps. In Alkenreeks. Uitgave De Alk, Alkmaar De bezetting, weergave in boekvorm van de uitzending der Nederlandse Te levisie-Stichting over Nederland in de Tweede Wereldoorlog Deel 4. Uitgave Em. Querido N.V.. Amsterdam. Parapsychologische verschijnselen tn het dagelijks leven, door prof. dr. W. H. C. Tenhaeff Phoenix-pocket. Uitga ve W. de Haan/Standaard-boekhandel. Zeist/Antwerpen. Rondom Shakespeare, door prof. dr. A. G. H. Bachrach, prof. dr. J- Swart en prof. dr. F. W. S. van Thienen Grote Phoenix-pocket. Uitgave W. de Haan Recreatieplannen minachting voor de agrariër Ons volk leeft in een roes van chijn wel vaart, maar in kringen van de landbouw die allerminst in die roes leeft, wordt het onrustig. Ook bij de kleine middenstand heerst onbehagen. Dit zei baron A. Ph. van Harinxma thoe Slooten, voorzitter van de vereni ging Het Grondbezit, bij de opening van de algemene vergadering van deze organisatie van grondeigena ren vanochtend in Utrecht. Volgens baron Van Harinxma thoe Slooten voltrekken zich grote verande ringen in de landbouw. Er is een grote produktiviteftsverhoging per man no dig. Het komt op het gezin aan. In 1950 waren de totale kosten van een melkknecht gelijk aan de winst van ne gen koeien, thans aan die van 15 stuks. Van 1953 tot 1963 stegen de prijzen der akkerbouwprodukten met 6 procent, de lonen met 100 procent. Tienduizen den boeren staan voor de keus het bedrijf op te geven, dan wel het zo mogelijk te vergroten met gronden van een naburig bedrijf, aldus baron Van Harinxma Van sommige zijden, zo vervolgde hij wordt pressie uitgeoefend om gro te oppervlakten landbouwgrond vrij te maken voor recreatie en tot lustoorden voor de stedelingen in te richten. Naar zijn oordeel is dat preken voor eigen parocnie Het is nodig dat het land bouwareaal wordt gehandhaafd en dat de werker in de landbouw door mecha nisatie en bedrijfsvergroting bij vroe ger vergeleken tot een viervoudige beidsprestatie kan komen. Gericht beleid De kosten van onderhoud en moder nisering van woningen en bedrijfsge bouwen zijn volgens baron Van Ha rinxma thoe Slooten niet meer te dra gen, terwijl de prijzen van de land- bouwprodukten jaren veel te laag zijn geweest. Toen de wereldmarktprijzen hoog waren, werden naar zijn mening de prijzen in Nederland sterk gedrukt. De landbouwers en landeigenaren heb ben de lasten moeten opbrengen voo •en zogenaamd „sociaal gericht beleid' en produktiefactor grond heeft men he kina van de rekening laten worden. Al leen in de laatste jaren is er een ken tering gekomen, aldus baron Van Ha rinxma thoe Slooten. Men doet nu van de P.v.d.A.-zijde voorkomen alsof de grondprijzen on zinnig zijn gestegen, maar in vergelij king met de waardedaling van het geld zo ging hij verder zijn zij maar nauwelijks gelijk gebleven. Over de ruimtelijke ordening zei baron Van Ha rinxma. dat de grondeigenaar vroeger binnen zekere grenzen van het alge meen oelang, zelf uit kon maken wel ke bestemming er aan zijn grond werd gegeven, thans wordt dat voor hem R.k. lekenmissie verontrust over Linie-kwestie De afdeling Nijmegen van de Alma, de academische lekenmissie actie heeft op haar huishoudelijke vergadering op woensdag in een motie verklaard dat de afdeling ernstig ongerust is over het feit. dat drie priester-redacteuren uit de redactie van de Nieuwe Linie zijn teruggetrokken. De Alma-afdeling is van mening dat deze drie redacteu ren een belangrijke positieve bijdrage hebben geleverd aan de meningsvor ming van rooms-katfholiek Nederland en verzoekt de pater provinciaal van de Jezuïeten pogingen te ondernemen om de medewerking van de redacteuren aan De Nieuwe Linie te herstellen. Boudewijn en Fabiola naar Stockholm e Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kampen: A. Vergunst te Rotterdam-C. i Wij lezen vanavond: Openbaring 2 vers 18 tot en met Plan van Athenagoras Van onze kerkredactie Bondsdag hervormde t jongeren op g.g. Orthodoxie wil verdrag in Barneveld bondsdag te houden op de tweede) Pinksterdag, maandag 18 mei, inj de pluimveehei te Barneveld. Het Er begin(. te leJ[ken van wat patriarch Athenagoras op het oog heeft. Dit geestelijk hoofd van de Oosters Orthodoxe Kerken heeft door zijn ontmoeting met paus Paulus in Palestina de wereld duidelijk gemaakt dat hij de een heid van de Kerk niet slechts via de Wereldraad van Kerken maar ook in zijn contacten met Rome zoekt. Er is nu uitgelekt dat hij op het oog heeft een „verdrag van vriendschap, alliantie en samen werking" met Rome. thema van deze dag, die om 10.30 uur zal beginnen, luidt: „Hoe ben jij op weg?". Dr. C. Graafland uit Veenendaal zal spreken over het onderwerp: „Hoopvol op weg", ds. L. Blok uit Ridderkerk over: „Heilig op weg", en ds. L. Kievit uit Putten over „Doelbewust op weg". Muzi kale medewerking verzorgt een koper ensemble onder leiding van Kees Deenik. Enige jongeren lezen bijbelteksten en declameren, terwijl tot slot één van hen een toespraakje houdt over „Gaan wij mee op weg?" Na afloop van de bonds dag geeft de bekende organist uit Mid- delharnis. Arie Keyzer. een concert op het orgel van de Barneveldse kerk. Volgens de traditie werd deze bonds dag ook gehouden op Hemelvaartsdag. Hoewel de hervormd-gereformeerde jeugd meende niet aan Palaver '64 te kunnen meewerken, werd besloten dit jaar op die dag geen toogdag te beleg gen. Omdat men er prijs op stelde toch een eigen toogdag te hebben in een ei gen sfeer die men verantwoord achtte, werd dit jaar de tweede pinksterdag ge- Tenminste dit is de naam die gegeven wordt aan het plan van Athenagoras. Het zou niet slechts het patriarchaat van Constantinopel omvatten maar ook de andere patriarchaten die naar Con stantinopel opzien, tenminste dat is de bedoeling van de patriarch van het oecu menisch patriarchaat. Dit plan is openbaar gemaakt door de oms-katholieke journalist Antonio Neg- roponto in een uitvoerig artikel geschre- voor een Amerikaans r.k. persbu- I „dat men er thans meer op ingesteld schijnt te zijn de fraaie landgoederen, die door Inspanningen van vroegere ge- I slachten zijn tot stand gebracht, jsumeren". Bij deze aantijging, I hij. vergeet men dat dc overheid wel bewust, door de hoge belastingdruk en i Met groot enthousiasme troffen de de zeer zware heffingen bij successie. Stockholmers en de Zweedse pers sera .njere oplwihij heett overgela-; voorbereidlnsen voor de komst van van aÜnkSCÏS°r' d.'nk" ,prakejkoninr Boudewijn en koninfin Fabio- 1 la naar het land van 's konings moe der, koningin Astrid. Het Belgische vorstenpaar werd van- iddag op het internationale vliegveld j Arlanda verwacht voor een driedaags bezoek aan Stockholm. Koningin Fabiola breng*, haar eerste bezoek aan Zweden, terwijl de koning zich allang een plaats j in de harten van de Zweden veroverd1 heeft als gevolg van de nauwe familie-! banden en zijn verblijf aldaar in de tweede wereldoorlog. Verwacht werd. dat tienduizenden Stockholmers langs de straten en kaden zouden staan om de koninklijke stoet toe te juichen tijdens de rit in met paarden bespannen rijtuigen en de vaart met de sloep Vasaorden. Congres van y.S.R. Vernietiging Pharetra- nummer onjuist Het nationaal congres van de N.S.R. over het het VU- i de rector-magnificus. prof. dr. F. de Roos. Bij acclamatie heeft het nationaal con gres een urgentiemotie aangenomen van de Studentenraad V.U. en van de Leidse Studenten Raad. waarin er bij de aca demische senaten der universiteiten en hogescholen met de meeste klem op aan gedrongen wordt zich in het vervolg van een dergelijke handelwijze te onthouden. bestemmingen oordeel van baron Van Harinxma subjectieve daad die in wezen vorm van dictatuur over de beschik kingsmogelijkheden van de eigenaai houdt. Ondank Over het rapport „Recreatieruimten In Nederland" van de rijksdienst creatieplan voor Noord-Brabant, ver- middag op het internationale klaarde hij dat bij deze plannen de be langen van het vreemdelingenverkeer zeer op de voorgrond komen. Van synthese tussen de rechten en plleh- van de bewoners en de vermeen de rechten van de gasten is geen spra- De geringschatting voor de agrariër en zijn levensstijl kunnen moeilijk scherper tot uitdrukking wor den gebracht, aldus baron Van Ha- SYB teleurgesteld over congres Het nationaal congres van de Neder landse Studentenraad heeft met grote meerderheid een motie aangenomen in teleurstelling wordt uitgesproken „het tekort aan begrip" bij de frac- an de Studentenvakbeweging „voor democratische besluitvorming". Voorts wordt er in de motie bij de SVB- fracties in de grondraden op aangedron gen zich te realiseren dat de Nederlandse studenten alleen maar gebaat zijn bij een eerlijke onderlinge samenwerking. De heer A. A. Regtien, voorzitter van de fractie van de SVB, had op de laatste voltallige zitting van het nationaal con- een verklaring afgelegd waarin hij dat de beslissingen van dit congres op de meest vitale punten „volstrekt on aanvaardbaar" zijn. Hij noemde onder meer: een principieel handhaven van het huidige systeem van rijksstudietoelagen, de beslissing van het herinvoeren va verplichte renteloze voorschotten, niet wettelijk willen vastleggen vai rechten en plichten van de studente de uitspraak voor Drienerlo en volgens de SVB. daarmee voor maatschappelijk Isolement De heer Regtien zei dat het congres de eisen en verlangens van bijna een kwart van de Nederlandse studenten heeft genegeerd. „Wij zullen ons ernstig op verdere samenwerking tussen de SVB *n de NSR moeten beraden", aldus zei hij. Studentendispuut vierde 150-jarig jubileum Het oudste studentendispuut van Ne derland ..Eigen tabak en bollen om niet" te Amsterdam bestond op Hemel vaartsdag 150 jaar. Het dispuut werd opgericht ten behoeve van de manne lijke studenten aan de kweekschool der doopsgezinden te Amsterdam. Sinds de oprichting zijn vrijwel alle doopsgezin de theologische studenten lid geweest van het dispuut. Zo ook de heer A. Winkler Prins, de grondlegger van de bekende encyclopedie. Ere-leden van het dispuut zijn onder meer: mr. C. P. van Eeghen en prof. dr. W. Leendertz. Het is een traditio neel gebruik van het dispuut om tij dens bijeenkomsten uit lange pijpen te te Scheveningen heeft gesproken vernietigen van de oplage van studentenblad „Pharetra" op last krijg ik een hoge spaarrente? op een TermljnspaarBrief van De Twentsche Bank Vermeerdert Uw spaargeld met een kwart, koopt Termijnspatr- Brieven van De Twentscbe Bank. Een TermijnspaarBrief groot 100 gulden is op 1 oktober 1969 inwisselbaar tegen 125 gulden. Verkrijg baartot 50.000 gulden per persoon, bij alle kantoren van De Twentsche Bank en de met baar geaffilieerde banken Van Mierlo en Zoon en de Alphcnsche Bank. waarin Constantinopel het het gezag van Toezeggingen 1. Herstel van de de patriach van ere-primaatschap de paus zou erkennen. 2. Delegatie van pauselijke jurisdictie voor de orthodoxie aan de patriarch van Constantinopel als een blijvend privilege. 3. De erkenning van het indertijd door de westerse paus nietig verklaarde artikel 28 van het concilie van Chal cedon waarin aan Constantinopel ge lijke rechten worden toegekend als aan Rome. Het feit dat de paus dit artikel schrapte werkte indertijd me# aan de scheuring tussen oost en west. 4. Als Rome artikel 28 erkent zou Athe nagoras bereid zijn om alle concilies na Chalcedon te erkennen, zelfs de besluiten van het tweede Vaticaans concilie. Geen van de leden van de pauselijke delegatie die vorige maand in Constan- tin°pel was (heet eigenlijk tegenwoordig Bezwaren De Volkskrant voegt er aan toe: „Of de nieuwe patriarchale plannen reële kans van slagen hebben, wordt in or thodoxe kringen betwijfeld, zo verneemt het KNP. Men wijst er op dat het ak koord er een zou zijn van „hoge heren", zoals er in het verleden al meer ge weest zijn. Het patriarchaat van Mos kou zou er zich zeker niets aan gelegen laten, evenmin de Orthodoxe Kerk van Griekenland." Het ziet er naar uit dat men deze plannen ziet als een stap in de rich ting van Rome, maar een nauwkeuriger bestudering van de wel uitgesproken politieke benadering van de hereniging kon wel eens bewijzen dat volgens dit plan Rome een grotere stap moet doen dan omgekeerd. En het zal de vraag zijn of Rome zich voor deze voorstel len zal interesseren. Gezag Het is helemaal de vraag wat Athe nagoras bedoelt met erkenning van het gezag van de paus. Betekent dit een overgave aan Rome? Maar dan is die uitleg volkomen in strijd met punt twee. Athenagoras pleit daarin voor een uit levering van alle met Rome geünieerde orthodoxe groepen, die zich in de loop der tijden van Oosters-Orthodoxe Ker ken hebben afgescheiden. Punt twee houdt in dat de patriarch van Constan tinopel. die de paus wel als een eerste onder gelijken wil erkennen in zijn eigen gebied volledige jurisdictie zal behouden. Daar komt bij dat Rome wel een grote stap moet doen, als het artikel 28 van het concilie' van Chalcedon wil er kennen. Dat maakt in wezen een einde aan de rooms-katholieke opvatting dat de paus hoofd is van de gehele kerk. Als wij het goed zien. houden deze punten in dat Rome het primaatschap van Constantinopel over dc Oosterse Ker ken en Constaninopel het gezag van Ro- me over de westerse kerk zullen erken nen. Er zal nog wel veel water door de Tiber en door de Bosporus vloeien eer Vraag: In een huurhuis is omdat de huishouding 121.000, Koninklijke men toch beter de bij lagere tempe- het gezin van de huurders in de loop giften, aalmoezen en speciale diensten ratuur gepasteuriseerde soort nemen, der jaren steeds kleiner is geworden. 13.200, aanvullend bedrag 95.000. Vraag: Waar kunnen we te weten onderhuurder genomen. Thans gaat En voorts de volgende bedragen, die komen, wie het volgende Sint Nicolaas- de gehele familie het huis verlaten. Kan de enlf~ -J--uu~' grootste deel niet op de „Civil list" voorkomen liedje gecomponeerd heeft, waarvan de regel in Betuws dialect als volgt „Zachtjes schuuft z'op kouse- het huls bewoont, nu Fund; de koningin-moeder 70.000, de luidt: „Zachtjes schuuft hoofdbewoner worden? Het huis is ge- hertog van^ Edinburgh 40^000, de her- vuutjes.. gezin met twee tot drie tog schikt kinderen. Zijn er ook gemeentelijke be palingen die dit toelaten? Is dit wette lijk geregeld? Antwoord: Als de hoofdbewoners het huis verlaten, blijft de onderhuurde) zonder contract achter. De verhuurde; kan hem laten uitzetten en de huur ders zijn er tegenover de verhuurde; de voor verantwoordelijk dat de onder 'tenbelastmg? huurder vertrekt Ook kan de verhuur Antwoord: De aftrek der mits de gemeente dit toestaat, hei "Ier inkomsten hele huis aan de onderhuurder verhu *eldt alleen - ren, maar het is twijfelachtig of de gemeente dit wel zal toestaan, aange zien er in de meeste gemeenten nop woningnood heerst. Zit de onderhuur der zonder gemeentelijke vergunninp het huis, dan kan de gemeente hem Gloucester 35.000, prinses Margaret 15.000, de Princess Royal Z 6.000. Prins Charles komt niet voor 'P de lijst. Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimbondig Is verzekerd. Vra- i postzegels te worden Ingeslo- Vraag: Geldt vrouw, die A.O.W.-uitkering geniet, ook de gebruikelijke aftrek voor de gehuw- Antwoord: Het betrokken Betuwse Sint Nicolaas liedje is ons onbekend maar de enkele aangehaalde regel doet ons vermoeden dat net een verwerking is van he- bekende liedje: „Zachtjes auto. welke gebittact werd geleverd. Is gehuwde gaan de paardevoetjes, trippe-trappe- melk. luuiueia ic „c i.ni- Antwoord: „Dagmelk" is bij betrekke- de onderhuurder hebben rleb «k temperetuur gepasteuriseerd strafbaar feit d,t w11 zeggen verhit tot ongevee- rr familie salaris? De Prins ook? En hoeveel? Antwoord: Op de .Civil list" staan J r raag: Mijn zoon is sinds Juni 1963 de inkom in militaire dienst en moet 18 maan den dienen. Nu is mijn vraag: Kan ik een deel voor mij zelf over die peric gehuwde vrouw mindering van loonbelasting krijgen? inkomsten van die Zo ja, tot wie moet ik mij dan wen- uit arbeid. Hiertoe behoort het den? Kan mijn zoon ook terugvorde ring vragen van door hem betaalde loonbelasting over het tijdvak januari tot juni? Hij heeft namelijk in die tijd J gewerkt en loonsbelasting betaald. Hoe tact is. is het niet nodig deze de moet ik in zo'n geval handelen? Antwoord: Het Is ons niet helemaal duidelijk op grond van welk feit u ver mindering Was uw zoon wellicht kostwinner voo; uw gezin? In dat geval kan u kostwln nersvergoeding aanvragen bij militai re zaken in uw gemeente. kan loonbelasting terugvor Bij hogere verhitting blijft de melk deren over het tijdvak van 1 januari tot juni, indien zijn Inkomen ovct dat tijdvak niet hoger was dan 1500. de smaak veranderen wel. BHPMOTI Schadelijk voor de gezondheid is zij Hij moet de teruggave vragen niet, maar voor geregeld gebruik kan inspectie der belastingen. Vraag: In april 1963 kocht ik een ito, welke gebittact werd geleverd. Is het nodig reeds nu de achterzijde te laten tectyleren of kan ik daarmee nog een jaar wachten? Verdient het aanbeveling het tectyleren daarna elk jaar te herhalen of is eens in de twee die periode vep jaren voldoende. Zou u mij tevens willen mededelen, welk van de midde len: Was. zuurvrije vaseline, plastic- laag of tectyl het meest afdoende is om het chroomwerk gedurende de wintermaanden te beschermen? Antwoord: Aangezien de auto gebit- ct is. is het niet nodig deze de eer ste jaren te laten tectyleren. Voor de bescherming van het chroomwerk ge durende de wintermaanden zijn bij de loonbelasting wenst autohandel speciale middelen verkrijg- in militaire dienst is baar (uit de aard der zaak kunnen wij In deze rubriek geen merken noe men) welke in het voorjaar weer te verwijderen zijn. U rijdt dan tijdelijk met gekleurd chroom, maar dat is beter dan de inwerking van de pekel in de opspattende modder en het zuur van de sneeuw. Er is wel een blank beschermingsmiddel, doch dit is voorzover wij vernemen moeilijker of niet te verwijderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2